„WAT IK ZEGGEN WOU.." Campingstrijd Bmven onder nummer1 Sterkste man van Texel TEXELAARS FEUILLETON: Levensgevaarlijk? Record aantal deelnemers strandloop DINSDAG 28 JULI 1981 19 TEXELSE COURANT PAGINA 5 door Tom Lodewijk. 12. Met de grootste belangstelling las Henri de krantenverslagen wanneer dan .och eindelijk zo'n gladde vogel eens egen de lamp was gelopen. En hij /ernam hoe er altijd nog weer van die 's 'rouwen waren die toch nog in zo'n ■nan geloofden, die bereid waren zelfs net hem te trouwen als hij uit de bajes ;wam. De kans dat zo'n vrouw je erbij apte, als ze merkte dat ze was op- jt jelicht, was zeer gering, en als je het ïandig speelde, konden ze je nog niet lens iets maken. Afweer en argwaan, die konden illeen doorbroken worden door een ;t nan, wiens status boven alle twijfel 'erheven was. Nimmer moest zo'n Vrouw het idee krijgen dat hij zo graag wilde, nimmer moest ze kunnen be vroeden dat het om haar geld te doen was. Waren ze daarvan overtuigd, dan kwamen ze vanzelf, dan hoefde je niet te vragen, dan boden ze aan. Dan gaven ze blijk van een volkomen vertrouwen en was alle voorzichtigheid, alle wan trouwen zoek. Niets liever wilden de vrouwen, waaronder Henri zijn cliënten zocht, dan hun hele hebben en houden rustig overlaten aan een man, die voort aan voor dat alles en voor hen zorgen, zou, hên geen ander zorg overlatende dan die voor zijn welzijn. Het was ongelooflijk, stelde Henri voor zichzelf vast, maar je hoefde de kranten maarte lezen. Vrouwen die hun hele kapitaal waren kwijtgeraakt, die zonder enige zekerheid tienduizenden guldens toevertrouwden aan mannen die er alleen maar mooi weer van speelden. Na het gelukte debuut bij de weduwe Wieringa overdacht Henri zijn plan de campagne. Hij zag er goed uit, en hij zorgde dat hij er goed bleef uitzien. Een dure kapper, een goede kleermaker, tot in onderdelen de gentleman, zonder op zichtig te worden. Een grote Amerikaanse slee die je tweedehands voor een prik kon kopen, al zoop-ie bezine. Verder had Henri ge durende zijn zwervend leven veel opge pikt dat hij als automatisch in zijn ge heugen stouwde omdat het later te pas kon komen, en nu kwam het te pas. In de restaurants waar hij kwam, kreeg hij een uitstekende service en hij tipte royaal. Hij kon 'een aardig mondje over de grens praten', hij had de gewoonte in het Spaans te vloeken, dat ergerde geen mens en het klonk goed. Hij kon ver tellen van de plaatsen waar hij geweest was als varensgast. Hij was een meester in het peilen van de diepere gevoelens van zijn 'cliënten'. Hij wist binnen de vijf minuten, of de dame een dierenvriend was, en dan was er geen groter dieren vriend dan Henri, die ontroerd kon vertellen van de oude herder van thuis, die bij hem gebleven was tot het dier de trouwe ogen voor altijd sloot. Hij moest niets hebben van 'r.k.' dames, want die zouden kunnen biechten en misschien was de pastoor of kapelaan niet van gis teren. Nooit slapende honden wakker maken! Hij voerde zijn vrome oude moeder naar willekeur ten tonele, of schoon het goede mens nimmer een voet in enige kerk had gezet. En hij liet merken dat hij verwas afgedwaald maar nou je wat ouder werd, dat het je toch goed deed over die dingen te praten. Hij wist of hij matig, gedistingeerd moest eten, of dat ze graag 'een ge zellige eter' hadden die ze konden vol stoppen en die de keuken eer aan deed. Hij voelde meteen aan, waar hij niet moest en waar men het fijn vond dat er weer eens een sigaar werd opgestoken. Goed, maar dit alles kostte geld. ,,De duvel doet het altijd op de grote hoop" was Henri's adagium. Waar geld is, komt geld bij. Presteer je als armoed zaaier en ze schoppen je van de deur, presenteer je als man in bonus en voor je het weet ben je het ook. De enige zorg was, ten eerste niet teveel tegelijk om hoop te halen en ten tweede je con tacten strikt gescheiden te houden. Het zou Henri niet overkomen dat hij zelfs in een stad als Amsterdam, twee ijzers tegelijk in het vuur had. In zijn agenda had hij een ingenieus geheimschrift waarin hij zijn afspraken noteerde. En als al eens een nieuwgierige, argwanen de dame in die agenda zou bladeren, zou ze nog niet wijzer worden. Ze zou er nooit achter komen van '10 uur Kamer van Koophandel' en '8 uur verg. n.v. Kondor' allemaal te maken hadden met een en dezelfde Kornelia. En even zeker zou het hen ontgaan dat de bespreking met n.v. Atlas en O.W. Amsterdan te maken hadden met een en dezelfde Anna... Want zelfs als de argwaan versmolten was, was daar nog de jaloezie en Henri had eens ergens gelezen dat geen vij andin meer te vrezen was dan een ver smade vrouw. Toch begon Henri Gardenier te mer ken dat het hem vermoeide op de duur, altijd op je tenen te lopen, altijd ge spannen, behoedzaam te zijn, altijd te zinnen op plannen, en hoe die zo uit te voeren dat er geen haan naar kraaide. Altijd toch ook, ergens in je achter hoofd, de angst om eens tegen de lamp te lopen, je eenmaal fataal te vergissen. Eenmaal zou hij een vrouw ont moeten, wist hij, die dan de gelukkige maar moest zijn. Goed in de slappe was, zodat Henri van zijn leven geen zorgen meer zou hebben. En ach, als je geld genoeg had, kon je verder nog van alles versieren. Ook dan zou hij smoesjes ge noeg weten om een eigen leven te leiden. Maar altijd bleef het parool: speel de gefortuneerde zakenman. Dat kostte geld, dat waren investeringskosten be dacht Henri grinnikend, terwijl hij in dat restaurant zijn balans zat op te maken. Gerda Poons, dat zat wel goed. Die zag zich al mevrouw Gardenier, die ver beeldde zich een keiharde zakenvrouw te zijn en dat zou ze in haar slagers winkel ook wel geweest zijn; maar daar viel wat te halen. En die andere, die Els, die moest je heel anders aanpakken. Met zijden hand schoentjes. Ze had geld en haar moeder ook. Eerst maar es kennis maken met die moeder, want kwam die eenmaal over de brug, dan zat het verder wel goed. Als ze blij zou zijn dat haar dochter tóch nog trouwde en dan met zo'n keurige man, een man met geld ook nog, dan had hij in mama een bond genoot. Misschien viel er dan van twee boompljes tegelijk te plukken. Geen van de twee waren de typen voor de laatste grote slag. Met Gerda zou hij het geen half jaar uithouden, en aan Els viel helemaal niet te denken. Te serieus. Zou een drama worden mettertijd en daarvan moest Henri niets hebbenl En terwijl hij achteloos nog een jus d'orange bestelde, overpeinsde hij, hoe en door middel van wie hij op korte termijn zijn financiële status kon ver beteren. Langzaam vormde zich een plan. (wordt vervolgd) BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Afgelopen donderdagavond hoorde ik het weer: „Wat gevaarlijk hè. Daar moeten ze toch eens beter op letten." Het was op de Hoornder Donderdag, u weet wel, zo'n gezellige markt met allerlei activiteiten zoals barbecuën en ook ringsteken. Ik hoorde het ook de week ervoor op de Durperfeestmarkt in De Cocksdorp en het was zelfs te lezen in de Texelse Courant van 21 juli. Waar gaat het over zult u zich afvragen. Welnu, zoals bekend is, worden er aller lei activiteiten opgezet in de zomer periode. Zo ook de Hoornder Donder dag. Men is aan het ringsteken met een tractor. De organisatie heeft het par cours afgezet met touwen, de speaker roept bijna constant: „Mensen ga aan de kant." Wat doen de mensen? Ze gaan praktisch recht voor de aanstor mende ractor staan en blijven kijken of er ook water naar beneden komt. Zo ook op de Durperfeestmarkt. Paard en wagen rijden door de Kikkertstraat met een flinke vaart en ze rijden levens gevaarlijk langs de mensen, hoor je dan later. Veel te dichtbij. Als derde voor beeld wil ik de zeepkistenrace aanhalen. Het parcours was uitgezet en de wegen die er op uitkomen waren met toe stemming afgezet. Er zijn natuurlijk veel mensen om te kijken. Maar ook hier gaan we zeer op de weg staan om een kar of autoped te zien aankomen. En wat lees ik tot mijn verbazing in de Texelse Courant? „Met de veiligheid was het niet zo best gesteld." Nee, natuurlijk niet. Als mensen op de weg gaan staan is dat ook gevaarlijk. Maar, moet er dan een kilometer weg aan twee kanten afgezet worden? Moeten er een aantal politieagenten ingezet worden? ledereen weer zo langzamerhand wel dat de politie zich met genoeg andere zaken moet bemoeien. Nee, de mensen die zeggen dat het zo gevaarlijk is, die moeten niet zo zeuren. Gewoon gezeur noem ik dat. Men slooft zich uit om allerlei activiteiten te organiseren en dan gaat men zeuren over mensen die zelf (ja u leest het goed) te dichtbij komen. Hebben de mensen dan geen greintje zelfverantwoording meer? Toe maar mensen, toe maar vader of moeder, geef het goede voorbeeld maar. Ga maar midden op de weg staan. Ga maar onder dat touw door. Vorige weer viel er een groep wielrenners in „De 8 van Chaam". Weet u waarom? Omdat er zo'n rotjochie de straat overstak. Nee, mensen je moet gewoon doorzeuren, net zolang tot alle vrijwilligers er de brui aan geven. Het zijn altijd dezelfde mensen die zich het vuur hun sloffen lopen om dergelijke activiteiten te orga niseren en dat is niet eerlijk. Laten alle „zeurmensen" opstaan en meehelpen iets te organiseren wat volgens hun normen wel goed en veilig is. Diegenen die dat niet doen, laten die maar hee goed aan de kant gaan staan. Peter Vos, Oosterend Het lijkt wel of de toeristen maar niet genoeg kunnen krijgen van verschillen de activiteiten die dit seizoen geor ganiseerd worden. Ondanks het stra lend mooie weer was de Braderie vorige week dinsdag weer een grote trekpleis ter. Dit werd woensdag nog overtroffen door de folkloremiddag waar duizenden de speciale attractie van die dag; een oude ambachtenshow, aanschouwden. Het was dringen geblazen voor de vele kraampjes met o.a. een klompenmaker, een glas in lood zetster, een leerlooier en een bezemmaker. Ook veel belang stelling bestond voor een midwinter hoorn maker en het Hindelooper schil deren. Toeristische belangstelling op heel ander gebied was er donder dagmiddag op de speelweide bij cam ping Dennenoord. Daar werd, georga niseerd door Recre-aktief, de eerste camping zeskamp gehouden. Teams van vijfendertig 'sporters' van de cam- De strandloop die vorige week woensdag met een straffe wind werd gehouden trok een record aantal deel nemers: 269. Vijftig deelnemers liepen de acht kilometer en de overigen ver kozen de recreatieloop van vier kilo meter. Joost Brouwer werd op de acht kilometer (bijna traditioneel) eerste. Uitslagen: 4 km.: 1. Frans Schultz 16.18, 2. Pat Bekkim 16.20, 3. Marcel Uriot 16.29, 4. Kees Straks 16.36, 5. Biem van Leeuwen 17.02. 8 km: 1. Joost Brouwer 28.08, 2. H. Josemies 28.33, 3. Cees Timmer 29.31, 4. Nanning Kikkert 30.23, 5. Jan Zijm 30.44. Veteranen 8km: 1. P. Bakelaar 30.46, 2. Daan Welboren 31.47, 3. Hans Bakker 31.54, 4. P. Schuil 33.13, 5. D. Eelman 34.54. pings Dennenoord, de Bremakker, Gor tersmient, Loodsmansduin, de Koorn aar en de Bol, streden daar in zes sporten om de punten. Het organiseren van een dergelijke zeskamp was in het verleden mislukt omdat het een hele klus is van elke camping een volledig team op de 'mat' te krijgen. Ondanks het strandweer van donderdagmiddag verscheen elke camping met een gemo tiveerd team en uiteraard veel supppor- ters. Gestreden werd op de onderdelen handbal, tafeltennis, voetbal, volleybal, basketbal en de grote publiekstrekker het touwtrekken. Camping Gorters mient had voor dit onderdeel een partij hele zware jongens meegenomen en zij werden dan ook eerste. Eerste op alle onderdelen werd de ploeg van camping de Bremakker die een beker kregen uit handen van Recre-aktief medewerker Hans Verbeek. Op de foto de kracht meting aan het touw. wat te gnieze, lelde nog wat verder en zeid toen in ienne, Hoeveel stuks vee heeft u eigenlijk?" Ik seg, ,,Nou as het over de koeien gaat, vier." ,,Maar ik heb er maar drie gezien", zei die toen. Dat had zeker te doen met ien of are subsidie. Ik seg toen, ,,Gosterdankie man, goed datje het seid, dat is ook zoo. Deer heb ik nou toch nooit meer aan docht, maar ik heb er lest ien verkocht. Ik denk dat het geld nog in me jaszak zit.Ik de kamer in, de kost open en jahoor het zat nog in me grieze jas. Ik seg, „Nou kiekeres deer heijennet, maar wat kom ik nou eigenlijk in de kost. {Ik kon me voorstellen dat zo'n kleinigheid op Hannes zijn inkomen niet opgeval len was). Nou ja, hij zei der niet veul op, maar wou toen welderes naar me bouwland kieke. Goed wee der op af. Hij haalde weer zijn boekie voor de dag en begon over op- gaves te praten. Had ook weer wat te doen met controle of zoo. U hebt een toelage gekregen, berekend op twee bunder, zei hij toen, maar volgens onze berekening is de oppervlakte iets grooter dan VA hectare. Hoe verklaart u dat? Ik seg, „Man nou mot je toggeres effe hoore. Ik heb het maar nagenog roest. Ik ben gien ambachtsman, die de heele dag met een duumstok in zijn zak loopt. Zou ik gien tied ook voor hebben. Nee Sieme, der is teugewoordig in boere gien aardigheid meer. Siem de Waal, Pietermaritsburg S.A. Frans Habets uit Hoerde werd zondagavond uitgeroepen tot de sterkste man van Texel". papier van die telefoonboeken", aldus organisator W. Mets. Hieronder volgt de totaaluitslag: 1. Freek van Ernst 40 pnt„ 2. George Humen 36 pnt., 3. Frans Habets 34 pnt., 4. Dik Brilstra 33 pnt., 5. Rien Mosk 31 pnt., 6. Bert Meedendorp 28 pnt., 7. een gedeelde plaats voor Guus Hoep en Jan Flier met 24 pnt., 8. Andre Verseput 22 pnt., 9. Loek van Malsem 15 pnt., 10. Martien Witte 9 pnt., 11. Willem de Boer (strijd gestaakt na het stenen tillen) met 7 punten. DIE IK GEKEND HEB „Der is teugewoordig ook al gien aardigheid meer an om te boere", zei Hannes H. met een diepe zucht. „Alles willen ze van je weten en die lui van de belasting benne nog de moeilijkste. In zijn heele ouwe boerderijtje, schilderachtig gelegen aan de rand van het bos, maar binnen niet zo erg comfortabel omdat het vroeger- jaren gebouwd was op de meest zuinige manier, luchtte hij zijn hart. Van de week kwam er zoo'n kerel van de belasting bee me. Het was een jonge snuiter, bril op met groote glazen en dikke stelen, het leken we! panlatten. Ik dacht eerst dat het een badgast was, want die komme hier nog welderes naar me ouwe boerdereetje kieke. Maar hij was van de belasting en zei dat hij een paar ophelderingen wilde heb ben. Ik zeg dat ken. Hij begon te vragen hoeveul kippen ik eigenlijk had. Ik zeg teugen hem, ik denk van zoo'n dortig. Toen seid hie. „Maar meneer hoe verklaart u het dan dat er maar zoo weinig eieren verkocht zijn. Iets te doen met voorbijgaande badgasten?" Ik werd bijna kwaad, maar toe zeg ik teugen hem, „Man hei jee nooit hoort van een kip die wegleid?" Deer had ik hem, want wat wete die lui van boere. Hii stond nog mum van tijd lag het veld bezaaid met papier. Zeven boeken in twee minuten gold als maximale tijd, maar doordat enkele zware jongens meer boeken 'sloopten' waren er voor de laatste twee deelnemers geen boeken meer over. Toen werd in allerlei besloten dit onder deel maar als demonstratie te beschou wen en niet mee te laten tellen in het eindklassement. George Humen uit Amsterdam had een hoog aantal ge scheurde boeken op zijn naam staan (13) en was zeer ontevreden over deze beslissing. „Daar sta je je voor uit te sloven", brulde hij. Gerard du Prie had schijnbaar een afdoende antwoord. „Ik ben de hoofdscheidsrechter en... de sterkste!", zo deelde hij enkele keren mee. Luid gebrul Veel toeschouwers die gedeeltelijk onder de papierlawine bedolven werden vonden het welletjes en keerden huis waarts. De ploeg van deelnemers had er echter nog volop zin in. Het bier vloeide rijkelijk en de stemming was opperbest. Een personenauto werd het terrein opgereden en de heren stelden zich op voor het auto tillen. De auto moest aan een extra bevestigde stang aan de achterkant omhoog getild worden. Hier bleken de zwaargewichten duidelijk sterker. Na elke ronde, men was be gonnen met 180 kilo, werd de auto ver zwaard en de vierendertig jarige Freek van Ernst uit Heerde (Gld.) was in staat om het meeste aantal kilo's omhoog te drukken. Onder luid gebrul tilde hij het totaal gewicht van 240 kilo van de grond. Snel werd besloten het auto trekken als laatste programmapunt te doen plaatsvinden. De Landrover die daar- i voor gebruikt moest worden bleek op de grasmat niet vooruit te trekken. Jan Flier deed een moedige poging maar het lukte pas na ontzettend veel moeite en een klein duwtje in de rug. De per sonenauto die daarna in een 'trektuig' vooruit getrokken moest worden lever de betere tijden op. Freek van Ernst eindigde hier ook als eerste door de 25 meter in een tijd van 16,9 seconden af te leggen. Hij werd op de voet gevolgd door Jan Flier met 17 seconden. Dit laatste is een opmerkelijke prestatie omdat het was gaan regenen en de grasmat was glad op het moment dat Flier als laatste moest trekken. Dertig zakken Al het publiek was inmiddels naar huis en de prijsuitreiking vond daarom plaats in dancing De Toekomst waar bekend werd gemaakt dat Freek van Ernst als eerste was geëindigd. De beste Texelaar was Rien Mosk. Hij eindigde op de vijfde plaats. Voor alle deelnemers was er een kleine beker. De winnaars kregen een grotere beker en geldprijzen. Daarnaast wist Van Ernst ook nog een groot aantal premies, beschikbaar gesteld door be drijven, in de wacht te slepen. 's Avonds is de organisatie nog ge ruime tijd bezig geweest om het door de regen doorweekte papier en ander afval op te ruimen, ,,'s Avonds om elf uur hadden we dertig vuilniszakken met Het vaft niet moe om de sterkste te zijn Jan Flier in aktie bij het ijzer buigen.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5