ZWEMWATER BIJ TEXEL IS GOED Meester Gerrits en zijn (bijna) 100 uniformen Zeer veel belangstelling voor betoog van Fred van der Spek Postduivenvlucht- uitslagen Voor de tiende keer op de fiets in Friesland Maar hoe zit 't aan de oostkust? Jeugdherbergen houden creatieve wedstrijd voor scholieren „WAT IK ZEGGEN WOU.." Hoe lang nog? TEXELSE COURANT **- ,a - ,»y I1191 IISDAG 16 JUNI 1981 PAGINA S Onderwijzer Gerrit Gerrits van de Thijsseschool uit Den Burg heeft hobby het verzamelen van legeruniformen, speciaal de uniformen t het Nederlandse leger tot 1940. Zijn collectie heeft inmiddels een Irukwekkende omvang aangenomen. Gerrits beschikt over maar st 94 verschillende uniformen die allemaal 'echt' zijn, dus niet gemaakt. Ze hangen op de zolder van het ouderlijk huis van Gerrits, f tegen elkaar aan klerenhangertjes met uitzondering van enkele iformen waarmee een tiental etalagepoppen is aangekleed. De itenwacht ziet dus niet zoveel van de uniformenpracht, maar idag j.l. was dat anders. Toen haalde Gerrits zijn hele collectie uit mottenballen ter gelegenheid van het feit dat hij zijn hobby tien jaar aefent. Hij maakte er een feestje van waarvoor hij leerlingen, maar oral oud-leerlingen uit 'zijn' zesde klas had uitgenodigd. De jongens meisjes kregen allemaal een uniform aan en poseerden op het plein t de Thijsseschool voor een officiële lustrumfoto. 'rijdag was het precies tien jaar ;den dat Gerrit Gerrits een uniform- e van een eerste luitenant van de interie veroverde op een rommel- rkt in Amsterdam. Op dat moment hij nog niet van plan om zo'n Dssale en kostbare verzameling aan eggen. Dat ging min of meer vanzelf n de onderwijzer later vaker in de egenheid kwam om een of ander form op de kop te tikken. Ultra rechts? >eze hobby hangt samen met de resse die Gerrit Gerrits al lang aan de legt voor militaire en militair-his- sche zaken in het algemeen. Hij dt ook als plaatselijk expert op het lied van bunkers, fortificaties en iverwante zaken. Als zodanig ont- te hij belangrijk feitenmateriaal srvan de schrijvers Bartels en Kalk- n voor hun boek over de Russen- log op Texel dankbaar gebruik akten. Er zijn ongetwijfeld mensen argwanend staan tegenover die zeer ogaande interesse voor 'militaria'. ar al te vaak blijken dergelijke ver- lelaars ultra-rechtse lieden te zijn die logsgeweld romantiseren of op zijn ist militaristen. En als zo iemand dan laterdag vlogen de duiven vanuit eans (608 km) in Frankrijk. Gelost rd om 7.00 uur met W-wind. Er ren negen Texelse duiven ingezet. Jitslag; duif 15.13.58 uur 1227 meter/min., A. Keijzer Den Burg, 2e duif 23.56 uur 1211 meter/min., van D. meman De Koog. !ondag vlogen duiven vanuit Strom- ik (244km) in België. Gelost werd om 0 uur eveneens met W-wind. Voor :e vlucht waren 36 Texelse duiven ezet. Jitslag: duif 10.05.25 uur 1328 meter/min., duif 10.05.55 uur 1324 meter/min., duif 10.04.12 uur 1310 meter/min., tste prijsduif 10.07.03 uur 1290 ter/min. Panneman De Koog 1, 2, 4, 5e prijs; Keijzer Den Burg 3, 6 en 8e prijs; S. instra De Waal 7e prijs. zamelaar van postzegels of oude an sichtkaarten. Waardevol De bijna 100 uniformen vertegen woordigen een grote waarde: „Hoeveel precies wil ik niet zeggen, maar je kunt van dat geld wel een paar auto's kopen...", aldus Gerrits. Het oudste uniform in de verzameling is dat van een lancier (lansdrager bij de cavalerie) uit 1840. Zoals alle stukken uit de verzameling is het echt gedragen geweest. Helemaal compleet is de col lectie nog lang niet. Bij uniformen kun je niet alleen 'onderscheid maken in tijdvakken en rangen maar ook naar onder deel (wapen) en vakken. Zo zitten in de collectie bijvoorbeeld wel vier soorten uniformen van een infanteriesoldaat uit één periode. Gerrits schat dat zijn verzameling aardig volledig begint te worden als er nog ongeveer honderd uniformen bijkomen.Maar ook op dit moment hoort de Texelse verzameling al tot de grootste in het land. Oud-leerlingen en leerlingen van „meester" Gerrits waren zondag naar Den Burg geko men om het tweede lustrum van de unifor mencollectie te vieren. Sommigen kwamen zelfs van ver buiten Texel. Op de foto zijn 91 uniformen te zien, de overige waren niet be schikbaar (er staan er o.a. enkele in de per manente expositie over de Russenoorlog in Oudeschild). Naast in de vorige krant genoemde zes Texelse jongere deelnemers aan de fiets elfstedentocht in Friesland deden ook twee ouderen mee. De veertigjarige D. J. Bakker uit Oudeschild reed de 230 kilometer lange fietstocht voor de tiende keer. Hij kreeg hiervoor een gouden speld. Zijn zwager W. Keijser reed voor de vierde keer mee tussen de vele dui zenden deelnemers. De zoon van Bak ker (17 jaar) reed de prestatietocht voor de derde maal. D. J. Bakker vindt tien keer elfstedentocht echter voldoende, „Het was dit keer door de wind en de regen een erg zware tocht en nu is het welletjes", aldus de senior-wielrenner. „Zwemmen in Noordholland." Zo heet een boekje dat is uitgegeven door het bureau voorlichting van de provincie Noordholland, waarin al het zwemwater in Noordholland wordt geïnventari seerd. Het boekje loopt vooruit op de nationale wetgevingn waarin binnenkort een richtlijn zal worden opgenomen over de kwaliteit van het oppervlakte water dat gebruikt wordt als zwemwa ter. Die richtlijn van de Europese ge meenschappen dateert al van 1975 en wordt verwerkt in twee wetten: de wet verontreiniging oppervlaktewateren en de wet hygiëne en veiligheid zwem inrichtingen. In het boekje worden alle zwembaden geïnventariseerd naast het zeewater en de plassegebieden in Noordholland. Voor wat betreft Texel werd het water op kwaliteit en doorzichtigheid gecon troleerd bij de vuurtoren, de Krim, De Koog, Het Natuurrecreatiecentrum, Westersiag, Jan Ayeslag, het Hoorn- derslag en de Hors. Ook in het Marsdiep werden proeven genomen. Voor al deze meetpunten kwam men tot de conclusie dat het water de gewenste kwaliteit In verband met 50-jarig jubileum Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de jeugdherberg op Texel op 4 juli a.s. wordt onder de drie hoogste klassen van het Texelse basis onderwijs en de twee laagste klassen van het basisonderwijs een 'creatieve wedstrijd' gehouden. Hoofdprijs is een gratis verblijf (drie overnachtingen) met volpension in een Nederlandse jeugd herberg naar keus voor de winnende klas. Jeugdherberg Panorama houdt op 4 juli open huis waarbij alle ingezonden werkstukken tentoongesteld worden, mede als versiering van de jeugdher berg. Een vliegtuig zal op die dag een rondvlucht maken met de naam van de winnende schoolklas. De inzending moet een creatief groepswerkstuk zijn in het platte vlak, maximaal 100 x 70 cm groot. Allerlei technieken zijn geoorloofd: tekenen, scheuren, plakken, verven, knippen en ook aan het soort van materialen zijn geen beperkingen gesteld. De werk stukken moeten uiterlijk 1 juli in het bezit zijn van Jeugdherberg Panorama, Schansweg 7 te Den Burg en worden eigendom van de NJHC. Naam en adres van de inzendende school en klas mogen alleen op de achterkant staan zodat de jury uit het werkstuk zelf niet kan opmaken waar het vandaan komt. heeft en dat verbetering dus niet nodig is. Ook Den Helder heeft goed zwem water. Het dichstbijzijnde minder goede water werd aangetroffen voor Huisdui nen. Naast de waterkwaliteit is in het boekje ook aandacht besteed aan voorzieningen zoals douches, toiletten, afvalbakken, afbakeningen, kleedcabi nes en parkeerruimte. Volgens het overzicht zijn de strandslagen op Texel niet van douches, kleedcabines of af bakeningen voorzien. Met toiletten, af valbakken en parkeerruimte is het echter goed gesteld. Waddendijk Het valt te betreuren dat in het boekje geen metingen zijn verricht aan de oostkust van Texel. Vanaf de Wadden dijk wordt immers ook gezwommen en bepaalde delen van de oostkust, zoals bijvoorbeeld bij de waterfabriek zijn zelfs populair. Het zou interessant zijn te weten in hoeverre het zwemwater in de Waddenzee aan de kwaliteitsnormen vol doet. Bovendien wordt aan deze zijde van het eiland veel aan surfen gedaan. Zoals bekend liggen beginnende surfers meer in het water dan dat ze op hun plank staan, dus enkele metingen aan de oostkust waren bepaald geen over bodige luxe geweest. Ten aanzien van de zwembaden wordt in het boekje alleen gemeld of het een overdekt, onoverdekt dan wel een combinatie van beide is. Het boekje kan kosteloos be steld worden bij het bureau voorlichting van de provincie Noordholland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem, telefoon 023- 169933. oncvtN wn iczcRs-ourrcN vcrantwooadcllbocio wnoe rccmktc Ik las het bedankje in de krant voor de ruim 1000 stemmen die Terlouw op Texel kreeg. En ik dacht: wat is er op Texel toch altijd een groot percentage van de bevolking dat met de tijd mee gaat! Ik dacht terug aan de tijd dat Braat een dergelijk aanstal stemmen op Texel kreeg (het was de man die tegen de zomertijd was) en ik dacht terug aan de stampvolle vergadering in hotel Texel waar hij zei: we hebben een regering die het in beraad neemt, de regering over weegt, zei hij, maar komt nooit verder en regeert dus niet. Ik dacht: het kon Terlouw geweest zijn. Later kregen we Mussert die ook ongeveer zoveel stem men kreeg op Texel, hij heeft het later met de dood bekocht. Toen kregen we Koekoek met ook ongeveer zoveel aanhang, maar nu zat hij achter de ge sloten deur. En nu hebben we D66, opgericht door Van Mierlo. Die zei: ik bereikte in een paar jaar waarover de ARP tachtig jaar deed. Maar na vijf jaar dacht men de partij maar op te heffen. Van Mierlo verdween in het niet en Jan Terlouw kwam, zag en overwon. Ik dacht: hoe lang zou déze ster nog stralen? Joh. Daalder, Het Noorden. Gerrit Gerrits ik ben geen militarist ook nog geschiedenisles geeft op een lagere school, zoals Gerrit Gerrits dan moet menige ouder de schrik om het hart slaan. Gewone verzamelaar Ondanks de gedrevenheid waarmee hij zijn verzamelwoede beoefent blijkt Gerrit Gerrits echter voldoende door drongen te zijn van de betrekkelijkheid der dingen en tevens van de gevaren die de wereld bedreigen als gevolg van militarisme, waarvan politieke systemen zich bedienen. Hij wil dan ook des gevraagd graag laten weten dat hij zich zelf ziet als een gematigde aanhanger van de PvdA die ook het defensie standpunt van deze politieke partij on derschrijft. De kinderen die zijn geschie denislessen volgen worden niet ge ïnfecteerd met militair venijn maar pro fiteren wel van de grote kennis van zaken die hun onderwijzer op dat gebied heeft. Er is geen reden om Gerrit Gerrits anders te zien dan de gemiddelde ver- Dat politiek ook na de verkiezingen nog volop in de belangstelling staat mocht vrijdag blijken tijdens een zeer druk bezochte avond in De Schakel. Ongveer 70 personen luisterden met be langstelling naar Fred van der Spek die op uitnodiging van de PSP afdeling Texel aanwezig was. De avond was gericht op het duidelijk maken van de denkbeelden van deze partij en het lukte Van der Spek de toehoorders letterlijk muisstil meer dan een uur naar zich te laten luisteren. De aangekondigde mu ziek die in de pauze ten gehore zou worden gebracht door Jaap Dros kwam te vervallen, daar hij onverwacht in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Twee vrienden hadden echter spontaan hun instrumenten meegenomen en brachten op viool en accordeon een aantal volksdansen ten gehore. Na een korte inleiding over de ont staansgeschiedenis van de nu bijna 25- jarige PSP, kwam Van der Spek tot het heden en de toekomst. Duidelijk kwam naar voren dat de PSP niet alleen in het parlement maar vooral ook daarbuiten haar activiteiten ontplooit. Het voeren van buitenparlementaire acties en het ondersteunen van andere groepen die zulke acties voeren vindt de PSP nood zakelijk om belangrijke veranderingen in de samenleving tot stand te kunnen brengen. De activiteiten van de PSP houden niet op bij het voeren van een geslaagde verkiezingscampagne en de daaruit voortvloeiende winst. Het is zaak om vooral buiten het parlement voortdurend misstanden aan de kaak te blijven stellen. De PSP is voor een socialistische samenleving, waarin de wereldvrede gewaarborgd moet zijn. In een aantal voorbeelden haalde Van der Spek aan hoe men tot zo'n samenleving kan komen. Zo pleitte hij voor decentra lisatie, kleinschaligheid en zelfbestuur in de bedrijven. Om tot wereldvrede te komen is er volgens Van der Spek maar één mogelijkheid. Niet het stoppen van de bewapeningswedloop alleen maar algehele ontwapening. Fel trok Fred van der Spek van leer tegen de protektionis- tische politiek van de EEG ten aanzien van derde wereldlanden. Hij noemde het een geraffineerde vorm van neokolo nialisme waarbij arme landen worden gedwongen om aan Europese en andere rijke landen goedkope grondstoffen te leveren. De hoogwaardige en dure produkten mogen ze zelf niet vervaar digen, die kunnen ze wel voor veel geld van de rijke landen kopen. Het enige wat ze misschien wordt toegestaan is de vervaardiging van jute zakken. De ont wikkelingshulp wordt volgens Van der Spek verkeerd verstrekt. Deze hulp zou er meer op gericht moeten zijn de arme landen daadwerkelijk te helpen om daar honger en armoede uit te bannen. Door op de thans gevolgde methode zouden zelfs rechtstreeks gewapende konflikten kunnen ontstaan, doordat de derde wereld niet langer genoegen neemt met de bestaande situatie. Ten aanzien van de ontspanning hekelde hij fel de NAVO welk instituut hij verweet aan die ontspanning niets bij te dragen. Kruisraketten Op een vraag uit de zaal of hij van mening was dat in de toekomst de kruisraketten toch in Nederland zullen worden geplaatst, antwoordde Fred van der Spek dat dat sterk afhankelijk is van het stemgedrag binnen het parlement en de samenstelling van de regering. Overigens was hij van mening dat die regering voor de komende periode uit CDA, PvdA en D66 zal bestaan. Op de vraag van Fridt Blanken of de kleine linkse partijen en met name de PSP konden worden aangemerkt het gewe ten te zijn van de grotere partijen, werd als antwoord gegeven dat dit beslist niet zo is. De PSP is een partij met een duidelijk socialistisch standpunt. Zij heeft dit in de kamer nooit onder stoelen of banken gestoken. Van der Spek stelde hierbij dat sommige partijen voor het socialisme niet meer te redden zijn. Een vragensteller deelde mede dat hij in zijn werk voor een particuliere onder neming moeilijkheden had ondervonden omdat hij als PSP-lid niet meer werd toegelaten op marine-terreinen om daar werkzaamheden te verrichten. Hij vroeg of er regels bestaan die zulk een verbod rechtvaardigen. Zulke regels zijn er volgens Van der Spek wettelijk niet (of althans niet meer). Wel deelde hij mee dat zowel BVD als militaire inlichtingen diensten een zeer ondoorzichtige struk- tuur bezitten en dat zij elkaar op diverse manieren de hand boven het hoofd houden. Hij deelde verder mee dat als iemand in een bepaalde functie gegevens over personen doorgeeft aan de BVD hij wel degelijk een strafbaar feit pleegt, waar hij voor kan worden vervolgd. De houding van het politieapparaat en de rechterlijke macht noemde hij in een aantal gevallen zeer verwerpelijk. Hij noemde hier als voorbeelden gebeur tenissen in Nijmegen, een zijns inziens terechte demonstratie waar de ME meedogenloos hard tegen is opgetreden en waarbij achteraf bleek dat de actie voerders het gelijk volkomen aan hun kant hadden. Het inknuppelen van de ME op vrouwen tijdens de anti-abortus- demonstratie op het binnenhof en de 'schützhaft' toestanden in Breda op 30 april werden door hem eveneens ver oordeeld. Kerncentrales In het betoog van Van der Spek werd het milieuprobleem tevens belicht. Hij verwoordde hier het PSP-standpunt dat men moet komen tot een gerichte plan matige produktie, waarbij het vervaar digen van onnutte wegwerpprodukten moet worden afgeschaft. Tegen vervui lende industrieën moeten strengere maatregelen worden genomen. Hij ver telde dat in de V.S. de milieuwetten vele malen strenger zijn als in Europa. Kerncentrales moeten onverwijld wor den gesloten zo meende hij. Niet alleen zijn zij veel duurder dan ons wordt voorgespiegeld, het gevaar van de afvalstoffen waar men geen raad mee weet, de onvoorspelbaarheid van de gebeurtenissen bij calamiteiten, maar ook het feit dat elke kerncentrale grond stoffen produceert, welke voor de ver vaardiging van atoomwapens kunnen worden gebruikt, maken deze centrales een gevaar voor de samenleving en de mensheid.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5