Cf roen 2rwartsjexels in het harL, Bouwfondswoningen komen er alle 56 Gered na hachelijk avontuur op het wad VIJF GEWONDEN BIJ AANRIJDING Seizoen voor fietsendieven weer begonnen Kunstenaars voor de vrede Bouwdorp vraagt oude kleding en gordijnen 't Horntje is Den Helder 19 e JAARGANG NR. 9594 DINSDAG 21 JULI 1981 dactie; Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. Ï220) 2208 en Hans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg, tel. 2220) 4988. irry de Graaf is tot 10 augustus met vakantie, lor advertenties, abonnementen, etc.: ngeveld De Rooy B.V., istbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (022201 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ15,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. vragenlijst heeft gezet moet overigens niet overdreven veel waarde worden gehecht. Weliswaar is alles serieus berekend, maar de uitvoerbaarheid van de plannen hangt van veel ongewisse factoren af (het gereed zijn van be stemmingsplannen, het beschikbaar hebben van grond e.d.). Uit de vragenlijst blijkt onder meer dat op Texel 248 tweede woningen staan. Het commissielid Henk Beumkes merkte op dat het woningtekort op Texel on gedaan gemaakt zou zijn als deze tweede woningen permanente wonin gen zouden worden. Er is echter geen schijn van kans dat het die kant zal uitgaan, want eenmaal verworven rech ten kunnen niet worden aangetast. Het beschikbaar stellen van tweede wonin gen voor permanent gebruik kan alleen op vrijwillige basis; het komt slechts een enkele keer voor. Beumkes wees op de activiteiten van de werkgroep „Wij willen ook wonen" en vroeg aandacht voor kleine wo ningen. Beumkes wilde ook kwijt dat hij de warwinkel van voorschriften waar mee (ver)bouwlustigen tegenwoordig te maken krijgen, niet erg stimulerend (lees verder pagina 2) Op de Pontweg nabij De Koog heeft zich afgelopen nacht een aanrijding voorgedaan waarbij vijf personen ernstig gewond raakten. Het ongeval gebeurde in de flauwe bocht die de Pontweg maakt ter hoogte van Het Gouden Boltje. De uit Vlaardingen afkomstige bestuurster van de auto zag de bocht niet en reed rechtdoor. Hier door ramde ze met haar Renault 4 vier auto's die in de bocht gepar keerd stonden. Door de hoge snel heid werd de Renault in elkaar ge perst en moest de brandweer eraan te pas komen om de inzittenden met de speciaal hiervoor beschikbare apparatuur los te krijgen. Ze werden hierna per ambulance naar het Gemini ziekenhuis in Den Helder ge bracht. De bestuurster had een zware hersenschudding en vlees wonden aan het gezicht en haar been. Een inzittende uit Breda klaag de over pijn in de borstkas. Een pas sagier uit Utrecht heeft waarschijn lijk een schedelbasisfractuur, terwijl een andere inzittende uit Odijk een gebroken bovenbeen opliep. De laatste die in de auto zat liep vleeswonden in het gezicht op. Hij is uit Driebergen afkomstig. Het vijftal verbleef in De Koog een reed terug naar hun verblijplaats na een avond in Den Burg te zijn geweest. De politie vermoedt dat drank een voor name rol heeft gespeeld bij de aan rijding en heeft de bestuurster dan ook aan een bloedproef onderworpen. Het ongeluk gebeurde om 3 uur 's nachts. Het ziet er naar uit dat het plan van het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten om in het zg. artikel 11 gebied aan de Beatrixlaan in Den Burg 56 woningen te bouwen, in zijn geheel zal doorgaan. Prijsovereenstemming met aannemer W. Visser was er al en inmiddels hebben zich voor veertig woningen al kopers gemeld. Het is niet uitgesloten dat de gemeente borg moet staan, om de garantie te hebben dat ze ook werkelijk worden afgebouwd. Een beslissing daarover valt eind deze week. Zonodig zal een extra raadsvergadering worden gehouden voor het nemen van het borgstellingsbesluit. Het verheugende nieuws werd don derdagavond door burgemeester J. A. Engelvaart bekend gemaakt in de ver gadering van de commissie voor alge mene zaken. Een andere mededeling was dat par keerwachter Joh. de Graaf zijn taak neerlegt en zal worden opgevolgd door de heer H. Stapersma. Laatstgenoemde was tot dusver werkzaam bij de ge meentelijke plantsoenendienst maar moet wegens rugklachten ander werk gaan doen. Tevens is besloten dat de gemeentelijke parkeerwachter beter herkenbaar zal worden. Hij krijgt een soort uniform. Een dergelijk besluit is ook genomen ten aanzien van de ge meentelijke bodes. Deze mensen gaan een soort uniforme blazers dragen, waardoor een stijlvol effect wordt ver kregen. In de eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad zullen wijzigingen worden aangebracht in de statuten van de Recreatiestichting. De burgemeester deelde mee dat zowel het RST-bestuur als B en W zich hebben beraden over de veranderingen en dat straks een voorstel ter tafel komt waarover de betrokken partijen het eens zijn. „Vragenlijst" Inzake de nieuwbouw- en vernieuw- bouwplannen voor de periode 1982- 1984 heeft de gemeente in opdracht van het rijk een vragenlijst moeten invullen. De aldus verkregen gegevens worden door het rijk gebruikt bij de planning en programmering van de woningbouw en de woningverbetering. De vragenlijsten spelen ook een rol bij de op handen zijnde decentralisering van de volks huisvesting, waarbij het niet alleen om bouwactiviteit gaat maar ook om woon ruimteverdeling, het beleid ten aanzien van de bestaande woningvoorraad en het woonlastenbeleid. Dat laatste zal voor de gemeente resulteren in een nieuwe afdeling waarbinnen alle be staande afdelingen die iets met woning bouw of huisvestingsbeleid te maken hebben, samenwerken, zowel in tech nisch als beleidsmatig opzicht. Aan de cijfers die de gemeente op de catamaranzeilers nadat ze door de RP 15 in de haven van Oudeschild waren afgeleverd. Van links naar rechts: Peter van Hey, Henk Ron Peters en A. Smith. Vermoeid maar ongedeerd keerden vrijdagochtend vier jongens rug naar de vastewal van Texel. Het viertal werd met een boot van i Rijkspolitie uit Den Helder naar de haven van Oudeschild gebracht, idat ze een hachelijk avontuur beleefden op de Waddenzee. Met een nke wind en zonder de mogelijkheid contact te zoeken met redders de vastewal zat het viertal 's nachts op een onbestuurbaar (iworden catamaran. Met wind en stroom dreef de boot steeds irder van Texel af. Op deze wijze kwam de boot zo'n vijftien ometer uit de kust. De zeiiers, Henk Vredenburg uit Apeldoorn, A. nith en Peter van Hey uit Groningen en instructeur Ron Peters ischermden zich 's nachts tegen de felle wind door het fokkezeil om h heen te slaan en zo de ochtend af te wachten. IDe catamaran was eigendom van het ilcentrum Texel. De zeilers uit Gro- igen en Apeldoorn maakten gebruik in een arrangement van de Nederlandse ugdherberg Centrale waarbij over- ichtingen met zeillessen worden ge- mbineerd. Ze sliepen in jeugdherberg inorama vanwaar ze iedere dag naar t zeilcentrum gingen. Donderdag- ddag omstreeks vijf uur besloten de ie, onder leiding van de instructeur g een zeiltocht te maken. De omstan- gheden hiervoor leken ideaal. Het is hoog water en het waaide wind- icht vijf. Rond een uur of acht voer de tamaran ter hoogte van de Oostkaap Bn er iets ongebruikelijks gebeurde. >or nog onbekende oorzaak brak het lorste deel van één der drijvers van de ot. Verder zeilen was hiermee niet ter mogelijk en er werd een ankerlijn gegooid. Door de sterke stroming ak deze ankerlijn en was de boot aan elementen overgeleverd. In de loop n de nacht dreef de catamaran tot aan Oude Vlie. Pas de volgende ochtend ird op het zeilcentrum gemerkt dat er g een boot weg was. De plaats waar catamaran altijd lag was leeg en rder stond de auto van de instructeur nog geparkeerd. Om acht uur 's ochtends werd de xelse kustwacht ingeseind die de :spolitie te water in Den Helder waar- luwde. Vervolgens kwam een groot- leepse zoekactie op gang. Hierbij iren de kustwachten van Eierland en Brandaris betrokken. De reddingboot riot van Terschelling en de Suzanna Den Helder voeren uit alsmede de 15 van Den Helder en de RP 5 van irlingen. Assistentie werd ook ver- nd door een helicopter en een Neptune egtuig van de marine. Om half tien erden de vier mannen gevonden. Ze aren toen aan boord genomen door catamaran Klaas Kompaan die van eland kwam. Door de politiemensen rden de zeilers naar Oudeschild ge acht, waar ze na een warme douche een kopje soep bijkwamen van hun levenissen. De catamaran werd door het schip loca' van Staatsbosbeheer opge- ald en eveneens naar Oudeschild ge bracht. Het bleek dat de boot zwaar beschadigd was. Behalve de vernielde drijver, waren ook de zeilen van dek geslagen. De catamaran was van het type Aesticat. Meegevallen De zeilers verklaarden dat het allemaal nogal meegevallen was. Ze waren ge kleed in een wetsuit, een zeiloverall en een zwemvest, waardoor ze niet ver kleumden. Tegen de wind wikkelden ze zich in het fokkezeil. Instructeur Ron Peters meldt dat er geen paniek uitbrak aan boord. „Ik zei tegen ze dat ze de volgende dag om twaalf uur weer terug op Texel zouden zijn. Dat bleek ook. Zolang je maar weet wat je doet kan er niets gebeuren. Dat betekent op de boot blijven en afwachten tot er hulp komt. Nooit het schip verlaten." Wat er ge daan moest worden in moeilijke om standigheden is het eerste dat met nieuwe cursisten wordt doorgenomen als ze arriveren. De eerste maandag ochtend wordt aan dit belangrijke on derwerp gespendeerd. De zeilers ver klaarden beslist niet bang geworden te zijn door de ervaringen. „We stappen Naast het toeristenseizoen is ook het seizoen voor fietsendieven weer be gonnen. De afgelopen week liep het bij de politie storm met mensen die hun fiets misten. Woensdag werden drie fietsen ontvreemd, donderdag vier en ook gedurende het weekeinde waren er mensen die hun rijwiel niet terugvonden op de plaats waar ze hen hadden neer gezet. Het stelen van fietsen is iets dat jaarlijks terugkeert tijdens het hoog seizoen. De politie adviseert fietsers hun vervoermiddel altijd op slot te zetten en zoveel mogelijk gegevens (merk, kleur, framenummer, bijzonderheden) te no teren. Het teurgvinden van de fietsen die in de meeste gevallen worden ge bruikt om na een avond „stappen" naar huis te rijden wordt dan een stuk ver gemakkelijkt. zo weer in een catamaran", lieten ze weten. En eigenaar van het zeilcentrum Souverein grapte tegen hen: „Jullie dachten zeker nooit dat jullie voor zo weinig geld zolang met de catamaran er op uit mochten trekken." De zeilers zijn tijdens het wachten nog een keer omgeslagen. Hierdoor raakte het roerblad van de catamaran weg. Overigens heeft de rijkspolitie de catamaran waarmee de moeilijkheden plaats vonden aan een onderzoek on derworpen en geen strafbare feiten ge constateerd. Het schip was in goede conditie. In de vier jaar oude Aesticat was maar weinig gevaren. Mogelijk is materiaalmoeheid, of het teveel span nen van de stagen de oorzaak geweest van het breken van de romp, aldus een politieman. Woensdagmiddag aanstaande zal het Vredesberaad Texel een aquarel van de Texelse kunstenaar Anton Goes te koop aanbieden. De aquarel geeft zijn inter pretatie van de vrede weer. De op brengst is voor de versterking van het vredesberaad. Het Vredesberaad staat iedere woensdagmiddag met een standje in de Binnenburg. Behalve de verkoop van informatiemateriaal, buttons, stickers en affiches, wordt een ieder die dat wenst de gelegenheid geboden om een vredestekening te maken. Vooral kinde ren maken veelvuldig van deze gelegen heid gebruik. Naar aanleiding van dit succes heeft het Vredesberaad Texel de gedachte gekregen om ook Texelse kunstenaars te vragen een tekening of iets dergelijks te maken. Aanstaande woensdag zal dus een aquarel van Anton Goes te koop worden aangebo den. Verder zijn Nel Koorn en Monica Maas bereid gevonden mee te werken. Andere Texelse kunstenaars zullen nog worden aangeschreven. Het bouwdorp heeft oude kleding, dekens, gordijnen, lakens en lappen nodig. Om de hutten te verfraaien, om te gebruiken voor de „kermis" en ook voor creatieve bezigheden. Degenen die iets hebben liggen kunnen dit dagelijks tussen negen en vijf uur brengen naar het gymnastieklokaal aan de Beatrixlaan in Den Burg. Ook is het mogelijk dat materiaal wordt opgehaald. In dat geval belt men 02220-4226. VOLGENS TELEGRAAF: Het Marsdiep is een breed water met aan de ene kant Den Helder en aan de andere kant Texel. Als je over wilt varen van Den Helder naar Texel kom je aan bij 't Horntje. Zo moeilijk is dat niet, maar iemand die er kennelijk grote moeite mee heeft is freelance fotograaf Johannes Dalhuysen die voêr De Telegraaf van gisteren een grote foto maakte voor de voorpagina. Op de foto staat de veerhaven van 't Horntje, compleet met Nioz-gebouw en zo juist aangekomen Molengat. Op de voorgrond een enorme hoeveelheid auto's, waarom het blijkens het fotobijschrift blijkt te gaan. ,,Dit is geen foto van een automobielten toonstelling in de RAI. Dit is slechts een gedeelte van het aantal wach tenden, afgelopen zaterdag, voor de boot van Den Helder naar Texel. Men moest gemiddeld zo 'n vijf uur geduld hebben om een plaatsje op de boot te veroveren", weet De Telegraaf te melden. Het is dus nu volkomen duidelijk, 't Horntje is hetzelfde als Den Helder. En de haven van Den Helder ligt bij 't Horntje. Vreemd dat er tussen beide plaatsen dan eigenlijk nog een boot vaart. Meer Texelaars was de rare foto met het niet passende onderschrift opgevallen. De redactie van De Telegraaf werd dan ook herhaalde lijke malen gebeld. Eén van de mensen die beiden was Rein Stam uit De Koog. Hij kreeg te horen dat De Telegraaf niet van plan was de zaak recht te zetten. ,,Dat dacht ik wel", zei hij tegen de redactie van de krant, „jullie zetten alleen maar iets recht als dat door de rechter bevolen wordt.Hij kreeg toen te horen dat de betreffende fotograaf een free-lance medewerker was die de redactie had verzekerd dat Den Helder op de foto stond. De man was met vrouw en kinderen op Texel op vakantie geweest en had de foto een paar weken terug ge maakt. Overigens was de conclusie van De Telegraaf dat het, het afgelopen weekend, druk was voor de boot naar Texel wel juist. Volgens TESO was de wachttijd voor de boot van Den Helder naar Texel zes uur. Dat is bijna de ouderwetse wachttijd uit de tijd dat er nog geen vakantie spreiding was en het begin van de bouwvakvakantie het startsein was voor de massale trek naar Texel.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1