Ook RST-piannen voor zwembad „Overkapping-onderzoek was voor ons verrassing" wèê fc J WAT IK ZEGGEN WOU.. De geschiedenis van Ottersaat ,Chariie" en „Diana" voor het Kerckeiandt c=------- =a a m Buitenlandse valuta „WAT IK ZEGGEN WOU.." Leugens n P- B= - =H] jU" IVie kent ons? n Noordhollands Jeugdorkest in Den Hoorn en Den Burg Kwekerij „Astrid" PAGINA 6 TEXELSE COURANT VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1981 „Of onze plannen om zwembad Molenkoog uit te breiden regelrecht indruisen tegen het plan voor een overkapping van de gemeentelijke commissie (Dros, Haker en Harting) weet ik niet. Het mooiste zou natuurlijk zijn dat er een diep bassin bijkomt dn dat de Molenkoog een overkapping krijgt. Als het college de plannen van de commissie onder steunt dan moeten ze maar komen praten". Dit zegt adjunct-directeur C. Koom van de RST over de gemeen telijke en RST-plannenmakerij voor het zwembad. De RST heeft enige tijd geleden een zwembadfabrikant opdracht gegeven uit te zoeken wat het gaat kosten om naast de bestaande baden een wedstrijdbad en een duikbad te maken. Cijfers zijn nog niet bekend. „Er Is dringend be hoefte aan een goede zwembadak- kommodatie en daar moeten wij toch ook de mogelijkheden voor onderzoeken", aldus Koom. Voor het onderzoek van Dros, Haker en Harting heeft de RST alle medewer king gegeven. Officieel werd echter niet aan de commissie deelgenomen. „Wij werden niet gevraagd. Het was een gemeente-idee om de mogelijk heden van een overdekt bad te onder zoeken en dat recht hebben ze". In hoeverre de plannen van de commissie indruisen tegen de RST-ideeën kan Koorn niet zeggen. „Ik heb het rapport nooit gehad en verwacht het onder ogen te krijgen als B en W een stand punt over het commissievoorstel hebben ingenomen. Dan zal er toch gepraat moeten worden". Waarom heeft de RST zelf een plan tot uitbreiding gemaakt? Koorn: „Wij merken dat de animo onder Texelaars om van het zwembad gebruik te maken, afneemt. Dan ga je denken wat mankeert er aan en wat kunnen we doen om het bezoekersaan tal weer omhoog te brengen". Zwembadbeheerder Gert Pansier legt uit dat het er niet alleen om gaat om zoveel mogelijk verschillende zwemmers binnen te krijgen, maar ook om de „trouwe" zwemmers op Texel meer mogelijkheden te bieden. De animo voor leszwemmen buiten school verband staat in feite stil. „Vijf jaar geleden hadden we een enorme wacht lijst. Nu hebben we die lijst, ook door uitbreiding van de lesmogelijkheden, weggewerkt. Vraag en aanbod zijn op elkaar afgestemd", aldus Gert Pansier. Vroeger was het ondiepe bad overvol met mensen die niet of een beetje zwemmen konden. Nu is het diepe bad te vol, zo is de mening van de RST- directie. (W3.VEN VAN LEZERS BUTEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN OC REDMilC Naar aanleiding van de door de voorzit ter van de Stichting Bejaardenzorg, c heer Bakker onder de kop „Geen commentaar" gemaakte opmerking van de „rest hangt van leugens aan elkaar" in de Texelse Courant van 4 aug. J.I., kan er misschien nog een „leugen" aan worden toegevoegd. Toen ik in juni 1975 een bezoek bracht aan wijlen de Heer Pansier, ik woondetoennog niet op Texel, maar had mij schriftelijk opgegeven als gegadigdevooréénvande woningen in De Waal, die toen bijna afgebouwd waren, werd ik o.a. verwezen naar de huidige voorzitter van de stichting, de heer M .Bakker. Ik werd heel vriendelijk door de heer Bakker ontvangen en op mijn vraag hoe de inrichting van de woningen was, liet Bakker mij de bouwtekeningen zien en verteldemijdathljdeelectrische installatie had gemaakt. Later, toen mij een woning was toegewezen, werd dat nog eens bevestigd door een mij toegestuurde kaart, waarop ik moest aangeven welke electrische huishoudelijke apparaten ik had. Het antwoord te richten aan „Electrohuis Bakker", Ook bij de aan bouw van de bejaardenwoningen aan de Schoorwal heb ik die naam gezien. Het is mij niet bekend of het bedrijf van de heer Bakker nog meer Stichting-woningen heeftgeïnstalleerd.maaralsikde brief van het Stichtingbestuur aan de „Bewoners Commissie" lees, waarin staat, dat de bestuursleden geheel belangeloos wer ken, vraag ik mij toch afof dit, wat de heer Bakkeraangaat, geendrukfoutis. Ik dacht dat in dit geval belangeloos loze belangen moest zijnEn dan dat loze in de betekenis vanhet lozevissertje" Wanneer het bovenstaande weer leu gens zijn, bied ik hiermede nederig mijn excuses aan en als het installeren van bovengenoemde woningen de heer Bak- kerwindeieren gelegd heeft, betuig ik mijn oprechtedeelneming. J. Roeper DeWaal p 0 Li n o p Zo kan het worden. Rechts onderin de duik- kuil met de twee springplanken. Het nieuwe bassin zou een totale inhoud van 1200 kubieke meter krijgen. De bestaande baden hebben gezamenlijk een inhoud van 1080 kubieke meter. Men is ervan uitgegaan dat vooral aandacht moet worden besteed aan de sportzwemmers, zoals de zwemclub. Thans zijn er op Texel alleen mogelijk heden om maximaal het diploma C te behalen. „Het is voor mij een piere- badje" aldus Koorn. De firma Heron, een bekend zwembadenbouwer in Nederland on derzoekt op dit moment wat het gaat kosten om de Molenkoog uit te brei den met een nieuw bad. Concreet is om de volgende voorzieningen ge vraagd: Een bassin van 16 bij 25 meter met een gemiddelde diepte van 1.80 meter. In dit bassin kunnen zes wed- strijdbanen gemaakt worden en de af metingen voldoen aan de eisen die in de zwemsport worden gesteld. Ook is gevraagd rekening te houden met het aanbrengen van een rolluik dat energie besparend werkt. In het nieuwe bassin moet dan een speciale (uitgebouwdel duikhoek komen van 12 bij 12 meter. Met twee duikplanken van 1 en 3 meter en een baddiepte van 3.80 meter. De vloergang van het wedstrijdbassin naar de duikkuil wordt gemaakt met een hel ling van dertig graden. Het is de be doeling dat de duikkuil haaks op het bestaande bassin komt en dat het 16 bij 25 meterbad evenwijdig komt aan het bestaande „diepe" bad. Kosten De kosten voor deze nieuwe zwem- voorziening belopen vijf tot acht ton. Koorn verwacht geen exacte cijfers voor het einde van dit jaar. Naast het nieuwe bassin heeft de RST nog plan nen om op het dak van de kleedkamers zonnecollectoren te plaatsen. Er is een vrij „uniek" produkt op de markt ge komen dat simpel op maat is aan te brengen, Via dunne zwarte kunststof platen waardoor zeer vele kleine leidin gen lopen, moet water worden gepompt. Zwart neemt de meeste zon newarmte op en zodoende komt het water na een lange weg over het dak warm in het bassin. De pompen van het zwembad hebben een overcapaci teit en daarom kan het water zonder nieuwe pompen over het dak gepompt worden. Ook voor het nieuwe bassin hoeven de bestaande pompen niet te worden uitgebreid. Koorn: „Er is ons verzekerd dat met deze colllectoren en de roldekens een maximale energiebesparing wordt ge haald". Haalbaar Zoals gezegd, exacte bedragen zijn nog niet bekend. „Als we cijfers heb ben, gaan we bekijken of hst haalbaar is. Aan de entreeprijs, die is vastge steld door het ministerie, valt niet te tornen. De RST zal daarom een schatting moeten maken hoeveel kaart jes er meer verkocht zullen worden door het nieuwe bassin." Als het RST bestuur een dergelijk nieuw bassin verantwoord acht, zal de aanvraag waarschijnlijk samen met de eerdere aanvraag voor een aantal tennisbanen op de speelweide van het zwembad, bij de gemeente worden in gediend. De kaartverkoop voor beide attracties kan op één punt geschieden en Koorn acht de tennisbanen een belangrijke nevenvoorziening bij het zwemgebeuren. Verrassing „Wij zijn al geruime tijd bezig met het uitwerken van ideeén en di opdracht voor de gemeentelijke com missie kwam voor ons als eei volslagen verrassing" is het verweer van Koorn op onze opmerking dat twee groepen bezig zijn met hetzelfde: het aantrekkelijker maken van de zwem- badakkommodatie in Den Burg. De Zwemclub is door de RST niet gevraagd ideeën te leveren voor de zwembaduitbreiding. Koorn: „Ik wil nog geen oordeel uitspreken over „de overkapping" van de commissie Dros, Harting en Haker, maar een bezwaar is wel dat het kinderbadje dan moet ver dwijnen. Verder denkt de adjunct-direc teur dat het plan om een overdekt zwembad te bouwen in het artikel 11- gebied aan de Nikadel belangrijk zal zijn bij de afweging van B en W. „Wij willen graag en volwaardig zwembad, maar we wachten rustig de onderzoek cijfers af en trekken dan definitieve conclusies" Ook Jan Kuip uit de Heems- kerckstraat 44 in Oudeschild probeert iets meer te weten te komen over het verleden van zijn familie. Bovenstaande foto's bevinden zich in zijn familiearchief, maar hij weet niet wie erop staan. Graag wilde hij dat Texelaars die weten wie op de foto's staan contact met hem opnemen op telefoon nummer 2532. BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE t Westduitse marken 100 7109,25 Belgische franken 100 f 6,10 Franse franken 100 f 44,75 Zweedse kronen 100 f 51,- Zwitserse franken 100 7127,75 Deense kronen 100 f 33,75 Amerikaanse dollar 1 f 2,80 Engelse ponden 1 f 4,92 Oostenrijkse schilling 100 f 15,68 Italiaanse lires 10.000 f 21,25 Spaanse peseta's 100 f 2,64 Als onze gasten in Oudeschild de weg vragen naar onze boerderij in Ottersaat moeten veel Oudeschilders het laten afweten. Ottersaat ligt slechts één kilo meter benoorden Oudeschild, maar de naam is nog niet erg ingeburgerd, hoe wel het toch al een jaar of zes de plaats heeft ingenomen van de naam Dijk manshuizen wat bij de meeste Oude schilders overbekend is. Met deze naamsverandering is het er dan ook niet duidelijker op geworden. Eerlijk gezegd heeft het ons ook pijn gedaan dat de naam Dijkmanshuizen uit ons adres verdween. Toch is de naam Ottersaat of Otterzaat historisch zeer juist, wat ik deze week weer eens duidelijk heb kunnen lezen in het Regionaal historisch tijdschift „Holland" van februari 1981: „Albert van Raaphorst, medepachter van de en domeinen op Texel, bezat als aandeel in de bedijking van de brede strook kweldergronden of grieën aan de zuidoost zijde van Texel, oorspronkelijk buiten de oude dijken gelegen en kort voor 1446 bedijkt, een poldertje of Zate lands met bijbehorende boerderij. Toen hij op zeker moment krap bij kas zat, had Claes Woutersz. hem 700 Rijnse guldens verstrekt, tegen overgave van het land, onder voor waarde dat binnen een termijn van enige jaren de koop ongedaan gemaakt zou kunnen worden door restitutie van het bedrag. Raephorst had de losbrief nooit innPwiRRfild. na ziin ov/PrliiHon «nanHon zijn dochter Agnes en haar man Gerrit Jansz. voor Schout en Schepenen van Texel een proces aan tegen Claes erf genamen, de kinderen Den Otter en be twistten hun de helft van dit landbezit, op grond van het feit dat Albert van Raephorst het geheel tezamen met zijn vrouw Machteld van Rietwijk had beze ten en niet gerechtigd zou zijn daarvan de helft te verkopen. Agnes zou als enige erfgename van haar moeder daar op een onvervreemdbaar recht kunnen doen gelden. Het gerecht van Texel verenigde zich met deze argumentatie en wees de eis toe, maar in hoger beroep vernietigde het Hof van Holland deze uitspraak en erkende de transactie van Albert van Raephorst en Claus Woutersz. als rechtsgeldig. De Groote Raad bevestigde bij sententie van 20 augustus 1490 de uitspraak van het Hof Later was dit land in handen van Hillebrant ansz. nadien van zijn zoon Dirk Hillebrantsz. den Otter en stond bekend als Otterzaat of Dirk Hillebrants zate, één van de kleine oostelijke pol ders van Texel, waarvan de grootte in Het recreatieterrein 'Het Kerckeiandt' aan de Pontweg heeft er een kinderspeelwerktuig bij. Zeventien jon geren uit Nederland, Duitsland, Enge land en Nieuw Zeeland hebben veertien dagen gezwoegd op het maken van een houten paard en wagen. De jongeren zijn evenals voorgaande jaren, op uit nodiging van de Rotary Texel op kamp in de Westermanhoeve in de Westen. Het kamp, wat vooral bedoeld is om via een bouwproject kennis met elkaar te maken en onderlinge contacten te leggen omvatte naast het bouwen van het speelwerktuig ook het 'ontdekken' van Texel. Vrijdagmiddag werd aan het in gebruik nemen van het bouwsel een officieel tintje gegeven. Burgemeester Engelvaart viel de eer te beurt de namen van de beide houten paarden te onthul len. Onder het toeziend oog van Rotary- Isden en medewerkers van Staatsbos beheer en uiteraard de groep jongeren, trok hij twee papieren weg, waardoor de namen „Charlie" en „Diana" zichtbaar weren. Eén van de leden van het jeugd kamp noemde de beide paarden een Engelse volbloed en halfbloed. Ze be dankte de medewerkers van Staatsbos beheer voor de steun bij het maken. Het ontwerp van het speelwerktuig is van M. Mantje, die samen met de jongeren de problemen, die zich bij het maken voordeden, had opgelost. Staatsbosbe heer had ook het materiaal beschikbaar gesteld. Burgemeester Engelvaart zei begrepen te hebben dat het een hele klus was geweest, maar hij had de ver wachting dat veel Texelse en toeristi sche bezoekers aan het recreatieterrein plezier van de nieuwe voorziening zullen hebben. Eerder maakten leden van Rotary-kampen al een barbecue voor het Kerckeiandt. Vorig jaar werd het treintje „Teut" op de speelweide aan de Grensweg bij de Rozendijk gerealiseerd. 1561 als 16 Texelse morgen en 5( roeden of 25,89 ha. werd gemeten." Hiermee wordt zonder twijfel onzr boerderij bedoeld. Dus als ze naar Ottersaat vragen? Richting De Waal, eerste weg rechtsl C.W. Hii Ottersaat Oudeschild Momenteel kamueert en reDeteei het Noordhollands Jeugdorkest Texel. Zestig Jongeren, variërend va 12 tot 22 Jaar en afkomstig uit heel Noordholland, bivakkeren op camping Loodsmansduin en werke dagelijks in de Jan DrIJverschool Den Hoorn. Vrijdag 14 augustus aj spelen ze voor de Camplnggasten het Dorpshuis „De Waldhoorn zaterdag 15 augustus in de Hen kerk In Den Burg; beide avonde begint het concert om 20.00 uur. Het Noordhollands Jeugdorke bestaat een kleine twintig jaar en momenteel een ensemble in vrijwel vo ledige symfonische bezetting. De lede zijn allen amateurs van gevordei niveau met een gemiddelde leeftijd va 16 17 jaar. Dikwijls zijn zij de „voor trekkers" in hun plaatselijke jeugd- muziekschoolorkesten, die in het prd vinciaal orkest hun kans zien om dad werkelijk met muziek van symfoniscl l,f allure kennis te maken. nc tot e501 >'i s f /ai ira Tijdens het seizoen pleegt het NH eens in de drie of vier weken een he zondag of een weekend te repetere dit systeem maakt mogelijk, dat ledi uit alle windstreken van Noordhollan van Bussum tot Texel, van Heemstei j tot Hoorn tot het orkest behoren. In de zomer wordt traditioneel vakantieweek gehouden; enige jan achtereen gebeurde dat in Enkhuize waar in de Drommedaris gerepetee werd: vorig jaar was Gaasterland reisdoel en dit jaar is dus Texel aan beurt. er br< al leri na bh »ii Coc tai Het programma van de uitvoering vermeldt werken van Mozart Divervo' mento voor strijkers), Strawinsp (Miniaturen voor 15 instrumenten), voor kamerorkestcombinaties uit grote orkest gespeeld worden. Het his orkest speelt een Toccata van Mor verdi, de beroemde „Gymnopédie van Satie, een prelude van Gershw .English Folksongs" van Vaugh Williams en „Finlandia" van Sibelii II.1 lien De uitvoering in het Dorpshuis te Hoorn is wegens de beperkte plaa ruimte uitsluitend toegankelijk vo de gasten van Camping Loodsmar duin; het concert in de Herv. kerkjes Den Burg is openbaar, toegangski ten zijn aan de kerk verkrijgbaar. Bei concerten worden georganiseerd in kader van de Toer-in. ;er< j nci lm kor )ez loo iet ondernemers-aktiviteiten Bloembollenkwekerij „Astrid" is nu geheel gaan richten op de verki van bloembollen aan particulieren. gens eigenaar Jos Bakker willen particulieren direct bij een kweker ko| omdat ze dan verzekerd zijn van goede kwaliteit. Het probleem met kwekers is echter dat ze gespecialiss zijn in slechts enkele soorten. Met bollenwinkel aan de Ruigendijk 16/ De Koog wil Bakker nu de kwaliteit bollen die bij de kweker worden geko combineren met het grote assortirt dat men in de handel vindt. Als kundige koopt Bakker zelf zijn bollei onder meer bij Texelse kwekers el hierbij vooral op kwaliteit. Op deze heeft hij een groot assortiment o| bouwd waarin zich enkele heel bij dere soorten bevinden. Nog voor de officiële neamonthul/ing waren de ruggen van de paarden al geliefd bij spelende kinderen. Achter in de houten wagen leden van het Rotary jeugdkamp. Inzet: Burgemeester Enge/vaart onthult de namen van beide dieren. Trots is Bakker op zijn amarylli die zo zijn voorbehandeld dat ze het jaar kunnen bloeien. „Vroeger wi amaryllis een echte winterbloem" Bakker. „Voor november hoefde je te proberen een amaryllis in bloe krijgen. De bollen die wij verko bloeien echter binnen enkele weken je die amaryllis nu in maart koopt oktober." In de bollenwinkel aan Ruigendijk liggen de verschillende s ten en variëteiten overzichtelijk gen schikt. Bakker is ervan overtuigd men met dit assortiment de me tuinen naar behoeven kan inricl Maar als er bijzondere wensen i blijven is hij bereid 'de boer op' te en de betreffende bollen te bestelli

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 8