Esperanto-monument slaat op instorten PEN-bedrijf doet aan energiebesparing De Vries en v.d. Wiel JSZmSZZ maakt Krim-fietspad Guus Barhorst en Geert Ellen verrassende winnaars bij wielrennen Geslaagde gezelligheidsrit Overvaller aangehouden Vakantie GVT in Den Helder Explosieven gevonden Driekamp Texel - Gieten - Brummen Geslaagd VRIJDAG 26 JUNI 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 2 Het Esperanto monument in Den Burg dat volgens omwonenden op instorten staat Het Esperantomonument aan de Ko- gerstraat in Den Burg staat op instorten. Omwonenden houden bij iedere storm hun hart vast. Woorden van deze strek king sprak de heer Zegers afgelopen dinsdag tijdens de rondvraag van de vergadering van de commissie openbare werken. Volgens het commissielid zou met name de bovenkant van het monu ment erg gammel zijn. Voorzitter Van der Kooi zegde toe dat de zaak met gemeentewerken zal worden opgeno men. In verband met sloopwerkzaamheden in Den Burg wilde Zegers weten wie verantwoordelijk Is voor het aanzicht van de muur tussen twee panden waar van er één gesloopt is. Hij noemde met name de sloop van van voormalige slagerij Visser en de toekomstige sloop van de showroom van automobielbedrijf Reij, aan de Waalderstraat. Als een pand gesloopt wordt blijft het naast gelegen pand vaak met een erg lelijke muur zitten, volgens Zegers. Directeur gemeentewerken legde uit dat het vaak voorkomt dat door sloopwerkzaamhe den een voormalige binnenmuur opeens als buitenmuur moet functioneren. Een dergelijke muur moet dan verstevigd worden om tocht en lekkage te voor komen. Dat verstevigen is iets waarvoor de slopers verantwoordelijk zijn. Van Hoorn zei niet te weten of slopers ook verantwoordelijk kunnen worden ge steld voor een acceptabel aanzien van een dergelijke muur. Hij beloofde dit te zullen nagaan. Puin Tenslotte vroeg Zegers over het aan bieden van puin op de vuilnisstortplaats. Volgens een regeling die enige tijd geleden van kracht is geworden, mag gesorteerd en voor hergebruik geschikt puin gratis op de stortplaats worden gedeponeerd. Voor ongesorteerd puin wordt echter een flink bedrag in reke ning gebracht. Zegers had gehoord dat mensen die het sorteren te veel werk vonden hun puin illegaal ergens anders stortten. Directeur gemeentewerken Van Hoorn zei echter dat hij niet de indruk had dat het aanbod van puin op de stortplaats minder was geworden. Wanneer toch op andere plaatsen ille gaal puin wordt gestort dan gebeurt dit op zeer kleine schaal. Beumkes had van zijn fractiegenoot Cor Ellen wat vragen meegekregen. Ook Ellen bleek bezorgd te zijn over de staat van het Esperantomonument. Verder had Ellen vastgesteld dat de buitendijkse fietsroute nog geen naam heeft. Hij wilde voorstellen deze route de naam te geven van de Amerikaanse Dakota die aan het eind van de oorlog net buiten de dijk neerstortte. Mistpaaltjes Als eigen vraag bracht Beumkes naar voren het verzoek van enkele inwoners van Oudeschild over de Redoute. Deze willen graag mistpaaltjes met reflectoren langs deze kronkelige weg. Voorzitter Van der Kooi zei dat dit geen gemeen teweg is, maar toebehoort aan het Waterschap. Het verzoek zal echter overgebracht worden. In antwoord op een vraag van Beumkes kon verder nog worden meegedeeld dat de Watermo lenweg zal worden verbeterd als de goedkeuring er voor binnen is. Er zijn nog geen termijnen te noemen. Kampeerbussen In de rondvraag maakte Dros melding van het feit dat het in het Krimbos nogal een rommel is. Volgens hem zou een aantal vuilnisbakken er niet misstaan. Hij zei dat in dit bos druk gebruik wordt gemaakt door eigenaren van kampeer bussen die er 's nachts illegaal staan. Beloofd werd dat deze zaak nagegaan wordt. Niet tevreden was Dros over de glas bakken. Hij vond ze lelijk en haalde een voorbeeld aan van een lelijk flatgebouw in Purmerend dat door een gigantische muurschildering een stuk mooier was geworden, hij vroeg zich af of de glascontainers ook niet beschilderd of gecamoufleerd kunnen worden. ,,Ze vallen nu wel erg op." Van der Kooi zei dat het juist de be doeling is dat die bakken opvallen zodat de mensen er met hun glas heengaan. Beschilderen achtte hij geen oplossing omdat de bakken bij vervoer nogal te lijden hebben en dat ten koste zou gaan van de erop aangebrachte kunstzinnige uiting. Wat betreft de Bernhardlaan wilde Dros weten of het mogelijk is daar een fietspad te maken door strepen op het wegdek te zetten. In Alkmaar had hij dergelijke fietsstroken gezien en dit leek hem een veilige oplossing voor de Bern hardlaan. Van Hoorn zei dat de moei lijkheid is dat de Bernhardlaan niet ge asfalteerd is. Daardoor is het afzetten van een dergelijke strook een moeilijke aangelegenheid. Het plaatsen van strepen op de fiets paden was de laatste vraag van Dros. Deze kwestie was in een eerdere verga dering al eens door Zegers aangevoerd. Op de fietspaden zouden in het midden onderbroken strepen moeten komen om de nachtelijke fietser beter zijn weg te kunnen laten vinden. Volgens Dros waren er door het aanbrengen van slijtagelagen op verschillende wegen nu toch machines op Texel om strepen te zetten, zodat ze meteen het fietspad zouden kunnen doen. Oude Schild Aan het eind van de rondvraag deelde Zegers nog mede dat het bord op de Pontweg dat naar Oudeschild verwijst fout is. Er staat Oude Schild in plaats van Oudeschild. Van Hoorn zei dat deze borden tegenwoordig door de dienst gemeentewerken van Texel zelf worden onderhouden omdat de werkzaamhe den door de ANWB te duur werden. De fout werd dus op Texel gemaakt. Ove rigens zijn de borden die op Texel zelf worden behandeld voorzien van een groter lettertype dat <Je duidelijkheid ten goede komt. De leden van de vereniging van Vrienden van het Paard startten zondag om kwart over tien voor een gezellig heidsrit met onbekende bestemming. Er werd door 21 aangespannen voertuigen, 3 ponyruiters en 115 personen aan deel genomen. Als gasten waren uitgenodigd ere voorzitter Joh. Roeper en echtgenote, verenigings-adviseur en vroegere in specteur van het WPN de heer en me vrouw Biesheuvel. Zij werden gereden in de landouwer door D. Keijser. De prijs die altijd bij deze gezelligheidsrit wordt toegekend aan het origineelste idee ging naar Arie Kikkert omdat hij aan de jeugd uit De Koog een gratis rit aanbood. Ondanks het gure weer was de stem ming goed. Het einde van de rit was bij de Worsteltent waar men zich de ge braden kip goed liet smaken. De paar den werden tijdens het dineren verzorgd door de familie Goeman, op het land van D. Smit en de rit was uitgezet door mevrouw A. Bakker-Witte, R. Eelman en J. Kikkert. S*,- - t- Op 16 juni is het fietspad langs de Krimweg aanbesteed. De aanleg is ge gund aavn De Vries en Van de Wiel. Dit werd dinsdagmiddag door voorzitter Van der Kooi meegedeeld in de verga dering van de commissie voor openbare werken. Met de aanleg is een bedrag van f445.000,— gemoeid. Het fietspad zal in beton worden uitgevoerd. Voor het werk hadden drie aan nemingsbedrijven ingeschreven. Cobe- ton uit Gelderland, Daalder uit Alkmaar en De Vries en Van der Wiel uit Sint Maartensvlotbrug. Het laatste bedrijf was het laagst. Het grote voordeel van fietspaden van beton is dat deze paden geen onderhoud behoeven en dat de aanleg ongeveer tien procent goedkoper is dan een gelijksoortig pad van asfalt. Verder krijgen wortels van bomen en struiken geen kans onder beton. Met name oudere paden van asfalt worden hobbelig of gaan scheuren doordat allerlei wortels het wegdek ontwrichten. Volgens Van der Kooi zal ook niets te merken zijn van naden tussen de ver schillende betonelementen. Slijtage Verder zei de voorzitter dat de af gelopen tijd nieuwe slijtlagen zijn aan gebracht op delen van de Postweg, de Georgiëweg, de Schilderweg en de Pontweg. Dros vond dit een wat om slachtige manier van werken. Volgens hem is het goedkoper alle wegen ineens van een nieuwe slijtlaag te voorzien, dan steeds stukjes te behandelen. Ook het opnieuw trekken van strepen op het wegdek zou dan in één keer kunnen ge schieden. Volgens Van der Kooi was voor het huidige systeem gekozen om dat de wegen lang niet overal even snel slijten. Zou je een hele weg ineens aehandelen, dan zou je ook de delen meenemen die nog goed zijn. Zou je In samenwerking met de recher che Rotterdam heeft de rijkspolitie Texel woensdag een inwoner uit die stad aangehouden, die vier gewa pende overvallen op zijn naam heeft staan. De jongeman had het vooral op middenstanders in Rotterdam voorzien. Aanvankelijk was er sprake van dat twee overvallers konden worden aangehouden. De tweede bleek echter al van het eiland af te zijn toen de politie tot aktie overging. Vanaf 30 juni heeft GVT vakantie. Het nieuwe lesrooster wordt begin augustus in de Texelse Courant geplaatst. zolang wachten tot de hele weg behan deld moet worden, dan zijn sommige delen te slecht geworden om nog alleen met een nieuwe slijtlaag te kunnen be- nandelen. Dros wilde toch uitgezocht zien of het niet goedkoper kan. Zegers zei er bezwaar tegen te heb ben dat dit soort werk wordt uitgevoerd door firma's van de vaste wal. Hij vond dat je alleen maar bij noodgevallen aan nemers van elders op Texel moet laten werken. Directeur gemeentewerken Van Hoorn kon zich dat wel voorstellen, maar vertelde dat er zeer specifieke apparatuur voor dit soort werk nodig is. De Texelse aannemer Daalder is mo menteel bezig dergelijk werk onder de knie te krijgen. Als het eenmaal zover is, kan hij deze werkzaamheden voor de gemeente verrichten. Fonteinsnol Tenslotte kwam bij de mededelingen op de vergadering de uitkijktoren op de Fonteinsnol aan de orde. Staatsbos beheer heeft geen geld om deze toren te onderhouden en wil hem slopen. De gemeente vindt dat zonde en wil hem handhaven. In dat geval zal er echter wel een extra verdieping opmoeten om dat het uitzicht langzamerhand minder is geworden door hoge bomen. De financiële mogelijkheden hiervan wor den bekeken. Zondag werd in Den Helder de tweede wedstrijd voor het Noordhol lands kampioenschap verreden. Enkele Texelaars hadden de boot gemist waar door ze te laat aankwamen en nog net met de training mee konden doen. Er werden in deze wedstrijd alleen twee manches verreden waarvan de behaalde punten opgeteld werden. De eerste manche van de 125cc junioren waarin 12 Texelaars zaten werd door Rienk Platte goed gereden en hij eindigde als vierde. Remco de Beer werd zesde en Grisnigt achtste. Nico Bakker kwam ernstig ten val waardoor zijn stuur verbogen was. Niels Koorn die in de 250cc klasse reed was in de eerste manche grandioos. Hij werd derde. Helaas was de tweede manche voor Niels geen succes omdat hij pech kreeg en vroegtijdig aan de kant moest. In de tweede manche van de 125cc junioren werd Jan Grisnigt twee de en Remco de Beer derde. Nico Bakker werd nadat hij een nieuw stuur gemonteerd had zesde en Rob Venne- man werd zevende. Carlo Witte had in de tweede manche op de helft van de rit geen benzine meer zodat hij ook vroeg tijdig af moest stappen. Rienk Platte viel twee keer en finishte in de achterste linie. Het eindresultaat van de 125 cc: 3. Remco de Beer, 4. Jan Grisnigt, 5. Rob Venneman, 11. Arie Eelman, 13. Rienk Platte, 15. Albert Keijser, 16. Carlo Witte 20. Frans Boerse, 22. Willem Boerse en 25. Theo Veeger. Electriciteisbedrijven blijven niet ach ter bij het toepassen van energiebe sparende systemen en maatregelen. Zojuist is de laatste hand gelegd aan het isoleren van de grote brandstofvoor raadtanks op het centraleterrein te Oudeschild. De wanden en het dak van de beide tanks (elk 4000 m2) zijn voorzien van een drie centimeter dikke laag polyurethaanschuim. hetzelfde materiaal dat ook bij spouwmuren wordt toegepast. Het schuim is voorzien van een deklaag die in de vertrouwde groene kleur is uitgevoerd zodat zo op het oog niets van de verandering is te zien. Het isoleren van de tanks was een zeer zinvolle operatie, die zoveel energie bespaart dat de kosten binnen enkele jaren zijn terugverdiend. In de tanks wordt een grote voorraad zware stook olie bewaard. Om deze olie voldoende vloeibaar te krijgen zodat deze naar de centrale kan worden gepompt moet deze voortdurend op een temperatuur van veertig tot vijftig graden worden gehouden met behulp van stoom uit de centrale. Het is duidelijk dat veel van deze warmte aan de lucht werd afge geven zolang de tanks niet waren geïsoleerd. Dat er veel stoom en dus meer brandstof nodig was om de olie voorraad op het vereiste temperatuur- niveau te houden was het gevolg. Het isolatiewerk is uitgevoerd door de Bel gische firma Recticel. Om de laag te kunnen aanbrengen moest aan een aantal voorwaarden worden voldaan een temperatuur van meer dan 25 graden, een relatieve vochtigheid van minder dan 60% en minder wind dan zes meter per seconde. Die combinatie is op Texel nogal zeldzaam zodat de mannen van Recticel wekenlang op Texel hebben gezeten, maar slechts een heel klein deel van deze tijd aan het werk zijn geweest. Maar de afgelopen dagen liep alles ineens erg mee en kon het karwei worden geklaard. Wie is verantwoords/ijk voor hot aanricht von dit soort muren?", wilde Zegers weten. De woensdagavond op Zuid Haffel verreden wedstrijden voor de wilercom- petitie hadden een verrassend verloop. Guus Barhorst die al enige tijd in Ede woont, was met vakantie op Texel en kon daardaar nog eens meedoen bij zijn oude club. Hij eiste meteen ook maar de overwinning voor zich opl Bij de Bpoule was het Geert Ellen die ruimschoots eerste werd, hoewel hij pas zijn derde wedstrijd fietste. De eerste plaats bij de veteranen was voor Gerrit Terwindt, bij de A-jeugd won Niels Collou en bij de jongsten Paul Witte. De A-pouie had 25 rondjes voor de boeg. Het tempo was vanaf het begin zeer hoog. Vooral Guus Barhorst die met een amateurlicentie rijdt, werd goed in de gaten gehouden. Het werd een sportieve strijd met enkele vergeef se uitlooppogingen en met een aantal afvallers. Voor Willem Keijser, Jan Buis, en Jan van de Wal was de strijd dit keer te zwaar zodat ze voortijdig afstapten. In de eindfase was een valpartij waarbij Jan Huydink en Guus Barhorst betrok ken waren. Jan Huydink moest de strijd staken met flinke schaafwonden. De eindsprint werd daarna gewonnen door Guus Barhorst, tweede werd Cees Boks die vurig werd aangemoedigd door een grote schare persoonlijke supporters. Derde werd Hans Koorn. De B-poule reed 15 rondjes. De groep bleef tot het laatst toe bij elkaar en koerste goed door. Geert Ellen toonde zich een veelbelovend renner door in de laatste fase van de strijd weg te springen en zijn voorsprong een volle ronde vast te houden. Hij werd daardoor glansrijk winnaar. Van de achtervolgende groep won Ronald Kramer de sprint met Hans van de Slikke als derde. De veteranen kwamen met 3 renners aan de start. Ze hielden elkaar voort durend in het oog zodat niemand kon ontsnappen. Door een vergissing van wedstrijdleider Jan van Boven werden zij één ronde te vroeg afgebeld zodat ze eerder dan verwacht de kantine konden opzoeken voor de welverdiende thee. Jeugd Ook bij de A-jeugd werd weer hard gereden. Niels Collou en Nico Evers reden samen stevig door. Hun tempo was te hoog voor Marleen Terwindt en Dennis de Rooy, die hun eigen koers reden en als derde en vierde over de finish kwamen met Niels op de eerste plaats en Nico als tweede. De B-jeugd die altijd als eerste start, ging ook hard zodat er snel een gat viel met de rapsten voorin en daarna een groepje van drie renners en enkelen voor wie het te zwaar was om bij te blijven. Er wordt in deze groep steeds heel sportief gereden met een gezonde on derlinge strijdlust. Dit keer was de over winning voor Paul Witte die daar erg blij mee was. Tweede werd de steeds sterker rijdens Anna Simone Kooiman en derde Robert Visser. Woensdagavond a.s. worden er ge woon wedstrijden voor de competitie gereden op Zuid Haffel en zaterdag 4 juli volgen de wedstrijden om het club kampioenschap 1981. Deze wedstrijden worden dit jaar gehouden op het par cours Bernhardlaan in Den Burg. Tussen paal 7 en 8 werden dinsdag twee granaten gevonden, die inmiddels door de Explosieven Opruimingsdienst onschadelijk zijn gemaakt. Komend weekeinde staat voor de Texelse zwem- en poloclub in het teken van de jaarlijkse driekamp met de clubs uit Gieten en Brummen. Vorig jaar was de club uit Brummen gastheer en dit jaar vervult Texel die rol. Het gebeuren wordt nu voor de achtste keer ge houden. Vorig jaar werd voor het eerst een vast programma opgeseld dat zich ieder jaar zal herhalen. Naast het zwem men staat ook de omgang en de ver broedering tijdens de driekamp centraal. Vandaar dat de meeste zwemmers van de overkant bij leden van de ZPC TX 71 ondergebracht zullen worden. Totaal zullen 200 leden aan de driekamp mee doen. De wedstrijden beginnen zaterdag middag om drie uur in zwembad de Molenkoog. Zondagochtend wordt om negen uur begonnen. De wedstrijden duren dan tot 1 uur 's middags. Za terdagavond worden alle deelnemers om acht uur bij het zwembad verwacht. Wat er dan gebeurt is nog een ver rassing. De deelnemers arriveren zaterdag middag om half één bij het zwembad. De gastgezinnen worden verzocht om langs het ketelhuis naar de zonneweide te gaan, dus niet door het zwembad. Jaar worden namelijk de deelnemers san de gastgezinnen toegewezen. Het rwembad zal voor de gelegenheid een feestelijk aanzien krijgen. Een aantal leden van de zwemclub gaat zondagmiddag tussen 17.00 en 18.00 uur diploma zwemmen in de Schots in Den Helder. Volledig programma Driekamp Texel- Gieten-Brummen. Zaterdag: 15.00-17.00 u. zwemwedstrijden 17.00-19.00 u. waterpolowedstrijden Zondag: 9.00-11.00 u. zwemwedstrijden 11.00-13.00 u. waterpolowedstrijden 13.30 u. prijsuitreiking 14.30-15.00 u. vertrek gasten Aan de HTS te Alkmaar zijn drie Texelaars geslaagd. Het zijn Peter Witte (electrotechniek), Wim Witte (werk tuigbouwkunde) en Fred Albers (weg en waterbouwkunde). Siebe Waaijer, medewerker van Jan Dekker verzekeringen, slaagde voor het assurantie diploma B te Alkmaar.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2