(jrocn c2warLrcfexeh in het hart-, Afdeling Kompasschool is voor Texel de enige mogelijkheid ZDH keek terug op vijftig jaar voetbal Bouwfonds bereikte akkoord met Visser Uit Hotel „Juliana" ƒ46.000,— ontvreemd Rijk werkt niet meer aan speciaaischooi Maar B/MG wit zekerheid van verkoop Flora - B.S.F. Rijnsburg ledactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, rits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en lans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg. oor advertenties, abonnementen, etc.: angeveld De Rooy B.V., ostbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. 19 Ie JAARGANG NR. 9583 VRIJDAG 12 JUNI 1981 Een school voor speciaal onderwijs waar zowel MLK- als LOM- erlingen terecht kunnen, is voor Texel geen haalbare kaart. Van emeentewege is vernomen dat het ministerie op dit gebied beslist een nieuwe experimenten toestaat om financiële redenen maar ook regens minder succesvolle resultaten elders. Het gemeentebestuur II daarom pogingen in die richting staken en op Texel een ependance stichten van de Helderse LOMKompasschool. De Beatrixschool in Den Burg zal vorden opgeheven, nadat deze nog een lar (1981-1982) heeft gedraald. Het taat vrijwel vast dat voor dit 'afbouw- lar' nog dispensatie verkregen zal wor- e. Geconcludeerd moet worden dat de ALK-leerlingen van de Beatrixschool aarna dagelijks naar Den Helder zullen loeten reizen, zoals thans gebeurt met en tiental LOM-kinderen. In het onlangs uitgebrachte rapport ver de mogelijkheden van buitenge woon onderwijs op Texel werd stichting an een Texelse afdeling van de Helder- e Kompasschool onmogelijk geacht, let hoofd van de Kompasschool voelde aar namelijk niets voor. Maar de ompasschool heeft een nieuw hoofd, at er anders over denkt, zo hebben B n W de gemeenteraad megedeeld. Volgens teamleider Goos Westerla- ken heeft de meningsverandering bij de Kompasschool in Den Helder zich zeer onlangs voltrokken. Ook de nieuwe directeur was aanvankelijk afwijzend; op grond daarvan is de dependance niet als mogelijkheid aan de hand gedaan. Het onderzoeksteam heeft zich verbaasd over deze plotselinge ommezwaai. Ook vindt het team dat het gemeentebestuur zich wat al te gemakkelijk neerlegt bij het uitblijven van medewerking vanuit Den Haag voor de in het rapport bepleite school voor speciaal onderwijs. Zelfs bij het uitblijven van medewerking zou er een school voor speciaalonder- wijs op Texel kunnen komen, maar de kosten daarvan komen dan wel voor rekening van de gemeente. Het ge meentebestuur zou tenminste deze kostbare maar wellicht betere oplossing moeten overwegen naast het stichten van een Texelse dependance van de Helderse LOM-school. Maar het ge meentebestuur lijkt die keus al te hebben gedaan, wat ook blijkt uit het feit dat op de op 4 juni gehouden ouder avond van de Beatrixschool kenbaar is gemaakt dat het volgend jaar met de Beatrixschool afgelopen zal zijn. Het gemeentebestuur ziet de Texelse vestiging van de Helderse Kompas school als de enige haalbare kaart. Erkend wordt wel dat aan de depen dance bezwaren kleven. De leiding daarvan berust bij slechts één man. Een groter team heeft meer deskundigheid Het gemeentebestuur ziet de Texelse vestiging van de Helderse Kompas school als de enig haalbare kaart. Erkend wordt wel dat aan de depen dance bezwaren kleven. De leiding daarvan berust bij slechts één man. Een groter team heeft meer deskundigheid voor handen, de uitwisselingsmogelijk heden zijn groter, etc. Toch menen B en W dat met een dependance gezien het grote aantal Texelse LOM-leerlin- gen— een duw in de goede richting kan worden gegeven. Als het aanslaat kan de dependance allicht uitgroeien tot een zelfstandige Texelse LOM-school. De ouders en het team van de Bea trixschool zijn in de gelegenheid gesteld op de jongste ontwikkelingen te reage ren. Het gemeentebestuur zal ook op korte termijn een gesprek hebben met het bestuur (het is een bijzondere neu trale school die dus niet onder het gezag van de gemeente Den Helder valt) van de Kompasschool om de gedachte van een Texelse dependance nader uit te werken. Wat daarbij aan feiten en reacties naar boven komt, zal in de raadsvergadering van dinsdag 16 juni worden bekend gemaakt. Het is overigens niet de eerste keer dat het mislukt om op Texel een school voor speciaalonderwijs van de grond te krijgen. Het is al eerder geprobeerd vanuit de Beatrixschool, naar aanlei ding van het streven van het rijk om op lange termijn de bestaande scholen voor buitengewoon onderwijs te veranderen in orthopedagogische instituten (ofte wel scholen voor speciaal onderwijs). Voortuitlopend daarop en om ervaring op te doen met een dergelijke aanpak, waarbij zowel LOM- als MLK-leerlingen worden opgevangen maakte het rijk experimenten mogelijk. Voorwaarden en richtlijnen voor deelname werden door het rijk per circulaire bekend ge maakt; de laatste circulaire dateert van 10 november 1980 en op grond daarvan deed de Beatrixschool in december vorig jaar een aanvraag waardoor de 'verbrede toelating' van leerlingen mo gelijk zou worden. De staatssecretaris wees dat echter af omdat een 'te lage verwachting' bestond met betrekking tot de opbrengst van het project en omdat een globaal projectplan ontbrak. Het is nu dus voor de tweede keer mislukt. Het aantal van achttien lande lijke experimenten zal niet worden ver groot. Wat betreft de minder succes volle resultaten elders wordt door het college meegedeeld dat men bij het experiment in Breukelen noodgedwon gen heeft moeten terugschakelen naar twee leerlingengroepen als gevolg van daling van het leerlingenaantal. En een experiment in de Bijlmer strandt omdat de hoofden van de gewone lagere scholen weigeren leerlingen af te staan. De niet verkochtee huizen zouden door de gemeente kunnen worden gekocht en worden omgezet in premie huur woningen (die ca. 7700,— huur per maand zouden moeten opbrengen). B en W hebben echter besloten dit risico nog niet te nemen en hoopt nu maar dat het met de animo van kopers zal mee vallen. Het miskend talent Maarten Spanjer feliciteert de winnares van de eerste prijs ven de grote ZDH-verioting. Rechts notaris Boswijk. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten heeft overeenstemming tereikt met Visser's Bouw- en Timmerbedrijf te Oudeschild over de trijs voor 56 premie A woningen in het artikel 11 gebied aan de leatrixlaan in Den Burg. Dat Visser dit aantal woningen inderdaad zal touwen staat echter nog niet vast, omdat het Bouwfonds de ekerheid wil hebben dat de huizen ook inderdaad zullen worden erkocht. Als de animo onvoldoende is, zal het ouwfonds slechts opdracht willen ge en voor een kleiner aantal huizen. Maar e kans is dan groot dat het hele project p losse schroeven komt te staan, mdat de thans overeengekomen prijs is ebaseerd op een bouwstroom van 56. en kleiner aantal pakt per woning uurder uit en als dan de voor deze lort van premiebouw voorgeschreven renzen worden overschreden, is het een haalbare kaart meer. Actie De door Visser berekende prijs wordt estand gedaan tot 1 juli. Het Bouw- mds zal daarom met spoed in actie [omen om de huizen aan de man te irengen. In eerste instantie zullen de Sjftig personen per brief worden bena- lerd, die zich vorig jaar als serieuze egadigden voor het toenmalige Bouw- indsplan hebben aangediend. Op toensdag 17 juni volgt dan een voor lichtingsbijeenkomst in het raadhuis, 's avonds om 20.00 uur. Direct daarop zal de propaganda worden gericht op an dere mogelijke gegadigden. In het kader daarvan zal op 24 juni een tentoon stelling worden gehouden in het raad huis. Uiterlijk 1 juli zal worden bepaald in hoeverre het project aan de Beatrixlaan kan doorgaan. Deze voorzichtige houding van het Bouwfonds is begrijpelijk gezien het feit dat ook de markt voor de hoog gesub sidieerde premie A woningen aan het instorten is. Het aanbod in deze sector is althans hoger dan de vraag. Als gevolg van de rentestand en de algehele economische malaise neemt het publiek een afwachtende houding aan. Geen garantie Het zou mogelijk'zijn-geweest dat de gemeente Texel het bouwen van de 56 woning veilig stelt door te garanderen dat zij ook werkelijk worden afgenomen. Iets anders In het plan zijn wel enige verande ringen aangebracht. De 56 huizen zijn wat anders gesitueerd, ze staan in een ring. Zoals bekend gaat het om een eerste fase. De krakelingvorm ontstaat als in de toekomst een tweede ring wordt toegevoegd. Verder zijn nogal wat veranderingen doorgevoerd, die onder meer inhouden dat men zich aanpast aan de werkwijze van Visser. Van heien wordt nu afgezien; er wordt gewerkt met een strokenfundering. De zeer grote gevarieerdheid van huizen (er zijn er geen twee identiek) is echter gebleven. Sinds 15 maart is met Visser over de bouw onderhandeld. Dat het Bouw fonds nu een voorzichtige houding in neemt door de bouw van niet (veel) meer huizen te willen gunnen dan direct kunnen worden verkocht, is voor Visser uiteraard een teleurstelling, omdat daardoor nog allerminst vast staat of het project wel van de grond zal komen. Voor welke prijs het Bouwfonds de huizen aan de gegadigden zal aanbieden is nog niet precies bekend, maar het staat vast dat de koopsom niet hoger kan zijn dan 7145.000,— omdat dit de voor premie A woningen geldende uiterste grens is. n de BNG-woningen worden gesitueerd. Het was druk op de receptie van de jubilerende voetbalvereniging Zwaluwen Den Hoorn, vrijdagavond in dorpshuis de Waldhoorn. KNVB- en gemeente- afgevaardigden. oud-leden en bestuur ders, vertegenwoordigers van andere voetbalclubs en vooral veel huidige leden waren aanwezig. Voorzitter van ZDH Joop Groeskamp (opvolger van Ferry Zwanenburg) die met zijn bestuur vele felicitaties in ontvngst nam zei het leuk te vinden de eer te krijgen voor 50 jaar ZDH maar vond het niet terecht. ,,U kunt beter uzelf feliciteren, want u hebt het gezicht van ZDH bepaald." Die mening had KNVB afgevaardigde Teun de Boer ook. Hij reikte de gouden KNVB-speld uit aan ere-voorzitter Ferry Zwanenburg met de woorden: „Ferry je hebt een verleden vol verdiensten en vandaag zul je dat weten ook." Wethouder Blanken voerde als eerste het woord. Hij noemde de voetbalclub een motor in het dorpsgebeuren. „Bijna alle potentiele voetballers kiezen voor de club in het eigen dorp en dat is een teken dat het een gezellige en sportieve club is." Blanken verhaalde van de perikelen rond de hoge lichtmasten en bood als 'niet blijvend' aandenken een taart aan die het veld van ZDH met de lichtmasten voorstelde. Ook kreeg Joop Groeskamp de gebruikelijke gemeen telijke jubileumbijdrage aangeboden. Groeskamp zei dat het nieuwe uit jonge krachten bestaande bestuur geen enkele eer voor zichzelf wil opeisen. „Wij organiseren het feestje, maar het is bedoeld voor de 'oud strijders' en de mensen die als lid zeer actief zijn in de vereniging." Daarop werd aan ver schillende leden een bloemenhulde ge bracht. „Het is onmogelijk om alle 'werkers' te noemen. We hebben een delegatie uitgekozen. De oud-bestuurs leden Toon van der Gaag, Cees de Bruyn, Keek Kok en Enno Drijver wer den als eerste op het podium geroepen. Die selectie van werkende leden be stond uit: Willem Jonker, lede Kok lal twintig jaar verzorgt hij de thee in de rust) en Let de Ruiter-Goënga, die haar sporen verdiend heeft bij de intensieve begeleiding van de jeugdleden. De kantine, een niet onbelangrijk element in het voetbalgebeuren, behoeft ook de nodige vrijwilligers. De volgende dames mochten voor hun jarenlange hulp en inzet applaus en bloemen in ontvangst nemen: Fien de Vries-Vlaming, Martje Dijker-de Bryn, Tiny Kok-Barendregt en mevrouw Zwanenburg-Troost. Karakter Teun de Boer, afgevaardigde van de Het geld moet op 31 mei zijn weg gehaald uit een privévertrek van de directie. Het zat in een geldkistje dat in een afgesloten stalen kast stond. Zowel de kast als het kistje konden worden geopend met sleutels die aan één bos zittend, zich in hetzelfde vertrek bevon den. Afgezien van wat muntstukken KNVB afdeling Noordholland, ging zeer uitvoerig in op een halve eeuw voetbal. Hij wees op de maatschappelijke toe stand van vijftig jaar geleden toen vlak voor de crisisjaren vele voetbalclubs werden opgericht. „Sindsdien hebben ook in Den Hoorn duizenden passief en actief vreugde beleefd aan het voetbal." Hij noemde het een sport waar mensen met karakter gekweekt worden die in het veld leren met elkaar om te gaan. „Maar vijftig jaar geleden wist niemand iets van spelverruwing af en nu lijkt het fleet verder pagina 7 werd het kistje helemaal leeggehaald. De verdwijning werd ontdekt door de directrice mevrouw Spiele. Het geld was bestemd als salaris voor perso neelsleden. De politie heeft de indruk dat de diefstal is gepleegd door iemand die van de situatie ter plaatse goed op de hoogte was. Bloemenveiling Vereniging Telefoon (01718) 55254. Op donderdag 11 juni a.s. (vandaag) om 20.00 uur zijn wij aanwezig met Flora - B.S.F. mensen om een toelichting te geven omtrent de activiteiten rondom het veilen van bloembollen bij Flora via lijsten. Wij verwachten U dan in zaal „De Pelikaan", Pelikaanweg 18, De Koog. Gaarne tot ziens I MWWVWVWWVWVWVIWWVWVVVWMWWVWVVieMMaMaW De Texelse Rijkspolitie is er tot dusver niet in geslaagd klaarheid te brengen in de diefstal van ƒ46.000,— uit het strandhotel 'Juliana' in De Koog.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1