lmnesty expositie in het raadhuis J „De westerse publieke opinie is belangrijk" 1.000.000 Politieke gevangenen. „zwaluwen"-]ubileum wordt groots gevierd Voor Hemelvaartsdag en het a.s. weekend 28, 30 en 31 mei 1981 Bij ongelukken altijd 2011 bellen Fietsdriedaagse Wielerclub Geslaagden Texel eerste bij wedstrijd scouting Viswedstrijd bij Krassekeet T rombosedienst Zuigelingenbureau Artsen Groene Kruis Tandartsen I Dierenartsen Rijkspolitie Kerkdiensten 1/OENSDAG 27 MEI 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 13 ,.Je schrijft altijd maar kaartjes naar I mensen in gevangenissen. En je krijgt nooit een antwoord terug?" is onze i eerste vraag aan Jenneke Wassink van j Amnesty International, de instantie die opkomt voor gewetensgevangenen die t geen geweld hebben gebruikt of gepro pageerd. De Texelse afdeling van Am nesty heeft deze week een 'jubileum' tentoonstelling in het raadhuis. „Van de gevangenen zelf krijgen we inder daad bijna nooit antwoord terug maar elke maand komen door het werk van Amnesty gemiddeld honderd gevange- Inen vrij en dat is voor mij één van de redenen om met dit werk door te gaan" |is haar antwoord. Jenneke Wassink maakt deel uit van Ide uit vijftien leden bestaande Texelse werkgroep van Amnesty. Op de vraag lof dat er genoeg zijn wordt geantwoord [dat nieuwe leden natuurlijk altijd wel- [kom zijn maar dat het nu bereikte aantal |in organisatorisch opzicht prima is. Amnesty International bestaat deze veek twintig jaar en de Texelse afdeling lis dertien jaar actief. „Het is op zichzelf [triest dat Amnesty nog moet bestaan en daarom is dit jubileum maar aange grepen om de mensen weer op het nut van onze organisatie te wijzen." In de kelder van het raadhuis is daarom een kleine expositie ingericht van foto's met ftekstuitleg over het werk van Amnesty door de jaren heen, aangevuld met posters en boeken, uitgegeven door deze organisatie. Naast de Texelse werkgroep die de publiciteit en maandelijkse schrijfavon- den van Amnesty verzorgt is ook een adoptiegroep die minder naar buiten [reedt. „Een aantal mensen beijvert zich Dm één persoon uit de gevangenis te krijgen of de omstandigheden waaron der een gewetensbezwaarde vast zit te yerlichten." Sinds het najaar houdt de Texelse adoptiegroep zich bezig met de [Joegoslavische gevangenen Skender Uashari. Ondanks brieven aan gevan genisdirectie, familieleden en autoritei ten, plus de nasporingen van het hoofd kantoor in Londen of de Texelse be- noeienis enig effect heeft, is nog niets kan Jashari vernomen. Worden de Am- pesty mensen daar niet moedeloos van? jenneke Wassink: „Ja het blijft vol houden, maar in het verleden is wel gebleken dat adoptiegroepen effect liebben." Dankzij de Texelse adoptie groep zijn een vrouw uit Zuid-Korea en een man uit OostDuitsland vrijgekomen. l.Maar een Irakees die we geadopteerd naden is waarschijnlijk geëxecuteerd." Het thans gebruikelijke systeem bij Bet inroepen van hulp als zich een ver- leersongeval heeft voorgedaan, werkt liet perfect. Zoals bekend wordt onder- lcheid gemaakt tussen twee soorten Ingelukken: bij ongelukken zonder li- tamelijk letsel van betekenis moet de olitie worden gebeld en bij ongelukken liet letsel de ambulance 02220-2011. let gebeurt echter vaak dat ook bij [nstige ongelukken de politie wordt ebeld. Bij avond of nacht is men dan fengewezen op de meldkamer in Alk- haar. Vanuit de meldkamer wordt dan Ier mobilofoon de dienstdoende politic ian op Texel gewaarschuwd en wordt pk de ziekenauto gealarmeerd. De fens op misverstanden is dan vrij groot. Vergissingen ontstaan o.a. omdat de plitieman die de boodschap aanneemt 3 Texel niet bekend is waardoor vooral Jraat- of wegnamen verkeerd over- pmen. Ook het daarna per mobilofoon broepen van de politieman op Texel feeft wel eens problemen, zoals vorige leek toen het contact als gevolg van [mosferische storingen erg slecht was. |et gevolg was dat een ziekenwagen prd gestuurd naar een totaal verkeerde bats. [Besloten is daarom dat voortaan bij verkeersongelukken 02220-2011 pet worden gebeld. Dit nummer is dag nacht bereikbaar en de telefoon prdt altijd aangenomen door iemand ter plaatse goed bekend is (zodat él kan worden bepaald wat er aan de Ind is en waar men moet zijn) en die er fk voor zorgt dat de politie op de ogte wordt gesteld. Getracht zal prden het publiek zo snel mogelijk met nieuwe systeem vertrouwd te ma- De vermeldingen in de diverse |blicaties zullen uiteraard worden aan past. Op ieder wordt het beroep daan ervoor te zorgen dat het num- fer 2011 duidelijk op of bij elk telefoon- festel wordt aangegeven, liefst zoda- p dat ook anderen het begrijpen. Maak s een briefje met het opschrift 'Bij elk geluk: 02220-2011'. De adoptiegroepen krijgen een voor dracht van mogelijk te adopteren gevan genen vanuit het hoofdkantoor in Lon don. Daar wordt de nodige research verricht en worden grotere acties over een bepaald land voorbereid. Ook wor den juristen naar het buitenland ge stuurd om gevangenen daar rechts kundig bij te staan. Voor het vooron derzoek 'is Amnesty soms gedwongen 'missies' te sturen. Óp de opmerking dat dit wel tegen gehouden zal worden, wordt geantwoord dat het meevalt. „Als een land een Amnesty groep niet toelaat dan kunnen we via de westerse publieke opninie invloed uitoefenen. Het is dan meestal zo dat zo'n land iets te verbergen heeft." Volgens Jenneke Wassink zijn de politieke gevangenen vooral van de mening in het westen afhankelijk. „Als wij niets doen gebeurt er daar ook niets." Gesteld wordt dat de Texelse belangstelling voor Amnesty het laatste jaar gestaag toeneemt. „En kele jaren geleden zat ik wel eens alleen op een schrijfavond en dan dacht ik: waar ben ik mee bezig", aldus Jenneke. Het laatste jaar is de trouwe groep vrijwilligers vrij actief. Daarbij moet naast de schrijfavonden waar met voor beeldbrieven autoriteiten e.d. worden aangeschreven, plaatselijk gewerkt worden aan interesse voor het hand haven en herstellen van de rechten van de mens. „Op de school voor LHNO geven we soms een les over dit onder werp (andere scholen voor voortgezet onderwijs tonen geen interesse) en ook in kerkblaadjes en verenigingen kunnen we ons verhaal gelukkig kwijt." Niet links Vroeger beschouwden veel mensen Amnesty als een linkse organisatie. Dat is de laatste jaren duidelijk veranderd en verklaart de toenemende belangstelling. „Maar we zijn nog niet helemaal van dat stempel af, hoewel er steeds enorm op wordt gehamerd dat de politieke ach tergrond van een gevangene die wordt geholpen geen enkele rol speelt. Ook de leden van de werkgroep mogen na tuurlijk elke geloofs- of politieke over tuiging hebben." Ook het adviseurschap bij de Ver enigde Staten en de Raad van Europa heeft er volgens Amnesty aan bijgedra gen dat het werk als objectief, eerlijk en menslievend ervaren wordt. In hoeverre gevangenen moeten wor den geholpen die gebruik hebben ge maakt van geweld, is een discussiepunt in de in 134 landen vertegenwoordigde organisatie. Sommigen zijn van mening dat het de gevangenen niet mag worden kwalijk genomen als zij geweld gebrui ken bij hun strijd voor een 'goede' zaak. Jenneke Wassink: „Amnesty neemt daar geen standpunt over inBij de RAF gevangenen in West Duitsland is door ons niet gepropageerd dat deze mensen in vrijheid moesten worden gesteld, wel is bezwaar gemaakt tegen de opsluiting in isoleercellen zodat de straf onder menselijke omstandigheden kon worden uitgezeten." Schichtig Deze zomer staat Amnesty weer met en verkoopkraam op de markt en bij de Hervormde kerk van Den Burg tijdens de folkloremiddagen. „Het valt ons op dat de mensen vaak wat schichtig voor bij lopen. Misschien zijn ze bang ge ïndoctrineerd te worden of zijn ze op dat moment niet geïnteresseerd in mis standen in onze samenleving. Maar als we zo'n middag één goed gesprek hebben met een vóór- of tegenstander van ons werk, dan ben ik tevreden." De expositie is tot en met vrijdag geopend tijdens de openingsuren van de he' raadhuis: op werkdagen van 9.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. HELP! AmnwtylntOTrtteMl.ZvHiHDOaium^mtt.AlKlIim l H— Een voor zichzelf sprekende poster van de expositie. Wielervereniging Texel houdt voor de vijfde keer de jaarlijkse avondfietsdrie- daagse: op 1, 2 en 3 juni. Er kan ook nog gefietst worden op donderdag 4 juni. Dat is voor de mensen die niet kunnen op één van de voorgaande drie avon den. De avondfietsdriedaagse trekt ieder jaar weer een groot aantal deelnemers zodat het een gezellig en gezond eve nement kan worden. Er kan gestart worden 's avonds vanaf 18.30 uur bij sporthal Ons Genoegen aan de Emma- laan in Den Burg. De afstand die per avond gefietst kan worden bedraagt naar keuze 25 of 49 kilometer. Na afloop krijgt iedereen die drie dagen mee gedaan heeft een medaille als herinne ring. De cursus vakbekwaamheid spuiten in de landbouw die de afgelopen winter en dit voorjaar op Texel is gehouden heeft 19 geslaagde deelnemers opge leverd. In totaal hebben de cursisten 84 lesuren gehad. Naast een deel theorie is er praktijk onderwezen in de kennis van onkruiden. De geslaagden zijn: Jan Bakker Den Hoorn, Nico Bakker Den Burg, Klaas Barendregt Eierland, Jan Douma Wieringermeer, Dik Drijver Den Hoorn, Dolf Geertzema Kolhorn, Johan Hin Den Burg, Jaap Keijser De Waal, Henk Kikkert Den Burg, Giel Kuip Den Burg, Nic Kuip Den Hoorn, Axel Lap Den Hoorn, Cor de Lugt Eierland, Edo Rutten Eendrachtspolder, Dirk Roeper Den Burg, Leo Saai De Cocksdorp, Alfons Smit Den Burg, Simon Stark De Cocksdorp, Cor Westdorp De Cocks dorp. Twee kandidaten zijn afgewezen. Twee groepen van Scouting Texel hebben het afgelopen weekeinde kei hard gewerkt in een regionale scouting- wedstrijd in Limmen. Behalve de twee Texelse groepen, deed ook een groep uit Alkmaar en één uit Bergen mee. Het omschrijven van alles wat er tijdens zo'n wedstrijd moet gebeuren en datgene waarop wordt gelet is niet eenvoudig. Het gaat erom welk team zich zo goed mogelijk weet te handhaven in de vrije natuur. Dat betekent: tent opzetten, koken op een houtskool vuurtje, zelf je weg weten te vinden met een kaart en een kompas en ook getraind zijn in EHBO. Daarnaast werden er vliegers gemaakt waarmee een vliegerwedstrijd werd gehouden en ook werd het nodige aan sport gedaan. Deze wedstrijden betekenen voor de jongens tot 14 jaar een bijzonder zware opgave. Regen is geen reden om be paalde programmapunten af te gelas ten. Er wordt vanuit gegaan dat minder goede weersomstandigheden erbij ho ren en dat de jongens zich maar moeten zien te redden. Tijdens de wedstrijd in Limmen werd één van de twee Texelse groepen eerste. Daarmee heeft deze groep zich gekwalificeerd voor de lan delijke wedstrijd die met pinksteren in Ommen wordt gehouden. Deze wed strijd duurt drie dagen en de Texelse groep zal uit het juiste scouting hout gesneden moeten zijn om hier met goede resultaten uit de bus te komen. Voetbalvereniging Zwaluwen Den Hoorn (ZDH) bestaat vijftig jaar en dat wordt 'groots' gevierd. Naast een drietal toernooien wordt op zaterdag 6 juni een feestavond gehouden in de schuur van Arie Lap aan het Klif. Op deze avond wordt onder toezicht van notaris Bos wijk de trekking verricht van de grote ZDH verloting. De feestavond is vooral bedoeld voor leden, oud-leden, dona teurs en andere ZDH sympathisanten en op het programma staan optredens van de conferencier Harry Touw, de Stam- pin Blues Band, en Humpy Dumpy. Discotheek Blow Up zal de pauzemuziek verzorgen. Toegang tot de feestschuur is voor leden, oud-leden en donateurs gratis. Voorafgaande aan de feestavond wordt een koud buffet georganiseerd. Voor dit gezellige eetgebeuren is opgave niet meer mogelijk. Donderdag (morgen) wordt op het ZDH veld een veteranentoernooi ge houden. Aanvang van de wedstrijden om 8.45 uur. Zondag wordt het eerder aangekondigde toernooi voor de eerste elftallen gehouden. Ook dan is de aan vang 8.45 uur en de prijsuitreiking wordt om 17.30 uur verwacht. Zaterdag 6 juni staat het ZDH pupillentoernooi op het programma. BIJ VERHAAL ZDH Uitslagen ZDH 2 en 3 toernooi: ZDH 2-Wiron 2 1-1 ZDH 3-Berkhout 3 1-1 Koedijk 2-SDOB 2 3-0 Wiron 3-WSW 3 4-0 ZDH 2-Koedijk 2 0-2 ZDH 3-Wiron 3 0-1 Wiron 2-SDOB 2 3-0 Berkhout 3-WSW 3 2—1 ZDH 2-SDOB 2 3-0 ZDH 3-WSW 3 2-0 Wiron 2-Koedijk 2 1 1 Berkhout 3-Wiron 3 0—3 3e en 4e plaats ZDH 3-Wiron 2 0—4 1e, en 2e plaats Koedijk 2-Wiron 3 0—0 Wiron 3 wint na strafschoppen. ZDH veteranentoernooi 28 mei 1981: 9.45 u. Opening 10.00 u. Cocksdorp-ZDH 10.45 u. Tex.Boys-Oosterend 11.30 u. Enschede-ZDH 12.15 u. Texel-Oosterend 13.00 u. Cocksdorp-Enschede 13.45 u. Texel-Tex.Boys Daarna de finalewedstrijden. Prijsuitrei king 17.15 uur. Sportvissersclub Texel organiseerde zondag een viswedstrijd bij de 'krasse- keet-plek' waaraan 21 vissers deelna men, waarvan 16 senioren en 5 jeugd leden. Bij de jeugd werden 21 vissen gevangen met een totale lengte van 388 cm. Eerste werd Cor Eelman met 11 cm, tweede Rob Eelman met 106 cm vis. De derde plaats was voor Martin van der Zwaag met een totale vangst van 92 cm. Bij de senioren werd M. J. van der Zwaag eerste met 253 cm vis. De tweede plaats was voor W. Pronk met 181 cm. W. Verhagen 'pakte' de derde plaats met 163 cm. Bij de senioren werden 86 vissen met een totale lengte van 1754 cm gevangen. Donderdag gaan vijf Texelse sport vissers naar de Afsluitdijk. 21 Juni is de volgende wedstrijd voor het kampioen schap van Texel. Deze wordt gehouden aan de dijk bij hoeve Zeeburg. De laatste wedstrijd voor de zomerstop is 28 juni. Deze wordt gehouden in de Mokbaai. Flessen, potten en ander glas zon der statiegeldwaarde hoort NIET in de vuilniszak maar in de glascontai ner) Iedere woensdag van 9.00 - 10.30 uur. Adres: Groene Kruis-gebouw (in gang tandartsencentrum) Witte Kruis- laan, Den Burg. Mee te nemen: alle .trombosedienstgegevens van elders, verzekeringsgegevens (ziekenfonds- kaart). De zuigelingen die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zih als volgt: 2 juni geen Zuigelingenbureau. Dokter Coutinho, woensdag 3 juni om 13.30 uur inenten mazelen). Dokter Barnard, woensdag 3 juni om 15.00 uur inenten mazelen). L I I Uitsluitend voor spoedgevallen Hemelvaartsdag en vrijdag Van donderdagmorgen tot vrijdag middag 18.00 uur Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, tel. (021220) 2023. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter A. Waverijn, Kogerstraat 87a, Den Burg, tel. (02220) 2016. is afwezig t/m 14 Dokter Eissen juni 1981. Ambulance fin geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Hemelvaartsdag, donderdag Zr. Th. Groothuis, Marelstraat 8. Den Burg, tel. (02220) 2996. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur. Zater dag en zondag te bereiken na 13.00 uur. Zr. G. Doeven, Noordwester 21, Den Burg, tel. (02220)4658. De Cocksdorp 9.30 uur ds. Moen collecte Kerkvoogdij. Den Hoorn: 10 uur ds. Hoekstra De Koog 9.00 uur ds. Hoekstra De Waal 9.00 uur dienst in De Koog Oosterend/Oudeschild 10.00 uur ds. Van Zijll Langhout, gemeen schappelijke dienst in Oudeschild GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 9.30 uur ds. Boeyinga, gezamenlijke dienst in de Ned. Herv. kerk, m.m.v. The Messen gers. Oosterend 10.00 uur ds. De Boer GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst W, Zaterdagavond te bereiken op tel., taPSJtot. W (02228)573. De Waal 11.0C ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg woensdag 19.30 uur Oosterend 9.30 uur Den Burg 10.45 uur De Cocksdorp 19.00 uur Zondag 31 mei 1981 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Hoekstra uitgangscollecte steunfonds De Cocksdorp. 19.30 uur zondagavondzang De Cocksdorp 9.30 uur dhr. Veld huis (Emmen). Coll. kerkvoogdij Den Hoorn 9.30 uur dhr. Veldhuis De Koog 9.30 uur ds. Van Zijll Magazijn Groene Kruis Geopend voor uitgifte goederen: Maandag t/m vrijdag van 17.00- 18.00 uur. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00- 17.00 uur; zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Voor donderdag en vrijdag gelden de tijden van zaterdag. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. I r I i Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182(slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. (02226) 520 of (02220) 3541 Hemelvaartsdag, donderdag HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Boeyenga, dienst samen met de Gerefor meerden, m.m.v. The Messen gers. 00 uur ds. Van Zijll Langhout Oosterend 9.30 uur ds. Wisman maandcollecte Oudeschild 11.00 uur ds. Wisman maandcollecte GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Hoekstra, uit Zuidbroek 19.30 uur ds. Hoekstra Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 uur ds. Boeyinga 19.30 uur ds. De Boer GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Luikinga, van Beverwijk Uitzending via De Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15 uur Evangelist De Vries Kinderoppas aanwezig. Uitzending via De Lichtboei woensdag 18.30 uur. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Oudeschild: zaterdag 17.30 uur zondag 9.30 uur Oosterend: zaterdag 19.00 uur Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei zondag 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Dorpshuis De Waldhoorn, Heren straat 30, Den Hoorn Zondags: 10.30 uur Openbare lezing 11.30 uur Wachttorenstudie. Woensdags 19.30 uur Theocr. school; 20.30 uur Dienstvergadering.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 13