Cjroen c2wartj Jexeh in het hart-. Recreatie en natuurbescherming moeten samen in Waddenzee steekt twee ton Ster-reclame TESO in taatssecretaris op symposium over de zeehond: Jongens stalen in opdracht Geslaagd één keer goed,voor jaren! 1981 e JAARGANG NR. 9576 DINSDAG 12 ME11981 (actie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228I 266, s Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en is Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg. jr advertenties, abonnementen, etc.: igeveld De Rooy B.V., ptbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso: los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. onrust in het waddengebied in ieder geval geen primaire oorzaak is van de achteruitgang maar dat de 'schuld' moet worden gezocht bij de ongeveer 100 verschillende soorten stoffen die behoren tot de zg. polychloorbifenylen (pcb's). Toch is het bieden van vol doende rust van groot belang om de zeer weinige zeehonden die nog in het waddengebied worden geboren, een zo groot mogelijke levenskans te geven. Ook het werk van de opvangcentra voor jonge verlaten zeehonden is daarom zinvol. De weer teruggezette zeehonden bleken in 1980 een belangrijk percentage te vormen van de totale zeehonden bevolking in het Nederlandse deel van de Waddenzee: 15%. Door deze maat regelen kan het uitsterven van de zee honden dus belangrijk worden uitge steld en kan dus tijd worden gewonnen om de fundamentele oorzaken van de sterfte aan te pakken. Maar zelfs als het lozen van pcb's vandaag zou kunnen worden gestopt, zou het nog jaren duren alvorens het gunstige effect daarvan merkbaar zal zijn. Het is dus nog de vraag of het zal lukken de verdwijning van de zeehond uit de Waddenzee te voorkomen. Dat een in ternationale aanpak van het zeehon denprobleem nodig is spreekt uit het feit dat 41% van de zeehonden die zich in het Nederlandse deel van de Wadden zee ophouden, afkomstig zijn uit het Duitse deel. Drs. P. I. Lagendijk van de actie 'De zeehond terug in de Waddenzee' bracht in zijn praatje onder meer naar voren dat Nederland voorop loopt in de acties tegen het doodknuppelen van jonge zeehonden in Canadese en Noor se wateren, maar blijkbaar wel toestaat dat onze eigen zeehonden langzaam worden vergiftigd. In Zweden en de Verenigde Staten is het reeds wettelijk verboden om pcb's te gebruiken, maar in Nederland moet eerst onderzocht worden of de pcb's nu echt wel de oor zaak van de achteruitgang van de zeehond zijn alsof dat niet reeds vast staat. De werkgroep Zeehond zal actie blijven voeren zolang de gifstroom niet is gestopt. Gelukkig blijft het zeer kleine aantal zeehonden in de Waddenzee de laatste jaren stabiel maar van herstel van de stand is nog geen sprake. In het kader van de actie zal voorlichting wor den gegeven. De werkgroep Zeehond heeft daarom een populair boekje ge maakt 'De Waddenzeehond', waarvan het eerste exemplaar aan het begin van het symposium officieel aan staats secretaris Wallis de Vries werd over handigd. De heren J. G. Bakker, Th. Fran- chimon en G. A. Eelman kregen woens dag in Haarlem het getuigschrift van de practische cursus plantsoenverzorging. Het getuigschrift werd uitgereikt door de Stichting Federatie Sociale Werk voorziening Noordholland. De drie ge slaagden zijn werkzaam bij De Bolder. Met het aanhouden van drie Texelse jongens heeft de politie een groot aantal inbraken opgelost. De inbraken werden voor het grootste deel in opdracht van een heler gepleegd, die de jongens ook vertelde wat ze moesten stelen. Het geld dat ze van deze, van de vastewal afkomstige heler ontvingen, werd gebruikt om drugs te kopen. De zaak kwam aan het rollen na een inbraak in de nacht van donderdag op vrijdag bij de firma Schoort in Den Burg. Er werd video-, foto- en geluidsapparatuur gestolen. Na onderzoek konden twee jongens worden aange houden. Tijdens het verhoor bleek dat nog een derde jongen bij de inbraken was betrokken en deze werd eveneens gevonden. Deze laatste bleek ook bij twee eerdere inbraken bij de firma Schoorl betrokken te zijn geweest. Deze inbraken waren nooit aangegeven. Tijdens het politieverhoor bleek dat de aangehouden jongens verantwoor delijk zijn voor de recent gepleegde in braak in het dorpshuis in Den Burg waar behalve het feit, dat een flink bedrag aan contanten werd gestolen, ook nog eens voor 72500,- schade werd aangericht. Eveneens werd een inbraak in de sporthal bekend en het trio is ook verantwoordelijk voor een inbraak in een wolwinkel in Den Burg. Tenslotte werd een bekentenis afgelegd inzake het stelen van een portefeuille van een Duitse toerist. De aangehouden jongens zijn goede bekenden van de politie. Enige tijd terug werden ze aangehouden wegens inbraken in strandpaviljoen Paal 9 en de LTS te Den Burg. komt. Aan de overige promotieactivi teiten van de VW zal het experiment (want dat is het omdat er geen pijl op is te trekken wat de resultaten zullen zljr) geen afbreuk doen. Met name op voor- en naseizoen gerichte advertenties in samenwerking met het NBT gaan ge woon door. Wel wordt gehoopt dat de resultaten van de tv-reclame zodanig zullen zijn, dat er in het najaar van 1982 mee kan worden voortgegaan en dat het bedrijfsleven financieel zal helpen. En kele banken zijn al over de brug ge komen. Tijd is rijp Initiatiefnemer Th. Hoogerheide acht de tijd meer dan rijp om met tv-reclame te beginnen. De Nederlanders gaan hun vakantiegenoegens weer in het binnen land zoeken en Texel moet zorgen een flink deel van die buit binnen te halen. De welvaart en werkgelegenheid op Texel zijn daarmee gediend. In het reclamespotje zal worden ge probeerd af te rekenen met ongunstige vooroordelen die het vakantiepubliek wellicht heeft, als wordt overwogen naar Texel te gaan. Zo zal duidelijk worden dat lang wachten bij de boot niet hoeft als je op de juiste dagen komt. Familie filmpje Hoe het spotje er zal uitzien ligt in grote trekken vast. Het gaat over een in de huiskamer zittende familie die een op Texel opgenomen vakantiefilm voor kennissen projekteerd: beelden van de boot, landschap, sportieve vakantiege noegens als wandelen, paardrijden, fiet sen, surfen e.d., maar ook beelden die laten zien dat het met de toeris- tendrukte op Texel best meevalt. Plot seling breekt de film en de commentaar leverende huisvader merkt op dat men voor de rest van de informatie kan bellen naar de WV Texel, waarbij tegelijkertijd het telefoonnummer 021220-4741 in beeld komt. Tegen de tijd dat de spotjes worden uitgezonden beschikt de VW Texel over zes inkomende telefoonlijnen. Als uitzending plaatsvindt zal personeel op het kantoor zijn om de reacties te ver werken. De werving is vooral gericht op vóór- en naseizoen, maar het is uiter aard onvermijdelijk dat dit tevens re clame voor de zomervakantie inhoudt. WV-directeur Jaap Dekker: ,,We zijn razend benieuwd naar het effect. Het is mogelijk dat het tegenvalt maar dat weet je pas als je het hebt geprobeerd. Het moet al heel gek gaan als de kosten er niet uitkomen." Zakelijke visie TESO-directeur Hoogerheide zegt te hopen dat het tv-experiment het begin zal worden van een wat zakelijker be schouwing van de recreatie en de wenselijke groei ervan. Voor zover de gemeentelijke plannen dat toelaten moeten de verblijfsmogelijkheden wor den vergroot en moet er voor worden gezorgd dat Texel ook wat betreft zijn prijzen de concurrentie van andere bin nenlandse vakantiegebieden aankan. Zo zullen de regels die gelden voor de aantallen tenten en caravans per ha op campings in overeenstemming moeten zijn met de landelijke kampeerwet (het huidige gemeentelijke beleid is gericht op een minder grote dichtheid terwille van een hogere kwaliteit. —Red). Ook moet spoed worden betracht bij de ont wikkeling van recreatieprojecten zoals De Krim. Aan het slot van de dag werd dan ook een resolutie aangenomen gericht aan de Europese Economische Gemeen schap, het Europees parlement, de regeringen van Nederland, Duitsland en Denemarken en de regeringen van de deelstaten Niedersachsen en Schleswig- Holstein. In de resolutie werd gevraagd om onmiddelijke internationale maat regelen: stopzetting vasn produktie. gebruik en lozing van pcb's en andere stoffen die schadelijk zijn voor de zeehond en het instellen van rust ge bieden in het internationale wadden gebied alsmede handhaving van het huidige jachtverbod. Wallis de Vries met dr. W. Wolff ven de Texelse Rthl-vesb'ging en de burgemeester bij de zoehondenbossms m t Hornt/e. taatssecretaris G. C. Wallis de vries van CRM vindt dat recreatie natuurbescherming in de Waddenzee moeten kunnen samengaan, beschermende maatregelen die binnenkort voor de Waddenzee kracht worden zullen dan ook zeker de recreatie niet uitbannen, iet kan worden ontkend dat de soms zeer intensieve recreatie in It gebied afbreuk doet aan de rust en daarmee aan de levens ei waarden voor vogels en zeehonden. Anderzijds maakt onbekend bemind en onbemind maakt onbeschermd. Het feit dat zovelen nnen genieten van de wijdsheid van het gebied, van de vogels en de is een van de belangrijkstee oorzaken van het brede maat- ïappelijke draagvlak voor de bescherming van de Waddenzee", us de bewindsman die het woord voerde aan het begin van het nposium 'De Waddenzeehond' dat donderdag in de gehoorzaal het NIOZ in 't Horntje werd gehouden. (Vallis de Vries benadrukte dat zijn aid niet zal zijn gericht tegen de reatie, maar op het harmonisch sa- ngaan van op het oog tegenstrijdige angen. Om precies te weten wat kan wat beslist niet kan is veel onderzoek lig zodat een gedetailleerd inzicht rdt verkregen in het functioneren van ecosysteem van de hele Wadden- De bewindsman zei het symposium beschouwen als een nieuwe stap veg naar meer kennis en inzicht, lig voor een gecoördineerd en in- tationaal beleid. lit de toespraak van de staatssecre- s bleek onder meer dat een van de (Advertentie I.M.) Knikarmschermen Door de bijna horizontale stand van het scherm •deaai terrasscherm (overal stahoogte), bediening d m v slinger of elektromotor Vraag gerust documentatie Zadelts B.v Texel 02220-3865 I B c c. Purmerend 02990-24601 I binnenkort af te kondigen maatregelen zal zijn: het aanwijzen van gebieden waar de zeehonden in bepaalde tijden van het jaar verzekerd kunnen zijn van volstrekte rust. Het symposium was georganiseerd door de werkgroep Zeehond van de lan delijke vereniging tot behoud van de Waddenzee. Het NIOZ en het RIN fungeerden als gastheer. Naast Wallis de Vries werd gedurende het symposium het woord gevoerd door NIOZ-directeur prof. dr. H. Postma, drs. J. J. Hooft over de toepassing van de Natuurbeschermingswet op het waddengebied, dr. D. Lüderwald over het beleid en het beheer van het wadden gebied van Niedersachsen, dr. H. E. Drescher over het beleid en beheer van het waddengebied in Schleswig-Hol- stein. P. Haldmortensen over het beleid en beheer van het waddengebied in Denemarken, 's Middags gaf dr. Peter Reijnders uit Den Burg een verslag van zijn omvangrijke onderzoek naar de oor zaken van de achteruitgang van de zee hond en vertelde Lenie 't Hart uit Pietersburen over haar zeehondenop vangcentrum en tenslotte sprak drs. P. I. Lagendijk over de actie 'De wadden zeehond terug in de wadden." Robben kijken Staatssecretaris Wallis de Vries maakte dit alles niet mee. Kort na het afsteken van zijn praatje verliet hij de zaal om samen met dr. W. Wolff van de Texelse RINvestiging en de burgemees ter een kijkje te nemen bij de zeehonden bassins van 't Horntje. Ook zag hij een dia-serie die gemaakt was van de on langs door het RIN georganiseerde zee hondenvangst aan de Engelse oostkust. Zoals bekend worden door het RIN proeven genomen met zeehonden waarbij onder meer wordt nagegaan wat de invloed is van de beruchte pcb's, die zich in het waddenzeewater bevinden, op de voortplanting. De staatssecretaris werd bij de bassins geïnterviewd door het NOS-journaal en de NCRV-radio en ging vervolgens wat rondkijken op Texel, 's Middags om vijf uur stapte hij aart boord van de strandreddingboot Ida Mary om zich naar Vlieland te laten brengen. Gedurende het symposium werd sterk de nadruk gelegd op de noodzaak om de achteruitgang van de zeehond inter nationaal tegen te gaan. De zorg moet zich niet beperken tot de Nederlandse Waddenzee (waar de achteruitgang van de zeehond het ernstigst is) maar ook het Duitse en Deense deel moeten er gecoördineerd bij zijn betrokken. De be- trokkenfjgid van andere landen is er ook bij de bron van de elende; direct of via omwegen in de Rijn lozen van pcb- houdend afval. Zeer binnenkort (waarschijnlijk vol gende week) zal in het Nederlandse deel van de Waddenzee al aan enkele van de in de resolutie genoemde verlangens worden tegemoet gekomen. Dan zullen stukken van de Waddenzee die voor zeehonden en vogels belangrijk zijn onder de werking van Natuurbescher mingswet worden gebracht, wat onder meer betekent dat de rust zal worden gegarandeerd op hoogwatervlucht- plaatsen, voedsel-, rui- en broedgebie den voor trekvogels overwinteraars en broedvogels alsmede zoog- en rust gebieden voor zeehonden. Menselijke activiteiten in deze gebieden zullen on derworpen zijn aan regels. Zoals bekend is er volop gelegenheid geweest voor inspraak. De indruk bestaat dat van regeringswege goed is gereageerd op de aan- en opmerkingen. De oorspronkelij ke beschermingsplannen zijn aanzienlijk bijgesteld. De maatregelen worden in de tweede helft van mei van kracht. Onder meer op een persconferentie die vol gende week in Den Haag wordt gehou den zullen de maatregelen nader wor den toegelicht. Op de naleving van de beschermingsregels zal moeten worden toegezien. Een daarvoor aangewezen dienst met voldoende personeel zal worden opgebouwd. Onderzoek Een van de interessantste redevoe ringen op het symposium was die van dr. Peter Reijnders uit Den Burg. Hij ging uitvoerig in op zijn omvangrijke en gecompliceerde onderzoek naar de oor zaken van de achteruitgang van de zee hond. Duidelijk werd onder meer dat de TESO heeft aan de VVV Texel een bedrag van ƒ200.000,— gegeven voor het maken van STER tv-reclame. Van dit geld, waar ook nog enkele tienduizenden guldens bijkomen van het Nationaal Bureau voor Toerisme, zal een reclamespotje worden gemaakt dat in januari, februari en maart a.s. 12 keer zal worden uitgezonden. Het reclame bureau Gordon-Grey heeft opdracht gehad het filmpje van 30 seconden te vervaardigen. Op 13 juni a.s. zullen de opnamen beginnen. TESO-directeur Th. Hoogerheide vertelde ons desgevraagd dat hij op deze wijze het vervoersaanbod wil ver groten. Momenteel is de groei er hele maal uit, wat volgens hem op zichzelf niet zo alarmerend is, maar het betekent wel dat de kostenstijgingen bij TESO helemaal in de tarieven moeten worden doorberekend. Het zou veel beter zijn als ook op wat langere termijn een ver- voersstijging van ongeveer drie procent zou kunnen worden verkregen. Hoogerheide ontkent dat zijn onder neming momenteel accuut gevaar loopt om blijvend in de rode cijfers te raken. De exploitatie over 1980 is gunstiger ge weest dan zich aanvankelijk liet aanzien. En de cijfers over 1981 stemmen tot dusver precies overeen met de prognose die in 1978 toen het nieuwe schip werd besteld, waren gemaakt. Wat meer speling is echter zeer gewenst, temeer daar de stijgende prijs van de gasolie naar verhouding sterk drukt op de exploitatie; thans is daar 13% van de totale omzet mee gemoeid. Ook dit jaar is TESO nog genoodzaakt tot een tariefsverhoging die méér dan trendma tig is. Volgens Hoogerheide kan daarna met inflatiecorrecties worden volstaan. Het liefst zou TESO het reclamespotje nog dit jaar op de Nederlandse tv- schermen hebben gebracht, maar bij de STER staan de opdrachtgevers te drin gen, Het kan niet eerder dan in 1982' TESO had zelf opdracht kunnen geven voor het spotje maar vond de VW een daarvoor meer geëigend orgaan. „Wij hebben de contacten niet en met de WV als opdrachtgever kan ook worden samengewerkt met het NBT. Bovendien staat de WV voor de taak om de ge volgen van de tv-reclame te verwerken in de vorm van het maken en verzenden van informatie over Texel." Dat laatste betekent dat de STER- reclame ook voor de VW niet zonder kosten zal verlopen. Directeur J. W. Dekker denkt dat hij genoodzaakt zal zijn de oplaag van de Vakantie Reisgids te verdubbelen waarmee een bedrag van ongeveer 750.000,— is gemoeid. Daar komen nog de kosten van enve loppen en porto bij, waardoor toch wel op een ton aan extra uitgaven wordt gerekend. Er wordt vanuit gegaan dat die kosten ruimschoots worden gedekt uit de provisie die uit de reserveringen

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1