Raad akkoord met garantie BNG-huizen Bakkers Ijzerhandel bouwt nieuwe winkels M ■S Van Everdinge winnaar windsurfwedstrijd Diefstal uit tent Daders opgespoord „Aktiegroep" Bokstraining begint weer TNO ONDERZOEKT GELUIDSOVERLAST OP „MOLENGAT" Ringsteken folklore Modehuis Beekman naar Weverstraat VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Door het verlenen van een garantie van bijna 6,5 ton heeft de gemeenteraad het dinsdagavond mogelijk gemaakt dat het bouw- en timmerbedrijf M. Visser binnen enkele dagen kan starten met de bouw van 56 premie A-woningen aan de Noord wester en Beatrixlaan in Den Burg in opdracht van het Bouw fonds Nederlandse gemeenten. De bank van Visser had zich bereid verklaard de bouw van 20 woningen te garanderen, maar wilde niet verder gaan omdat het hier gaat om een naar verhou ding jong en klein aannemersbedrijf. Met één stem tegen heeft [de gemeenteraad nu besloten de garantie voor de overige 36 woningen voor haar rekening te nemen. Dat betekent dat het complex in zijn geheel voor de overeengekomen prijs zal worden afgebouwd, ook als het aannemersbedrijf in moeilijk- I heden zou komen. Zelden heeft de gemeenteraad zo 1 weinig bedenktijd gehad voor het nemen van een beslissing. Pas i maandagmiddag was bekend gewor- den dat de bank twintig woningen wilde garanderen, hoewel er al maanden geleden rekening mee was jehouden dat de gemeente voor aanvullende garantie zou moeten 1 Eorgen. In april hadden B en W Ge il leputeerde Staten daarover al jepolst en van die zijde was toen meegedeeld dat tegen een gemeen- i elijke garantieverstrekking in rrincipe geen bezwaar bestond, al noest iets dergelijks wel als hoge i litzondering worden beschouwd. Het raadsvoorstel met bijbehorende tukken werd maandagmiddag in allerijl Waargemaakt en bij de raadsleden i huisbezorgd. Gemeentebode J. Bügel, lie zich met dit spoedkarwei belastte, jewaart er geen beste herinnering aan. en hij met zijn auto bij het kruis- nt Pontweg-Akenbuurt achter een ichtauto moest stoppen, werd hij !t opgemerkt door een achterop- omende Texelaar, die hem daarop van ghteren ramde. Dat gebeurde met oveel geweld, dat de 3'/2 jaar oude naar nog zeer goede Peugeot van lugel onherstelbaar werd beschadigd. chauffeur kwam met de schrik vrij, i|i|kens het feit dat hij dinsdagavond ijn werk in de raadzaal normaal deed. Dwang De spoedbeslissing over de garantie ras van het hoogste belang (zowel van oor de kopers van de woningen als oor de Texelse werkgelegenheid), mdat langer uitstel van de opdracht n de aannemer tot niet doorgaan van it projekt zou leiden. Het gaat overi- ins zeer goed met de verkoop van de G-woningen. Er zijn er thans ertig definitief aan de man gebracht het Bouwfonds is bij de toewijzing in de woningen tewerk gegaan ilgens de wensen van B en W. Dat il zeggen dat degenen, die thans in in huurwoning zitten het eerst aan id kwamen, gevolgd door degenen nog helemaal geen woning hebben „starters") en tenslotte degenen al een eigen huis hebben. Niet alleen de gemeenteraad moest in spoedbeslissing nemen; iets derge- s wordt ook verwacht van Gedepu- irde Staten. Het raadsbesluit is lensdag naar Haarlem gebracht met bedoeling dat GS het bij voorrang illen behandelen zodat uiterlijk vrijdag it licht op groen kan worden gezet. Bezwaren De verwachting dat de gemeenteraad ®®nstemmig en blij deze voor de Ikshuisvesting belangrijke beslissing u nemen, werd niet bewaarheid. Er il vrij veel kritiek te beluisteren, maar Vjrr, (eindelijk stemde alleen Jan van ►selt van Texels Belang tegen. Een garantie van meer dan een half 7 Ijoen (per woning f\ 1.595, lijkt heel bedrag, maar als men bedenkt de garanties van rente en aflossing de gemeente in de loop der jaren vele particulieren heeft toegekend Ie miljoenen belopen, valt het nogal Je. Het was burgemeester Engelvaart op dit aspect wees in een poging de bezorgheid die sommige raads- aan e dag legden, wat te tem- ren. ziekn t en balve aan Cock an pa arecii lille. zig n zog en toe Compliment Het Pakt had geen enkel bezwaar. idTee 'an Welboren complimenteerde het ur Hege met de gang van zaken, wijzen- r yj op de enorme woningnood die nog ijd op Texel heerst. A. Zegers van het CDA was Jartgalliger. Hij vond dat het college st wat eerder met de raad kontakt oudé bunnen opnemen over dit onder- rp. Op 6 april is er immers al over e Proken met de provincie. Zegers zei niet over de brug zal moeten komen. Hij wees erop dat in het recente verle den een grote Texelse aannemer 25% hoger voor de BNG-woningen inschreef dan 't BNG acceptabel vond. Hij infor meerde of Visser ook belangrijk boven de BNG-raming zat. Zo niet, dan zouden de risico's die deze aannemer loopt wel eens heel groot kunnen zijn. Het gaf Zegers ook te denken dat de bank van Visser niet verder is gegaan dan het garanderen van twintig huizen. „Als de banken kennelijk niet zoveel vertrouwen hebben dat zij méér willen doen, hoe kunnen wij dan als niet-des- kundigen beoordelen in hoeverre het projekt verantwoord is?" Onder de douche Daan Schilling van Texels Belang was er boos over dat hij niet of nauwe lijks in de gelegenheid was geweest de stukken te bestuderen en fractieberaad te houden. „Terwijl je onder de douche stond, moest je het lezen". Hij begreep niet waarom de bank terughoudend is, nu het overgrote deel van de wonin gen is verkocht. Hij vond het allemaal geen manier van zaken doen, maar wilde het hoofd in de schoot leggen, omdat de woningen hard nodig zijn. Van Asselt was er slecht over te spreken dat hij een beslissing moest nemen zonder behoorlijk geïnformeerd te zijn en J. C. Dros sloot niet uit dat de aannemer in moeilijkheden zou komen, gezien het grote prijsverschil met de andere aannemers die in het verleden voor het projekt inschreven. De burgemeester reageerde daarop door er koeltjes op te wijzen dat Visser niet te laag was met zijn prijs maar de andere aannemers te hoog. Hij ver klaarde dit aan te nemen op gezag van het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten, een landelijke organisatie met een goede reputatie en een enorme ervaring op het gebied van de prijs vorming bij woningbouw. De raad eerder informeren was niet mogelijk omdat pas donderdag alle gegevens vast stonden. Tot op dat moment was geprobeerd de borgstelling op andere wijze te verkrijgen maar de bank van de aannemer en het Bouwfonds lieten weten dat niet rond te kunnen krijgen. De opmerking van Zegers dat de pro vincie de garantiestelling maar voor zijn rekening moet nemen, vond Engelvaart niet op zijn plaats. Hij herinnerde het CDA-raadslid eraan dat de gemeente raad verantwoordelijk is voor de volks huisvesting en niet de provincie. Verder werd naar aanleiding van raadsvragen meegedeeld dat het risico van het eventueel niet verkopen van de 16 woningen, waarvoor nog geen gega digden zijn gevonden, wordt gedragen door het Bouwfonds. Het CDA vroeg om fractieberaad. Na tien minuten werd de vergadering her vat, waarbij Gelein Jansen liet weten dat het CDA met de garantie akkoord kon gaan, maar dat het Bouwfonds wel voor optimale begeleiding van aanne mer Visser moet zorgen. De burge meester zei dat hieraan reeds is gedacht. Het Bouwfonds heeft laten weten de allesbeste uitvoerder op dit werk te zullen zetten. Dienstencentrum Een ander toegevoegd agendapunt was het voorstel om f50.000,— uit te trekken voor het voorbereiden en be- stekklaar maken van het plan voor een dienstencentrum voor het bejaardenwerk aan de Zwaanstraat in Den Burg. De raad ging daarmee zon der commentaar akkoord. ndloo lerust'e zÜn- He' is nog nooit voor assen lomen de' een gemeente een derge- hilleni 9aran'ie verstrekte. Hij had uit de y0 kken opgemaakt dat de provincie de en or '9 van zaken „belangstellend" volgt, ar had liever gezien dat de provin- de garantie voor haar rekening had romen. Voor Zegers stond het alller- rst vast dat het bouwprojekt goed aflopen en dat de gemeente dus Dijkweg De brief van het actiecomité Eierland met o.a. een pleidooi voor een open bare fietsroute langs de Eendrachtdijk, zal misschien leiden tot verandering van het bestaande standpunt inzake de openbaarheid van deze dijkweg. Enkele raadsleden lieten althans doorscheme ren het met het actiecomité eens te zijn. Wethouder Nauta beloofde serieuze aandacht voor deze zaak en daarbij de voorstellen in de brief (het plaatsen van een afrastering zodat de mensen de weg niet kunnen verlaten) te zullen betrekken. Breukelenexperiment De brief die het hoofd van de Vijver- hofschool in Breukelen aan de ge meenteraad had geschreven over het BUO-experiment aldaar, had bij meer dere raadsleden onaangename ver bazing gewekt. Zoals wij reeds meld den liet het hoofd weten dat de bewering van B en W in het pre-advies over het mislukken van het Breukelen experiment, pertinent onjuist was. Volgens het hoofd was van een mis lukking geen sprake, in tegendeel. Daan Schilling ging ervan uit dat de man van de Vijverhofschool de waar heid had gesproken en vond het hoogst kwalijk dat B en W heel andere infor matie hadden verschaft over een zo be langrijk en gevoelig liggend onderwerp. „We worden niet voorgelicht maar op gelicht". Ook J. C. Dros wilde ophelde ring. Als de BUO-experimenten in het land wel een succes zijn, is er alle reden om de situatie voor Texel op nieuw te bezien en alsnog te trachten een gecombineerde opvang van lom- en mlk-kinderen na te streven. Dros vroeg bespreking van deze zaak in de eerstvolgende commissievergadering. Zoals bekend had de gemeenteraad destijds wethouder Blanken opgedragen bij de staatssecretaris als nog een willig oor te vinden voor een school voor speciaalonderwijs op Texel, waar zowel mik- als lom-kinderen on derwijs kunnen genieten. Klaas Baren- dergt informeerde of Blanken al bij de staatssecretaris was geweest. Wethouder Blanken antwoordde ontkennend. Er was nog geen gelegen heid voor geweest. De brief van het hoofd van de Vijverhofschool had hem ook wel verbaasd. Hij zei dat de gemeente zijn andersluidende informatie uit betrouwbare bron had betrokken. Hij beloofde nader onder zoek, zodat er klaarheid komt. Burgemeester Engelvaart voegde er aan toe dat de inspecteur heeft laten weten dat in de brief van het hoofd van de Vijverhofschool een aperte onjuist heid staat, zodat er reden is om niet af te snel een oordeel te vellen. Wethou der Blanken zei dat de mededeling van de Vijverhofschool niet van doorslagge vend belang was, maar daar was Schilling het niet mee eens. Hij vond de bewering van het schoolhoofd juist zeer essentieel. Het mislukken van het Breukelen-experiment was voor het Texelse college immers een van de redenen om aan te nemen dat een school voor speciaal onderwijs op Texel geen haalbare kaart was? De discussie over deze zaak werd afgesloten met de belofte van de burgemeester dat B en W voor opheldering zullen zorgen. Kabelbaan J. C. Dros vond dat B en W voor barig hebben gehandeld door de heren Bruining en Langeveld in De Koog te antwoorden dat de gemeente nog steeds afwijzend staat tegenover hun plannnen voor een kabelbaan. Het is best mogelijk dat de gemeenteraad er anders over denkt en dan moet aan het plan worden meegewerkt. KI. Baren- dregt liet een zelfde geluid horen. Hij vond de kabelbaan een aardige poging om wat financiële ondergrond te geven aan de plannen voor het artikel 11 gebied in De Koog. Ook P. A. Zegers wilde dat het college het kabelbaanplan serieus zou bekijken. Onder grote publieke belangstel ling werd de vierde windsurfwed strijd bij Dijkmanshuizen gehouden onder auspiciën van de Windsurfclub Texel. Er gingen 23 deelnemers van start. De wedstrijd werd gevaren in een olympische baan en ging over vijf ronden. Al bij de eerste ronde kwam Van Everdinge als eerste over de finish, direct gevolgd door Wessel-Holleman. Beiden hebben hun voorsprong in deze wedstrijd niet meer prijsgegeven en zijn resp. als eerste en tweede geëindigd. Een opmerkelijke prestatie leverde ook de nog zeer jonge deelnemer H. van Vooren door in het zeer sterke veld als dertiende te eindigen. Uit een tent op camping Loodsmans duin is maandagavond driehonderd gul den gestolen. Het geld behoorde toe aan een 26-jarige toerist uit Zwitser land. Na de aangifte die nog dezelfde nacht werd gedaan zijn twee Duitse jongens van 16 en 17 jaar aangehou den. De politie heeft vijf jongens uit Marken aangehouden, die op 25 en 26 juli twee mensen hebben mishandeld. Eén overtreding betrof het schoppen en slaan van een fietser in Den Burg. Wethouder Nauta zei dat het plan om planologische en praktische redenen destijds is afgewezen. Volgens hem was er geen reden om er nu anders over te denken omdat geen nieuwe gezichtspunten zijn aange voerd. Dat het plan geld kan opleveren, mag bij de beoordeling geen rol spelen. Er zijn zoveel dingen te bedenken, waarmee geld is te verdienen maar die planologisch toch ongewenst zijn. Maar als de raad dit beleid ter discussie zou willen stellen, wilde Nauta daar van harte aan meewerken. Daan Welboren van het Pakt was het eens met de af wijzende opstelling van het college. De meerderheid van de raad bleek er ook zo over te denken, nadat door het college naar voren was gebracht dat het kabelbaanplan altijd nog van stal kan worden gehaald als dat bij het in richten van het artikel 11-gebied wenselijk zou blijken. Zeehonden De resolutie die aan de raad was gestuurd over maatregelen tot het redden van de zeehond in het Ne derlandse Waddengebied werd in tegenstelling tot het advies van B en W niet voor kennisgeving aangenomen. Mede naar aanleiding van een betoog van Cor Ellen van het Pakt en opmerkingen van Gelein Jansen van het CDA wordt toch een vorm van adhesie betuigd. De ver ontreiniging van de Waddenzee gaat nl. ook Texel aan, dat zijn drinkwater uit zee betrekt. Beatrixschool De gemeente had de mededeling van het ministerie ontvangen dat de Bea trixschool ook in het nieuwe school jaar kan rekenen op de rijksbijdrage. De heer P. A. Zegers had er zich over verbaasd, dat er niet bij stond dat dit de laatste keer was en dat het laatste jaar dus een „afbouwjaar" zal worden zoals steeds door het college is be weerd. Zegers putte hieruit hoop dat de Beatrixschool (zeker als het huidige aantal leerlingen stabiel zou blijven) nog wel langer kan voortbestaan. Wethouder Blanken kennelijk voor zichtig geworden deelde mee dat het college de raad schriftelijk over deze zaak zal informeren. Cor Ellen van het Pakt was dinsdagavond de enige die een opmerking had voor de rondvraag. De overige raadsleden spaarden" hun vragen wegens het late tijdstip middernachtop tot een volgende vergadering. Cor Ellen: ,,lk heb een aktiegroep bezig gezien in de Waal- derstraat. Die groep haalde met een grote gele wagen een steen weg die door de bewoners was neergelegd. Kunt u me iets vertellen over die groep, "waarbijhet raadslid opmerk te dat de bewoners van de Waal- derstraat deze doorgang waar schijnlijk" autovrij willen hebben maar de aktiegroep" waarmee Ellen doelde op personeel van ge meentewerken 1 niet. Wethoudervan der Kooi zeidat hijzich geen leider van een aktiegroep voelde. ,,lkzaldepro- blemen bekijken, maar het feit dat bewoners een straat autovrij willen hebben en stenen op de straat leggen betekent niet dat zij hun zin moeten krijgen, "aldusdewethouder. Vanaf a.s. zondag traint da Boks school Texel weer in dorpshuis 't Skiftje in Oudeschild. De zondagmor gentrainingen worden wekelijks van 10 - 11 uur gehouden. De dinsdag avondtraining duurt van 20.00-21.00 Bij de trainingen van de Boksschool wordt vooral veel aandacht besteed aan conditietraining. Dit „conditie- onderhoud" kan daarom ook van belang zijn voor mensen die aktief zijn in andere takken van sport en die licha melijk niet stil willen blijven staan. In 't Skiltje kan gebruik worden gemaakt van de sauna. Adspirant-leden en mensen met in teresse voor deze sport zijn altijd wel kom op de trainingen, waar gekeken kan worden en waar desgevraagd in lichtingen over de Boksschool worden gegeven. Naar aanleiding van de klach ten over het hoge geluidsni veau aan boord van TESO's dubbeldekker „Molengat" heeft de directie aan TNO op dracht gegeven voor een uit voerig onderzoek. In verband daarmee zullen dinsdag aan boord van de veerboot metin gen worden uitgevoerd. 's Morgens zullen metingen worden gedaan tijdens normaal bedrijf, 's mid dags gevolgd door metingen als wordt gevaren zonder passagiers en auto's. Het schip wordt dan dus uit de dienst genomen. Als laatste fase van de proe ven zullen de „galmeffekten" worden bestudeerd, terwijl het schip aan de kade ligt. Het kan wel een week of zes duren voordat TNO het rapport klaar heeft, waarin de bevindingen zijn neergelegd, maar ruimschoots voor die tijd kunnen al belangrijke conclusies worden ge trokken, op grond waarvan maatrege len kunnen worden genomen. TESO-directeur Th. Hoogerheide ver telde ons dat de eventuele voorzienin gen die tot verbetering moeten leiden, zullen worden aangebracht tijdens de garantiedokking van begin oktober. In tegenstelling tot eerdere aan kondigingen zal het ringsteken in het kader van het folkloreprogramma volgende week woensdag niet 's middags maar 's avonds plaatsvin den. Het ringsteken begint om 19.30 uur en wordt gehouden op de speelweide aan de Emmalaan. Ondernemersactiviteiten miiHi De nieuwe voorgevels in de Weverstraat Het ontwerp van First Lady" flinksis goedgekeurd. Rechts de nieuwe te verhuren winkelruimte (voorheen koetshuiszoals het er waarschijnlijk gaat uitzien. Modehuis Beekman verhuist naar Weverstraat 17 en gaat een gedeelte van Bakkers Ijzerhandel winkel ruimte huren. Het koetshuis naast Bakkers Ijzerhandel zal ook verbouwd worden tot winkelruimte. Dit pand wordt te huur aangeboden. Het koetshuis was de laatste jaren opslagruimte voor Bakker en deze wil een nieuw magazijn bouwen achter de winkel. De heer C. G. B. de Groot, eige naar van Modehuis Beekman heeft be sloten zijn verbrande winkelpand aan de Molenstraat te verkopen. „In de Weverstraat trek je toch het meeste pu bliek" is zijn belangrijkste argument om te verhuizen. De Groot noemt een aan tal argumenten die ook meetellen, zoals het aanwezig zijn van meer parkeer ruimte en de mogelijkheid voor het in richten van een verkoopruimte uitslui tend op de begane grond. „In de Molenstraat bleek onze trap naar de eerste verdieping voor veel klanten toch een grote drempel". De heer De Groot gaat 80 vierkante meter winkel ruimte huren van Bakkers Ijzerhandel. Het gaat hier om het winkelgedeelte tussen het Koetshuis en de vooruitste kende gedeelte van de Bakkers IJzer- handel-etalage. Met de verhuizing ver dwijnt ook de naam Modehuis Beek man. „First Lady" is de nieuwe naam. First Lady is een winkelketen in Neder land, die met de Texelse zaak erbij veertig verkooppunten telt. Hij benadrukt dat deze overgang naar een andere inkoopcombinatie niet ten koste zal gaan van zijn zelfstandig on dernemerschap. Concurrentie „De inkoop rechtstreeks bij kleding- fabrieken geschiedt nu op grotere schaal en daardoor kan ik met lagere prijzen gaan werken". Volgens De Groot is dat een onmisbaar voordeel in deze tijd van feller wordende concur rentie in de textielbranche. Het assor timent van „First Lady" is ook breder dan hetgeen Modehuis Beekman vroeger bracht. „Het omvat, zoals wij dat noemen, het volledige damespakket variërend van nachtkleding, lingerie, de betere soort confectie tot badkleding", aldus De Groot. De zaak krijgt een eigen voorgevel met ingang. Dat is het stuk van de winkelruimte van Bakkers Ijzerhandel waar grote huishoudartikelen, zoals wasmachines en fornuizen werden getoond. Volgens eigenaar B. Bakker een „zwakke" ruimte in zijn winkel, omdat het perso neel weinig zicht had op die afdeling. De heer B. Bakker: „We waren gedwongen in deze ruimte grote artike len te plaatsen, waardoor de algehele presentatie wel eens in het gedrang kwam. Winkeldiefstal is iets dat ook op Texel steeds meer de kop opsteekt en daarom werken we liever met een open economisch goed te benutten ruimte". Het verhuren aan De Groot van 80 vier kante meter verkoopruimte heeft volgens Bakker geen verandering in zijn assortiment tot gevolg. Afgelopen win ter is de afdeling ijzerwaren en gereed schappen al opnieuw ingericht en dit zelfde zal ook gebeuren met de afdeling huishoudelijke artikelen. Het winkelgedeelte voor „First Lady" wordt op dit moment al verbouwd en de heer De Groot hoopt op 23 septem ber zijn nieuwe zaak te openen. Bakker heeft ook een bouwaanvraag ingediend voor verbouwing van het koetshuis tot winkel. Deze ruimte wordt dan verhuurd. De welstands commissie heeft de plannen al goedge keurd. Het wachten is nog op de bouwvergunning. In het Koetshuis heeft Bakkers Ijzerhandel nu de opslagruimte van vooral huishoudelijke artikelen. „Het pandje is oud en we willen een magazijn dat rechtstreeks met de winkel in verbinding staat. Bo vendien is het zonde om een dergelijke ruimte gelegen aan een drukke winkel straat niet te benutten", aldus Bakker. Het nieuwe magazijn komt achter de winkel. De nieuwe opslagruimte wordt in twee lagen gebouwd. De vloeropper vlakte van de te verhuren winkelruimte is 280 vierkante meter, inclusief maga zijn. Het Koetshuis wordt verbouwd tot een grote ruimte maar wordt technisch zo uitgevoerd, dat de ruimte makkelijk in tweeën is te splitsen, zodat twee winkels gecreëerd kunnen worden. Koopklimaat Bakker noemt zijn plannen een ver betering van het „koopklimaat" in Den Burg en vindt een concentratie van veel verschillende winkels aantrekkelijk voor de consument. „Hoewel de Wever straat een gezellige winkelstraat is, zou den anderen ook iets aan dit koop klimaat kunnen doen door bijvoorbeeld het vrachtvervoer van goederen op de voorgeschreven uren te laten plaats vinden. In andere plaatsen lukt dat ook", aldus Bakker. Zodra de bouwver gunning afgegeven is, start de ver bouwing van het Koetshuis. De nieuwe zaak van De Groot wordt verbouwd door aannemer Eelco Vermeulen.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 7