Texels lamsvlees nu goed herkenbaar van boerderij Wezenspijk bij Den Hoorn: Start promotiecampagne Sint Jan met de buurt op reis Quickynette feestelijk open kaastobbewaarin de melk moet stremmen en de wrongel moet rijpen. Op de achtergrond de pekelbak. Ms de wrongel gerijpt is, vult Anton Witte de kaasvaten. Het vaststellen van het ogenblik vaarop de wrongel rijp is, is iets dat men door puur vakmanschap onder de knie moet krijgen. RIJDAG 5 JUNI 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Texels eersie echte Boerenkaas waarden aan het woord, die vorig jaar het Lamsvleesbedrijf Texel oprichtten. Zij zullen ook rond de 3000 lammeren per jaar slachten voor de Stichting. Het is de bedoeling dit getal langzaam te verhogen. Blijkt de vraag naar lamsvlees zo groot te worden dat 3000 lammeren niet voldoende zijn, dan zal een grotere accommodatie dan het slachthuis in en Burg gevonden moeten worden. In dat geval zou er een nieuw slachthuis moeten komen. Ook deze twee slagers zijn ervan overtuigd dat het Texels lamsvlees met zijn bijzondere smaak, mits op de juiste wijze aangeboden, een uitstekende toekomst heeft. Smaaktesten In het artikel komt ook wethouder Nauta aan het woord. Hij meldt dat er smaaktesten zijn geweest van proef- panels die samengesteld werden uit consumenten en specialisten zoals koks die tot de conclusie kwamen dat Texels lamsvlees lekkerder is dan ander lams vlees. „Laten we eerst maar de goede Nederlandse produktie opeten en dan pas aan invoer van lammeren gaan denken", geeft Nauta als commentaar op de situatie dat Nederlands lamsvlees naar Frankrijk wordt verkocht, waarna voor de Nederlandse markt vlees uit onder meer Nieuw Zeeland wordt ge- importeerd. Schapenfokker Comman deur laat weten dat het promotionele plan voor het Texelse schaap naast het nu bekende merk, ook het verstrekken van folders, brochures en recepten zal omvatten. De Dag van het Schaap afgelopen woensdag was een bijzonder groots opgezet evenement. Het werd voor het eerste gehouden, maar het is de be doeling dat ook in de toekomst der gelijke dagen zullen worden georgani seerd. Er is inmiddels een Stichting Dag van het Schaap in het leven geroepen waarvan de heer D. Roeper, schapen houder te Den Burg, voorzitter is. Op de dag van het schaap waren 25 schapen- rassen bijeen, waaronder uiteraard de Texelaar. Verder waren er onder meer blauwe Texelaars, kruisingen tussen een Vlaam en een Texelaar en kruisingen tussen een melkschaap en een Texelaar. Van elk ras waren een ooi met lamme ren vertegenwoordigd. Tijdens de dag van het schaap waren er demonstraties, schapenscheren en schapenmelken te zien en verder kon men kennis maken met producten van het schaap, zoals het Texels lamsvlees. Er was een pers conferentie waarin ruim aandacht werd besteeds aan de promotie van schapen vlees en het Texelse schapenvlees in het bijzonder. Ir. P. P. Koks, adjunct di recteur Veehouderij en Zuivel van het ministerie van landbouw schetste de ontwikkelingen in de Nederlandse scha penhouderij en legde de nadruk op het grote belang van de promotie van Nederlands lamsvlees. de kaasopslag mogen rijpen. Na een week of zes is de kaas goed eetbaar. Dat is ook de termijn waarna de jongste kaas verkocht wordt. Kaaswinkeltje De boerenkaas van Witte is op het ogenblik alleen nog maar te koop op Texel: bij de rijdende RSV winkels in Den Burg en Oudeschild, bij kruidenier Brouwer in Oosterend, bij zuivelhandel Boon in Den Burg, bij delicatessenhandel Semke de Haan in De Koog en bij supermarkt Goënga in Den Hoorn. Daarnaast wordt de kaas op bescheiden schaal in de boerderij ver kocht. Het is de bedoeling dat in de toekomst uit te breiden. Met name wordt al gedacht aan een ruimte om een klein kaaswinkeltje in te vestigen. Het bedrijf van Witte is een typisch voorbeeld van een boerenbedrijf dat ook in moeilijke tijden blijft floreren. Vader M. Witte doet het nu wat rustiger aan en zijn zoons runnen het bedrijf. Anton maakt kaas en Marcel verzorgt de koeien en neemt het melken voor zijn rekening. De twee zoons hebben zelf een grote ligboxenstal gebouwd, waarin ook de kaasmakerij is gevestigd. De apparatuur in de kaasmakerij wordt voorlopig nog gehuurd. Eerst wordt be keken welke spullen het best voldoen. Daarna worden kaastobbe, kaaspers, pekelbak en alles wat je verder nodig hebt om kaas te maken pas aange schaft. Anton Witte denkt aan een grote kaastobbe van 1200 liter zodat het kaas maken in de toekomst om de dag kan geschieden met dezelfde productie. Met het aanschaffen van de benodigde apparatuur is echter een flinke inves tering gemoeid. De heer M. Witte is trots op zijn zoons die het bedrijf hebben overgenomen. Hij vertelt over zijn moeder die ook kaas maakte. Die kaas was van een bijzonder goede kwaliteit. Een kennis van haar, die nu in het verpleeghuis Texel zit, weet zich dat nog wel te herinneren. Ze zei tegen Witte: „Als je zoon net zulke kaas maakt als je moeder, dan heb ik er alle vertrouwen in." Inmiddels heeft Witte al wat kaas laten proeven die zijn zoon heeft gemaakt en de vrouw uit het verpleeghuis was daar dik tevreden over. Verrukt over de smaak van de Texelse boerenkaas is ook een kaas handelaar uit Zuidholland. De man woont midden in het gebied waar de Goudse kazen vandaan komen, maar reist af en toe naar Texel om een Texelse boerenkaas te kopen. „Ik weet niet waar het van komt, maar de smaak van jullie kaas is veel beter", zegt hij. De heer M. Witte heeft een vermoeden dat het misschien iets met het klimaat op Texel te maken heeft. De ruimschoots op Texel aanwezige schone lucht zou het proces van kaasmaken misschien ook gunstig beïnvloeden. Als de pro ductie van de Texelse boerenkaas hoger wordt, kunnen met de Zuidhol lander misschien zaken gedaan worden. Hulp Bij het kaasmaken heeft Witte hulp gehad van zijn buren, de familie Van Rijsselberghe van St. Donatus. Daar wordt biologisch dynamische kaas ge maakt. Ze konden Anton Witte een aantal goede tips geven. Ook met de zuivelfabriek De Eendracht heeft de familie Witte goede contacten. De fabriek heeft hen geholpen de melk voor de kaasmakerij zo goed mogelijk te krijgen. Dat betekent dat bepaalde bac teriën beslist niet in de melk voor mogen komen. Dat uit te zoeken en te voor komen is werk van specialisten en de Witte's zijn dan ook erg blij dat er hulp van deze kant kwam. Overigens wordt bij het melken uiterste hygiëne betracht. Iedere uier wordt met een nieuw schoon doekje schoongemaakt. Dat is ook nodig want het grote verschil tussen boerenkaas en fabriekskaas is, dat boe renkaas niet wordt gepasteuriseerd. Is er ook maar iets fout in een partij melk, dan mislukt de kaas en is alle moeite voor niets geweest. Overigens gaat nog steeds tweederde van alle melk die op boerderij Wezenspyk wordt geprodu ceerd naar de fabriek. Geen kleurstoffen (die na reiniging weer waterafstotend gemaakt moeten worden I en andere bijzondere stoffen duurt het wat langer. In de buurt hoeft men niet bang te zijn voor schadelijke dampen. De grote ventilator voert slechts warme lucht en waterdamp af. Het verdampende che mische reinigingsmiddel wordt dank zij een speciale machine weer terugge wonnen. Op de foto die tijdens de receptie werd gemaakt, tonen de heren Moll en Coutinho de grote reinigings machine aan het publiek, waaronder de eigenaar van het pand F. Langeveld. De inwendige verbouwing van het pand werd grotendeels door de firman ten zelf uitgevoerd, bijgestaan door bouwbedrijf TEBO, Fred Winkel en Aad Nijkamp. Loodgieter was Veltkamp, de electra werd aangelegd door Installatie- bereau Schuijl en de hapjes en drankjes bij de opening werden verzorgd door Arie Hin en Aris van Zeijlen. Vanaf 10.00 uur wordt in De Cocks- dorp en omgeving oud papier opge haald ten bate van de o.l. school. Van 13.00 tot 15.00 uur wordt oud papier opgehaald in de rest van de polder ten bate van de Strijbosschool „Kunnen constateren dat de wrongel echt rijp is. Dat is het vak- lanschap", zegt Anton Witte en hij kan het weten. Sinds 7 februari laakt hij vijf dagen per week 70 kilo kaas. Texelse boerenkaas. Na ;hapenkaas, fabriekskaas, biologisch dynamische kaas en bio- igisch dynamische schapenkaas wordt op Texel nu ook boerenkaas sproduceerd. Dat gebeurt op boerderij Wezenspyk aan de Hoorn- erweg. Het is de bedoeling 120.000 liter per jaar te verkazen, evenhonderd liter per dag, 3500 per week. Uit tien liter melk komt ngeveer êén kilo kaas, dus de jaarlijkse productie op boerderij Ifezenspyk zal rond de 12.000 kilo komen te liggen. Anton Witte volgde in Oenkerk een eertiendaagse praktijkcursus kaasma- en. Tijdens die cursus maakte hij al tien eer kaas. maar de eerste keer dat hij et thuis alleen moest doen was na- jurlijk wel even iets anders. Toch lukte ijn eerste kaas in februari meteen goed, oewel hij achteraf zegt dat die eerste aas wel wat hard was. Al doende heeft tnton Witte enorm veel geleerd en wie em nu bezig ziet kan niet anders con- luderen dan dat een zeer bekwaam aasmaker aan het werk is. Een man die leeds meer fijne kneepjes van het vak intdekt en die een bijzonder smakelijke aas produceert. Met het kaasmaken is Witte een vol- jige werkdag bezig. In de kaastobbe «vindt zich 700 liter melk en hieraan vorden diverse stoffen toegevoegd zo- ils zuursel, salpeter en stremsel. Door' iet stremsel wordt de melk in ongeveer en half uur dik. De juiste dikte stelt Vitte vast met een lang mes. Als de melk dik genoeg is, wordt ze gesneden. Dat gebeurt automatisch met lange messen en de stukjes die ontstaan zijn ongeveer een halve centimeter groot. Door het stuksnijden van de dikke melk komt er een dunnere vloeistof vrij, de wei. Deze vloeistof is voor de kaas verder niet van belang. Wel belangrijk is de witte substantie die overblijft, de wrongel. Het is de bedoeling de wei af te tappen zodat de wrongel overblijft. De wrongel rijpt in deze tijd. Het is het vakmanschap van de kaasmaker het tijdstip te bepalen waarop de wrongel rijp is om in de kaasvaten gedaan te worden. Deze kaasvaten zijn er in verschillende formaten. Hele kleintjes voor kilokaasjes en zeer grote voor kazen van dertien/veertien kilo. Com plete wagenwielen van boerenkaas. De kaasvaten staan een dag onder de kaas pers en dan heeft zich een nieuwe kaas gevormd. Daarna verblijven de kazen nog enige tijd in de pekelbak voor ze in Witte stelt er prijs op te zeggen dat in zijn kaas geen kleurstoffen voorkomen. De kaas heeft dan ook een enigszins bleek uiterlijk maar smaakt er niet minder om. Een stukje kaas van drie maanden is al gerijpt tot een volwaardig produkt. Een jong belegen kaas van zes weken smaakt duidelijk naai meer. De praktijkcursus die Anton Witte in Oenkerk in Friesland volgde heeft duidelijk zijn vruchten afgeworpen. Dat blijkt ook als je door een deel van de oude stal loopt waar de kazen liggen opgeslagen. Er liggen nu bijna negen honderd kazen langzaam te rijpen, wa- riërend van kilokaasjes tot enorme vele kilo's wegende kazen. Over die kleur stoffen zegt M. Witte nog dat kaas eigenlijk wit is. „Het is wel zo dat graskaas wat geler is dan hooikaas. Als je geen kleurstoffen gebruikt kun je dat duidelijk zien. De lekkerste kaas die je kunt kopen is meikaas. Die wordt in augustus pas verkocht." De bewoners van het verzorgingste huis Sint Jan maken donderdag een rondrit over Texel. Gestart wordt om kwart over negen en omstreeks half vijf moet men weer thuis zijn. Gedurende de tocht wordt koffie gedronken in 'Op Diek' in Den Hoorn en gedineerd wordt in Motel Texel in De Koog. Niet alleen (bijnal alle bewoners gaan mee, ook een groot deel van het verzorgend per soneel, het bestuur en tal van relaties, waaronder mensen uit de buurt. Het totale gezelschap is daarom tachtig man sterk Gebruik wordt gemaakt van per sonenauto's, het busje van Taxi 2000 en het busje van het verpleeghuis. ^Condememers-aktiviteiten Grote belangstelling bestond dins dagmiddag voor de opening van de Quickynette-stomerij in de Waalder- straat te Den Burg. Firmanten en ini tiatiefnemers Bert Moli en Joost Cou tinho hebben heel wat gelukwensen in ontvangst genomen en hadden druk werk met rondleiden en toelichten van de techniek van het reinigingsprocedé. Het te reinigen goed komt eerst op een voordetacheertafel waar de ergste vlekken een behandeling krijgen met een zeepachtige stof. Vervolgens gaat het goed met 15 kg tegelijk in de grote reinigingsmachine die aan een wasma chine doet denken. Er komt echter geen water maar een achemische stof aan te pas. Het 'wasprogramma' is afhankelijk van de aard van de stof. Meerdere apparaten zijn ook nodig voor de af werking. Op de pantalontopper en met persunit worden met luchtdruk en stoom de kreukels en plooien verwijderd en worden de wel gewenste vouwen (in de broekspijpen e.d.) weer aange bracht. Op de nadetacheertafel worden tenslotte eventuele zeer hardnekkige vlekken opgespoord en- met bijzondere middelen alsnog ver wijderd. De capaciteit van de appara tuur is groter dan nodig is om heel Texel te bedienen; er is rekening gehouden met klandizie van toeristen. Wie 's morgens stoomgoed in de Quickynette bezorgt kan deze gereinigd 's middags weer afhalen. Bij dekens, regenjassen Tijdens de 'Dag van het schaap', een evenement dat woensdag op het terrein van de Flevohof in Biddinghuizen werd gehouden is het echte Texelse lamsvlees geïntroduceerd. De promotie van Texels schapenvlees is een activiteit waarvoor de Stichting Het Texelsch Schaap in het leven is geroepen. Ondersteund door het marke tingbureau WKE te Alkmaar wil de stichting bewerkstelligen dat de consumptie van Texels lamsvlees binnen Nederland toeneemt. Tot nu toe werd het meeste lamsvlees dat in Nederland werd geproduceerd naar Frankrijk geëxporteerd. In het slagersvakblad 'Vlees en Vlees waren' worden de cijfers genoemd. In 1980 was de totale Nederlandse lams- en schapevleesproduktie 13.925.000 kilogram, zijnde 1 van de totale Nederlandse vleesproductie. Hiervan werd 97%, dus 13.641.000 kilo geëxporteerd naar Frankrijk. Een Nederlander eet gemiddeld vier ons schapevlees terwijl de Fransen jaarlijks meer dan vier kilo consumeren. De Stichting Het Texelsch Schaap waarin onder meer wethouder J. Nauta vertegenwoordigd is, wil de Nederland se consument wijzen op de voortref felijke smaak van het Texels lamsvlees. In het blad Vlees en Vleeswaren dat deze maand als 'lam special' verscheen, wordt uitgebreid ingegaan op de culi naire kwaliteteiten van Texels lams vlees. „De Texelaar is als hét lamsvlees één van de beste slachtdieren ter wereld. De Texelaar is een vleesdier. Bestemd voor de slagerij. Bestemd voor slagers die lam, écht lam in de zaak willen hebben. De kwalitatief erg hoog waardige slachtlammeren worden ge kenmerkt door een optimale vlees—vet- verhouding. En door superieur vlees. Goed van kleur en met een uitzonderlijk fijne smaak", begint het nogal juichende artikel in dit blad. In het stuk wordt de smaak van de Texelse lammeren om schreven als licht zout en deze smaak zou veroorzaakt worden door de zilte Texelse gronden waarop de schapen grazen. Wegens deze unieke smaak wordt door de Stichting Het Texelsch Schaap betreurd dat de Texelse lamme ren op de veemarkten opgaan in de massa. Hierdoor verdwijnt de herken baarheid. De Texelse boeren krijgen volgens het artikel te weinig financiële waardering voor het leveren van een produkt met een unieke smaak. Om Texels lamsvlees herkenbaar te maken Is een merkbeeld ontwikkeld. Het Texels lamsvlees onderscheidt zich dan ook qua 'aankleding' van het andere lamsvlees en de consument kan zelf uit maken of het wel zo bijzonder is. In Vlees en Vleeswaren komen ook de slagers Piet Brouwer en Aad van Heer-

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 7