Monique KalK neemt titel over van Gertie Praamstra Bmven onder nummer TEXELSE TURNKAMPIOENSCHAPPEN Wandeltocht rond Texel Nachtmarathon in Den Helder-v BNG-voorlichti een dag later FEUILLETON sn gedeelde tweede plaats bij de meisjes tot 13 jaar voor Marrt de Porto en Gemma taamstra. Eerste werd hier Monique Kalk, die tevens eerste werd in het algemeen klasse- ar hoofd ;rgen, schi zoek naaf de grapje; uze bedot serieuze beschi Gewoon, TEXELSE COURANT PAGM4 Edda Bakker GVT 26.15 p., 6. Sin Winter GVT26.10 p., 7. Sigrid Sit GVT 25.95 punten. Meisjes tot en met 16 jaar: 1. G; Praamstra GVT 34.10 p., 2. Vlaming GVT 32.75 p., 3. Mol Schermer GVT 30.25 p., 4. Coutinho GVT 29.10 p., 5. Raven GVT 28.40 p., 6. Leonie Ran 27.25 p., 7. Annegreet van der Vjj Paulien van de Wetering GVO 25 8. Helena de Jong GVO 24.10 p. Angela van Diesssen GVO 22.45 Jongens tot en met 14 jaar: 1. Schol GVT 39.70p., 2. Gerko Pra 39.50 p., 3. Rob de Veij GVT39.40->., Richard Dijker GVT 36.30 p., 5. Kennetj de Veij GVT 32.90 p., 6. Dennis f stra GVT 30.85 p. Zaterdag 27 juni houdt de sportvereniging 'Het Gouden het traditionele Rondje om over een afstand van 65'kilometer. De start is wederom vanuit het lokaal van TESO aan 't Horntje, 6.30 uur. Deelname 'staat open iedereen van 16 tot 50 jaar. Deelt dienen tevens in het bezit te zijn bewijs van medische goedkeurit bewijs mag niet ouder zijn dan dl De snelheid waarmee gelopen moet minstens vijf kilometer per en maximaal 7,5 km per uur. Dp plichte rustpunten zijn weer op plaatsen als in andere jaren, nl, vuurtoren en in Oudeschild. schrijving voor deze prestatieti mogelijk bij H. L. Ploeger, Bea; 66 Den Burg of C. A. de ÖS' Grensweg 3 den Burg en ook tij' avondvierdaagse. De voorinschrijt eindigt zaterdag 20 juni. Het ii geld bedraagt f8, Leden NHWB krijgen f0'50 korting, schrijven aan de start is mogelijk het inschrijfgeld wordt dan met ff verhoogd. Zwem- en Poloclub TX '71 nam i dag op zondag deel aan een na marathon in Den Helder. Er worden gezwommen van 20.00 's avonds tot 08.00 uur 's morgens. Door zes zwemmers/sters werd eri de beurt een half uur gezwommpn. Texelse deelnemers wai'en Smit 6600 m, Lia Hopman 6500 rg.. Hopman 6500 m., Erna Kuip 6200 Mark Paul Graaf 6800 m. en Peter 7000 meter. Gezamenlijk werd! veertig kilometer afgelegd. Van <fi deelnemende teams eindigde ZPC Ti op de tweede plaats. LDS uit Mei blik werd eerste. De jongere zwemclubleden wgq weekend naar een zwemkamp in De Koninklijke Nederlandse Zwei leiders en leidsters vermaakti Texelse jeugd daar met sport en veel zwemactiviteiten. De voor 17 juni aangekondigde lichtingsbijeenkomst van het fonds Nederlandse Gemeenten een dag verschoven, dus naar di dag 18 juni. De bijeenkomst wori in het raadhuis gehouden maar Schakel en is uitsluitend toegai voor genodigden, dat zijn de die in eerste instantie belangaij voor de BNG-woningen in het artf gebied aan de Beatrixlaan hebbei blijken. Op 24 juni wordt voorl gegeven die voor ieder toeganki Monique Kalk werd zaterdag eerste in het algemeen klassement van e Texelse turnkampioenschappen. Deze kampioenschappen worden der jaar georganiseerd onder auspiciën van de stichting Texelse portraad. Omdat deze kampioenschappen dit jaar voor de vijfde keer laatsvonden kreeg het geheel een iets grootser aanzien. Naast de ledstrijdturners en turnsters deden deze keer ook de recreatieleden an de verschillende Texelse gymnastiekverenigingen mee. tent Derde werd Karin Vlaming. Zaterdag rond negen uur waren er an ook honderden kinderen naar de urgemeester De Koning-hal gekomen m aan de wedstrijd mee te doen. nder geweldige belangstelling van ooral ouders de tribune werd al auw te klein werden de oefeningen roepsgewijs op de verschillende toes- illen afgewerkt. Iedereen kreeg per efening punten die later door een tel- ommissie per groep opgeteld werden, ij het behalen van meer dan 300 unten kreeg men een A-diploma, dat laar door enkele groepjes gehaald lerd. De behaalde B-diploma's waren its talrijker: hiervoor moeten tussen de 00 en 300 punten behaald worden, ussen de 100 en 200 punten was goed oor een C-diploma. Wie tussen de 0 en 00 punten haalde kreeg een D-dilpoma. luim 400 kinderen van de vereniging IVT Den Burg, GVO Oosterend, SVC ie Cocksdorp, Gyvo De Koog en ZDH >en Hoorn hebben laten zien dat ze met n allen in staat waren van eenvoudige oefeningen een grote sportieve wed strijd te maken. Als besluit van de ochtendwedstrijden werden er enkele nummers gedanst door de afdeling jazzgymnastiek uit Den Burg. Texels kampioen Tijdens de middagwedstrijden brak het echte spektakel pas los. Weliswaar met beduidend minder deelnemers maar met een moeilijkheidsgraad die vele malen hoger lag dan bij de recreatie groepen. Inzet was de titel 'Texels kam pioen' met daaraan verbonden een prachtige wisselbeker. Twee jaar lang was deze in het bezit van Gertie Praam stra (GVT) en het zag er naar uit dat ze ook dit jaar de titel zou gaan binnen halen; ze begon nl. haar wedstrijd met een zeer fraaie brugoefening waarvoor zij 8.15 punten ontving. In het andere deel van de zaal waren de jongere meisjes bezig op de balk, waaronder Monique Kalk (GVT). Zor geloos kon zij haar wedstrijd turnen, want in tegenstelling tot Gertie had Monique geen titel en geen beker te verdedigen. Een zeer gevarieerde balk- oefening met risicorijke onderdelen en weinig balansverstoringen zette haar gelijk op een fikse voorsprong (8.85 punten). Bij de jongens waren het in de begin fase vooral Rob de Veij (GVT) en Gerko Praamstra die in hevige strijd gewikkeld waren. Later werd daar een einde aan gemaakt door Jeroen Schol (GVT) die vooral door goede oefeningen op de ringen, lange mat en paardspringen de leiding ovenam en die daarna ook niet meer prijsgaf. Ook Jeroen kwam in aanmerking voor de titel. Er wordt namelijk het gemiddelde genomen over vier onderdelen bij de meisjes en vijf onderdelen bij de jongens. Bij de meisjes bleef de spanning erin; ze wisselden van toestel en beide kop- loopsters Gertie en Monique moesten met een paar mislukkingen genoegen nemen. Gertie ging twee maal van de balk en Monique raakte op de brug een keer de grond bij het terugspreiden over de lage legger. Mede hierdoor kwam ook Marja Vlaming (GVT) sterk opzetten en zo waren er opeens vier kanshebbers voor de titel. De laatste twee onderde len, vrije oefening en paardspringen zouden de beslissing moeten brengen. Wetende wat er op het spel stond begon Gertie haar vrije oefening iets te geforceerd hetgeen haar enkele tienden van punten kostte, terwijl haar zeer moeilijke paardsprong, overslag met 'A draai in de aanzweeffase en een hele draai in de afzweeffase, niet helemaal goed tot stand kwam. Monique daar entegen maakte op deze twee onder delen geen fouten zodat zij de titel 'Texels kampioene' en de wisselbeker in de wacht sleepte. Wedstrijdleiding De algehele wedstrijdleiding was in handen van de heren Henk Keijser en Kees Schuijl. Verenigingsleiders waren: Peter Vos (buitendorpen), Gerrit Ver hoeven (GVT), geassisteerd door Silvia Schoo en Anka Coutinho (choreogra fie). Tussen de wedstrijd en de prijsuit reiking werd weer een show ten beste gegeven door de afdeling jazz-gym onder leiding van mevrouw Ina Platte. De prijsuitreiking werd verricht door de voorzitter van de stichting Texelse Sportraad, de heer W. C. Munnink- huizen. Hij sprak de wens uit dat er de volgende keer meer wedstrijddeelne mers zouden zijn. Hij hoopte bij het volgende lustrum wederom de prijzen te mogen uitreiken. Puntenuitslag: Algemeen: 1. Monique Kalk GVT gem. 8.86 punten. 2. Gertie Praamstra GVT gem. 8.52 punten, 3. Marja Vlaming GVT gem. 8.19 punten. 4. Jeroen Schol GVT gem. 7.94 punten. Meisjes tot en met 13 jaar: 1. Monique Kalk GVT 35,45 p., 2. Marit de Porto en Gemma Praamstra GVT 28.55 p., 3. Karin Vlaming GVT 27.25 p., 4. Esther Kikkert GVT 26.20 p., 5. door Tom Lodewijk. 2. Els bleef inzelfstandig. Ze schrikte ïrug voor iedere beslissing die haar uit Ie vooraf zo zorgvuldig berekende baan ou kunnen halen. Alles was altijd voor laar georganiseerd geweest. Ze kwam ip het departement en daar voelde ze ich betrekkelijk veilig. Ook daar waren >nge mannen en meisjes die hun eigen veg gingen, ze vermoedde zelfs iets van erhoudingen tussen degelijk getrouw- le ambtenaren en pikante secreta- essen, daar werd wel eens over ge- öddeld, maar wat Els niet zien en horen rilde, zag ze niet en hoorde ze niet. Loes Brinkman waarmee ze op één :amer zat was ook bepaald niet het echtlijnige type, maar één ding was Els neteen opgevallen: Loes was eerlijk. Je vist precies wat je aan haar had. Ze oddelde niet achter je rug. Ze deed zich liet anders voor dan ze was. Ze vertelde :ls openhartig al haar avonturen, en soms kon Els met enig verontrust ver langen denken aan alles wat ze scheen te missen. Maar miste ze zo veel? Waren die andere mensen zo veel gelukkiger? Had diezelfde Loes niet ja renlang een stevige vriendschap gehad met een jongeman die uiteindelijk naar Amerika vertrok en er niet over dacht zich daarginds al bij voorbaat de handen te binden? „Wat gebeuren moet, gebeurt wel", zei haar moeder, „je moet nooit iets forceren." Zij.... en iets forceren! Toen was vader overleden. Plotseling. Hartver lamming. Moeder bleef niet onverzorgd achter, ze kreeg zijn pensioen. Hij had zelf een aardig kapitaaltje geërfd. Fi nancieel konden ze er best van komen. Els had haar deel veilig op een on- wrikbaar-betrouwbare bank. En haar salaris. Ze kleede zich duur, maar wel een beetje stijfjes. Enkele jaren was ze, mét moeder, op vakantie geweest, eerst met een reis- vereniging maar daar werd het meren deel der vakantiegangers gevormd door weduwen en 'vrije meisjes' van onzeke re leeftijd en getrouwde paren. Toen met een duur reisbureau, dan wist je tenminste dat je met het betere publiek te maken had, maar moeders stille hoop dat die reizen de ware Jozef zouden produceren was niet uitgekomen. Waren er al mannen die met Els wel eens nader kennis hadden willen maken, dan werden ze afgeschrikt door de voortdurende waakzame aanwezigheid van mama. Alleen al de gedachte, dat zij. Els, zoals dat donkere gescheiden vrouwtje met 'n vrolijk troepje mee zou gaan naar die gezellige tent in Lugano en 's nachts om een uur of twee pas weer in 't hotel arriveren, zo uitgelaten dat diversebedaagde reisgenoten de andere morgen klaagden over die herrie 's nachts, wanneer een fatsoenlijk mens allang op bed lagl Ze had verbaasd opgekeken naar die stevige Fries die haar notabene had uitgenodigd met hem te gaan varen op het meer in de buurt van Interlaken. Zo maar een hele dag met een vreemde man op stap. Moeder gaf haar gelijk dat ze geweigerd had. Je wist maar nooit, en op die boten werd van alles uitgehaald.... Zo had Els haar dertigste verjaardag gevierd en duidelijker dan ooit had ze beseft dat haar eerste jeugd voorbij was, dat de meeste jongemannen al 'voor zien' waren en dat haar kansen op een Bij de meisjes tot en met 16 jaar was de eerste plaats voor Gertie Praamstra. Tweede werd Marja Vlaming en derde Monique Schermer. Bij de jongens werd Jeroen Schol eersteGerko Praamstra tweede en Rob de Veij derde. huwelijk minder waren geworden. Wou ze dan zo graag trouwen? Els was grootgebracht in de opvatting dat trou wen de bestemming van de vrouw was. Wie niet trouwde miste die bestem ming. Vader, maar vooral moeder, huldig den nog de overleefde opvattingen omtrent de ongehuwde vrouw. Moeder zag met dépain neer op vrouwen die niet, als zij, een man hadden weten te veroveren. Ze was te welopgevoed om te spreken van vaatjes zuur bier, blauwkousen en ouwe vrijsters, maar haar gedachten lagen geheel in die sfeer. Het ergste was als je met je dochter bleef zitten! Al even erg vond ze die moeders, die meevrijden, die alles in het werk stelden om haar dochters aan de man te brengen. Ook dat was minder waardig. Een meisje als Els kreeg wel een man. Ze zag er aardig uit, kwam uit goede familie, was niet onbemiddeld, en dat ze nog degelijke opvattingen had... er zouden nog wel jongemannen zijn die dat liever hadden dan al dat lichtzinnig en makkelijke gedoe van deze tijd. Ze durfde naarmate de jaren voort schreden, er met Els nooit over te praten, maar Els wist ook zonder dat, dat moeder het vanzelfsprekend vond dat haar dochter trouwen zou met een keurige jongeman van goede familie en degelijke opvattingen. Ze vermoedde meer dan ze wist met welke verwach tingen haar moeder ieder jaar weer de plannen maakte voor de vakantiereis. „Je moet naar de wintersport gaan" had Loes gezegd, „daar ontmoet je leuke lui, geen antiek, zoals in die vakantieoorden..." „Hoe kan dat nou, ik kan niet eens skiën", had ze tegengeworpen. „Dan leer je dat daar. En die ski leraren, nou, pas daar voor opl Daar zitten hartenbrekers tussen!" lachte Loes. O, nee, wist Els, niets voor mij. Ze was niet sportief. Ze had op school leren zwemmen, dat was al. Vader en moeder hadden geen goed woord voor die 'meiden' die op het hockeyveld of op de sintelbaan liepen te rennen als kerels. Een vrouw moest vrouw blijven. En Els, onzeker ook hier, bang dat ze een figuur zou slaan, koos weer de weg van de minste weerstand. En dan: alléén naar Zwitserland of Oostenrijk, tussen alle maal vreemden, misschien ook lui die op een avontuurtje uit waren, nee! Maar het leek of dit jaar alles grauwer en uitzichtlozer was dan anders. Weer iedere morgen naar het departement. Weer es naar een tentoonstelling, een voorstelling, altijd met moeder. Weer de zondagse wandeling naar Kijkduin, kopje koffie op het terras en weer naar huis, naar de soep, de aardappelen, groenten, het vlees en een vrucht na. Lezen, een beetje t.v. kijken moest dat zo duren tot ze gepensioneerd werd? Zou ze dan net worden als juffrouw Spierenburg, het hoofd van de typekamer, met haar eeuwige over hemdblouses en iets te lange rok, haar degelijke schoenen-voor-moeilijke- voeten en de magere handen met de blauwe aderen erop, die de zilveren eremedaille verbonden aan de Oranje Nassau mocht dragen ome vijfentwintig jaar het Rijk had en nu op weg was naar de ze over een jaar met pension En toen was daar de weest. Loes had hem haar schertsend. „Da's wat voor jou, Elsl" Ze had hooghartig haar wend. Zij, Els van Wijnbergen, op een advertentie. Op zoek man-uit-de-krantl Achter de Loes stak toch een serieuze Maar ze begreep dat de nooit serieus over denken zou. dan het niet als een grapje „Kijk es wat er op komt" gezegd, „hou je zelf op de hem maar uit zijn tent komen." „Hij weet meteen wie ik ben. „Dan laat je hem naar een schrijven." Els keek verbaasd naar Loes. Die óók door de wol geverfd! Wi*f ieder gat een spijkerl „Weet je wat?" zei Loes, ven hem samen." Ja, bedacht Els, dat was iets Er zat iets in van de spanning avontuur, het was in ieder anders, en op die manier was volkomen vrijblijvend, grapje van Loes en haar. En maakt lachen van Loes en veel tegenspraak van Els, werd de schreven. (wordt

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 9