Hinderwetvergunning nodig voor marine- explosies DRESSED TO KILL DE TALBOT SOLARA. Burgemeester Engelvaart in rondvraag: Zon. maan en hoog water Uit tiet handelsregister >peciaalschool Buitenlandse valuta Bijeenkomst Vredesberaad Commissie beheert nu Oude ULO Vanaf (17.990#- Westend 0TALBOT VERVOLG VAN PAG. l Granaat gevonden Strandlopen bij Hoornderslag Strandlopen Paal 28 Politiebureau tot 23.00 uur open NSDAG 16 JUNI 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 9 De Koninklijke Marine zal een hin- rwetvergunning aanvragen voor "Bfeningen met gebruik van springstof de Hors. Dit werd dinsdagavond jor burgemeester Engelvaart bekend smaakt in de rondvraag van de raads- rgadering in antwoord op vragen van it Pakt raadslid Henk Beumkes over de lenemende herrie in het zuid westelijke el van Texel als gevolg van de eriniersoefeningen. Bij deze oefenin- m die overigens niet door mariniers in het AOK maar door een groep uit leringen worden gehouden, wordt ilgens Beumkes steeds zwaardere orten springstof gebruikt. Het college ld inmiddels ook klachten uit de be- ilking vernomen en dit heeft deze eek geresulteerd in een gesprek tussen burgemeester en de commandant in het Amfibisch Oefenkamp. Beumkes verhaalde over de overma- ie geluidshinder door de marineoefe- ngen. ,,De grens van het toelaatbare overschreden. Bij sommige ontplof- igen ben je bang voor je ramen", lus het Pakt raadslid. Hij wees ook i de geluidsoverlast voor de naburige ituurgebieden. Cor Ellen sprak over een andere vorm n overlast. Hij had bedenkingen tegen onlangs bij Oosterend gehouden ira-boogie. De Pakt vertegenwoor- ger vond Texel niet geschikt om ensen het vliegtuig uit 'te sodemie- ren'. Ellen had gehoord dat sommige rariërs in de omgeving van het cross- rrein kwaad waren geweest over de idingen op hun grond. Landende (ijra's hadden vooral bij jonge beesten ior de nodige schrik gezorgd. Burgemeester Engelvaart had ook rnomen dat de 'verkeerde' paralan- ïgen problemen hebben gegeven. De ecteur van het Paracentrum Bob enks is op het feit gewezen dat deze oblemen met de betrokken agrariërs regeld moeten worden. Ook zei bur- imeester Engelvaart dat de toestem- ing voor dit jaar niet automatisch be kent dat volgend jaar weer een derge- evenement wordt gehouden. ,,Het racentrum bestond 12 V4 jaar en dat is mede-reden om toestemming voor boogie te geven, maar een massale opping boven Den Hoorn tijdens het iileumfeest van ZDH is geweigerd." igelvaart was van mening dat ten irechte de indruk ontstaat dat de ogie een terugkerende gebeurtenis jrdt. ,,Een eventuele nieuwe aanvraag irdt zeer zorgvuldig bekeken", zo aide Engelvaart. Stenen uit Gent ,De dijkgraaf heeft vorig jaar twee or Texel belangrijke historische dijk- inen aan Vlieland gegeven. Historici bben aangetoond dat die stenen oor- ronkelijk uit het Belgische Gent ko- sn en niet op Vlieland thuishoren. Hij bezig met geschiedsvervalsing", aldus n verontwaardigde Cor Ellen, die bij n bezoek op Vlieland de stenen op het rrein van gemeentewerken had zien gen. Ellen: „Ik vraag me af, of ze wel iten wat ze met die stenen willen, jenlijk is dat eiland veel te kleinschalig or die keien." Ellen vond dat de stenen zo snel mogelijk teruggehaald moeten worden. „Een dijkgraaf die eerder een voor Texel belangrijke vogel van de dijk haalt, daar zou ik tegen willen zeggen: 'haal ze persoonlijk te rug' zo sprak Ellen fel. Burgemeester Engelvaart heeft deze week overleg met burgemeester Visser van Vlieland. Hij zal bij die gelegenheid over het stenen probleem praten. Ongenoegen spuien? Dros vroeg naar aanleiding van de opmerkingen van Ellen en het betoog van Welboren over de TESO in de rond vraag van de vorige raadsvergadering of ongenoegens over personen en instan ties in een rondvraag naar voren ge bracht mogen worden. „Als dat mag, dan weet ik er ook nog zat", aldus Dros. Engelvaart vond het een moeilijke vraag en vond ook dat de raadsleden in de rondvraag altijd voorzichtig met ver wijten moeten omspringen, maar dat 'ongenoegens' over niet-gemeentelijke instanties niet altijd kunnen ontbreken. Texels Belang raadslid Jan van Asselt had geconstateerd dat op de strook Vrijdagavond (heden) houdt het Vre desberaad Texel weer een bijeenkomst. Er zal gediscussieerd worden over de inhoud van het eigen manifest aan de hand van een aantal discussiepunten. Verder zal gesproken worden over in de zomermaanden te houden acties tijdens de folkloredagen en de vlootdagen. Op een van de eerste folkloredagen zal een ludieke actie plaatsvinden om het Vredesberaad Texel meer bekendheid te geven en om de doelstelling en de ge- dachtengang er achter duidelijk te ma- kem omdat men vindt dat kernwapens een te grote bedreiging vormen om er in het geheel aan voorbij te gaan. Tijdens de vlootdagen zal informatiemateriaal worden verspreid om duidelijk te maken dat het niet allemaal koek en ei is wat betreft de bewapeningswedloop. Verder zal gesproken worden over een fiets tocht van Texel naar Schagen om een landelijke actie tegen de kernbewape ning aldaar kracht bij te zetten. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in De Schakel, leder is welkom. De zon komt 21 juni op om 5.19 uur en gaat onder om 22.03 uur. Maan: 25 juni l.k.1 juli N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 10.36 en 22 40 11.11 en 23.11 11.48 en 23.40 en 12.24 0.08 en 13.01 0.39 en 13.43 1.14 en 14.34 2.00 en 15.37 3.07 en 16.49 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Vrijdag 19 juni Zaterdag 20 juni Zondag 21 juni Maandag 22 juni Dinsdag 23 juni Woensdag 24 juni Donderdag 25 juni Vrijdag 26 juni Zaterdag 27 juni rijwielpad van de Pontweg bij de entree van De Koog een grintlaag werd aan gebracht. Veel mensen denken dat het nu een voetpad is geworden, waardoor de wielrijders op de autorijbaan gaan fietsen. Wethouder Van der Kooi dacht dat dit opgelost kan worden door net als in het verleden een grote fiets op de rijwielstrook te schilderen. Crossers Het stichten van een motor- en bromfietscrossbaan bij het vliegveld in Eierland stuit op enorme problemen. Aan de benodigde grond is wel te komen maar om te voldoen aan de tegenwoordig zeer strenge wettelijke bepalingen ter voorkoming van geluids hinder. moeten zeer kostbare en om vangrijke voorzieningen worden getrof fen. Volgens burgemeester Engelvaart is zelfs te verwachten dat woningen in de buurt van de crossbaan op kosten van de gemeente van geluidsisolatie moeten worden voorzien. Al met al wordt het een veel te dure grap. De MAB-club heeft begrip getoond voor dit probleem. De wet maakt het echter mogelijk dat kostbare geluidsafschermende voorzie ningen achterwege blijven als de cross baan niet meer dan vijf uur per week in gebruik is. Het ziet er daarom naar uit dat voorzieningen worden gerealiseerd waarvan niet langer dan deze tijd gebruik gemaakt zal worden. Die 5-uursperiode wordt ook aange houden bij een voorlopige regeling voor het gebruik als crossterrein van de grond- en kleiopslag bij de haven van Oudeschild. In het verleden werd hier vooral op zondagmiddag gecrossd, maar de watersportvereniging had daar bezwaar tegen en in overleg met ge meente en politie zijn daarom de toege stane crossuren bepaald op dinsdag- en donderdagmiddag. Maar veel crossers zijn dan niet in de gelegenheid om hun hobby te beoefenen en zouden naar de zondag terugwillen. Daan Schilling be treurde de houding van de watersport vereniging en vond dat de watersporters wat meer tolerantie moeten tonen. Hij veronderstelde dat de waatersporters op zondag niet zoveel last van het lawaai zullen hebben omdat zij dan immers toch op zee zitten. Onderhoudsplicht Schilling vroeg of de gemeente ver antwoordelijk is voor openbare wegen die eigendom zijn van particulieren. Hij noemde de zogenaamde 'groene weg' bij hoeve Madura die in een erbarmelijke staat verkeert. De gemeente is geen eigenaar van deze weg en Schilling vroeg of deze 'puinhoop' desondanks niet opgeknapt kan worden. Engelvaart antwoordde dat een particuliere eige naar ook verplicht is de weg te onder houden. De provincie moet daarop zelfs controle uitoefenen. De slechte staat van de Groene Weg heeft inmiddels de aandacht van gemeentewerken. Duwen en trekken CDA raadslid P. A. Zegers zei dat de wegsleepregeling voor fout geparkeerde auto's op Texel nagenoeg niet wordt uitgevoerd. Uit reacties van de bevol king had hij vernomen dat bij melding aan de politie van foutparkeerders niet volgens de vorig jaar ingestelde wet wordt opgetreden. „De auto's worden niet weggesleept, maar de agenten trekken en duwen een beetje", aldus Zegers. Hij vroeg of de politie wel het juiste materiaal ter beschikking heeft om auto's weg te slepen. Engelvaart zei dat onlangs was gebleken dat niet alle garages goed sleepmateriaal in bezit hebben. In principe wordt de dichtst bijzijnde garage (die tevens eerder te kennen heeft gegeven auto's naar het terrein van gemeentewerken te willen slepen) uitgekozen als hinderlijke fout parkeerders worden gesignaleerd. Er zal nog nauwkeuriger bekeken moeten worden welke garages aan de eisen voldoen. „Als we bij het weghalen schade aan de auto veroorzaken, zijn we verantwoordelijk", aldus de burge meester. Spuiten Daan Welboren had, evenals de an dere raadsleden, een brief ontvangen van de familie Van Hoven uit de Lieuw- straat in Den Burg die klaagde over het doodspuiten van onkruid en het plaat sen van prikkeldraad in openbaar groen. De brief stond nog niet op de raads- agenda maar Welboren vroeg of in de volgende raadsvergadering over dit be leid van de gemeente gestemd kan wor den. „Het spuiten van groen is een zaak die bij veel mensen leeft en de raad moet de volgende keer maar duidelijk maken hoe dit aangepakt moet worden", aldus het raadslid. Gasprijs S. De Waard vroeg of het Gasbedrijf Texel ook van plan is protest aan te tekenen tegen de voorgenomen forse verhoging van de aardgasprijs. Landelijk hebben enkele gasleveringsbedrijven zich verenigd om te protesteren tegen de door Economische Zaken afgekon digde verhoging. Nauta had begrepen dat het Gasbedrijf aan het protest mee zal doen. Ook vroeg De Waard of spoed betracht kan worden met het college- antwoord op het rapport over een zwembad overkapping. „5000 zwem mers wachten op u", zo zei hij. Engel vaart zei dat na overleg met de com missie van drie (Harting, Dros en Haker) waarschijnlijk in augustus een antwoord verwacht kan worden. Brain de Palma filmt sinds 1960. De laatste dertien jaar maakte hij twaalf speelfilms en in de meeste van die films treffen we enige voyeurisme aan waar onder diverse bloederige moorden en vele vormen van waanzin. Angst vormt de basis van zijn films, angst van de hoofdpersonen die overgebracht dient te worden op het publiek. Dat geldt vooral voor zijn laatste films (Sister Phantom of the paradise, Obsession, Carrie, The Fury) en nu 'Dressed to kill', een combinatie van thriller en horror. Niet iedereen was even enthousiast over deze film. Veel feministische groepen demonstreerden er tegen. Maar on danks de protesten heeft de film een enorm succes. Wreed, erotisch maar ook zeer geestig en absurd wordt deze thriller door de Amerikaanse critici ge noemd. Sterker dan dat we van hem gewensd zijn, toont Brain de Palma zich' ditmaal als spelregisseur. De drie be- langrijkte personages in zijn simpele plot worden overtuigend gespeeld door Angie (Pepper) Dickinson, Nancy Allen (in het dagelijks leven mevr. De Palma) en Michae Cain. Hij is in deze film een psychiater en in die bevoogdende func tie werkt hij la spil. Angie is een patiënte van hem en ze lijkt in haar tweede en weinig geslaagde huwelijk met een botte zakenman aan sexuele frustraties. Nancy daarentegen lost soortgelijke problemen beroepshalve op. Over de inhoud verder geen woord, het zou zonde zijn voor wat u te wachten staat. 'Dressed to kill' is te zien van donderdag tot en met dinsdag. De toegang is 16 jaar. Sinbad en het oog van de tijger De verhalen van Sinbad zulten bij velen bekend zijn. Hij is een van de Het beheer van het dorpshuis Den Burg (de Oude ULO) is in handen gelegd van een commissie. Dit was nodig als gevolg van de liquidatie van de stichting dorpscommissie Den Burg. De commis sie die onlangs werd geïnstalleerd, be staat uit N. Nagtegaal (voorzitter), L. H. C. van der Berg-Huyboom (vice voor zitster), J. G. H. Hennink (secretaris penningmeester), A. Starkenburg, M.W H. Zoetelief-lngelaat, J. R. van Beek en J. Vlaming. De beheerscommissie geldt als ad viescommissie van de Welzijnsstichting Texel. Als het bestuur van de Welzijns stichting de adviezen van de commissie niet opvolgt kan de commissie in beroep gaan bij B en W. De beheerscommissie is voor een half jaar benoemd. In die tijd kan bekeken worden of een andere vorm van beheer wenselijk is. De commissie houdt zich uitsluitend bezig met het beheer van de Oude ULO (het gebouw is eigendom van de ge meente). De andere activiteiten van de dorpscommissie Den Burg, zoals de organisatie van de Koninginnedagvie ring, Ouwe Sunderklaas, e.d. zijn niet overgenomen. Maar de inwoners van Den Burg staat niets in de weg om daarvoor zelf een nieuwe organisatie in het leven te roepen. Zo'n organisatie kan dan beschikken over het liquidatie saldo van de activiteitenpot van de voormalige dorpscommissie. Dit geldt wordt thans in depot gehouden bij de gemeente. Wijzigingen: Cafébedrijf aan boord van TESO veerboten, eigenaar P. Evers, Wagemakerstraat 26 Den Burg. Zaak adres gewijzigd in Naalrand 4, 1797 AR Den Hoorn. figuren uit 1001 nacht. Sinbad is een koopman uit Bagdad, die grote rijkdom vergaart door het ondernemen van zeven reizen, tijdens welke hij heel hachelijke avonturen beleeft. Zo ook op zijn reis naar het einde van de wereld. Het doel van de reis is het ontsluieren van het geheim van de Arimaspi. Dit is nodig om een vriend van Sinbad, prins Kassim, te helpen. Deze is namelijk vlak voordat hij tot kalief zou worden beto verd door zijn jaloerse stiefmoeder, de heks Zenobia. Vele gevaren worden ge trotseerd, waarbij Sinbad en zijn man nen het o.a. aan de stok krijgen met Minaton (een gigantische metalen ko los) en met een enorme sabeltandtijger. De gevechten zijn niet van de lucht, maar zal Sinbad's missie slagen.... 'Sinbad en het oog van de tijger' zondagmiddag 14.30 uur. Alle leeftij den. (Advertentie I.M.) 6 Jaar garantie tegen door roesten va, binnenuit. Kom kijken b// Garage Oosterenderweg 52, Tel. 02223-396 Oosterend (Texel) er H. de Vis (projectleider van de prof. ewelschool in Leeuwarden) zijn van ïning dat er geen medewerking aan worden gegeven. „Ik wil best naar staatssecretaris in Den Haag gaan, sar ik vind het niet erg zinvol om te even naar iets dat bij voorbaat wordt jewezen." Blanken vond het een )oie gedachte dat de gemeente zelf tgeld voor de speciaal school op tafel jt maar hij wees er op dat dit jaarlijks de tonnen loopt. („De knelpuntenpot in een jaar opgesoepeerd") en dat is ht te gek. Blanken was het ermee ns dat de dependance over zeker ee leerkrachten moet beschikken en t die tweede man eventueel door de meente moet worden gefinancierd, 'erigens verwachtte hij een zodanig ate toeloop voor de dependance ieer dan 15 kinderen) dat twee van cswege bekostigde leerkrachten ge- htvaardigd zijn. Wat betreft de in het ren te roepen werkgroep toonde de ïthouder zich welwillend. De gemeenteraad discussieerde uit breid over dit onderwerp. Blanken lagde er niet in de raad te overtuigen alle mogelijkheden om op Texel eciaal onderwijs te krijgen waren be- t. Barendregt wees erop dat het rijks- leid is gericht op het mogelijk maken n deze vorm van onderwijs. J. C. Dros vond de plotselinge ommezwaai van speciaal school naar LOM-depen- dance merkwaardig. De persoonlijke mening van één persoon (het hoofd van de Helderse Kompasschool) zou hier bepalend zijn geweest. Gevaarlijk De heer P. A. Zegers vond het gevaarlijk dat de wethouder telkens in één bepaalde richting blijft werken. Naast de dependance moeten andere mogelijkheden om kinderen met leer problemen op te vangen niet worden uitgesloten. Hij wilde weten of al is onderzocht of het ministerie wel ak koord gaat met de vestiging van de dependance. Ook vroeg hij of voor beelden kunnen worden genoemd van LOM-scholen elders in het land die met zo'n dependance werken. Zegers gaf er blijk van niet zoveel vertrouwen te hebben in de opvattingen en werkwijze van de wethouder. Ook bestreed hij de volgens hem optimistische verwachtin gen wat betreft het aantal LOM-leer- lingen op Texel. Er wordt altijd maar vanuit gegaan dat het percentage over een komt met het landelijke percentage. Maar het kan hier wel heel anders liggen. Volgens Zegers is het heel een voudig om het aantal vast te stellen. De schoolbegeleidingsdienst heeft alle Texelse probleem-leerlingen onderzocht en weet het precies. Texel betaalt per jaar 7130.000,— aan de schoolbege leidingsdienst; zo'm simpel gegeven zal men daar ongetwijfeld willen verstrek ken. Zegers wilde ook weten wat er gebeurt met de LOM-leerlingen die thans dagelijks naar Den Helder reizen. „Die kun je niet dwingen over te stappen naar de LOM-dependance op Texel. Ze zijn daar gewend en opge nomen in het behandelingsplan." Ook had Zegers er moeite mee dat de MLK- leerlingen straks naar Den Helder ge stuurd zullen worden „omdat er toe vallig wat meer LOM-kinderen zijn dan MLK-kinderen." Op grond van deze overwegingen vond ook Zegers dat de wethouder nog maar eens flink zijn best moest doen om de speciaal school voor Texel te veroveren. Een werkgroep hoefde daarvoor niet in het leven te worden geroepen. Want er is destijds al een dergelijke groep opgericht die dus aleen maar opnieuw bijeen hoeft te komen. Welboren veronderstelde dat de ka binetsformatie ook vertragend of be lemmerend zal zijn bij de pogingen om op Texel tot een vorm van buiten gewoon onderwijs te komen. Het leek hem daarom het meest praktisch om te kiezen voor de LOM-dependance en te trachten deze uit te bouwen tot een speciaal school. Wethouder Blanken onderschreef deze mening. Starten met een LOM- dependance is op dit moment het enig haalbare. De plotselingee meningsver andering bij de Helderse Kompasschool kon Blanken wel verklaren, het hoofd van deze school heeft kontakt gehad met de inspecteur en die heeft aange drongen op medewerking aan de de pendance op Texel. Als er geen depen dance komt, heeft Texel geen vorm van buitengewoon onderwijs meer en moe ten Slle kinderen met leerproblemen naar Den Helder. Want dat de Beatrix- school volgend jaar zijn deuren sluit staat vast. Volgens Blanken zijn er elders in het land inderdaad scholen voor buitengewoon onderwijs die met een dependance werken. Hij wist niet precies waar, maar zou dat nog uit zoeken. Dat de schoolbegeleidings dienst informatie geeft inzake aantallen in aanmerking komende kinderen, kan als een vrome wens worden be schouwd. „Dat doet de SBD niet en daarin hebben ze nog gelijk ook. De SBD is geen verwijzingsorgaan. Bo vendien betekent het noemen van ge tallen nog niet dat je die leerlingen ook inderdaad kan werven voor het bui tengewoon onderwijs; dat is een zaak van de ouders." Volgens de wethouder zullen de thans in Den Helder school- gaandekinderen niet 'dwangmatig' naar Texel worden teruggehaald als de de pendance er is. Maar hij vond het denkbaar dat veel ouders toch daartoe zullen besluiten omdat de dagelijke reis naar Den Helder verre van aangenaam is. In een aardappelveld nabij hoeve Breda werd maandag een granaat ge vonden. Het projectiel werd woensdag door de mijnopruimingsdienst onschadelijk gemaakt. Ook dit jaar worden bij Den Hoorn zeven wekelijkse strandlopen gehou den: 5, 12, 19, 26 juli en 2, 9 en 16 augustus. Gestart wordt telkens om 19.00 uur bij het strandpaviljoen Paal 9. Er kan zowel recreatief als in compe titieverband worden deelgenomen. De afstanden zijn 4 of 8 kilometer. Er is een klassement voor jeugd tot en met 14 jaar, dames vanaf 15 jaar en overigen. Het inleggeld bedraagt 73,— en alle deelnemers ontvangen na afloop een herinnering. Westduitse marken Belgische franken Franse franken Zweedse kronen Zwitserse franken Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenrijkse schilling Italiaanse lires Spaanse peseta 100 100 100 100 100 100 1 1 100 10.000 100 Deze zomer worden er bij Paal 28 zeven strand- en recreatielopen ge houden. De afstanden zijn 4 en 8 kilometer. Voor de jeugd tot 14 jaar is het mogelijk om bij de vier kilometer in klassement te lopen. Alle wedstrijden tellen dan mee voor een totaaluitslag. Voor ouderen wordt alleen een klas sement over de acht kilometer gelopen. Voor personen ouder dan 35 jaar is er een 'veteranen' klassement over het hele seizoen. De strandlopen worden gehouden op 15, 22 en 29 juli en op 5, 12, 19 en 26 augustus. De start is elke keer om 19.30 uur bij strandpaviljoen Paal 28. Bij dit paviljoen kan men zich ook laten in schrijven tegen betaling van drie gulden. Voor de kampioen van elke strandloop is een medaille beschikbaar. 7109,50 7 6,57 7 45,50 7 50,75 7126,25 7 34,- 2,56 5,10 15,64 21,25 2,69 Het politiebureau in Den Burg is tot 27 augustus ook 's avonds geopend. Tot 23.00 uur kan men er terecht. Het is de eerste keer dat het Texelse hoofdbureau gedu rende de zomermaanden 's avonds geopend is. Volgens de politie bleek aan de opening in de avond uren vorig jaar veel behoefte te bestaan

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 9