874 wande/aars in avondvierdaagse „De vreemdeling zonder naam" Terwindt eerste winnaar veteranencompetitie KRUISWOORDPUZZEL Uit het handelsreglstc Horloge gestolen Uitvoering van Musica Texla Geslaagd Kinderdansgroep te klein „Samen Eén" koopt appartementen Vervuilingsheffing voor oudere echtparen blijft „driepersoons" Stille tocht voor dwaze moeders We gaan er weer tegen an Auto tegen huis Lantaarnpaal in brand Dienstwoning bij „Bos en Duin" Schietoefeningen Wie, wat, waar Gemeente koopt grond van Newom Onderzoek naar ló' oude geneeswijzei op eilanden oc Geslaagd PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 16 JUNI 19 In de gisteren begonnen avond vierdaagse zijn 874 wandelaars van start gegaan, iets minder dan vorig jaar toen ruim 900 deelnemers wer den geregistreerd. Het aantal kan nog toenemen omdat het mogelijk is vanavond voor het eerst te starten en de vier avonden vol te maken door gebruik te maken van de inhaaldag (vrijdag). De weersomstandigheden waren voor wandelaars ideaal: koel, bewolkt en droog. Zoals gewoonlijk bestond het overgrote deel van de deelnemers (ca. 600) uit jeugd. En de voorkeur van een ruime meerderheid ging uit naar de route van tien kilometer. Het zijn de meer doorgewinterde wandelaars die daar hun neus voor ophalen en de 15 km route kiezen. Texel is niet de enige plaats waar momenteel een avondvierdaagse wordt gehouden. Dat geeft de moge lijkheid dat mensen die op Texel bijv. de eerste dag meedoen, de tweede avond in een andere plaats deelnemen. Na afloop hebben de wandelaars dan evengoed recht op hun medaille. Een school uit Julianadorp maakt thans van die mogelijkheid gebruik. Een Duitse vrouw heeft aangifte bij de politie gedaan dat haar horloge woensdagavond werd gestolen uit een kleedruimte bij een douche op een camping in De Koog. De waarde van het horloge was ongeveer driehonderd gulden. Een bruine jongensfiets werd vorig weekeinde achter de kantine van ZDH in Den Hoorn gestolen. De waarde van deze fiets was eveneens ongeveer drie honderd gulden. Dinsdag 23 juni geeft het amateur blokfluit- en symfonieorkest Musica Texla een uitvoering in de N.H. kerk in Oudeschild. Deze uitvoering is de laat ste van het winterseizoen. Het concert begint om 20.00 uur. Er zal gemusiceerd worden door het uit 18 leden bestaande blokfluitorkest onder leiding van Ans Starkenburg en het grotere (23 musici) symfonieorkest onder leiding van Dyo Wassink. De nadruk bij de Musica Texla orkesten ligt niet direct op het halen van een uitmuntend muzikaal peil. „Het zou een klein kunstje zijn om een programma van hoog gehalte te brengen. Je wipt gewoon iedereen wiens peil niet hoog genoeg is of wiens instrument geen mooie klank heeft uit het orkest. Het gaat bij ons echter om het samen spelen waarbij rekening wordt gehouden met eikaars muzikale ontwikkeling", aldus mevrouw Pauptit van Musica Texla. De uitvoering is de afsluiting van het vierde seizoen. Eerder werd gemusi ceerd in de N.H. kerk in Den Burg en tijdens de Welzijnsmanifestatie in de sporthal. Voor nadere inlichtingen over het spelen bij de amateur-orkesten kan men zich wenden tot het sec retariaat Thijsselaan 91 telefoon 3357. Anita Beyert en Hetty Boogaard slaagden in Utrecht voor het 'bediende' diploma dameskapster. In zwembad De Schots in Den Helder slaagden Erna Kuip en P. M. Koorn- Wijgergans voor het diploma binnen water A. Constantijn, Daniëlla en Sa- mantha Koorn slaagden voor het jeugd- brevet van de Koninklijke Bond tot het Redden van Drenkelingen. De kinderdansgroep van de Stichting Folklore kampt met gebrek aan leden. De groep is op het moment te klein om deze zomer tijdens de folkloremiddagen in Den Burg uitvoeringen te kunnen geven. De leiding van de kinderdans groep is vooral op zoek naar kinderen die in vorige jaren meegedanst hebben. Zij beheersen de danstechniek nog voldoende om in korte tijd 'bijgespijkerd' te worden. „Nieuwe leerlingen zijn ook welkom maar het gaat ons vooral om paren van vorig jaar. De meesten daarvan zijn dit seizoen niet komen opdagen en daar door zitten we met een tekort", aldus de secretaris van de St. Texels Folklore de heer Van Langelaan. Wordt dit tekort niet aangevuld dan zullen de optredens van de kinderdansgroep mogelijk ver vallen. Daarom wordt een dringend beroep gedaan op oud-leden om deze zomer nog mee te doen. Het gaat slechts om vier optredens. De dansgroep oefent elke dinsdag van 3-4 uur in sportzaal de Ferrever aan de Emmalaan. De organisatoren (van de Wandelsportvereniging 't Gouden Boltje) zijn er weer in geslaagd aantrek kelijke, gevarieerde routes uit te zetten. Om sleur te vermijden zijn de vier routes elk jaar wat anders. Donderdagavond krijgt de avondvier daagse weer het feestelijke einde. De finish is dan op de Groeneplaats of direkte omgeving. Vorig jaar werd nog gebruik gemaakt van het gebouw van de Eierveiling. Dat bestaat niet meer, maar het zal vrijwel zeker lukken tijdig een ander finishgebouw op of bij de Groeneplaats te vinden. De wandelaars kunnen naast de bloemen van familie en kennissen in ieder geval rekenen op een muzikaal welkom van het Kon. Texels Fanfare/DEK. De stichting „Samen Eén" (van Verpleeghuis Texel en bejaardenhuis Irene) koopt van de fa. C. H. F. Duin twee appartementen van het voor malige bejaardenhuis Sint Jan aan de Molenstraat. Dit gebeurt noodge dwongen omdat personeel van Samen Eén op geen andere manier aan woonruimte kan komen. Met de aankoop van de twee appar tementen is 7265.000,— gemoeid. Bekostiging is mogelijk omdat de stich ting enige tijd geleden de boerderij De Wezenplaats met bijbehorende grond verkocht. Volgens de statuten van de stichting moet toestemming van de gemeenteraad worden gevraagd als door Samen Eén rechtshandelingen worden verricht die verband houden met de instandhouding van het vermogen. Aangezien de koop van de appartementen het vermogen van de stichting niet aantast, adviseren b en w de raad akkoord te gaan. Op het parcours Zuid Haffel werd woensdagavond de eerste wedstrijd voor de zomercompetitie verreden. Als eerste reed de B-jeugd drie rondjes. Daarna gingen, telkens met één minuut tussenpoze, eerst de A-poule van start voor 20 ronden, de B-poule voor 15 ronden, de A-jeugd voor 8 ronden en als laatsten de veteranen voor hun eerste wedstrijd over 6 ronden. Er stond een stevige wind zodat het een zeer zware wedstrijd werd. De groepen werden allemaal 'uit elkaar ge reden' waardoor het voor het publiek een aantrekkelijke wedstrijd werd. In de A-poule ontstond een groep van zeven renners die een flinke voorsprong kon den opbouwen op een tweede groep. In de eerste groep reden Cees Boks, Albert Winter, Edo Kooiman, Jos Huisman, Jan Buis, Paul van Arnhem en Leen van Elk. Jan Buis raakte tenslotte toch uit de groep. Hij kon nog wel voor de achter volgende groep blijven waarin Douwe Dros, Jan Huydink en Ronald van Boven zaten. De rest van de renners raakten verder achterop. De Uitslag van de A-poule werd: 1. Leen van Elk, 2. Paul van Arnhem, 3. Cees Boks, 4. Jos Huisman, 5 Albert Winter, 6. Edo Kooi man, 7. Jan Buis, 8 Douwe Dros, 9. Jan Huydink en 10 Ronald van Boven. De B-poule viel door de harde wind ook uiteen. Ronald Kramer was sterk genoeg om alleen een flinke voorsprong op te bouwen. Hij werd op de hielen gezeten door de zeer sterk rijdende Margriet Barhorst. Ze liet Mark Bakelaar achter zich nadat ze enige tijd samen de achtervolging ingezet hadden. Zij slaag de er niet in Ronald in te halen die daar door eerste werd en Marariet tweede. Mark Bakelaar derde. Uwe Smit vier de. Ron Kammingga vijfde en de voor het eerst rijdende Geert Ellen zesde. De A-jeugd putte moed uit de start achter de B-poule. Al in de twee ronde zagen Niels Collou en Nico Evers kans om aan te sluiten bij de B-poule en daarin als volleerde senioren mee te rijdenl Marleen Terwindt en Dennis van Rooy deden het wat minder snel terwijl Nancy Zijlstra op grote achterstand Voorlopig komt er geen verandering in het systeem dat wordt toegepast bij de inning van verontreigingsheffing. Dat betekent dat bejaarde echtparen het zelfde zullen blijven betalen als gezinnen die gemiddeld ruim drie personen tallen. Door organisaties van bejaarden, met name de Stedelijke Overleggroep Oude ren te Alkmaar, werd eind vorig jaar getracht verandering in dit systeem te brengen. Het hoogheemraadschap uit- waterende sluizen heeft laten weten dat wijziging van het systeem op practische bezwaren stuit. Oorspronkelijk werd elk huis aangeslagen alsof er een gemid deld gezin in woonde. Later is onder scheid gemaakt in gezinnen (3, 5 in wonerequivalenten) en éénpersoons hi. houdens (éért inwonerequivalent). Al ie verontreinigingsheffing niet be taald zou kunnen worden kan gehele of gedeeltelijke kwijtschelding worden ge vraagd wegens omstandigheden van persoonlijke aard. Verder wordt erop gewezen dat bij de bepaling van de AOW rekening is gehouden met de verontreinigingsheffing; het zijn nl. noodzakelijke kosten van levensonder houd. Het huidige vrije 'grove' onder scheid in slechts groottecategoriën van huishoudens blijft dus in stand. Een andere regeling in de toekomst is echter niet uitgesloten. O.a. wordt gedacht aan koppeling tussen verontreinigins- heffing en het watergebruik. De Texelse gemeenteraad was bij deze zaak betrokken omdat de genoem de Stedelijke Overleggroep de raad des tijds heeft gevraagd adhesie te betuigen aan het verzoek om een heffing die meer was afgestemd op de werkelijke ver vuiling. Een vreemdeling (Clint Eastwood) rijdt op zijn zwerftocht over de hoog vlakten van het westen het mijnstadje Lago binnen. Onderweg passeert hij het graf van de voormalige sherrif, Jim Duncan. Lago wordt door personeel van de Lago Mining Comp., hun families en enige neringdoenden/ De vreemdeling stapt af bij het plaatselijk café voor een rustige borrel, maar wordt daar lastig gevallen door Bordel en zijn twee kwam. De uitslag: 1. Niels Collou, 2. Nico Evers, 3. Marleen Terwindt, 4. Dennis van Rooy, 5. Nancy Zijlstra. De drie veteranenrenners die aan de start kwamen bleven alle ronden bij elkaar en werkten goed samen. De eindsprint werd tenslotte gewonnen door de jarige Gerrit Terwindt met Martin Visser als tweede en Dirk Vinke als derde. De B-jeugd was toeschouwer bij de senioren. Zij hadden als eerste hun rondjes voltooid. Ook hij hen viel het veld al snel uiteen door de wind. Vooral voor deze jongste renners werd het daardoor een zware wedstrijd. De uit slag was: 1. Robert Visser, 2. Jef Schuur, 3. Paul Witte, 4. Anna Simone Kooiman, 5. Ronald van de Wetering, 6. Sebastiaan van Hoorn, 7. Simone Win ter, 8. Jacco Vinke, 9. Joost van Heer waarden en 10. Robert Kikkert. Meedoen Liefhebbers die willen meefietse: n kunnen zich opgeven bij iemand van het bestuur of aan de start op Zuid Haffel, elke woensdagavond om 18.30 uur. Publiek is ook welkom-. Automobilisten worden wel verzocht de rood-witte waarschuwingshekken niet te passeren en niet over het parcours te rijden. Anders ontstaan voor de renners bijzon der gevaarlijke situaties. Het is hopelijk niet teveel gevraagd dat automobilisten op die woensdagavond even omrijden. Het gaat nu eens niet over bloemen of bijen Hoewel zij uitstekend op Texel gedijen Wij hebben nu heus wel wat anders te doen Wij maken ons op voor het komend seizoen Straks komt de toerist weer in grote getalen En hun vakantiebudget zal voor velen bepalen Wie zonder zorgen de winter ingaat Of zegt, het spijt me, ik zit op zwartzaad Straks zitten we weer tussen Karl en llsie Betalen wat mokkend de prijs voor een pilsie Wij leven ons uit op een zakje patat Waar volgens ons het gewicht niet in zat Wij zoeken op straat weer vergeefs naar bekenden. De uitsmijter slaat straks weer los op de bende Een touw van een windscherm dwars over het strand Krelis, hij valt met zijn ijssie in 't zand Want hij keek naar een schoonheid daar tussen de schelpen Dacht even, wat moet ik me thuis toch behelpen Zijn vrouw zegt wat kribbig, dat komt er nou van Dat is de straf voor een glurende man Maar wij dwalen wat af, dus nu weer terzake Wij zullen het nu toch weer waar moeten maken Dat de toerist die belasting betaalt Zonder veel klachten de eindstreep weer haalt Want ons prachtige eiland vol schoon heid en gratie Is volgens ons toch de parel der natie En daarom is het een zaak van gewicht Toon onze gasten je ware gezicht En als straks na de drukte de blaadjes weer vallen Wij Texelaars dan weer gewoon met z'n allen Terugblikken op het voorbije seizoen Slaakt men menige zucht, maar het gaat om de poen Maar ik wens u, al ben ik misschien nog wat kriegel Van Den Uyl en Van Agt, Jan Terlouw en van Wiegel Of met wie we het straks ook weer krijgen te doen Een voorspoedig, rooskleurig en zonnig seizoen. K. Bonne. De Koog. vrienden. Wanneer hij zich vervolgens naar de barbier begeeft volgen zij hem en het komt tot een schietpartij, waarbij Bordel en zijn maats het onderspit delven. Dave Drake en Morg Allen, vooraanstaande burgers van het stadje en leiders van de mijnonderneming vragen de vreemdeling of hij in het stadje wil blijven om de gemeenschap te beschermen tegen de terugkeer van drie revolverhelden, die door hun toedoen een jaar tevoren de gevangenis waren ingedraaid. De vreemdeling accepteert het, op voorwaarde dat hij de vrije hand heeft in het stadje, om zijn taak ten Een automobilist zonder rijbewijs nam donderdag de bocht van de Pont- weg naar de Pelikaanweg te ruim en botste met zijn auto tegen het pand Pontweg 157. Door deze manoeuvre werd de tuin bij het huis grotendeels vernield en ontstond een scheur in de voorgevel. Niemand werd gewond, maar de auto was totaal vernield. De politie heeft het voertuig in beslag genomen voor technisch onderzoek. Een lantaarnpaal achter het ijsbaan- terrein in Den Burg stond vrijdagavond in brand. De politie die snel ter plaatse was, bluste het vuur met een brand blusser Over de oorzaak van het brandje is niets bekend. Horizontaal 1. weerklank 4. kleur 7. egaal 11jongensnaam 12. bid (afk) 13. teug 15. bijwoord 16. pers. voornaamwoord 18. bijwoord 19. rang 21. herkauwer 23. familielid 24. godin 26. meisjesnaam 28. elektrode aan de positieve pool 31. speling 32. van het heilige roomse rijk (lat afk) 34. inwendig orgaan 35. strijdmacht 39. inhoudsmaat 41. muziekdrama 44. oogziekte 46. oprijg 48. engels voegwoord 49. afwezig 51niet dezelfde 53. schrijver 56. onbuigzaam 58. ambtshalve (lat. afk) 59. voorzetsel 60. overal 62. drank 63. nieuwe wereldtaal 64. venster 65. godin 66. onderhuidse vetlaag Verticaal: 1plaats in de Betuwe 2. klein vertrek 3. ver opwaarts reikende 5. bos 6. plaats in Italië 8. metaal 9. ledemaat 10. bergplaats 14. drinkgelegenheid 15. voeg 17. geestdrift 18. wond 20. vriendrn (fr) 22. koraaleiland 25. larve 26. leraar (afk) 27. spil 28. tandarm zoogdier 29. evenredige vertegenwoordiging afk 30. deel van een kledingstuk 33. mannelijk dier 36. Gedeputeerde Staten (afk) 37. strandmeer 38. uiterste grens 39. titel (afk) 40. zangnoot 41vette vloeistof 42. meisjesnaam 43. landbouwwerktuig 45. bloedvat 47. fijngehakte vruchten, houtpap 50. bijb. figuur 51. gehoorzaal 52. kleur 53. deel van het hoofd 54. gevaarlijke plek in zee 55. toestand van razernij 57. thee (eng) 61. lyrisch gedicht uitvoer te brengen. Hij beraamt een ontvangst voor de drie bandieten die o.a. bestaat uit een hinderlaag in de stad, waartoe hij het hele dorp vuurrood laat verven. Wanneer de fatale dag is aangebroken worden de drie vrijgelaten bandieten volkomen verrast door de ontvangst, maar voor zij worden ge dood, wordt het stadje tot een laaiende, levende heil Nu hij zijn taak heeft vol bracht, rijdt de vreemdeling het stadje weer uit, langs de weg, zoals hij was Igekomen... langs het graf van Jim Duncan, waar nu op staat te lezen: Hij ruste in vrede. 'De vreemdeling zonder naam' is te zien in de woensdagwestern. Toegang 16 jaar. Hotelier J. H. F. Hopster beschikt in of bij zijn bedrijf „Bos en Duin" niet over een behoorlijke dienstwoning voor hem en zijn medegezinsleden. Hopster wil deze woning daarom met de meeste spoed bouwen, vrijstaand vlak bij het hotel. Het toegestane be bouwingspercentage wordt daarmee overschreden. B en W merjen echter dat speciale gronden aanwezig zijn voor een tegemoetkomende houding en de raad wordt daarom voorgesteld een voorbereidingsbesluit te nemen, waardoor met toepassing van artikel 19 een bouwvergunning kan worden gege ven. Op woensdag 24 juni wordt te Bree- zanddijk, sektor B, van 10.00 tot 19.00 uur geschoten met 120 mm geschut. Het boekje „Wie wat waar op Texel" is de afgelopen week zoveel mogelijk huis aan huis over heel Texel bezorgd. Wie het nog niet mocht hebben ont vangen, kan een exemplaar afhalen op het bureau Culturele Zaken in het Raadhuis. Donderdag 18 juni wordt in Den Ha een stille tocht voor de dwaze moedf* in Argentinië gehouden. Deze prots mars tegen de schending van de mi senrechten in dit Zuid-Amerikaanse la is georganiseerd door de Chr. Vr< 9 wenorganisaties en de Stichting Vrou Kerk en Tweederde Wereld. Texela kunnen desgewenst in groepsverba aan deze tocht deelnemen. Inlichting en opgaven bij mevrouw de Bo Ankerstraat 33. Oosterend, tel. 022; 963 en bij mevrouw Oosterhof Koe buurt 4, Oosterend. 02223-605. Deze tocht is een landelijke prote actie tegen het regiem van Videla Argentinië. Elke week houden de gentijnse dwaze moeders op de Plaza Majo in Buenos Aires een stille ronl gang voor het regeringsgebouw omi f hun mannen en zonen al jaren word vermist. Onderzoek van o.a. Amnej International heeft aangetoond dat vi van de vermisten zonder vorm proces zijn vermoord. Afgelopen zondag is in veel kerk vanaf de kansel een brief voorgelez waarin werd gewezen op de noodza om te blijven demonstreren tegen schendihg van de mensenrechten Argentinië. Tijdens de stille tocht, om 11.00 uur vanaf het Malieveld sta zal ook de Argentijnse ambassade i zocht worden. De protestmars woi beëindigd met een korte gebedsdien Bij voldoende Texelse deelname snelle opgave kan een bus worden die huurd. Als de gemeenteraad er vanavi a, mee akkoord gaat, koopt de gemee van de B.V. Nederlandse Woningfin cieringsMaatschappij" te Amsterd oe 23 hectare grond nabij De Cocksdo De grond is nodig voor de aanleg v het recreatiebos aldaar. Overeenge men is een prijs van 730.000, hectare plus een kwartje per m2 v het bos dat er al op staat en 770.000 voor de gebouwen. Verder beti Newomij een bijdrage van 7750.000 als bijdrage voor het fietspad langs Krimweg, de ontsluiting van het Krin' plan op de Postweg en de reconstrui van de kruising Krimweg-Langevi straat-Vuurtorenweg. dl iji de B 3 V Op verzoek van de Landelijke VJr eniging tot Behoud van de Wadden;3 is de Groningse Universiteit bezig n een onderzoek naar oude geneeswij; en huismiddeltjes die vroeger op waddeneilanden werden gebruikt, vroegere tijden ging men meestal ni zoals tegenwoordig, onmiddellijk ziektes en kwaaltjes naar de dokl Meestal wist men zelf wel een tra tioneel, medicijn. Zo stond bijv. Ameland bij veel gezinnen in de win een ketel gevuld met 'sientouwe (duizendguldenkruid) op de kachel, e probaat middel tegen koorts, vernn derde eetlust en moeheid. Op Schi minnikoog was hetzelfde middel in bruik; het werd daar geplukt en kocht aan drogisterijen en apotheki Slikwerkers die open wonden opliep stopten eenvoudigweg het gewonde chaamsdeel in het wadslik en verbonc het vervolgens. Veel van de kennis die in vroeger jai van generatie op generatie werd ov geleverd, is nu zo goed als verdwem Vandaar het onderzoek van de G ningse Universiteit, dat als doel heeft bijna vergeten kennis op te sporen zo voor toekomstige generaties te waren. Wie in het Waddengebied van zu oude geneeswijzen en huismiddeltjes de hoogte is of mensen kent waarbij het geval is, kan met de Universit kontakt opnemen. De onderzoekster Magda Prins, Zandhoogte C43, 9356 Tolbert, tel. 05945-49112. (Overgenomen uit 'Nieuwsbrief' de Waddenvereniging). Aan de Academie voor Beeldei Kunsten te Utrecht slaagde mevro Maryska Marinus-van Es (richting ari tectonische vormgeving). Inschrijvingen: Handwerkboet 'No derlicht', Langeveld straat 41 De Coc dorp. Kleinhandel in zelfvervaardig handwerkartikelen zoals gekaarde handgesponnen wol. Eigenaresse. J. Voorthuizen. 'Semke Delicatessen', Dorpsstraat 1 De Koog. Kleinhandel in noten, ka wijnen e.d. Eigenaar Semke de Haar Wijzigingen: Strandhotel Prinses liana BV, Badweg 2 De Koog. Ti tredend directrice S. Smit weduwe v W. Spiele.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2