Cjrom cZwartsJexeh in het BUO Voor Gia Djapavidtse was het dubbel feest U komt toch dinsdagavond aanstaande ook even op ons feestje? 1 TX 66 door Duitsers aangehouden Politieke inlormatle in de bibliotheek Groen-Zwart Onthulling in spontane sfeer Wilhelminalaan afgesloten Texelse redders oefenden met collega's uit Egmond 10 mei moederdag Flowerstyling Schuiling «1 j JAARGANG NR. 9575 VRIJDAG 8 ME11981 jactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, s Beutick Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 eri ns Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg. or advertenties, abonnementen, etc.: ïgeveld De Rooy B.V., itbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. van Stoer werd aan de Georgiërs mee gegeven. De burgemeester tenslotte bracht dank aan de heren D. van Wilsum en G. A. Oskam voor de bijzondere inspan ningen (,,op allerlei gekke uren") die zij hebben geleverd om de tijdige plaatsing van het beeld mogelijk te maken. Zaterdagavond was het beeld op Schip hol aangekomen. De drie Georgiërs waren al enkele dagen eerder op Texel en hadden tekeningen meegenomen aan de hand waarvan het voetstuk voor het beeld kon worden gegoten. Het voetstuk werd gemaakt door H. Daalder en Zonen B.V. uit De Cocksdorp die daarvoor drie kubieke meter beton ver werkte. De betonnen kolom staat voor meer dan de helft in de grond. De TX 66 'Anna Margaretha. van W. J. M. Boom uit Oudeschild is woensdag tegen het middaguur door Duitsers aan gehouden en opgebracht naar de haven van Kiel. De kotter zou hebben gevist in territoriaal water. De vangst is in beslag genomen en ook moest een aanzienlijke boete worden betaald. Nadat door be middeling van de Nederlandse consul de verzekering kon worden gegeven dat dit geld wordt overgemaakt, mocht de Texelse kotter weer vertrekken en de visserij voortzetten. Het was de tweede keer in korte tijd dat de kotter werd opgebracht. Eerder kreeg schipper- eigenaar het aan de stok met de Engel sen wegens vissen met te kleine mazen. Tot 26 mei, de dag van de ver kiezingen voor de tweede kamer der Staten Generaal, is in de bibliotheek te Den Burg de nodige informatie bijeen gebracht voor mensen die bewust hun stem willen uitbrengen. Op een speciale tafel liggen verkiezingsprogramma's van de meeste partijen. In ieder geval zijn de voornemens van de grootste partijen in de bibliotheek bijeengebracht. Behou dens de programma's liggen er ook boeken en kan ander documentatie materiaal dat op de verkiezingen be trekking heeft bekeken worden. De kwaliteit van een samenleving is onder meer af te meten aan de zorg die wordt besteed aan de geestelijk of lichamelijk zwakkeren of gehandicap ten. Het initiatief van de gemeente Texel om een deugdelijk onderzoek in te stellen naar de problemen van het bui tengewoon onderwijs om aan de hand daarvan zo goed mogelijke beslissingen te kunnen nemen, verdient daarom waardering. De oplossing die thans aan de hand wordt gedaan door het onder zoekteam nl. het stichten van een school voor speciaal onderwijs, waar zowel MLK- als LOM-kinderen terecht kunnen, heeft bij een aantal van de meest betrokkenen de ouders van de L OM-kinderen die nu dagelijks naar Den helder gaan echter begrijpelijke on gerustheid opgeroepen. Die kinderen doen het op de Kompasschool nl. over het algemeen uitstekend en voelen zich gelukkig, na vaak jarenlage misere als gevolg van mislukte pogingen om ze het gewone onderwijs op Texel te laten volgen en de vele frustaties die gepaard gingen met de verwijzingsprocedure. Er mag niet worden verwacht dat zij hun kind nu zomaar van de Kompasschool halen en het plaatsen op een nieuw nog experimenteel schooltype, waarvan zij zich nauwelijks kunnen voorstellen dat de kwaliteit van het onderwijs op de Kompasschool zelfs maar zal kunnen worden benaderd. De mensen overtui gen van het tegendeel zal niet eenvou dig zijn. LOM-ouders zijn nl. nogal door de mangel gehaald en staan buitenge woon argwanend tegenover deskundi gen die mooie praatjes afsteken. Het ziet er naar uit dat zij al zeer binnenkort in een gewetensconflict zullen worden gebracht want de Buo-onderzoekers wil/en dat nog dit jaar wordt getracht een aantal kinderen met een L OM-indi- catie voor Texel [terug) te winnen door aan de Beatrixschool een LOM-leer- kracht te verbinden, in afwachting van de stichting van de bepleite school voor speciaalonderwijs. Dat is begrijpelijk, maar het is duidelijk dat hier niet alleen het belang van het kind voorop staat maar vooral het belang van het voort bestaan van de Beatrixschool. Want door het vertrek van LOM-kinderen loopt die school versneld leeg en moet binnenkort worden opgedoekt. En de MLK-kinderen die daar nog zitten zijn dan letterlijk het kind van de rekening want ook die zullen dan naar Den Helder moeten. Maar het is zeer de vraag of dat —op langere termijn gezien— zoveel verschrikkelijker en kostbaarder is dan een eigen schooltje waar minder faci liteiten kunnen worden geboden dan thans in Den Helder, Het zou prachtig zijn als de kinderen op Texel onderwijs zouden kunnen krijgen, maar niet tot elke prijs. Het is dus te hopen dat de Texelse speciaalschool een echt goed instituut zal worden, zodat een behoor lijk aantal ouders het zal aandurven hun kind aan dit experiment te wagen. Op korte termijn moet dus antwoord komen op de vraag welke faciliteiten deze speciaalschool zal kunnen bieden. Toevoegen van een of twee nieuwe krachten aan het bestaande team van de Beatrixschool lijkt onvoldoende, temeer daar uit het Buo-rapport niet blijkt of de speciaalschool blijvend de beschikking zal krijgen over leerkrachten met LOM- deskundigheid. De gemeente kan de ouders het beste nog maar niet bena deren en eerst zorgen voor wat meer gegevens. Waarbij tevens bedacht moet worden dat een speciaalschool-experi- ment alleen al tot mislukken gedoemd zou kunnen zijn door het feit dat dit moet gebeuren vanuit de Beatrixschool met zijn ongelukkige stigma. Evenmin mag worden veronachtzaamd dat lang niet iedereen ervan overtuigd is dat het verschil tussen LOM- en MLK-kinderen zo betrekkelijk is als de onderzoekers doen' voorkomen. In tegenstelling tot MLK-kinderen beschikken LOM-kinde ren over een normale intelligentie maar hebben andere —uiteenlopende— de fecten waardoor zij op een normale school niet kunnen functioneren. Het bij elkaar brengen van deze twee soorten leerlingen in een grotere school is wel licht mogelijk, maar in een klein verband stelt het wellicht absurd hoge eisen aan de betrokken onderwijzers. In ieder geval zullen de ouders in vrijheid moeten kunnen beslissen. De ouders die besluiten om hun kind voort aan naar de Texelse school voor spe ciaalonderwijs te sturen moeten dat doen omdat ze vertrouwen hebben in het onderwijs dat daar wordt gegeven. En niet financieel zijn gedwongen omdat de gemeente geen geld meer zal uit trekken voor het vervoer van kinderen naar de school in Den Helder, waardoor alleen kinderen van rijke ouders zich de luxe van de Kompasschool aldaar kun- nen blijven veroorloven. TAXI-EN TROUW AUTOVERHUUR filhalminalaan 4-6 dsn E Vanaf donderdag 14 mei worden werkzaamheden uitgevoerd aan de kruising Wilhelminalaan-Waalderstraat. Daarom zal een stuk van de Burger- houtstraat en een gedeelte van de Wil- helminalaan (tot de Binsbergenstraat) afgesloten worden voor alle verkeer. De reconstructie bij het nieuwe filiaal van Albert Heijn omvat onder andere een versmalling van de Waalderstraatentree en herbestrating. De werkzaamheden zullen twee drie weken duren. De strandreddingboten 'Uboo' van Egmond aan Zee en 'Ida Mary' van De Cocksdorp stoomden zaterdag beiden op naar Terschelling. Het betrof een ge zamenlijke oefentocht waaraan het ge zelligheidsaspect niet ontbrak. De Uboo was van Egmond gekomen en werd bij het Eierlandsche Gat opgewacht door de Ida. 's Avonds keerde de Texelse reddingboot terug naar de thuisbasis; de redders van Egmond bleven op Ter schelling waar ook hun echtgenotes waren. Tabukashvili (die voor de negende ier op Texel wasl) was de eerste ireker. In zijn welbekende bloemrijke al uitte hij blijdschap over zijn verblijf 'ons dierbare thuiseiland' waar op it moment de overwinning werd ge- erd op het fascisme, de grote vijand in de mensheid. De Georgiërs waren et met lege handen gekomen en idden een beeld meegebracht dat een 'mbool moet zijn van gelukkige jeugd i onsterfelijkheid.... Tekeningen De kinderen van de kleuterschool en a basisschool van De Koog speelden in actieve rol in de plechtigheid. De ngste leerling van de kleuterschool en s oudste van de basisschool mochten alpen het doek van het beeld te ekken. Aan de Georgiërs werden bloe ien overhandigd alsmede een stapel akboeken met tekeningen. Sytske ijksen-Overbeeke vertelde in het Enels it alle kinderen een tekening hadden emaakt waarin ze het spel dat zij het ifst speelden hadden uitgebeeld, ommigen hadden er ook nog een kening aan toegevoegd met informa- e over Texel. Verder kregen de drie eorgiërs elk een exemplaar van het jlatenboek 'Mensen, mensen, wat een lensen', waarin naar voren komt hoe- e Georgische kunstenaar Gia Djapavidtse, de ontwerper van 9t beeld, dat dinsdag in De Koog werd onthuld, werd gebo- in op 5 mei 1945. Hij was dus jarig toen hij samen met zijn ilfega Nodar Kvateladse, de 4-jarige Judith Cozijn en de 12- rige Sasja de Kruiff, het beeld onthulde. Nadat de cineast Rezo Tabukashvili op het gedenkwaardige lit had gewezen werd door het publiek het internationaal Bkende „Happy Birthday" gezongen, waarna het Kon. Texels anfare/DEK het nationale „Lang zal-ie leven" speelde. Deze 3beurtenis droeg eraan bij dat de onthulling een heel wat wntaner karakter had dan zich aanvankelijk liet aanzien, >dat iedereen er leuke herinneringen aan bewaart. weten dat de kindertekeningen een plaatsje zullen krijgen in een speciaal kindertekeningen-museum dat ik Tiblisi bestaat en waar ieder de gelegenheid heeft er kennis van te nemen. Burgemeester J. A. Engelvaart bracht hulde aan de Georgiërs die het beeld (waarvoor de gemeente Texel aanvan kelijk opdracht had gegeven en waar voor geld was uitgetrokken) als ge schenk hadden overgedragen. De bur gemeester hoopte dat dit gebaar een bijdrage zou leveren aan de verbetering van de internationale betrekkingen met het effect van een oliedruppel die hoewel bescheiden van omvang toch een enorme oppervlakte met een vlek kan bedekken. In «rede spelende kinderen en in vrede werkende oudere mensen iedereen moet eraan mee werken dat dit overal mogelijk is. Vrede en vriendschap Ambassaderaad J. Timojeev uitte namens de Sowjetambassade zijn vol doening en noemde het een zeer goed initiatief om een dergelijk monument op te richten. Het beeld moet voor alle mensen een symbool zijn voor de vrien- schappelijke banden die veel jaren gele den in de verschrikking van de oorlog zijn ontstaan. Hij sprak de wens uit dat de opstand van 1945 nooit vergeten zou worden, maar dat zich zoiets nooit zal herhalen zodat kinderen tot in lengte van jaren in vrede kunnen spelen. ,,Als er vrede blijft, blijft er ook vriendschap tussen Nederlanders en de volkeren van de Sowjet Unie. Leve de vrienschap, leve de vrede!" Goed begrepen De heer E. Stoer, hoofd van de Lubertischool en tevens sprekend na mens de kleuterschool gaf de Georgiërs het compliment dat zij de bedoeling van de opdracht voor het kunstwerk uit stekend hebben begrepen. „Ouders in de hele wereld houden van hun kinderen en proberen hen het beste te geven voor hun toekomst. Kinderen groeien op in een omgeving die door ouders en oude ren werd voorbereid. Omwille van onze kinderen wensen wij, Georgiërs en Texelaars, de vrede en proberen daar aan alles te doen. De kracht van het leven gaat uit van dit beeld: onze in vrede spelende kinderen. Alleen met de gedachte daaraan kunnen we onze kin deren een toekomst geven zonder die verkrampte angst voor de een of andere door mensen veroorzaakte wereldramp. We zijn u erg dankbaar voor dit prach tige geschenk, waaruit blijkt dat uw ge voelens en de onze eigenlijk dezelfde zijn. Laten we van ganser harte hopen dat dit gebaar van u de afstand tussen onze volkeren zal doen vervagen, zodat wij tot de overtuiging zullen komen dat onze eigen aarde niet meer bewoond zal worden door volkeren, maar door men sen die eikaars eigen manier van leven respecteren." De Engelse vertaling van de toespraak (Advertentie I.M.) U heeft 't vast alwel gehoord of gezien het oude Albert Heijn winkeltje in de Binnenburg is gesloten. Jammer? Nee hoor, want volgende week woensdag openen we in de Waalderstraat een veel mooiere zaak. Een voor delige en veelzijdige winkel vol winkeltjes. Dat gaan we natuurlijk uitgebreid vieren, maar om ons nu alvast in rustiger sfeer aan u voor te stellen, organiseren wij op dinsdagavond 12 mei tussen 19.00 en 21 00 uur in de nieuwe zaak een gezellig Open Huis. Kunt u bij een hapje en een drankje alvast zien hoe Den Burg erop vooruit gaat. Welkom allemaal. en hele kunst om een onthullingsplechtigheid technisch vlot te laten verlopen. Het i het beeld moet er niet voortijdig kunnen afwaaien, maar het moet op het gewenste ook vlot kunnen worden weggehaald. Met de onthulling van het beeld bij de Luberti- et zo gemakkelijk, zodat de man van de Vereniging Nederland-USSR (links D. van Wilsum van Gemeentewerken moesten toesnellen om de officiële onthullers ter- Ie te staan. Maar toen het in koper uitgevoerde beeld eindelijk in zicht kwam, Uaudiseerde iedereen welgemeend. De uitbeelding van het met een bal en duiven spelende ge te je was mooier dan het tevoren geptMiceerde plaatje deed vermoeden. De foto in de was dan ook gemaakt van grof uitgevoerd klei model. veel 'soorten' mensen er op de wereld leven, die echter in hun menswaarde allemaal gelijk zijn. Het was de bedoe ling dat de Georgiërs de boeken in hun land aan de schoolkinderen aldaar zou den doorgeven. De Georgiërs lieten later Iets bestellen? Flowerstyling SchuïHng bellen Voor Uw plantenbakken. Gemengde boeketten Opgemaakte kop en schotels, etc. etc. Bestelt U s.v.p. tijdig i.v.m. de grote drukte. Kogerstraat 4, Den Burg tel. (02220) 4571.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1