Ambtelijke commissie bekijkt mogelijkheden voor windmolens f erkgroep ODE start met 18 leden tommeltjesmarkt op de Groeneplaats Haal geen paarden van de overkant' „Recht voor z'n raap" Joh. C. Roeper bij afscheid: Vier windsurfers maakten het „Rondje" ook Vogelwandeltocht ANWB wandel- en fietstochten Politie heeft hulp an burgers nodig Rectificatie bENSDAG 27 MEI 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Joh. C. Roeper (staande) tijdens zij afscheidsrede voor de Vrienden van het Paard: „Jullie moeten je eigen beleid voor de toekomst bepalen I' Naast Roeper de nieuwe voorzitter Jaap Lap en rechts de aftredende penningmeester Piet Wim Roeper. De Ronde om Texel Is zaterdag ook gemaakt door vier windsurfers, waar onder de wereldkampioen in de Wind- glider-klasse Derek Thijs uit Middelburg. De anderen waren Rob van Delden. Hanno Kortmann en Erik van de Werf. Thijs bevond zich het grootste deel van de tocht temidden van de cata marans die het rondje maakten; de anderen waren vooruit gevaren. Gestart werd bij Westerslag en de finish was bij paal 17. Allen volbrachten de tocht, Thijs in vijf uur en tien minuten en de overigen in ongeveer 654 uur. Het rondje was bijzonder zwaar. Vooral het stuk over de Waddenzee waar voort durend gekruisd moest worden, had het karakter van een slijtageslag. Hemelvaartsdag 28 mei organiseert de NHWB en de Wandelsportver eniging 'Het Gouden Boltje' de tradi tionele vogelwandeltocht. De starUheeft plaats vanuit de kantine De Kaapsnol. parkeerterrein aan de Bad weg De Koog. Er wordt gewandeld over de af standen 5, 10 en 20 kilometer, start tijden van 11.00 tot 14.00 uur. Voor inschrijving voor deze wandeltocht kan gebeuren bij H. L. Ploeger, Beatrixlaan 66, Den Burg. Telefoon 02220-3971 en bij C. de Grave, Grensweg 3, Den Burg, Telefoon 02220-3552. De inschrijfprijs bedraagt voor junioren tot en met 15 jaar f2,50 en voor personen van 16 jaar en ouder f3, Leden van de wan delsportvereniging krijgen korting van 70,50 resp. 70,75. Bij inschrijving aan de start betaalt men f 1,— meer. Ook op 30 en 31 mei a.s. houdt de ANWB vanuit De Koog wandel- en fietstochten. Het gaat om een Muij- en Slufterwandeling van 654, 13 of 1954 kilometer en een 'bonte Pieten-fiets tocht' van 35, 40 of 60 kilometer. Startplaats voor beide tochten is de Buteriggel bij het strand van De Koog. Het inschrijfgeld bedraagt voor ANWB leden f2,50 en voor niet-leden f5, Houders van een Wandel- en Fietsbe- wijs betalen f1, Kinderen tot 12 jaar mogen gratis mee, mits onder geleide. Routebeschrijvingen zijn verkrijgbaar op het vertrekpunt tussen 9.00 en 14.30 uur. Hij wilde nu wat meer tijd aan zijn gezin kunnen besteden. Een dringend advies dat hij het bestuur nog wilde meegeven was: ,,Haal op Texel met wedstrijden nooit paarden van de overkant. Want je zet je eigen enthousiaste amateurs buitenspel." Namens de vereniging overhandigde vice-voorzitster mevrouw Goeman een herdenkingsplaat. Voor mevrouw Roe per waren er bloemen. Een groot gedeelte van de vergade ring werd gespendeerd aan het kiezen van nieuwe bestuursleden. Penning meester Piet Wim Roeper trad ook af. R. Eelman Azn. en W. Witte Dzn werden door de leden in het bestuur gekozen. Voordat de voorzitter gekozen werd ging het bestuur in 'conclaaf' om een voordracht op te maken. Eerste op de voordracht werd Jaap Lap en tweede mevrouw Goeman. Na stemming bleek Jaap Lap niet het aantal benodigde stemmen (de helft plus één) behaald te hebben. Enkele leden maakten daarop bezwaar tegen de benoeming van Lap. Ze eisten een nieuwe (vrije) stemming. Het bestuur was echter van mening dat deze bezwaren vóór de stemming ken baar gemaakt hadden moeten worden. Na een roerige duscussie werd toch een vrije stemming gehouden waarbij Jaap Lap wel de benodigde meerderheid behaalde. Museum Joh. C. Roeper kon meedelen dat de tekeningen voor nieuwbouw van het Agrarisch Museum in De Waal door de plaatselijke instanties zijn goedgekeurd. Op dit moment ligt het plan ter goed keuring bij G.S. Met de gemeente wordt onderhandeld over de financiële aspec ten. De verenigingskas vertoont op dit moment een negatief saldo van ruim zeshonderd gulden. Geconstateerd werd dat vooral de steeds hoger wor dende kosten van het concours hip- pique zwaar drukken. Voorzitter Roeper tilde niet zo zwaar aan dit verlies: Als je weinig geld hebt, let je beter op je zaakjes." Programme Het komende zomerprogramma van de Vrienden van het Paard ziet er als volgt uit: 21 juni gezelligheidsrit; 25 juli Concours Hippique en WPN keuringen; 5 augustus ringsteekwedstrijden tijdens het folkloreprogramma in Den Burg; 6 september kleine marathon en 25 ok tober de herfstrit. De vergadering werd besloten met een interessante lezing van de heer Heineke uit Limburg over het kruisen en fokken. [Een uit drie gemeenteambtenaren bestaande commissie zal de igelijkheden onderzoeken voor de plaatsing van windmolens voor ctriciteitsopwekking op Texel. Dit zal gebeuren in nauwe samen- irking met de Texelse werkgroep van de Organisatie voor Duurzame ergie (ODE) die maandagavond in dorpshuis de Oude ULO met 18 len officieel van start is gegaan. Het eerste doel van de commissie is t maken van een beleidsnota waarin lat wat er op het gebied van wind- ilens in de diverse delen van Texel igelijk zou moeten zijn. Daarna kan irden bepaald in hoeverre door het jzigen van het bestemmingsplan /of door het maken van een ver- jening deze mogelijkheden moeten irden geopend. Op de oprichtingsvergadering van de )E-werkgroep waren de heren M. lit van Bouw- en woningtoezicht en Ie Roux van Ruimtelijke Ordening iwezig. Samen met de heer J. Com- s zullen zij de commissie vormen. Ze klaarden dat het gemeentebestuur npathiek staat tegenover de plannen 1 de ODE-werkgroep om op Texel te jerimenteren met allerlei vormen van urzame energie zoals zonne-energie, idenergie, energie uit biomassa, dwarmte, e.d. Gecompliceerd iet benutten van zonne-energie door plaatsen van collectors op daken zal t zoveel problemen geven en dat dt ook voor het gebruiken van aard- rmte en het opwekken van biogas, ar over de toelaatbaarheid van wind- ilens in het landschap is men nog lang uitgepraat en de problematiek is :s aanmerkelijk gecompliceerder dan het eerste-gezicht lijkt. De heer Le jx vertelde dat de gemeente zich niet en moet afvragen of windmolens in verband met het landschap toelaatbaar zijn, maar ook aspecten van hinder en veiligheid in het oog moet houden. Niet verboden? In het huidige bestemmingsplan wordt over windmolens niet gerept. Maar dat houdt niet automatisch in dat ze zijn verboden. Het college vindt zelfs dat windmolens in principe zouden moeten worden toegestaan, maar het provinciaal bestuur kan daar wel anders over denken. Onder de ODE-leden bleek enige on gerustheid te bestaan over de tijd die het maken van een rechtsgeldige molenre geling zal kosten. Ambtelijke molen draaien doorgaans zeer langzaam Uit uitlatingen van de twee gemeente lijke vertegenwoordigers kon echter worden opgemaakt dat dit misschien meevalt. Als blijkt dat molens in het be stemmingsplan passen hoeft het niet lang te duren. Ook vooruitlopen op een verandering in het bestemmingsplan door toepassing van artikel 19 is denk baar. ODE De Organisatie voor Duurzame Ener gie te Utrecht is een landelijk werkende vereniging waarbij het bestuur van de Texelse vereniging aansluiting heeft ge zocht wegens de vele practische voor delen. De doelstellingen komen precies overeen met wat de Texelaars voor ogen stond die iets wilden doen op het laterdag wordt vanaf 10.30 uur op de reneplaats een rommeltjesmarkt ge iden, georganiseerd door de zwem- b TX '71 die dit jaar haar tienjarig ileum viert. De zwemclub wil geen ïcurrentie met andere rommeltjes- rkten en daarom is deze markt imalig en wordt in het voorseizoen louden. De opbrengsten zijn voor de smclub. ,,De koopwaar gaat zater- voor spotprijzen weg omdat we ar één markt houden en de spullen irna niet weer opgeslagen kunnen rdenaldus de voorzitter van de imclub Dik Haker. let assortiment op de markt, zo ver- erde ons de zwemclub, zal zeer uit- ireid zijn. Van fornuizen, fietsen, Iden en boeken tot meubelen, speel- id, aardewerk, etc. zal worden aan- loden. Ook zullen zwemclub vrij- igers (vnl. ouders van leden) zorgen ir de inwendige mens d.m.v. enkele en drinkkraampjes. Het assortiment toals gezegd, uitgebreid maar ieder- die nog iets kwijt wil kan 022203571 e groep Texel van de Rijkspolitie gl de komende zomermaanden in oneelsproblemen te komen. Als lig van het bezuinigingsbeleid was in eerste instantie niet toegestaan ingen van de politieopleidingsscho- als tijdelijke krachten aan te werven, dat besluit is later teruggekomen, ir nu is zoveel tijd verstreken dat leerlingen merendeels niet meer chikbaar zijn, omdat zij in hun antie elders aan de slag gaan. et ziet er daarom naar uit dat niet ir dan drie politiestudenten in dienst nen worden genomen. De vijf men- die er dan nog tekort zijn wil idant Scheuneman op Texel trach- te vinden. Bepaald is dat deze antiewerkers elk niet meer dan veer- lagen dit werk mogen doen. Verder aten ze tussen 18 en 25 jaar oud zijn ongehuwd. De werkzaamheden be- m onder meer uit het bedienen van foon en mobilofoon, het ontvangen mensen en andere werkzaamheden iet bureau. Wie belangstelling heeft zich voor nadere informatie op het eau in Den Burg vervoegen. of 3573 bellen. De spullen worden dan snel opgehaald. De opbrengsten van de rommeltjesmarkt zijn nodig om de vele jubileumactiviteiten van de zwemclub te kunnen mee-bekostigen. „Bovendien is het goed voor de zelfwerkzaamheid van de leden", aldus Haker. Het zomerprogramma van de club zit weer vol activiteiten. „Het vervelende is dat wij ons verenigingswerk in enkele weken moeten stoppen daarom staat er elk weekend wel iets op het pro gramma." Tien juni worden de eerste onderlinge wedstrijden gehouden in zwembad Molenkoog. De return van deze wedstrijd is in de eerste week van september. In het weekend van 11 en 12 juli gaan dertig zwemclubleden op 'va kantie'. Dan wordt deelgenomen aan een kampeerweekeinde in Heiloo bij het zwembad 't Baafje. Vorig jaar was dit zwemweekeind, georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Zwembond, een groot succes. In datzelfde weekeind staat voor de oudere leden een nachtmarathon op het programma in zwembad De Schots in Den Helder. Van 's avonds acht tot 's morgens acht uur wordt door zes zwemmers om beurten een half uur ge zwommen. In de nacht van 20 op 21 juni wordt de nachtmarathon op Texel ge houden waarvoor veel overkantse clubs zijn uitgenodigd. De Texelse marathon heeft de naam 'de nacht van Texel' meegekregen en er bestaat ook gele genheid voor niet-leden om aan de marathon mee te doen. Driekamp De eerder aangekondigde driekamp tussen Texel, Gieten en Brummen staat voor 27 en 28 juni genoteerd. TX '71 is eerder op bezoek geweest bij beide ge meenten en is nu gastheer. In dat week end zullen uiteraard allerlei wedstrijden worden gehouden. Ook een 'fikse' feestavond staat op het programma. De enige 'sukkelende' afdeling van de zwemclub is de pologroep. „Bij de jeugd is veel enthousiasme, maar graag willen we ook starten met een senio- rengroep", aldus Haker. Eerder gedane toezeggingen van 'enthousiastelingen' hebben tot nu toe niet geresulteerd in een goed bezocht trainingsuur. De jeugd speelt zondag 7 juni de tweede vriendschappelijke wedstrijd tegen zwemclub 'Oude Veer'. gebied van 'alternatieve' energie. Aan de ODE zijn vele practische en theo retische experts verbonden die hun kennis graag aan de leden doorgeven, o.a. via het vier keer per jaar ver schijnende blad 'Duurzame energie'. Texel is de eerste afdeling van deze organisatie die tot dusver alleen maar 'losse' leden had. Texel gunstig De bijeenkomst van maandagavond werd bijgewoond door de ODE-verte- genwoordiger Evert Sjoerdsma uit Cas- tricum. Hij noemde Texel een aan trekkelijk gebied voor het benutten van duurzame energiebronnen, want et is meer zon en er is meer wind dan elders in het land. Vooral het verschil in windkracht is van enorme betekenis. In het oosten van het land is een twee keer zo grote windmolen nodig om dezelfde hoeveelheid energie te verkrijgen. Be nutting van zonne-energie biedt op Texel echter nog meer soelaas. Het komt goed uit dat in het toeristen- seizoen de meeste energie nodig is, want dan is er ook de meeste zonne schijn. Het lidmaatschap van de ODE kost minimaal f20, per jaar. Afhankelijk van zijn inkomen betaalt men vrijwillig meer tot een maximum van 740, Het lidmaatschap van de Texelse werkgroep geeft geen extra kosten. Kosten van vergaderen, organiseren van voorlich tingsbijeenkomsten, drukwerk, e.d. worden door de ODE vergoed. Boeren In agrarische kringen op Texel bestaat belangstelling voor toepassing van windenergie in het bedrijf. Daar gaat het dus om grotere windmolens die meer dere kilowatts kunnen opwekken. De gezamenlijke landbouworganisaties hebben in hun periodiek contact met B en W laten weten dat zij de behartiging van dit specifieke belang hebben gelegd in handen van de ODE-werkgroep. Een probleem op Texel betreft de (on)mogelijkheid om teveel geprodu ceerde electriciteit te 'verkopen' aan het gewone electriciteitsnet. Dit net is op Texel echter van zeer beperkte omvang waardoor deze teruglevering problemen zou kunnen geven. De ODE-werkgroep zal contact opnemen met het PEN be drijf om daarover zekerheid te krijgen. De werkgroep komt maandag 22 juni opnieuw bijeen in de Oude ULO, aan vang 20.00 uur. Nieuwe leden of be langstellenden zijn bi) die gelegenheid eveneens welkom. Men kan zich ook tevoren opgeven bij de heer F. J. Schilling, Mokweg 6, telefoon 02226- 453. In de vorige krant stond bij de week enddiensten van het Groene Kruis dat zuster De Jager dienst heeft op Hemel vaartsdag. Dit moest zuster Groothuis zijn. De heer Joh. C. Roeper uit Oosterend heeft afscheid genomen als voorzitter van de Vereniging voor Vrienden van het Paard. Hij heeft deze functie 21 jaar vervuld maar zet er nu een definitieve punt achter omdat hij vindt dat jongeren het roer moeten overnemen. Het vertrek van Roeper kreeg aandacht op de vrij dagavond in Rebecca te De waal ge houden jaarvergadering van de vereni ging. Als opvolger werd bij die gele genheid de heer Jaap Lap uit Den Hoorn gekozen. En de heer Roeper werd met alle instemming tot ere-voorzitter uit geroepen. Roeper liet er tijdens zijn afscheids speech geen twijfel over bestaan dat hij zich in geen enkel opzicht meer met het bestuursbeleid wil bemoeien. „Het beleid voor de toekomst bepalen jullie zelf. Je hoeft me niets te vragen, want ik zeg toch niets." Roeper vond dat de vereniging op het moment voldoende jonge krachten heeft om door te gaan. De filmkomedie 'Recht voor z'n raap' (Any which way you can) is bedoeld als vervolg op de voorgaande die Every which way but loose, (Alles beter dan verliezen) heette. Het daarin op stapel gezette verhaal ging over de vracht wagenchauffeur Philo Beddoe (Clint Eastwood) die voor z'n bijverdiensten alsblotevuistenvechteroptreedt. Philo is opnieuw in gezelschap van zijn trouwe kompaan en collega (Geoffrey Lewis), de country zangeres Lunne (Sondra Locke) en de begaafde orang-oetan Clyde. Met dit gezelschap reist Clint van het ene naar het andere gevecht met als even een tukje gedaan. Kikvorsmannen van de Amerikaanse marine ontdekken hem per toeval, maar nu ze hem toch uit zijn slaap hebben gewekt, kunnen ze hem ook goed gebruiken tegen de krankzinnig geworden Burgess Mere dith die de president van de Verenigde Staten chanteert. Hij eist een miljard dollar anders laat hij de wereld ont ploffen. Dat het menens is bewijst hij door als voorproefje een onbewoond eiland in de Stille Zuidzee de lucht in te laten vliegen. De tijd dringt voor kapitein Nemo en de U.S. Navy te meer daar niet alleen onze beschaving gevaar loopt, maar ook die van Atlantis, het ver zonken continent. .Captain Nemo ont dekt Atlantis' is voor alle leeftijden. Nachtvoorstelling daverend hoogtepunt de grote vecht- match tussen Philo en een tweede sterke man (William Smith). Er worden enorme weddenschappen afgesloten en daarmee graven vele slechte lieden een kuil waarin ze zelf tenonder gaan. De morele winst wordt broederlijk verdeeld onder de twee mannen die daarvoor hun handen stevig uit de mouwen hebben gestoken. Met slechts een paar pleisters op het gelaat stappen ze samen voldaan over de finishlijn. 'Recht voor z'n raap' is te zien van donderdag tot en met dinsdag. Toegang 12 jaar. Captain Nemo ontdekt Atlantis In de zondagse matinee ontdekt captain Nemo Atlantis. Kapitein Nemo is bekend uit Jules Verne's '20'000 mijlen onder zee'. Je zou denken dat hij na zo'n eeuw onder water wel dood zou zijn, maar nee, hij heeft alleen maar Vanaf vrijdag 29 mei start het City theater weer met zijn nachtvoorstel lingen. De film die de titel 'Die Tiroler blondjes toch' meekreeg is van regisseur Franz Marischka, bekend van onder andere 'Vrolijke ontucht in Tirol'. In deze film gaat het slecht met de omzet van de herberg in het Tiroolse dorpje. Daar moet wat aan gedaan worden. Vier Tiroolse schonen zetten hun schouders er onder. Gelukkig voor de toeschou wers van deze film, blijft het niet bij de schouders alleen, want menig kleding stuk wordt geofferd om de omzet van de herberg te vergroten. Hun dwaze invallen lokt de klanten van her en der, zodat deherberg de naam krijgt van alles voorzien te zijn, dat een man maar kan behagen. Dit alles speelt zich af in het Tiroler landschap en er valt heel wat te lachen in deze sex-komedie. Toegang 16 jaar.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 7