AGEND4 Folder verschaft duidelijkheid over Staatsnatuurmonument Waddenzee Bouwfondswoningen n onder nummer VERVOLG VAN PAG.l Tenten gestolen Vernieling Vijf auto's geramd Joost Brouwer won strandloop Paal 28 Benzine gestolen Rijverbod Teveel drank FEUILLETON DINSDAG 21 JULI 1981 TEXELSE COURANT PAGINA TEXEL BQRKUM SCHIERMONNIKOOG AMELAND ■na*ti* I >1- mi Op de folder staat een kaart waarop aange geven staat welke delen van het wad be schermd zijn. De delen met vertik ale strepen zijn beschermd. Daardoorheen zijn echter wel vaarroutes mogelijk, zoals met stippellijntjes staat aangegeven. „Staatsnatuurmonument de Waddenzee" heet een voorlichtings folder die is samengesteld door Staatsbosbeheer in opdracht van het ministerie van CRM. De Noord Nederlandse Watersportbond verleende hierbij medewerking. De folder zal de komende week op de Waddeneilanden huis aan huis worden verspreid. De Noord Nederlandse Watersportbond zorgt voor de verspreiding onder de georganiseerde watersport. De folder werd gemaakt met het doel informatie te verschaffen over het staatsmonument de Waddenzee en ver der aan te geven aan welke veilig heidseisen men moet voldoen wil men met een schip de Waddenzee op. Bijzonder goed is dat nu eindelijk eens een keer duidelijk staat aangegeven welke delen beschermd natuurreservaat zijn en welke delen vrijelijk bevaren mogen worden. Duidelijk blijkt dat vooral het wad ten noord-westen van Texel beschermd gebied is. Daardoor lopen echter ook vaarroutes, bijvoor beeld in de richting van Vlieland. De kaart is uitdrukkelijk niet bedoeld voor navigatiedoeleinden daarvoor mist hij teveel details maar toont waar je wel en waar je niet mag komen. Een goed idee is het ook om aan de kaartzijde adressen op te nemen van instanties die voor watersporters van belang zijn. Geen gezoek meer naar nummers van havendiensten, reddingsdiensten of de rijkspolitie te water, maar de hele zaak overzichtelijk bijeen. De folder is voor mensen die het wad bevaren dan ook beslist iets om aan boord te hebben. Dat geldt temeer daar in de folder een aantal wenken voor watersporters is opgenomen, samengesteld door de Noord Nederlandse Watersportbond. Een aantal van deze tips is overbekend, maar er kan niet vaak genoeg op gewe- TERSCHELLING ^--1' zen worden. Zwemvesten, nieuwe zee kaarten en ervaring. Nuttig is dat staat vermeld dat het beste weerbericht voor de Waddenzee gegeven wordt door radio Nordreich op 2614 Kh 's morgens en 's avonds om tien over negen. Terecht wordt gesteld dat de Wadden zee bij een hardere wind dan windkracht 6 voor de meeste jachten levensgevaar lijk is. Respectievelijk wordt aandacht aan b demdieren, vissen en vogels bestee Niet alleen voor watersporters, maar eigenlijk voor iedere geïnteresseerde in het gebied is het artikel ,,0p en om het wad". Hier wordt eerst ingegaan op de geschiedenis van het wad en vervolgens op de verschillende dieren die er leven. Zoals men mag verwachten van een i stelling als Staatsbosbeheer is de informatie grondig. Over de zeehondi wordt gemeld dat er nog ongeveer 15 voorkomen in het Waddengebied. Ing gaan wordt op de problemen die i zeehonden hebben om te overleven het waddengebied en de noodzaak o zeehonden niet te storen. Een helde uiteenzetting over de Natuurbeschi mingswet en de Waddenzee maakt i folder tot een zeer instructief werkje. vond. Wie iets wil, krijgt al direct te maken met hoofdschuddende ambte naren. „Zou de helft van die voor schriften niet kunnen worden ge schrapt? Het wordt een onwerkbare toestand." J. C. Dros opperde het idee om mensen die hun tweede woning voor permanent gebruik beschikbaar stellen op een of andere manier compenserend tegemoet te komen. Bij zulke huizen zou je bijv. de bouw van een zomerwoning kunnen toestaan. De huidige regelingen maken het voor een eigenaar van een tweede woning weinig aanlokkelijk om zijn huis „permanent" te maken. Hij wordt voor die bereidwilligheid zelfs „gestraft", omdat het recht van tweede woning (althans volgens het nog niet rechtsgeldige bestemmingsplan buiten gebied) na een jaar permanent gebruik vervalt. Urgent Bij de bespreking van dit onderwerp kwam ook het begrip „urgentie" bij woningzoekenden aan de orde. Hoe dringend iemand een woning nodig had, is tot dusver gewetensvol bepaald, maar daarbij golden geen objectieve, om schreven criteria. Dat wordt nu anders. Er wordt gewerkt aan een regeling waarbij de mate van urgentie wordt bepaald door het toekennen van pun ten. Aldus werd geantwoord op een vraag van J. C. Dros die eraan twijfelde of alle als 'urgent' aangemerkte wo ningzoekenden wel echt zo dringend een huis nodig hebben. De Winstraat De meeste leden van de commissie voelden ervoor de nieuwe straat in Oudeschild „De Wittstraat" te noemen naar Johan de Witt. De naam was een van de suggesties die waren gedaan door de dorpscommissie van Oude schild. Andere voorstellen waren Karei Doormanstraat, Jacob Roggeveenstraat en Olivier van Noortstraat. Eerder was al de naam Van Spijkstraat genoemd. De voorkeur gaat uit naar beroemde zee varenden en zeehelden, als aansluiting op bestaande namen als Trompstraat en De Ruijterstraat etc. Henk Beumkes zei niet zo enthousiast te zijn over het ver noemen van straten naar 'vechtjassen'. Liever zocht hij het bij vredelievende zeevarende, bijv. mensen die zich ver dienstelijk hebben gemaakt op het ge bied van de visserij. Postkantoren Gezien de weinig enthousiaste reac ties, zal de gemeente waarschijnlijk geen regeling met de PTT treffen om het afgeven van gemeentelijke docu menten als paspoorten, bewijs van Ne derlanderschap, uittreksel uit het be volkingsregister etc. mogelijk te maken op postkantoren in de buitendorpen. B en W hadden de dorpscommissies om hun mening gevraagd. Van de commis sies reageerden de meeste helemaal niet en van de twee (oudeschild en Oos terend) die dat wel deden, was alleen Oosterend niet afwijzend. Het verstrek ken van gemeentelijke documenten via het postkantoor of postagentschap wordt elders in het land wel toegepast. vooral in uitgestrekte gemeenten met meerdere woonkernen. Per 'handeling' brengt de PTT 74,10 in rekening en de gemeente moet aan de PTT een bedrag (f1000,— plus f500,— per postkantoor en f250,— per postagentschap) ver goeden. De commissie concludeerde dat er blijkbaar weinig animo bestaat voor een dergelijke regeling op Texel. Hutjes In de rondvraag van de vergadering brak Henk Beumkes een lans voor de heer J. Hutjes die met zijn sport vissersboot TX 35 ook af en toe het net eens wil uitgooien. Zijn pogingen om daarvoor vergunning te krijgen zijn tot dusver vruchteloos geweest, hoewel de scheepvaartinspectie heeft vastgesteld dat het stabiliteit van het schip ruim schoots voldoende is en Hutjes ook overigens aan alle veiligheidseisen vol doet. Hutjes heeft zijn nood geklaagd bij de vissersvereniging DETV en ook daar kwam men tot de conclusie dat er geen enkele reden is om de gevraagde ver gunning te weigeren. Zelfs wordt nu overwogen een gerechtelijke procedure tegen de gemeente aan te spannen. In de vergadering werd niet duidelijk waar de problemen precies liggen. Het werd niet uitgesloten geacht dat de ver gunning terecht is geweigerd omdat Hutjes zowel met sportvissers wil varen als het bekende 'varen en vissen met passagiers' wil beoefenen. Dat zijn ver schillende zaken, het schijnt niet moge lijk te zijn dat één schip voor beide activiteiten vergunning krijgt. De burge meester wilde op korte termijn duide lijkheid in de kwestie brengen en besloot dat Hutjes, Beumkes en eventuele an dere betrokkenen naar het raadhuis moeten komen om de kwestie uit te praten. Naar verluidt heeft dit gesprek maandag (gisteren) plaatsgehad. De heer J. C. Dros klaagde over enkele gevaarlijke punten in het rijwiel pad nabij De Koog. Ter plaatse van rioolkolken bevinden zich in het fietspad gevaarlijke kuilen, waardoor fietsers kunnen vallen. Dros drong verder aan op het aanbrengen van middenlijnen op de fietspaden. Deze belijning is wettelijk toegestaan als fietspaden een breedte hebben van tenminste drie meter. Dros wees verder op de mogelijkheid voor het plaatsen van „publiciteits- palen". Dat zijn palen die van boven driehoekig zijn uitgevoerd en waarop een kaart van de omgeving voorkomt, alsmede ruimte voor adverteerders. On der meer in Den Helder en de Wie- ringermeer worden dergelijke palen met succes toegepast. Tenslotte kreeg de publieke tribune gelegenheid om opmerkingen te maken. De heer J. Hennink maakte daarvan gebruik door te wijzen op de op handen zijnde plaatsing van verkeers lichten op de Pontweg. Hij vreesde dat veel automobilisten zullen trachten deze lichten te vermijden door de oude Kogerweg als 'sluiproute' te gebruiken. Hennink meende dat dit probleem door een wegreconstructie kan worden op gelost. Beloofd werd dat het vraagstuk zal worden doorverwezen naar de com missie openbare werken. Een zeventienjarige jongen heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van twee tenten en vier slaapzakken, een luchtbed en een wekker. De kam- peerspullen had hij even in de Dorps straat in De Koog neergezet. Toen hij terugkwam was alles weg. Het gestolen materiaal vertegenwoordigd een waarde van ongeveer vijfhonderd gulden. Een 29-jarige inwoonster uit Apel doorn raakte in De Koog haar foto spullen kwijt. Het ging om een Praktica camera met groothoeklens, zoomlens en tussenringen, dit alles ter waarde van ongeveer duizend gulden. Ze had het materiaal achtergelaten in haar tent op een camping in De Koog. Ofschoon de fototas goed verstopt was onder een slaapzak, wisten de dieven hem toch te vinden. Ook werden een trui en een badlaken gestolen. Van een auto die op de parkeerplaats bij camping Kogerstrand stond gepar keerd werden vrijdag de ruitenwissers en de spiegel gesloopt. Ook de antenne van aan Duitsers toebehorende auto was verbogen. 10. En als ze hem dan zo zat op te nemen, glimlachte ze, want ze begon ham te kennen, en hem bijzonder graag te mogen. Verder ging het nog niet, als 't verder moest komen zou dat wel vanzelf gaan, en daarover maakte ze zich niet druk. Ze had haar leergeld betaald, ze had haar romantische toekomstdromen zien vervliegen toen de jongeman die zei van haar te houden, zonder haar naar het buitenland trok. Sindsdien had ze, onderbewust, gezocht naar de man die ze kon vertrouwen. En wonderlijk genoeg was het juist deze 'dooie dien der' J. S. van Spijk, Méester J. S. van Spijk, die te zijner tijd, misschien te be ginnen als subsituut, een functie wou vervullen bij de staande dan wel de zittende magistratuur. En nu zat ze naast hem in zijn sport- wagentje en zag het restaurant waar ze wat zouden gaan eten, snel naderbij komen. „Nee jongen", zette ze het gesprek voort, lang nadat ze onder allerlei fri voliteiten een hapje hadden gegeten. „Els heeft het momenteel te druk. Want Els heeft eh... trouwplannen." Jur van Spijk keek verwonderd. Hij had Els van Wijnbergen eenmaal ont moet. Heel aardig, lief meisje, had hij gedacht, verdient een goede man, die attent voor haar is en het geduld heeft haar een beetje te ontdooien. Maar ze moet wel opschieten, anders durft ze helemaal niets meer! „Wel, eerlijk gezegd, ik dacht niet dat die Els dat zou aandurven." Een 19-jarige inwoner uit Zwolle zocht zondag tevergeefs naar een parkeer plaats nabij camping Kogerstrand. Hij wilde achteruit het terrein afrijden en kwam daarbij in hardhandig contact met vijf andere auto's. Vermoedelijk door te hoge snelheid raakte de Zwollenaar de macht over het stuur kwijt. In de Ruyslaan werd zaterdagavond een auto van een inwoner uit Utrecht aangereden. Er ontstond flinke schade aan het portier. De veroorzaker van de schade is doorgereden. Aan de woensdag bij paal 28 ge houden strandloop werd deelgenomen door 187 personen. Daarvan liepen er 65 acht kilometer en de overigen vier kilo meter. Het strand was als gevolg van het vrij hoge water, zwaar te belopen. De uitslag was als volgt: 8 km.: Joost Brouwer 28.23, H. Jo- semius 29.07, Cees Timmer 30.19, Nan- ning Kikkert 30.23, Albert Hoven 30.24 „O, je weet de helft nog niet. Ze heeft geschreven op een advertentie!" Loes wist, dat bij Jur deze onthulling verze geld veilig zou blijven. „Ze heeft een man ontmoet, ja, daardoor, en dat schijnt nu opeens de ware Jozef te zijn. Hij is wel een jaar of vijftien ouder, zakenman, volgens Els een gentleman, en het ziet er naar uit dat ze serieuze plannen heeft. Ze praten tenminste al over een eigen huis. Hij wil een bun galow laten bouwen." "Als ik voor jou een bungalow..." „Stoor me niet met je bouwkundige opmerkingen. We spreken nu over Els." „Ik sprak liever over óns." „Lieverkoekjes worden niet gebakken heeft je moeder je dat niet geleerd, Sebastianus? 's Kijken waar was ik ook weer. O, ja, ze hebben zelfs bouw plannen." „Is hij eh —gefortuneerd?" „Hij schijnt behoorlijk rond te kunnen komen, volgens Els, rijdt in een Ame rikaanse slee." „Wat weet ze van die vent?" Loes keek een ogenblik verbaasd. „Nou, ja. Zeg wat weet ik eigenlijk van jou?" „Vraag wat je weten wilt." „Je kunt me wel van alles vertellen, niet?" „Zie je me daarvoor aan?" Opeens merkte ze dat hij serieus was, en een beetje beledigd. „Ne Jurriaan", zei ze en haar stem was bijna strelend, „jou niet, mannetje. Ik weet niet waarom, maar ik vertrouw jou een heel eind." „Loes, meen je dat?" Louis Uriot 31.02. 4 km.: Marcel Uriot 16.14, Biem van Leeuwen 16.48, Marinus van de Pijl 16.48, Frans Stark 17.03, Hilchard Waalkens 17.25, Henk Jansen 17.28, J. W. Reuvers 17.32. 8 km. veteranen: Piet Bakelaar 32.35, Hans Bakker 33.14, Piet Schuijl 34.19, Jan van de Pijl 35,39, Dick Eelman 36.29. Uit een auto die aan de Epelaan in De Koog geparkeerd stond, werd zondag dertig liter benzine gestolen. De auto behoorde toe aan een Duitser. Van een sportfiets die aan een inwo ner uit Sappermeer toebehoorde, werd het voorwiel gestolen. Deze fiets stond in De Koog geparkeerd. De politie in De Koog heeft verder drie bommers uit het verkeer genomen die waren opgevoerd. De brommers waren van jongens uit Wilnis en Mijdrecht. Een auto die in de Ruyslaan stond van iemand uit Meppel werd van zaterdag op zondag opengebroken. Er werden drie boxen en een schijnwerper uit ont vreemd. „Anders zou ik het niet zeggen." Opeens greep hij haar hand die op de tafel lag. „Hiervan zou ik haast een kleur krijgen." En plots was daar weer die glimlach, die als een streep zonlicht zijn gezicht totaal kon veranderen, en dat was het gezicht waarvan ze hield. „Nounou", zei Loes bestraffend en trok haar hand terug, „niet zo familjaar, Sebastianus. Wat moeten de mensen wel van ons denken?" „D'r worden hier wel meer handen vastgehouden", verdedigde Jur zich en zijn blik ging naar een tafeltje helemaal aan de andere kant, waar een paar van middelbare leeftijd druk zat te praten. De vrouw kneep af en toe innig de hand van de man naast haar. „Als we zo oud zijn en we zijn dan nog zó" grinnikte Loes. „Nog steeds niet met mekaar ge trouwd, bedoel je", zei Jur. „Trouwen?" vroeg Loes met hoog opgetrokken wenkbrauwen. „Ik dacht dat de vrijgezellenstaat je zo goed be viel." „Een mens kan tot andere gedachten komen, door een ander mens bijvoor beeld", sprak Jurriaan met veelbete kenende nadruk. „Hoe weet je dat dat stel niet ge trouwd is?" Jur zuchtte. Dat was Loes Brinkman, op en top. Nét als je met veel diplomatie het gesprek in het juiste spoor wou brengen, volgde zij met de grootste interesse een ander. Maar hij liet zich niet kennen. „Nou" zei hij, „dat is een kwestie van combineren en deduceren, net als wijlen Sherlock Holmes. Slechts één der par tijen, te weten de vrouw", ging hij docerend voort, „geeft blijk van aan hankelijkheid. Armpje strelen, handje knijpen enzovoort, en liefkozende blik ken. De ander aanvaart al deze liefde blijken, maar blijft passief.' Het is mogelijk, dat het een vrouw is die haar echtgenoot nog altijd aanbid- maar zo aanbiddend ziet ze er niet uit. Ze lijkt me nogal hard, een zakenvrouw, zou ik zo zeggen, die hem probeert in te palmen." Hij ziet er niet kwaad uit", vond Loes een tersluikse blik werpend op het Een automobilist die zaterdagat op de Keesomlaan werd aangehoi wegens ondeugdelijke verlichting zijn vervoermiddel, bleek zodanig het gebruik van sterke drank te ru dat de politie een blaasproef n zakelijk achtte. Na twee blaasproi kreeg de man een rijverbod opgele Een man die zich ternauwernood staande kon houden werd zaterc avond door de politie aangehouden de Keesomlaan. Hij reed in een be: busje en trok de aandacht door onzi zuldig rijgedrag. Na twee blaasproe en een bloedproef werd proces verl t opgemaakt. j Tot vrijdag a.s. is aan de lijst i reeds gepubliceerde toeristische ev menten niets anders toe te voei 1 Voor de toeristische evenemei wordt verwezen naar de Recre-al bijlage bij de krant van vrijdag j.l. onderwerp van het gesprek. „Be parvenu, misschien ook tegen 11 achtergrond, want zij is 't zeker. Moi I zien hoe ze behangen is. Net een p: I koe." Jur grinnikte. „Zouden oudere mensen dan meer gek op elkaar zijn soms?" vroei ineens. „O zeker", zei Jur met overtuig s „Maar énders he? Mijn oom Arend" mijn tante Celia zitten elkaar a dwars, zo oud als ze zijn, maar als ze niet meer doen houden ze niet meer elkaar. Da's een resi-stel. Maar als ji samen in een restaurant ziet zitten, zi die twee, zouden ze tot geen P mekaars hand vasthouden. h Stel je niet aan Arend, zou tante 0 S zeggen, doe niet of je nog een pi E bent. En dan zouden ze daarover u met elkaar gaan hakketeren." „Dus eh... pubers mogen wél han p vasthouden?" vroeg Loes onnozel. - „Ik snap niet", zei Jur zuchte „waarom ik altijd maar weer met jot g wil..." -| „Omdat je door mij jezélf leer k j nen", antwoordde Loes, „en pas - een man zichzelf kent, is hij waard d anderen gekend te worden." l „Mooie zin, heb je die van jezelf? ai „Helemaal Jurriaan. Mijn geest ky onvermoede diepten." jj „Afgronden zul je bedoelen." „Telefoon voor meneer Gardenii riep de bejaarde ober van achter ir buffet. De heer aan het verste tafeltje zei tegen de dame die liefdevol naar h h opglimlachte en verdween in de richt f van de wijzende vinger van de kelne r, „Gardenier" dacht Loes, „waar I e ik die naam meer gehoord?" Ze k - nog eens naar de volbehangen dai die met tevreden gebaar een sigi i' opstak. Si Maar Jur van Spijk zei: „Blijven hier zitten? Zouden we niet es opst pen, meisje? Voordat je me nog m afgronden van he geest onthult?" De ober kwam afrekenen en Loes v meteen gewikkeld in een heftig tw gesprek met Jur die (natuurlijk) prei de andere kant opwilde. En omdat hield van een man die wist wat hij wil gaf ze hem, althans hierin, zijn zin. (Wordt vervol door Tom Lodewijk

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2