J Een ton nodig voor instrumentarium nieuwe muziekschool VAN HET RAADHUIS 1 LAND f BOUW Verleende bouwvergunningen KAMERLID TEN ONRECHTE VERONTRUST OVER VANGST VAN ONDERMAATSE VIS r< Zomerwrang is te voorkomen Aardappelziekte Excursie naar Proefboerderij akkerbouw Doorgereden Sport en spel voor minder-validen Peter Reijnders (RIN); Raku keramiek in De Scho/erie Mededelingen van B. en W. ,E PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 16 JUNI Jaarlijks worden er koeien verkocht die geen goede uier hebben. Vooral de laatste jaren zijn er nog al eens jonge dieren die met drie en soms zelfs maar met één speen melk geven' De oorzaak van deze afwijking wordt meestal ver oorzaakt door wrang. Wrang is een ont steking van de uier die veroorzaakt wordt door een bacterie. Bij het ont staan van wrang spelen vliegen een belangrijke rol. Bij warm en vooral vochtig weer na regen zijn de vliegen het meest actief. Tussen eind juni en eind augustus zijn de omstandigheden voor deze dieren het gunstigst. Om wrang te krijgen moet een uier besmet worden met etterverwekkende bacterie. Het vermoeden bestaat dat dit op de volgende wijze gebeurt. Op het rund komen vliegen voor met stekende monddelen die verwondingen veroor zaken. Deze vliegen zitten vooral op de rug maar kunnen ook steken en bloed zuigen op de spenen. Nu kunnen ook niet stekende vliegen op de steekwon den afkomen om bloed en wondvocht op te zuigen. De Hydrothaea irritans behoort tot deze vliegen. Het vrouwtje heeft bloed nodig om zich te kunnen voortplanten. Een ongunstige bijkom stigheid is dat deze vlieg de wrang veroorzakende bacterie kan overbren gen. Tijdens het zuigen komt de bac terie in de wond waarna er na korte tijd wrang ontstaat. Voorkomen Dieren die 's zomers op stal blijven krijgen meestal geen wrang. In de praktijk is dit niet zo makkelijk te ver wezenlijken. Daarom dient alle aandacht te worden gegeven aan de bestrijding van vliegen op de dieren. Tot voor kort was dat niet goed mogelijk omdat er geen geschikt bestrijdingsmiddel was. Met de komst van de zgn. synthetische pyrethroiden is dit een stuk makkelijker geworden. De voordelen van deze mid delen zijn: ze zijn zowel vliegwerend als vliegbestrijdend, ze hebben een lange werking (14 dagen), ze zijn eenvoudig aan te brengen door te sproeien met een rugspuit. Kalven de dieren in de zomer periode die behandeld zijn dan is er geen wachttijd voor het afleveren van de melk. Nadelen zijn dat de middelen niet goedkoop zijn en dat de dieren een aantal keren bij elkaar moeten worden gehaald om ze te bespuiten. Ervaringen Op proefboerderijen in het oosten en zuiden zijn goede ervaringen opge daan met permethrin. Met als merkna men Stomixin R en Wellcome. Hier werden pinken en droogstaande koeien om de 14 dagen behandeld met de voorgeschreven hoeveelheid middel. Van belang is het dat het middel bij droog weer wordt verspoten op de dieren zodat opdrogen kan plaatsvin den. Voor Texelse veehouders is dit misschien een mogelijkheid om de wrang van vooral jonge dieren terug te dringen. Het onderzoek van wrang- bestrijding gaat door en er valt te ver wachten dat er middelen komen die een nog langere werkingsduur zullen heb ben. In Noordholland en de Flevopolders is reeds in ernstige mate aardappelziekte (Phytophtora) geconstateerd in het ras Bintje. Uit onderzoek blijkt dat de druk van de Phytophora schimmel thans hoog is. Vooral de vatbare vroeg en middenvroege rassen zoals Doré, Eer steling en Bintje dienen een bespuiting te krijgen als de planten elkaar raken. Nu was vorig jaar de aardappelziekte op Texel ook aanwezig, waardoor voor dit jaar alle oplettendheid van de telers wordt gevraagd. De uitbreiding van aardappelziekte is sterk afhankelijk van de weersomstandigheden. Deze schim mel vermeerdert zich het best bij warm, vochtig en broeierig weer. Wanneer deze weersomstandigheden zich aan dienen is een bespuiting raadzaam. Meeldauw in granen Algemeen komt er thans meeldauw in de granen op Texel voor. Om een goede opbrengst te halen bij de oogst is het zinvol tot een bestrijding van deze schimmel over te gaan. Voor een goede opbrengst is het noodzakelijk dat de bladeren van de graangewassen zolang mogelijk groen blijven. Controle van de gewasssen op afwijkingen In het groei seizoen is zeker raadzaam en zinvol. Op donderdag 25 juni a.s. wordt een excursie gemaakt naar de proefboerderij voor de akkerbouw in de Wieringer- meer. Vertrek boot 8.00 uur 's morgens. Belangstellenden kunnen zich tot 24 juni opgeven bij de heer J. Koolhof, tel. 02220-2780 Voor de inrichting en aanschaf van nieuwe instrumenten voor de nieuwe muziekschool in het dorpshuis is f100.000,— nodig. Omdat de muziek school over veel meer ruimte gaat beschikken zullen vooral de groepsles sen uitgebreid kunnen worden. Daar voor en voor uitbreiding van de indi viduele lessen is veel nieuw materiaal vereist. Directeur, docenten en de com missie van Toezicht hebben een lijst opgesteld van benodigde instrumenten. De gevraagde aanschaf van een pijp orgel is door het bestuur van de Wel- zijnsstichting afgewezen omdat er vol gens deze instantie in kerken en in het nieuwe muziekcentrum in Oosterend genoeg gelegenheid is om zo'n instru ment te bespelen. Het college van B en W zal in de raadsvergadering van vanavond vragen maximaal een ton voor instrumentarium en inrichting be schikbaar te stellen. Het bedrag wordt gefinancierd uit de extra vier ton sub sidie (uit de zg. 'knelpuntenpot') van CRM die de gemeente vorig jaar heeft gekregen, In totaal heeft de muziekschool ruim honderdzestig duizend gulden ge vraagd. Het kerkorgel kost dertig dui zend en dat is dus afgewezen. Met de verwachte kwantumkorting via rijksin- koopbureau blijft het genoemde bedrag over. Aan het Anjerfonds, Provinciaal Instrumentenfonds en het Comité Zo- merzegels zijn ook subsidieverzoeken verzonden. Volgens het college kunnen van deze instanties geen 'overdreven' bijdragen verwacht worden. Groepslessen zijn in de oude muziek school in beperkte mate mogelijk ge weest. In de nieuwe ruimten zal deze vorm van lesgeven veel meer aan bod kunnen komen. Dat betekent dat meer instrumenten nodig zijn, maar het kan een verlaging betekenen van de loon kosten. Zes piano's In de aanvraag van de muziekschool valt vooral de aanschaf van zes piano's op. Hiervoor is een bedrag van bijna veertig mille nodig. In de toelichting op de aanvraag wordt gesteld dat voor fluit, viool, klarinet, saxofoon en koper- instrumentleerlingen pianobegeleiding noodzakelijk is. Bovendien zijn drie piano's gewenst in de grotere lesruimte voor het geven van groepslessen. Op de muziekschool zijn al drie piano's zodat Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende instellingen en perso nen bouwvergunningen verleend: C. M. Bakker, De Grie 5, Den Hoorn voor het bouwen van een aardappel- opslagloods; Install, bedrijf Zijm, voor het bouwen van drie woningen en be drijfsruimte aan het Schilderend 45 te Den Burg; J. C. Duinker, voor het veranderen van een kolenbergplaatsen en een bergzolder aan de Kerkesteeg te Oudeschild; P.E.N. Schilderend 79 Den Burg voor-het plaatsen van een trafo- station aan Zuid Haffel, Den Burg; D. J. Witte, Westerweg 24 te Den Burg voor het plaatsen van een schuur; Eikendal, voor het vergroten van een slaapkamer/berging aan de Pelikaan- weg te De Koog; Lamsvleesbedrijf Texel, Burdetstraat 19 te Den Burg voor het plaatsen van een koelcel; C. N. Slot, Hoofdweg 106 De Cocksdorp voor het bouwen van een aardappelbewaar- schuur; M. Deege Ruijslaan 27 De Koog voor het veranderen van een woonhuis. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie is te ver krijgen bij de gemeentesecretarie, af deling algemene zaken, kamer 209. Een onbekende automobilist heeft vrijdag flinke schade veroorzaakt aan een volkswagen die op de veerhaven bij 't Horntje geparkeerd stond. De volks wagen was linksachter flink gedeukt en was door de aanrijding ongeveer ander halve meter van zijn plaats geduwd. Het vervoermiddel behoorde toe aan een inwoner uit Groningen. De politie stelt een onderzoek in, Op de Pontweg werd zaterdag een snelheidsovertreder aangehouden. De Texelse automobilist reed 103, waar slechts 70 is toegestaan Uit een afgesloten auto werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een rij bewijs gestolen. De auto stond gepar keerd aan de Parnassiastraat in De Koog. zes nieuwe aangeschaft moeten wor den. Daarbij zijn ook acht nieuwe piano krukken en acht 'verstuivers' nodig. Een verstuiver moet de vereiste vochtigheid van piano of orgel op peil houden. Slagwerk Wat betreft het slagwerk beschikt de school over één drumstel dat volgens de docenten alleen geschikt is voor be ginnende leerlingen. Daarom is het de bedoeling de slagwerkruimte in te rich ten met veel nieuw materiaal. Allereerst is dus één drumstel van betere kwaliteit gewenst voor het geven van groeps lessen, ensemble repetities en uitvoe ringen. Voor de groepslessen is de aanschaf van twee kleine trommen en een assortiment klein slagwerk (castag netten, bongo's etc) nodig. ,,ln de huidige situatie kan de muziekschool geen opleiding verzorgen voor pauke- nisten bij de fanfare-orkesten. Een set van twee of drie pauken is derhalve onontbeerlijk", aldus de commissie van toezicht in de toelichting bij de inge diende begroting. Op de begroting wor den twee pauken gevraagd. Totale kosten f6.500, Vleugel Twintigduizend gulden is nodig voor de aanschaf van een vleugel. Deze kan gebruikt worden voor de lessen en bij uitvoeringen al dan niet in de nieuwe voorspeelruimte van de school. Het college schrijft dat de vleugel ook door anderen gebruikt kan worden. Als voorbeeld wordt het amateur-orkest Musica Texla genoemd. ,,Ten behoeve van normale lessen uit uitvoeringen (ook door derden) is plaatsing van een pijporgel in de voorspeelruimte ge wenst. Het gebruik van kerken behoort dan tot het verleden en tevens kunnen leerlingen een bewustere keuze maken tussen verschillende orgeltypen", aldus docenten en bestuur van de muziek school. Het bestuur van de Welzijns- stichting vindt echter dat kerken en het te stichten muziekcentrum in Oosterend voldoende soulaas bieden voor pijp orgelleerlingen. Het college heeft zich achter dit standpunt gesteld. Naast een aantal kleinere instrumen ten wordt ook subsidie gevraagd voor geluidsapparatuur zoals een band- en cassetterecorder, platenspeler etc. Der gelijke apparaten zullen van nut zijn bij de individuele lessen (het beluisteren van de eigen prestatielen bij theorie cursussen zoals muziekgeschiedenis en stijlenkennis. Een speciale werkgroep van de Sport raad onderzoekt op dit moment de mogelijkheden van sport- en spelbe- oefening voor minder validen. De vraag is of op Texel behoefte bestaat aan een sportvereniging voor minder validen en op welke sport men zich dan moet richten. Geïnteresseerden worden ge vraagd kontakt op te nemen met de heer Ger Praamstra, bureau culturele zaken van het raadhuis (tel. 02220-3041). Eventuele wensen of ideeën kunnen dan geïnventariseerd worden. De werkgroep van de Sportraad bestaat uit vertegenwoordigers van de Vereniging Ouders van Gehandicapten, de Bolder, het gezinsvervangend tehuis Texelse Reede en de fysiotherapeut Bernhard Wolf. De werkgroep wil graag weten welke minder validen geïnteres seerd zijn insportbeoefening, naar welke sporten de voorkeur uitgaat, welke ac tiviteiten er al plaatsvinden, etc. Ook wil de werkgroep mogelijkheden onderzoe ken van aangepaste sportbeoefening voor mensen met rugklachten. Het WD tweede kamerlid J. D. Blaauw heeft aan de minister van land bouw en visserij vragen gesteld over het vangen van tongetjes en scholletjes die ver onder de maat zijn. Deze visjes zouden worden gebruikt om de zeehonden van het Rijksinstituut voor Natuurbehoud in 't Horntje te voeren. Volgens het kamerlid gaat het om visjes van ongeveer vijf centimeter die worden gevangen in de „kraamkamer" Waddenzee. Er zou al 25 ton van deze vis verdwenen zijn in de magen van de RIN zeehonden. Het kamerlid wil weten wat de totale voedingsbehoefte is van het zeehondenproject dat bij het RIN wordt uitgevoerd. Verder vroeg Blaauw naar de invloed van het wegvangen van jongbroed uit de Waddenzee op de toekomstige stand van tong en schol, mede gezien de sterkte van de jaarklassen en de daarop gebaseerde quoteringen. „Hoeveel wordt extra vernield aan de kwetsbare kraambiotoop?" vroeg Blaauw. Coby de Visser uit Oosterend ex poseert tot zondag 5 juli in De Scholerie in Zuid Eierland door haar gemaakt 'Raku' keramiek. Het gaat hier om een bijzondere vorm van keramiek waarvan de kleuren en de tekening in het glazuur ontstaan tij dens het proces van bakken en af koelen. De op de draaischijf of met de hand gevormde voorgebakken pot wordt voorzien van een gla- zuurlaag waaraan metaaloxyden zijn toegevoegd. Daarna gaat de pot in een oven die met hout gestookt wordt tot het glazuur is uitgesmolten. Coby heeft een der gelijke oven van losse stenen zelf gebouwd in haar tuin aan de Pe perstraat. In de oven wordt al na drie kwartier een temperatuur be reikt van 950 graden. De pot onder gaat zeer snelle temperaatuurwis- selingen en daarom is het gevaar van barsten bij deze werkwijze ook bijzonder groot. In een electrische oven duurt het ongeveer 6 uur voordat een dergelijke hitte is be reikt. Als het glazuur uitgesmolten is gaat de pot in een bak met hooi, bladeren en zaagsel waar een snelle afkoeling volgt en het gevaar van barsten wederom zeer groot is. Ongeveer een derde van het mate riaal gaat in deze fase verloren. In de pot met hooi vindt de zogenaam de reductie plaats, een chemische reactie waarbij zuurstof aan het glazuur wordt onttrokken. Hierdoor ontstaan de gevlamde kleurmotie ven die het Raku keramiek zo bij zonder maken. In het glazuur kun nen ook grillige tekeningen van barsten ontstaan die op een won derlijke manier met de 'vlammen harmoniëren. De aldus ontstane kleuren vallen moeilijk te omschrij ven. het variëert van een zacht groen dat ontstaat door de chroom oxyde in de glazuur, tot een don kerrood, de kleur die door het ijzer- oxyde wordt veroorzaakt. Het feit dat de potten zo natuurlijk en grillig zijn gevormd betekent dat er geen twee dezelfde zijn. Een goed idee was het om aan de muur bij de expositie foto's op te hangen om te laten zien hoe het Raku pottenbak ken in zijn werk gaat. De foto's zijn gemaakt door Pieter de Vries. Coby de Visser leerde de techniek van het Raku pottenbakken tijdens een cur sus in Amsterdam. Raku is in Japan tot voor kort bijna uitsluitend gebruikt voor het maken van ceremoniële theekom men. Men hechtte een dermate grote waarde aan deze kommen dat ze als gaven gebruikt werden om een bijzonder eerbetoon tot stand te brengen. De Raku-kommen wa ren in Japan dan ook verbonden met de theeceremonie die door Rikyu, een Japanse theemeester in de 16e eeuw werd ingesteld. De potten die in De Scholerie zijn ten toongesteld kunnen voor vele an dere doeleinden gebruikt worden en verrassen behalve door de aparte kleuren ook door de bijzondere vormen. Zoals bekend worden bij het RIN zee honden gebruikt voor een onderzoek naar de invloed van gechloreerde kool waterstoffen (PCP's) op de vruchtbaar heid. De man die dit onderzoek uit voert is Dr. Peter Reijnders uit Den Burg. Hij noemt de vragen van het tweede kamerlid overdreven. De visjes van vijf centimeter die voor de zee honden gevangen zouden worden, maken niet meer dan 3 4% van de totale vangst uit. De gemiddelde grootte van de platvissen, waarmee de zeehonden gevoerd worden, is 15 20 centimeter. Dat is nog steeds onder maats, maar daarvoor heeft het RIN speciale toestemming van de minister van landbouw en visserij. Aanvankelijk werd geprobeerd de zeehonden van het RIN te voeren met maatse vis, dus plat vis van meer dan 25 centimeter. Het bleek echter dat de dieren deze niet weg konden krijgen. Daarom wordt ge voerd met ondermaatse vis. Volgens Reijnders is vis van dit formaat het natuurlijke voedsel voor de zeehond. Bij het onderzoek zijn 15 zeehonden betrokken die vier kilo vis per dag eten. In het totaal betekent dat zo'n twintig ton vis per jaar. Het onderzoek zal to taal drie jaar duren. Bot Overigens meldt Reijnders dat de zeehonden voor de helft met bot worden gevoerd. Bot is geen commer ciële vis omdat de smaak ervan door mensen niet lekker wordt gevonden. In zijn vragen repte Blaauw niet over bot en dat vindt Reijnders onjuist, Het is niet waar dat alleen maar tong en schol aan de zeehonden wordt gevoerd. De vis voor de zeehonden van het Rin wordt door een kotter uit Oude schild gevangen Dit gebeurt in ongeveer twee maanden De vis wordt vervolgens ingevroren. Voor de rest van het jaar wordt uit de ingevroren voorraad qeput. Verlening subsidieregeling winkel voorzieningen in kleinne plattelandsker nen. De subsidieregeling winkelvoorzie ningen in kleine plattelandskernen 1979 is verlengd tot 1 oktober 1981. De regeling is erop gericht de problemen t.a.v. winkelvoorzieningen in kleine ker nen tot oplossing te brengen en daardoor een bijdrage te leveren aan de leefbaarheid in die kernen. Een onder nemer, die een vaste of eenrij- dende winkel exploiteert of gaat exploi teren in een plattelandskern kan, onder bepaalde voorwaarden, subsidie verkrij gen terzake van de te verrichten inves teringen in het bedrijfsgebouw en in de bedrijfsinventaris. Het subsidiebedrag is gehandhaafd op 25% van de inves teringen voor ondernemers, die gaan investeren in een vaste winkel en op 15% van de investeringen voor onder nemers met een rijdende winkel, tot een maximum van f35,000, Subsidie kan worden aangevraagd, voordat ver plichtingen zijn aangegaan, tot 1 okto ber 1981. Nadere inlichtingen omtrent voorwaarden etc. zijn te verkrijgen op het gemeentehuis, afdeling algemene zaken, kamer 209. Provinciaal milieubeleidsplan. In aansluiting op publicaties in landelijke en regionale dagbladen vermelden we ook hier dat tot 26 juni a.s. tijdens de openingsuren van het gemeentehuis op kamer 209 een concept-ontwerp met daarbij behorende stukken van een provinciaal milieubesleidsplan Noord- Holland ter inzage ligt. Paspoorten. Door verhoging van rijks- en provinciale leges zijn de kosten van een paspoort- toeristenkaart opnieuw verhoogd. Voortaan kost een paspoort f57,25 en een toeristenkaart f21,95 (voor een minderjarige) en f29,45 (voor een meer derjarige). Denkt u er aan i.v.m. de komende vakantieperiode vroegtijdig na te gaan of uw reispapieren nog in orde zijn? Verlenging rijbewijs. In een aantal gevallen is het nodig de z.g. eigen geneeskundige verklaring bij het verlengen van een rijbewijs in te laten vullen door een arts. In ieder geval geldt dit voor hen die 60 jaar of ouder zijn. De verwerking van deze genees kundige verklaringen duurt momenteel vrij lang. Reden waarom wij adviseren in die gevallen vroegtijdig met de verlen gingsprocedure te starten, dat wil zeg gen, minstens drie maanden voor de datum dat het rijbewijs verloopt. Hinderwet Tot 30 juni 1981 liggen op het ge meentehuis, kamer 209, ter inzage de ontwerp-vergunningen ingevolge de Hinderwet voor: a. Jn. Goudsblom, voor een inrichting bestemd voor de verkoop van broodjes en eenvoudige maaltijden en het bakken van voedings- en genotmiddelen in oliën en vetten aan de Dorpsstraat 23j te De Koog; b. V. d'Urso, voor de pizzeria aan de Weverstraat 39 te Den Burg; c. Esso Nederland B.V., voor een ondergrondse inrichting bestemd voor de bewaring van vliegtuigbrandstof, een en ander met inbegrip van een elec trische aftapinrichting, op het Vliegveld Texel aan de Postweg (revisievergun ning); d. Gasbedrijf Texel B.V., voor een gas- reduceerkast aan de Harkebuurt bij Oosterend. e. E. 8utzke, voor het koffiehuis aan de Dorpsstraat 24 te De Koog, tevens bestemd voor het bereiden van ijs en het bakken van koek in ovens; d. F. J. Bakker, voor een melkveebc aan de Stolpweg 22 te Den Hoorn e. L. A. Moll en J. Coutinho, voor snelstomerij aan de Waalderstraat Den Burg; f. Eelko Vermeulen, voor het uitbri van een timmerfabriek aan de SI kolk 6 te Oosterend (revisievergunni g. J. den Holder voor een bovengrol opslagtank voor vloeibaar propaal aan de Vuurtorenweg 47 te De O dorp. h. H. Bakker, voor een bovengro opslagtank voor vloeibaar propaa aan Driehuizen 12 te Den Burg; i. Gasbedrijf Texel B.V., voor een reduceerkast aan de Bosrandweg tl Koog; j. M. G. A. Blauw-Scholte, voor slagerij aan de De Ruyterstraat 2 Oudeschild. f* De tijdstippen, waarop inzage kregen kan worden, zijn: maandaj en met vrijdag van 09.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.00 uur. Op m dagavond van 19.30 tot 22.30 uur. Tot bovengenoemde datum kui gemotiveerde bezwaren tegen en werp-vergunningen schriftelijk wo ingebracht door de aanvrager, degenen, die reeds schriftelijk of deling bezwaar hebben gemaakt t de verzoeken om vergunning en hen, die aantonen, dat zij redelijkefg niet in staat zijn geweest eerder zwaren in te brengen. De bezv e schriften moeten worden ingedien burgemeester en wethouders van T Postbus 200, 1790 AE Den Burg. Indien men dat wenst, wordeif1 persoonlijke gegevens van degene een bezwaarschrift indient, niet be(e gemaakt. Het verzoek daartoe schriftelijk tegelijkertijd met het zwaarschrift bij het gemeentebe: worden ingediend. Nadere informatie wordt u d< vraagd door de afdeling algemene z ter gemeentesecretarie verstrekt 02220-3041, toestel 143). „W ïen icht aids el g de ordi lede A alist Bxel De an enir mi tslui cohi leen in m >nd( SI as vore sze >mei l#226 Voc eem iden ak I

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 6