Cjroen 'ZwartsJexels in het Raad nam eindelijk besluiten over RST Neerstorten vliegtuig gedenken in straatnaam Cor Ellen over dijkweg: m Oeverloze discussie zonder nieuwe gezichtspunten Vernieling Op de motorkap... Concert voor bejaarden Vernieling boom Pantomime bij folklore Zwemvierdaagse met veldloop 94e JAARGANG NR. 9601 TEXELSE VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1981 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaan 75, tel. (02228I 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220)2741. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01 742; NMB nr. 67,34.60 398 De gemeenteraad heeft dinsdag het bestuur van de Recrea tiestichting Texel compleet gemaakt en tevens enkele wijzi gingen aangebracht in de statuten. Dat gebeurde aan het slot van een langdurige en nogal warrige discussie, die weinig nieuwe gezichtspunten opleverde omdat alle meningen en ar gumenten al eens eerder naar voren waren gebracht. Het war rige karakter van de beraadslagingen was het gevolg van de zeer uiteenlopende meningen, die binnen de gemeenteraad over het functioneren en over de bestuurssamenstelling van de recreatiestichting heersen. Het kwam dan ook herhaaldelijk voor dat wijzigingen in de statuten met de kleinst mogelijke meerderheid werden goedgekeurd af afgewezen. Vooral als gevolg van de RST-discussie duurde de raadsvergadering tot het middernachtelijk uur, waardoor de rondvraag er bijna hele maal bij inschoot. Wethouder Jook Nauta werd met alge mene stemmen in het RST-bestuur her kozen. Fridt Blanken (niet als wethouder maar als „bekwaam bestuurslid die bij de RST goed functioneert") werd herkozen met negen van de veertien (Ate Rienstra van het CDA was wegens vakantie afwe zig) herkozen. Er waren vier blanco stem men en één stem werd uitgebracht op de heerC.Koorn. Ergenis Het benoemen van de VW vertegen woordiger in het RST-bestuur riep nogal wat protest op. De WV had in tegenstel ling tot wat de statuten voorschrijven slechts één persoon aanbevolen, de heer H. Segers in de vacature die was ontstaan foor het aftreden van de heer BBakker. B sn W hadden daar genoegen mee geno- nen omdat de voorschriften ten aanzien ran de voordracht van bestuurskandida- :en in de statuten toch gewijzigd zouden orden, maarde meeste raadsleden von- en de gang van zaken onbehoorlijk en eiden dat een grote organisatie als de best met twee kandidaten had unnen komen. In feite was er nu geen eus. Het ongenoegen bleek uit de emming. Uit protest werden maar liefst es blanco stemmen uitgebracht. Op egers werden vijf stemmen uitgebracht n op de heer J.C.Dros drie. Even werd edacht dat Segers de volstrekte meer- erheid niet had gehaald en dat in een olgende vergadering dus opnieuw zou oeten worden gestemd, maar na het "adplegen van 't huishoudelijk regie ent bleek dat blanco stemmen niet mee- llenzodatdevijf stemmen op Segers wél Is volstrekte meerderheid konden wor- en beschouwd. Vakbeweging In de lang bestaande vacature J.J. estdorp in het RST-bestuur werd voor- en door het benoemen van een verte- enwoordiger van de vakbeweging. Van ie kant waren als kandidaten aanbevolen sheren M.W. Manuels uit Oudeschild en C. de Veij uit Den Burg. Manuels is erkzaam bij het NIOZ, wat voor de heer C.Dros aanleiding was om bezwaar te aken tegen deze kandidatuur. Hij zag in Tt RST-bestuur liever mensen die relatie ibben met het toerisme. Manuels en De sij kregen aanvankelijk elk zeven stern en. Na enig geharrewar over wat er naar inleiding van deze stemmenstaking oest gebeuren, werd opnieuw gestemd i gelukkig was er nu een onbekend adslid dat de impasse doorbrak door schikkelijk zijn voorkeur te verleggen, datManuelsachtstemmenkreegendus ird benoemd. benoeming. Ook het voorstel om een bestuursliddoordeRecreatiestichtingzelf te laten aanwijzen werd van de hand gewezen. Ookhier bleek doorvoorkeur uit te gaan naar aanbevelen door de RST en benoemen door de raad. De meerderheid van de raad wilde dus een zo groot mogelijke macht bij de gemeenteraad leggen. Logischerwijs werd daarom ook het voorstel om de VVV en het Texels Verbond van Ondernemers zelf hun RST- bestuurders te laten aanwijzen, afge stemd. TVO en WV kunnen met voor stellen komen, maar de raad benoemt. Zelfs maakte de raad bezwaar tegen het planomdeRSTzelf bestuursleden te laten aanwijzen als de betrokken organisatie geen vertegenwoordigers zou voordra gen. Deraadwildeineendergelijkesituatie zelfindevacaturevoorzien. Gedeputeerde Staten Dezewijzigingenzijn nog niet definitief. Het RST-bestuur moet er zelf nog over beslisseneen van de eerste taken van het nu komplete bestuur. Een belangrijke verandering die er met een krappe meer derheid (8stemmen) doorkwam, is dat de rechtshandelingen van de Recreatie- stichting voortaan niet meer onderhevig zullen zijn aan goedkeuring van Gedepu teerde Staten, maar van de gemeente raad, waardoor de gemeenteraad veel nauwer bij het RST-beleid wordt betrok ken. Zoalsgezegdwerderheel wat afgepraat voordat genoemde beslissingen werden genomen. J.C.Dros had veel bedenkin gen tegen het functioneren van de RST. H ij bleek een felle tegenstander te zijn van nauwe bindingen tussen raad en RST- bestuur. „GéénRST-bestuursleden inde gemeenteraad en geen raadsleden in het RST-bestuur" zo luidde zijn standpunt, dat hij „het meest democratisch" noem de. Verder meende hij dat het college zich nietaandeafsprakenhadgehouden. Eerst zouden de wijzigingen in de RST-statuten worden besproken en pas daarna zouden de bestuursleden worden gekozen. Het gemeentebestuurzietde RST alsuitvoer- dervan het gemeentelijke recreatiebeleid. Drosvroegzichafofditrecreatiebeleidwel duidelijk is omschreven. Als antwoord verwees wethouder Nauta naar het Recreatiebasisplan en het structuurplan. Klaas Barendregt van de WD (die in de vacature Blanken alstweedeop de aanbe- velingstondlzeiertegenstandervantezijn dat raadsleden in het RST-bestuur zitting hebbenlmeteenofmeerwethoudersging hij wel akkoord) zodat hij zijn naam van de aanbeveling geschrapt wilde zien en Blan- kendusalsenigekandidaat overbleef. Melkkoe De Pakt-fractle had geen bezwaren tegen devoorstellenvan het college. Daan Welboren zei dat de gemeenteraad zo sterk mogelijk vertegenwoordigd moet zijn in het bestuur. Zijn fractiegenoot S. de Waard maakte ernstig bezwaar tegen de wijze waarop de RST kan samenwer ken met „anderen" (zoals Jarino) om het beleidteverwezenlijken. De Waard zag de RST als een gemeentelijke instelling die het algemeen belang moet behartigen en daarom geen BV'se.d. moet vormen met particuliere ondernemingen die op eigen belang uit zijn. Hij vreesde dat de RST de melkkoe wordt van Jarino. „Als deze (lees verder pagina 2) Een 24-jarige Texelaar deed dinsdag bij de politie aangifte van vernielingen aan zijn auto. De auto stond geparkeerd bij de AH supermarkt aan de Waalderstraat. De antenne was be schadigd en er zaten deuken in dak en motorkap. De vernielingen zijn in de nacht van maandag op dinsdag gepleegd. Een achttienjarige toerist uit Die ren was in de nacht van dinsdag op woensdag zo dronken dat hij in De Koog een willekeurige auto uitzocht om daarop zijn roes uit te slapen. De patrouillerende politie ontdekte dit geval van openbare dronken schap om twee uur 's nachts. De jongen werd meegenomen naar het bureau om daar verder van zijn nachtrust te genieten. Zaterdag geeft muziekvereniging Excelsior uit Oosterend een open luchtconcert in de tuin voor de be jaardenwoningen aan de Mulder straat. Het programma met popu laire muziek begint om 20.00 uur. Bij slecht weer zal het optreden van Excelsior afgelast worden. De toegang voor het muzikale gebeuren is gratis en iedereen is welkom. Een 18-jarige Duitser werd maandag avond op heterdaad door een voorbij ganger betrapt toen hij een vijf centi meter dikke tak van een boom in de Dorpsstraat in De Koog afbrak. De politie werd erbij gehaald en er werd proces verbaal opgemaakt. Afgelopen woensdag had de Texelse folklore een geheel nieuwe attractie in het programma. Het Self Theater uit Duitsland gaf 's middags verschillende voorstellingen op de Groeneplaats. Het betrof een pantominespeler die kinder theater bracht. Hij deed dat op boeiende wijze, vooral door kinderen op het kleine podium uit te nodigen mee te spelen. Met subtiele grapjes en uiteraard zonder een woord te spreken wist hij de kinderen en de vele volwassenen te amuseren. Storend voor spelers en pu bliek was wel het tussentijdse commen taar, en het aanprijzen van folklore- artikelen door speaker Brugmans. Dit haalde soms de opgebouwde spanning uit de voorstelling. De belangstelling voor de folkloreaktiviteiten was, onge twijfeld mede door het fraaie strand weer, niet groot. Het Self Theater wist echter toch per voorstelling honderden mensen op en rond het podium te vermaken. Raadsmacht De voorstellen inzake wijziging van de IT-statuten werden door de raad op •erdere punten gewijzigd. Zo gaf de ierderheid van de raad er de voorkeur i dat bij de benoeming van nieuwe stuursleden aanbevelingen worden daan en geen voordrachten. De ge- 'enteraad is dan dus niet gebonden aan voorgestelde personen en kan ook fere kandidaten benoemen. De meer- 'heid van de raad ging er wel mee loord dat voortaan één lid uiten door de d wordt benoemd en dat een lid een thouder is (belast met recreatieaange- enheden). Het voorstel om voorts een te laten aanwijzen door de vakbewe- g haalde het niet. Inplaats daarvan fd besloten de vakbeweging een aan- 'eling te laten doen, zodat niet de vak- veging maar de raad belast is met de „De nieuwe weg aan de voet van de Waddendijk vanaf Nieuweschild tot pol der de Eendracht wil het college „Wad dendijk" noemen. Ik heb voor een gedeelte van die wegeenandere suggestie diegebruikersvandezewegzal herinneren aan een gebeurtenis uit de oorlog"Dit zei raadslid Cor Ellen tijdens de raadsverga dering van dinsdagavond waar de straat- naamgeving van straten in Den Burg, Oudeschildendenieuweweglangsdedijk ter sprake kwamEllen memoreerde dat in de tweede wereld oorlog Amerikaanse en Engelse vliegtuigen over T exel naar Duits land trokken. Eén zo'n vliegtuig is in no vember 1944 neergestort in zee op de plaats waar een gedeelte nieuwe deltadijk isgemaakt. „Ik ben zelf getuige geweest van die rampen ik vind het een goed eerbetoon als we deze gebeurtenis herdenken in een straatnaam." Het gaat volgens Ellen om het stukje nieuwe weg van de Kaap tot de Krassekeet. Ellen kon zich niet meer her inneren hoe de gezagvoerder van het vliegtuig heette en verzocht daarom dit in het gemeentearchief uitte zoeken. „Die weg gaat dan bijvoorbeeld Mr. Hamil- tonweg heten, zo betrek je Texelaars bij gebeurtenissen uit het verleden, die niet vergeten mogen worden, "aldus Ellen. De overige raadsleden waren het met deze suggestie eens en daarom zal de juiste naam van de „captain" opgezocht wor den, waarna er een nieuw voorstel in de raad komt. Voor de geprojecteerde straat tussen Waalderstraat en Burgerhoutstraat, waar thans bejaardenwoningen worden ge bouwd was door het college het voorstel gedaan deze „Mennohof" te noemen. Van mevrouw Huitema kwam een ander voorstel: Jan Reijstraat. De Stichting Bejaardenzorg die de woningen bouwt aan het nieuwe straatje had eerder al te kennen gegeven niet gelukkig te zijn met het woordje „hof" omdat moderne be jaarden zich niet willen vereenzelvigen met dit woord. Het roept associaties op van „buitenspel" gezet worden en (in negatievezin),,knus"alsoudjes bij elkaar zitten. De andere raadsleden onder- streeptendewensvanmevrouwHuitema, zodat destraat Jan Reijstraatzalheten. De nieuwe straat naar de te bouwen woningen van de Woningbouwvereni ging in Oudeschild wordt conform het voorstel Johan) deWittstraatgenoemd. Verwachtingen Na enige discussie werd het beroeps schrift van Giezeb.v. om een permanente woningtemogenbouwenaandeMuyweg 66 door een meerderheid in de raad onge grond verklaard. J. van Asselt van Texels Belang had in de beroepschriftencom missie het beroepschrift ongegrond ver- klaardmaarstemdenutegen.,,Daarhebik het bezwaar van Gieze bekeken op rechts geldigheid, nu bekijk ik de zaak anders. Gieze heeft toegezegd gekregen dat die woningermochtkomen en daarom vindik het beroepsschrift nu terecht" aldus van Asseit. Dros had dezelfde mening. Hij vond dat er op het perceel van Gieze mogelijkheden waren om te bouwen en gezien de huidige woningnood en de ver wachtingendie bij Gieze gewekt zijn vond hij dat die woning er moet komen. WD raadslid Barendregt vroeg of Gieze inder- daat een duidelijke keuzemogelijkheid heeft gehad betreffende het bouwen van een recreatie- of permanente woning. Gelein Jansen vroeg of er wel voldoende moeite was gedaan de bouwmogelijk heden van Giezetebekijken. Wantrouwen Burgemeester Engelvaart vond de dis cussie in de raad getuigen van wan trouwen. „U moet bij deze zaak geen politiek gaan bedrijven maar het beroeps- schrift alleen op de wet toetsen. We hebben veel moeite gedaan en u moet van mij aannemen dat hier eerlijk en hard aan gewerkt is" zo zei de burgemeester. Hij zei ook dat eerst gezegd was dat er flink wat bouwmogelijkheden in Zuid-Eierland zouden komen. „Dat is door Haarlem teruggedraaid en daar heeft ook de raad zich bij neergelegd." Dros bleef bij zijn mening. „Het perceel grond van Gieze is toenexpresinhet buitengebied gehouden omdat daar meer bouwmogelijkheden waren. Die man mag daar wettelijk bou wen" aldus het raadslid. Daan Schilling vond ook dat er bij Gieze verwachtingen zijn gewekt en achtte het beroepsschrift gegrond, evenalsDrosen Van Asselt. Persleiding Naar het kampeerterrein „Prins Hen drik" in polder het Noorden is een rioolpersleiding aangelegd. Aan de raad werd dinsdagavond gevraagd deze pers leiding, van de eigenaar van het kampeer terrein overte nemen. Mevrouw Huitema van het CDA verwonderde zich erover dat 36 woonhuizen op deze persleiding aangesloten hadden kunnen worden, maar dat ondanks een eerder verzoek van haar kant dit niet was gebeurd. „De riolering ligt nu bij die mensen in de berm maar ze lozen nog steeds op sloten. Het had ongetwijfeld meer gekost om deze percelen aan te sluiten, maar volgens mij was het technisch goed mogelijk" aldus het raadslid. Wethouder van der Kooi zei dat Gemeentewerken de mogelijkheden onderzocht heeft maar dat het financieel zeer onaantrekkelijk was gebleken. Wet houder Nauta zei dat de persleiding met een speciale (80%) subsidieregeling was aangelegd. „Het is een Economische Zaken-subsidie, speciaal voor recreatie terreinen" aldus Nauta. J.C.Dros vond het verhaal van Nauta „prachtig" maar was het er niet mee eens.Het is gewoon niet bekeken, terwijl dat in Eierland wel is gebeurd." De raad stemde in met over- namevandepersleiding. Camphill De gemeenteraad ging ook akkoord met de aanvraag van de Camphill werk gemeenschap uit De Koog om in aanmer king te komen voor de Algemene Bijstandswet. Cor Ellen vond dat de gemeente, behalve het goed keuren en doorsturen van deze aanvraag naar CRM nog wat meer kon doen. „Misschien heeft u de beschikking over een bedrag dat In het kader van het jaar van de gehandicapten geschonken kan worden aan Camphill" of „misschien ligt er in de schuur van gemeentewerken nog wel oud materiaal opgeslagen dat deze groep goed kan ge bruiken." Wethouder Blanken vonddit een goede suggestie. Hij beloofde te zullen bekijken hoe het Camphill werk nog een „extra" steuntjeinderugkankrijgen.,,Wehebben reeds goede kontakten met deze instel- ling"aldusdewethouder. Op24,25,27en 28augustus wordt voor de zevende maal een zwemvierdaagse in zwembad Molenkoog gehouden. De organisatie van dit zwemevenement is wederomin handen van het personeel van Molenkoog. Debedoelingisomviermaalin één week te gaan zwemmen en dit moet dan gebeuren op bovengenoemde data. Per keer kan maximaal een kilometer worden gezwommenDe minimale afstand is 500 meter. Voor kinderen tot 11 jaar is deze afstand maximaal 500 meter en minimaal 250 meter. Wie mee wil doen aan de vier- daagsekaneendeelnemersstrook afhalen bij de kassa van zwembad Molenkoog. Deze strook moet ingevuld worden waarna men een deelnemerskaart ont vangt. De deelnemerskaart kost vijf guldenDegenen die alle vier keer zwem- menontvangeneenmedaille. Traditioneel zal de laatste dat een feestelijk karakter hebben. Op deze avond wordt nog een ander sportevenement georganiseerd, nl. een veldloop. Deze wordt dus gehou- denopvrijdag28augustus. Deanimovoor het lange afstandlopen op Texel is groot. Eind augustus worden geen klassement- strandlopen meer gehouden en het Molenkoog personeel wil deze „leegte" voor hardlopers opvullen met een der gelijke loop, die over de Hoge Berg zal voeren. De start is op de speelweide van zwembad Molenkoog. Er kan gelopen worden in 10 of 5 km klassement, veteranen 10 km klassement en dames 5 km klassement. De kosten van deelname zijndriegulden. Hetparcouris5km langen 10 km deelnemers lopen die afstand dus twee keer. „Hetiseen vrij lastig, maar erg afwisselend traject. Naast een paar „klimmertjes" wordt er zowel over harde als over landweggetjes gelopen," aldus organisator Gert Pansier. Het is de bedoe- lingde Hoge Berg veldloop tot een jaarlijks evenementtemaken.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1