Rab herdacht 60-jarig bestaan WAT IK ZEGGEN WOU.. ACfNDi Moet Raad van State beslissen over nachtvergunning? J zon, maan en hoog water KRUISWOORDPUZZEL Nationale herdenking op 4 mei Texelaars voor de balie Malaise temperde de vreugde Nieuwe verordening gedenktekens op begraafplaatsen rr Woningnood-avond Duitse café Maandag kranslegging op Russenbegraafplaats Taartjes a/s extra rente. Voorwaardelijke vrijheidsstraf voor dronken autobestuurder Wielerwedstrijden op Zuid-Haffel VRIJDAG 1 ME11981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Brandstoffen- en bouwmaterialen- handel Rab bestaat vandaag 60 jaar. Er wordt geen groot feest van gemaakt want door de malaise in de bouw maakt het bedrijf een moeilijke periode door. Op de maandagavond gehouden per soneelsvergadering is het jubileum wel gememoreerd. Bij die gelegenheid werd door de medewerkers dank gebracht aan directeur B. P. Rab voor zijn zakelijk beleid dat er op is gericht ondanks de grote problemen de mensen toch zoveel mogelijk in dienst te houden. Als ge schenk werd namens het personeel door de heer C. de Porto (de werknemer met het grootste aantal dienstjaren 32) twee grote foto's overhandigd die vanaf een hoogwerker van personeel en ma terieel waren gemaakt. Eén ontslag De langdurige bouwstilstand in aan merking genomen is het vasthouden van het personeel wonderlijk goed ge lukt. Tot dusver is slechts één ge dwongen ontslag gevallen. Er zijn mo menteel meer mensen dan voor het be schikbare werk nodig is, maar omdat er een paai zieken zijn en omdat enkele anderen in de nabije toekomst op na tuurlijke wijze kunnen afvloeien is het een dragelijke situatie. Van groot belang hierbij is het feit dat het bedrijf dat Rab drie maanden ge leden heeft gesticht in Almere bijzonder bloeit. Een deel van het personeels bestand werkt voor Almere en de boek houding voor deze onderneming wordt bij Rab op Texel verzorgd. De vestiging in Almere werd een succes omdat in deze stad, waar een enorme bouwac tiviteit heerst nog geen bouwmateria- lenhandel was gevestigd. Het bedrijf draagt niet de naam Rab maar heet 'Fritz en Klein' naar de twee zakelijke partners die een minderheidsbelang hebben. De heer B. P. Rab is directeur. In de vorm van het vestigen van een In De Cocksdorp en omgeving wordt zaterdag vanaf 10.00 uur oud papier opgehaald ten bate van de o.l. school De Cocksdorp. Van 13.00-15.00 uur wordt in de rest van de polder oud papier opgehaald ten bate van de Strij- bosschool. Men wordt verzocht het papier tijdig gebundeld aan de weg te zetten. Gamma bouwmarkt deed Rab al eerder een poging om de basis van zijn be drijvigheid breder te maken. In tegen stelling tot eerdere berichten gaat de verhuizing van de Gamma naar het door Jarino te bouwen winkelcomplex aan de Hogerstraat-Gasthuisstraat niet door. Verplaatsing naar Den Burg blijft echter wenselijk zodat het er wellicht op den duur toch van zal komen. De komst van het aardgas is een ge voelige klap geweest voor de brand- stofpoot van het Rab-bedrijfVan afsto ten is echter geen sprake. Van belang blijft het bezinedepot waarmee Rab alle Shell-pompen op Texel bevoorraadt. De opslagcapaciteit van gasolie en benzine bedraagt 2 miljoen liter. Wat betreft de bouwactiviteit op Texel lijkt het dieptepunt bijna voorbij te zijn. Het ziet er naar uit dat binnenkort de bouw van de BNG-woningen in het artikel 11 gebied in Den Burg van start kan gaan. Aansluitend komt ook de bouw in De Mars op gang, zodat de stemming in het Rabbedrijf wat hoop voller is geworden. Maar iedereen was het er over eens dat een uitbundige jubileumviering ongepast zou zijn ge weest. Wel zal het personeelsreisje (dat vorig jaar in verband met de malaise is geschraptl dit jaar weer worden ge houden en wegens het jubileum gaat De gemeente Texel wil nadere eisen stellen aan het formaat van gedenk tekens die op de algemene begraaf plaatsen worden gezet. Gebleken is dat er vaak te grote stenen worden ge plaatst, waardoor er voor andere graven te weinig ruimte overblijft. Bij de inde ling van een begraafplaats wordt uit gegaan van vaste maten zodat het be graven ordelijk en regelmatig plaats kan vinden. In de verordening, die overigens nog ter discussie komt in de commissie algemene zaken en die door de raad goedgekeurd zal moeten worden, wordt gesteld dat iemand ,die op een graf een gedenkteken wil plaatsen dit vooraf moet melden aan de directeur van de dienst gemeentewerken, of een door de directeur aangewezen ambtenaar. Het gedenkteken mag niet langer zijn dan 1,80 meter, niet hoger dan één meter en niet breder dan 0,75 meter. In de verordening worden uitdrukke lijk niet allerlei details geregeld. Wel wordt gesteld dat de gedenktekens in goede staat van onderhoud moeten verkeren. Beschadigingen, door welke oorzaak dan ook, blijven voor rekening van de rechthebbende. Als een gedenk teken wordt verwaarloosd heeft de gemeente het recht dit te laten ver wijderen. Voordat dit gebeurt krijgt degene die verantwoordelijk is voor het graf een maand de tijd om de nood zakelijke onderhoudswerkzaamheden of reparaties uit te voeren. BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE In het verslag van de PSP-woning- noodavond van 24 april is er aan voorbij gegaan hoe de gemeente van plan is de woningnood op te lossen. Dat lukt na tuurlijk niet door het beschikbare aantal woningen beter te verdelen, maar door meer woningen te bouwen. Uit uit latingen van vertegenwoordigers van gemeente en woningbouwvereniging kom ik tot de volgende conclusies: Omdat de woningzoekenden over het algemeen financieel minder draag krachtig zijn, is de behoefte het grootst aan huurwoningen. Het aantal woning zoekenden bedraagt ongeveer 300, waarvan ongeveer 180 één of twee persoonshuishoudens en 120 gezinnen. Verder zijn er nog 165 bejaarde wo ningzoekenden (één of twee persoons- huishoudensl. Er is dus vraag naar 350 kleine en 120 normale huurwoningen. Wat staat hier tegenover aan plannen van de gemeente en woningbouwver eniging? In De Cocksdorp en Oude- schild worden binnenkort 20 woningen gebouwd. In het Marsplan (gereed in 1983?) zijn plm. 70 huurwoningen ge pland. De wethouder deelde mee, dat geen verdere plannen op stapel staan. Aangezien tussen het maken van plan nen en realisatie hiervan plm. 5 jaar ligt, blijven we dus minstens tot 1988 met een tekort van ruwweg 350 woningen zitten. Enkele woningen in de War moesstraat staan op de nominatie om gesloopt te worden ten behoeve van uitbreiding van de Rabobank en Jarino, zodat het aantal woningen eerder daalt dan toeneemt. De eerlijkheid gebiedt me te zeggen, dat de groep woningzoeken den zich erg rustig houdt. Door bv. kraakacties is het mogelijk druk uit te oefenen op de gemeente om haast te maken de woningnood op te lossen. Voor het feit dat men niet onmiddellijk 350 woningen heeft, kan men begrip tonen. Voor het ontbreken van plannen niet. Donald de Vrind, Den Burg. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van mevrouw Barbara Engelman uit Keulen willen wij graag het volgende kwijt. We denken dat mevrouw Engel man nogal alleen staat in haar ergernis. Tot dusver hebben we namelijk uit sluitend gunstige reacties vernomen van mensen die met ons bedrijf kennis maakten, zowel Nederlanders als bui tenlanders. Een dergelijk bedrijf wordt in de eerste plaats gezien als een interes sante uitbreiding van de plaatselijke mogelijkheden. Tenslotte zijn we niet de enige buitenlanders die een bedrijf met eigen sfeer en gerechten exploiteren op Texel. Er zijn meerdere Chinese restau rants en er is ook een Italiaanse pizzeria. Ook die bedrijven worden niet gezien als overdreven tegemoetkoming aan een bepaalde smaak. Een totaal Duitse aan gelegenheid is het bij ons helemaal niet. Tot dusver hebben we belangrijk meer Nederlanders dan Duitsers ontvangen. En zelfs als dat niet het geval (meer) zou zijn, wat hindert dat! Wie ons sfeertje niet wil, moet wegblijven; we zullen ons aan niemand opdringen. Café Bremen De Koog. het deze keer waarschijnlijk naar het buitenland. De zestig bestaansjaren van het be drijf Rab beginnen te tellen op 1 mei 1921 toen wijlen de heer J. C. Rab (vader van de huidige directeur) de ko lenhandel van zijn vader Jan Rab over nam. Eigenlijk bestond Rab dus al eer der. In de dertiger jaren werd met bouwmaterialen begonnen. Met voor uitziende blik werd het terrein in Oude- schild waar pas sinds enkele jaren het hele Rabbedrijf is geconcentreerd al di rect gekocht: voor een kwartje per vierkante meter! Vrijdag 1 mei De VPRO-radio herhaalt de uitzending met o.a. Cor Ellen: Hilversum 1, 9.15 uur. De Tafeltennisvereniging Tetak heeft in De Ferrever de algemene ledenvergade ring; 20.00 uur. Zaterdag 2 mei Van 10.00-16.00 uur houdt de verzame laarsclub Texel een grote verzamelaars tentoonstelling in De Bijenkorf te Oos terend. In disco dancing Question is de Veroni ca drive-in show. In de kapel van Zuid-Eierland verzorgt de jeugdclub een bonte avond; 20.00 uur. Maandag 4 mei Om 17.00 uur heeft op de begraafplaats van de Georgiërs de kranslegging plaats. De algemene herdenking is om 20.00 uur bij de algemene begraafplaats aan de Kogerstraat. Dinsdag 5 mei De Doopsgezinde zusterkring komt voor de laatste keer in dit seizoen bijeen in de Doopsgezinde kerk; 20.00 uur. In De Scholerie is een optreden van lain Mackintosh (Schotse folk); 20.30 uur. De Openbare Bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: maandag 10.00 tot 12.00 uur dinsdag 14 00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21 00 uur; woensdag 14.00 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.00 tot 17 00 en 19.00 tot 21.00 uur. a?): Iedere dinsdag- en donderdagochtend van 10.00-12.00 uur houdt beiaarden- werker Nico Nagtegaal spreekuur in het dienstencentrum De Hollebol, Burgwal 32. Elke dinsdagmiddag van 15.00 - 16.00 uur wordt in 't Skiltje bejaardengymna- stiek gegeven. Spreekuur B. en W.: Burgemeester En gelvaart maandag 10.00-11.00 uur; wet houder Nauta 10.30-11.30 uur; wethou der Blanken donderdag 9.30-10.30 uur en wethouder Van der Kooi vrijdag 10.30-11.30 uur. Iedere woensdag wordt in gebouw De Hollebol aan de Burgwal (achter het postkantoor) van 10.00 tot 12.00 uur een contactochtend gehouden van de Texelse WAO-groep. Men kan daarbij onder meer biljarten, sjoelen en kaar ten. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in de Oude ULO: maandags, dinsdags, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en donder dags van 18.30 - 19.30 uur. Maandagmiddag om vijf uur zal de jaarlijkse herdenking op de begraaf plaats van de Georgiërs worden ge houden. Kransen zullen worden gelegd door de burgemeester, een vertegen woordiger van de Russische ambassade en waarschijnlijk ook namens de Ver eniging Nederland-USSR en de uit Georgië afkomstige deputatie die mo menteel op Texel is in verband met de plaatsing van het beeld bij de Luberti- school. De zon komt 1 mei op om 5.11 uur en gaat onder om 20.04 uur. Maan: 4 mei N.M. Springtij: 6 mei. Hoog water ter rede van Oudeschild: Zaterdag 2 mei Zondag 3 mei Maandag 4 mei Dinsdag 5 mei Woensdag 6 mei Donderdag 7 mei Vrijdag 8 mei Zaterdag 9 mei Een 23-jarige jongeman uit Den Burg die als gevolg van financiële problemen meer dan een jaar 'rood' had gestaan bij de Amrobank in Den Burg, was deze week in staat deze schuld weg te werken. De bank had het hem in de afgelopen periode niet al te moeilijk gemaakt en alleen maar rente over het nega tieve saldo in rekening gebracht. De jongeman toonde daarvoor dinsdag zijn erkentelijkheid door voor al het bankpersoneel gebakjes te be zorgen. De kans is groot dat het nog wel anderhalf jaar duurt voordat de heer E. Stiekema van disco dancing 'Question' zijn nachtvergunning krijgt. Enkele buurtbewoners die in eerste instantie vergeefs hadden geprobeerd de burge meester er toe te brengen de ver gunning te weigeren, zijn in beroep gegaan en kunnen de Raad van State inschakelen als de nachtvergunning niet ongedaan wordt gemaakt. De Raad van State heeft al met de kwestie te maken gehad want de buurt bewoners vreesden dat Stiekema al van zijn vergunning gebruik zou maken en hadden de afdeling rechtspraak van de Raad van State om schorsing gevraagd. Die schorsing werd dinsdag op de zit ting die in Den Haag werd gehouden, geweigerd om de eenvoudige reden dat een dergelijke maatregel overbodig was. Aan de verstrekte nachtvergunning was nl. door de burgemeester de voor waarde verbonden dat een eventuele procedure moest worden afgewacht. De buren hadden bij de Raad van State ook bezwaar gemaakt tegen de ge meentelijke vergunning voor de ver bouw van het bedrijf tot nachtcafé. Dat was vergeefs want met de bouwver gunning was alles in orde. De gemeentelijke beroepsschriften- commissie heeft inzake de nachtver gunning inmiddels de belanghebbenden gehoord en advies uitgebracht aan de burgemeester. Deze zal de zaak her overwegen en voor 12 mei een be slissing nemen. Als hij vindt dat Stie kema de nachtvergunning moet hou den, kunnen de buren de afdeling rechtspraak van de Raad van State in de arm nemen die dan na een waarschijnlijk tijdrovend onderzoek de eindbeslissing neemt. De verbouwing waardoor een gedeel te van het Question-bedrijf geschikt wordt om als nachtcafé te worden ge bruikt is inmiddels vrijwel voltooid. 7.46 en 20.22 8.51 en 21.26 9.39 en 22.14 10.29 en 23.01 11.12 en 23.44 11.44 en 0.23 en 12.13 0.55 en 12.57 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Maandag 4 mei zal in het kader van de nationale herdenking de ge bruikelijke kranslegging plaatsvinden op de Russenbegraafplaats en op de Algemene Begraafplaats. De kranslegging op de Algemene Begraafplaats in Den Burg vindt plaats even na acht uur in de avond. Het tijdstip van de herdenking op de Russenbegraafplaats is nog niet bekend. Dit zal in overleg met de Russische Ambassade bepaald wor den. Evenals voorgaande jaren wordt geen stille tocht meer georganiseerd; even tuele belangstellenden en zij die een bloemenhulde willen brengen zijn uiter aard welkom bij de begraafplaats. Hier zal de gebruikelijke rondgang over beide begraafplaatsen plaats vin den, waarna twee minuten stilte in acht genomen zullen worden. Na een Last- Post" signaal zal de kranslegging plaatsvinden, terwijl de sobere plechtig heid besloten wordt met het in top hijsen van de vlag. Op de Texelaars wordt als gebruike lijk het beroep gedaan van 18.00-20.02 de vlag halfstok te hebben, en van 20.02 uur tot zonsondergang de vlag halfstok te hijsen. De Horeca-exploitan- Horizontaal: 1. voorzetsel 3. jongensnaam 6. schrede 8. voorzetsel 10. vaartuig 11. geur 14. bejaarde 15. wrede keizer 17. godheid 19. ter attentie van (afk.) 21. wederhelft 23. gelofte 25. boos 27. stuk grond 28. telwoord 30. gebied 33. schillen 35. vaartuig 36. afvoerbuis 39. jong dier 40. Fr. lidwoord 41. tweetal 42. gebruik in kleding 43. vaartuig 44. opening 46. drank 48. ontkenning 50. afgod 52. elke 55. in orde 56. Europeaan 58. drank 59. watering 61. opzoeken 64. voorzetsel 66. vulkaan 67. verstand 69. advies 70. pl. in Frankrijk 72. land in Europa 74. afstandsmaat (afk.) 75. bijb. naam 76. bergweide 77. goed (Fr.) ten zijn verzocht de exploitatie van 19.30-20.30 uur zodanig te doen geschieden, dat hieraan elk vermake- lijkheidsaspekt ontbreekt en van 18.00- 21.00 uur geen andere muziek ten gehore te brengen, dan die van de offi ciële Nederlandse radioprogramma's. De klokken zullen van 19.45 tot 30 seconden voor 20.00 uur luiden. De meervoudige kamer te Alkmaar heeft dinsdagochtend vonnis gewezen tegen de Texelaar die veertien dagen eerder voor moest komen wegens het veroorzaken van een aanrijding op de Wilhelminalaan terwijl hij onder invloed van drank verkeerde. De uitspraak luid de vier weken voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van twee jaar, achttien maanden ontzegging van de rijbevoegdheid en tweeduizend guld en boete. Ter zitting had de officier van justitie geen boete, maar wel een on voorwaardelijke gevangenisstraf van zes weken geëist. De officier was tot deze zware eis gekomen wegens het hoge alcoholpromillage van 2,04 en het feit dat bij de aanrijding verschillende per sonen ernstig letsel hadden opgelopen. Tegen een Texelaar die door onop lettendheid een aanrijding nabij Cal- lantsoog veroorzaakte, werd conform de eis 7750, boete gevonnist. Ook bij dit ongeval ontstond lichamelijk letsel. Verticaal: 1. in orde (afk.) 2. familielid 3. kledingstuk 4. bericht 5. zangnoot 6. handelsterm 7. noodsein 8. begrip 9. deel v.e. Fr. ontkenning 12. Europese hoofdplaats 13. drank 16. landbouwwerktuig 18. bez. voornaamw. 19. stapel 20. omroepvereniging 22. van het jaar 23. riv. in Spanje 24. Spaanse titel 26. gymnastiektoestel 29. armoede 31. soort dans 32. soort bankroet 33. stofvouw 34. draagvat 37. meisjesnaam 38. familielid 45. plant 47. lijst 49. verharde huid 50. graafdiertje 51. munt 53. vogel 54. aanzien 56. zijriv. v.d. Donau 57. vreemde 60. pl. in Noordholland 62. tegen 63. tijdperk 65. riv. in Spanje 66. pl. in Gelderland 68. water in Utrecht 69. godsdienst (afk.) 71. bestaat 73. bijwoord Do oudere jeugd ging deze keer bij de wielerwedstrijden in Zuid-Haffel als eerste van start (A-jeugd). Als ze door de B-jeugd (de jongsten) die een halve minuut later van start gingen, zouden worden ingehaald, zouden ze uit de koers gehaald worden. Dit stimuleerde de A- renners blijkbaar toch om tempo te maken, want ze bleven de B-jeugd voor. Niels Collou kwam als eerste over de finish, direkt gevolgd door Nico Evers en op enige afstand door Dennis van Rooy. Bij de B-jeugd gingen vier renners er vandoor en namen enige afstand van de rest. Robert Visser, Paul Witte, Jef Schuur en Anna Simone Kooiman, die ook in deze volgorde eindigden. Ronald v.d. Wetering won de sprint van de achtervolgende groep met Jacco Vinke, die steeds beter begint te rijden, als zesde. In de B-poule ontstond een kop groep van vier renners, die enige voor sprong nam. Margriet Barhorst kreeg een lekke band, maar kon in het vol gende rondje weer aansluiten. Ook Hans v.d. Slikke had materiaalpech en Nico Boon raakte achterop door kramp. De uitslag werd: 1. Willem Keijser, 2. Ron Kamminga, 3. Mark Bakelaar, 4. Uwe Smit, 5. Coby Koorn. De A-poule reed deze keer slechts tien ronden. Dit werd gedaan met het oog op de wedstrijd om de Jan Jansen Trofee in Den Helder. Er waren enkele renners die probeerden zich los te maken van de rest van de groep. Het lukte echter niemand om voldoende afstand te nemen van het peloton. Simon Appel en Hans van Tunen konden het hoge tempo van de grote groep niet volgen en raakten achterop. De eindsprint werd gewonnen door de man met de sterkste eindsprint in de benen: Hans Koorn met als 2e Douwe Dros en no. 3 Leen van Elk, 4. Jos Huisman, 5. Jan v.d. Wal. Op Koninginnedag hebben 19 renners en rensters deelgenomen aan de individuele tijdrit te Huisduinen (Den Helder) om de jan Jansen-Trofee.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5