Cjroen '^wartsjexels in het hart-, Welboren: Nu niet meer aardig zijn voor TESO IL Politiezender gaat naar vuurtoren PAKT ergerde zich aan Ster reclameplannen Opgave Bouwdorp en Bouwkamp Einde van overlast Gecombineerde krant „De Lindeboom" in februari klaar Vogeldrama Politiek café op 26 mei Aanrijding Geen spreekuur maatsch. werk 94e JAARGANG NR. 9579 TEXELSE VRIJDAG 22 ME11981 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr, 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34 60 398 In de Pakt gemeenteraadsfractie is grote ergernis ontstaan over het schenken van twee ton door TESO aan de VVV voor het maken van televisiereclame. In de rondvraag van de dinsdagavond gehouden raadsvergadering werd deze verontwaardiging vertolkt door Daan Welboren. ,,ln het verleden heeft TESO altijd gezegd dat het ver voersaanbod wordt opgeroepen door het gemeentelijke beleid en dat TESO niets anders doet dan zorgen dat dit aanbod wordt verwerkt door de vervoerscapaciteit aan te passen. Nu wordt de redenatie ineens omgekeerd. Omdat de vervoersgroei achter blijft en men zit met een schip met te grote capaciteit wil men zelf het vervoersaanbod vergroten door als een gewone ondernemer te gaan adverteren." Dat zoiets kan gebeuren vond Wel boren het zoveelste bewijs dat de relatie tussen TESO en gemeentelijke overheid te wensen overlaat. Omdat TESO een vorm van openbaar vervoer behartigt, zou die relatie veel beter moeten zijn. De enig juiste oplossing is dat TESO in overheidshanden komt waardoor de ge meenschap volledige grip krijgt op het beleid van dit bedrijf en ook op de hoogte van de tarieven. Welboren constateerde dat het met TESO momenteel juist de andere kant opgaat: de onderneming vervreemdt steeds meer van de samenleving. Het lijkt er op alsof de geschiedenis zich herhaalt. Net als in het begin van deze eeuw groeit de ontevredenheid over beleid en tarieven van de bootcjienst en wordt de roep om een meer sociale oplossing sterker. Want het doel van TESO is alleen maar het sluitend houden van de eigen exploitatie. Mensonvriendelijk Welboren zei de dubbeldekker 'Mo lengat' te beschouwen als het symbool van de slechte samenwerking tussen overheid en TESO. Hij sprak van een mensonvriendelijke dubbeldekker' waarover je niets anders dan negatieve dingen hoort. Welboren had destijds uit principe") geen gebruik gemaakt van de gelegenheid om de dubbeldekker te bezichtigen en was pas onlangs met het nieuwe schip overgevaren. Hij had daarbij geconstateerd dat de vele kritiek terecht is. Welboren vond dat het geen zin meer heeft dat de gemeente probeert met TESO goede vriendjes te worden om op die manier tot een behoorlijke overleg situatie te komen. In tegendeel: een harde en zakelijke opstelling is nodig want het gaat anders helemaal de ver keerde kant op. ,,TESO moet op de knieeën naar gemeente, provincie of rijk. Zo gaat het niet langer", aldus de fractievoorzitter van het Pakt. Burgemeester J. A. Engelvaart gaf op de ontboezeming van Welboren niet veel commentaar, maar hij merkte wel op het jammer te vinden dat de gemeente op deze manier van TESO een bepaalde bal toegespeeld krijgt. De heren Rienstra en Zegers van de CDA-fractie vonden dat Welboren een dergelijk onderwerp niet in de rondvraag naar voren had moeten brengen. „Het is te zwaar voor de rondvraag", aldus Rienstra. Zegers sprak van 'misbruik'. RST Het beleid van de Recreatiestichting Texel zal in de raadsvergadering van 16 juni worden besproken, aan de hand van de eerder over dit onderwerp uit gebrachte nota. Tevens komt de be noeming van bestuursleden dan aan de orde. Aldus antwoordde wethouder J. Nauta op andere vragen van Welboren. Laatsgenoemde had zich ook onge rust gemaakt over het beleid dat de gemeente voert ten aanzien van re clameborden en lichtreclame op gevels, dit naar aanleiding van de reclame die is aangebracht op het overigens zeer fraaie geveltje van de nieuwe ijssalon in de Binnenburg. Wethouder G. van der Kooi erkende dat het gemeentelijk be leid in deze niet erg duidelijk is en beloofde op dit onderwerp te zullen terugkomen. Verder kreeg Welboren desgevraagd van wethouder F. Blanken te horen dat de gemeente spoedig met een overzicht zal komen van kunst werken die in de loop der jaren door de gemeente zijn aangekocht. Verkiezingen Mevrouw M. Huitema-Vos klaagde dat de oproepingskaarten voor de twee de kamerverkiezingen zo laat zijn ver zonden dat er niet of nauwelijks ge legenheid meer is om stemmen bij vol macht in een andere gemeente te regelen. Daarvoor is een termijn van veertien dagen nodig. Secretaris J. van Dijk merkte op dat dit niet zo erg is omdat er nog een tweede mogelijkheid is om elders de stem te laten uitbrengen. Hij beloofde daarop te zullen wijzen in de Texelse Courant. (Zie onze rubriek 'Van het raadhuis' elders in dit nummer. -Red.). Verkiezingscircus D. Schilling van Texels Belang roerde een ander verkiezingsonderwerp aan. Hij vond dat de vele propagandabiljetten die overal worden aangeplakt na afloop van de verkiezingen door de 'afzenders' ook weer moeten worden verwijderd. Op zijn minst is dat een morele plicht, aldus Schilling, die eraan herinnerde dat de gemeente een dergelijke plicht wel oplegt aan bijvoorbeeld circussen. In de standplaatsvergunning is als voor waarde gesteld dat alle aanplakbiljetten weer moeten worden opgeruimd. Na afloop van het verkiezingscircus zou dat ook moeten. Het college onderschreef deze ge dachte. De burgemeester vond dat politieke partijen hun propaganda moe ten aanplakken op de juiste plaatsen: op de daarvoor door de gemeente neer gezette borden en achter de ramen van geestverwanten. En beslist niet op de achterkant van ANWB-borden e.d. BNG-huizen Het bouwplan van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten (voor het 'kra keling'-project in het artikel 11 gebied aan de Beatrixlaan) is op een oor na gevild, aldus antwoordde de burge meester op een vraag van J. van Asselt van Texels Belang. Het ziet er gunstig uit. In ieder geval zullen in de raads vergadering van juni definitieve mede delingen kunnen worden gedaan. Mo gelijk zullen bij die gelegenheid ook be paalde raadsbesluiten moeten worden genomen on het project te kunnen laten doorgaan. Van Asselt had de burgemeester ge noeglijk pratend met de staatssecretaris Wallis de Vries in de krant afgebeeld gezien en informeerde of bij die gele genheid tevens de problemen rond de bollenschuur van Schilling en Duinker waren geregeld. De burgemeester zei dat dit uiteraard wel was geprobeerd, echter vergeefs. Op een andere vraag van Van Asselt zei wethouder Nauta dat een manege in het bestemmingsplan niet wordt gezien als een agrarisch be drijf maar als een recreatiebedrijf. En tenslotte kreeg Van Asselt desgevraagd te horen dat de zwembad commissie inmiddels rapport heeft uit gebracht over de mogelijkheden tot stichting van een overdekt zwembad in Den Burg en dat het college daar spoedig op zal reageren. Vertraging in Den Helder De heer J. C. Dros wilde dat het college het gemeentebestuur in Den helder zou benaderen met het verzoek zodanige verkeersmaatregelen te treffen dat auto's die op weg zijn naar de boot niet langer voorrang moeten geven aan lange files andere auto's. Daardoor is het menigmaal voorgekomen dat een boot niet werd gehaald. De burge meester beloofde dat hij zich schriftelijk tot B en W van de marinestad zal wenden. Cor Ellen van het Pakt maakte zich ongerust over de toenemende drukte door catamaran- en surfliefhebbers op In verband met het als werkdag uitvallen van donderdag 28 mei (Hemelvaartsdag) worden de Texelse Couranten van 26 en 29 mei samengevoegd. Deze gecom bineerde krant zal verschijnen op woensdag 27 mei. Advertenties daarvoor kunnen uiterlijk maandag 25 mei vóór 12 uur worden ingeleverd. Directie en redactie Texelse Courant. de strandjes bij De Cocksdorp en Oos terend. Op de strandjes kan het een enorme drukte zijn, vooral als de cata- maranvaarders 'gastcollege's' gaan ver zorgen in de vorm van het uitnodigen van sportgenoten van elders. Met name de zwemmers beginnen flink in de knel te komen. Wat hier thans wordt toe gelaten moet de gemeente nadrukkelijk beschouwen als een proef (net als bij paal 17) en er zijn conclusies uit trekken voor het binnenkort aan te kondigen algemene beleid ten aanzien van de kustwatersport op Texel. In februari 1982 zal de restauratie van hotel De LindeboomTexel helemaal zijn voltooid en zal ook de toneelzaal die erbij komt in gebruik genomen kunnen worden. Met de bouw van de toneelzaal zal een dezer dagen worden begonnen. Aldus wethouder Jook Nauta naar aan leiding van vragen die door de heer P. A. Zegers van het CDA werden gesteld in de rondvraag van de raadsverga dering van dinsdag. Nauta maakte slechts één logisch voorbehoud. Bij de planning is rekening gehouden met het gemiddelde aantal onwerkbare dagen. Hoe wankel de positie is die de duif voor haar nest heeft gekozen, is goed te zien op deze foto. De huishoudelijke dienst heeft met een stukje gaas voor wat extra steun gezorgd, anders zou het nest ongetwijfeld naar beneden zijn gestort Op de rand van het venster van de burgemeesterskamer in het raadhuis zit sinds enkele weken een Turkse Tortel te broeden. De duif heeft een wankel plekje voor haar nest gevonden achter het kunst zinnige metalen hekwerk dat voor het raam is aangebracht. Dinsdag deed zich echter een tragedie voor want de partner van de duif [de dieren lossen elkaar bij het broeden regelmatig af) vloog zich tegen het raam te pletter. Het overblijvende vrouwtje [of mannetje, dat is niet zeker) staat dus nu alleen voor het verzorgen van de jongen. Omdat men bang is dat het dier nu geen gelegenheid meer heeft om te eten is van gemeentewege voer naast het beest gezet. Op 26 mei, de dag van de ver kiezingen, wordt in De Twaalf Balcken in Den Burg een uitslagenavond ge houden. De avond, waarvoor het ini tiatief door de PSP werd genomen en die door PSP, PvdA, PPR, CPN wordt georganiseerd, begint direct nadat de stembureau's gesloten zijn. De avond eindigt als de landelijke einduitslag bekend is. In De Twaalf Balcken kunnen op een televisiescherm de landelijke uitslagen worden gevolgd, en vergele ken met de plaatselijke uitslagen. Dinsdag vond op de Ruyslaan in De Koog een aanrijding plaats. Een auto mobiliste uit Heemstede remde af om een inrit in te rijden. Een achteropko mende personenauto, die door een Texelaar werd bestuurd, wilde links inhalen, maar nam niet genoeg ruimte. Bij de aanrijding, die hierop volgde ont stond flink wat blikschade. Kinderen die dit jaar mee willen doen aan het bouwdorp kunnen zich aan melden in het raadhuis bij de afdeling culturele zaken, telefoon 02220-3041. De opgave moet voor 28 mei plaats vinden. Evenals vorige jaren duurt het bouwdorp weer drie weken. De eerste week is van 13 tot en met 17 juli, de tweede week van 20 tot en met 25 juli en de derde van 27 tot en met 31 juli. Eigenlijk kan men zich maar voor één week opgeven, maar als in een bepaalde week voldoende plaats over is, mogen twee weken ook. Het bouwdorp staat dit jaar in het teken van de kermis. Naast het bouwen van hutten is er in het bouwdorp gelegenheid tot schilderen, sporten, dansen, toneelspelen, muziek maken en dergelijke. Het bouwdorp wordt gehouden op het sportveldje achter de gymzaal aan de Beatrixlaan van 9 uur 's morgens tot 5 uur 's middags. De kosten bedragen 717,50 per week. Kinderen uit de buitendorpen krijgen hun busgeld voor de helft terug. Het bouwdorp is bestemd voor alle kinderen die op de lagere school zitten. Kinderen die 10 jaar of ouder zijn, of dit jaar tien worden, mogen in de nacht van donderdag op vrijdag in hun eigen gemaakte hut slapen. Dat kost 77,50 extra en moet ook tevoren worden opgegeven. Na opgave en betaling kan de deelnemerskaart afgehaald worden bij de afdeling culturele zaken op het raadhuis. Betaling kan door overmaking op bankrekening 3625. 13.317 Rabo bank ten name van de Welzijnsstichting. Op dezelfde wijze als voor het bouw dorp kan men zich opgeven voor het bouwkamp dat van 2 tot 8 augustus op het groepsterrein van Loodsmansduin wordt gehouden. Deelname aan het bouwkamp kost 765, en daar zijn de overnachtingen en het eten bij inbe grepen. Het bouwkamp is bestemd voor kinderen van 11 tot en met 14 jaar. Er wordt geslapen in tenten en het thema is hier eveneens kermis. Aan het bouw kamp kunnen maximaal 80 deelnemers meedoen. Op vrijdag 29 mei vervalt het spreek uur van maatschappelijk werker Frank van Lare. Er komt spoedig een eind aan de overlast die wordt veroorzaakt door de politiezender in Den Burg. De Politieverbindingsdienst heeft besloten de zendpost waaraan het kwaad moet worden geweten, te verplaatsen naar de Eierlandse vuurtoren. Dit is een kostbare operatie, waarvoor mogelijk zelfs een aparte kabel moet worden gelegd. Veel mensen vinden het blijkbaar een meevaller dat écht wordt doorgewerkt aan hotel De Lindeboom Texel. Het hotelgedeelte aan de Groene- plaatskant ziet er nu al een stuk mooier iot en vandaag wordt de top bereikt van de fraaie trapgevel van het schoutshuis. De bouw van de toneelzaal op de plaats van de voormalige Eierveiling kan elk ogenblik beginnen, zodat het hele complex nog voor het eind van de komende winter gereed zal zijn. Verwacht wordt dat de zaak binnen twee maanden rond zal zijn. Het besluit is genomen naar aanleiding van de vele klachten van radioluisteraars uit Den Burg en wijde omgeving. De radio ontvangst op de fm-band werd herhaal delijk belemmerd door het politiever- keer. In enkele gevallen werd ook de televisieontvangst gestoord. Een van de slachtoffers was burgemeester Engel- vaart die via de Texelse Courant een groot aantal klachten verzamelde en daarmee de Algemeen Inspecteur van het Korps Rijkspolitie benaderde. Dat heeft blijkbaar meer indruk gemaakt dat de individuele particuliere klachten die voor die tijd al waren ingediend en die wel tot onderzoek en aandacht maar niet tot een oplossing leidden.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1