Gat in havendijk snel gerepareerd Voor het weekend Fietspad Bernhardlaan Uit het handelsregister Zuiqelinqenbureau Speelklassen muziekschool Avondschool start week later VERVOLG VAN PAG.l Granaat gevonden T rombosedienst van 22 en 23 augustus 1981 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Dierenartsen Brandmelding Rijkspolitie Noodslachtingen Kerkdiensten F1 TEXELSE COURANT Vrijdagmiddag werd geconstateerd dat een tien meter lang gat was ontstaan in de stortberm van de dijk van het zuidelijke havenhoofd van de veerhaven van 't Horntje. Ter plaatse bevindt zich de reserveaanlegplaats voor de TESO-veerboten. Door het schroefwater was het zand onder de stortberm de laag losse stenen aan de onderkant van de dijk) weggespoeld en was een heel stuk stortberm weggezakt. In opdracht van Rijkswaterstaat zorgde aannemer Daalder voor snelle voorlopige reparatie. In het gat werden meerdere vrachtauto's grind gestort, totaal lOOton. Het reparatiewerk zal nog worden voltooid door het maken van een klein zinkstuk waarop een nieuwe stortberm wordt aangebracht. Op het haventerrein werd beweerd dat de dubbeldekker 'Molengat' het gat had veroorzaakt, maar volgens Rijkswaterstaat zijn het vooral de oude veerboten die een zodanige beweging in het havenwater veroorzaken dat een dergelijk defect aan de dijk kon ontstaan. Het moet zijn gebeurd bij bijzonder laag water, omdat het kolkende water alleen dan de havenbodem kan aantasten. Bij de dubbeldekker is de kans daarop minder groot omdat de Voith Schneider popellers van dit schip een veel meer horizontale waterbeweging veroorzaken. De foto's voor ons gemaakt door Henk Vink uit Den Burg tonen het gat in de stortberm en het volstorten ervan door aannemer Daalder. PAGINA 2 gemaakt, waar iedereen vrij in- en uit kan lopen. Het hek zal worden verwij derd en er komen borden waarop staat dat men op de paden in de tuin vrij kan wandelen. Andere mededelingen aan het begin van de commissievergadering waren dat met de aanleg van het Krim-fietspad bij De Cocksdorp inmiddels is begonnen en dat spoedig wordt gestart met de aanleg van riolering in Den Burg Noord-West ten behoeve van de woningen van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Nog meer blijdschap wekte de mede deling dat het Jan Dirkszoord van nieuwe bestrating zal worden voorzien. Het enigszins besloten karakter van dit bejaardenwijkje zal worden benadrukt door het maken van een trottoirband aan het begin van de straat, waardoor automobilisten minder geneigd zullen zijn hun auto daar te parkeren omdat het op een woonerf lijkt. Gemeentewerken heeft enkele be tonnen garages gekocht waarin gifstof fen die de gemeente tijdelijk moet beheren, veilig kunnen worden opge slagen. Verkeerslichten Het ziet er naar uit dat de provinciale goedkeuring voor het plaatsen van ver keerslichten op de Pontweg in aantocht is. Gedeputeerde Van Dis had n.l. laten weten dat de provinciale beschikking zou worden verstuurd en volgens wet houder Van der Kooi wekte Van Dis de indruk dat de beslissing positief was. Dit bericht stemde vooral Henk Beumkes tot voldoening. Als enige van de Pakt- fractie had hij zich voorstander van de verkeerslichten getoond om op deze manier de Pontweg veiliger te maken op de plaatsen waar het meeste kruisende verkeer is. Excursie De commissie openbare werken maakt binnenkort enkele excursies naar het vasteland om zich te verdiepen in vuilverwerking, huisvuilscheiding en re cycling. Op 17 september wordt een reisje gemaakt naar de VAM en op 23 september gaat het naar Rijsenhout in de Haarlemmermeer. Vervolgens besprak de commissie de uitgaven die gemeentewerken in 1982 wil doen. In de ontwerpbegroting is conform de richtlijnen de 'nullijn' aan gehouden. Over het geheel gezien wordt evenveel uitgegeven als dit jaar. Er was dus bezuinigd, maar enkele commissieleden lieten blijken sommige uitgaven toch nog redelijk hoog te vinden. Zo verbaasde de heer J. C. Dros er zich over dat voor het onderhoud en het schoonhouden van raadhuis en de bodewoning volgend jaar maar liefst f78.000,— nodig is. Alleen voor het schoonhouden van het gemeentehuis heeft de gemeente al f6000, ge raamd. Dros rekende voor dat dit neerkomt op 7240,— per dag. Wet houder Van der Kooi merkte op dat het schoonhouden een dagtaak voor meer dan één man is, zodat dit bedrag heel normaal is. Energie Voor verlichting, verwarming en wa ter voor raadhuis en bodewoning is 769.000,— geraamd. Naar aanleiding daarvan informeerde de heer P. A. Zegers in hoeverre de gemeente al energiebesparende maatregelen heeft genomen. Destijds hebben B en W een kostbaar rapport laten maken waarin aanbevelingen staan die tot aanzienlijke besparing van energie moeten leiden. Met die adviezen is blijkbaar niet veel gebeurd, want de raming voor 1982 is bijna even hoog als die van het lopende jaar. Zegers had overigens nooit ge hoord wèt in het rapport allemaal was aanbevolen. Directeur Van Hoorn noemde als voorbeelden dat lampen zijn vervangen door lampen die minder stroom gebruiken. Verder konden be paalde lampen helemaal vervallen om dat het werken meer in de richting van de vensters is verplaatst. Ook aan de klimaatbeheersing in het raadhuis wordt gesleuteld. De warmte in het raadhuis is slecht te doseren en te verdelen. Een gebrek is dat het mede van de tempe ratuur in de Raadskelder afhangt, hoe warm het elders in het raadhuis is. Dat verklaart de onnodige hoge temperatuur en de benauwde atmosfeer op veel afdelingen. De zaak zal dus ontkoppeld moeten worden maar daarmee zullen hoge bedragen gepaard gaan. De wet houder erkende overigens dat B en W niet al te veel haast hebben gemaakt met energiebesparende maatregelen. Dat gebeurde bewust omdat nog niet vast staat in hoeverre het raadhuis zal worden verbouwd om ruimte te winnen. Het is uiteraard het meest voordelig en parktisch om een en ander tegelijk uit te voeren. Maar in laatste instantie is besloten toch een aantal maatregelen op korte termijn te nemen. De gemeente geeft per jaar een vrij groot bedrag uit aan het maken van plannen die om een of andere reden nooit tot uitvoering komen. Voor 1982 is dat 755000,Voor P. A. Zegers was dat aanleiding om te waarschuwen tegen voorbarige plannenmakerij. Men dient er zich eerst zoveel mogelijk van te vergewissen of een plan zal worden aanvaard, alvorens het tot in details te gaan uitwerken en berekenen. Bij de bespreking van de uitgaven voor brandpreventie, werd desgevraagd meegedeeld dat het met de uitvoering van brandpreventieve maatregelen in publieke gebouwen naar wens gaat. „We schieten lekker op." Twee ambte naren houden zich met dit werk bezig. Dros schrok van het bedrag van 759.000,— dat de gemeente nodig denkt te hebben voor het onderhoud van lichtmasten en het vervangen van lampen. „Vroeger gebeurde het door een andere instantie en toen kostte het minder dan 740.000,—". Directeur Van Hoorn herinnerde eraan dat ook het effect van de toenemende vernielzucht uit het hogere bedrag spreekt. Onlangs werden b.v. alle langs de Badweg staande lichtmasten door balorige voor bijgangers defect gemaakt. Caravan gekraakt Om woningverbetering mogelijk tei maken beschikt de gemeente over drie sta-caravans voor tijdelijke huisvesting. Een van deze caravans wordt momen teel legaal bewoond, maar de andere zo vertelde de wethouder is sedert ruim een jaar gekraakt. Gebleken is dat het juridisch onmogelijk is hieraan een eind te maken en de gemeente laat het daarom maar zo. J. C. Dros vond het een goede tip voor het verhelpen van de woningnood. „Je zet een caravan op je terrein, laat 'm kraken en niemand kan er wat aan doen." Dure plantsoenen Met het onderhoud van de gemeen telijke plantsoenen is een salarispost van meer dan een half miljoen gemoeid. Het hebben van plantsoenen is voor de gemeente dus een dure liefhebberij. In het verleden is dat al geconstateerd en er is toen besloten het te zoeken in een ander soort plantsoenen, die minder onderhoud behoeven. Desgevraagd zei de wethouder dat de resultaten daarvan nog niet merkbaar kunnen zijn. De minder onderhoud vergende bodembe dekkers en bomen, zullen eerst nog moeten opgrqeien. Schoon toilet Voor het schoonhouden van het ge meentelijk openbare toilet is 725.000, uitgetrokken, een bedrag waar Dros nogal van opkeek. „Ik had beter toilet schoonmaker kunnen worden dan rij wielverhuurder." Dros wilde dat wordt nagegaan of een particulier schoon maakbedrijf het voor minder kan doen. Meegedeeld werd dat al eens prijsop gaaf is gevraagd maar dat het haast niets scheelde. De gemeente is met het PEN in onderhandeling over overname van de electriciteit opwekkende molen De Traanroeier. Het ziet ernaar uit dat het PEN de molen inderdaad zal overnemen en zich voortaan ook met reparatie en onderhoud zal belasten. De molen is hard aan een grote onderhoudsbeurt toe. Emmalaan De gemeente is van plan wat te doen aan de gevaarlijke bocht in de Emma laan. In de loop van de jaren zijn hier tal van auto's uit de bocht gevlogen, veelal met het gevolg dat ze door de muurtjes en andere afrasteringen braken van de aanwonenden. Henk Beumkes maakte er bewaar tegen dat deze wegrecon- structie ten koste zal gaan van de tuin tjes, „zodat die mensen niet eens meer hun klompen op de stoep kunnen zetten." Volgens wethouder Van der Kooi zou slechts een smal strookje van de tuintjes nodig zijn. Daar wordt uiter aard over gepraat met de betrokkenen. Andere investeringen die B en W volgend jaar willen doen betreffen het verlichten van de Slingerweg (kosten 76900, het opknappen van de Groe- neweg in De Waal en misschien het plaatsen van Abri's (wachthuisjes) ten behoeve van buspassagiers. Dat laatste is eigenlijk een taak voor de AOT maar deze onderneming heeft daar blijkbaar geen geld voor. Als dat laatste absoluut vaststaat, zal de gemeente er voor moeten zorgen. Mogelijk zal de AOT wel de kapitaalslasten van deze investering voor haar rekening kunnen nemen, zodat het voor de gemeentelijke financiën niet zoveel uitmaakt. J. C. Dros wilde dat ook een hout- versnipperaar op het investeringspro gramma wordt gezet. Het vervoeren van de gesnoeide takken met dure zware auto's kan dan tot het verleden beho ren. De houtsnippers kunnen tussen de bomen worden gestort (waardoor de grond vruchtbaarder wordt) of als grondstof voor spaanplaat worden af gevoerd. Door een en ander zou de versnipperaar wel eens rendabel kunnen zijn. In de discussie naar aanleiding van deze opmerking bleek dat de gemeente reeds enige ervaring heeft met hout- versnipperen, omdat af en toe zo'n apparaat van aannemer Van Tatenhove wordt gehuurd. Er kan alleen mee ge werkt worden in begroeiing langs we gen. In plantsoenen kan men er niet mee uit de voeten. Jarino-keien In de rondvraag toonde Jan van Asselt zich boos over het feit dat Jarino de berm voor het Beatrix-appartemen- tenhotel voor parkeerders onbruikbaar heeft gemaakt door er zwerfkeien neer te leggen. Die keien liggen op gemeen tegrond en bovendien zijn ze gevaarlijk voor kinderen die hier van de weg raken. Van Asselt vond het niet zo best dat Jarino op deze wijze het parkeerpro bleem verplaatst: de auto's worden nu bij andere mensen voor de ramen gezet. Voorzitter Van der Kooi kon de gram schap van Van Asselt niet delen en vroeg zich af of Van Asselt ook zou hebben geklaagd als een andere onder neming dan Jarino de stenen in de berm had gelegd. Henk Beumkes was het echter met Van Asselt eens. Hij waar schuwde voor precedenten. Een andere hotelier die vrij uitzicht wil houden kan nu ook wel stenen voor zijn bedrijf neerleggen." Van der Kooi beloofde aandacht voor deze aangelegenheid. Van Asselt maakte verder bezwaar tegen een versmalling van de Postweg bij camping De Driehoek, waardoor herhaaldelijk auto's in de berm terecht komen en pleitte voor vervanging van de sfeerverlichting in het plantsoen bij de Orchismient in De Koog door ge wone lichtmasten. De kleine lampen die er nu staan, zijn allemaal vernield. J. C. Dros kwam met het voorstel om een proef te nemen met glascontainers van een bijzondere vorm, die elders in het land worden toegepast. Ze hebben de vorm van een fles en zien er mooi en toch opvallend uit. Tenslotte kwam Dros met het idee om ongezuiverd rioolwater van campings te gebruiken voor bemesting van agrarisch land. Hij noemde als voorbeeld een agrariër in Gelderland die dank zij rioolwater mals teelt op zeer slechte grond. Het idee wekte slechts afgrijzen. Volgens Van Hoorn zou zoiets wettelijk verboden zijn in verband met de verontreiniging van de bodem. Dros bleek zijn voorbeeld echter te hebben genoemd om tot nadenken te stemmen over het feit dat met het kunstmatig zuiveren van riool water veel geld en energie verloren gaat. Deze week zijn de nieuwe speel- klas-cursussen van de Texelse muziek school begonnen. Hieraan kan worden deelgenomen door leerlingen vanaf de derde klas van alle basisscholen. De lessen vormen een schakel tussen de muziekles op de basisschool en de in strumentale lessen op de muziekschool. Lesplaatsen en -dagen zijn: Oude- schild Bruinvisschool, maandag; Den Burg muziekschool, maandag en don derdag; De Koog, Lubertischool, dins dag; Eierland, Strijbosschool, dinsdag; Oosterend, School met de Bijbel, woensdag; Den Hoorn, Jan Drijver- school, donderdag. De lestijden sluiten zoveel mogelijk aan op die van de basisscholen. Opgave is nog mogelijk bij de administratie van de muziekschool, telefoon 02220-3041, toestel 131. De lessen van de Avond-Mavo en Havo die maandag 24 augustus in de Rijksscholengemeenschap zouden be ginnen starten een week later; op maandag 31 augustus. Door de seizoenspreiding en de, in vergelijking met voorgaande jaren, vroege start van het landelijke avond onderwijs maakt het niet mogelijk maandag al te starten.,, Een groot aantal cursisten heeft te kennen ge geven dat het i.v.m. seizoendrukte on mogelijk is te komen en daarom be ginnen we gewoon een week later", aldus de heer De Graaf van het avond onderwijs. VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1981 Bij hoeve Breda in Eierland werden dinsdag drie granaten en enkele gra- naatpunten gevonden. De Explosieven Opruimingsdienst zal de vondsten on schadelijk maken. Iedere woensdag van 9.00 - 10.3 uur. Adres: Groene Kruis-gebouw (inj gang tandartsencentrum). Witte Kruis-I laan, Den Burg. Tel. (02220) 4887 (uitj sluitend tijdens bovenstaande urenll Mee te nemen: alle trombosedienstJ gegevens van elders, verzekeringsgegel vens (ziekenfondskaart). Inschrijvingen: Handel- en Exploita tiemaatschappij „De Pelikaan BV", Pe- likaanweg 18 De Koog. Directeur P. Keijser. Bungalowverhuur Wiersma, Californië- weg 97a De Koog. Bemiddeling bij ver huur van zomerbungalows en fietsen en beheren en verrichten van onderhouds werkzaamheden aan bungalowpark „Vredelust". Eigenaresse J. H. Kuster, echtgenote van A. J. Wiersma. De zuigelingen die aan de beurt zijr worden op het bureau verwacht op ds tijden, waarop hun eigen huisai zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Eissen, dinsdag 25 augustu: om14.00uur inenting mazelen. Dokter Coutinho, woensdag 26 augu: tus om 13.30 uur. Dokter Barnard, woensdag 26 augus tus om 15.00 uur. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, tel. (07220) 234. Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. (02220) 2039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur zaterdag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16.00-16.30 uur zonder afspraak. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur. Zater dag en zondag te bereiken na 13.00 uur. Zr. Van der Vis (Mevr. Van der Vis-Scheper, Weverstr. 72, Den Burg, tel. (02220) 2358. Magazijn Groene Kruis Geopend voor uitgifte goederen: Maandag t/m vrijdag van 17.00- 18.00 uur. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-21.30 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00- 17.00 uur; zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Bij brand altijd bellen (02220) 2066 Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182(slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. (02226) 520 of (02220) 3541 JEHOVAH'S GETUIGEN Dorpshuis „De Waldhoorn", He renstraat 30, Den Hoorn Zondags: Openbare lezing 18.30- 19.30 uur Wachttorenstudie 19.30-20.30 u. Woensdags: Theocr. School 19.30 -20.30 uur. Dienstvergadering 20.30-21.30 u. Zondag 23 augustus 1981 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Van Reijen- dam, uitgangscollecte steun fonds De Cocksdorp. Uitzending via De Lichtboei Kindernevendienst. Kinderoppas in De Schakel De Cocksdorp 9.30 uur ds. Wisman collecte kerkvoordij Tijdens de dienst kinderoppas in het gebouw naast de kerk. Na de dienst in het gebouw ont moeting met de gasten met koffiedrinken. 19.30 uur Zangdienst met dag sluiting. Den Hoorn 9.30 uur ds. Hoekstra (Doopdienst) met kinderneven dienst. Collecte medische zen ding en Werelddiakonaat. De Koog 9.00 uur ds. Mulder, uit Assen. 10.30 uur ds. Mulder Collecte medische zending en werelddiakonaat. Tijdens beide diensten kinder- kerk in De Schuilhut. Na de dienst van 10.30 uur kof fiedrinken in De Schuilhut. 19.30 uur ds. Hylkema interkerkelijke zomerdienst De Waal 11.00 uur ds. Hoekstra Collecte medische zending en werelddiakonaat. Oosterend 9.30 uur ds. Pranger Oudeschild 11.00 uur ds. Pranger EVANG. GOTTESDIENST De Koog 11.45 Uhr GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Blaauw Kinderoppas: tijdens de morgen dienst in het Gemeentecentrum| achter de kerk. 19.30 uur ds. R. P. Wind, uit Franeker, Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 uur ds. Wind, Kindernevendienst. (Na afloop koffiedrinken). 19.30 uur ds. Blaauw GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr Den Burg 11.30 uur ds. H. J. Sie gers, uit Uithuizen 16.30 uur ds. H. J. Siegers DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Hylkema Kinderoppas aanwezig. Na afloop koffiedrinken. BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr Den Burg 19.15 uur Evangelii Louwerse, uit Steenwijk. Kinderoppas aanwezig. Uitzending via De Lichtboei woensdag 18.30 uur. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.00 uur Oosterend: zondag 19.00 uur Deutsche Messen: Den Burg: Samstag 18.00 Uhr De Koog: Sonntag 10.30 Uhr Den Hoorn: Sonntag 9.00 Uhr De Cocksdorp: Sonntag 18.00 UI di 9' hi |b< w m n( bt In de ba 'ij< ze uv m< de zaï lliei linz llee |.v po lor |pa( Rei link |pat ku laan het pal kaf ■rot hei ban belij bak I Om Te illei ilas |iero in a v jette in r rord' jan ■ijzei latst >ora lindt ider mmi tot |ijgin irig j lnc/( fjzigi in. :h - Ijet iling he

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2