Groen Twartj-Jexeh in het harL, tommissie financiën niet gelukkig met roorstel gasaansluitingen Mensen in buitengebied zijn twee keer de klos' Pretentieloos vermaak Hoornder revuegroep Verfraaiing van woonomgeving Inbraken in Oosterend Dronken indringer PARACHUTIST LEVENSGEVAARLIJK GEWOND Naar de sloop e JAARGANG NR. 9587 VRIJDAG 26 JUN11981 dactie: Harry de Graaf, Pelikaan 75, tel. 102228) 266, Frits utick. Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (022201 2208 en ns Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988 or advertenties, abonnementen, etc.: ïgeveld De Rooy B.V., stbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Mensen in de onrendabele buitengebieden moeten uitvoerig worden lorgelicht over de kosten en baten van een aansluiting op het gasnet, ierbij dienen de hoogte van de te heffen baatbelasting en de lekomstige ontwikkeling van de gasprijs betrokken te worden. Pas iarna kunnen deze mensen via een enquete laten weten of ze inderdaad len aansluiting op het gasnet willen. Deze mening formuleerde.de immissie voor financiën tijdens de woensdagavond gehouden irgadering. Het voorstel van het college ging uit van een aansluiting >or 304 panden in het buitengebied waarvoor een investering nodig is in f\ .650.000, Hiervan draagt de gemeente f"\ .224.000, bij en het ssbedrijf ƒ426.000,—Om de kosten terug te krijgen zou de gemeente in baatbelasting moeten heffen. Dit zou voor een hogedruk gasleiding >22,19 per jaar bedragen en voor een aansluiting aan een middendruk jsleiding ƒ365,42. Ongeveer de helft van de 304 panden zou op een ogedruk gasleiding worden aangesloten. Belangrijk is dat iedereen in e betreffende buitengebieden aan de baatbelasting mee zou moeten stalen. Ook al stelt men geen prijs op gas, het hoge of lage tarief zou etaald moeten worden. Bij de besluitvorming had het college de keus it drie alternatieven. Een aansluiting voor honderd panden, 177 panden 304 panden. Bij de eerste twee mogelijkheden zou de baatbelasting onderden guldens lager uitkomen maar omdat de mogelijkheid tot ansluiting van panden in het buitengebied zich maar één keer voordoet 'erd besloten tot het grootste aantal dat in één keer is aan te sluiten. Concreet gaat het om aansluitingen igs de Postweg, een deel van de Oor- irongweg, het Mienterglop. het Ger- slanderdijkje, een deel van de Schil- rweg, een deel van de Hallerweg, de uurtorenweg, de Pijpersdijk. Ongeren, ïKogerweg, het Doolhof, een stuk van Hoornderweg en een deel van Zuid affel, de Schorrenweg, de Spangerweg >de Nesweg, een deel van de Polderweg j De Waalde Pontweg van 't Horntje tot jid Haffel, Driehuizen, de Rozendijk, ieuweschild. Meijertebos, en een deel in de Middellandseweg. Tot het aansluiten van deze gebieden >u moeten worden overgegaan als de ilft van het aantal betrokkenen in een iquete zou toestemmen. Bij de bere- jningen van de lasten werd er van tgegaan van 70% van de betrokkenen ee zal doen aan de aansluiting op het isnet. In de vergadering van de com- issie voor financiën zei voorzitter Nauta it lang op de plannen is gestudeerd en ithet gasbedrijf actief heeft meege- >lpen bij de voorbereidingen. Het voor- el is nu zo gemaakt dat er voor de ge- ieente geen enkel financieel risico in zit. Somber Zeer somder over het voorstel was S. Voor 'verfraaiing woonomgeving door Texelse kunstenaars' denken B en W de komende drie jaar f5000, nodig te hebben, zo bleek dinsdagavond. Over hoe die ver fraaiing tot stand moet worden ge bracht waren de meingen verdeeld. Daan Welboren had een idee waar over geruime tijd gediscussieerd werd: één kunstenaar in de com missie ruimtelijke ordening. „Zo'n man kijkt op een andere manier tegen de plannen aan. Dat brengt misschien het 'vonkje' dat soms nodig is om het 'gemiddelde' in de planologie op te frissen", aldus Welboren. Wethouder Blanken voorzag alleen maar problemen met weer een nieuwe groep van mee denkers. „Je haalt dan een scha- duw-architectlontwerper in huis. Het lijkt me beter ze ideeën te laten leveren als de plannen al goedge keurd zijn.Alleen voor herinrich ting van de Wezentuin vond de wet houder een tijdige inbreng van kun stenaars gewenst. Barendregt ging ervan uit dat de planoloog vol doende rekening houdt met ethi sche waarden. Wethouder Blanken stelde daarop voor de vijf mille af te voeren en de post „pro memorie" te ramen. „Je schiet er geen don der mee opzo besloot hij de dis cussie. de Waard Hij stelde dat de gemeente en debetrokkenen twintig jaar vastzitten aan een nu genomen beslissing om gasaan sluitingen in het buitengebied te maken. Hij achtte het zeer reeël dat de gasprijs de komende tijd zal blijven stijgen. Het bui tenland wil alleen meer betalen voor Ne derlands gas, als de prijzen in Nederland ook hoger liggen. Daarnaast is in Duits land en in België het gas ongeveer dertig cent duurder per kubieke meter. Het ziet er naar uit dat de Nederlandse prijs zich in die richting zal bewegen. ,,Als de betrokkenen gaan rekenen doen ze het beslist niet", zei hij. „Daarbij komen voor die mensen nog eens allerlei extra kosten zoals een nieuwe geiser en een nieuw gasfornuis. Dat maakt het nog eens extra duur." De Waard achtte het mogelijk dat het gas over vijf jaar net zo duur is als olie. De betrokkenen hebben dan geen enkel voordeel meer van het feit dat ze van olie op gas overgeschakeld zijnWel is het zo dat ze dan nog eens vijftien jaar lang de baatbelasting van 7522,19 per jaar zullen moeten betalen. ..Dat zullen ze nooit doen", zei De Waard. „Die mensen zijn dan twee keer de klos. Eerst moesten ze jarenlang dure olie stoken, terwijl de rest van Texel goedkoop gas gebruikte. Nu worden ze aangesloten op gas. waarvan te verwachten is dat het binnen enkele jaren net zo duur is als olie en dan krijgen ze ook die enorme hoge baat belasting er nog eens overheen." De Waard zag als enige oplossing dat uit de vaste lasten die op heel Texel betaald worden een fonds wordt gevormd waaruit de onrendabele aansluitingen worden gefinancieerd. Als andere mo gelijkheid gaf hij aan het aankloppen bij de regering voor een bijdrage. Volgens hem had Den Uyl zich in het verleden niet onwelwillend betoond om voor een dergelijk doel geld beschikbaar te stel len. Voorzitter Nauta merkte op dat er in het verleden talloze verzoeken uit het buitengebied waren geweest voor een gasaansluiting, maar De Waard zei dat de mensen die deze verzoeken deden zich onvoldoende de financiële conse quenties realiseerden. „Wanneer het voorstel zoals het nu is gedaan door gang vindt, dan krijgen de mensen in het buitengebied de strop om de nek", zei hij. Zuinig Nauta zei dat met het gasbedrijf was gepraat over de mogelijkheid om een deel van de vaste lasten die over heel Texel worden betaald te gebruiken voor aansluitingen in de onrendabele ge bieden. Het gasbedrijf kan dat geld bij de bedrijfsvoering echter niet missen en voelt er dan ook niets voor. Het gaat hier om ongeveer dertig gulden per aan sluiting. Ook zei Nauta dat al eens met de regering is gepraat. „We zijn op audiënte geweest bij de minister van economische zaken. Hij veegde de vloer, met ons aan. De heer Van de Bijl merkte op dat de situatie nu nog veel moeilijker ligt dan toen er pas aardgas was. Toen wilde de regering het graag verkopen. Nu gaat het er echter om zo zuinig mogelijk te doen met het gas. Vandaar dat men in Den Haag beslist niet zal staan te trappelen om extra aanslui tingen te betalen." Zegers drukte zich wat genuanceer der uit dan De Waard maar kon toch ook niet achter het voorstel staan. „De gemeente loopt geen risico maar de bewoners in het buitengebied wel", zei hij. „Het is geen haalbare zaak. Mensen in Den Burg die geen gas hebben maar toch mee moeten betalen aan de baat belasting zijn daar zeer ontevreden over. Met de enorme bedragen die in het buitengebied betaald moeten wor den zal dat helemaal erg worden. De enquete is mooi, maar de mensen moeten eerst helemaal op de hoogte gebracht worden van wat er gaat gebeuren. Het zou goed zijn als er hoor zittingen kwamen tijdens welke de mensen zelf met deskundigen kunnen uitzoeken of het wel zo gunstig voor ze is." Een enquete alleen vond het com missielid beslist onvoldoende. Hij schat te de gasvoorraad in Nederland inclusief de import nog genoeg voor 25 jaar. De mensen zouden dus 20 jaar baatbelas ting betalen en dan nog vijf jaar 'gewoon' van het gas gebruik kunnen maken. Zelf was Zegers daar niet zo enthousiast over. Wel vond hij dat als het toch moest, dat dan gekozen moest worden voor aansluitingen voor 304 panden. Nauta erkende dat degenen die geen aansluiting nemen grote moeite zullen hebben met de baatbelasting. Ander zijds zou de hoge baatbelasting mensen kunnen stimuleren om toch maar een aansluiting te nemen. „Betalen moet je toch" zei hij. Voorlichting De Waard voorzag moeilijkheden voor de gemeente om het geld te Innen en Barendregt vond dat er eerst maar eens een goed beeld van de kosten en de baten moest komen. Hij stelde vast dat over kostenontwikkelingen in de toekomst niets is te zeggen. „Voordat je zekerheid hebt over de gasprijs kun je er eigenlijk niets zinnigs over zeggen. Je zit nu te beslissen voor een periode van 20 jaar. Vroeger was het duidelijk. Olie was toen veel duurder dan gas. Nu een ge lijkschakeling in prijs dreigt te komen is het veel moeilijker. De mensen moeten daar bij de enquete wel rekening mee houden", zei hij. Daar was De Waard het roerend mee eens. Hij vond dat de mensen zo uitvoerig mogelijk moeten worden voorgelicht over de stijgende gasprijs en de hoge baatbelasting. De commissie was het er uiteindelijk over eens dat als de aansluitingen er komen dit voor 304 panden zal moeten zijn. Aan voorlichting en de enquete dient uiterste zorg te worden besteed. Op voorstel van Dros zal nog worden uitgerekend welke bedragen op tafel moeten worden gelegd door mensen die de baatbelasting in tien jaar willen be talen, of die hem af willen kopen. Dit geeft aanmerkelijke rentevoordelen. In de nacht van maandag op dins dag werd ingebroken in het dorps huis in Oosterend. De inbrekers ver schaften zich toegang door een raam open te breken. Uit de kas werd achttien gulden gestolen. De ongenode gasten brachten eveneens een bezoek aan het Strender Salon netje. Hier kwamen ze binnen door het forceren van een achterdeur en namen 7400,— mee. Een beschonken Belg van 21 jaar wilde maandag om kwart voor zeven met alle geweld restaurant Strends End in Oosterend binnen. Ofschoon men liet weten op zijn aanwezigheid geen prijs te stellen en dat hij eerst maar eens nuchter moest worden, viel hij niet van zijn voornemen af te brengen. Uiteindelijk sloeg hij een ruit in en trachtte zo het etablissement binnen te komen. De man werd daarop door de politie meegenomen. De ontstane schade van 7250,— heeft hij inmiddels betaald. Een 52 jarige parachutist uit Arnhem werd woensdag levensgevaarlijk gewond na een sprong, waarbij zijn parachute niet goed functioneerde. De man sprong op een hoogte van 2000 voet uit het vliegtuig, waarna zijn parachute automatisch open had moeten gaan. Dit gebeurde niet voldoende. Nor maal dient in dat geval de reserve- parachute opengetrokken te wor den, maar de man liet dit na. Pas een meter of dertig boven de grond opende hij de reserveparachute, die hem nog wel enigszins afremde, maar toch niet kon voorkomen dat hij veel te hard neerkwam. Nadat een Texelse arts verontrustend rug letsel had geconstateerd, werd de man per ambulance naar het Gemini ziekenhuis vervoerd. Daar bleken de opgelopen kwetsuren dermate ernstig, dat tot verdere behandeling in Amsterdam werd besloten. Naar de toedracht van het ongeluk wordt door de Rijksluchtvaartdienst en de rijkspolitie een onderzoek ingesteld. Maandagmiddag werd door de politie een auto tot stilstand gebracht, die bestuurd werd door een Texelaar. Omdat aan het voertuig zo ongeveer alles mankeerde wat er maar aan kon mankeren, werd het onverwijld naar de sloop gebracht. Pretentieloos amusement. Dat brengt de Hoornder revuegroep 'Op de bonne fooi' ook deze zomer in het nieuwe programma. „Van alles wat en vooral niet te moeilijk" dat is het devies. Dat resulteerde in een nieuwe revue die dinsdagavond in dorpshuis De Wald hoorn in premiere ging. Doordat meer snelheid in het nieuwe programma is gebracht en enkele sterke nieuwe num mers is de nieuwe revue aanmerkelijk beter dan het programma van vorig jaar. Het is overigens duidelijk dat de revue groep nog in ontwikkeling is en nog lang niet aan het eind van zijn kunnen. Met een beetje durf van de spelers en speel sters kan amusement gebracht worden die het in veel gelederen goed zal doen. Voor de toeristen (en Texelaars?) die deze zomer de voorstellingen van de revue groep bezoeken heeft „Op de bonne fooi" in ieder geval heel wat in petto. Door het ongedwongen amateurisme zal de bezoeker 'geconfronteerd' wor den met een onvervalst avondje uit op het platteland. Het sterkste gedeelte van het pro gramma zat voor de pauze. Door de verscheidenheid van de eerste nummers ontstond een leuk Texels theater. De spelers en speelsters kwamen zeer on gedwongen op en dit gaf het geheel meteen een relaxte sfeer. Alsof het nog een repetitie was, zo werden enkele liedjes over de lange wachttijden en de overtocht per Teso-boot gebracht. Na tuurlijk weer met eigen teksten op bekende wijsjes, duidelijk de sterkste kant van de groep. Daar paste het 'live-geluid' van de accordeon van let de Ruyter uitstekend bij. Daarna werd het naaktstrand in vele toonaarden bezon gen. „Pa loopt in zijn blote kont. We spelen jeu de boules. Al dat zwaaien en wiebelen geeft zo'n vrij gevoel", zijn enkele tekstregels uit het lied „Naar het naaktstrand" Bij het aanwezige publiek deed de sketch „de street" het ook goed. Op z'n Tessels werd de overlast van discotheekbezoekers en de nieuws gierigheid van de Texelaars onomwon den op de hak genomen. Het werd duidelijk dat de tekst betrekking had op de bezwaarschriften die indertijd tegen nachtcafé's zijn gemaakt. Het urineren door de brievenbus en het vrijen in de tuin, alles kwam aan bod. De sketch eindigde sterk met de opmerking van een roddelende Hoornder vrouw: „Ik zal mijn ramen maar even lappen, anders zie ik niets vanavond." Ongemerkt kwam daarna een vol gende sketch aan bod. Een Hoornder en een Groninger dame op leeftijd blijken na een genoegelijk 'klessie' op een bank te ontdekken dat ze vele jaren geleden verliefd op elkaar zijn geweest. Besloten wordt samen naar de film te gaan. En ook het aanbod van films zorgt voor de nodige hilariteit in de zaal. 'Opa' citeert uit de Texeltoerist vele filmtitels die allen betrekking hebben op Texel. We noe men er een paar: „Het gebeurde in de Westen", „Vrolijke ontucht op de Hors" en „Veel gezeik aan de Rozen- dijk" met Jan Wolkers in de hoofdrol. Besloten wordt om dan toch maar de eendjes te voeren waarbij het publiek een lading brood te verwerken krijgt. Heel anders van opzet was „De versiering." Een ritmische act met klas sieke muziek in veel verschillende stem mingen. Bij elk muziekstuk past een type man die probeert een meisje het hof te maken. Harry Schilling wist uitstekend gestalte te geven aan de verschillende types en hoewel het dansritme niet altijd in de maat was, ontstond toch een ver makelijk kijkspel. Voor de pauze werd besloten met een selectie uit het programma van vorig jaar. Dit onderdeel duurde te lang en was soms verwarrend. Vooral de play-back act van Charlotte Lorier op cabaretteksten paste niet in het geheel. Het travestienummer van Cor van Heer waarden waarin een Spaanse zangeres werd geparodieerd lijkt echter steeds meer aan kracht te winnen. Het werd dinsdagavond duidelijk dat de dansles sen van Ina Platte vruchten beginnen af te werpen, want een kort dansnummer van Cor van Heerwaarden en Thea Tollenaar werd goed gebracht. Het oude nummer waarin verschillende vo gelnamen in associatie worden gebracht met versierders op vakantie was nogal gezocht en daarom vervelend. Na de pauze brachten Cor van Heer- waarden en Thea Tollenaar het nummer „Omdat ik zoveel van je hou" uit de I musical De Jantjes, met wederom een eigen tekst. In dit liedje werd duidelijk gemaakt dat Cor graag voor één keer Mariene Dietrich wil zijn en Thea Frank Sinatra. Dat gebeurt dan ook. In de juiste aankleding werden enkele num mers van de Duitse zangeres en de Amerikaanse zanger geplay-backt Als de revuegroep op de mimetoer wil dan is te overweggen in rap tempo ook andere artiesten op deze wijze op de haak te nemen. „Ballade van een sok" was de geheide meezinger uit het programma dat eerder bij het Jan Drijverschool- jubileum werd uitgevoerd. Harry Schil ling praatte de mensen vakkundig het toneel op en wist met enthousiasme de zaal aan het zingen te krijgen. Besloten werd met het stemmige ,,'t Is goed in het eigen hart te kijken" waarin duidelijk werd gemaakt dat de groep niets meer wil dan zich een avondje uitleven en daarmee de zaal een spiegel voor houdend: „Gooi ook de remmen eens los". Het functionele rijdbare decor was gemaakt door Henk Zijm. Voor de grime zorgde Gerdi Graboswski, het licht en (uitstekende) geluid werd verzorgd door André Smit. De nieuwe zomerrevue van „Op de bonnefooi" wordt 6,13, 20 en 27 juli, 3, 10, 17 en 24 augustus in dorpshuis De Waldhoorn voor het voet licht gebracht. Eendjes voeren, één van de sketch/es uit de revue. Cor van Heerwaarden en Charlotte Lorier bespreken de vakantiemogelijkheden op Texel in het verleden.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1