t'A Texel-kwartet van Tex. Boys Tal van aktiviteiten bij ZDH-jubileum Kamerlid van der Spek naar Texel Nieuwe bundel van „Llleratuurfonds" Zon, maan en hoog waterp Nieuwe feuilleton VERVOLG VAN PAG.l Overdekking Molenkoog Doorgaan of stoppen? Volgende week verkoopaktie IJssalon in pand Stenenplaats 10 Drumband Excelsior haalt eerste prijs in Duitsland Asiel open met luilak SOS-verkoping met expositie Weinig bezwaren tijdens hoorzitting tegen nota welzijnsplanning Doorgereden na aanrijding „Cruckling Toes" in 't Asiel Speelotheek dicht Feestprogramma op sportveld PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 5 JUNI1981 j, In deze krant starten we met de nieuwe feuilleton: 'Brieven onder num mer'. Het verhaal handelt over Henri Gardenier die probeert om via huwe lijksadvertenties in contact te komen met trouwlustige dames. Enkele kandi daten betrekt hij in financiële manipu laties om via hen de playboy uit te hangen. Hij is dan in staat om een rijke dame aan de haak te slaan maar de eerdere kandidaten zwijgen niet. Het om de tuin leiden van zijn rijke wederhelft lukt geruime tijd, maar uiteindelijk moet hij het onderspit delven tegen de eer lijkheid. Moeilijke ogenblikken voor Henri maar geluk voor andere 'aan vankelijke' verliezers uit dit verhaal van Tom Lodewijk. De redactie wenst u veel leesgenot. worden gerekend dan in de zomer periode omdat de meting van de be hoefte dat heeft aangetoond. De win- terinteresse blijkt ook uit het feit dat in de afgelopen periode ca. 400 Texelaars regelmatig on een overdekt bad op of buiten Texel gingen zwemmen. Verder wordt ervan uitgegaan dat ook het schoolzwemmen in de winter zal bij dragen aan een goed en regelmatig bezoek. Het dan te heffen iets hogere tarief stemt overeen met wat in andere overdekte baden wordt geheven, Het heffen van toegangsgeld voor niet-zwemmende bezoekers is gebleken bij zwembaden elders in het land een goede bron van inkomsten te zijn. Het lijkt wat onvriendelijk maar het geeft geen problemen. Het publiek zal het ongetwijfeld merkwaardig vinden dat de uit drie par ticulieren bestaande zwembadcommis sie tot zo'n positieve bevinding komt. enkele jaren nadat de Stichting Texelse Sportraad ook een onderzoek instelde en tot de conclusie kwam dat een zwembad een schip van (veel) bijleg zou worden, hoewel een overdekt bad in Den Burg wel zeer gewenst werd geacht. Daarbij werd overigens uitgegaan van een totaal nieuw overdekt bad dat naast het bestaande openluchtbad zou moe ten komen. B en W namen toen het standpunt in dat van het overdekte bad in Den Burg moest worden afgezien en dat alle geld en energie moest gaan naar het overdekte bad in het artikel 11 gebied in De Koog. Dit in de eerste plaats voor toeristen bestemde bad zou ook door Texelaars gebruikt kunnen worden. Twee overdekte baden op Texel zouden een economisch weinig aantrekkelijke situatie opleveren. Het heeft bij de sportraad kwaad bloed gezet dat B en W dit standpunt blijkbaar willen verlaten en een nieuwe commissie op dracht heeft gegeven rapport uit te brengen over de mogelijkheden van een overdekt bad in Den Burg. Dat de sportraad daarbij niet is betrokken wordt gezien als een uitholling van de taak van de sportraad en dat standpunt heeft het sportraadbestuur dan ook ter kennis van het college gebracht. Nog geen standpunt Overigens moeten B en W nog hun oordeel geven over het nieuwe rapport'. Het is dus niet uitgesloten dat het oor spronkelijke standpunt wordt gehand haafd. De commissie had al voor 1 juni een gesprek willen hebben met het college om het rapport nader toe te lichten maar in verband met vakantie e.d. is dit gesprek op verzoek van B en W uitgesteld tot na 15 juni. Omdat de opdracht was om uitslui tend aan B en W rapport uit te brengen, is de Recreatiestichting niet formeel bij het initiatief betrokken. Van die kant zijn echter graag de gevraagde gegevens verstrekt en de commissie verwacht dat ook in een later stadium niet voor tegenwerking van de RST hoeft te wor den gevreesd. Medewerking van die kant is wel noodzakelijk voor het welsla gen van de plannen, want de RST speelt als eigenaar en beheerder (en als sub sidieverstrekker) een hoofdrol. LEDENVERGADERING NVSH: Doorgaan of stoppen? Dat is de vraag die centraal staat op de ledenverga dering van de Texelse NVSH die don derdag 11 juni wordt gehouden in dorpshuis de Oude ULO in Den Burg, aanvang 20.00 uur. Door de Texelse NVSH zijn de afgelopen vier jaar geen bijzondere activiteiten meer georgani seerd. Wel was er op maandagavonden het informatiecentrum in het Groene Kruisgebouw. De bezoeken aan het in formatiecentrum liepen echter sterk te rug. Particulier blijven er echter tele foontjes komen om advies en ook vra gen scholen om voorlichtingsmateriaal. Tijdens de vergadering zal teruggeblikt worden op de afgelopen elf jaar en een beslissing worden genomen of met de Texelse afdeling wordt doorgegaan of niet. Woensdagmorgen werd het eerste Texel-kwartet (in luxe uitvoering) door Boys-voorzitter Cees de Grave uitgereikt aan wethouder Van der Kooi. De 36 kaarten gaan 17,50 kosten; ongeveer de helft van dit bedrag is voor de Boys-kas. Voetbalvereniging Texelse Boys gaat pogen op een voor Texel nieuwe wijze de clubkas te spekken. Deze week is het 'Texel kwartet' op de markt gebracht. Het bekende kaartspel behandelt negen Texelse onderwerpen op speelse wijze. Het bestuur van de Boys denkt dat het kwartet zowel een sportieve attractie als een Texels souvenir kan worden. Vol gende week wordt het in Den burg en de buitendorpen huis aan huis aange boden. Het kwartet gaat f7,50 kosten. In. -het bondsblad 'Voetbal Totaal' stond een mededeling dat verenigingen een aardig centje kunnen 'bijverdienen' door het maken en uitbrengen van een kwartet met plaatselijke onderwerpen. Bij navraag door het Boys bestuur bleek de bedenker van het gemeentekwartet Ben van Leeuwen Productions BV een goede naam te hebben opgebouwd. Boys voorzitter Cees de Grave: „Voor acties als Jantje Beton en het Rode Kruis maakt dit bedrijf kwartetten. Het is een bonafide instelling." Texelse Boys heeft extra geld nodig voor de viering van het vijftigjarig bestaan volgend jaar juni. Het bestuur moest zelf een bijdrage aan de samenstelling van het kwartet leveren door de onderwerpen te kiezen en kleurendia's behorende bij de onder werpen te leveren. De volgende onder werpen komen in het kwartet aan de orde: historie, dorpsgezichten, land schappen, musea, wadvogels, toeris me, scheepvaart, kerken en vogel broedgebieden. Volgens Cees de Grave ondernemers-aktiviteiten De heer H. Segers uit Den Burg is woensdag eigenaar geworden van het winkelpand Stenenplaats 10 waarin de laatste tijd een filiaal van horloger en opticien Bakker B.V. was onderge bracht. Segers zal het pand bij zijn bestaande aangrenzende koffieshop ijssalon voegen. Met de verbouwing is de fa. Geus inmiddels begonnen. Vanuit het nieuwe punt zal de straatverkoop van consumptieijs plaatsvinden. Over ongeveer drie weken zullen de werk zaamheden zijn voltooid. In eerste in stantie zal een doorbraak naar de andere zaak worden gemaakt en zal de bene denverdieping van het nieuwe pand worden aangepast. Het is de bedoeling later de bovenwoningen van beide panden tot één royaal woonhuis samen te voegen, bestemd voor de familie Segers en ook de gevel zal nog worden gewijzigd. Stenenplaats 10 heeft overi gens een zeer bescheiden oppervlakte: 28mJ. Voordat horloger-juwelier Bakker er eigenaar van werd, is het jarenlang in gebruik geweest als sigarenhandel, eerst Moojen en later De Haan. Bij de jongste transactie was de heer F. Langeveld uit de Koog koper, die echter direct doorverkocht aan Segers. Aanvankelijk zouden de plannen voor een ijssalon zijn verwezenlijkt in het voormalige pand van Albert Heijn aan de Binnenburg, dat onlangs eigendom werd van F. Langeveld. De nu gekozen oplossing was echter aantrekkelijker omdat de Stenenplaats 10 direct aan de bestaande zaak van Segers grenst. Lan geveld zoekt nu voor het voormalige AH-pand een koper of huurder. was het niet zo moeilijk om 'karak teristieke' onderwerpen te bedenken. Veel ingewikkelder was de selectie van de vier kaarten per onderwerp. „Het onderwerp historie was bijv. niet zo'n probleem. Daar werd vrij snel het schoutshuis, torenhuis, de wezenputten en een schapenboet uitgekozen. Bij het onderwerp landschap past echter ook een schapenboet en dan moet je daar weer keuze laten maken tussen namen van gebieden zoals een polder, en de Hogeberg." Bij het onderwerp toerisme was de keuze volgens De Grave ook moeilijk. Daar waren veel meer kaarten te verzinnen van de vier uitgeselecteer- den: lammerenmarkt, Kogerstrand- ka'mperen, excursie broedgebied en strand. De uitvoering van het kwartet is uit stekend verzorgd. Naast de kleurenfoto en de speltekst staat onder de foto een kleine uitleg over het onderwerp. „Zo is het spel ook nog educatief en voor de toerist informatief" aldus De Grave, Club-lid Jaap Witte heeft een groot deel van de fotoselectie op zich genomen en Drumband Excelsior is in Duitsland geweest om daar aan een festival deel te nemen. Dit was de vierde uitwisseling met de Fanfarenzug uit Schloss Rick- lingen. Aan dit festival waaraan één en dertig korpsen deelnamen kwam Excel sior als beste uit de bus. mede door de twee goede shows van de majorettes. Uit handen van de heer Sievers die dit festivalweekend uitstekend had georga niseerd, kreeg de drumband een schit terende beker, beschikbaar gesteld door de burgemeester van de stad Garbsen. Buiten de optredens om was er voor de drumband veel georganiseerd. De gast vrijheid van de Duitsers aldaar was voortreffelijk. De drumband die vrij dagochtend fris vertrok, keerde maan dagavond zeer vermoeid, maar voldaan terug. Het jongerencentrum 't Asiel (in het dorpshuis De Oude ULO) zal met Luilak (vanaf 12.00 uur 's nachts) zijn geopend. Jeugdwerkbegeleider Jan Kramer en enkele vrijwilligers zullen er present zijn en er wordt opgetreden door de Texelse popgroep The Peasants. Het spreekt vanzelf dat jon-, geren van harte welkom zijn. Maandag en dinsdag wordt in het jeugdgebouw aan de Oranjestraat te Oosterend verkoping gehouden van de Stichting Ontwikkelings Samenwerking (SOS): op beide dagen van 14.00-17.00 uur en van 19.30-21.30 uur. Zoals gebruikelijk worden allerlei artikelen uit de derde wereld verkocht: koffie, diverse soorten thee, wijn, druivensap, honing, ananas, etc. De verkoping heeft deze keer het karakter van een expositie, gewijd aan Guatemala en Bangladesh. Aan de hand van allerlei materiaal wordt informatie gegeven over de situatie in deze landen. kon daarbij gebruik maken van het NRC fotoarchief. Vast verkooppunt voor het kwartet zijn de schoenmakerij van Cees van Osch in de Weverstraat en Bakkers Ijzerhandel. „We willen het kwartet ook graag aan de Texelaars aanbieden omdat we denken dat het een leuk presentje is voor familieleden elders in het land", aldus De Grave. Maandag, dinsdag en woensdag wordt door Boys leden in Den burg verkocht. Donderdag zijn Den Hoorn, 't Horntje, De Waal en Oosterend aan de beurt. Oudeschild, De Cocksdorp en De Koog staan vrijdag op het programma. Het buitengebied wordt zoveel mogelijk ook volgende week bezocht. Het PSP-kamerlid Fred van der Spek komt vrijdag 12 juni naar Texel om op uitnodiging van de plaatselijke PSP- afdeling een spreekbeurt te houden in De Schakel, aanvang 20.00 uur. Doel van deze avond is het aanwak keren van PSP-activiteiten (zowel lan delijk als plaatselijk) en het werven van nog meer leden voor de inmiddels al flink groeiende Texelse PSP-afdeling. Het is een openbare avond, waar men naast de leden en degenen die bij de recente tweede kamerverkiezingen op de PSP hebben gestemd, ook veel andere belangstellenden hoopt te kun nen verwelkomen. De heer Van der Spek staat er om bekend dat hij op boeiende en vaak ook humoristische wijze zijn politieke boodschap aan de man kan brengen. Om het nog aantrek kelijker te maken wordt de avond opge luisterd met muziek, ten gehore ge bracht door Texelaars. Ook is er een documentatiestand waar allerlei druk werken over de PSP-activiteiten en PSP acties verkrijgbaar zijn. Voor het stellen van vragen en voor discussie zal ruime gelegenheid worden geboden. De aanwezigen tijdens de hoorzitting over de nota Welzijnsplanning voor de jaren 1982 tot en met 1985 en het voor ontwerp voor deze periode, gingen gis teravond akkoord met de in deze stuk ken gedane voorstellen. Overigens was de belangstelling voor deze in de aula van de RGS gehouden hoorzitting ge ring. Slechts vijftien personen kwamen naar de door wethouder Blanken en administratuer van de Welzijnsstichting Oskam geleide bijeenkomst. De geringe opkomst werd verklaard uit het feit dat veel betrokkenen al via de diverse secties van de Welzijnsstichting hun commentaar hebben kunnen spuien. Jeugdwerkbegeleider Jan Kramer merkte op dat de sectie jeugd- en jon gerenwerk nog in een aparte nota op de planning zal reageren. Hij zei dat er met besturen van de speeltuinverenigingen een aparte bijeenkomst zal worden ge houden. Verder is het de bedoelinq dat het jeugdvakantiewerk volgend jaar wordt uitgebreid. Met name zal een bouwkamp voor een jongere groep kin deren worden georganiseerd. Verder kon hij meedelen dat de Witte Burcht aan een particulier zal worden verkocht. Het is hierdoor onzeker of het jeugd werk in deze accommodatie kan worden voorgezet. In antwoord op een vraag van de heer F. Zegel antwoordde de heer Oskam dat ook in de toekomst zuinig zal moeten worden gedaan met financiële middelen voor het welzijnswerk. In 1981 werd van rijk en provincie een bedrag van f230.000, ontvangen aan subsidies en dit is ongeveer 15% van het totaal benodigde bedrag dat 1,7 miljoen be draagt. Hoe de verhoudingen in 1982 zullen liggen is nog onzeker. Overigens ligt de ontwerp inventari satienota ten behoeve van de Welzijns planning voor 1982 tot en met 1985 nog tot 13 juni voor belangstellenden gereed op de afdeling culturele zaken van het gemeentehuis. Tot die tijd kunnen ook nog reacties worden ingediend op de nota. In de nacht van maandag op dinsdag werd een personenauto, die op de par keerplaats van het Kerckeland aan de Schumakersweg stond, aangereden door een witte Daf 33. Bij de aanrijding werd de rechtervoorzijde van de auto flink beschadigd. De politie doet het verzoek uit te kijken naar een witte Daf 33, die aan de achterbumper en rich tingsaanwijzer is beschadigd. Een bord je met „variomatic" viel na de aanrij ding van de Daf. In jongerencentrum 't Asiel in dorps huis De Oude ULO treedt zondagavond 7 juni de Groningse popgroep „Cruck ling Toes" op. Naast deze viermans formatie zullen nog andere personen en/of groepen zich laten horen. Met de organisatie is men nog doende maar vast staat dat er in ieder geval een reünie/sessie zal zijn met oud-leden van de groep Sinister Purpose. Be gonnen wordt om 20.30 uur. De entree bedraagt f2, Opbrengst voor Nicaragua „Op een fiets waarvan de koplamp door stroomgebrek zwak flikkerde Zag ik een oude, door het leven uitgeteerde man zich moeizaam naar het Zalig Uiteinde trappen." Aldus het gedicht 'Alweer een jaar' van Kees Willem de Winter. Het is een der verzen uit de bundel 'De kleine traditie' die vorige week verscheen en een uitgave is van het Tessels Lite ratuurfonds. Het is de vierde keer dat dit fonds een dergelijke bundel uitgeeft. De oplaag is deze keer wat groter dan gewoonlijk: 400 stuks. De initiatief nemers hopen dat dit aantal spoedig zal zijn verkocht want de opbrengst gaat deze keer naar een goed doel nl. de actie 'Boeken voor Nicaragua'. Evenals de vorige keren is de uitvoering van de bundel (gedrukt bij een ideële drukkerij) uiterst sober. De 31 pagina'tjes zijn gevat in een al even eenvoudige omslag met daarop in keltische lettertekens de naam van de bundel alsmede een door Martin Vlaming (een der medewerkende dichters en tevens beeldend kunstenaar in Amsterdam) gemaakt tekeningetje van een gebroken hek. Dit alles is symbolisch. Zo is de kleine traditie in de antropologische verwijzing naar de cul tuur van de kleine mensen (als tegen hanger van de voor hogere maatschap pelijke lagen bestemde elite-cultuur). De dichters die werken hebben aan geleverd voor deze bundel zijn allemaal Texelse jongeren: Hans Oosterhof, Frans Busch, Peter Kooger, Tom Engel, Karin Beumkes, Kees Willem de Winter, Martin Vlaming en Nico Dros. Het is dus niet zo verwonderlijk dat kwaliteit en 'moeilijkheidsgraad' van de verschillen de verzen nogal uiteenloopt. Toch is er een zekere uniformiteit en wel in die zin dat bijna alle gedichten vanuit gede primeerde stemming lijken te zijn ge maakt. De schrijvers moeten zwaar ge bukt gaan onder de ellende en de uit zichtloosheid van deze wereld. De bundel is voor f 6, te koop in de drie boekhandels van Den Burg. .:,'j |-Q ss qolov qoorl e Ingaande afgelopen maandag is dek Speelotheek dicht. Wegens verbou wing van de oude ULO wordt het uitlenen van speelgoed enige tijd gestaakt. i De zon komt 11 juni op om 5.20 uui'0 en gaat onder om 21.59 uur. Maan: 9juni E.K., 17 juni V.M. Hoog water ter rede van Oudeschildfr Vrijdag 5 juni 11.39 en Zaterdag 6 juni 0.15 en 12.19 Zondag 7 juni 0.52 en 13.00 Maandag8juni 1.18 en 13.42 Dinsdag 9 juni 1.43 en 14.26 Woensdag 10 juni 2.25 en 15.21 Donderdag 11 juni 3.27 en 16.17 Vrijdag 12 juni 4.41 en 17.18 Zaterdag 13 juni 5.58en 18.17- Aan het strand is het een uur eerder® hoog water. Het komende pinksterweekend staat Den Hoorn in het teken van het vijftig jarig jubileum van de voetbalclub ZDH. Na drie toernooien in de voorgaande weekenden pakken de voetballers uit Den Hoorn het komende weekend goed uit met tal van activiteiten. Het feest programma omvat o.a. een groot koud buffet, een feestavond met tal van artiesten, een wedstrijd van artiesten en bekende voetballers tegen het eerste van ZDH, een strandloop, een pupillen- toernooi en een penalty wedstrijd. Vrij dag (vanavond) wordt het feestweek end ingeluid met een officiële receptie in dorpshuis De Waldhoorn. (Oud)Leden. donateurs en andere belangstellenden zijn vanaf 18.30 uur welkom. Na het officiële gedeelte van vrij dagavond is het zaterdag, zondag en maandag alleen nog maar voetballen en feesten geblazen. Zaterdagmorgen om 11.00 uur start een pupillentoernooi D en E op het ZDH veld. Om 18.00 uur begint het koude buffet in de grote schuur van Arie Lap aan het Klif. Opgave voor deze gezellige eetpartij is nog mogelijk. Het ziet er naar uit dat het buffet een zeer massaal gebeuren wordt. Ruim tweehonderd mensen hebben zich al aangemeld. Om 20.00 uur start in dezelfde schuur een feest avond waarbij onder toezicht van nota ris Boswijk om 22.00 uur de trekking van de grote loterij verricht zal worden. De verkoop van de loten is tot dusver overigens een beetje tegengevallen. De loten kosten 725, en toegegeven wordt dat dit een niet gering bedrag is, maar daar staat een flinke prijzenpot tegenover. Op dit moment zijn nog niet genoeg loten verkocht om financieel quitte te kunnen draaien. Op de feest avond treden op de Stampin' Blues Band, conferencier Harry Touw (bekend van de Barend Servet shows) en het duo Humpy Dumpy. Met deze ver scheidenheid aan artiesten hoopt de organisatie de bezoekers zaterdagavond 'voor elck wat wils' te kunnen bieden. De entree is voor hiet-leden of dona teurs 72,50. Prominenten Zondagmiddag wordt vanaf 14.00 uur op eigen terrein feest gevierd. Bij goed weer wordt gestart met een massale paradropping vanuit de Dakota boven het ZDH terrein. Om 14.30 uur start een wedstrijd tussen ZDH en een promi nenten-team. In dit team treden aan: Gerry Mühren, Barry Hulshof, Ab Git ter, Marten Spanjer (het 'miskend Vara talent'). Oscar Harris, Bolland en Bol land, Hans Vultink, Hans van Breuke- len, Erik Jongbloed en Frank van het zangduo Frank en Mirella. Als de weersomstandigheden het toelaten zal Karei Bakker tijdens de rust een demonstratie boemerang gooien verzorgen. De entree voor het veld- programma is 75,— voor niet-leden. Bij de schuur en het sportveld is beperkte parkeerruimte aanwezig. Van politie zijde is dan ook verzocht stipt volgens de regels te parkeren. Hoornders wor den verzocht de auto thuis te laten. De fiets is volgens het bestuur een goed alternatief en mogelijk na de feestavond ook veiliger. Strandloop Zondagavond start om 19.00 uur een strandloop bij Paal 9. Er is mogelijkheid om aan een turn- of wedstrijdloop deel te nemen. De afstanden zijn 4 en 8 kilometer en de inschrijvingskosten zijn drie gulden. Tweede pinksterdag vanaf 10.00 uur zullen de ZDH pupillen onderling uit maken wie het beste penalty's kan nemen. In doel staat de bekende FC Utrecht keeper Hans van Breukelen. Na deze onderlinge wedstrijd kan iedereen de keep-vermogens van Van Breukelen testen vanaf de 11 meter lijn. Start om 11.00 uur. Maandagmiddag is er een puzzel wandeltocht voor kinderen. De deel name is vrij voor groepen van 4 tot 7 personen. Het inschrijfgeld bedraagt 71,50 per persoon. Start en finish van deze twee en een half uur durende tocht op het ZDH terrein.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2