Cjroen "Zwarts Jéxels in het hart-, Sterkste man" een financieel succes TEXEL IS VOL Organisatie vertoonde mankementen Brandje op het industrieterrein i' 1%® Politie in burger tegen vernielingen Kop-staart-botsing Fiets vernield Illegale fuiken Molengat uit de vaart mm - mwi - Gratis tocht naar Engeland voor buseigenaar Vernieling Auto opengebroken 94e JAARGANG NR. 9596 TEXELSE DINSDAG 28 JULI 1981 ledactie; Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. 12220) 2208 en Hans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg tel 12220) 4988. larry de Graaf is tot 10 augustus met vakantie. 'oor advertenties, abonnementen, etc.: angeveld De Rooy B.V., ostbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (022201 2741. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs Al5,10 per kwartaal 70 cent incasso; |ps 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. jeugd voor de hekken had geen aandacht meer voor het kampioenschap, maar „vermaakte" zich voor de dranghekken met het slopen van efoonboeken. Ondanks herhaalde verzoeken van omroeper P. Kager bleven ze het overige publiek storen. De strijd om de sterkste man van Texel, die zondagmiddag in De )og aan de Nikadel werd gehouden, is financieel een groot succes worden. Vijfduizend mensen waren bereid om f2,50 te betalen en verrichtingen van zes sterke Texelaars en zes sterke 'overkanters' ide te slaan. Organisatorisch heeft De Koog Promotion en de lofdscheidsrechter Gerard du Prie geen beste beurt gemaakt. De iderdelen duurden door een zeer trage afwikkeling veel te lang en n ordedienst was zeker nodig geweest om de vele jeugd van het eelterrein te houden. Nu waren de verrichtingen van de sterke igens voor een groot deel van het publiek moeilijk of niet te volgen idat de jeugd zich op het terrein vermaakte met gras en papier (van kapot gescheurde telefoonboeken) gooien en stoeien. Het bestuur van De Koog Promotion j tijdens het kampioenschap in dat t gebeuren ontaarde in een rommelig niet te volgen geheel, maar men niet genoeg mankracht op het rein om alles in goede banen te ■Jen. Organisator Ruud Kikkert: „We dden gedacht dat we hooguit duizend toekers zouden krijgen. Nu liepen el zaken uit de hand en ook het janisatorisch vermogen van Gerard Prie hadden we hoger aangeslagen." it bestuur heeft wel geconstateerd dat belangstelling voor een dergelijk eve- ment, ondanks de zeer gunstige ersomstandigheden van zondag, lot is. Volgend jaar moet het heel ders", aldus Ruud Kikkert. Het lawaai dat het evenement veroor- ikte is veel mensen in het verkeerde Igat geschoten. Twee jongens die wandeld hadden in de Muy deelden s mee dat de uitspraken en aan- edigingen van speaker P. Kager ordelijk waren te verstaan. Op het rein was het 'geratel' van de heer ger, die zichzelf geen moment rust ide, ook duidelijk te hard. „Je bent met een kleine ploeg mensen zo druk bezig dat je daar helemaal geen erg in hebt. Bij de volgende evenementen die deze zomer nog georganiseerd worden, zoals het stockcar racen, zullen we zeker meer op het geluidsvolume let ten", zo werd door de organisatie als verweer aangevoerd. Er stonden voor het kampioenschap „De sterkste man van Texel' (een vlag die de lading niet helemaal dekt, omdat ook toeristen bij tekort aan Texelse deelname mee mochten doen) tien onderdelen op het programma. De tijd die het ijzer buigen, maar vooral het stenen tillen in beslag nam, was derma te lang dat om vijf uur na het auto tillen en telefoonboeken scheuren, alleen het onderdeel auto trekken nog werd uige- voerd. Het was daarna inmiddels zes uur en het begon te regenen. De enige honderden mensen die hadden staan wachten op het einde van het kam pioenschap en de prijsuitreiking vlucht ten voor het slechte weer wat één van de deelnemers deed uitroepen:,,Waar zijn we nog voor bezig er is geen publiek meer." Gerard du Prie de sterkste man van Nederland, had er echter nog steeds lol in en wilde met zijn deelnemers nog gaan banden gooien. De sterke mannen geloofden het echter wel en bleven schuilend voor de regen in de podium wagen zitten. Armspieren 's Middags om twee uur werd begon nen met het ijzer buigen. Het veel koppige publiek genoot van deze at tractie waarbij een staaf van één meter lengte en 12 mm dik eerst op het hoofd en daarna in de nek kromgebogen moest worden. De twaalf deelnemers hadden een minuut de tijd en de meeste krachtpatsers hadden geen moeite om dit 'kunstje' in korte tijd te volbrengen. De staven van 14 mm kosten de meesten echter heel wat meer moeite. Enkelen lukte het niet en zij moesten dan ook met een lage klas sering in deze eerste ronde genoegen Vrijdagmiddag om kwart voor vier lest de brandweer uitrukken voor een brand staande oude vrachtauto ach- het VTB gebouw aan de Maricoweg De bak van de vrachtwagen was |Vuld met hooi en houten delen. De andweer arriveerde juist op tijd want brandende bak stond achter tegen de B opslagloods, waarvan de ramen or de hitte al gesprongen waren. In rte tijd werd het hooi en hout uit de Iichtwagen getrokken en de vuur- ard geblust. Even later kwam de |en de 'nablussers' te hulp. alende kinderen hebben de brand' igestoken. De ouders zullen de. ade vergoeden. nemen. Opvallend was dat de Texelse deelnemers, uitgezonderd Martien Wit te, veel kracht in de armspieren hadden. Rienk Mosk de lichtste deelnemer (81 kilo) nam het met gemak op tegen de zwaardere jongens (100 kilo) en werd eerste. Datzelfde geldt voor het onder deel stenen tillen. Rien Mosk presteerde het als enige om 19 bakstenen naast elkaar twee seconden op borsthoogte te tillen. Onder kenners wordt dit een bijzondere prestatie genoemd vooral omdat de kampioen van Nederland Gerard du Prie ook nooit meer dan negentien stenen heeft getild. Het ging hier om gewone metselstenen van on geveer 2 kg. per stuk. Begonnen werd met tien stenen op de kant naast elkaar en de stenem moesten opgepakt wor den met de vlakke hand. Uitpuilende ogen Dit onderdeel duurde doordat alle twaalf deelnemers om de beurt steeds één steen meer moesten tillen te lang. Ruim anderhalf uur was men met het stenen tillen bezig en omdat het op grote afstand een weinig spectaculair gezicht was (de uitpuilende ogen van de krachtpatsers waar de speaker over sprak waren op tientallen meters beslist niet meer waar te nemen) verslapte de aandacht van het publiek. Beter was geweest alle deelnemers in een lange rij en op een podium tegelijk te laten tillen. Het telefoonboeken scheuren was spectaculairder. De sterke mannen moesten het presteren om zeven tele foonboeken in twee minuten door te scheuren te beginnen met de kaft. Enkele deelnemers moesten na verwoede pogin gen opgeven. Ze kwamen niet verder dan één of helemaal geen gescheurde boe ken. Het jeugdige publiek drong steeds meer naar de tafel waar de boeken lagen en de sterke mannen gooiden onbewust de verscheurde boeken tussen dit pu bliek. De jeugd begon verwoed de tele foonboeken verder te slopen en in een (Lees verder op pagina 5) Om paal en perk te stellen aan de golf van vernielingen en baldadig heid, die de dorpen op Texel ieder jaar tijdens het hoogseizoen teistert, heeft de politie besloten patrouilles in burger te gaan houden. Inmiddels hebben deze speciale diensten al resultaat opgeleverd. In de nacht van donderdag op vrijdag werden twee jongens van 21 en 22 jaar uit Groote broek aangehouden, omdat ze een lantaarnpaal in de Dorpsstraat te De Koog ten gronde hielpen. De schade van deze daad bedroeg 7567,—. In het politiebureau richtten ze voor 790j— schade in hun cel aan. Tot rust gekomen verklaarden de jongens ervoor te zullen zorgen dat de schade betaald wordt. In de nacht van vrijdag op zaterdag was het wederom raak in De Koog. Een jongen, die bij een groepje jongelui uit Krommenie hoorde, sloeg in de Ruijs- laan met een ijzeren staaf op lantaarnpalen om deze te doven. Op deze wijze werden vijf lantaarnpalen bewerkt. Tegen de dader werd proces verbaal opgemaakt. Hij zal de schade moeten vergoeden. Donderdagavond werd een auto, die aan een Duitser toebehoort, door onbe kenden toegetakeld. Van de wagen, die bij Topido in De Cocksdorp geparkeerd stond, werden de buitenspiegels afgebroken en de ruitenwissers verbogen. Er ontstond voor ongeveer 7250, schade. In De Cocksdorp werden zaterdagavond vier auto's beschadigd door twee 19-jarige vakantiegangers uit Nijenveen. Twee buitenspiegels werden afgebroken en van twee andere auto's werden de antennes vernield. Totaal ont stond voor 7250,— schade, die inmiddels is betaald. Het was aan de oplettendheid van het publiek te danken dat de politie de twee jon gens, die op een camping bij De Cocksdorp verbleven, kon opsporen. Op de Pontweg gebeurde zaterdag een kop-staart botsing waarbij vijf personenauto's beschadigd raakten. Drie auto's stonden stil ip Zuid-Haffel, toen er een vierde bovenop vloog. Deze vierde auto werd bestuurd door een Texelaar. Vervolgens reed een in woner uit Apeldoorn achterop de Texe laar. De politie wijt het ongeval aan te weinig afstand houden bij een nat weg dek. De bestuurders van de auto's die stilstonden kwamen respectievelijk uit Diever, Beesterzwaag en Duitsland. Eer? inwoner uit Bleiswijk wilde maandagavond na bezoek aan een dan cing in Den Burg op de fiets naar huis rijden, maar kwam niet ver. Kort nadat hij was opgestapt werd hij door een dronken jongeman van zijn fiets gesla gen en op de grond liggend verder geschopt en geslagen. De fiets werd door de dronken jongen vernield. De politie heeft de zaak in onderzoek. Tijdens een visserijcontrole die don derdagnacht in een binnenwater op Texel werd gehouden, zijn drie illegale fuiken ontdekt. Het verboden vistuig is verwijderd. Dordat er moeilijkheden waren met het voortstuwingsmechanisme is de Molengat door de TESO gistermiddag uit de vaart genomen. De plaats van de Molengat werd ingenomen door de Texelstroom die als reserveschip aan de wal lag. De laatste tocht maakte de Molengat van Den Helder naar Texel zonder auto's. Doordat het enige tijd duurde voordat de Texelstroom op gang was, werd de TESO dienstrege ling enige tijd verstoord. LX;, Drukte op de noodcamping. Rien Mosk tilt op deze foto achttien stenen op borsthoogte. Later zou hij als enige deelnemer negentien stenen tillen. Naast hem hoofdscheidsrechter Gerard du Prie. Scouting Texel zit in grote moeilijk heden doordat er op het laatste mo ment geen busje beschikbaar blijkt te zijn om bagage te vervoeren naar Enge land. Scouting had aanvankelijk iemand gevonden die bereid was om te rijden, maar door technische moeilijkheden kan dat busje niet gebruikt worden. Scouting zoekt zu alsnog iemand die vrijdag met een busje mee wil naar Engeland en na een week op zaterdag 6 augustus weer terug kan. Scouting betaalt voor deze buseigenaar de over tocht. Zowel voor het busje als voor de chauffeur. Gedacht word aan een Ford Transit of een Volkswagenbusje. Iemand die bereid is te rijden, krijgt op deze wijze een gratis tocht naar Enge land aangeboden. Hij kan zich dan een week in Engeland vermaken en terug de bagage van de scouts weer oppik ken. Geïnteresseerden dienen zo spoe dig mogelijk contact op te nemen met telefoonnummer 2374. Een automobilist passeerde zondag met zijn auto een groepje voetgangers op de Nikadel in De Koog. Plotseling gaf één van de voetgangers een harde schop tegen het linkerportier waardoor twee deuken ontstonden. De schade was 7250, De dader was een 28- jarige man uit Alkmaar. Toeristen die nog geen camping of bungalow hadden besproken werd za terdag op de veerhaven van Den helder aangeraden maar niet naar Texel te gaan. Door de overstelpende drukte zouden ze toch geen plaats meer kunnen vinden. Sinds zaterdag beleeft Texel de top van het toeristisch seizoen. Op de wegen is het beduidend drukker dan anders, de evenementen van Recre- aktief worden goed bezocht en op de markt in Den Burg was er maandag ochtend bijna geen doorkomen aan. Op de noodcamping bij Den Burg is het druk met caravans en tenten. Een teken dat er op de gewone kampeerplaatsen op Texel geen plekje meer te vinden is. Wat dit betreft maakt Texel een veel gunstiger seizoen door dan Terschelling waar 20% van de kampeerplaatsen nog niet bezet is. Vlieland en Schiermonnik oog beleven met Texel een goed sei zoen. Op Ameland valt de drukte ook tegen. Op de campings en in de bungalows of appartementen hoeft iemand die niet gereserveerd heeft niet op een plaatsje te rekenen. Bij de hotels op Texel zijn hier en daar nog wel plaatsen vrij en ook in de logies met ontbijt sector zijn nog wel mogelijkheden. Toeristen die zater dag naar Texel kwamen moesten reke ning houden het een wachttijd van zeven uur. Ook voor de boot van 't Horntje naar Den Helder stonden veel wachtenden. Gemiddeld had men hier zo'n vier uur oponthoud. Op zondag was de situatie normaal. Ondanks het minder goede weer van de afgelopen weken is Texel voor veel vakantiegan gers nog steeds een aantrekkelijk va kantie-eiland. Wat de plotselinge terug gang in belangstelling voor Terschelling heeft veroorzaakt is niet te zeggen. Naast 20% van de kampeerplaatsen die op Terschelling nog vrij zijn, zijn er op Terschelling ook nog volop hotelkamers en logies met ontbijt accommodaties te krijgen. Van bungalows en apparte menten is nog 2% beschikbaar. Een aan een 18-jarige Duitser toebe horende auto werd in de nacht van zaterdag op zondag door onbekenden opengebroken. Uit de auto die aan de Ruyslaan in de Koog geparkeerd stond werden een cassetterecorder en twee luidsprekerboxen gestolen. Verder werd een zogenaamde draagrecorder met oortelefoon uit de auto gestolen. In Den Hoorn werd een brievenbus voor het huis van een 46-jarige Texelaar gestolen. De bus werd van een paal gelicht door het slot te forceren. Bij paal 17 werden zondagochtend twee luidsprekers gestolen die voor de strandbewaking werden gebruikt en bij paal 19 werd een reddingsboei ont vreemd. De spullen waren eigendom van de gemeente en vertegenwoordigen een waarde van ongeveer 71100,

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1