Cjroen ZwartsJ~exels in het agere bedrijfskosten door inder halfuursdiensten Piraten:„Binnen een maand zijn we terug aandeelhoudersvergadering N.V. TESO Rekre-aktiefkrant vanaf 3 juli ww POLITIE HAALDE WRT UIT DE LUCHT Na vrijdag bent U te laat. Abonnementsprijs N11 JAARGANG NR. 9586 DINSDAG 23 JUN11981 dactie: Harry de Graaf, Pelikaan 75, tel. (02228I 266, Frits utick. Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en ns Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988. or advertenties, abonnementen, etc.: ngeveld De Rooy B.V., stbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.39a trachtten stilte. daarop enkele ogenblikken Het beleid van TESO is erop gericht in de toekomst de bedrijfson- isten verder omlaag te brengen. In de vrijdagavond in het Havenres- urant van t Horntje gehouden aandeelhoudersvergadering werd >or president-commissaris Bob Bakker meegedeeld dat het aantal srsoneelsleden op den duur zal worden teruggebracht, wat o.a. "gelijk is door de afsluiting van het haventerrein in Den Helder aardoor het tijdrovende controleren vervalt. Alles zal echter in het ark worden gesteld om de 'afbouw' van het personeelsbestand 'danig te laten geschieden dat er geen gedwongen ontslagen voor idig zijn. Van enorme betekenis voor de efficiency bij TESO is ook i ingebruikneming van het tweede dek van de dubbeldekker, aardoor tegen dezelfde kosten veel meer auto's kunnen worden rvoerd. Dat houdt echter automatisch in dat een groter deel van het sr dan thans het geval is een uurdienst zal worden onderhouden. Het bovenstaande was het antwoord een vraag die in de rondvraag van de rgadering werd gesteld door de heer Huizinga. Als gevolg van de activi- it van deze vragensteller gaf de pre- lent-commissaris nog een nieuwtje de kans is groot dat TESO het venrestaurant opheft om het te kun- n verbouwen tot kantoor. Wat over- jft van de TESO horeca-activiteit is n bescheiden gelegenheid waar kleine enswaren worden verkocht. De TESO commissarissen beschou- het restaurant als een voor de iderneming weinig lucratieve aangel- nheid en zien het voor de toekomst >k niet zitten. Definitieve besluiten zijn it genomen maar erkend werd dat een xels architectenbureau verbouwings- reningen in de maak heeft. Het was de bedoeling dat dit feit nu al ikend zou worden. ,,Op dit eiland blijft its geheim", verzuchtte Bakker. Ster-reclame Het kon niet uitblijven dat ook de door SO bekostigde televisiereclame ter rake zou komen. In zijn openingstoespraak zei Bakker t TESO zich heeft verbaasd over de itiek die daarop is geuit. „Wij menen sr in het goede gezelschap te verkeren n de gemeente Texel die jaarlijks een drag van 7250.000,— en de provincie sordholland die 750.000,— aan de N Texel bijdragen. Het beleid van de regering is sterk gericht op reclame voor binnenlandse vakanties, zodat ook het Nationaal Bureau voor Toerisme de Texelse VW-activiteiten steunt. In een tijd waarin de economie zich ongunstig ontwikkelt, is het maken van reclame levensvoorwaarde. In een periode waarin het goed gaat, is het al gauw overbodig om hieraan geld te besteden. Dat het in Nederland economisch min der gaat, kunt u regelmatig horen en lezen. Ook op Texel en voor TESO heeft dit gevolgen. Voor Texel betekent dit teruglopende werkgelegenheid met in middels een werkloosheidspercentage van 9. Voor TESO geldt precies het zelfde als voor ieder ander bedrijf: de prijzen kunnen bij een grote omzet laag zijn." De president-commissaris vond ove rigens dat twee ton een nogal beschei den uitgave is in verhouding tot de totale omzet. Het is heel normaal dat soortgelijke bedrijven 3% van hun om zet voor reclame uittrekken. Als het vervoer gedurende twee jaar na de uit zending van de reclamespot 1% zou stijgen, is het bedrag al meer dan terug verdiend. „Het passief over ons laten komen van een economische teruggang is kwalijker dan na het voeren van een actief beleid verliezen te moeten wor den", aldus Bakker. Maandverband In de rondvraag van de vergadering Met ingang van de eerste week van juli zal gedurende zeven weken weer de Rekre-aktiefkrant worden uitge geven. In deze wekelijkse krant is een compleet over zicht opgenomen van alle dagelijks wisselende toeris tische evenementen. De krant is gratis en wordt ver strekt als bijlage van de Texeltoerist en de Texelse Courant. Tevens wordt de bijlage op allerlei manieren los verspreid. Door deze aanpak die als gevolg van ervarin gen in de afgelopen jaren steeds verder is geperfec tioneerd wordt een zeer groot deel bereikt van de op Texel verblijvende toeristen. Voor een korrekte en volledige informatie is de medewerking on misbaar van de verenigingen en andere instanties die zich bezig houden met het organiseren van evenementen voor toeristen. Ook nu wordt op hen een beroep ge daan de informatie tijdig door te Vrijdag is de laatste dag waarop ad vertenties voor de Recre-Aktief- bijlage kunnen worden ingeleverd. Er zijn nog beperkte mogelijkheden om in deze bijlage te adverteren. Het eerste nummer van de bijlage ver- schijnt4juli. Bel nu (02220) 2741 en geef Uw Recre-Aktief-adverten- tie op. geven. De evenementenagenda van de Rekre-aktiefkrant wordt samenge steld door Peter Vos die vanaf heden op werkdagen bereikbaar is op de afdeling culturele zaken van het raadhuis, telefoon (02220) 3041 Met hem moet dus contact wor den opgenomen en wel tussen negen en elf uur 's morgens. Vermelding in de krant is gratis. Om de krant er leuk te laten uitzien zal veel met illustraties worden ge werkt. Wie foto's of tekeningen heeft kan deze bij zijn informatie voegen. De eerste Rekre-aktiefkrant komt vrijdag 3 juli uit. De gegevens daarvoor moeten op woensdag 24 juni zijn ingeleverd bij Peter Vos. Aanbevolen wordt niet tot het laatste moment te wachten. De meeste activiteiten staan al lang te voren vast en kunnen al veel eer der worden doorgegeven. maakte de heer C. Koorn ernstig be zwaar tegen de tv-reclame. De Ster- reclame noemde hij het „Meest minder waardige produkt van de televisie" en betreurde het dat Texel straks op één hoop wordt gegooid met closetpapier en maandverband. De president-commissaris antwoord de door de argumenten uit zijn ope ningstoespraak te herhalen. Hij wees er ook op dat de recreatie een van de belangrijkste economische peilers is voor het eiland. De groei ontbreekt op het ogenblik, waarbij komt dat Texel niet het vermogen en de capaciteit heeft om de recreatie op het peil te brengen dat nodig is. De twee ton van TESO moet dan ook worden gezien als een aanzet tot een meer actieve aanpak en als voorbeeld voor het bedrijfsleven om er samen de schouders onder te zetten. „Anders komt er van het eiland niets terecht." Bakker voegde er aan toe dat hij zich kon voorstellen dat hierover anders wordt gedacht in kringen die geen enkel belang hebben bij de re creatie. „Maar daarvan kunnen wij niet eten en onze mensen in dienst houden." Doorgaan Naast kritiek kreeg TESO ook steun voor het reclamebeleid. Voorzitter Huib Dros van de Jonge Ondernemers Or ganisatie Texel betuigde adhesie en zei dat zijn organisatie er precies zo over denkt als TESO. Hij vertelde dat zijn or ganisatie, in overleg en samenwerking met WV, TESO, gemeente, e.d. er voor wil zorgen dat de tv-reclame blij vend zal zijn. In zijn openingswoord herdacht de heer Bakker zijn voorganger, de heer J. P. Kikkert die op 13 februari plotseling overleed. Kikkert maakte sinds 1973 deel uit van de raad van commissaris sen. Toen in juni 1977 de heer C. J. van der Kooi als president-commissaris op stapte, nam hij zijn plaats in en toonde zich deze functie meer dan waard. De 141 aanwezige aandeelhouders be enderziektes In zijn openingwoord maakte de pre sident-commissaris ook melding van de kinderziektes die zich bij de Molengat hebben voorgedaan. Veel problemen gaf vooral het centrale bewakings systeem Siemens. Dezelfde problemen deden zich met dit systeem (een kleine computer) ook. voor bij andere bedrij ven. Eind vorig jaar besloot Siemens bij alle geleverde computers de storing ver oorzakende onderdelen te vervangen, waarbij TESO bovenaan de lijst werd gezet. Toch duurde het tot april voordat alles in orde was. Het systeem werkt nu goed. Siemens heeft de garantieperiode laten ingaan in april 1981. Andere klachten over het schip heb ben o.a. betrekking op het schilderwerk (de roest kwam al gauw door de verf laag heen) en de ondeugdelijke stoelen in het passagiersverblijf. Over de vraag in hoeverre aanbrengen van verbete ringen onder de garantie valt, zijn onderhandelingen gaande. Voor een deel moet het roesten van het schip worden toegeschreven aan de wijze waarop de verf tijdens de bouw is aan gebracht. Maar ook moet in aanmerking worden genomen dat een nieuw schip in dit opzicht altijd kwetsbaarder is dan een schip waarop in de loop der jaren meerdere verflagen zijn aangebracht. Met de stoelen in de salon heeft TESO een minder gelukkige keus gedaan, hoewel hetzelfde materiaal ook in wachtruimtes op grote vliegvelden Met toestemming van de minis ter van Economische Zaken zal de abonnementsprijs van de Texelse Courant met ingang van 1 juli 1981 verhoogd worden. De prijs wordt nu 715,10 per kwar taal, 730,20 per half jaar en 760,40 per jaar bij vooruitbetaling Abonnees, die automatisch over schrijven delen wij mede, dat de bedragen door de post-, cheque- en girodienst en de banken zullen worden aangepast. Direktie Texelse Courant. wordt gebruikt. Naast de ongemakkelij ke wijze waarop de stoelen zijn ge groepeerd deugen de bevestigingspun ten niet. Met het verhelpen van alle klachten is ca. 4 ton gemoeid. Verwacht wordt dat daarvan niet meer dan onge veer 750.000,— voor rekening van TESO komt. Lawaai De dubbeldekker Molengat is nogal lawaaiig. Het laatstverschenen nummer van het TESO personeelsblad 'Tussen wal en schip' was helemaal aan dit onderwerp gewijd. Er werd melding gemaakt van een onderzoek waaruit is gebleken dat de geluidssterkte hier en daar de wetteliike grens te boven gaat. (Lees verder op pagina 7) Politie en PTT hebben zaterdagmiddag tijdens een snelle actie de radiopiraat WRT (Weekend Radio Texel) het zwijgen opgelegd. Nadat 's morgens door PTT-specialisten de plaats van de zender door peilingen was vastgesteld werd zaterdag om half drie een inval gedaan in de studio die op dat moment was ondergebracht in een schuur bij een woning aan de Hallerweg. Zender, antenne, mengpaneel, platenspelers, en honderden grammofoonplaten werden in beslag genomen. De actie van de politie is echter maar half geslaagd want ten tijde van de inval was slechts een Duitse gast disc-jockey aan het werk, die niet als hoofddader kon worden aangemerkt en die na een kort verhoor op het politiebureau werd vrijgelaten. De jongelui die wel verantwoordelijk zijn voor Weekend Radio Texel hebben ons gisteren laten weten dat zij spoedig weer te beluisteren zullen zijn. „Binnen een maand." De jeugdige piraten heb ben voortdurend rekening gehouden met de inbeslagneming van de zender en hebben voor vervangende appara tuur geld gereserveerd. Om de finan ciële basis nog wat hechter te maken was juist begonnen met het samenstellen van een fanclub. Voor een bijdrage van tenminste een tientje per jaar kon men. lid worden en daarvoor om de drie maanden een blad ontvangen met nieuws over de Texelse piratenradio. Met de ledenwerving wordt gewoon doorgegaan. Middenstanders De Texelse politie weet vrij nauw keurig wie betrokken zijn bij Weekend Radio Texel, maar het is niet eenvoudig om hun schuld te bewijzen. Iets mak kelijker ligt het waarschijnlijk ten aanzien van de medewerking van de sponsors, plaatselijke middenstanders die door hun geldelijke bijdrage WRT overeind hielden. Adjudant Scheunneman ver telde ons dat momenteel wordt uitge zocht wat deze middenstanders ten laste kan worden gelegd. „Het zal niet aan ons liggen als zij niet zouden worden vervolgd", aldus de comman dant. De WRT-piraten zijn dezelfde jongelui die enige tijd geleden algemeen populair werden, door zestig uur aan één stuk in de lucht te blijven. In tegenstelling tot andere Texelse radio piraten kwamen ze daarna min of meer regelmatig terug op tijden die zelfs via de krant werden ge publiceerd. Een probleem bij het opsporen van illegale zenders is, dat het moeilijk gaat zonder deskundigen van de PTT die met speciale peilapparatuur de plaats van de zender vaststellen. De betreffende PTT instantie is echter overbelast want radiopiraterij is een nationale plaag: er zijn duizenden stations die bijna allemaal op de fm-band opereren. Al eens eerder medio mei is een mislukte poging gedaan om WRT uit te schakelen. De PTT peilauto kwam toen naar Texel maar toen de technici aan het werk wilden gaan, bleek de gezochte piraat uit de ether te zijn verdwenen. Volgens de politie hadden relaties van WRT de PTT auto op de boot zien staan en voor tijdige waarschuwing gezorgd. Volgens de WRT-jongens zelf was het echter puur toeval. „We wisten helemaal niet dat de PTT op Texel was. In die tijd kwamen we nog niet elke week in de lucht en hadden we zomaar een keer overgeslagen." De tweede poging heeft dus meer succes opgeleverd, al schijnt dat de jonge piraten allerminst te hebben ont moedigd. De politie was vlak voor de inval overigens nog niet helemaal zeker van zijn zaak. Omdat geen antenne zichtbaar was (die zat achter het groen van de bomen) werd er rekening mee gehouden dat de zender ook in een der naburige gebouwen kon zitten. Een inval in het verkeerde huis zou de daders een behoorlijke ontsnappingskans heb ben gegeven. Bij de actie waren totaal tien politiemensen (met getrokken pis tolen volgens de piraten) ingeschakeld die gebruik maakten van vier auto's. Het verdachte huis werd van verschillende kanten benaderd. Al snel bleek dat de bewoners van het pand niet thuis waren. Toen een der wachtmeesters de schuur achter de woning inliep hoorde hij muziek. Op het geluid aflopend ging hij de trap op en trof op een zolder ruimte de WRT-studio aan die volop in bedrijf was, echter zonder de meest verantwoordelijke piraten. Dat WRT werd geconfronteerd met de dienaren van de wet, was voor de luisteraars spoedig duidelijk. Nadat (als gevolg van het stampend binnenlopen van de po litie) de naald een paar keer uit de groef van de plaat was gewipt, kon de Duitser nog juist zeggen: „Er is controle, we stoppen ermee." De politie schakelde daarop de zender uit. Kort voor de inval hadden de jeugdige piraten de studio verlaten. De Duitser die het afsteken van praatjes bij de plaatjes gedurende een uur zou over nemen, was een journalist van het weekblad Stern. Hij was in Nederland voor het maken van een reportage over de Nederlandse radiopiraterij en had als zodanig al een eerder met de WRT- jongens contact gehad. De Duitser was voldoende in de materie ingevoerd om te weten wat hij zeggen of zwijgen moest, waarbij hij tevens handig gebruik maakte van de taalbarrière. De jongens van WRT zei hij niet bij naam te kennen. De waarde van de in belag genomen apparatuur loopt in de duizenden gul dens. Omdat bij het zenden op heter daad werd betrapt, kon niet alleen de zender maar ook alle bijbehorende apparatuur in beslag worden genomen. De meegnomen grammofoonplaten (736 singles en 100 Ip's) waren volgens de WRT-jongens eigendom van een van de bewoners van het betreffende huis. Ze verwachten daarom dat de platen- voorraad weer zal worden vrijgegeven. Tegelijk met de apparatuur nam de politie zaterdagochtend ook een fiets mee naar het bureau. De fiets was aangetroffen bij een tuinwal, vlak bij het huis waar de zender was gevonden en vermoed werd dat deze eigendom was van een van de piraten. Temeer daar was gezien dat de jongenam die met de fiets was gekomen, snel was over gestapt in een auto en kennelijk op de vlucht ging. De jongeman heeft de fiets gisteren bij het politiebureau afgehaald. Pogingen om hem bij die gelegenheid uit de tent te lokken inzake zijn moge lijke aandeel in de piratenactiviteiten hadden geen resultaat. De jongen zei van niets te weten. De WRT-jongens zijn dus van plan binnen enkele weken terug te zijn op de inmiddels bekende fm-frequentie: 104 Mc. Waarschijnlijk zal dat gebeuren met een zender die iets minder sterk is dan de in beslag genomen 50 watts-zender die tot Alkmaar was te horen. De in beslag genomen apparatuur en platen in het politiebureau.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1