p Veel belangstelling in Den Hoorn voor beschermd dorpsgezicht HET DHUIS Hoornders tegen bouw op grond van Lap 2 Begeleidingscommissie beschermd dorpsgezicht Den Hoorn Kamerleden vragen over TESO GEEN OVERLOOPFUNKTIE VOOR DEN BURG Joost Brouwer won strandloop Aanrijding Mededelingen van B. en H Standplaats PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 30 JUN1198 <3** De Hoornders hebben duidelijke denkbeelden over hoe hun dorp eruit moet zien. Het beschermd dorpsgezicht Den Hoorn is iets dat hen bezig houdt. En .zomaar" een gebouwtje op het pleintje voor de supermarkt van Goënga willen ze niet. Het zijn enkele conclusies die getrokken mogen worden na een eerste hoorzitting die gehouden werd over het bestemmingsplan beschermd dorpsgezicht Den Hoorn. In een bomvolle zaal van dorpshuis de Waldhoorn hadden zich donderdagavond vele belangstellenden verzameld om vragen te stellen en zo nu en dan ongezouten kritiek te leveren op het gemeentelijk beleid. De hoorzitting werd voorgezeten door burge meester Engelvaart, gesteund door ambtenaren van de afdeling ruimtelijke ordening en een medewerker van het bureau Hajema. Aan het begin van de avond verklaarde Engelvaart zich tevreden met de grote opkomst. Hij zei te hopen dat gemeente en bevolking elkaar net zo goed zouden vinden als in Oosterend, Hij hoopte wel dat de ontwikkeling van het plan wel wat sneller zou gaan. Ambtenaar ruimtelijke ordening A. Hut gaf eerst een korte toelichting op de plannen. Hij bracht in herinnering dat in 1954 en in 1962 voor Den Hoorn een uitbreidingsplan werd vastgesteld. Voor die plannen werd echter geen goed keuring gekregen. Het ging hier met name om een deel van de Diek, het Hoge Achterom en een aangrenzend weiland en bijna de hele Herenstraat. In maart 1968 werd een deel van Den Hoorn aangewezen tot beschermd dorpsgezicht. Dat betekende dat binnen het beschermde dorpsgezicht alleen maar gebouwd mocht worden met toestemming van de rijksdienst voor monumentenzorg. Inmiddels is het gel dende bestemmingsplan verouderd en is gebleken dat voor sommige delen van Den Hoorn helemaal geen bestem mingsplan bestaat. Bovendien heeft men te maken met de aanwijzing tot beschermd dorpsgezicht, vandaar dat een dringende noodzaak bestaat een nieuw bestemmsingsplan te formuleren. Formeel moet een dergelijk bestem mingsplan een jaar na de aanwijzing tot beschermd dorpsgezicht op papier staan, maar omdat de gemeente het te druk had met het bestemmingsplan buitengebied en de uitwerking van andere plannen, liet het plan voor Den Den Hoorn in vogelvlucht De stippellijn geeft de grens aan van het Bestemmingsplan Be schermd Dorpsgezicht Den Hoorn. Hoorn langer op zich wachten. Het nieuwe plan dat Bestemmings plan beschermd dorpsgezicht Den Hoorn" zal heten, wordt begrensd door de Kleiweg, Lagewegje, Rommelpot, achtererven van het Klif, Lage Achter om, de geplande ijsbaan en de achter erven van de Diek. In het bestemmings plan wordt een lijst doelstellingen aan gegeven. Allereerst gaat het om in standhouding van een goed woon- en leefmilieu. Ontwikkelingsmogelijkheden voor winkels, horecabedrijven en kleine ambachtsbedrijven dienen open te blij ven. De karakteristieke elementen van (Lees verder op pagina6 Tijdens de hoorzitting voor het be schermd dorpsgezicht Den Hoorn die donderdagavond werd gehouden is de begeleidingscommissie voor het be stemmingsplan samengesteld. Gekozen werden de heren J. Duinker en A. C. van der Gaag. Uit de dorpscommissie werden W. Goënga en J. Lap benoemd. Voor het buitengebied werd de heer D. Drijver gekozen. De kamerleden Duinker (PvdA), Dijk man (CDA) en Scherpenhuizen (VVD) hebben de minister van Verkeer en Waterstaat vragen gesteld waaruit on gerustheid blijkt over de tariefsontwik keling bij TESO. als men daar binnen afzienbare tijd niet beschikt over zo danige aanleginrichtingen dat de dub beldeks veerboot kan worden gebruikt. Uit de vragen blijkt overigens dat ge noemde kamerleden geen voorstander zijn van gewijzigde aanleginrichtingen want zij vragen de minister contact op te nemen met TESO om een oplossing te vinden voor de problemen zonder dat het tot de aanleg van dubbele bruggen komt. De kamerleden baseren hun vragen op het recentelijk uitgebrachte jaar verslag van TESO. Daarin gaat TESO er van uit dat de gewijzigde bruggen er zullen komen en de conclusie kan zelfs worden getrokken dat deze voor een efficiënte bedrijfsvoering zelfs niet kun nen worden gemist. In het jaarverslag bracht TESO onder meer naar voren dat het nieuwe stationsgebouw op het ha venterrein van Den Helder als eerste fase moet worden gezien van een reconstructie van het haventerrein en reorganisatie van de verkeersafwikke ling. Waarbij was vermeld dat Rijks waterstaat Noordholland inmiddels op dracht heeft gegegven voor het maken van een bestek voor deze werken. Ook werd uit het jaarverslag geciteerd dat TESO voortdurend streeft naar verbe tering van de efficiency en daarbij de dubbele bruggen, waardoor 20% op de exploitatielasten kan worden bespaard, van wezenlijk belang acht. De kamerleden vragen vervolgens: Moet verwacht worden dat het in het jaarverslag vermelde „aanzienlijk ver lies" als gevolg van de lasten van het nieuwe schip tot verdere tariefstijgingen zal leiden? Mag de conclusie worden getrokken dat de „enigszins omstreden bouw van een dubbeldeks veerboot" door TESO niet in het belang blijkt van een ren dabele bedrijfsvoering door deze onder neming en derhalve strijdig is met de belangen van de Texelse bevolking? Bent u bereid om overleg te voeren met TESO teneinde een oplossing voor de problemen te vinden die niet leidt tot de aanleg van de voor een dubbeldeks boot noodzakelijke aanlandingsfacilitei ten? Joost Brouwer uit Oosterend heeft donderdag een strandloop gewonnen in Camperduin, zijn winnende tijd was 28.55. Bij De Koog gebeurde woensdag een aanrijding tussen twee tandems, waarbij letsel ontstond. De tandems raakten elkaar met de trappers, waarna één van de twee over de kop sloeg. Hierbij werd een 23-jarig Duits meisje zodanig ge wond dat ze zich, na eerste hulp door een arts, moest laten vervoeren naar het Parkzichtziekenhuis in Den Helder. In deze krant is geschreven over d standplaats voor de heer Mosk in d( Dorpsstraat te De Koog om vis te ver kopen. Burgemeester en wethouder hadden een vergunning verleend on een standplaats in te nemen in de Par nassiastraat ter hoogte van de Dorps straat. Daartegen waren bezwaren in gediend ingevolge de wet AROB; bo vendien was schorsing van de beslissin; gevraagd bij de voorzitter van de af deling rechtspraak van de Raad vai State. Zoals bekend is het verzoek on schorsing ingewilligd, waarbij een uit drukkelijk verband is gelegd met de t< nemen beslissing op het bezwaarschrift Burgemeester en wethouders hebber het bezwaarschrift inmiddels ongegrom verklaard maar tegen die beslissing kar opnieuw beroep worden aangetekenr en er kan weer schorsing worden ge vraagd. Aan die beslissing zijn derhalvr grote risico's verbonden en, afgezier van de vraag of zo'n beroep gegrom zou worden verklaard, is er voor de hee Mosk het risico dat hij deze zomer geer gunstige standplaats heeft. Daarom is naar nieuwe mogelijkheder gezocht om de heer Mosk ter wille t< zijn, waarmee het gemeentebestuur nor eens duidelijk wil aangeven, dat het eer gunstige standplaats voor Mosk wenst Nu is er een beslissing genomen eer standplaats toe te wijzen in de Dorps straat te De Koog ter hoogte van hel voormalige brandweergebouwtje Vooraf is met omwonenden gesproken over dit voornemen en er bleken geer overwegende bezwaren te bestaan. D< vergunning voor de Parnassiastraat i; daarbij gelijktijdig ingetrokken. De ver gunning geldt tot 1 november aan staande en bovendien is uitdrukkelijk bepaald dat geen vis gebakken mat worden. Deze toezegging was door dr heer Mosk zelf gedaan in de procedurr bij de Parnassiastraat. De rechtsbescherming brengt echte met zich mee dat ook tegen deze be slissing bezwaar kan worden ingebrachi en eveneens kan er weer schorsinc worden aangevraagd. Hiervoor geldi een termijn van 30 dagen. Nadere inlichtingen daarover kunner worden verkregen bij de afdeling al gemene zaken, kamer 209. Vuilstorten Op de laatste wijziging van de veror dening op de reinigingsrechten is konin klijke goedkeuring verkregen. Dat be tekent dat het gratis storten op d< gemeentelijke stortplaats 't Horntje var schoon puin en schone grond kan door gaan. Maar het storten van ongesor teerd afval is wel flink duurder ge worden: f24,— per m3 (was f6, Alle reden dus om stortingen gesorteerd aan te bieden. Voor alle duidelijkheid: stortingen van normaal huishoudelijk afval en daarmee gelijk te stellen stoffen blijft f6,— per m3. Alleen, op zijn hollands gezegd, „rotzooi" valt onder het hoogste tarief. In Den Hoorn mag niet gebouwd worden om de woningbehoefte uit Den Burg op te vangen. Den Hoorn mag geen 'overloopgemeente' van Den Burg worden. Woningbouw in Den Hoorn dient alleen te geschieden ten behoeve van de eigen bevolking. Hiervoor is in de kern van het dorp nog plaats genoeg. Het is dus geenszins noodzakelijk het onlangs aangekochte land van Lap vol te bouwen. Woorden van deze strekking vielen donderdagavond te beluisteren tijdens de hoorzitting die in Den Hoorn werd gehouden over het beschermd dorps gezicht. Tijdens de laatste raadsverga dering had Daan Welboren al de ver wachting uitgesproken dat de kwestie van nieuwbouw in deze hoorzitting aan de orde zou komen. Ofschoon deze nieuwbouw niets te maken heeft met het beschermd dorpsgezicht wilde hij toch dat in deze hoorzitting ruimte voor het onderwerp zou zijn. Als de bevol king woningen bij de Diek wil in plaats van op het land van Lap, dan moet de gemeente zijn plannen wijzigen, anders heeft inspraak geen enkele zin, zo vond Welboren. Op de hoorzitting schetste de heer A. Hart de jongste ontwikkelingen ten aanzien van de woningbouw' Een aantal jaren geleden heeft de gemeente door bureau Hajema een structuurplan laten ontwikkelen waaruit bleek dat de be hoefte aan woningen in Den Hoorn zou stijgen. De nieuwe woningen zouden niet moeten komen ten zuiden van de Diek, maar tussen de Stolpweg en de Mokweg, in aansluiting op de bestaande nieuwbouw. Op 15 maart 1978 waren er 97 bezwaarschriften tegen deze plannen verzameld, waarop in een brief van 5 april door de gemeente werd gerea geerd. Hart citeerde uit deze brief de passage waarin werd geschreven dat bij het vaststellen van een nieuw bestem mingsplan voor Den Hoorn de bevolking alle gelegenheid krijgt bezwaarschriften in te dienen en dat er nog een hoor zitting georganiseerd zou worden. Te duur Hart ging verder met de raadsverga dering van 17 juni 1980. Een mèerder- heid van de raad voelde toen niets voor uitbreiding van het dorp tussen Mokweg en Stolpweg. Er werd aan getwijfeld of woningbouw op dit terrein wel gewenst was en bovendien zou de aankoop van de grond zes ton kosten. Dit werd te duur geacht voor de geplande vijftig woningen. Hart wilde weten waar de mogelijkheid was gebleven tot het ma ken van bezwaren en waar de toege zegde hoorzitting was gebleven. „En hoe is het mogelijk dat in het ontwerp structuurplan van de gemeente aan Gedeputeerde Staten geen melding wordt gemaakt van de 97 bezwaar schriften? Kwam dat de gemeente niet goed uit?", vroeg Hart. In de raad van 16 juni van dit jaar' werd, zoals bekend, wel akkoord ge gaan met de aankoop van de grond tussen Mok- en Stolpweg. Hart conclu deert daaruit dat het bij het vaststellen van een bestemmingsplan beschermd dorpsgezicht kennelijk meetelt of je vol doende grond buiten het dorp hebt ten behoeve van de woningbouw, „ue gemeente denkt deze grond nu gevon den te hebben, maar een groot deel van de bevolking van Den Hoorn is het er niet mee eens. Waar is de inspraak ge bleven?", vroeg Hart. „Als we over dit bestemmingsplan beschermd dorpsge zicht een mening moeten geven dan kan die niet anders zijn dan dat de gemeente eerst, in samenwerking met de bevol king, de zaken ten aanzien van de sociale woningbouw regelt en dan pas gaat kijken hoe Den Hoorn zich kan vormen tot een zo mooi mogelijk dorp." Hart besloot met te zeggen dat over de nu gevoerde gang van zaken een rapport zal worden gemaakt dat aan Gedeputeerde Staten zal worden ge zonden. Plaats In zijn beantwoording zei burgemees ter J. A. Engelvaart, die op de hoor zitting als voorzitter fungeerde, dat voor het aangekochte land van Lap nog een bestemmingsplan moet worden ge maakt. Daarbij krijgt de bevolking de mogelijkheid bezwaarschriften in te die nen en zijn stem te laten horen. Het recht van inspraak is dus niet weg, maar kan pas aan de orde komen als een bestemmingsplan is gemaakt. Hart vond echter dat het niet alleen gaat om de indeling van het plan, maar om de vraag of überhaupt huizenbouw op het terrein moet plaatsvinden. Over de plaats waar in Den Hoorn gebouwd moet worden. heeft geen inspraak plaatsgevonden. Déér ging het hem om. Daar haakte mevrouw Bik op in. Ze verklaarde zich voor verplaatsing van het bedrijf van Lap, maar zei tegen woningbouw te zijn op deze plaats. „Het enige dat er moet komen zijn acht huurwoninkjes voor de bevolking van Den Hoorn zelf. Voor de mensen die nu op een kampeerterrein of in appar tementen moeten wonen", zei ze. Deze huizen zouden volgens haar moeten komen aan de oostzijde van de Stolp weg, waar nu een parkeerterrein is. Mevrouw Bik wees aan de hand van schema's erop dat Den Hoorn een heel evenwichtige bevolkingsopbouw heeft die door het plannen van een groot nieuwbouwgebied zou worden ver stoord. Voor de opvang van de eigen bevolking zijn slechts de acht huisjes nodig die door haar genoemd werden. Pas in 1995 zou dan opnieuw voor de Hoornder bevolking gebouwd moeten worden. „Misschien dat we daar dan het land van Lap voor kunnen gebruiken", zei ze. Ambtenaar ruimtelijke ordening J. R. Ie Roux zei dat het niet de bedoeling is Den Hoorn een overloopfunctie voor Den Burg te geven. Gebouwd wordt alleen voor mensen die een relatie met Den Hoorn hebben. De grond van Lap werd gekocht om de Hoornder woning behoefte te kunnen bevredigen. Dat be tekent ook dat het geenszins de be doeling is om zo snel mogelijk te gaan bouwen. Burgemeester Engelvaart liet weten niet afwijzend te staan tegen de acht huisjes. De vraag was wel hoe deze het best verwezenlijkt kunnen worden. De mogelijkheid bestaat het bestem mingsplan beschermd dorpsgezicht Den Hoorn vast te stellen en daarna via een artikel 19 procedure een wijziging aan te brengen waardoor op de betreffende grond aan de Stolpweg huizen ge bouwd kunnen worden. Een andere mogelijkheid is het stukje grond buiten het beschermd dorpsgezicht te houden. Ter vergadering bleek voor die laatste mogelijkheid de voorkeur te bestaan. Over de termijn waarop bouw zou kunnen plaatsvinden kon Engelvaart nog niets zeggen. Hij stelde voor te proberen de bouw „mee te nemen" met het bestemmingsplan de Mars. Als de bouw van de woningen in Den Hoorn technisch en financieel wordt gecom bineerd met de Mars, zou dat betekenen dat relatief goedkoop gebouwd kan| worden. rmrrr T7rmr, Margot Bik oan hal woord. Ze laat een bevo/kingspyramide zien om aan re tonen dat hi Raadgevend ingenieursbureau Hajema de woningbehoefte van Den Hoorn verkeerd heé berekend en dat het dorp voorlopig niet meer dan een achttal huurwoninkjes nodig heeft, d zouden kunnen staan op de plaats, waar nu het weinig gebruikte parkeerterrein bij het W\ kantoor is.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2