Deel van Pakt-fractie vond grond van Lap nog te duur Probleem bollenschuur Schilling Duinker nog niet opgelost Raadsleden betreuren „schrappen pijporgel voor muziekschool Zaterdag weer de nacht van Texel DROS PSP-protest Insinuatie ingeslikt" ZUINIG EN TEMPERAMENTVOL Clubwedstrijd voor surfers Schrijfavond Amnesty NVSH „Henoch" in koffiebar VERVOLG VAN PAG. 1 Texelse gemeenschap overzee? Aanrijdingen Feestmarkt De Cocksdorp PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 19 JUN1198 Met drie stemmen tegen is de gemeenteraad dinsdagavond akkoord gegaan met de aankoop van grond nabij Den Hoorn van de heer A. S. Lap. Zoals bekend ging de raad vorig jaar niet akkoord met het aankopen van de boerderij en de 1,73 hectare grond voor een bedrag van f546.531, De gemeente betaalt nu f331.000, De grond wordt aangekocht ten behoeve van woningbouw. Het feit dat voor de aan te kopen grond twee ton minder betaald hoeft te worden dan een jaar terug was voor Klaas Barendregt (VVD) en S. de waard (Pakt) allerminst reden om te juichen. Volgens hen school in het voorstel een addertje onder het gras. Barendregt stelde dat Lap nu het geld voor zijn grond en boerderij krijgt maar dat hij de grond nog tot 1 november 1985 mag gebruiken. Als je dat verkapitaliseert kom je volgens hem toch uit op een bedrag van rond de vijf ton. Barendregt sprak van een verkapte prijsverhoging en de drie ton die nu voor de grond betaald moet worden was volgens hem alleen maar reëel als de gemeente onmiddelijk over de grond kon beschikken. Woorden van gelijke strekking van De Waard. „Het lijkt twee ton goedkoper. Je zou denken, dat hebben we goed gedaan. Dat misverstand ontstaat ech ter door de vorm waarin het pre-advies gesteld is. De bijkomende voorwaarden staan daarin namelijk niet in geld uit gedrukt", zei hij. De Waard had uitge rekend dat Lap een enorme rentewinst maakt, waardoor de gemeente zelfs drieduizend gulden duurder uit is dan bij het vorig jaar gedane voorstel. De pachtsom die Lap aan de gemeente moet betalen is volgens De waard dermate gering dat dat niets uitmaakt. Zijn conclusie was dat de transactie te duur bleef. „De lasten voor de gemeen schap zijn net zo hoog als de vorige keer", zei hij. Het Pakt raadslid Beumkes had even eens financiële bezwaren, maar volgens hem telt ook nog mee dat de Hoornder bevolking de uitbreiding van het dorp op het land van Lap niet wil. Volgens hem verdient bouw bij de Diek de voorkeur. Beumkes wilde inzage in de corres pondentie die destijds tussen het ge meentebestuur en Gedeputeerde Staten is gevoerd over de bouw bij de Diek. Dit plan werd door GS afgewezen. „Voor het land van Lap is nu een voorlopig structuurplan. Maar straks mag je daar misschien ook niet bouwen, net zoals bij de Diek", zei hij. Ook meende hij dat tegen een eventuele woonwijk op het land van Lap 120 bezwaarschriften waren ingediend. Gematigder geluiden liet het CDA raadslid Ate Rienstra horen. Hij stelde vast dat het te betalen bedrag lager is dan vorig jaar en dat bebouwings mogelijkheden op andere plaatsen bij Den Hoorn niet mogelijk zijn. Het wij zigen van het betreffende structuurplan had volgens hem geen enkele zin. De CDA fractie was het dan ook eens met het voorstel van B en W. Dros wilde weten waarom het plan bij de Diek was afgewezen. „Dat was toch alleen omdat het te groot was?" Hij stelde vast dat de grond bij de Diek veel goedkoper is. Teleurgesteld Wethouder Nauta toonde zich in zijn beantwoording teleurgesteld over de houding van de raad. „Ik had dit niet verwacht", zei hij. „De vorige keer was de raad het eens met de plannen om op het land van Lap te bouwen. U heeft zelf het structuurplan vastgesteld. Alleen de prijs werd te hoog gevonden. Nu moe ten we opeens naar alternatieven zoe ken. Op dit moment is het plan bij de Diek niet haalbaar. Daarom heeft het grondbedrijf geprobeerd de overeen komst voor het land van Lap te maken. De prijs ligt nu 40% lager dan de eerste keer." Nauta deelde mee dat vorig jaar de prijs ruim twee ton hoger lag, zonder dat er verder aanvullende afspraken waren gemaakt. Nu is het zo dat Lap de grond nog vier jaar mag gebruiken en Nauta noemde die afspraak praktisch. Het is de eerstvolgende vier jaar niet te ver- De Renault 18 GTS Temperament zuiniqheid komfort en 'n fraaie lijn Bijzondere prestaties liter op I00 km i' I op 15.9) bij 90 ktn'u Komfortabel autoriiden. ook in dieselmt voering En Turbo 'n Renault loopt langer op een liter De Renault 18 Vanal 17 195, Algebeeld Renault 18 GTS va 21 500,- A(leveringskosten 360, Prijzen inkl BTW Wijzigingen voorbehouden Oorsprongweg 3. Eierland Texel Tel 02225 233 wachten dat een rechtgeldig bestem mingsplan van de grond komt. „Wat is er dan op tegen om Lap rustig zijn bedrijf daar te laten beeindigen en de tijd te geven de gebouwen te slopen?" zei Nauta. „De transactie is niet goedkoop maar wel voordeliger geworden. Als de raad zich sterk wil maken om de bui tendorpen te laten uitbreiden en daar mee een stuk leefbaarheid te handhaven dan moet u hiermee akkoord gaan." Burgemeester Engelvaart ging nog in op de woorden van Beumkes en stelde vast dat hier sprake was van 'krom- municatie'. Bij het gemeentebestuur is niets bekend over bezwaren van de be volking tegen het plan. De raad heeft destijds het structuurplan vastgesteld. Toen kon de bevolking bezwaren ma ken. De burgemeester meende zich te herinneren dat er maar één bezwaar schrift binnen was gekomen. Het vast gestelde structuurplan bindt de ge meente aan de provincie. Nadat het was vastgesteld heeft Gedeputeerde Staten laten weten dat de raad vrij is om het structuurplan wel of niet uit te voeren. Wordt het niet uitgevoerd dan moet echter niet verwacht worden dat GS medewerking zal verlenen aan een wijziging van het bestemmingsplan. Dit betekent dat de gemeente een heel nieuw bestemmingsplan zou moeten maken als de raad toch een voorkeur zou hebben voor bouwen bij de Diek. De bezwaarschriften waarover Beumkes sprak zijn niet ingediend tegen woning bouw maar tegen een ligboxenstal die Lap wilde bouwen. Daan Welboren wilde dat de vraag of op het land van Lap woningen moeten worden gebouwd, aan de orde wordt gesteld op de hoorzitting die binnenkort in Den Hoorn wordt gehouden over het beschermd dorpsgezicht. Als de bevol king woningen bij de Diek wil inplaats van op het land van Lap, moet de gemeente de plannen wijzigen, anders heeft inspraak geen enkele zin, zo meende hij. Zijn fractiegenoot De Waard bleef bij zijn mening dat de gemeente met de grond van Lap nu even duur uit is als vorig jaar. „Als het bestemmingsplan pas over drie of vier jaar vastgesteld kan worden, heb je tijd genoeg om andere mogelijkheden te onderzoeken." Barendregt vond dat Lap het geld pas zou moeten krijgen als hij het echt nodig heeft. „Ik vind het op deze manier te onzorgvuldig. Als hij plannen heeft, betaal hem dan uit. Maar laat hem niet vier jaar gratis van het geld profiteren." Vreemd Schilling vond dat de raad vreemd bezig was. „Jaren geleden hebben we over hetzelfde onderwerp gepraat. Ik heb toen tegen het bouwplan gestemd. De meerderheid van de raad wilde echter wel dat er gebouwd werd. Wat we nu zien is dat er land beschikbaar is om te bouwen. Lap wilde zijn bedrijf uitbreiden of verplaatsen' Uitbreiden was niet mogelijk en er is een alternatief gevonden. Lap wil meewerken. De ge meente bespaart twee ton ten opzichte van vorig jaar. Lap dient te beschikken over geld dat hard nodig is voor zijn nieuwe bedrijf. Ik moet nog zien of hij van dit bedrag een nieuw bedrijf kan stichten. Of hij ervan rondkomt. Het is erg dat Lap nu in onzekerheid ver keert". Schilling schaarde zich dan ook van harte achter het advies van het college. Burgemeester Engelvaart zag weinig in het plan van Welboren om de kwestie op de hoorzitting te bespreken. „Er is al uitgebreid inspraak gegeven. De hele zaak is al afgewogen. Daarna, is het structuurplan door de raad vastgesteld. Het is jammer als je constateert dat inspraak niet werkt", zei hij. Wethouder Nauta schaarde zich achter de woorden van Schilling. „Lap gaat nu een nieuw bedrijf beginnen verderop aan de Mok- weg. Hij heeft het geld nu nodig." Bij de stemming waren alleen de Pakt raadsleden de Waard, Welboren en Beumkes tegen. Verschillende raadsleden hebben er dinsdag hun teleurstelling over uitge sproken dat bij het aanschaffen van muziekinstrumenten voor de nieuwe muziekschool een pijporgel achterwege wordt gelaten. Leraren en commissie van toezicht hadden wel om zo'n kostbaar instrument gevraagd, maar het bestuur van de welzijnsstichting had het orgel geschrapt omdat in het te stichten muziekcentrum te Oosterend genoeg gelegenheid zal zijn om een pijporgel te bespelen. De overgrote meerderheid van de raad legde zich echter toch bij dit feit neer. De heer J. C. Dros stemde als enige tegen de aanschaf De totale uitgave beloopt omstreeks een ton. Het geld komt uit de extra uitkering van 7400.000, die de gemeente vorig jaar kreeg van CRM uit de zg. 'knelpunten- pot'. Dit geld moet worden besteed aan welzijnsvoorzieningen. J. C. Dros vond de aanschaf van zoveel instrumenten niet bijzonder ur gent. „Als dit al een knelpunt is, staan we er op Texel niet slecht voor." De CDA fractie drong er bij monde van Gelein Jansen op aan wél een pijporgel aan te schaffen. Er is nu nog geld voor beschikbaar en als zo'n instrument in de voorspeelruimte van de school staat zal er ook meer gebruik van worden gemaakt dan in het muziekcen trum te Oosterend' Daan Welboren sloot zich daarbij aan. Overdadig Een tegengesteld geluid liet J. C. Dros horen. Hij vroeg zich af hoeveel instrumenten zouden zijn gekocht als de gemeente de kenlpuntenbijdrage niet had gehad. Hij het lezen van het overzicht van aan te schaffen instru menten had hij een overdadige indruk gekregen. Zes piano's bijvoorbeeld, leek nogal royaal. Daan Schilling vertolkte ook dergelijke gevoelens. „Het lijkt me erg weelderig." Wethouder Blanken betoogde dat de nu aan te schaffen instrumenten een bijzonder zinnige uitgave vertegen woordigen in de culturele sfeer. Of je dat nu een echt knelpunt kunt noemen of niet, is niet zo belangrijk. Aanschaf van ook nog een pijporgel ontraadde hij echter met klem. Vier ton uit de knel- puntenpot lijkt erg veel maar het geld zal snel op zijn en de aanschaf van een echt niet zo dringend noodzakelijk pijporgel zou 'potverteren' zijn. Als de knelpun- tenpot er niet was geweest, zou de gemeente niet meer dan ƒ12.000,— aan instrumenten hebben kunnen uitgeven en dat zou ver beneden de maat zijn geweest. Dat extraatje van CRM was dus gewoon dringend nodig. Dros sprak er zijn afkeuring over uit dat dit onder werp helemaal niet in de commissie voor welzijnszaken aan de orde is geweest. Dros weigerde akkoord te gaan met de aanschaf als hij niet eerst een overzicht kreeg waaruit blijkt hoe de gemeente de totale vier ton denkt te besteden. Door zo'n overzicht zou het mogelijk zijn prioriteiten te stellen. Straks is wellicht geen geld meer over voor zaken die nog belangrijker zijn. De Windsurfclub Texel houdt zondag 21 juni een clubwedstrijd voor leden en niet-leden. De wedstrijd wordt bij Dijk manshuizen gehouden en begint om 13.00 uur. Inschrijving is mogelijk vanaf 12.00 uur bij de clubkar op de dijk. Op 5 juli organiseert de windsurfclub een toertocht vanaf de Mokbaai naar Den Helder en terug. Deelname aan de tocht is beperkt tot 35 surfers. Opgave voor de toertocht is mogelijk bij de heer Geutjes 02223-891 tot 1 juli. Voor de deelnemers aan clubwedstrijd of toer tocht is een herinneringsvaantje be schikbaar. De maandelijkse schrijfavond Amnesty International wordt gehoude op maandag 22 juni vanaf 20.00 uur De Hollebol. Er zijn voorbeeldbrieven aanwezig om te schrijven naar autor t teiten t.b.v. gevangenen in Zuid Afrik: Haïti en Argentinië. Zaterdag 20 juni treedt de gospel groep 'Henoch' uit Den Helder op in de koffiebar van Youth for Christ in De Schakel. Deze in de kop van Noord holland niet onbekende formatie brengt een afwisselend programma van zang, muziek en sketches waarmee ze hun van een 'toeristische richting' aan de MEAO te Alkmaar. Wethouder Blanken antwoordde dat Den Helder bezig is met het stichten van een MEAO; het ver binden van een toeristische opleiding aan deze school zou voor Texel nog gunstiger zijn. Gedeputeerde Staten hebben moeten besluiten de beslissing over het be schermd dorpsgezicht Oosterend met twee maanden te verdagen. Er is niets bijzonders aan de hand maar zo werd door Nauta desgevraagd meegedeeld het is een ingewikkeld plan en het ambtelijk onderzoek is daarom nog niet voltooid zodat GS nog geen beslissing heeft kunnen nemen. Goothoogte Het college heeft een werkgroepje gevormd dat tot taak heeft de proble matiek van de vormgeving van land- bouwschuren verder 'uit te diepen'. Het gaat hier onder meer over het reeds veelbesproken probleem van de goot hoogte. In de werkgroep zitten ver tegenwoordigers van de provinciale pla nologische dienst van Noordholland, de provinciale directie bedrijfsontwikkeling Noordholland, de consulent voor de landschapsbouw van Staatsbosbeheer en de stedebouwkundig adviseur van de gemeente. B en W hadden ook nog vertegenwoordigers van de plaatselijke agrarische organisaties in de groep willen benoemen, maar van die kant werd daartegen bezwaar gemaakt. Want de vrees bestond dat daardoor medeverantwoordelijkheid zou ontstaan waardoor de belangenbehartiging van de individuele agrariër die een bouwplan voor een bollenschuur indient, in het gedrang komt. B en W hebben daar wel begrip voor. Wel is afgesproken dat de agrarische organisaties van de ontwik kelingen op de hoogte zullen worden gehouden. In de raadsvergadering sprak Daan Schilling er zijn verwondering over uit dat B en W nu met een werkgroep komen die bestaat uit dezelfde instan ties die al eerder bij deze zaak waren betrokken' Hij zag het nut van de 'praatgroep' niet in. Rienstra had ook zijn twijfels en J. C. Dros vond dat nooit een andere conclusie kan worden ge trokken dan dat de schuren hoger moeten worden. Hij maande tot spoed en vond dat de raad ook zonder de werkgroep tot een beslissing kan ko men. Burgemeester Engelvaart deed te leurgesteld. Hij liet uitkomen dat de groep mogelijkheden zal bedenken waarbij de agrariërs zoveel mogelijk te gemoet zullen komen. De samenstelling van de werkgroep kan geen argwaan wekken want er zitten instanties in die zich tot dusver niet onwelwillend heb ben opgesteld tegenover de verlangens van de boeren. Het gaat erom objec tieve normen te ontwikkelen waardoor van het bestaande bestemmingsplan kan worden afgeweken. levenshouding binnen deze maatschap pij duidelijk willen maken. De toegang is gratis en iedereen is welkom. Aanvang 20.00 uur. 0 ie :i eir De in Windsor, Canada, woon achtigeoud-Texelaar Dick Keyser is bezig met het organiseren van een reünie van oud-Texelaars in Canada en de Verenigde Staten. Deze reünie zou kunnen uitmonden in een 'hechtere groep' van Texelse emigranten. Duidelijke ideeën hier over heeft Dick Keyser nog niet en daarom zijn suggesties van Texelse Canadezen of Amerikanen zeer welkom. Na een oproep in een Canadees-Hollandse krant hebben 17 families gereageerd, waaronder de familie Smit die onlangs opTexel verbleef en ons verzocht een op roep in deze krant te plaatsen. Mogelijk kunnen Texelaars familie leden in den vreemde wijzen op de reunieplannen door het adres van de heer Keyser op te sturen. Het adres is D. Keyser. Windor Animal Hospital, P.O. Box 1036 Windsor NS BON 2TO Canada. De Texelse afdeling van de NVS is opgeheven. In verband daarmee wi den de wekelijkse informatieavonden het Groene Kruis gebouw in Den Burfs* niet meer gehouden. Voor hulp advies wordt nu verwezen naar NVSH Alkmaar, Emmastraat 27, telt foon 072-123210. Kontaktpersoon vot Texel: mevrouw M. Blanken-Peetoon Tjakkerstraat 35, Den Burg, telefoo 02220-3012. Op de kruising Gerritslanderdijk Pontweg deed zich dinsdagmidd een aanrijding voor, waarhij aa zienlijke materiële schade ontstop Een 33-jarige Amsterdammer kwa met zijn auto vanaf het GerritsU derdijkje en wilde linksaf de Pot weg op. Hij bracht zijn auto pas stilstand toen hij al gedeeltelijk de Pontweg stond. Een 22-jari^ Texelaar, die over de Pontweg in richting van de veerhaven dacht dat de man verder zou rijd en wilde achter hem langs. Amsterdammer trok echter niet waardoor de aanrijding ontstond. Op de hoek van de Kaapstraat m de Ruijslaan gebeurde dinsdagmidd, eveneens een aanrijding. Een Texel autobestuurder kwam met zijn auto de Kaapstraat. Doordat in de Ruijsla: een vrachtauto geparkeerd stond hij geen zicht op naderend verkei Daardoor hield hij bij het verder rijd geen rekening met een ook door e Texelaar bestuurde naderende vracl auto. Bij de aanrijding ontstond v< materiële schade. /a De problemen rond de bouwvergun ning voor de bollenschuur die de firma Schilling en Duinker bouwen in Den Hoorn, zijn nog niet uit de wereld. Het ministerie van CRM heeft tot dusver geen genoegen kunnen nemen met het bouwplan omdat het niet zou passen in het beschermde dorpsgezicht van Den Hoorn. B en W hebben inmiddels met zeker heid vastgesteld dat de bemoeienis van CRM rechtsgeldig is. In het recente verleden was namelijk door verschil lende raadsleden verondersteld dat de aanwijzing tot beschermd dorpsgezicht niet meer geldt omdat de gemeente destijds verzuimd heeft binnen de voor geschreven termijn een bestemmings plan te maken. Ook Gedeputeerde Staten hebben de zaak op hun beloop gelaten, maar zo is gebleken de aanwijzing tot beschermd dorpsgezicht blijft geldig en dat betekent dat bouw plannen moeten worden goedgekeurd door de monumentendeskundigen van CRM. De gemeenteraad staat unaniem ach ter het bouwplan van Schilling en Duin ker en B en W hebben dan ook opdracht gekregen alles in het werk te stellen om deze kwestie zo spoedig mogelijk tot een oplossing te brengen. Dat heeft nog geen resultaat gehad. Monumentenzorg blijft zich verzetten. Een aangepast Zaterdagavond om 20.00 uur precies wordt in zwembad Molenkoog het startsein gegeven voor de 'Nacht van Texel'. Een zwemmarathon van 12 uur waarbij tien zwemclubs van de vaste wal, de Texelse reddingbrigade en de organiserende vereniging ZPC TX '71 acte de presence zullen geven. Het gaat er bij de marathon om zoveel mogelijk meters op het scorebord te krijgen. Elke ploeg stuurt elk half uur een deelnemer het water in die een zo groot mogelijke afstand moet afleggen. Naast deze onderlinge en langdurige wedstrijd is er voor zwemlustige Texelaars de hele nacht een speciale baan beschikbaar. Opgave voor het zwemmen in de recreatiebaan is moge lijk bij de kassa van het zwembad. Kosten 71,50. Rond het bad zullen diverse activiteiten ontplooid worden, waarbij de inwendige mens niet ver geten wordt. Het bestuur van de zwem- club hoopt dat veel Texelaars een kijkje komen nemen bij de nachtelijke 'kilo metervreters'. Maandag 22 juni is er in het Eier- landsche Huis een bijeenkomst over de 'Dorper-Feestmarkten' waarvan er de ze zomer weer een aantal in De Cocks dorp worden gehouden. Medewerkers en standhouders worden dringend voor deze bijeenkomst uitgenodigd. Aanvang 20.30 uur. bouwplan is bespreekbaar mits een zicht wordt verschaft in de agrarisc vestigingen en uitbreidingsmogelijkl den in de directe omgeving van de firi Schilling en Duinker. Ook moet word aangetoond dat Schilling en Duinker oppervlakte van het gevraagde geboi echt nodig hebben. Afgesproken wf dat van gemeentewege zou worden zorgd voor het gevraagde overzicht v agrarische activiteiten en dat Schilli en Duinker zelf de gegevens ten aanz van de benodigde bedrijfsoppervlal naar voren zouden brengen. Het eer is gebeurt maar het wachten is nog de gegevens van de twee bollenkv kers. „Dit laatste doet de vraag rijzen of firma Schilling en Duinker werke zoveel haast bij het realiseren van nieuwe bollenschuur heeft als zij d veronderstellen", zo schreef het colli aan de raad aan het slot van het vers over de ontwikkelingen tot dusver. Woeden, Die uitlating wekte de hevige woi op van firmant Schilling die tev raadslid is en als zodanig dus al enl malen met zijn eigen probleem is confronteerd. Omdat een raadslid i zijn eigen belangen mag verdedii heeft hij tot dusver niet aan de discu over deze kwestie deelgenomen, m dinsdagavond kon hij zich niet inhoui omdat hij uit het genoemde zinn niet anders kon concluderen dan dat college kwade trouw bij hem veronc stelde. De boze Schilling zei tot dus in de mening te hebben keerd dat iedereen achter zijn plan sti en dat niemand er aan twijfelde dat schuur broodnodig is. Maar dat blijkt te zijn veranderd. „Ik heb er gi woorden voor. Mijn bloed begon koken toen ik dat las." Schilling zei hij de gevraagde gegevens niet du kon verstrekken omdat hij moet wa ten op berichten van zijn adviseurs de gemeente duurt alles maanden jaren. Maar wij moeten la min antwoord geven en als we dat niet d< worden onze bedoelingen in twijfel trokken I Waarom gaat u op deze toe De burgemeester trachtte Schillii woordenstroom te stoppen door hen aan te herinneren dat hij over de scht ging. Een raadslid mag zijn eigen langen niet verdedigen. In de discussie die volgde bleek iet een, ook de collegeleden het er over eens te zijn dat het gewraakte zinm beter niet geschreven had kunnen w den. De burgemeester merkte nog op< hij op vakantie was geweest en de merking zojuist voor het eerst I gezien, maar wilde zich toch niet zijn verantwoordelijkheid onttrekken verklaarde dat het zinnetje alsnog mo worden 'ingeslikt'. I

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2