Opheffing Beatrixschool loopt niet zo'n vaart RAAD AKKOORD MET TWEEDE JEUGDWERKER Alleen J. C. Dros tegen KRUISWOORDPUZZEL C. Sanderse 25 jaar bij zuivelfabriek Hond aangerede The Mess in J'elleboog Picknick-rit van Blijde Rijders Geslaagd PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 22 ME1191 II Het ziet ernaar uit dat de Beatrixschool nog wel een jaar op dispensatie zal kunnen draaienDe inspectie heeft althans verklaard dat zeker niet tot plotselinge sluiting zal worden besloten zoals destijds met de ZMLK-afdeling van de Beatrixschool. Dit werd aan het begin van de dins dagavond gehouden raadsvergadering meegedeeld door wethouder Fridt Blan ken. Hij hield overigens nog een slag om de arm. Zekerheid zal pas ontstaan in een overleg met inspecteur en hoofdinspec teur. dat op 27 mei zal worden gehouden. Blanken deed zijn mededeling naar aanleiding van opmerkingen van de heer P. Zegers van de CDA fractie. Deze wees erop dat op zo kort mogelijke termijn een eind moet worden gemaakt aan de thans bij onderwijsteam en ouders heersende ongerustheid. De onrust is als gevolg van de discussies die werden veroorzaakt door het Buo-rapport nog vergroot. Zegers vroeg om snelle beslissingen en vond een extra raadsvergadering op zijn plaats. Wethouder Blanken achtte dat laatste onmogelijk. De gewone raads vergadering is op 16 juni. Het is niet mogelijk eerder met behoorlijke voorstel len te komen. De voorbereidingstijd is toch al zeer kort. Veel hangt af van het gesprek met de hoofdinspectie op 27 mei De heerZegers constateerde met spijt dat de tijdnood isveroorzaakt door het veel te laat verschijnen van het rapport. Duits Bij de ingekomen stukken was een brief van Kinderhilfe Essen waarin aandacht werd gevraagd voor bepaalde ontwik kelingen in het artikel 11 gebied bij De Koog. Kinderhilfe heeft in deze omgeving een vakantieoord voor lichamelijk gehan dicaptekinderen en wil verzekerd zijn van blijvende rust. Met name de geplande muziekkuil in het recreatiegebied wordt niet op prijs gesteld. De raad ging er niet op in en vond het goed dat het college de zaak zal afhandelen. Daan Welboren had er achter bezwaar tegen dat de brief in onvertaalde vorm aan de raad was voor gelegd. Niet iedereen is de Duitse taal machtig, zodat voortaan van gemeente wege voor een vertaling moet worden gezorgd. ,,Das kommt in orde!" zei de burgemeester Gas ontwikkelen van een definitief beleid." Met de veiligheidsvoorzieningen zat het bij paal 17 wel goed volgens de wet houder. Wethouder Van der Kooi merkte op dat de gemeentelijke boot met Koop man niet ver weg ligt en dat bij paal 17 de hoofdpost van de reddingsbrigade is gevestigd.. Appel Henk Beumkes sprak zijn ontevreden heid uit over de wijze waarop het college de raad had geinformeerd over het wo ningprobleem van de familie Appel. Ook vond hij dat de woningbouwvereniging tekort was geschoten. Het mag niet mogelijk zijn dat een woningtoewijzing misloopt omdat de oude en de nieuwe bewoners het niet eens kunnen worden over de vergoeding voor aangebrachte voorzieningen. Degene die de voor zieningen heeft aangebracht heeft geen enkel recht. Zelfs kan hij worden verplicht de woning in de oorspronkelijke staat op te leveren. Beumkes sprak van een gevaarlijke ontwikkeling waardoor het hele woningbeleid in de knel kan komen. De heer P. A. Zegers zei namens de CDA fractie dat de gemeenteraad zich niet heeft te bemoeien met het beleid van de woningbouwvereniging. Wethouder Van der Kooi zei dat de gemeente Appel nu aan een huis zal moeten helpen. Zijn urgentie is bekend maar termijnen kun nen niet worden genoemd. Wethouder Blanken erkende ook dat de woningbouwvereniging autonoom is, maar vond het toch beroerd dat zo'n eenvoudige woningruil niet tot stand is gekomen. Grafstenen De raad bracht in de voorgestelde verordening die regels voorschrijft voor grafmonumenten op de algemene be graafplaats enige wijzigingen aan. Op voorstel van mevrouw M. Huitema-Vos werd de bepaling dat een steen niet hoger dan een meter mag zijn geschrapt. Er is nu geen maximum hoogte meer voorge schreven. Verder werden de bepalingen Binnenkort (nog deze zomer) zal de voor -de toegestane breedte zodanig raad beslissingen kunnen nemen over de aansluiting op aardgas van enkele on rendabele gebieden op Texel. Tevens zal bij die gelegenheid worden ingegaan op vragen die met betrekking tot de gas levering zijn gesteld door de heer S. de Waard. Dit Pakt raadslid heeft er nogal moeite mee dat het gas op Texel wordt geleverd door een particulier bedrijf waarop de gemeentelijke overheid geen invloed heeft. Hij wil daarom een be paalde vorm van controle' B en W willen beide zaken tegelijkertijd aan de orde stellen, maar ziet geen kans daarmee al in de raadsvergadering van 16 juni te komen. Kort daarna zal het echter zeker lukken. Kustzeilers Zoals bekend zijn B en W er alsnog mee akkoord gegaan dat dekustzeilvereniging Westerslag zijn basis verplaatst naar paal 17, zij het bij wijze van proef en helemaal op risico van de vereniging. Henk Beumkes van het Pakt vond dat het college wel erg gauw overstag was gegaan. Hij veronderstelde dat de ver eniging dat ene jaar aan het Westerslag nog wel had kunnen blijven zitten. Volgens Beumkes waren lang niet alle leden van de vereniging het met deze verplaatsing eens. Het besluit tot ver plaatsen is dan ook alleen door het bestuur genomen die dit onderwerp niet eerst in een ledenvergadering aan de orde heeft gesteld. Beumkes twijfelde er verder aan of de veiligheidsvoorzieningen bij paal 17 even goed zijn als bij Wester slag, In ieder geval is de heer HKoopman daar niet met de (gemeentelijke! boot paraat. Beumkes merkte ook op dat er leden van de vereniging zijn die al min of meer aan het Westerslag zijn gebonden omdat zij voor het hele seizoen een strandhuisje hebben gehuurd. „Móeten die nu ook naar paal 177" Wethouder Nauta zei dat het college ook niet zo'n voorstander van de snelle verplaatsing was, maar toch wel begrip had voor de problemen waarmee de vereniging kampte. „En ze moeten erkennen dat we zelf niet erg vlot zijn geweest met het De 46-jarige heer Casper Sanderse herdenkt op 25 mei dat hij 25 jaar geleden in dienst kwam van de Coöpe ratieve Zuivelfabriek De Eendracht. Ge bruikelijk is dat bij zo'n gelegenheid door de fabriek een receptie wordt aange boden, maar de heer Sanderse heeft laten weten daarop geen prijs te stellen; hij is op de jubileumdag trouwens met vakantie. gewijzigd dat ook een dubbel (familie) graf mogelijk is. Desgevraagd kreeg Daan Welboren te horen dat het is toegestaan dat nabe staanden zelf een grafsteen maken. Het voorstel van zijn fractiegenoot De Waard om regels voor te schrijven ten aanzien van de uitvoering van grafmonumenten, werd niet overgenomen. De Waard vreesde voor excessen en kwam met het ongelukkige voorbeeld dat iemand wel eens een monument met een hakenkruis zou kunnen neerzetten naast het graf van een jood. De burgemeester wilde niet geloven dat dit mogelijk is en voelde er in ieder geval niets voor om bij het maken van regels met zoiets rekening te houden. Kappen De raad ging akkoord met de nieuwe verordening die paal en perk stelt aan het kappen van bomen. Om bomen te mogen kappen moet vergunning aan B en W worden gevraagd. Binnen 60 dagen moet worden beslist of moet jegens de aan vrager kenbaar worden gemaakt dat de beslissing (hoogstens 60 dagen) wordt uitgesteld. De vergunning wordt geacht te zijn geweigerd als B en W na deze termijn niets van zich laten horen. J. C. Dros wilde het anders: als je niets hoort moet de vergunning geacht worden te zijn verleend. De burgemeester legde uit dat deze op het ook wat merkwaardige bepaling alleen maar is bedoeld in het belang van de rechtszekerheid van de aanvrager. Natuurlijkzullen B en Wervoorzorgendat de aanvrager ruimschoots voor het ver strijken van de termijn normaal schriftelijk bericht krijgt. Maar mocht dat worden vergeten, dan moet de aanvrager in beroep kunnen gaan en dat kan alleen als er een éoor beroep vatbare beslissing is, dus een afwijzingZoals het nu is geregeld is er bij geen bericht dus feitelijk een beroep voor vatbare weigering. De verordening is gemaakt naar aanleiding van een geval van ongewenst kappen dat zich zeer onlangs voordeed in De Waal. De heer J. C. Dros zei getroffen te zijn dooreen zo snelle reactie van het college. „Ik wou dat alle verordeningen er zo snel waren." Overigens heeft de verordening geen terugwerkende kracht zodat op grond daarvan in het geval De Waal niet tot herplanten kan worden gedwongen. Daan Welboren informeerde aan welke bepalingen gemeentewerken zich houdt bij het kappen in gemeentelijke plantsoenen. Ook vroeg hij zich af of Staatsbosbeheer in zijn 'eigen' bos vol komen vrij is om te kappen. Wethouder Van der Kooi bevestigde dat laatste maar deelde mee dat er wel een regeling in de maak is waardoor anderen medezeggen schap krijgen. Horizontaal 1harde schil 6. razend 11. drank 12. plaats in Gelderland 13. bijwoord 14. geleerde 16. gemanierde vrouw 17. windrichting (afk) 18. gezet 20. dyne (afk) 21. spil 22. deel van een metaal 23. reeks 25. inhoudsmaat (afk) 27. reeds 28. titel (afk) 29. gelijkmatige 32. scheepvaart mij. (afk) 34. uitvlucht 36. deel van een berg 37. inhoudsmaat (afk) 39. nieuwe naam (afk) 40. gegraven gat 41deel van een schip 42. waagstuk 54. vaartuig (afk) 46. deel van Amerika (afk) 48. naar aanleiding van (afk) 51. vrind (lat.) 53. titel (afk) 55. elektrode aan de positieve pool 57. en anderen (afk) 58. toets alleen (afk) 59. dieren geluid 61. engelse ontkenning 62. Europeaan 64. selenium (afk) 65. ambtshalve (lat. afk) 67. Europeaan de somma van (afk) 70. bijwoord 72. onbehouwen 73. bekende motorraces (afk) 75. bijb. naam 76. en meer anderen (afk) 78. blauwe kleurstof 79. woest, ongeschaafd mens Verticaal 1. boef 2. de lezer heil (afk) 3. deel van het gebit 4. herkauwer 5. opschudding 6. waadbare plaats 7. half edelsteen 8. rivier in Duitsland 9. landbouwwerktuig 10. beroep 14. bolgewas 17. voorzetsel 19. nauw 22. lekkernij 24. dun 26. maanstand (afk) 27. deel van de dag (afk) 28. ter herinnering (afk) 30. ga (eng) 31. uitroep 33. gokspel 34. samarium (afk) ,,Het heet met een duur woord 'evalueren' maar het betekent gewoon: kijken wat er van terecht gekomen is. Dat moeten we dus doen. Want als de aan te stellen jeugdwerker niet geschikt is, wat dan? Graag wil ik een proeftijd voor een dergelijke kracht. Het gaat om de juiste man op de juiste plaats." Woorden van deze strekking sprak het raadslid Daan Schilling van Texeis Belang op de dinsdagavond gehouden raadsvergadering toen werd gesproken over aanstelling van een jeugdwerker voor het open jeugdwerk. De discussie over dit onderwerp ging vooral over de wenselijkheid van een proefperiode en de salariëring van de kracht. Met uizondering van de heer J. C. Dros ging de hele gemeenteraad met de benoeming van een tweede jeugdleider akkoord. Zelfs liet men het verlangen dat in ieder geval een flinke proefperiode in acht moest worden genomen, als harde voorwaarde vallen. Het zelfstandige raadslid J. C. Dros stond dus alleen in zijn vrij grote en principieel getinte bezwaren tegen het benoemen van de jeugdleider. Hij ver weet het college 'voorbarig handelen'. Hij wilde graag een analyse van de jeugdproblemen en achtte het aantrek ken van een dergelijke 'dure' kracht niet- bij voorbaat de juiste oplossing. „Ver antwoordelijkheid van onder andere de ouders wordt afgewend op de overheid. Het scheppen van dergelijke opvangin stellingen kan ontbindend en ontwrich tend werken op de jeugd en een ge wenning veroorzaken zodat de pro bleemjongeren alleen nog maar in der gelijke gelegenheden verblijven." Dros had graag een duidelijk inzicht hoeveel jongeren een opvang zoeken. Ook had hij bedenkingen tegen het plaatsen van vrijwilligers achter de bar. In een open baar hoorzittingsverslag waren de na men van twee vrijwilligers Herman Snijders en Evert ter Have genoemd. Moeten dergelijke krachten nog aan bepaalde kwalificaties voldoen, vroeg Dros. „Ik vraag me af of vrijwilligers wel alleen frisdrank zullen blijven verko pen." Dros sprak over een 'complex situatieprobleem' waarbij overmatig drank- en druggebruik eruit springen. Hij vond de problematiek zo ingewikkeld dat hij waarschuwde tegen het over- haast aandragen van oplossingen. „Hoe zijn wij opgegroeid? Ook het gezin, de hoeksteen van de maatschappij heeft hier een duidelijke taak." Verder vreesde hij dat de niet-probleemjongeren ver geten zullen worden. Het raadslid wees daarbij op de nog niet gerealiseerde crossbaan. Randgroepjongeren N. C. Barendregt had zich verdiept in de zogenaamde 'randgroepjongeren' en was tot de conclusie gekomen dat deze groep extra aandacht nodig heeft. Hem was duidelijk geworden dat deze cate gorie jeugd zich sterk tegen de geves tigde orde afzet en hij was van mening dat diezelfde orde daar wat aan moet doen. „Door ze alleen ruimte en con sumpties aan te bieden, hóuden ze dat negatieve maatschappijbeeld. De ach terstandsituatie voor deze jeugdgroep moet ingelopen worden zodat ze weer geinteresseerd in de samenleving mee kunnen draaien", aldus het WD raads lid. Hij vond professionele leiding drin gend noodzakelijk maar drong wel aan op een proefperiode. Ultra-rechts? Welboren was niet te spreken over het betoog van J. C. Dros. Hij veron derstelde dat deze zich heeft laten leiden door een adviseur met een 'gezond volksgevoel'. Welboren ontdekte in de woorden van Dros ideeën van de Centrum Partij en Nederlandse Volks unie. „Ik denk dat Dros dit niet zo bedoeld heeft en betreur de uitspra ken." Welboren was het met Baren dregt eens dat professionele hulp ge wenst is, maar op andere gronden. „Het gaat erom dat deze jongeren zelf creatief worden en dat blijft dan mis schien wel ingaan tegen de gevestigde orde. Het verzet tegen die orde is misschien wel terecht. Het gaat om individuele begeleiding en niet alleen om aanpassing." Ook was Welboren van mening dat er al voldoende geld uitgegeven wordt aan de niet-probleem jongeren. „Er valt nu een groep uit de boot en als we er maar één redden dan is het geld al goed besteed", aldus het raadslid. Salaris Daan Schilling en Ate Rienstra von den beiden een beroepskracht gewenst maar vroegen ook om een proeftijd. Rienstra vond het salaris erg hoog maar vroeg zich ook af of één man al het werk wel aan kan. Anders zou ook het aan trekken van nóg een kracht ter sprake moeten komen. De CDA fractie vond dat steun aan open jeugdwerk wel beperkt moet blijven tot de Witte Burcht en 't Asiel. Rienstra zei dat het geven van subsidie geen enkele garantie is voor het welslagen van het werk. „Er moet iemand komen die vat krijgt op die jongeren en hun vertrouwen wint; die garantie staat niet bij voorbaat vast." Antwoordend op de vragen zei wet houder Blanken dat er inderdaad geen enkele garantie is dat het werk slaagt bij het aantrekken van een tweede kracht. Ook hij was van mening dat het gaat om de juiste persoon op de juiste plaats. Wel had Blanken moeite met het in stellen van een jaar proeftijd. „Ik vraag me af of we dan de kans om de juiste man te vinden niet kleiner maken. Goede krachten zijn dun gezaaid en bij het noemen van een proefperiode haken de besten misschien af." Blanken bas- seerde deze woorden op het feit dat goede krachten hun sporen in dit werk meestal wel verdiend hebben en veel gevraagd zijn. Een proeftijd zou volgens de wethouder de keuzemogelijkheid be perken. Geconfronteerd Blanken vond de uitspraken van Dros inzake de taak van de ouders niet 'onzinnig' maar zag in het noemen van dergelijke ideeën geen oplossing. „Het probleem is er en de gemeenschap wordt ermee geconfronteerd." Blanken hoopte dat een goede sollicitatieproce dure de beste garantie is voor de juiste kracht. Verder zal regelmatig over het werk gerapporteerd en 'geevalueerd' moeten worden. De wethouder was van mening dat als de nieuwe jeugdwerker niet aan de vooraf opgestelde taak omschrijving blijkt te voldoen hij ont slagen kan worden, hij herhaalde hierbij het eerder genoemde argument dat het om zwaar werk gaat waarbij de meeste krachten na één of twee jaar afhaken. Aangemodderd Dit ontlokte bij Dros de opmerking dat de gemeente dan weer voor hetzelfde probleem komt te staan. „Als die man na één jaar stopt en hij heeft zijn werk wél goed gedaan, wat dan?" zo was zijn vraag. Verder was Dros van mening dat de aanstelling niet vooruitgeschoven had mogen worden maar behandeld had moeten worden in het kader van de be groting voor 1982. Blanken was het hier niet mee eens. „Er is jaren aange modderd en vorige maand heeft B en W na een aantal ontwikkelingen duidelijk ingezien dat het zo niet langer kan. Er moet hulp geboden worden." Het Pakt raadslid S. de Waard was van mening dat het afspreken van een proeftijd, zo mogelijk, pas bij een sollici- 35. europium (afk) 38. verbinding 39. Nederl. Radio-Unie (afk) 42. reptiel 43. openbaar ministerie (afk) 44. smalle opening 45. selenium (afk) 47. N.V. (fr.) 48. Europeaan 49. de somma van (afk) 50. raam 52. ongeveer (afk) 53. titel (afk) 54. zangnoot 56. de enbekende (afk) 58. aanstonds 60. geur 63. jongensnaam 64. enkelspel 66. oosterse jongensnaam 71. sluis 72.koeienmaag 74' eenh. v. kracht (afk) 77. bevestiging Op de Pontweg werd maandag: een hond aangereden door een Ti automobiliste. Het ging om een wachtel, die na de aanrijding ne I meer te bespeuren is. Het is inm j bekend wie de eigenaar van het d Door de aanrijding kreeg de aut j lekke radiateur. Woensdag 27 mei treedt de se driemans formatie The M» in disco-dancing de J'elleboog vang van de avond is 20.00 uur toegang is gratis. The Mess, bestaande uit Hans man, John Rozenboom en Ben brengt die avond naast eigen wer bekende rock-muziek van andere: Police, Stray-Cats, Ston Bob Marley. 'De Blijde Rijders' houden mei. Hemelvaartsdag, een picki Gestart wordt op de parkeerplaat: garage Kaczor om 12.30 uur. He ts een verrassing waar de zelf rr brachte broodjes en koffie worde (t orberd. Over het doorgaan bij achtig weer kan uitsluitend tusse I elf en elf uur naar telefoonnumme di gebeld worden. Donateurs die juni d.a.v. willen meerijden in 'Gastenrit' kunnen zich telefonisc melden bij mevrouw Tiny Bakker telefoon 02226-369. Ruud Boom is met lof van geslaagd voor het diploma instf kok aan de school voor Groot ki personeel in Alkmaar. Hij is wer in het R.K. verzorgingstehuis Sin tatieprocedure kan gebeuren, weet je wat het aanbod is." P. drong aan op een proeftijd voor he project. „Dan wordt die man ook matisch één jaar benoemd." BI wilde deze vraag niet honoreren voorgeschiedenis is te lang. We ki niet meer met proeven aan kom: moeten beslissingen ger worden."

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2