1DE WITTE LIEUW v Waar broeden roodstaartjes op Texel? JONG EN ZUINIG DROS DE TALBOT HORIZON Vrijwilligers gevraagd voor meeuwenneslen tellen in De Geul zon, maan en hoog water De mysterieuze reis van Sinbad Ons land verliest te veel tijd, als u voor verdeeldheid kiest Samen aan 't werk Anne's Geheim' 19 5* Leendert de Jong in de Koffiebar 'N AUTO OM TROTS OPTE ZIJN. Garage Westend Oosterenderweg 52, Tel. 02223-396 Oosterend (Texel) ©TALBOT VRIJDAG 22 ME11981 TEXELSE COURANT PAGINA 11 Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228)741 We hebben al een paar jaar achtereen informatie aan onze lezers gevraagd over bepaalde broedvogels. Vorig jaar was de huiszwaluw onderwerp van ons onderzoekje. We hebben toen van enkele tientallen lezers veel gegevens binnen gekregen. Ten onrechte heb ik daar nog geen verslag van gedaan. De meeste informatie kwam uit de dorpen, maar ook uit het buitengebied kregen we gegevens binnen. In totaal werden 132 nesten van de huiszwaluw vastgesteld. dere holen en zijn daarbij zeker niet kieskeurig. Een stapel stenen, een nis en een schuurtje, een leeg conservenblik op de grond, een stapel takken, alles komt in aanmerking als broedplaats als het maar overdekt is. In de loop van april en in mei komen de roodstaartjes uit Afrika terug. De mannetjes zijn meestal iets eerder dan de wijfjes. Ze zingen hun weinig opvallend liedje regelmatig en zoeken alvast naar nestplaatsen. Als er een wijfje in de buurt komt probeert het mannetje haar naar zo'n nestholte toe te nog dichter bij de mens voorkomt dan de gekraagde roodstaart, wordt hij door niet-vogelaars toch vrij vaak over het hoofd gezien. We hopen dat door dit stukje de Texelaars ook wat meer op deze soort gaan letten. Misschien ko men ze hier wel meer voor dan we denken! Adriaan Dijksen. Dat is niet het totaal aantal, want er zijn enkele delen van het buitengebied niet geteld. Helaas ontbrak me ook zelf de tijd om dat te doen. We kregen trouwens ook van andere zwaluwsoor ten bruikbare informatie. Alle tellers alsnog hartelijk dank daarvoor! Gekraagde roodstaart Dit jaar willen we onze lezers vragen om gegevens over het broeden van De laatste tientallen jaren is het aantal meeuwen in ons land sterk toegeno men. Het zijn zogenaamde cultuurvo gels, dat wil zeggen ze zoeken de na bijheid van de mens om te profiteren van het voedsel en afval dat bij ons is te vinden. Op Texel broeden in het duin gebied veel zilvermeeuwen. Jaarlijks worden de nesten van deze vogels geteld om op de hoogte te blijven van de stand van deze soort. Met name in het gebied van de Geul broeden veel zilvermeeuwen, vooral nu bij het 'Licht van Troost' ons huisvuil wordt be graven. De overvloed aan voedsel op de stortplaats heeft duidelijke gevolgen voor het aantal broedparen in de Geul. In 1972 telden de bewakers 886 nesten, het vorig jaar maar liefst 3428! Het is een enorm karwei al deze nesten te tellen en daarom is in het verleden al enkele malen een deel van de nesten door vrij willigers geteld. Het is een hele ervaring eens op deze manier in de vrije tijd bezig te zijn. Overigens is het een vermoeien de bezigheid zo enkele uren door de duinen te trekken en men moet beslist over een redelijke conditie beschikken. Wie aan dit tellen mee wil werken kan zich zondag a.s. om 8 uur 's morgens in de Geul melden. Voor nadere informatie kunt u bellen met het Staatsbosbeheer (02220-2646) of 's avonds met J. van Groenigen (02220-3562). roodstaartjes op Texel. Vooral in de trektijd vallen deze vogeltjes goed op. Ze zitten dan graag op opvallende plekjes zoals hekken, heiningen, schut tingen en kale takken. Daarbij trillen ze voortdurend met hun staart die (zoals de naam al zegt) roodbruin van kleur is. Vooral voor de verder opvallend ge kleurde wijfjes is dat een goed kenmerk. In het bijzonder bij het wegvliegen als de staart rood 'oplicht'. Het mannetje van de gekraagde roodstaart (er is ook nog een zwarte roodstaart maar daarover straks meer) is wèl heel opvallend ge kleurd. Niet alleen is de staart rood bruin, maar ook de borst. Kin, keel en gezicht zijn pikzwart. Het voorhoofd daarentegen is spierwit. De kop en rug tenslotte zijn donkergrijs. Zie daarvoor ook de tekening van Johan Reydon. Van het voorkomen van de gekraagde roodstaart in de Dennen zijn we goed op de hoogte door de jaarlijkse tellingen die mijn broer en ik uitvoeren. Tot 1970 lag het aantal daar tussen de 40 en 50 paren. Maar daarna volgde een enorme afname: in 1972 waren er nog maar 14 paren en in '75 niet meer dan 5! Een absoluut dieptepunt. Schommelingen in aantallen zijn er in de dierenwereld altijd, maar bign^n, fj^paalde grenzen. Bij een zo sterke achteruitgang moet er iets aan de hand zijn. In tegenstelling tot bij veel andere soorten, liggen de oor zaken van de achteruitgang van onze roodstaartjes niet op Texel zelf. De vogelkundigen hebben duidelijke aan wijzingen dat de oorzaken in Afrika ge zocht moeten worden. De gekraagde roodstaart overwintert zuidelijk van de Sahara, o.a. in de beruchte Sahel-zöne. Door de rampzalige droogte daar is zoveel van de plantengroei en daarmee allerlei insekten verdwenen dat ook de roodstaartjes er nauwelijks een over levingskans hebben. Herstel Vanaf 1977 gaat het gelukkig weer beter met de soort. In 1980 telden we 24 paren in de Dennen. Van het overige deel van Texel weten we echter bij zonder weinig. Het wordt ook steeds De Renault 4 GTL fijne Volop ruimte en komfort tien, funktioneel interieur Stille 1 108 cc motor Wel pittig Toch bij innig: 5,4 liter op 100 km 90 km/u (1 op 18,5) n Renault loopt langer op een liter De Renault 4 Vanaf 10 990,- Leendert de Jong treedt vrijdagavond op in de koffiebar van Youth for Christ. Leendert de Jong is zanger gitarist en hij speelt derrk en luister liedjes, terwijl de muziek het midden houdt tussen blues en folk. Zaterdag avond staat de rock groep 'Return' op het programma. Deze viermans formatie probeert d.m.v. rock muziek zijn geloof uit te dragen. Return heeft een eigen stijl in rock muziek waar toch ook nog een beetje invloed van Larry Norman in te herkennen valt. De koffiebar is open om 20.30 uur in de Schakel, ledereen is welkom en de koffie is klaar. De zon komt 22 mei op om 5.37 uur en gaat onder om 21.37 uur. Maan: 26 mei L.K., 2 juni N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 22 mei 11.18en— Al ge toe-Id Ronault 4 GTL v a 12 765. Aflevenngskoeten 310. Pnjzon inkl B T W Wijzigingen voorbehouden Gekraagde roodstaart (mannetje). Tekening Johan Reydon. moeilijker dat allemaal na te lopen want er is veel 'bos' bijgekomen. De erf- en wegbeplanting uit de tijd van de ruil verkaveling en de windsingels rond bungalowterreinen en andere lelijke din gen, zijn nu hoog genoeg om als broed plaats voor roodstaartjes te dienen. Daaom vragen we vooral om gegevens over broedende roodstaartjes buiten de staatsbossen. In het bos tellen we ze in ieder geval zelf. Levenswijze In de vogelboeken wordt het leefge bied van de gekraagde roodstaart om schreven als 'open parkachtige loof- en gemengde bossen, tuinen, parken, /boomgaarden en erven van boerde rijen'. Voorwaarde is dat er voldoende nestelgelegenheid is in de vorm van holen. De soort is namelijk een holen- broeder. De gewone mezenkastjes be trekken ze echter maar zelden. De voor keur wordt gegeven aan een grotere invliegopening. Ze zoeken daarom an- m- rtna mJn Ort UI: N - -IJ Oorsprongweg 3, Eierland Texel. Tel. 02225-233. lokken. Hij gaat hiervoor in de opening zitten en spreidt zijn staart. De grote rode vlek die zo ontstaat, schijnt een onweerstaanbare uitwerking op het wijfje te hebben. De zwarte neef Niet alle roodstaartjes zijn gekraagde roodstaartjes. Een andere soort is het zwarte roodstaartje. Zoals de naam aangeeft is deze soort veel donkerder. De mannetjes hebben géén wit voor hoofd en geen rode borst, maar alles is zwart. Alleen op de vleugel is een witte vlek zichtbaar. Ook de wijfjes zijn donkerder gekleurd dan die van de ge kraagde, De zwarte roodstaart is een heel zeldzame broedvogel op Texel. Er zijn slechts enkele gevallen met zeker heid bekend. O.a. enkele jaren geleden op het opslagterrein van de firma Rab in Oudeschild. Deze soort broedt verder in dorpen en steden in holtes van muren, in oude gebouwen, schuurtjes of in aanbouw zijnde huizen. Hoewel hij dus Vrijdag 22 mei Zaterdag 23 mei Zondag 24 mei Maandag 25 mei Dinsdag 26 mei Woensdag 27 mei Donderdag 28 mei Vrijdag 29 mei Zaterdag 30 mei Aan het strand is het uur eerder hoog water. 11.18 en 23.18 11.48 en 23.37 12.24 en 23.54 en 13.01 0.21 en 13.44 1.11 en 14.41 2.28 en 15.54 4.06 en 17.20 5.49 en 18.41 ongeveer een Sinbad is een zeevaarder die op een goede dag een stuk medaljon in handen krijgt. Er schijnt een vloek op te rusten want het schip komt in een noodweer en raakt volkomen uit de koers. Ze belanden in een vreemd land dat ge regeerd wordt door een sultan die echter voortdurend bedreigd wordt door Koura, de zwarte prins. Een man die over bovennatuurlijke krachten beschikt en de goden kan oproepen. Zijn doel is het medaljon, dat uit drie stukken bestaat; één stuk heeft Sinbad in han den gekregen, een groot stuk is in handen van de sultan en dan blijft er nog een ontbrekend stuk waarvan men echter niet weet waar het te zoeken. De sultan herkent in Sinbad een vriend en toont hem zijn stuk. Stomtoevallig komt Sinbad er achter dat het medaljon een soort landkaart is en zo wordt een eiland gepeild waar het laatste stuk te vinden moet zijn. En daar gebeuren de meest rare dingen, een afgodsbeeld komt tot leven en wordt een levensgevaarlijke te genstander van Sinbad. Ook prehisto rische dieren krijgt Sinbad tegen zich, maar zo als ieder avontuur een einde heeft komt ook 'De mysterieuze reis van Sinbad' tot een goed eind. Alle leeftijden in de zondagmatinee. (Advertentie I.M.) Helaas is bij sommige partijen de een heid ver te zoeken. Verdeeldheid kost tijd Remt de bestuurbaarheid van ons land Bij de WD staat iedereen wèl als één man achter de lijsttrekker. Nederland heefl tenminste nog één partij die aan dui- j delijkheid niets te wensen overlaat. Die u niet in het ongewisse laat wat er straks met uw stem gebeurt. Stem op die sterke, eensgezinde partij. Kies op 26 mei WD, lijst 3, H. Wiegel. Word lid, Antwoordnr 1K77. L'500 WB Den Haag. lel 070-614121 Et B Tyc CtuldcfyVni&ctc el IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII, 1 FEUILLETON: W /A door Tom Lodewijk s llllimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIII 28. Hij stormde terug naar de slaap kamer. Anne was al weg. Naar Tilly natuurlijk. De trap konden ze niet meer af... hij trok de deur van de slaapkamer toe, opende een raam, keek naar bene den. Er liepen al mensen, roepend. En op hetzelfde ogenblik raase een rode wagen de laan in, donkere gestalten sprongen er onder het rijden nog af. .Hier!" riep Bert. ,,Hier! We kunnen er niet uit." „Alles staat beneden in de fik!" riep zijn buurman, die over zijn pyama een regenjas had aangetrokken. Wacht, meneer Bannink, daar komt de ladder!" Bert zag hoe de mannen de ladder van de wagen rukten, snel door de tuin liepen, dwars door de bloemperken. ,,Kom d'r uit!" riep de brandmeester. „Mijn vrouw is nog binnen!" schreeuwde Bert terug en holde de kamer weer uit. Door de tocht slierde een lange vlammentong door het trap penhuis naar boven. „Anne!" riep Bert wanhopig. ..Anne!" Hij hoorde gestamp van voeten, ge rinkel van ruiten. „Anne!" Op de tast, kuchend, bijna stikkend, vond hij in de dichte rook de deur van Tilly's slaapkamer die openstond. Het bed was leeg... Een brandweerman rukte hem weg. „Mijn vrouw!" schreeuwde Bert, bij na buiten zijn zinnen. De brandweerman wees achter zich. Daar kwamen twee gehelmde man nen, als voorwereldlijke monsters, rookmaskers voor het gezicht, starend achter grote glazen ogen. „Ik ga niet weg als...." begon Bert. „Mee" zei de brandweerman zonder complimenten en Bert voelde hoe ijzer- sterke handen hem omklemden. „We hebben geen dooien nodig. Laten zij maar zoeken" en hij knikte naar de mannen die door hun maskers tegen de rook beschermd waren. Bert wist niet hoe hij de ladder afge komen was. Slechts één blik wendde hij naar zijn huis, dat brandde als een fakkel... Anne, Anne! Hij rende op een groep mensen af die dromden om iets dat op de grond lag Ze gingen opzij, toen ze hem ont waarden, lieten hem door, zwijgend. Op het gras lag Anne en de man die naast haar lag geknield was de dokter. „Lelijk verbrand hier" zei hij „en veel rook.... en shock waarschijnlijk." „Ze is niet..." „Nee, meneer Bannink, ze is niet dood en ze gaat ook niet dood... menselijkerwijs gesproken." „En Tilly?" „Is al bij de buren." Bert boog zich nog niet begrijpend over zijn vrouw, die daar roerloos lag, een trek van pijn op haar hezicht terwijl de dokter bezig was haar arm te zwachtelen. Vragend zag hij op. Het was de buurman die hem inlicht te. „Ik denk" zei hij „dat de kleine meid wakker was geworden en naar beneden gelopen. Mevrouw heeft haar uit de kamer gehaald, die stond toen al in de fik. Ze kwam dwars door de vlammen... het kind had niets, alleen erg geschrok ken. Dapper vrouwtje, die vrouw van u, meneer Bannink." Een andere gestalte dook achter de buurman op. Bert herkende Haasnoot, de man van het Nieuwsblad voor Waal burgen. „Hebt u het gezien, meneer?" vroeg hij aan de buurman. „Mag ik even uw naam...?" „Kom straks maar" zei de buurman „ik heb nou wel wat anders te doen. Meneer Bannink gaat u maar met mij mee, dan kunt u Tilly even zien, ze ligt bij ons in het logeerbed, mijn vrouw is bij haar." „Ik blijf bij mijn vrouw" zei Bert koppig. „Uw vrouw gaat direct naar het ziekenhuis" verordonneerde de dokter „ik heb de ambulance al gebeld... daar is ie al." Bert zag het blauwe flikkerlicht van de witte ambulancewagen. „Gaat u nu even naar uw dochter kijken" adviseerde de dokter „en kom dan naar het ziekenhuis. Uw vrouw is buiten gevaar, maar ze is ook buiten kennis... we hopen, dat dat niet lang zal duren." Opeens werd Bert er zich van bewust dat hij nog niet aan Frans had gedacht. Zo zeker was hij ervan dat die jongen zich wel zou redden. En toen hij op dat zelfde ogenblik een hand op zijn schou der voelde en de stem van zijn zoon hoorde, drongen de tranen in zijn ogen... tranen van dankbaarheid, om dat ze er allemaal nog waren... laat dan het huis maar verbranden, een huis bouwde je weer op! Maar zijn Anne en zijn kinderen, ze waren er nog allemaal! Een uur later zat hij naast het witte bed. Anne lag daar met gesloten ogen, haast zo wit als het laken. Op de deken lagen haar armen, dik in het verband. Diep in gedachten staarde hij naar dat geliefde gezicht. Ze had haar leven gewaagd. Voor Tilly. „Een dapper vrouwtje hebt u...." Ja, dat was ze, een dapper vrouwtje. Zijn vrouw,. En nu konden ze vertellen wat ze wilden, van meneer Charon af tot de besjes in het ouwe vrouwenhuis toe, maar hij liet zich de wet niet langer voorschrijven door de Waalburgense roddel. Ze moesten Anne maar nemen zoals ze was. Het kon hem niets meer schelen. Nu, op dit ogenblik, wist hij dat er niets was, dat de band tussen hem en deze vrouw nog verbreken kon. Hij merkte niet eens, dat ze haar ogen had geopend. Hij zag haar bewegen en schrikte op. „Bert..." „Ankie.... meisje Ze keek verwonderd rond. „Waar ben ik... ziekenhuis?" „Ja..." Opeens kwam er een uitdrukking van angst in haar ogen, onrustig bewoog ze zich. Tilly!" schreeuwde ze. Meteen ging de deur open, een blozende verpleegster keek om de hoek. „Tilly slaapt gewond en wel bij buur man Berendsen" stelde Bert gerust. „Dank zij jou." Ze schudde het hoofd. „Zo" zei de zuster „is mevrouw bij gekomen? Nou meneer, dan zou ik haar maar niet te veel vermoeien. Het eerste wat ze nodig heeft is rust." Bert knikte begrijpend. „Maak je nergens zorg over" zei hij „we zijn allemaal oké. Het huis is eh... d'r is niet zo veel van over. Maar dat is het minste." „Wat is dan het meeste?" fluisterde ze, even de oude ondeugd in haar ogen. „Jij... schat!" HOOFDSTUK 19 „Wees welkom in de kring." „Vader" zei José. „Ja meisje." Ze zaten in de kamer van de grote villa van meneer Charon, die een deel van zijn kast-van-een-huis meteen had ont ruimd om Bert zo lang te huisvesten, tot hij een tijdelijke woning had gevonden, Zijn eigen huis was zo beschadigd, dat herstel niet meer mogelijk was. „Ik ben erg... onbescheiden ge weest." „Zo..?" zei hij, vermaakt verwon derd. Het zou wel weer een dwaasheidje van José zijn, deze bekentenis. Maar hij zag toch dat haar gezicht ernstig stond en opeens was zijn volle aandacht voor haar. „Toen de boel in brand stond" zei José, „hebben ze nog het een en ander uit huis gehaald. Ook dat kastje... u weet wel... van Anne." Bert constateerde dat ze gewoon over Anne sprak, als was het een oudere vriendin. „Ze hadden er zo ruw mee omge sprongen" ging José verder „dat het deurtje was verwrongen... het kon makkelijk open. Enneik heb er in ge keken." (Wordt vervolgd) 6 laar garantie tegen door roesten va binnenuit sg°QE' vanaf f. 14»890/~ Kom kijken bij

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 11