Vernielingen bij luilakviering The Platters op Texel Lammeren krijgen merk Disi£lZ?in na drie maanden grazen „Flying high Postduivenvlucht- uitslag Tien ton kleding voor Charitas Kortenhoeven wil niet in Weverstraat wonen Niet één lam op lammerenmarkt 9 VRIJDAG 12 JUN11981 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Vlucht 209 van Trans American ver trekt uit Los Angeles met bestemming Chicago. Aan boord bevindt zich een uiterst gevarieerde groep mensen. Daartoe behoren: een piloot met een eigenaardige sexuele neiging, twee godsdienstwaanzinnigen, een zingende stewardess en een dokter, wiens neus zich verlengt wanneer hij liegt. Voor het diner aan boord kunnen de passagiers kiezen uit biefstuk en vis. Kort daarna wordt een vrouw, die de vis koos, ziek. Binnen enkele minuten verkeren allen, die ook vis gegeten hebben, in dezelfde deplorabele toestand. Hiertoe behoren ook de gezagvoerder, de tweede piloot en boordwerktuigkundige. De enige passagier met enige vliegervaring is Ted Striker, een voormalige jachtvlieger. Hij heeft echter 6 jaar niet gevlogen en is ook totaal onbekend met méér-motorige vliegtuigen. Maar nood breekt wet. De neurotische brokkenpiloot komt voor hem achter de vreemde knoppen en handels te zitten. Vanaf dat ogenblik blijft het tot en met de onmogelijke landing aan één stuk amusant. 'Fying High' (geregisseerd door: Jim Abra hams, David Zucker en Jerry Zucker, hetzelfde trio dat eerder 'Kentucky Fried Movie' maakte) is een sprankelende satire op het genre van de vermaarde luchtrampen-films met name de Airport- serie. En lachen is ronduit de bedoeling van 'Flying High' en dat lukt ook best, vanaf het beeld waarin die beruchte haaievin uit 'Jaws' nu niet door de golven maar dreigend door een dik wolkendel snijdt.... Donderdag tot en met dinsdag. Alle leeftijden. Tweety In de zondagse matinee raakt de kanariepiet Tweety in de meest komishe situaties verzeild. Dit door toedoen van de vindingrijke kat Sylvester. Dock ook hij weet steeds weer het vege lijf te redden. Kortom een kostelijk tekenfilm programma voor jong en oud. Toegang: alle leeftijden. Met de luilakviering is het dit jaar nogal uit de hand gelopen. Het maken van de herrie begon in Den Burg veel te vroeg (ruimschoots voor middernacht) en er deden zich tal van gevallen van botte vernielzucht voor. De politie heeft hoop de bedrijvers van enkele ernstige delicten te kunnen aanhouden. De aanhangwagen van een bloemis terij die geparkeerd stond aan de Vo gelenzang, werd in brand gestoken. De brandweer doofde de vlammen maar de wagen kan als verloren worden be schouwd. Op meerdere plaatsen, o.a. in de Hogerstraat werden stukken straat op gebroken. Ook werd veel met glas ge smeten. In meerdere dorpen werden op straat barricades opgeworpen van aller lei rommel. Deze obstakels werden in de Zondag 7 juni vlogen duiven vanuit St. Quentin (375 km) in Frankrijk. Gelost werd om 7.30 uur met Z.W.-wind. D. Panneman behaalde de 1e, 3e en 9e prijs in de vereniging te Den Helder (tegen 134 duiven). Zijn eerste duif was ver moedelijk ook de snelste van geheel Den Helder (4 verenigingen) en mogelijk ook van de kring (de westkant van Noord holland vanaf Heemskerk). Er waren 37 Texelse duiven ingezet. Uitslag: 1e duif 11.54.45 uur, 1424 meter/min., 2e duif 12.02.04 uur, 1386 meter/min., 3e duif 12.10.24 uur, 1344 meter/min., laatste prijsduif 12.26.05 uur 1267 me ter/min. D. Panneman De Koog 1, 2, 3, 7e prijs. A. Keijser Den Burg 4, 5e prijs. S. Feenstra De Waal 6e prijs, Comb. Kooger-Bruining De Waal 8e prijs. meeste gevallen door de politie verwij derd. Gebouwen werden met verf, vetkrijt en andere moeilijk uitwisbare middelen beklad. De vlaggemast van de Thijsseschool werd vernield. Het zonnescherm van de firma Zegel aan de Weverstraat werd aan flarden gescheurd. Op tal van plaatsen werden hekken en andere afrasteringen vernield en/of in brand gestoken, o.a. het hek van de tennisbaan. Op de Stenenplaats hield zich een groep van ca. honderd jongeren op die er bijna in slaagden de surveillerende politieauto om te gooien. Illustratief voor het ontaarden van het luilakfeest was ook dat met molotov cocktails is gegooid. De politie vond een plastic tas met benodigdheden voor het maken van dergelijke primitieve, maar zeer gevaarlijke brandbommen. Op Texel is 10.000 kilogram kleding ingezameld ten bate van de actie 'Men sen in Nood'. De organisator van de actie Caritas Neerlandica (katholieke nationale stichting voor bijzondere no den en vluchtelingenzorg) is zeer tevre den over dit resultaat. Via deze weg wordt dank gezegd aan ieder die de kledingactie heeft helpen slagen. Vrijdagavond (vanavond) zal de be kende Amerikaanse close-harmony groep The Platters in bar-dancing De Toekomst in De Koog optreden. Tijdens het optreden zullen nieuwe nummers maar vooral oude successen gebracht worden. De zaal is open om 20.00 uur en kaarten kosten f 10, The Platters zijn vooral voor het oudere publiek niet onbekend. In de midden-vijftiger jaren had deze neger zanggroep wereldsucces met nummers als 'Only you', 'The great pretender' en 'Smoke gets in your eyes'. Organisator Rein Stam is zeer verheugd dat de Amerikaanse groep, die een toernee door Nederland maakt, genegen is in een kleinere zaal op Texel op te treden. „Ik hoop dat het oude Toekomstpubliek komt. Vroeger hadden we altijd live muziek en met deze unieke groep moet die oude sfeer weer op te pakken zijn." Toch verwacht Stam ook veel jongere toeschouwers. „Gebleken is dat de mu ziek van The Platters nog steeds 'in' is. Onlangs is een LP uitgebracht met oude successen en die verkoopt ook onder de jeugd als een trein." Stam zegt dat de toernee vooral bedoeld is als promotie van deze hit-LP en dat oude successen daarom zeker de revue zullen passeren. Vanaf 11.00 uur 's morgens zijn kaarten in de voorverkoop bij de Toekomst af te halen. Dorpshuis De Wielewaal wordt vrij- dag (heden) een disco~avond gehouden coffrey. Entree is f 1,75. Mennohof Bloemenmagazijn Kortenhoeven heeft bij B en W geprotesteerd tegen de voorgenomen naamsverandering van het stuk Schilderend tussen Kolenkit en Julianastraat tot 'Weverstraat' te ver klaren. Kortenhoeven wijst erop dat het bedrijf al sedert 1901 aan het Schil derend is gevestigd. Verandering van de naam van dit straatgedeelte betekent dat het bedrijf grote kosten moet maken voor vernieuwing van pakpapier, reke ningen, kaartjes, versturen van adres wijzigingen, etc. Het bedrijf wil dat de naam niet wordt veranderd en herinnert eraan dat het al genoeg is getroffen door de wegreconstructie waardoor de winkel achter de struiken verdwijnt en er een tekort is aan parkeerruimte. 35/55 kilo voor slachtlammeren, de dieren doorgroeien zonder te vervetten. Zeker op het ideale slachtgewicht, tus sen de 18 en 25 kilo, is de vlees/vet- verhouding uitermate gunstig. Niet voor niets worden internationaal bedragen tot /20.000, betaald voor de beste fokrammen van het Texelse ras. Het schapenvlees van de Texelaar wordt volgens de stichting door kenners her kend aan 'de mooie grote, stevig bolle vorm van de bout en de grote appel van de cotelet'. Weidelam Die echte liefhebbers geven volgens de stichting de voorkeur aan weidelam boven zuiglam. Het gaat hier om lam meren die tussen de zes en acht weken in de weide hebben gelopen en het jonge gras hebben gegeten dat de eerste lentemaanden opkomt. De wei den zijn rijk aan zout bodemwater en dat is de oorzaak van de bijzondere smaak van het vlees. Het exclusieve verkoop argument. De Fransen noemen de lam meren die opgroeien onder soortgelijke condities in het gebied van Pauillac vlakbij de Atlantische Oceaan, Pre Salé. Dit vlees is vermaard onder gastrono men. Volgens de stichting is dit ook de smaak die het vlees van het Texels lam kenmerkt. Vanwege de voorkeur voor de pre salé lammeren selecteert de stich ting alleen de lammeren voor haar keur- Ook het voornemen om de nieuwe straat tussen Waalderstraat en Bur gerhoutstraat (het voormalige terrein van garage Rey waar thans bejaar denwoningen worden gebouwd) Men nohof te noemen, is niet bij iedereen in goede aarde gevallen. De stichting Bejaardenzorg Texel heeft bezwaar te gen de woorden 'hof' en 'hofje' voor een plaats waar bejaarden wonen, om dat de kandidaat-bewoners het wonen in een hofje voelen als 'buiten spel gezet', knus als oudjes bij elkaar maar dan in de negatieve zin. Het dagelijks bestuur vraagt daarom het woord 'hof' weg te laten of aan te passen en advi seert overleg met de toekomstige be woners. merk die minstens drie maanden oud zijn. De stichting gaat er vanuit dat het voorjaar de beste tijd is voor lammeren om op te groeien. Volgens de drie maanden norm van de stichting zijn de eerste lammeren pas in de zomer slachtrijp. Daarom worden pas vanaf 1 juli de lammeren geselecteerd voor slacht en distributie. Lammeren die voor die tijd worden aangeboden kunnen nooit het keurmerk van de stichting dragen. Behalve leeftijd is ook gewicht een kwaliteitsnorm. Het gewicht ligt tussen de 17 en de 25 kilo. In de hoogste gewichtsklasse zullen de lammeren echter nooit de leeftijd van 9 maanden overschrijden. Het aanbieden van Texels lamsvlees op de Nederlandse markt Is ook belang rijk omdat verwacht mag worden dat Frankrijk strengere bepalingen zal toe passen bij de invoer van buitenlands vlees. Om de eigen vleesproduktie te beschermen mag nu al geen Engels schapenvlees Frankrijk ingevoerd wor den. De ophanden zijnde gemeen schappelijke marktregeling voor lams- en schapenvlees in de EEG zou nog eens een prijsdaling van 20% kunnen beteke nen. De maatregelen van de stichting komen daarom beslist niet te laat. Wethouder Nauta op de Dag van het Schaap in de Flevohof: Texelse volkslied bestaat uit een welluidend „bè, bè 'exelse lammeren moeten minstens drie maanden lang in de Texelse weiden grazen voor ze het merk van de stichting krijgen. „Het marketingplan voor echt Texels lamsvlees is erop gericht om jp korte termijn op de Nederlandse markt de voorwaarden te icheppen, die de prijselasticiteit van het produkt gunstig beïnvloeden, er reëele verbetering van de inkomenspositie van de schapenhouders >p Texel." Deze stelling bracht de Stichting Het Texelse Schaap voensdag 3 juni naar voren tijdens de Dag van het Schaap die in de :levohof gehouden werd. In meer gewone spreektaal: het gaat er om Ie Nederlandse consument ervan te doordringen dat Texels lamsvlees van Texelse schapen die op het eiland Texel hun buik volvreten met Texels gras, beter is dan welk ander lamsvlees ook. Goede kwaliteit noet betaald worden en daarom mag Texels lamsvlees best wat luurder zijn dan ander lamsvlees. Wat betreft de verbetering van de nkomenspositie van de schapenhouders werd op de persconferentie (esproken van minimaal 10%. Op lange termijn is het marketingplan irop gericht een constant marktaandeel roor Texels lamsvlees te bewerkstelli gen. Door continuïteit in de afzet wordt werkgelegenheid op het eiland ge waarborgd en kan deze misschien zelfs worden uitgebreid. Volgens de Stich- ing Het Texelsche Schaap hebben inderzoek, smaak- en receptuurtests langetoond dat Texels lamsvlees zich gemakkelijk kan handhaven tussen ove- lg Nederlands. Brits en Nieuw Zeelands amsvlees. Handelsonderzoek bracht aan het licht dat grote behoefte bestaat lan hoogwaardig lamsvlees met garan- lies ten aanzien van herkomst en kwall- elt. Vooral In restaurants Is de belang- telling groot. De eerste en belangrijkste stap was iet ontwikkelen van een keurmerk waardoor het Texels lamsvlees zich van iverig lamsvlees onderscheidt. De con- lument kan zien wat hij koopt. Vlees net het merk komt van Texel, vlees ionder dat merk niet. Het is van het illergrootste belang de kwaliteit van het xodukt constant te houden. Daartoe wordt op zorgvuldige wijze door de Stichting aan de hand van vooraf gestelde normen, en selectie gemaakt it op Texel geboren, getogen en leweide lammeren. Deze dieren worden 'oorzien van een nummerloodje dat aan Ie rand van het oor wordt doorge- lonken. Na slachting wordt het vlees lekeurd en voorzien van het keurstem- iel van de vleesinspectie. Tegelijkertijd vordt op een aantal delen van het kar- cas het keurmerk van de stichting ngebrand. Certificaat leder karkas wordt door de stichting 'an een certificaat van herkomst voor- jen. Hierop staat het corresponderende lornummer, de slachtdatum en het kar- asgewicht. Dit certificaat begeleidt het sm totdat het wordt verkleind in pan- Jare delen. De activiteiten op het gebied van ver- Een uniek feit in de geschiedenis van de Texelse iammerenmarkten: op de dinsdag gehouden vierde markt werd geen enkel lam aange voerd I Het totaal uitblijven van aanvoer hangt samen met het feit dat de handelaars uitsluitend be langstelling tonen voor de grote markten op het vasteland. koopbevordering richten zich voorna melijk op de bereidheid van slagers en restaurants het produkt in hun assorti ment of op hun menukaart op te nemen. De publiciteit is hoofdzakelijk gericht op informatie en voorlichting van de con sument over kenmerken en eigenschap pen van het Texelse lamsvlees, de voe dingswaarde, de receptuur en de berei dingswijze. Kontakten met de pers wor den onderhouden en ook zal zelf het nodige drukwerk worden verzorgd. Op de bijeenkomst in de Flevohof zei wethouder J. Nauta van de stichting Het Texelsche Schaap dat Texel zo ver groeid is met de schapenhouderij dat schertsenderwijs wel eens wordt gezegd dat het Texelse volkslied uit een wel luidend Bèh, bèh bestaat. Nauta stelde vast dat het Texelse schaap het meest gewaardeerde schapenvlees ter wereld biedt. „Toen zich een paar jaar geleden allerlei ontwikkelingen op de markt aan dienden, keken wij daar op Texel het zorg naar", zei hij. „De economische kant van de schapenhouderij was toch al niet zo florisant, maar nu leek het erop dat het voortbestaan van de schapen houderij werd bedreigd. We hebben ons in de situatie verdiept en twee dingen vielen ons op. Ten eerste werd het lamsvlees dat qua vleessoort bepaald van hoogwaardig niveau is, vrijwel in zijn geheel geexporteerd naar het culi nair hoogstaande Frankrijk. Verder wordt het lamsvlees op de Nederlandse markt niet op zijn kwaliteiten herkend en dus ook niet erkend." Om daar wat aan te doen werd vol gens Nauta de stichting opgericht die bestaat uit vertegenwoordigers van de gemeente Texel en 210 schapenhouders op Texel. De kwaliteit en de distributie zal gewaarborgd worden door de eerder beschreven maatregelen. Bescheiden Op de persconferentie werd duidelijk gemaakt dat het ontbreken van vraag geen specifiek Nederlands probleem is. De Nederlander eet jaarlijks drie ons lamsvlees: de gemiddelde Fransman bijna vier kilo. Maar zelfs dit is nog niet veel als men weet dat de gemiddelde EEG inwoner 35 kilo varkensvlees en 25 kilo rundvlees per jaar eet. Het markt aandeel van lamsvlees blijkt dan hele maal bescheiden te zijn. Bezien op de totale EEG produktie van lams- en schapenvlees is het Nederlandse aan deel betrekkelijk klein. Met 15 miljoen kilo per jaar is dat slechts 3% van de 500 miljoen kilo die de negen EEG landen tesamen opbrengen. Een voordeel van het Texelse schaap is, naast de goede smaak het relatief hoge vleespercen tage. Daarbij heeft de Texelaar de be langrijke eigenschap dat ook boven het gemiddeld levend gewicht van zo'n

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 9