Geanimeerde hoorzitting over de haven lelangen van beroepsvisserij onvoldoende gewaarborgd? PSP kwam belofte niet na VAN HET RAADHUIS „Dienstmededelingen" 'J 3 90 jaar LOM-ouders praten over dépendance Mededelingen van B. en Van fiets gevallen Geld gestolen RIJDAG 26 JUNI 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Het havengebied van Oudeschild is te klein om het alle gebruikers van volledig naar de zin te kunnen maken. Hoewel sprake is van een jede overlegsituatie tussen met name de beroepsvissers en de atersport, zal het bij de verdeling van de haven onvermijdelijk zijn tot Dmpromissen te komen, zeker als in de toekomst nieuwe activiteiten orden aangetrokken bijvoorbeeld op het gebied van mosselen. Het zo eerlijk mogelijk verdelen van de ek was onderwerp van gesprek tij- i ins een geanimeerde hoorzitting die l nsdagavond in de raadszaal werd ge- uden over het ontwerp bestem- ingsplan voor de haven van Oude- hild. Op vrij heftige wijze kwam daar- de beroepsvisserij op voor haar langen. Bij monde van voorzitter L. Weijdt van de vissersvereniging :TV werd naar voren gebracht dat de langen van de vissers in het plan ter, althans duidelijker moeten wor- n beschreven. Want de beroepsvis- rs zijn de hoofdgebruikers van de iven. De Noordzeevisser C. Vonk on- irstreepte dit. Hij signaleerde dat de :reatievaart naar verhouding veel ha- nruimte toegewezen heeft gekregen 5%). Hij vond dat deze aandacht voor vakantie vierende mens schril af- lekt tegen de mogelijkheden die het meentebestuur wil bieden aan de irkende en producerende vissers die goed geoutilleerde haven die instbaar kan zijn aan alternatieve vis- rijmethoden in de toekomst, hard dig hebben. Voorzitter wethouder J. Nauta ver- larde herhaaldelijk dat de gemeente arvan terdege doordrongen is. De langen van de beroepsvisserij worden Ifs als vanzelfsprekend beschouwd, list omdat ze niet steeds met name urden genoemd wordt misschien een irkeerde indruk gewekt. Vergeten De gemeente had al direct voor on- idige irritatie onder de vissers ge- rgd door het ontwerp bestemmings in aan allerlei belanggroeperingen toe sturen maar daarbij de vissersver- iging te vergeten. De vereniging had stukken daarop ter inzage gekregen n de Coöperatieve Inkoopvereniging or Visserijbenodigdheden en beide ganisaties samen hadden een brief ït aan- en opmerkingen ingediend. ior een ludiek element was gezorgd or tegelijk met het bezwaarschrift een ipuzzel van de Oudeschilder haven ar het gemeentebestuur te zenden, e legpuzzel geeft namelijk een veel lëler beeld van de situatie in de haven, n de tekening waar- se het college de omslag van het be- immingsplan had verfraaid: enkele ide botters in de haven van voor de rlog. In het verloop van de discussie :ek dat de vissers dit zagen als een mptoom voor de volgens hen te ge- igschattende wijze waarop tegen de iroepsvisserij wordt aangekeken. De nclusie van de gemeente dat de ont- ikkeling van de Texelse visserij in de atste tijd 'bescheiden' is. rd aan de hand van cijfers niet deeld. In tegendeel, het woord 'be ëdigend' werd beter op zijn plaats lacht. Ontvreden waren de vissers ook er het feit dat in het nieuwe be- immingsplan geen nieuwe haven- ond is aangegeven. Een nieuwe bre- re havenmond is dringend noodzake- Elexibel Een deel van de bezwaren kon aan het igin van de bijeenkomst al direct uit de worden geruimd. B en W hebben iwust een zo flexibel mogelijk plan Hen maken. Dat betekent dat de in- iling van het havengebied helemaal vrij (althans niet via een bestemmings- snprocedure hoeft te worden gere- ild) zodat bijvoorbeeld het maken van n langere kade of het aanleggen van n steiger geoorloofd is, ook al staan rgelijke voorzieningen niet op de te- ning van het plan aangegeven. Een at meer strikte benadering geldt genlijk alleen voor de gebouwen op de iven. Hiervan moeten de grenzen wel lidelijk worden aangegeven. Ook het aken van een nieuwe havenmond is inder al te veel rompslomp mogelijk 'enals het toelaten van voorzieningen n behoeve van mosselactiviteit. Dat in door toepassing van de zg. wijzi ngsbevoegdheden, die in het plan zijn igenomen. Dringen In zon mondelinge toelichting bij het izwaarschrift liet L. J. Weijdt uit- imen dat het straks dringen wordt in haven en dat elke extra of reeds inwezige maar nog niet gesignaleerde tiviteit ten koste gaat van de ruimte )or de beroepsvissers. Over de aanleg in een visserijsteiger in de werkhaven left het college zich overigens geen Jrgen meer te maken want de vissers 'bben daar definitief van afgezien nadat het droogdok in de haven is gekomen. Verlenging van de bestaande kade is echter wel belangrijk. Wethouder Nauta vond dat de be langen van de visserij door het nu ter tafel liggende bestemmingsplan bijzon der goed worden gewaarborgd. Ook de bestemmingsaanduiding 'bedrijfshaven' maakt duidelijk dat de haven in eerste plaats is bedoeld voor degenen die er hun brood moeten verdienen. Voor de recreatievaart is een aparte plaats in geruimd. Watersport Ook de watersport liet van zich horen, in de persoon van de heer L. den Houter, voorzitter van de Watersport vereniging Texel. Hij signaleerde dat op het haventerrein drie horecabedrijven als zodanig zijn bestemd. Hij vroeg een Oudeschild mogelijkheden moet schep pen voor offshore-activiteiten. Dus acti viteiten van ondernemingen die zich bezig houden met bevoorrading, repa ratie e.d. van booreilanden en aan verwante installaties op het continentale plat. De Oudeschilder haven, direct aan diep water, is daarvoor nogal geschikt. Hamer vond dat offshoreactiviteiten de visserij en de watersport niet mogen belemmeren, maar wilde wel meer posi tieve aandacht van de gemeente voor dit onderwerp. Hij wilde dan ook met een het gemeentelijke standpunt weten: wilt u offshore of niet? Wat doet u als een maatschappij zich aandient? Nauta hield zich op de vlakte. Hij zei dat de bestemming bedrijfshaven ook offshore activiteiten niet uitsluit, maar gevreesd moet worden dat er totaal geen ruimte voor is. De visserij zou in ieder geval hevig in de knel komen. Het bleek dat Hamer nog verder had gedacht: uit breiding van de haven met het onlangs aangekochte industrieterrein van zeven hectare. Nauta zei dat een eventuele offschoreaanvraag natuurlijk serieus zal worden bekeken, maar vond het overi gens niet zo'n reële zaak. Tot dusver is nooit iets gebleken van belangstelling varen, zoals de eveneens aanwezige havenmeester kon bevestigen. Het oude CIV-gebouw heeft daarom een uitge sproken 'industrie' bestemming gekre gen. Schilder- en andere onderhouds werkzaamheden aan schepen worden door het bestemmingsplan niet belem merd, maar mogelijk wel door de steeds strenger wordende wettelijke bepalin gen ter bestrijding van de verontrei niging van oppervlaktewater. Aldus werd geantwoord op een vraag in hoe verre het spuiten van schepen straks nog geoorloofd is. Wadslakje Ook in ander verband kwamen de strenger wordende bepalingen ten be hoeve van het milieu in de kritische aandacht. Nogal afdwalend van het on derwerp vertelde L. J. Weijdt dat te genwoordig bij zandspuiten het vrijko mende water eerst van slib moet wor den ontdaan voordat het naar zee terugmag. Dat zou gebeuren met het oog op het wadslakje dat niet tegen slibhoudend zeewater is bestand.... Een ander milieuaspect betreft de dergelijke bestemming ook te leggen op het horecabedrijf van het clubschip. Verder informeerde hij waar de ge meente straks de chartervaartuigen wïl hebben en in hoeverre en op welke manier zij toeristenbelasting zullen af dragen. Den Houter wilde ook dat na de aanleg van de jachthaven, geen wij ziging wordt gebracht in het feitelijk beheer. Dat zou dus bij de water sportvereniging moeten blijven berus ten. Deze verlangens hadden slechts wei nig met de planologie te maken. Het leggen van een horecabestemming op de verenigingskantine vond Nauta niet nodig. De bestemming 'kantine' laat het horecagebruik automatisch toe. Boven dien is de verenigingskantine niet te vergelijken met een gewoon particulier horecabedrijf. Over allerlei aspecten van de heffing van toeristenbelasting zal binnenkort in ander verband worden gesproken; ook de problemen die wat dat betreft in de haven van Oudeschild spelen, zullen daarbij aan de orde komen. De watersportvereniging is dik tevre den met de ruimte waarover zij in de toekomst beschikt. Den Houter liet blijken bereid te zijn wat af te staan als dat in verband met nieuwe activiteiten (mosselteelt) wenselijk zou zijn. De heer B. P. Rab had als handelaar in benzine en olie graag leidingstraten in de plantekening opgenomen willen zien en ook de vulputten bij de steiger zouden moeten worden aangegeven. Er moet rekening mee worden gehouden dat deze plek van de haven in de toekomst veel vaker door tankboten 'bezet' zal zijn in verband met toe komstige ontwikkelingen van het bedrijf Rab. De heer R. Hamer vond dat het ge meentebestuur in het havengebied van van de zijde van offschoreondernemin- gen. Volgens Hamer zou dat spoedig anders worden; er zou op Texel sprake zijn van bepaalde initiatieven in die richting. Over dit onderwerp is in gemeentelijk verband al een eerder uitgebreid gepraat maar er is nooit wat uitgekomen. De heer Weijdt liet zich zeer sceptisch uit over mogelijkheden op Texel, waarbij hij wees op de enorme schepen die tegen woordig bij de offshore worden ge bruikt. De haven is daar nooit geschikt voor te maken. Reeëler leek het hem om de Mokbaai tot haven te maken al ver moedde hij dat defensie en milieu groepen zich daartegen zouden ver zetten. Geen surfers Het gemeentebestuur acht een wind- surfschool duidelijk strijdig met de ha venactiviteiten en wil in het bestem mingsplan dan ook niet bevorderen dat de windsurfschool van Gerard Roeper in het oude CIV-gebouw blijft bestaan'. De heer Walter Brommersma die namens Gerard Roeper het woord voerde, slaagde er niet in Nauta tot andere gedachten te brengen. Roeper zit thans 'bij gedogen' in het pand. Hij heeft een gemeentelijke ontheffing, maar die is per 1 oktober opgezegd. De surfschool moet dan dus zijn verdwenen maar volgens Brommersma heeft Roeper geen alternatief. Een gebouw op het industrieterrein is te kostbaar en een tij delijk onderkomen op de waddendijk is ook een utopie. Brommersma vroeg daarom om een wat minder 'enge' bestemming voor het CIV-gebouw waardoor de surfschool daar kan blij ven. Maar het ziet er niet naar uit dat de gemeente daaraan wil meewerken. De surfactiviteiten zijn niet 'havengericht' en worden zelfs als belemmerend er- Namens de beroepsvisserij werd het woord gevoerd door de heer L J. Weijdt Voor hen op tafel staat de legpuzzel van de Oude schilder haven. verplichting om het afvalwater vanuit de diverse gebouwen op de haven via een persleiding naar de rioolzuivering af te voeren. Gezien het betrekkelijk kleine aantal aansluitingen van zo'n riolerings- net voor de haven wordt dat een nogal kostbare zaak. Tot dusver komt alle afvalwater in de haven terecht, wat in de praktijk niet zoveel problemen geeft. Ook een eventueel openbaar toilet op het haventerrein zal dus moeten lozen op een riool in plaats van de haven. Zo'n openbaar toilet is op de haven overigens zeer dringend nodig. De vele bezoekers van de haven zijp nu aangewezen op de horeca- en andere bedrijven. Nauta zei dat het bestemmingsplan een openbaar toilet niet in de weg staat. Het kan bij vrijstelling worden geregeld. Misschien een idee voor de gezamenlijke onder nemers. De heer Jan van der Vis Azn. vond dat de gemeente spoed moet zetten achter de vergroting van de haven mond. Als het rijk de haven van Oude schild straks overdraagt aan de ge meente zag hij er niet veel meer van terecht komen. Nauta zei dat het zover nog niet is. Als de gemeente de haven moet overnemen zal eerst uitgebreid over de voorwaarden worden gespro ken. De heren Th. Bakker en Goudsblom betreurden dat de jachthaven definitief aan de noordkant van de haven is ge pland. Oorspronkelijk zouden de jachten in de oude haven komen, waardoor de opvarenden veel dichter bij de winkels, café's, e.d. zouden zitten. De wens werd uitgesproken dat ook de midden stand voortaan in een vroeg stadium bij het ontwikkelen van dergelijke plannen wordt betrokken. Met bovenstaand beeldmerk als blik vanger zullen onze lezers de komende weken af en toe een rubriekje aantreffen met mededelingen met betrekking tot de viering van het 90-jarig bestaan van het Koninklijk Texels Fanfarekorps in september. Hieronder de eerste afleve ring. Oud-leden (muzikanten, tamboers of majorettes) die op dit moment nog geen uitnodiging hebben ontvangen voor de te organiseren reünie, worden verzocht zo spoedig mogelijk contact op te nemen met: R. Buysman (Boogerd 18, tel. 4426) of F. Zegel (Weverstraat 32, tel. 2728). Oude Fanfare-spullen (foto's, pro gramma's, zwarte petjes, enz.) melden bij Jaap Bakker, Heemskerckstraat 9 Oudeschild, tel. 3918. In het havenrestarant van 't Horntje houdt de oudervereniging VLOT Ver eniging LOM-ouders Texel) een bij eenkomst waarbij gesproken zal worden over de op handen zijnde vestiging van een Texelse dependance van de Helder- se Kompasschool. Op deze bijeenkomst zullen het hoofd van de Kompasschool en het plaats vervangend hoofd van de Kompas school aanwezig zijn. Het bestuur van VLOT zal ook trachten er een gemeen telijke vertegenwoordiger bij te krijgen, zodat een zo goed mogelijk inzicht kan worden verkregen van de faciliteiten die de Texelse LOM-dependance zal kun nen bieden. Veel van de VLOT-ouders hebben daarover nog hun twijfels. Zo menen zij dat tenminste twee leer krachten nodig zullen zijn om tot een schooltje te komen waar kinderen van uiteenlopende leeftijd op gevangen kunnen worden. Enthousiast voor de dependance zal men pas zijn als aan nemelijk wordt gemaakt dat de kwaliteit van het onderwijs aldaar niet zal onder doen voor dat van Den Helder. De ouders van de VLOT-vereniging hebben voor deze bijeenkomst een uit nodiging gehad, maar ook andere ouders van (mogelijke!) LOM-kinderen zijn welkom. In de vergadering van de commissie openbare werken die dinsdagmiddag werd gehouden kwam een brief aan de orde die de PSP afdeling Texel had ge schreven over het plakken van verkie zingspropaganda op plaatsen die daar niet voor bedoeld zijn In de brief die geschreven was door Donald de Vrind werd gesteld dat de verkiezingsaffiches op verboden plaatsen waren geplakt door al te enthousiaste sympathisanten en dat het partijbestuur dit zeker niet heeft aangemoedigd. Verder werd een gerechtelijke uitspraak aangehaald van het hof in Maastricht. Daarin werden plakkers in Sittard vrijgesproken die ge handeld hadden in strijd met de alge mene politieverordening in Sittard. In die verordening staat dat plakken alleen maar mag gebeuren op plaatsen die daarvoor aangewezen zijn. De presi dent van het hof in Maastricht achtte die verordening echter strijdig met het in verdragen vastgelegde recht op vrijheid van drukpers. Ondanks deze uitspraak Hinderwet Tot en met 27 juli liggen op het ge meentehuis, kamer 209, ter inzage de aanvragen voor een vergunning inge volge de Hinderwet, ingediend door: a. B. J. Miedema, voor een inrichting in hoofdzaak bestemd tot het bakken van voedings- en genotmiddelen in oliën en vetten aan de Dorpsstraat 24b te De Koog; b. N. J. de Wit, voor een landbouw- en veeteeltbedrijf aan de Postweg 125-127. De tijdstippen waarop inzage ver kregen kan worden zijn: maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.00 uur. Op maandagavond van 19.30-22.30 uur. Tot en met bovengenoemde datum kunnen gemotiveerde bezwaren bij bur gemeester en wethouders, postbus 200, 1791 AE Den Burg, worden ingediend. Indien men dat wenst, worden de per soonlijke gegevens van degene, die een bezwaarschrift indient, niet bekend ge maakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het be zwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. Mondeling kunnen gemotiveerde be zwaren worden ingebracht op de open bare zitting, welke op woensdag 15 juli 1981 gehouden wordt. Voor de aan vraag onder a. begint de zitting om 14.00 uur en voor de aanvraag onder b. om 14.30 uur. Tijdens de zitting is ook gelegenheid om over de aanvraag van gedachten te wisselen. Zij, die schriftelijk en /of mondeling bezwaren hebben ingediend, zullen te zijner tijd eveneens in de gelegenheid worden gesteld om bezwaren tegen de desbetreffende ontwerp-beschikking in te dienen. Nadere informatie wordt u graag ver strekt door de afdeling algemene zaken van het raadhuis. Huisvesting Ingaand heden heeft de huisvestings ambtenaar weer elke werkdag spreek uur. Wie over huisvestingszaken wil praten is welkom tussen 9.00 en 12.00 uur. Kermis Zoals gebruikelijk in de kermisperiode is a.s. woensdag-, donderdag- en vrij dagmiddag niemand in het raadhuis aanwezig. schreef De Vrind dat de PSP toch bereid is de opgeplakte affiches te verwijderen. In de brief meldde De Vrind er begrip voor te hebben dat het college, gezien zijn samenstelling, liever grijze borden en muren ziet dan de vrolijk gekleurde PSP-affïches. De brief van de PSP was op 2 juni geschreven. Wethouder Van der Kooi zei in de commissievergadering dat er sindsdien geen enkele poging was on dernomen de affiches daadwerkelijk te verwijderen. Hoewel de PSP niet weet wie de affiches overal heeft opge hangen, is de partij volgens Van der Kooi toch verantwoordelijk. Hij zegde de commissieleden toe nogmaals con tact op te nemen met de partij om ze te bewegen het plakwerk te verwijderen. „Als ze het niet doen, dan doen wij het, maar dan krijgen ze wel de rekening thuis", zei Van der Kooi. Zegers voegde hier nog aan toe: „Als het CDA dit gedaan had, had ik die affiches er hoogstpersoonlijk afgehaald." Glascontainer Op de vergadering kon verder worden meegedeeld dat de glascontainer op de Groeneplaats die eerst bij het Waag- gebouwtje stond, nu bij het gemeente huis is geplaatst. In een vorige verga dering van de commissie openbare wer ken vond Zegers het zonde dat de lelijke container bij het historische waagge- bouwtje stond. De nieuwe plek is echter ook nog niet ideaal. Hij staat nu in de weg voor de viskraam van de heer J. Mosk. En andere locaties stuiten weer op problemen met de marktkooplui. Niettemin zal worden getracht een plek zonder bezwaren te vinden. Op de Pontweg bij De Koog is in het verlengde van de Dorpsstraat een strook voor fietsers gemaakt. Van der Kooi zei dat met een afbeelding van een fiets op het wegdek is aangegeven dat de strook inderdaad voor fietsers is be doeld. Verder zal op de scheiding tussen het fietspad en de rijweg een verhoging worden aangebracht zodat automobi listen het voelen als ze te dicht in de buurt van de fietsers komen. Beumkes vond het wenselijk overleg met Staats bosbeheer te heropenen over een apart fietspad op deze plek. Tussen de ter plaatse aanwezige bomen zou een bij zonder fraai pad aangelegd kunnen worden. Een Texelaar, die onder invloed van drank op zijn fiets zat, viel woensdag op de Pontweg nabij De Koog van zijn vervoermiddel. De man kwam met het hoofd op straat terecht en moest zich onder doktersbehandeling stellen. Uit de portemonnee van een 23- jarige Texelaar werd woensdag een bedrag van 7120,— gestolen. De jongen kocht een ijsje in De Koog en liet zijn portemonnee een tijdje bij de ijstent liggen. Toen hij hem weer kwam halen bleek het geld zoek te zijn. Een 23-jarige Amsterdammer werd door dieven van zijn fotocamera afge holpen. Hij had het apparaat 's middags in zijn tent laten liggen, die op een camping bij De Koog stond. Toen hij terugkwam bleek het toestel ver dwenen te zijn.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5