ouden CIV zette Jan van Toon in de bloemetjes in het harLa yrtsjexeh Waddenzee gaf vat met duizend messen prijs Bezoekstersdienst wil klankbord bieden EREMEDAILLE INGOUDVOOR JARENLANGE INSPANNING MERKWAARDIGE VONDST VAN DUIKCLUB: Verwerking gevolgen borstamputatie Eerste Hoornder donderdag op 2 juli a.s. DINSDAG 30 JUNI 1981 6 JAARGANG NR. 9588 Hans Eelman bekijkt de door de Texelse duikclub neer boven gehaaide rrklont" messen. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ13,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. ;dactie: Harry de Graaf, Pelikaan 75, tel. (02228) 266, Frits utick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en r ans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988. f Yl tor advertenties, abonnementen, etc.: 1/7 mgeveld De Rooy B.V., I astbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. \S De Coöperatieve Inkoopvereniging voor Visserijbenodigdheden leeft het vijftig jarig bestaan op grootse wijze gevierd. Zaterdag- niddag werd aan boord van de in de haven afgemeerde reserveboot an TESO een receptie gehouden waarbij zo'n vijfhonderd personen verden ontvangen en 's avonds was er in het Havenrestaurant een nassaal diner voor 168 personen. Middelpunt van de festiviteiten was Ie heer Jan van der Vis Azn (,,Jan van Toon") die gelijk met het jouden jubileum van de CIV, afscheid nam als voorzitter en zijn rerdiensten als zodanig beloond zag met de eremedaille in goud, rerbonden aan de orde van Oranje Nassau. De NV TESO onderhoudt hartelijke elaties met de CIV en met Jan van der lis in het bijzonder. De veerboot was lan ook zonder aarzelen voor het feest leschikbaar gesteld. De receptie werd lehouden op het autodek dat met letten en allerlei andere versieringen lezellig was gemaakt. De receptie was len ongekend omvangrijke klus voor lan Stolk en zijn medewerkers van het lavenrestaurant. Alleen al uit het feit lat alle genodigden ruimschoots op tijd verden voorzien van de nodige drank en pijs mag de conclusie worden getrok- :en dat deze 'catering-operatie' is ge laagd. Dat de receptie werd gehouden >p de veerboot had als voordeel dat ntussen hard kon worden gewerkt aan iet diner, dat vrijwel aansluitend op leze receptie in het Havenrestaurant :elf volgde. Geschiedenis Ter gelegenheid van het gouden ;iV-jubileum was burgemeester Engel- /aart in het gemeentelijk 'archief gedo- len om daar te zoeken naar wetens vaardigheden op het gebied van de vis- ierijgeschiedenis. Daarbij was van alles laar boven gekomen. Zoals het feit dat il in 1815 in de visserij volgens ver gunningenstelsels werd gewerkt. Uit 1833 dateerde het voorstel van de bur gemeester van Texel aan Den Haag om Franse vissers toe te laten om de door Texelaars gevangen zuiderzeepanharing te kopen en af te halen. Dit verzoek werd afgewezen. Curieus was de op dracht aan de burgemeester in 1835 om een oogje te houden op de garnalen visserij omdat velen door het eten van garnalen „ongesteld" waren geworden. Dit resulteerde in een verbod om garna len in koperen ketels te koken. En in 1864 kregen acht oestervissers uit Oos terend vergunning om een collecte te houden omdat hun schuiten bij een hevige storm waren vergaan, waardoor f3000,— schade was ontstaan. En in 1866 liet de commissaris van de Koningin aan de burgemeester weten dat voortaan door Texelse vissers niet meer mocht worden gebaggerd en geen schelpen meer mochten worden gevist in het Eierlandsche gat in verband met de aanleg van een dam tussen Texel en Vlieland.... Opmerkelijk was ook de ongevallen statistiek van 1902 waarin van tal van ongevallen melding wordt gemaakt: overboord slaan van een man of nog vaker het met man en muis vergaan van een schip zowel op de Noordzee als de Zuiderzee. Vissen in verboden water was in 1905 ook strafbaar. Toen werd- iemand om die reden een boete van ƒ3,— opgelegd, terwijl zijn constent werd ingetrokken. En in 1909 werd in Oudeschild een controleur aangesteld die toezicht moest houden op de uitbe taling van rijkspremies op het doden van zeehonden. De burgemeester constateerde dat het vijftig jaar geleden problemen en moeilijkheden zijn geweest die de visse- serlui tot nauwe samenwerking brach ten bij het behartigen van hun belangen. Hij bracht hulde aan degenen die dit coöperatiewerk steeds hebben verzet en er nog steeds voor zorgen dat deze gezamenlijke taak ten dienste van de leden goed wordt uitgevoerd. Het ca deau dat de burgemeester overhandigde had een symbolische betekenis. Het was een grote kleurenfoto van de haven van Oudeschild. Over deze haven had het gemeente bestuur en van de CIV en van de vissersvereniging nog maar enkele da gen tevoren in een hoorzitting het nodige te horen gekregen. De heer Engelvaart gaf de vissers de verzekering dat hun wensen serieus zijn genomen. In de toelichting bij het bestemmings plan zal een apart hoofdstuk worden opgenomen over de beroepsvisserij om aldus recht te doen aan het belang dat deze bedrijvigheid vertegenwoordigt. Lintje Vervolgens wendde de burgemeester zich tot de heer Jan van der Vis die de visserijcoöperatie 33 jaar lang als be stuurslid heeft gediend, waarvan 16 jaar als voorzitter. Van der Vis heeft zich altijd volledig ingezet voor de visserij, niet alleen in zijn CIV-functie maar bijvoorbeeld ook als lid van de werk groep voor de nieuwe haven, terwijl hij zich in zijn vrije tijd dienstbaar maakte aan de gemeenschap. Hij was betrok ken bij de plannen voor het beschermd dorpsgezicht Oosterend, was lid van de dorpscommissie en betrokken bij de Oosterend Present-feesten. Verder was hij van 1943-1947 diaken van de N.H. kerk van Oosterend en van 1956-1976 ouderling-kerkvoogd. In laatstgenoem de functie heeft hij zich ingezet voor restauratie van pastorie en kerk in Oosterend. Deze persoonlijke en bezie lende inzet op allerlei gebied was voor de koningin reden geweest om de heer Van der Vis te onderscheiden met de gouden eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Goede onderhandelaar De heer Koyfman van de Directie der Visserijen te Den Haag constateerde dat Van der Vis deze onderscheiding 'dub bel en dwars' had verdiend. Deze nauw Op Texel worden momenteel vrouwen gezocht die bereid zijn zich in te zetten voor een bezoekstersdienst ten behoeve van vrouwen die een borstamputatie hebben ondergaan. Aldus wil men een klankbord bieden aan vrouwen die de geestelijke gevolgen van een borst amputatie moeten verwerken en daar vaak veel moeite mee hebben. Eén op de twintig vrouwen krijgt borstkanker. Jaarlijks wordt in Neder land bij zesduizend vrouwen een borst afgezet. Dat betekent dat haast ieder een in zijn omgeving wel vrouwen heeft die zo'n borstamputatie hebben onder gaan. Dat is vaak niet bekend omdat de betreffende vrouwen er niet graag over praten. Een borst moeten missen is echter een vreselijke ervaring en het verwerken van zoiets wordt nog veel moeilijker als er helemaal geen opvang is, mensen met begrip waarmee gepraat kan worden. In Den Helder is een werkgroep bestaande uit: vrouwen van de werk groep Gezondheidszorg van de Federa tieve Vrouwenraad, enkele vrouwen die zelf een borstamputatie hebben onder gaan, een maatschappelijk werkster van het Geminiziekenhuis, iemand van het bureau voor levens- en gezinsvragen en iemand van de kruisvereniging (wijk verpleging). Sinds enkele maanden zijn zij bezig met het opzetten van een begeleidingsgroep voor vrouwen die een borstamputatie hebben ondergaan. In Den Helder zijn drie avonden ge weest, waarbij over borstkanker, op vang en nazorg is gesproken. Het was de bedoeling aldus in contact te komen met vrouwen die met dit probleem te maken hebben. Tijdens deze drukbe zochte avonden bleek eens te meer dat thans nog nauwelijks van opvang sprake is en er behoefte is aan een bege leidingsgroep. Lotgenoten Het opzetten van een bezoekstersdienst zal een van de taken van deze be geleidingsgroep zijn. Die bezoeksters dienst zal moeten bestaan uit vrouwen die zelf een borstamputatie hebben ondergaan. Er wordt vanuit gegaan dat ook op Texel vrouwen zijn die graag eens met 'lotgenoten' zouden willen praten. Wie mee wil doen in een be zoekstersdienst wordt verzocht contact op te nemen met de wijkverpleeg kundige Marja van Etten, telefoon 02220-4465 of mevrouw Margreet Stet van de kruisvereniging Den Helder, telefoon 02230-14375. De bezoeksters worden begeleid door enkele mensen uit de werkgroep en wonen samen met andere bezoekers enkele avonden ge- sprekstraining bij. Donderdagavond a.s. is de eerste van de serie 'Hoornder donderdagen' die ook deze zomer weer ten behoeve van de toeristen wordt georganiseerd. De hele avond is er in de Herenstraat markt met allerlei attracties, plaatselijke kun stenaars en middenstand met specia liteiten. Diverse verenigingen organise ren spelletjes waarvan de opbrengst ten goede komt van de verenigingskas. Er is een vrij uitgebreide rommeltjesmarkt en in De Waldhoorn is weer kinderdisco. Vanaf 21.00 uur wordt een grote bar becue gehouden op het pleintje bij supermarkt Goënga. Een en ander kan worden beschouwd als een vast onder deel dat elke donderdag terugkomt. Om 19.30 uur begint een wedstrijd schapen scheren om het kampioen schap van Den Hoorn. Plaatselijke boe ren en schapenscheerders zullen strijden om de eer, waarbij een uit vakmensen bestaande jury niet alleen zal letten op de wijze van scheren en de snelheid maar ook op de behandeling van de vacht. De schapenscheerwedstrijd is dus een eenmalig evenement. De volgende keer (dus donderdag 9 juli) bestaat de wis selende hoofdschotel van de Hoornder donderdag uit een ringsteekwedstrijd die om 19.30 uur begint. Voor 16 juli staat het Hoornder kampioenschap schapenmelken op het programma. Op 23 juli is er tobbesteken, op 30 juli is er een lammeren- en schapententoonstel ling met aanverwante activiteiten en voor 6 augustus staat een strijd om de man en de vrouw op het programma. Op 13 augustus is er opnieuw tobbe steken en op 20 augustus is er ring steken met pony's voor de jeugd. Texelse duikers hebben afgelopen zondag weer een belangrijke vondst gedaan. Uit de Waddenzee, vijf mijl uit de kust haalden Hans Eelman, Jack Betsema en Cor van Heerwaarden een vat op dat duizend messen bleek te bevatten. Het was de tweede keer dat een dergelijke vondst werd gedaan. De eerste lading messen is inmiddels te be zichtigen in het Maritiem Museum in Oudeschild. De oorsprong van de mes sen is waarschijnlijk uit 1760. Dat wordt vermoed op grond van een inktpotje dat gevonden werd in de buurt van de messen en waarop dat jaartal gegrift stond. De messen zijn luxe uitgevoerd met tussen heft en snijvlak een zilveren randje. In de ton lagen ze stervormig gegroepeerd. De ton zelf was voor een belangrijk deel vergaan, maar de mes sen waren nog in goede staat. De handvaten zijn keihard en de lemmets zijn, gezien het feit dat ze tweehonderd jaar in zee hebben gelegen, bijzonder gaaf gebleven. Het vat messen woog zo 'n 150 kilo. Het schip waarin de messen werden vervoerd was vermoedelijk Nederlands. Er werd op de plek in de Waddenzee namelijk ook een tinnen lepel gevonden met het gietmerk van Amsterdam en ook weer het jaartal 1760. De vondst werd op zes meter diepte gedaan. Hans Eelman zegt te vermoeden dat het om een schip ging dat van zijn ankers sloeg, gekraakt werd op een zandbank en ver volgens in stukken uiteen viel. De bank ligt juist op de grens van de vroegere Rede van Texel. Bij stormen zijn op dergelijke plaatsen veel schepen ver gaan. Afgelopen zondag werd nóg het een en ander van de inventaris van het schip naar boven gehaald. Een goudse pijp, een glazen voetje, een patrijspoort. aardewerk en een zogenaamde smart lap. Dit laatste is een langwerpige reep leer die werd gebruikt om ankertouwen tegen slijtage te beschermen. Opvallend is dat aan het schip waarvan de Texelse duikers nu de resten hebben gevonden, ook weer electrische draden van springladingen blijken te zitten. Eelman zegt te vermoeden dat de Duitsers in de oorlog wrakken hebben opgeblazen. Overigens meldt hij dat er haast is bij het bergen van oude spullen uit de Waddenzee. Sommige plekken liggen werkelijk bezaaid met aardewerk, maar iedere keer dat daar een vistuig over heen gaat wordt er meer vernield. De Texelse duikclub trekt er dan ook her haaldelijk op uit om zoveel mogelijk schatten" te bergen. Burgemeester Engelvaart speldt de heer Jan van der Vis Azn. de gouden medaille op. bij het visserijbeleid betrokken ambte naar bracht in zijn praatje onder meer naar voren dat de volkomen vrije visserij waarschijnlijk voorgoed verleden tijd is, maar hij hoopte wel dat de vissers spoedig weer wat meer bewegings vrijheid zullen krijgen dan thans het geval is. Spreker zei Jan van Toon te waarderen als een vertegenwoordiger van de visserij waarmee goed te praten viel. Hij behartigde de belangen van zijn collega's met kracht, maar bleef redelijk en de gesprekssfeer was altijd goed. „U had ook begrip voor de problemen waarmee wij zaten." Als geschenk overhandigde Kofman twee foto's van meer dan anderhalve meter lengte, speciaal voor deze gelegenheid gemaakt door een fotograaf van het ministerie die daarvoor naar de haven van Oudeschild was gekomen. De ene plaat was bestemd voor de coöperatie en de andere voor Van der Vis persoonlijk. Voorzitter L. J. Weijdt van de be roepsvissersvereniging DETV Texel riep herinneringen op aan de tijd waarin de CIV werd opgericht. De wereld werd toen geteisterd door een economische cirsis. De toenmalige Texelse Noord zeevissers, veelal vaders en grootvaders van de huidige CIV-leden, hadden toen de moed om op grote schaal tot nieuw bouw over te gaan en aldus de basis te leggen van wat een van de modernste vissersvloten van het land zou worden. Tegelijkertijd was het zaak om door eendrachtige samenwerking het hoofd boven water te houden. Doel was de beste waar tegen de scherpste prijs in te kopen. Naderhand gingen de CIV men sen zich op een breder visserijterrein bewegen. Weijdt noemde als voorbeeld de inspanningen ten behove van een werkhaven die later visserijhaven zou worden. In de praktijk functioneerde de CIV tevens als een vissersvereniging voor de Noordzeevissers. Daarnaast bestond de vissersvereniging DETV waarin voornamelijk de Waddenvissers (Lees verder op paginae

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1