i i Meer winnaars fotowedstrijd help ze hhandje!* 1 T— zon, maan en hoog water De winkels in Den Burg zijn iedere vrijdagavond geopend. „Brltn q*n onder run inner SM. Texel oefenprogramma Veel belangstelling voor strandloop v FEUILLETON: PAGINA 7 1IJDAG 24 JULI 1981 TEXELSE COURANT De derde prijs. Een sfeerplaatje bij avond. Veel inzenders hadden dit onderwerp gekozen. Deze werd uiteindelijk uitgekozen om zijn beeldcom positie en het lijnenspel wat in deze foto fascineert (Origineel kleur). e tweede prijs. Een foto, die zeer direct het menselijk aspect van sport laat zien. De spanning voor het rondje is voelbaar in deze plaat ifi weztg. Een troostprijs. Het binnenslepen van een gestrande catamaran door de boot van Rijkswater staat gP prijs voor de beste jeugdfoto gaat naar de dertienjarige Arno Smit Met deze foto verdient f f100,—. De jury vond deze foto van de jeugdige fotograaf uit Den Burg de beste omdat hij g scherp was en bovendien erg goed van kleur. Aardig was het dat hij op het ogenblik af tikte dat de catamaran over een golf duikelde. De inzendingen bij de jeugd waren over het li gemeen van redelijk niveau. De jongste deelnemer was vier jaar. (Origineel kleur). mooi detail-aktieplaaüe. Goed voor een troostprijs van f25. De eerste training begint op dinsdag 28 juli om half zeven (trimschoenen meenemen). Zaterdag 1 aug. 14.30 u. Texel 3/4- Deutsche Mannschaft. Woensdag 5 aug. 19.00 u. Tex.Boys 1- Texel 3/4. Vrijdag 7 aug. 19.00 u. ZDHI-Texel 3/4 Zaterdag 8 aug. 18.15 u., boot 17.05 u. SRC 1 en 2-Texel 1 en 2 Woensdag 12 aug. 19.00 u. Texel 3- Texel 4 Zondag 16 aug. Succes toernooi, Texel 1, 2 en 3 Maandag 17 aug. 19.00 u De Koog 1-Texel 4 Woensdag 19 aug. 19.00 u. Texel 5- Texel 4 Donderdag 20 aug., boot 17.35 u. HCSC 1 en 2-Texel 1 en 2 Zaterdag 22 aug. 17.00 u. Texel 5-Tex. Boys 3 Zondag 23 aug. 14.30 u., boot 12.05 u. LSVV 1 en 2-Texel 1 en 2 Woensdag 26 aug. 19.00 u. Texel 3- Oosterend za. 1 Donderdag 27 aug., boot 18.05 u. HRC 1 en 2-Texel 1 en 2 Zaterdag 29 aug., boot Groningen- Texel 1 Zaterdag 29 aug. 17.00 u. Texel 5- Oosterend Za. 2 Zondag 30 aug., boot 12.05 u. 14.30 uur Vrone 1 en 2-Texel 2 en 3 Zondag 30 aug., boot 8.30 u. Veteranen toernooi Stormvogels. Afberichten tijdig bij M. Brons, tel. 3181. Alle afdelingscompetities starten weer op 5 en 6 september. De dis- tricscompetitie West I (Texel 1) begin nen op 19 en 20 september. De zon komt 1 augustus op om 6.01 uur en gaat onder om 21.30 uur. Maan: 24 juli L K.; 31 juli N M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 1.13 en 14.23 1.49 en 15.08 2.48 en 16.09 4.14 en 17.26 6 00 en 18.59 38 en 20.25 8.47 en 21.34 9.34 en 22.24 10.30 en 23 08 De derde Hoornder strandloop, ge houden bij Paal 9 op zondag 19 juli, trok maar liefst 206 deelnemers. Door de hoge waterstand moest er op een smal en zacht strand gelopen worden, het geen resulteerde in zwakke eindtijden. Joost Brouwer wist wederom de 8 km. te winnen maar kreeg ditmaal geduchte concurrentie van Frans Forrer en Her mann Jeremias. Bij de wedstrijdinschrijving is een portemonnee gevonden met o.a. een treinkaartje A'dam-Utrecht. Deze kan opgehaald worden op Herenstraat 60 Den Hoorn (na zes uur 's avonds). Uitslagen: 8 km (60 deelnemers): 1. Joost Brouwer Oosterend 28.12, 2. Frans Forrer Den Helder 28.17, 3. Hermann Jeremias Meppen 28.24, 4, Nanning Kikkert De Koog 29.15, 5. Cees Timmer Oosterend 29.38, 6. André Brouwer Oosterend 30.03, 7. Eduard van der Heide Juliana- dorp30.13, 8. Jan Zijm Den Burg 30.15, 9. Louis Uriot Den Burg 30.44, 10. W. Wassenaar Den Burg 30.46. Dames 15 jaar en ouder (4 km): 1. Emelie Veeger Den Burg 18.10, 2. Hetty Boogaard Den Burg 19.10, 3. Nel Bruining Den Hoorn 19.45, 4. Femmie van der Vis Oosterend 20.45, 5. Monica Hooyschuur Eierland 21.55, 6. Hanne- griet Hin Den Hoorn 22.16, 7. Laurien Bakker Den Hoorn 23.05, 8. Els Groes- kamp Den Hoorn 23.07, 9. Tasmiah Sodja Amsterdam 23.58, 10. Chantal van Donkelaar Loenen a/d Vecht 24.15. Jeugd tot en met 14 jaar (4 km): 1. Nico Evers Den Hoorn 15.15, 2. Koen Zijm Den Burg 15.25, 3. Frank Groeskamp Den Hoorn 16.45, 4. Marinus van de Pijl Werkendam 16.50, 5. Ronald van de Wetering Den Burg 16.57, 6. Erik van de Heide Julianadorp 17.05, 7. Carsten Bohn Meppen 17.47, 8. Arjan Boerhorst Den Burg 18.40, 9. Robert Visser Oude schild 18.47, 10. Alexander Roosen- brand Sprang Capelle 19.04, Simon Troost Den Hoorn 19.04, Eric Hin Den Hoorn 19.04. Vrijdag 24 juli Zaterdag 25 jüli Zondag 26 juli Maandag 27 juli Dinsdag 28 juli Woensdag 29 juli 7 Donderdag 30 juli Vrijdag 31 juli Zaterdag 1 augustus Aan het strand is het uur eerder hoog water. ongeveer een Tevens zijn onderstaande winkels tot 14 augustus ook maandag t/m donderdag 's avonds open Ajada - Boetiek 22 - Dros' Magazijn - Hema - Langeveld en De Rooy - Lunter - Mantje - Nauta - 't Open Boek - Kadoshop K. de Waal - De Wit Slijterij - 't Wol- en Handwerkhuis. Winkeliersvereniging Den Burg =xx= door Tom Lodewijk. Hoofdstuk 6 JI2 Ambachten vóór 't geluk 1Henri Gardenier zat na de lunch in bescheiden restaurantje in de rechtse binnenstad op de achterkant een envelop zijn rekening op te iken. :r moest spoedig geld op tafel ko- n, want zijn middelen raakten uit- )ut. -lij had nog wat geld op de bank, ^Êar dat moest er blijven staan, ^■tumoverzichten van de bank, een ^Bqueboek, dat was allemaal status- Blteriaal. En het leven dat hij leidde, rr s een duur leven, want werken deed B iri niet en langs die weg kwam er ;n geld binnen. De bron waaruit hij putte was de blindheid van sommige, van vele Auwen. Hij was daar eigenlijk in de ^Bktijk achter gekomen. twaalf ambachten en dertien ongeluk ken. Hij had de zeeën bevaren, had aan de bezinepomp gestaan en was tenslot te in 'de vertegenwoordiging' terecht gekomen. Hij had borstelwaren ver kocht en blikjes, stofzuigers langs de deur en als colporteur had hij abonne menten op tijdschriften geworven. De onderneming waarvoor hij toen werkte was niet al te scrupuleus, maar Henri's methoden en vooral zijn rare financie- ringsbokkesprongen waren haar toch te veel geweest. Hij had het nergens kun nen harden. Bij de een moest hij te hard werken, de ander betaalde niet genoeg, de derde keek hem te veel op zijn vingers. Maar omdat hij een goed voor komen had, zich wist te presenteren en beschikte over een verwonderlijk goed smoesje, vond hij iedere keer weer wat te doen. Hij had gewaagde manipulaties uitge haald, zo gewaagd, dat hij niet zonder een lichte beduchtheid langs het Huis van Bewaring reed soms, zich er van bewust dat het maar een haar scheelde of hij zat daar binnen veilig onder dak. Maar hij was altijd de dans ontsprongen, soms omdat men hem niets kon maken, soms omdat de benadeelde het de moeite niet vond de politie er in te mengen en soms omdat hij het mede lijden wist op te wekken. Zijn ongeluk kige jeugd, reeds jong zonder vader en moeder, en allerlei andere tragische bijzonderheden wist hij zo overtuigend te berde te brengen, dat men veel vergaf. En verder was hij een vlotte, aardig event in de omgang, heel ge zellig, zolang je geen zaken met hem deed. Hij had zo hier en daar zijn vrienden en relaties, die wisten dat de enige manier om op goede voet met Henri te blijven was, hem nooit zelfs maar een gulden te lenen, omdat men dit muntstuk nimmer terug zou zien. Zijn meesterstuk leverde Henri door een man die hem om een tientje maande, met een lapje van duizend voor ogen te wapperen en toen te vragen om een tientje te leen omdat hij de kelner toch niet met dpizend pop voor die twee biertjes kon laten betalen I Hij was voor oplichter in de wieg gelegd en de omstandigheden wezen hem de weg. Want Henri ondervond dat hij op vele vrouwen een onweerstaan bare aantrekkingskracht uitoefende. Ze vonden hem een heer, maar ook een ondeugd, en ergens ook nog een stakker (droeve jeugd, ouderloos, enz.). Die mengeling bleek een bijzonder at tractieve cocktail op te leveren. Vooral op zijn verkooptochten langs de huizen deed hij veel waardevolle ondervinding op. Henri was een man, voor wie menige huisvrouw niet zonder meer met een 'niet nodig' de deur dicht smeet. Hij vroeg altijd prompt naar meneer, wan neer hij wist dat meneer niet thuis was, en overwoog dan aarzelend of hij het met mevrouw kon afdoen. Hij deed dat zo, dat vele dames zich verplicht acht ten hem te bewijzen dat ze daartoe alleszins capabel waren. Henri ontwikkelde geweldig veel mensenkennis. Hij zag met één oog opslag of hij het bij mevrouw met een knipoogje en een grapie kon wagen, dan wel de indruk moest wekken, dat hij zich niet waardig achtte, de zoom van haar kleed te kussen. Bij de een was hij joviaal, bij de ander schuchter, hier vrijmoedig, daar be scheiden. Zijn grote kans kwam bij een rijke boerenweduwe, die na het overlijden van haar man door een paar begerige buren werd dwarsgezeten over een stuk land dat ze graag wilden kopen, voor een prikje, en die haar het leven zeer veronaangenaamden. De beide vrijge zellen, broers, hoewel niet voor een kleintje vervaard, werden wat wit om de neus toen er een grote auto voor hun erf stil hield, hen een visitekaartje onder gezegde neus werd gehouden van een meneer die directeur was van de envee grond en bouwmaatschappij Inventum, een meneer met een grote aktetas vol papieren, die dure stad huiswoorden gebruikte, en meedeelde dat hij de belangen van de weduwe Wieringa behartigde en of de heren zich maar met hun advocaat in verbinding wilden stellen. De broers die het spreek woord kenden van het rechter van een koe, begrepen dat ze nu niet langer met dat domme mens van Wieringa hadden te maken, die als ze maar genoeg getreiterd werd, wel zou tekenen, om er vanaf te zijn. Ze kozen eieren voor hun geld en besloten de weduwe met vree (en in het genot van al haar bezittingen) te laten, want als je eenmaal met ju risten begon, wist je het eind niet. De weduwe Wieringa viel Henri bijna om de hals en liet merken dat ze een man als hij nodig had om haar zaken te regelen. Henri werd 'kind aan huis' en regelde de zaken van de weduwe gans niet tot eigen nadeel. Hij kon een bank rekening openen en terwijl hij haar met diepe medeleven onthulde dat er bij afwikkeling hier en daar wel verliezen waren geleden, hield ze nog genoeg over. Henri vond het voor zo'n eerste keer welletjes, je moest je geluk niet te veel en te snel op de proef stellen en toen de weduwe blijken gaf een band voor het leven te begeren, kreeg Henri te rechter tijd een telegram dat hem opriep naar een niet bestaande broer in Amerika. Henri Gardenier kwam tot de con clusie dat de vrouwen hem de weg naar een gulden toekomst konden banen. Hij liet het niet meer aan het toeval over, maar zocht bewust contacten, die hij zorgvuldig selecteerde. Liever geen familie, geen ouders of betweterige broers of zwagers. Hij constateerde hoe de eenzaamheid zeer vele vrouwen drukte, weduwen maar ook ongehuw- den, die hoe afwerend en argwanend ze tegenover mannen stonden, zodra de barriere van de afweer doorbroken was, in het andere uiterste vervielen en met hun hele hebben en houden te koop liepen, blij met een 'vertrouwd iemand' bij wie ze haar hart konden uitstorten, met een man die handig weg wist met allerlei problemen, waarover een vrouw zich het hoofd brak, zoals belasting, geldbelegging, etcetera. Zijn meest waardevolle conclusie kwam later. Hij merkte hoe de taboes van de samenleving stilletjes voor hem werkten. In die samenleving was de ongehuwde vrouw een persoon van de twee rang. En die samenleving had niet de minste sympathie met bedrogen vrouwen. Die verwonderde zich hoog stens over hun domheid, en spotte over vrouwen die niet buiten een man kon den en de eerste de beste oplichter voor lief namen. Hij bemerkte dat deze vrou wen er niet in slaagden zichzelf er van te overtuigen dat ze simpelweg bedrogen waren, dat ze, om hun zelfrespect niet totaal te verliezen zich op ongelooflijk hardnekkige wijze vastklampten aan de hoop dat het eens nog allemaal goed zou komen. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 11