Mitra toonde kunnen tijdens „open dag Texelaartjes I Lichtkrant en automatische rolstoel NIEUWE PARKEERWACHTER FAMILIEBERICHTEN PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 24 JULI IS y Veel mensen die beroepshalve geïnteresseerd waren, maar ook een groot aantal Texelaars die wel eens wilde weten wat er in dat technische bolwerk aan de Spinbaan nu allemaal gefabriceerd wordt, brachten dinsdag een bezoek aan de firma Mitra in Den Burg. Een 'open dag' bij deze firma is een unicum. Omdat bij Mitra nogal veel veiligheidsapparatuur wordt geproduceerd voelde directeur Van Zon er in het verleden niets voor om vreemden zijn bedrijf binnen te laten. Zelfs toen enige tijd geleden alle bedrijven van de Spinbaan open huis hielden, fJeed Mitra niet mee. Te gevaarlijk, werd gezegd. Als je iedereen hier zomaar binnenlaat, kan iedereen zien hoe die veilig heidssystemen werken en dan zijn die waardeloos. Mitra produceert echter ook zaken die niets met veiligheid te maken hebben en daarom werd nu toch maar tot een open dag besloten. leek. De door Mitra ontwikkelde licht krant is nu twee weken op de markt. ,,ln de 12 jaar dat we bestaan is het voor het eerst dat we met een open dag een nieuw produkt ten doop houden", zei Van Zon, die verder zei te hopen dat het door het Texelse bedrijf ontwikkelde produkt een goede toekomst tegemoet zal gaan. Overigens blijkt bij veel Texelaars het verschil tussen de firma's Van Zon en Mitra onduidelijk te zijn. Het Texelse bedrijf begon aanvankelijk als de firma Van Zon. Deze firma was gericht op het leveren van geavanceerde technische apparatuur aan Oost Europa, met name mee te testen. Aan het eind van de productielijn worden deze machines op juiste bedrading, maar ook op ruimte tussen de letters, spaties en dergelijke gecontroleerd. Een medewerker vertel de: ,,We hadden hier een keer een nieuwe IBM schrijfmachine nodig. De man die hem kwam installeren hebben we eerst rustig over het technische wonder laten vertellen. Maar daarna bleek dat wij hem nog wel het één en ander konden vertellen over de IBM machine. Dat kwam door de testappa ratuur die hier ontwikkeld wordt. Degenen die de technische werk plaats van Mitra bezochten zullen onge twijfeld onder de indruk geraakt zijn van de afdeling waar de Lay outs van de verschillende technische producten worden gemaakt. Een wirwar van lijn tjes, cirkeltjes, dingetjes en wat al niet meer zij. Een niet technisch aangelegde denkt al gauw aan vermicelli maar de technici van Mitra weten zeer goed weg met dit soort tekeningen. Met soldeer bouten en ander gereedschap wordt de tekening omgezet in een apparaat dat in de dagelijkse praktijk nog blijkt te func tioneren ook. ondernemers- akti viteiten 1 Grote blikvanger bij Mitra was dins dag een rolstoel die geheel electrisch aangedreven werd. Op de kracht van twee accu's bewoog deze stoel zich voort en wat vooral opviel was de enorme wendbaarheid. Met behulp van een stuurknuppeltje dat zich tussen twee vingers makkelijk liet bewegen kon de stoel alle mogelijke bewegingen maken Tot om zijn as draaien en achteruit rijden toe. In de stoel zat een behoorlijk sterke motor gemonteerd die ervoor zorgde dat drempels en andere obstakels in huis geen enkel probleem hoeven te vormen. Een me dewerker van Mitra nodigde potige heren uit de stoel tegen te houden en dit bleek in de meeste gevallen niet te lukken. De sterkte van de motor zal de gebruiker dus nooit voor onplezierige verrassingen stellen. De rolstoel is uit gerust met verlichting en zelfs met rich tingaanwijzer. Dit laatste is binnenshuis overdreven, maar de stoel is zo gecon strueerd dat hij op twee snelheden kan worden ingesteld. Langzaam voor bin nenshuis en sneller voor buitenshuis. Met deze stoel zou de invalide dus ook zelfstandig boodschappen kunnen doen. Overigens geeft de constructie blijk van de bijzonder goede wijze waar op men bij Mitra de rolstoel heeft door dacht. Het stuurknuppeltje reageert op de minste beweging van een vinger. Maar voor een gebruiker die een minder goede beheersing over de spieren in zijn vingers heeft, kan het knuppeltje wat zwaarder worden afgesteld, zodat niet ieder trillinkje een koersverandering tot gevolg heeft. Lichtkrant Naast de rolstoel is de door Mitra ontwikkelde lichtkrant een artikel dat aanleiding gaf tot het organiseren van de open dag. Op grote gebouwen aan de vaste wal, zoals het KLM gebouw bij Amstelveen ziet men ze wel eens. Lichtkranten waarop wisselend de tijd en de datum worden afgebeeld. Ze vormen voor passanten een stukje in- mm* •i m De lichtkrant, die door de firma Mitra is ontwikkeld, hangt in de takels. Afwisselend wordt hierop do tijd en de buitentemperatuur aangegeven. Op de voorgrond een auto en een bewaker van Hoogeboom bewakingsdiensten, waaraan Mitra beveiligingsapparatuur levert. formatie, een stukje service waardoor Tsjecho-Slovakije en Bulgarije. DireC- het betreffende bedrijf vriendelijk over- teur Van Zon noemt deze markten komt. Een probleem bij deze licht- echter onstabiel. Neem nou Polen, kranten was, dat ze tot nu toe alleen Zoiets als daar is gebeurd kan in die maar in Amerika werden geproduceerd landen altijd gebeuren en dan ben je je en dan voor het in Amerika gangbare voltage van 110 volt. Dit had tot gevolg dat de lichtkranten in Nederland moes ten worden omgebouwd voor 220 volt. Volgens directeur Van Zon van Mitra had dit tot gevolg dat de Amerikaanse lichtkranten in Nederland vaak defect raakten. Vandaar dat een lichtkrant voor het Europees voltage een goed idee De elektrische rolstoel, waarmee een invalide alle kanten uitkan. Links het handeltje, waarmee de stoel bediend wordt afzetgebied kwijt.' de firma Mitra in het leven geroepen die zich met de ontwikkeling en productie van artikelen voor de binnenlandse markt bezig houdt. Als klanten heeft Mitra onder meer Philips, de PTT en de Marine. Ook wordt door Mitra nauw samengewerkt met Hoogebooms be wakingsdiensten. Deze firma was dins dag ook in het Mitra gebouw aanwezig en men kon hier informatie krijgen over de samenwerking tussen Hoogeboom en Mitra. Het is niet zo dat bewaking met per soneel en automatische bewakingssy stemen elkaar in de weg zitten, meldt technisch medewerker G. Olof van Hoogeboom. Eerder vullen beide mid delen elkaar aan. Met de door Mitra ontwikkelde beveiligingssystemen die worden gedistribueerd door Hooge boom Alarmsystemen b.v. te Badhoe vedorp is het mogelijk dat een nacht portier in een bedrijf een totaal overzicht krijgt van wat er in een bedrijf gebeurt. Als er ergens in het gebouw een deur open gaat, gaat er een lichtje branden in het paneel en weet de portier dat iemand ergens iets aan het uitvoeren is. Daarnaast blijven echter bewakers noodzakelijk voor het overige controle- werk. Bij Mitra werden op de open dag verschillende systemen getoond. Van heel eenvoudig, voor het beveiligen van caravans en zomerhuisjes, tot bijzonder geavanceerde voor het bewaken van gehele bedrijven of zeer grote huizen. De tentoongestelde systemen kunnen gecombineerd worden met monitoren, zwaailichten, sirenes en dergelijke. Een aantal centrales is ontwikkeld met het oog op de eisen die gesteld worden door het Technisch Bureau ter Bevordering van Schadepreventie, waarbij ook schadeverzekeraars betrokken zijn. Het meest eenvoudige beveiligingssysteem kost tussen de f1850, tot f2850, en de grootste centrale uit het programma kost meer dan f7500, Gasmeter Nog veel meer produkten konden belangstellenden dinsdag bekijken. Er was een electronische gasmeter met digitaal aanduiding voor benzinestations die LPG gas verkopen. Er was een machine die gebruikt werd bij een cho coladefabriek om de juiste doseringen vande verschillende ingrediënten te laten plaatsvinden. Deze machine kan men op Mars repen programmeren maar wil men er andere soorten chocolade snoepgoed mee maken dan kan dat ook. Dezelfde machine is ook te gebrui ken om verschillende soorten ijs mee te maken. Mitra vervaardigt ook appara tuur om electrische IBM schrijfmachines VASTE DATA De openbare bibliotheek van De Cocks- dorp (in het gebouw naast de Her vormde kerk aan de Kikkertstraat) is tot 28 augustus geopend, elke maandag, dinsdag, woensdag, donderdag en vrij dag van 19.00 tot 20.00 uur. Bovendien elke vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Elke dinsdagavond van 20.00-22.30 uur traint de handboogschietvereniging 'Eilandschutters' in sportzaal De Ferre- ver in Den Burg. Spreekuur B en W. Burgemeester En gelvaart maandag 10.00-11.00 uur; wet houder Nauta 10.30-11.30 uur; wethou der Blanken donderdag 9.30-10.30 uur en wethouder Van der Kooi vrijdag 10.30-11.30 uur. Iedere woensdag wordt in gebouw De Hollebol aan de Burgwal (achter het postkantoor) van 10.00 tot 12 00 uur een contactochtend gehouden van de Texelse WAO-groep. Men kan daarbij onder meer biljarten, sjoelen en kaar ten. Iedere maandagavond wordt in De Zwaan een open klaverjasdrive gehou den, aanvang 20.00 uur. Elke maandagavond wordt doorGroot Slam" bridge gespeeld in 'Het Kercke- land' aan de Schumakersweg in De Koog, aanvang 20.00 uur. De Openbare Bibliotheek aan de Drij- verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: maandag 10.00 tot 12.00 uur dinsdag 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21 00 uur; woensdag 14.00 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14 00 tot 17.00 en 19 00 tot 21.00 uur. Het Vrouwenhuis houdt iedere maan dagavond vanaf 20.00 uur bijeenkomst in het Dorpshuis (oude ULO) aan het Schilderend, ingang aan de Wilhel- rninalaan. Elke dinsdagmiddag van 15.00 - 16.00 uur wordt in 't Skiltje beiaardengymna- stiek gegeven Oud papier en vodden kunnen altijd worden bezorgd bij de voormalige brandweerkazerne aan de Achtertune in Oosterend. Het papier moet in de container worden gedaan en de vodden onder het afdak. De heer J. R. Stapersma is be noemd tot parkeerwachter op Texel. Stapersma was tot voor kort als chauffeur in dienst van de ge meente. Hij is 43 jaar en woont in Den Burg. In het seizoen zal het werk van de parkeerwachter zich hoofdzakelijk tot het controleren en ledigen van de parkeermeters in De Koog en Den Burg. Daarnaast is de parkeerwachter ook bevoegd om proces verbaal op te maken bij andere parkeerovertredingen. Sta persma is de opvolger van de heer J. de Graaf die dit werk van zijn 65e tot zijn 73e heeft gedaan. In tegen stelling tot zijn voorganger loopt Stapersma wel in uniform. Verzoek aan onze adverteerders Zet in uw advertentie niet alleen de naam van uw zaak en de straat, maar ook de naam van het dorp. Dit ten behoeve van mensen die nog maar pas op Texel wonen, tweede woningbezitters en ande ren die op het eiland (nog) niet bekend zijn. Directie Texelse Courant Geboren Ewout Pieter zoon van Maria Pruiksma-Slo en Henk Pruiksma 22 juli 1981, Aak 30, 1771 GG Wieringerwerf 1956 De kinderen. 1981 Jaap-kees, Els, Joost, Nelly, Margreet, Annet en Nico-jan maken U bekend, dat hun ouders, Jan Drijver en Tiny Drijver-Eelman 25 jaar geleden op 20 juli 1956 elkaar het ja-woord gaven. U kunt hen feliciteren op vrijdag 31 juli a.s. van 18.00 - 19.30 uur in het Dorpshuis ,,De Bijenkorf" te Oosterend. Achtertune 24, 1794 BM Oosterend, Texel. Voor de vele blijken van belangstelling tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst, betuig ik allen mijn harte lijke dank. S. Tjepkema, Gerritslanderdijkje 92 Heden (donderdag) KGB in de Spyker. De Vlier biologische voeding. Waalderstraat 17, Den Burg, tel. 4396. In „Question" dinsdag, 28 juli AVRO's Toppop, d.j. Jos van der Ven en donderdag 30 juli AVRO's Toppop d.j. Kees van Zijt- veld. Te k.a. Yamaha lang staart b.b -motor, z.g.a.n., 12 pk. Tel. (02220) 4277. Kogerstraat 67. Na 6 uur. Te koop gevraagd: vee- drinkbakjes en stalbokjes Te koop aangeboden Tefal strijkmachine. Tel. (02223) 459. Te koop gevr. bascule en ontsmettingsketel. Tel. 4495b.g.g. (02223)352 Zeldstandige huishoude lijke hulp gevraagd voor enkele ochtenden en/of middagen per week. Inlich tingen (02226)312. Gevraagd jongens voor bollenwerk. G. Kuip, ,,Op Ruimte", (02220)2648. Te k. gevr. rieten kin derfietsmand, camping bedje en autoped-wielen Tel. 3431. Te koop: dwarsfluit „Triumph", geschikt voor studie, f 150,—. J. Veen baas, Wagemakerstr. 2, Den Burg, tel. 3118. Te koop een Sankyo en 30 x I. filmcamera, 1 jaar oud. Beatrixlaan 128, tel. (0222014139. Te koop i.pr.st.z. Buta- gasstel, 3-vlams, 1 visfuik nylon Tel. 3767, Beatrixl. 74, Den Burg. Er zijn weer zomer vruchten voor rumtopf en inmaak. Voor rum, bran dewijn en gratis informa tieblad Kooymans Slij terij. Heden (donderdag) KGB in de Spyker. Tencotop dekkend - Tencorex transparant. Bremer Oosterend, tel (02223) 229. Buitenge woon - goed. In „Question" dinsdag, 28 juli AVRO's Toppop d.j. Jos van der Ven en donderdag 30 juli AVRO's Toppop d.j. Kees van Zijt- veld. Onderhoud en verbouw J. Commandeur, (02226) 568. Gebroken geweertjesli brochures over diensl 9 weigeren, milieu, huisves ting, defensie enz. P.S.P, Wilsterstraat 25, tel. 3519 tf b B Te k.a. Volkswagend 1303, bj. 1973; Fori Granada 2.3 liter station car, bj. 1975; Ford Consi 2.3 liter stationcar 1973; Ford Taunus 160 5! L, 4-deurs bj. 1973; Ladfi 1200 type '77; Renau 20L, type '78; Peugeo 604 SL type '77; Volvo 6 GL bj. '76. Fa. Mevo, te (02226) 569. De HERE heeft zijn vol getroost en Zich over zij ellendigen ontfermd! Wie heeft envelopp met inhoud gevonder Naam Anneke stond op. Gaarne tegen bek ning terug Schanswe 12, tel. (02220) 2412. Club Escolette. Programma Winterzor wintersport '81/'82 is ui Haal het bij Reisbui Texel, Weverstr. 36, De Burg. De Vlier biologiscl voeding. Waalderstrai 17, Den Burg, tel. 4396 Rapport „De Mars" bestellen door stortir van f3,50 op 3625.66.5 Rabobank (87.548 giror Rabo). Wij Willen Oi Wonen, W. v. Beierensl 16, 1791 GT Den Burg Fietsenvervoersrek auto te koop of te hut Rijwielverhuur Veerhavi 't Horntje, tel. (02226) 51 of (02220) 2108. Te k.a. studieboek! PD boekhouden (1e en jaar) en MBA. Tel. 2215 Te koop Ford Taun 17M, 1971, 40.000 kr Tel. 3431. Te koop Windglid surfplank. Tel. 493 Marian Momberg. Meisje gevraagd vo hotelwerkzaamheden 17 jaar, vanaf 1 aug 15 sept., 6 ochtend in de week. Tel. (0222 755. Te koop gevr. Koelk: op gas. Tel. (02226) 318

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2