Twa i Overdekking „Molenkoog kost anderhalf miljoen Dorpsstraat verboden gebied voor viskraam Zwembadcommissie brengt positief rapport uit: Dirk Seniordoor Duitsers opgebracht J. MOSK: TWEEDERDE VAN OMZET WEG ff Texeltoerist 94e JAARGANG NR. 9582 TEXELSE VRIJDAG 5 JUN11981 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg. Voor advertenties, abonnementen, etc.: i Langeveld De Rooy B.V., V Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Het overdekken van het bestaande zwembad Molenkoog is een haalbare kaart. Dat is de bevinding van de uit J. C. Dros, D. Haker en C. P. Harting bestaande zwembadcommissie, die heeft berekend dat exploitatie van dit overdekte bad mogelijk is bij een gemeentelijke bijdrage van twee ton per jaar, slechts aan halve ton meer dan thans op de exploitatie van het openluchtbad moet worden toegelegd. De commissie heeft de resultaten van haar onderzoek neergelegd in een rapport dat inmiddels ter kennis is gebracht aan B en W met het dringende verzoek het Molenkoog-bad met spoed van een overkapping te voorzien. kleedaccommodatie zal moeten worden aangepast aan wintergebruik. Maar de commissie verwacht dat de totale kos ten niet meer dan anderhalf miljoen zullen bedragen, inclusief BTW. Bovendien is er daarbij vanuit gegaan dat voor het project geen subsidies worden verstrekt, hoewel de vooruit zichten wat dat betreft niet ongunstig zijn. Zo subsidieert het ministerie van Volkshuisvesting het aanbrengen van overkappingen onder bepaalde voor waarden tot 25%. Het is de moeite waard een dergelijke bijdrage aan te vragen. De commissie heeft contacten gelegd met het ministerie van sociale zaken en het ministerie van CRM want ook daar liggen mogelijkheden. De zwembadcommissie heeft een ex- ploitatieopzet gemaakt voor het te over- Gekozen is voor een vaste overkap ping van het bestaande bad. Een schuifkap werkt kostenverhogend en wordt in de praktijk maar weinig ge bruikt. Door schuifpuien in de zijwanden kan evengoed voldoende kontakt met het 'buitengebeuren' worden verkregen. Volgens de commissie moet de over kapping rechthoekig worden (geen boogconstructie) met een oppervlakte van 52 x 32 meter. Er blijft dan naast het ondiepe bad een vrij grote recreatie ruimte over. Het kleuterbadje zal dan wel moeten worden verplaatst. De voorgestelde kap staat ook nog vergro ting van het diepe badgedeelte toe. Bestaande installatie De commissie is ervan uitgegaan dat het overdekte bad moet kunnen profi teren van de bestaande, ongewijzigde pomp- en verwarmingsinstallatie. Vol gens de beheerder van het Molenkoog- bad is dat mogelijk. De verwarmings capaciteit is voldoende om het hele jaar een watertemperatuur van 22 tot 24 graden te garanderen. Dit werd beves tigd door de firma die het Molenkoog- bad destijds heeft gebouwd, TIP in Twello. Het aanbrengen van een overkapping zal het bezoek aan het zwembad onge twijfeld enorm doen toenemen. Bij on derzoek in andere plaatsen is gebleken dat de meest eenvoudige overkapping al voor een verdubbeling zorgt. De voor gestelde kap boven het bad zal een miljoen gulden kosten, exclusief BTW. Er komen nog kosten bij. want ook de dekken bad in Den Burg aan de hand van de gegevens van Molenkoog en exploitatieoverzichten van bestaande overdekte baden elders in het land. Voor rente en aflossing is jaarlijks 7150.000,— nodig en voor afschrijving 750.000, Dit totaal van twee ton zou door een gemeentelijke bijdrage helemaal moeten worden gedekt. De commissie raamt verder per jaar een bedrag van 7763.253, aan inkomsten en eenzelfde bedrag aan uitgaven. De inkomsten komen onder meer uit de verkoop van 22000 losse dagkaarten, 1650 10-baden kaarten en 1100 abonnementen, waarbij ongeveer hetzelfde tarief is aangehou den als thans voor het openluchtbad wordt geheven. Onderscheid wordt gemaakt tussen een zomertarief dat ge durende vijf maanden van het jaar wordt gegeven en een wintertarief (dat een kwartje per dagkaart hoger is) voor de overige zeven maanden. Belangrijke inkomsten zijn verder nog de lesgelden (712000, de inkomsten uit het schoolzwemmen (781000, pacht paviljoen (76500, verhuur van het zwembad aan derden (710.000, entree voor niet zwemmende bezoekers (76000, Tot de inkomsten behoren uiteraard ook de bestaande subsidie van de RST (721.450, en de reeds ge noemde subsidie van de gemeente Texel van rond twee ton. De belangrijkste uitgavenpost wordt gevormd door de salarissen en sociale lasten (7295.000, onderhoud terrei nen (715.000, onderhoud gebouwen en bassins (710.000, electriciteit en gasgebruik (796000, kosten zuive ring zwemwater (721.000, rente en afschrijving (7200.000, en een aan deel in de kosten van het door de RST gevoerde beheer (730.000, Reëel Als de voorstelling van zaken die door de commissie wordt gegeven juist is, is het stichten en exploiteren van een overdekt bad dus helemaal niet zo'n probleem. Berekeningen die eerder door anderen zijn uitgevoerd (waarbij niet werd uitgegaan van overkapping van het bestaande bad) gaven zodanige grote exploitatietekorten te zien dat het géén haalbare kaart was. De commissie die nu aan het werk is geweest, houdt er rekening mee dat haar te groot opti misme bij het ramen van de inves- terings- en exploitatiecijfers zal worden verweten. Maar zij zegt nadrukkelijk te zijn uitgegaan van reële cijfers, ook ten aanzien van het te verwachten bezoek. Zo is bijvoorbeeld het zomerbezoek slechts weinig hoger geraamd dan het bezoek aan het bestaande openluchtbad Molenkoog, terwijl toch mag worden verwacht dat er voor een overdekt bad in de zomer aanzienlijk meer animo zal zijn, vooral in de altijd wel aanwezige perioden van slecht weer. Een vrij overtuigende indruk maakt de commissie vooral door de mondelinge toelichting die bij alle posten van de ex ploitatieverwachting wordt gegeven. Daarbij wordt onder meer naar voren gebracht dat gedurende de zeven 'win ter' maanden op meer bezoek mag flees verder pagina 2) De zwembadcommissie heeft dit ontwerp laten maken voor de overkoepeling van het bestaande Molenkoog-bad. De tekening toont het aanzicht vanuit noord westelijke richting, dus vanaf de speelweide. Het gebouw, dat voldoet aan de eisen van het bestemmings plan, heeft een totale hoogte van bijna acht meter. Links de verbinding met de (aan te passenkleedcabines.. In de schuine kap zijn de vensters zichtbaar en in de gevels de grote schuifdeuren, waardoor bij warm zomerweer toch voldoende kontakt kan worden gemaakt met het „Buitengebeuren" van het zwembadcomplex. Opnieuw is een Texelse kotter wegens vissen binnen de 12-mijls- zone in de Duitse bocht opgebracht. Deze keer was het de TX 20 'Dirk Senior' van J. Krijnen uit Oudeschild. De kotter werd dinsdagochtend tijdens het vissen op heterdaad betrapt toen deze zich ruimschoots binnen het verboden gebied bevond. Het was op dat moment tamelijk mistig weer, zodat het plotseling ver schijnen van een Duits douanevaartuig nogal verrassend was. Dit schip ver sperde de kotter de weg en kwam later langszij waarbij enkele gewapende Duitsers aan boord kwamen. De waar nemend schipper (eigenaar Jaap Krijnen was op een andere kotterlwerd gesom meerd op te stomen naar Büsum, waar men na drie uur aankwam. Daar werd niet alleen de vis (300 kg, het resultaat van vier trekken) in beslag genomen, maar ook de netten, de tuigen en zelfs de kostbare gieken. De Texelaars wilden aan het losmaken van de gieken aan vankelijk niet weewerken en beweerden dat ze niet demontabel waren, maar toen de Duitsers met apparatuur ver schenen om de gieken los te branden, werd wel medewerking verleend. Na 24 uur in de haven van Büsum te hebben gelegen mocht de kotter weer vertrek ken, nadat via de radio met de bank op Texel de betaling van de boete was geregeld. De schipper mocht zijn eigen vis terugkopen, maar de netten, tuigen en gieken bleven in Duitsland. De 'Dirk Senior' voer rechtstreeks terug naar Oudeschild, waar smederij Boom giste ren is begonnen met het aanbrengen van nieuwe gieken. hebben gehad, omdat hij een afzuiger en een vetfilter in zijn kar heeft. Er zouden dus geen ongewenste geuren of dampen ontstaan. ,,lk heb tien jaar lang tegenover vier terassen gezeten. Italia, Onder de Pomp, De Coogh en nooit kwam er een klacht binnen. Een tijdje terug kwam Cees Schuiling van De Coogh iets kopen bij mijn kraam op de Groeneplaats. Ik vroeg: zeg nou eens eerlijk, hebben jullie op het terras van De Het eerste zomernummer van Texeltoerist is deze week versche nen en verspreid. Aan de samen stelling van het tweede zomernum mer is inmiddels begonnen. Op alle betrokkenen wordt het beroep ge daan de op hun activiteit betrekking hebbende gegevens te controleren en eventuele wijzigingen of aan vullingen met spoed aan de redactie door te geven. In de gegevens die op de hele zomer betrekking heb ben, kunnen daarna geen wijzigin gen meer worden aangebracht aangezien ze voor de resterende zomermaanden in één keer worden gedrukt. De belangstelling voor Texeltoe rist blijkt belangrijk meer toe te nemen dan was geraamd. Op veel adressen was het voorjaarsnummer al geruime tijd voor de komst van het volgende nummer uitverkocht. In verband daarmee is de oplaag van het nieuwe nummer groter gemaakt dan aanvankelijk de be doeling was. Gegevens met betrekking tot evenementen en andere voor toe risten belangrijke of interessante zaken, bestemd voor het tweede zomernummer, ontvangen wij graag uiterlijk 10 juni. Dit nummer verschijnt op 4 juli en is geldig tot 25 juli. Men wende zich tot de redactie van de Texelse Courant. Vishandelaar J. Mosk uit Den Burg verwacht dat zijn bedrijf dit jaar in grote moeilijkheden zal komen. Dat is te wijten aan het feit dat hij zijn vis niet langer kan verkopen vanuit een vaste standplaats in de Dorpsstraat in De Koog. Door de gemeente is hem een voorlopige plaats aanbegoden aan de Nikadel, maar volgens Mosk verkoopt hij daar niets. De Dorpsstraat is het centrum van De Koog, de plaats waar de meeste toeristen komen en waar het beste vis wordt verkocht. Mosk heeft een kleine winkel aan de Gravenstraat in Den Burg en een viskraam op de Groeneplaats maar volgens hem geeft de kraam in de Dorpsstraat tweederde van zijn omzet. De heer J. Mosk nam het bedrijf van zijn vader over. Het bedrijf had al 45 jaar een vestiging in de Dorpsstraat. Het stond er op verschillende plaatsen, de laatste 10 jaar op grond van mevrouw Eelman bij nummer 10. De grond werd echter aan de heer F. Langeveld ver kocht die er andere plannen mee had. J. Mosk moest uitzien naar een nieuwe plek. Die plek werd gevonden. In de Dorpsstraat voor slagerij J. de Boer. Deze had echter bezwaren tegen een viskraam voor zijn zaak. Hij diende een bezwaarschrift in waarna Mosk van de plek afzag, ofschoon hij de vergunning al binnen had. Vervolgens werd door de gemeente weer een andere plek gevon den: naast de Hervormde kerk in de Dorpsstraat. Ook hiervoor kreeg hij een vergunning, zodat hij zijn oude ver gunning inleverde. Het besluit van het college om de heer Mosk vergunning te geven een standplaats in te nemen naast de kerk werd in de krant van 14 april in de raadhuisrubriek gepubliceerd. Maar ook deze plek bleek niet voor Mosk te zijn weggelegd. Bezwaarschriften werden ingediend door de familie Boswinkel van het naastgelegen 'Pruttelhuüs' en de heer Hamer van modehuis Moerbeek. Beiden vonden het ongewenst een viskraam naast hun zaak te hebben en het kwam tot een Arob procedure voor de Raad van State. Hier werd schorsing gelast van de toestemming om een standplaats in te nemen naast de kerk en daarmee was het bestaan van de firma Mosk in de Dorpsstraat te De Koog ten einde. De voorlopige plaats aan de Nikadel werd toegewezen, waarmee Mosk in middels dus zeer matige ervaringen heeft. Mosk: Ik heb nu drie dagen op de Nikadel gedraaid. Dat was waardeloos. Het was behoorlijk druk in De Koog. In De Dorpsstraat had ik goede zkeee ge daan. Maar op de Nikadel was het niets. Er komen genoeg auto's langs, maar die mensen zijn op zoek naar een parkeerplaats en gaan daarna naar het strand of naar de Dorpsstraat. Op de Nikadel verkoop ik niets. Ik ben uit arren moede nog met een bakfiets met vis naar de Dorpsstraat gereden. Toen verkocht ik wél. Het is zelfs zo sterk dat op een gegeven ogenblik alle haring was uitverkocht op die bakfiets. Toen kwa men er twee jongens, die wilden haring hebben. Ik zei dat ik geen haring had, maar dat ze nog wel te krijgen waren bij mijn wagen aan de Nikadel. Maar ze gingen er niet heen. De Nikadel ligt te ver weg." Geen last Mosk zegt niet te begrijpen dat Hamer en Boswinkel als collega middenstan ders een bezwaar hebben ingediend. Ze zouden absoluut geen last van zijn zaak De heer J. Mosk in zijn vlskreem een de Nikedei in De Koog. Coogh ooit last van me gehad. Hij ant woordde dat dat nooit het geval was geweest en dat hij anders wel eens was komen praten. Tienduizend gulden Het is niet alleen dat Mosk omzet- delving vreest, maar ook heeft hij ten bate van de standplaats aan de Dorps straat al de nodige investeringen ge daan. Toen het er volgens hem naar uitzag dat niets zijn nieuwe plek aan de Dorpsstraat in de weg zou staan, knapte hij een bestaande wagen op tot hij er weer spiksplinternieuw uitzag. Kosten ongeveer tienduizend gulden. ,,lk had dat kunnen laten", zegt hij nu. ,,0p de Nikadel kan ik net zo goed in een stokoud busje gaan staan, dat maakt toch niets uit." Het feit dat Mosk geen vaste stand plaats heeft in de Dorpsstraat betekent overigens niet dat hij niet op fes tiviteiten als braderiën vertegenwoor digd mag zijn. Hij is lid van de De Koog Promotion en dat betekent dat hij op bijzondere dagen wel zijn handel in de Dorpsstraat mag slijten. Volgens hem wordt op deze manier maar een fractie verkocht van wat hij met een permanente vestiging aan de man en de vrouw zou kunnen brengen. Sommige mensen hebben Mosk nog geadviseerd om op de Badweg te gaan staan. Hij zou dan goede zaken kunnen doen met toeristen die naar en van het strand komen. „Dat kan niet", zegt hij. „Ik verkoop bederfelijke waar. Ik moet oppassen met de zon. Op de Badweg zou alles de hele dag in de zon liggen en dat komt de kwaliteit niet ten goede. De enige plaats voor mij is echt de Dorps straat. Daar had ik een vergunning voor. Tot 31 december 1985. Ze hebben mij niets verteld over allerlei AROB proce dures die nog konden gaan spelen. Dan hadden ze een vergunning moeten geven waarop stond dat hij geldig was, behoudens AROB beroepschriften. Als ik mijn plaats aan de Dorpsstraat niet kan innemen, dan kan ik het verder wel vergeten. Overigens wordt door de ambtenaar Eerkens van het gemeentehuis ontkend dat over de mogelijkheid van AROB beroep niets is gezegd. Volgens Eerkens is Mosk verteld dat hij op de nieuwe plaats naast de kerk dezelfde risico's van bezwaarschriften liep als voor slagerij de Boer.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1