G. Jansen over 33 welzijnswensen: Eerst plannen uitvoeren waar véél mensen baat bij hebben De Koog Promotion start met tobbesteken WA l verkeerde voorstelling van zaken door TESO Demonstratie met Sky Liner op 14 juli Filiaal van 't Swarte Schaep Toppop discoshow in Question Geslaagd uitstapje Reisvereniging Oosterend Baptisten lenen tent van EO Oud papier hier „WAT IK ZEGGEN WOU.." [RIJDAG 26 JUNI 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Het valt niet mee om uit 33 wensen op het gebied van sociaal julturee! werk de belangrijkste te kiezen, zodat die zospoedigmogelijk gerealiseerd kunnen worden. Dat ondervonden dinsdagavond de aadsleden van de commissie welzijn die vergaderden over het Dntwerp meerjarenplan voor het welzijnswerk op Texel. Duidelijke irioriteiten werden in deze vergadering niet gesteld. Bij enkele vensen vroegen Barendregt, Jansen en Welboren meer achtergrond- nformatie omdat met de summiere gegevens uit het rapport niet een goede keuze gemaakt kon worden. De opmerkingen van de com- nissieleden worden verwerkt in het advies van B en W aan de raad vaar de uiteindelijke prioriteitenlijst moet worden vastgesteld. Gelein lansen van het CDA zei dat zijn partij bij de prioriteitsbepaling vooral :al kijken naar het aantal deelnemers dat baat heeft bij een litgevoerde 'wens'. Wethouder Blanken merkte hierbij nel op dat een pijporgel voor de mu- iekschool voor het CDA dus minder elangrijk is dan herinrichting van de Vezentuin. (Het CDA had in de laatste aadsvergadering nl. uitdrukkelijk ge raagd een pijporgel voor de nieuwe tuziekschool ook te subsidiëren). Jan- en beaamde dit. Tijdens de commissievergadering roeg Jansen toch opnieuw om het ijporgel. „Volgens een leerkracht van e muziekschool is er één goed pijporgel p Texel en dat is van de Gereformeerde lemeente in Oosterend. De rest voldoet raktisch niet aan de eisen. Ook bij con- erten is een goed pijporgel onontbeer- jk", aldus Jansen. Blanken herhaalde et ook in de raadsvergadering ge- oemde argument dat het orgel in het ieuwe muziekcentrum van Oosterend oldoende is voor klassieke orgellessen. Deskundigen kunnen dit onderschrij- en", aldus Blanken. Jansen wist dat e animo voor lessen pijporgel moeilijk e peilen zijn, maar als het instrument in Ie school staat zal de animo wel iroeien, zo dacht hij. Nico Barendregt iad moeite met deze redenering. Hij ond het niet terecht om geld uit te ■ekken voor zaken die 'misschien' ffect opleveren. Daan Welboren stelde aarop voor opnieuw te overleggen met e leerkrachten van de muziekschool. Als ze andere instrumenten willen chrappen voor de aanschaf van een lijporgel dan kost het géén extra geld en «eten wij meteen hoe hard een oroel odig is", aldus het raadslid. Wethou- ondernemers-aktiviteiten Sinds maandag heeft de wol- en nij- rerheidswinkel 't Swarte Schaep uit de (ogerstraat er een filiaal in de Binnen- iurg bij. In het voormalige pand van de llederlandse Boekhoudcentrale is een rerkoopruimte gemaakt van 52 vier- lante meter. In het filiaal wordt alleen vol. modellen en borduurpakketten terkocht. „Voor het uitgebreider assor- iment kan de klant doorverwezen vorden naar de Kogerstraat", aldus de ligenaresse van 't Swarte Schaep, Alie Iwart. der Blanken ging met dit voorstel ak koord. Wielervereniging Texel wil graag een eigen circuit bij de Texelse Boys velden, waarbij mogelijk ook gebruik gemaakt kan worden van de kleedaccommoda ties van de voetbalclub. Blanken deelde mee dat een geasfalteerd circuit veel geld kost, maar dat één en ander in combinatie met een atletiekbaan en een verhard trainingsveld gerealiseerd kan worden. „We moeten de afronding van het sportveldencomplex bij Den Burg in zijn geheel bekijken", zo zei de wet houder. Administrateur Gijs Oskam merkte nog op dat de voetbalvereni gingen nu helemaal niet voor een ver hard trainingsveld lijken te voelen zodat ook met hen nog contact moet worden opgenomen. De motorcrossbaan staat ook op de wensenlijst voor de komende drie jaar. Wethouder Blanken herinnerde aan het feit dat per week niet meer dan vijf uur gecrosst kan worden in verband met de wet op geluidshinder. Na onderzoek was gebleken dat nergens op Texel een plek te vinden is waarbij deze eis niet blijft gelden. Gelein Jansen concludeer de hieruit dat dan voor de baan bij het vliegveld niet teveel geld moet worden uitgetrokken. Expositieruimte In het sociaal culturele plan wordt ook de wenselijkheid van een nieuwe ruimte voor exposities naar voren gebracht. Wethouder Blanken zei dat bij de in richting van de voorspeelzaal van de muziekschool rekening is gehouden met de mogelijkheid tot exposeren. Ook de hal van het dorpshuis kan hiervoor ge bruikt worden. Daan Welboren vond een goede mogelijkheid voor exposeren wel belangrijk maar was ook van mening dat er in de expositiekelder van het raadhuis nog heel wat verbeterd kan worden. Het ligt meestal aan de expo serende kunstenaar hoe het werk wordt gepresenteerd. Welboren noemde dit in veel gevallen 'povertjes'. „Met alleen een andere kleur verf kom je er niet. Kan gemeentewerken geen losse wanden maken waardoor de indeling van zo'n ruimte steeds weer anders kan wor den?", zo vroeg hij. Blanken vond dit een goede suggestie. Saamhorigheid „Het samen werken geeft in de rvoonwijk een saamhorigheidsgevoel." Dit zei Gijs Oskam over het plan om de 18 Texelse speeltuintjes opnieuw op te knappen of opnieuw in te richten. In het meerjarenplan was ervan uitgegaan dat de buurt bij een speeltuintje vooral bij de plannen en ook de uitvoering ervan be trokken moet worden. Wethouder Blanken bleek tijdens de bespreking van dit punt niet blij te zijn met de rapport- suggesties. „Ik heb me dat nog niet gerealiseerd, maar het hangt dan wel weer af van een paar handige jongens. Controle en goede begeleiding van ge meentewerken lijkt me onontbeerlijk." Gijs Oskam zei hierop dat er ook een be heerscommissie voor de speeltuintjes zou moeten komen met bijv. de jeugd leider en iemand van gemeentewerken. Gelein Jansen dacht dat het Mensen Zonder Werk project ook een aandeel in de werkzaamheden kan leveren. De raadsleden lieten blijken de speeltuinen- wensen niet zo urgent te vinden. Analfabeten Nico Barendregt vond dat over de plannen van het MZW-project voor een tweede kracht een goed geoutilleerde werkplaats duidelijker uitgewerkt moe ten worden. „Dit is een zwaar onder werp waarbij nieuwe gezichtspunten en -de laatste ontwikkelingen van het pro ject betrokken moeten worden", aldus het WD-raadslid. Cursuswerk voor an alfabeten wilden de commissieleden niet bij voorbaat financieel ondersteunen. Daan Welboren drong aan op onderzoek naar de animo voor deze cursussen. Gijs Oskam zei dat in andere plaatsen ge bleken was dat er nog veel analfabeten zijn, maar dat de animo eigenlijk niet te peilen is, omdat niemand voor zijn 'gebrek' uitkomt. Wethouder Blanken was daarentegen niet overtuigd van de dringende noodzaak deze lessenserie te starten. „Je kunt niet altijd alles maar naar de mensen toesiepen", zo zei hij. IJsbaan De speelweide van Den Burg is niet waterdicht en dat geeft 's winters bij het dichtvriezen nog al eens problemen. Welboren en jansen gaven te kennen een opknapbeurt van de ijsbaan belang rijk te vinden, waarbij ook plaatsing van een al dan niet permanente opslag ruimte voor materialen bekeken moet worden. „Als dit gebouwtje permanent wordt kan het ook gebruikt worden tijdens het concours hippique en voor de kaatsvereniging." Koude gymzaal Wethouder Blanken noemde isolatie van de gymzaal aan de Beatrixlaan en het dak van de Burgemeester De Koning hal, zaken waar je eigenlijk niet onderuit kan. De gymzaal aan de Beatrixlaan is niet warm te stoken en er is achterstallig onderhoud. Op een vraag van Welboren kon meegedeeld worden dat gemeente werken binnenkort met een rapport komt over de planning van onderhoud aan openbare gebouwen. 'Weg bestemd' Voetbalvereniging SV De Koog raakt door de ontwikkelingen in het artikel 11 gebied het trainingsveld kwijt (weg be stemd) en door het bestuur van deze club is gevraagd voor nieuwe grond in ditzelfde gebied waar twee voetbalvel den en een kleedaccommodatie gere aliseerd zouden kunnen worden. „We moeten hier de ontwikkelingen afwach ten", dacht Blanken. Ruimte voor SV De Koog op het Nikadel-terrein lijkt moeilijk té worden want dit gebied heeft een meer recreatieve bestemming. Het is nog de vraag of de voetbalclub voelt voor een locatie die verder bij De Koog vandaan ligt. Leuke plannetjes Welboren en Jansen drongen aan op een snelle herinrichting van de Wezen- tuin en een opknapbeurt van de mu- zieknis. Blanken was echter bang dat de 'planologie' nog niet zover is. De Holle- bol en de oude muziekschool staan er nog. We zitten nog met de vraag of we huizen gaan bouwen aan de Burgwal en de nieuwe riolering rond het park is nog niet rond." Welboren vond dat uit gangspunten voor herinrichting nu al op papier moeten. „Dan kan na het slopen van de omliggende gebouwen meteen begonnen worden." Jansen wees op ideeën voor herinrichting die bij de MZW-vrijwillgers leven en de Texelse Op 20 en 23 juli zal de Avro's Toppop Discoshow aanwezig zijn in disco-dan cing Question in Den Burg. Op 20 juli is Ben Veldkamp disc jockey en op 23 juli Jan Steenman. De aanvang op beide avonden is 21.00 uur. De reisvereniging Oosterend heeft afgelopen woensdag en donderdag zijn jaarlijkse uitstapje gemaakt waarbij een bezoek werd gebracht aan het Lips Autotron in Drunen. Na een koffietafel in Breda werden in die stad de Skol- brouwerijen bezocht. Na de bezichtiging van de brouwerij kon het bier door de deelnemers worden geproefd. In motel Breda werd gedineerd en overnacht. De tweede dag werd bij gunstiger weersomstandigheden een bezoek ge bracht aan dierenpark De Vleut in Best. Ook bezochten de Oosterenders de hier •tegenoverliggende klompenfabriek. In Den Bosch werd de broodmaaltijd ge bruikt en daarna bestond gelegenheid om in deze stad te winkelen. Na nog een rondvaart ging het om een uur of vijf weer richting Texel, waar de boot van half negen gehaald kon worden. Tijdens de reis kregen de heer en mevrouw B. H, Roest een bloemstuk voor hun veertig jarig huwelijk en de heer en mevrouw A. Bakker voor hun vijftig jariq huwelijk. kunstenaars die mogelijk ook 'leuke plan netjes' kunnen bedenken. Een over dekte manege werd voorlopig niet zo nodig geacht. „Het hangt af van de paardenclubs. Ze hebben al jaren vage plannen en we wachten het rustig af", aldus Gelein Jansen. Kleindiersportver- eniging Kotex wil een clubgebouw met (kleine) dierentuin realiseren aan het einde van de Hollewal. De raadsleden vonden dit een goed idee en hoopten dat het planologisch mogelijk is hier te bouwen. „Dat kan een goede slecht weer accommodatie worden", aldus Welboren. Uitkijkpost Een uitkijkpost voor de sterrenkunde- vereniging op het 'torentje' van het dorpshuis in Den Burg, blijkt veel meer te kosten dan het aanvankelijk door ar chitectenbureau J. Visser genoemde bedrag van f40.000, De raadsleden vonden dit jammer maar waren ook van mening dat aan een dergelijke activiteit voor enkelingen niet teveel geld besteed mag worden. Blanken wees op het feit dat na realisatie van de post ook het onderwijs bij de sterrenkundeactiviteiten bestrokken zal worden. „Die club toont veel zelfwerkzaamheid dus misschien lukt het nog wel eens", aldus de wet houder. In de begroting van het welzijnsplan wordt ook rekening gehouden met de mogelijkheid dat de dorpshuizen van de buitendorpen (behalve De Cocksdorp) binnenkort in de 'rode' cijfers komen, zodat een subsidie op de exploitatie nodig is. Barendregt vroeg of die te verwachten verliezen iets te maken heb ben met verslapte zelfwerkzaamheden of met het feit dat dorpshuis Den Burg in het verleden flink is gesubsidieerd. Blanken zei dat de zelfwerkzaamheden bij de vrijwilligers niet afnemen. Hij onderstreepte de opmerking dat door dorpshuisbesturen een 'niet-reeële' ver- De Evangelische Omroep die volgen de maand een tentcampagne houdt op Texel (in het zg. artikel 11 gebied aan de Beatrixlaan in Den Burg) heeft deze tent ook ter beschikking gesteld aan de Baptistengemeente. Deze zal in de tent op zondagavond 12 juli een evangeli- satiedienst houden met ds. Verbaan uit Enkhuizen als spreker. Muzikale mede werking wordt gegeven door Gert en Hermien Timmermans, leder is welkom. Die avond vervalt de gebruikelijke bap- tistendienst in de Doopsgezinde kerk. Door Scouting Texel wordt zaterdag oud papier opgehaald aan het Schilder end, de Keesomlaan, Emmalaan, Haf- felderweg, Ada van Hollandstraat, Elemert en de Pieter van Cucykstraat. Men wordt verzocht het papier om tien uur gebundeld aan de weg te zetten. gelijking is getrokken met dorpshuis Den Burg maar dacht dat de ex ploitatieverliezen even goed wel waren gekomen, alleen zou de vraag om sub sidie dan mogelijk anders zijn gepre senteerd. Welboren vond het een probleem dat dorpshuisbestuurders op erg veel zaken en eisen moeten letten waardoor de lol er wel afgaat, „het is een bedrijf geworden." Blanken: „Ja op den duur komt het je neus uit om altijd maar weer bier aan te dragen voor anderen." Aan het eind van de vergadering wilden de raadsleden nog geen priori teiten vastleggen. Er werd vanuit ge gaan dat de adviezen verwerkt zullen worden in het uiteindelijke ontwerp. Na fractieoverleg kan dan in de raad beslist worden over de uiteindelijke verdeling van het geld. BHCVtH «N iCZCRS 6UITEN VEALNTWOO«0€LU*>«tO NAN DC BIO" It In de afgelopen aandeelhoudersver gadering van TESO ging men ervan uit dat het Pakt tegen Sterreclame voor Texel is. Dat is onjuist. Daarover hebben wij ons niet uitgesproken. Wij menen dat het niet de taak van TESO is om dat te financieren en op die manier mee te werken aan uitbreiding van het ver voersaanbod. Dat is het omdraaien van de jarenlang door TESO verkondigde stelling dat zij alleen maaar veroudert en dat de overheid mede het aanbod bepaalt door vaststelling van het aantal overnachtingsplaatsen. Daarom zijn wij het niet eens met de huidige gang van zaken. TESO kan beter investeren in een voordelig abonnement voor de Texe laars! Reclamespotjes financieren is meer een taak voor direct belangheb benden zoals VW, logiesverstrekkers, horecaexploitanten, winkeliers, e.d. Namens de Pakt-fractie, Daan Welboren. Voor De Koog Promotion begint het zomerseizoen op dinsdag avond 30 juni. Dan wordt onder auspiciën van deze organisatie (die als doel heeft de toeristen amusement te bezorgen) een wedstrijd tobbesteken gehouden op het zg. paardenlandje aan de Nikadel. De Koog Promotion heeft voor dit tobbesteken, dat dit seizoen meerdere keren in het programma voorkomt, een speciale installatie op rails laten vervaardigen. Zondag 5 juli, ook om 20.00 uur, volgt een wedstrijd spuitvoetbal op het voetbalveld aan de Nikadel en de eerste van de acht dinsdagse braderieën van De Koog Promotions is op dinsdag 7 juli. De opzet van de braderieën is ongeveer gelijk aan die van vorig jaar, al is gepoogd het geheel nog wat aantrekkelijker en gevarieerder te krijgen. De braderie begint met een demon stratie parachutespringen om 14.00 uur. Verder is er een dixielandorkest, kus sengevechten boven een waterbak, poppenkast, draaiorgel, optreden boe- renkapel e.d. Het spreekt vanzelf dat in de Dorpsstraat weer tientallen stalletjes staan, waar zowel eetbare als niet- eetbare zaken aan de man zullen wor den gebracht. Sky-liner Een bijzondere attractie zal de brade rie van dinsdag 14 juli te zien geven. Toegevoegd aan de vaste programma onderdelen zal dan het Ski-team van Peter Stuyvesant optreden en 's avonds is er een demonstratie met de Sky-liner. Dat is een apparaat waarmee met be hulp van laserstralen afbeeldingen kun nen worden geprojecteerd tegen 'het wolkendek. Op deze manier kan een soort vuurwerk worden veroorzaakt, maar kunnen bijv. ook reclamebood schappen worden gegeven. Het 'pro gramma' kan tevoren via een computer worden geregeld. Het is voor het eerst dat een dergelijke laser lichtshow op Texel wordt gegeven. Om de sterkste man Zondag 19 juli is er opnieuw een wed strijd tobbesteken en zondag 26 juli staat weer een bijzondere manifestatie op het programma namelijk een wed strijd „om de sterkste man van Texel". In tegenstelling tot wat deze benaming doet vermoeden kunnen ook toeristen er aan meedoen. De wedstrijd begint om 14.00 uur op het terrein aan de Nikadel en strekt zich uit over een groot aantal onderdelen. Zo moeten de deel nemers trachten een zo groot mogelijk aantal meisjes tegelijk op te tillen. Verder moet om het hardst worden ge reden met een kruiwagen waarin een zware automotor is vastgelast. Andere onderdelen zijn autotillen, trouwtrek- ken, autotrekken, accu tillen, fietsen buigen, telefoonboek scheuren, bierva ten heffen en andere vormen van legaal en vermakelijk vandalisme. Deelgenomen mag worden door ten hoogste twaalf personen, aan te wijzen via een voorselectie. Wie wil meedoen moet inzake deze voorselectie een af spraak maken met W. Mets, telefoon 02228-406. Woensdag 29 juli heeft De Koog Pro motions een evenement op het strand. Daar zal dan een spelletjesmiddag wor den gehouden waarbij onder meer het North State wonderwiel zal worden in gezet. Een volgend hoogtepunt is de Miss Texel-verkiezing op donderdagmiddag 6 augustus op het strand of (bij slecht weer) in hotel De Toekomst. De kans is groot dat Rijk de Gooijer en Kees Brusse deel zullen uitmaken van de jury. Het concours hippique van De Blijde Rijders valt dit jaar op donderdag 13 augustus en duurt van negen uur 's morgens tot zeven uur 's avonds. Iets nieuws is de demonstratie mini- cars en zelfbouwboten die zondag 16 augustus wordt gegeven op het voet balveld bij de Nikadel. Woensdag 19 augustus is op het strand een spelletjesmiddag en donder dagmiddag of -avond 20 augustus wordt door de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij en door de OSRD van de Marine een red dingsdemonstratie verzorgd ter hoogte van paal 20. Onder meer zal worden gewerkt met het wippertoestel van De Koog en een marinehelicopter zal dren kelingen oppikken. Op 23 augustus is er weer spuitvoet bal en op 1 september tobbesteken. Zelfs staat al vast dat in de herfst vakantie weer een vlooienmarkt zal worden gehouden in de Dorpsstraat en op 24 december wordt de kerstman ingehaald. Met de /ase rappa ra tuur ven de Sky Liner kunnen teksten, tekeningen maar ook reclamebood schappen (met geluid) worden gegeven. De letters worden in rood of blauw tegen de wolken geprojecteerd, waaruit volgt dat het evenement niet kan doorgaan bij heldere hemel.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 7