Groen '^wartsj^exels in het L ,,Mijn aanwezigheid was géén eerbetoon" 1 ECHTPAAR BARHORST 60 JAAR IN DE HUWELIJKSBOOT Raad niet gelukkig met LOM-dependance Wethouder moet harder vechten voor speciaalschool Burgemeester naar aanleiding PSP-protest: Politieke Hoogwerker Hoorzitting over haven Oudeschild Hoorzitting over beschermd dorps gezicht Den Hoorn 4e JAARGANG NR. 9585 DINSDAG 16 JUNI 1981 ledactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (022281 266, rits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en lans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg. 'oor advertenties, abonnementen, etc.: angeveld De Rooy B.V., 'ostbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99.17.636 Raboi-»"k nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. „Mijn aanwezigheid bij de door Isacar georganiseerde luchtrally lad niets te maken met eerbetoon aan prins Bernhard. Ik zou er ook onder prins Bernhard bij geweest zijn. Het was gewoon mijn plicht Is burgemeester om het gezelschap op het vliegveld waaronder taatssecretaris Van Ekelen te begroeten." Aldus burgemeester J. i. Engelvaart in de dinsdagavond gehouden raadsvergadering, naar anleiding van het schriftelijk protest, dat de PSP Texel inzake de etrokkenheid van het gemeentebestuur bij de luchtrally had inge- liend bij de raad. De burgemeester legde uit dat hij ■nstige bezwaren heeft gemaakt tegen Bt bij wijze van eerbetoon laag over- iegen van een RAF straaljager, maar it had weinig gebaat want de directeur sneraal van de Rijksluchtvaartdienst id hem te verstaan gegeven dat de jrgemeester in deze geen enkele be- jegdheid heeft. Engelvaart had niette- in tegenover de aanwezige autoritei- in en ook jegens prins Bernhard van |n misnoegen over de gang van zaken ijk gegeven. De PSP bleek overigens niet alleen te aan in zijn ergernis. Ate Rienstra van CDA-fractie was toevallig ook ge- ige geweest van het herhaaldelijk laag ervliegen van de straaljager. „Dat beurde met donderend lawaai, waar- >or het vee op de vlucht sloeg en igstig samendromde in een hoek van it land. Kinderen schrokken er zo erg in dat ze veel later, telkens als een raaljager overkwam, huilend naar huis mden. Ik ben geen pacifist, maar de ilitaire noodzaak van het overvliegen in deze straaljager was beslist niet mwezig en derhalve was het overbo- g Een heftig protest is op zijn plaats." enstra vond het wel merkwaardig dat PSP als zelfstandige organisatie een otest had ingediend en het gemeente- istuur ter verantwoording had ge- epen. Want de PSP is vertegenwoor- gd in het Pakt en had zijn vragen iwoon via de raadsfractie kunnen dienen. Daan Welboren van het Pakt ind echter dat dit laatste een zelf- sndig optreden van de PSP niet in de Bg hoeft te staan. „Een zelfstandige deling van een politieke partij mag ist een brief schrijven." Welboren iderschreef de klacht van Rienstra en is minder ingenomen met de wijze larop de PSP haar ergernis had ver- Dord. Hij toonde zich wel nieuwsgierig rer het antwoord dat het college aan PSP zou geven. Persoonlijk urgemeester Engelvaart merkte op dat t formeel onmogelijk is op deze wijze !t college ter verantwoording te roe- in. Zoiets moet door de gemeenteraad beuren. Niettemin zou de PSP ant- lord krijgen en wel van hem per- onlijk omdat het geen verantwoorde- heid betreft van het college als heel. Vooruitlopend op dat antwoord irwees de burgemeester naar de xelse Courant waarin al duidelijk was irwoord dat de burgemeester ernstige denkingen heeft geuit tegen de aaljagerdemonstratie. Ik had er de ist over in en heb mijn ongenoegen lenover de prins en de staatssecre- is kenbaar gemaakt. Want je kunt liets gewoon niet maken, nota bene een week nadat grote stukken van de Waddenzee van rijkswege als beschermd natuurgebied zijn aangewezen. Het overvliegen van de straaljager is pas op het laatste moment bekend geworden en is dus niet aan de orde geweest toen het Isacarcomité de gemeentelijke me dewerking vroeg bij de rally. Niettemin heb ik later geprobeerd dit onderdeel geschrapt te krijgen, maar het bleek dat ik wat dat betreft geen enkele bevoegd heid had. Wel werd toegezegd dat met de vlieger zou worden afgesproken dat hij het niet te bont zou maken." De burgemeester zei dat als in de toekomst het vliegveld Texel weer eens betrokken zou zijn bij een dergelijke rally, als Tot zijn misnoegen had het Pakt raadslid Daan Welboren in de krant gelezen dat de gemeente een hoogwerker beschikbaar had ge steld voor het team, dat de op namen heeft gemaakt voor het Ster-reclamespotje dat begin vol gend jaar op de buis komt. In de rondvraag van de dinsdagavond gehouden raadsvergadering zei hij tot het college: ,,Door hieraan mee te werken heeft u een politieke daad gesteld ten gunste van TESO. Wethouder Gerard van der Kooi zag het anders: gewoon commerciële verhuur van de hoogwerker door gemeentewerken. In de vorige raadsvergadering had Welboren al emotioneel geprotesteerd tegen het beschikbaar stellen van twee ton door TESO aan de VVV voor het maken van het reclamefilmpje. Hij vroeg om een veel hardere opstel ling van de gemeente jegens TESO. voorwaarde voor medewerking een schriftelijke garantie zal worden ge vraagd dat dergelijke straaljagerstunts achterwege blijven. Tegen de rally op zichzelf was geen bezwaar. Boos De raadsleden Beumkes en Schilling waren zeer slecht te spreken over de houding die het college tot dusver heeft ingenomen wat betreft het gebruik van de Texelse (oost)kust door waterspor ters, in het bijzonder windsurfers. Zoals bekend had de windsurfclub Texel zich beklaagd bij de raad over het uitblijven van faciliteiten en regelingen en ook over het uitblijven van antwoord op brieven die de club aan het college had geschreven. Schilling vond het college 'laks en ongeïnteresseerd'. Hij noemde de grote zorg die het college aan de dag legt inzake de opvang van 'moeilijke' jeugd en vond dat een jeugdgroepering zoals de windsurfclub die zichzelf wèl zinnig kan vermaken, toch ook wel enige aandacht mag krijgen, „op zijn minst in de vorm van een behoorlijke reactie op redelijke verlangens." Zoals bekend werkt het gemeente bestuur aan een 'totaalregeling' voor het kustgebruik door de watersport. Die regeling laat echter lang op zich wach ten, waardoor men achter de feiten aanloopt. Schilling veroordeelde deze trage gang van zaken. Hij wees erop dat de veiligheid hier in het geding is en wilde weten hoe lang het nog duurt voordat de beloofde nora waterrecreatie klaar is. Wethouder Nauta gaf toe dat het gemeentebestuur niet in staat is ge weest de ontwikkelingen vóór te zijn, maar de scherpe reacties van de raads leden daarop vond hij niet gepast. Het mag waar zijn dat de windsurfclub geen officieel schriftelijk antwoord heeft ge had, tijdens de gesprekken zijn ze wel degelijk op de hoogte gebracht. Tot algemene vreugde kon Nauta overigens meedelen dat het ontwerp van de water sportnota klaar is en voor het eind van deze maand aan alle belanghebbenden zal worden toegestuurd. In de loop van de winter kan alles dan verder worden uitgepraat en verder geregeld, zodat in de zomer van 1982 de regeling van kracht zal zijn. Het verplaatsen van de politiezender van Den Burg naar de vuurtoren be- I- tekent dat Den Burg verlost zal worden van de storing van de FM-radio-ont- vangst. Maar in de omgeving van de vuurtoren zal men nu mogelijk last krijgen. Het bezwaar dat de heer J. C. Groen van 'De Robbenjager' daar te gen had gemaakt, werd door meerdere raadsleden onderschreven. De burge meester beloofde dat hij er met de politieverbindingsdienst over zal praten. Pedac weg Aan het begin van de vergadering werd door wethouder Blanken meege deeld dat het helaas vast staat dat de Pedagogische Academie in Den Helder zal verdwijnen. Dat duurt echter nog even. Studenten die het komende stu diejaar aan de Pedac in Den Helderr beginnen, zullen daar hun opleiding nog kunnen afmaken. De gemeenteraad heeft zich onlangs in de vorm van een motie uitgesproken voor behoud van de academie in Den Helder. Bij de ingekomen stukken was een brief van de Regionale Commissie Noordholland voor het gemeentelijk voortgezet onderwijs met een voorstel tot opneming van scholen in het deel- plan 1984 tot en met 1986. Naar aan leiding daarvan stelde Daan Welboren voor actie te voeren voor het verbinden (lees verder pagina 2) Woensdag hebben de heer C. C. Bar- horst (83) en mevrouw H. Barhorst- Halsema (79) herdacht dat zij zestig jaar geleden in het huwelijk traden. Wel bewust is het jubileum niet met al te veel drukte gepaard gegaan. Bij de viering waren alleen familieleden, enkele goede kennissen en de mensen van het C.E. Gollards Rustoord (waar het paar sinds anderhalf jaar woont) betrokken. 's Morgens was het gouden paar het feestelijk middelpunt bij het koffiedrin ken in de versierde recreatiezaal van het verzorgingshuis en 's middags was er een etentje met de kinderen. Het zag er enkele weken geleden niet naar uit dat deze mijlpaal zou worden gehaald want mevrouw Barhorst was toen erg ziek. Maar kort voor de grote dag krabbelde ze er weer bovenop en woensdag beleefde ze het feest vanuit de rolstoel volop mee. Beide echtelieden werden geboren in Eierland. Carel Clemens Barhorst zag Dinsdagavond 23 juni wordt in het adhuis een openbare hoorzitting ge- luden over het nieuwe bestemmings an voor de haven van Oudeschild. lor deze bijeenkomst zijn direct be- ighebbende groeperingen uitgeno od zoals de watersportvereniging, jkswaterstaat, de havenmeester en de isersvereniging. Maar andere belang- Bllenden zijn ook welkom en zijn even- ns in de gelegenheid om vragen te ellen en opmerkingen te maken. On- igs werd in deze krant nog vrij uit- erig over het nieuwe bestemmings in geschreven. Het complete plan met behorende kaart ligt ter inzage op de deling ruimtelijke ordening van het idhuis en (ten behoeve van de leden n de watersportvereniging) op het ibschip in de jachthaven van Oude- hild. De hoorzitting begint om 20.00 Wethouder F. Blanken moet nieuwe pogingen doen om op Texel een school voor speciaal onderwijs van de grond te krijgen. De gemeenteraad heeft hem dinsdagavond opdracht gegeven om de zaak op hoog niveau in Den Haag te bepleiten en zich in zijn pogingen te laten bijstaan door een werkgroep van betrokkenen en deskun digen. Pas als absoluut zeker is dat een school voor speciaal onderwijs onmo gelijk is, kan genoegen worden geno men met een dependance van de Helderse LOM Kompasschool en dan alleen als aan deze klas tenminste twee leerkrachten verbonden zullen zijn, zo dat een zekere kwaliteit is gewaarborgd. Wethouder Blanken beloofde zijn best te zullen doen, maar liet duidelijk blijken weinig fidutie te hebben in de resultaten van nieuwe pogingen. Volgens hem was overduidelijk gebleken dat een school voor speciaal onderwijs op Texel geen medewerking van rijkswege zal krijgen. Texel zou zo'n school alleen kunnen hebben als alle kosten door de gemeen te worden gedragen. Volgens de wet houders zou dat jaarlijks in de tonnen lopen. Een dependance van de Helderse LOM-school achtte hij heel wat reeëler, vooral als deze zodanig wordt opgezet dat een breed scala van leerlingen kan worden opgevangen. Hij moest echter erkennen dat een aantal MLK-leerlingen dan dagelijks naar Den Helder zal moeten reizen. Dat laatste was voor veel raadsleden ook een reden om bezwaar te maken tegen het stichten van een LOM-dependance. In een school voor speciaal onderwijs kunnen zowel MLK- als LOM-leerlingen worden opgenomen. Overigens maakt het voor het voort bestaan van de Beatrixschool niets uit of er een LOM-dependance komt of niet. Volgens de wethouder bestaat er geen enkele twijfel over dat de school wordt gesloten en dat het schooljaar 1981-82 een af bouwjaar zal zijn. De wethouder las een verklaring voor die was bedoeld als aanvulling van het eerder aan de raad uitgebrachte voorstel om tot stichting van een dependance van de Helderse LOM-school over te gaan. Daarin erkende hij dat deze dependance strijdig lijkt met het eerdere voorstel voor een speciaal school maar volgens hem was dat niet het geval. De voorkeur van het gemeentebestuur blijft naar zo'n speciaalschool uitgaan, maar er zal helaas niet aan worden meege werkt door de minister van onderwijs. Wat niet uitsluit dat zo'n speciaal school in de toekomst wèl mogelijk wordt. De dependance is op dit moment de enig haalbare kaart. En het is toch positief dat Texel tenminste nog een vorm van buitengewoon onderwijs kan houden waar de meeste kinderen met leerpro blemen terecht kunnen, waaronder wellicht ook een aantal MLK-kinderen. Met het bestuur van de Helderse Kom passchool zal op 25 juni over de depen dance worden gesproken Doorvechten Verschillende gemeenteraadsleden bleken echter allerminst overtuigd dat alles in het werk was gezet om op Texel toch een speciaal school te krijgen. KI. Baren dregt van de WD sprak zich in die zin uit en vond dat er wel degelijk tegenstelling was tussen speciaal school en LOM-dependance. Want de 'echte' MLK-kinderen zullen in de dependance niet terecht kunnen. Daan Schilling van Texels Belang vond het ook teleurstellend dat uitge rekend de oplossing die in het onlangs uitgebrachte BUO-rapport werd ver worpen, thans wordt gekozen. Ook hij vond dat de wethouder wel erg snel de moed had opgegeven om tot een speciaal school te komen en pleitte voor doorvechten. De indruk van voorbarigheid bestond ook bij Gelein Jansen van het CDA. Hij signaleerde dat het erop lijkt dat de MLK-school zal wijken voor een LOM-school, maar dat dit nog allerminst vast staat. De onderhandelingen met de LOM-Kompasschool moeten tenslotte nog beginnen. De verwarring bij de ouders is daarom begrijpelijk. Daan Welboren van het Pakt had ook bedenkingen tegen het nastreven van de dependance als enige mogelijkheid. Hij waarschuwde dat de gemeente op zo'n dependance weinig of geen invloed zal hebben en hij accepteerde deze oplossing dan ook alleen als tussenfase. Welboren vreesde dat het aantal leer lingen van de dependance de benoe ming van slechts één leerkracht mogelijk zal maken. Dat vond hij onaanvaard baar. Er moeten er twee komen en die tweede man moet desnoods door de ge meente worden betaald. Welboren deed ook het voorstel om een werkgroep samen te stellen (bestaande uit school hoofden, gemeentelijke vertegenwoor diger, team Beatrixschool en andere betrokkenen) om de wethouder bij zijn pogingen terzijde te staan. Wethouder Blanken bestreed dat hij overhaast is geweest bij zijn conclusie dat een speciaal school op Texel niet mogelijk is. Zowel de inspecteur als de (Lees verder op pagina 9) het levenslicht onder de duinen achter hoeve Dordrecht als zoon van een land arbeider. En Carel Clemens (vernoemd naar zijn Duitse grootvader) trad in zijn voetsporen. Als zodanig werkte hij overal op Texel: zes jaar bij Maarten Koorn Czn van 'Wageningen', vier jaar bij Willem Reuvers van 'Dorpszicht', enkele jaren bij Albert Dros van 'Blan- denberg', etc. Lang niet altijd was hij in vaste dienst. Tien jaar lang combineerde hij zijn 'karweitjes' met de functie van monsternemer voor de zuivelfabriek De Eendracht. Barhorst had ook nog hob by's en maakte vooral naam als klaver jasser. Zeven jaar lang was hij voorzitter van de klaverjasclub De Zwaan. Toen hij twee jaar geleden vond dat hij daar te oud voor werd, werd die taak overge nomen door Peter van Heerwaarden. Het echtpaar Barhorst schonk het leven aan vier kinderen die allemaal nog in leven zijn en het goed maken: Jo woont in De Koog, Freek in Lunteren, Veronica in Akersloot en Rita in Den Burg. Er zijn totaal negen kleinkinderen en zes achterkleinkinderen. Mevrouw Rika Barhorst heeft zich haar hele leven laten kennen als een hardwerkende vrouw die altijd klaar stond om anderen te helpen. Menigmaal verleende ze gezinshulp als bijv. ergens een baby was geboren. Ook zij heeft een hobby: breien en haken, zowel voor de eigen familie als voor het Welfarewerk van het Rode Kruis. Het echtpaar Barhorst-Halsema woont alweer 24 jaar in Den Burg. Voordat ze naar de Gollard verhuisden, zaten ze in een van de bejaardenwoningen van Starkenburgh en daarvoor in de Gast huisstraat. Het laatste adres voor de komst naar Texels residentie was Har- kebuurt bij Oosterend waar Carel Cle mens op een half bunder grond zijn moestuinhobby uitleefde. Op de woensdag gemaakte foto ziet men de echtelieden met hun jongste achterkleinkind, de negen maanden oude Daniël Robart uit Den Helder. In dorpshuis De Waldhoorn te Den Hoorn wordt donderdagavond 25 juni een hoorzitting gehouden over het be schermd dorpsgezicht Den Hoorn. Voor deze bijeenkomst zijn de bewoners van de bebouwde kom van Den Hoorn schriftelijk uitgenodigd door het ge meentebestuur, maar ook andere ge- interesseerden zijn welkom. De hoor zitting wordt gehouden in aanwezigheid van de commissie ruimtelijke ordening en begint om 20.00 uur. Wie het (nog vage) plan voor het beschermd dorps gezicht tevoren wil inzien kan zich vanaf heden vervoegen in café 'De Spyker'.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1