„Het is een sport om je in uit te ieven" Texel heeft een rugbyclub M. v.d. Zwaag voor vijfde keer winnaar van sportviswedstrijd ■«w. Joost Brouwer weer succesvol op strand Trainingen S.V. Cocksdorp Festiviteiten rond Tex. Boys-nieuws zwemvierdaagse Jeugdtraining S.V. Texel Trainingen S.V. Oosterend Karatetraining van start Tweedaags wielerevenement Toertocht surfclub Drie eerste prijzen voor Texelse dwerggeitjes VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Alleen de man met de ovale bal mag maar onderuit gehaald worden. Kees Kok lijkt een snel talent voor de toekomst te worden. Tijdens een toernooi in Alkmaar afgelopen voorjaar bleek hij al tot onverwachte akdas in staat Op de foto brengt hij de bal langs een drietal tegen standers. Uitleven Op onze vraag waarom deze sport is 'kozen is, wordt geantwoord dat je je zo lekker in uit kunt leven. „Veel ensen denken dat het gevaarlijk is, aar er gebeuren minder ongelukken in bij voetbal", zo weet wedstrijd- cretaris Van der Linde .te vertellen. 3ressie speelt volgens de trainer geen I in het spel. „Natuurlijk probeer je de genstander tegen te houden, maar het aten' tijdens de wedstrijd is na de twee er vijfenveertig minuten spelen weer gelopen. Het is landelijk toch een vrij tine groep (92 verenigingen) en veel elers kennen elkaar door de jaren en goed. Bovendien ben je gedwon- n na afloop van een wedstrijd elkaar bedanken. Dat noemen we poortje in." .,Het is gereglementeerd ravotten t Cor Jongejans op onze vraag of de de twee rechte hoge palen en boven de 3,5 meter dwarslat te plaatsen. Groeien „Je moet erin groeien", is het com mentaar van Schuurman die beweert zich niet speciaal te 'harden' in dit spel. „Je wordt er niet harder van maar wel flexibeler." Net als bij voetbal en veel andere sporten komt het bij rugby op loopwerk aan en beweeglijkheid van het lichaam. Je moet rennend met de bal de tegenstander snel op het verkeerde been kunnen zenen door een schijn beweging of door afweren. Watervlug reageren en snel denken is dan ook het devies. Het rugby stamt uit Engeland en is daar nog steeds een zeer populaire sport. Toch wordt vaak de verbintenis met voetbal gelegd, mede omdat de Amerikanen een variant op rugby spelen namelijk „Football". In 1823 kon de voetballer William Webb Ellis zich tij dens een ordentelijk wedstrijdje voetbal in het Engelse plaatsje Rugby niet langer beheersen. Hij nam de bal in zijn handen en begon ermee naar het doel van de tegenstander te rennen. „Sindsdien is het vervoeren van de bal met je hele lichaam populairder geworden", aldus Jongejans. Felle sprint Conditie is hierbij erg belangrijk want de spelers lopen ontzettend veel en moeten ook moeiteloos vele malen een snelle sprint kunnen trekken. Volgens de trainer uit De Cocksdorp is het niet een sport voor uitsluitend zware jongens maar ze zijn wel nodig. In het rugby kent men de 'scrum' waarbij zestien spelers gebogen tegen elkaar duwend de bal tussen de voeten gegooid krijgen en moeten proberen deze in de groep te houden en tegen elkaar duwend ter reinwinst te maken. „Hier heb je wel zware jongens voor nodig, want een zware scrumploeg betekent dat je de tegenpartij vele meters kunt terugdrin gen". Als de bal uit de scrum komt (die is verplicht na een kleine overtreding) is het de taak voor de snelle lichtere spelers om gooiend, en dat mag niet in „De wing naar voren, probeer hem te tackelen. Line-out allemaal op één rij jongens. Oké maak maar een scrum." Trainer Cor Jongejans geeft aanwijzingen aan het eerste Texelse rugbyteam op het SVC-veld in De Cocksdorp. Veel Engelse termen, de bekende ovale bal, soms een kluwen van spelers en snelle uitvallen die vaak gesmoord worden door iemand met een flinke smak op de grond te gooien. Rugby op Texel. Vanaf 27 september is elke zondagmiddag om de veertien dagen een thuiswedstrijd te zien van rugbyclub „Overzee' op het SVC-veld. „We gaan na een half jaar trainen meedoen met de competitie en hopen dat de Texelaars kunnen enieten van deze, voor hen nieuwe, sport. We zijn niet bezig onze agressie af te reageren, maar wel leven we ons volgens een groot aantal regels helemaal uit." Dat zegt de secretaris van de texelse rugbyvereniging Erik Schuurman. De texelse jongeren die in het team pelen, hadden een half jaar geleden log niet het idee rugby als de fijnste tak an sport te zullen ervaren. Sommigen etbalden of deden aan tafeltennis en n enkeling deed helemaal niet aan ort. „Het komt door Cor Jongejans", wordt ons meegedeeld. „Die heeft s zo gek gekregen." Oprichter en ainer Jongejans speelde, voordat hij Texel kwam wonen, geruime tijd in e Alkmaarse Rugby Union. „Toen ik ier kwam merkte ik dat niemand rugby peelde. Ik wilde doorgaan met deze port en heb via een advertentie en een iformatieavond gegadigden bij elkaar ekregen", aldus Jongejans. Vijftien lensen meldden zich aan en dat is recies het aantal dat nodig is voor een ram. Over reservespelers heeft „Overzee' chter nog niet kunnen beschikken, ijdens de zomer trainingsslop heeft het estuur zich gebogen over de pro lemen van het meespelen in een com- etitie. Daar is veel geld en organisa- etalent voor nodig, maar toch is beslo- 'n de sprong te wagen. „We zullen het ïrst moeilijk krijgen maar het is ook sn stimulans om door te gaan. Pas in in wedstrijd weet je wat je als team 'aard bent." Daarnaast denken de exelse rugbyërs dat het regelmatig jelen van wedstrijden een stimulans )or meer mensen kan zijn om mee te Jen. Het team heeft nog minstens vijf ithousiastelingen nodig. Deze zullen in wegwijs gemaakt moeten worden, de vele spelregels die rugby kent. Het is ingewikkelder dan voetbal aar het is gebleken dat iedereen tij- ins oefenpartijtje veel regels 'aan den ie' leert kennen", aldus Jongejans. hardheid in het spel niet bepalend is voor het wedstrijdbeeld. „Je mag echt niet zóveel en elke handeling die je wel mag uitvoeren is ook weer aan strikte regels gebonden. Bovendien zijn er net als bij voetbal strafmaatregelen zoals schorsing of een geldboete. Ik heb in Alkmaar nog nooit meegemaakt dat iemand wegens slaan of schoppen het veld uit moest." Wel wordt toegegeven dat in de hitte van het spel 'fouten' gemaakt worden. „Dan kan er wel eens een klap vallen, maar omdat het niet opzettelijk is komt het vaak niet hard aan." Iets wat wèl mag bij rugby is het tackelen, maar dan niet met de voeten. Het is toegestaan om iemand bij zijn middel vast te grijpen en onderuit te trekken, maar dan moet die speler wel met de bal Iqpen. De loper met de bal mag zich met handen en armen afweren door tegenstanders weg te duwen. Schieten van de bal is in enkele gevallen toegestaan. Bij de aftrap is het verplicht de bal hoog over de zogenaamde 10 meter lijn (middenlijn) te schieten. Ver der mag een speler die de bal heeft, ook schieten als hij meteen daarna weer op gelijke hoogte met de vooruitgeschoten bal is. Als een bal door het team achter de achterlijn van de tegenpartij is ge bracht, het zogenaamde 'drukken', levert dit punten op. Meteen daarna krijgt het puntenmakende team de kans de score te verhogen door loodrecht voor het doel te schieten waarbij ge poogd moet worden de ovale bal tussen voorwaartse richting, de achterlijn van de tegenpartij te bereiken. Er zijn uiter aard veel meer regels, maar het voert te ver deze hier allemaal te noemen. „Be zoekers van onze wedstrijden kunnen na de wedstrijd altijd bij ons terecht voor uitleg van de regels", aldus Erwin van de Linde. Binken De rugbyspelers hebben wel gemerkt dat de zogenaamde 'binken' met een grote mond afhaken als het op spelen aankomt. „Die 'flinke jongens' merken dan dat het geen partijtje beuken is en houden het voor gezien." De huidige spelers zijn vrij licht en daarom mogen enkele zwaardere spelers zich nog aan melden. „ledereen is welkom ongeacht karakter, lichaamsgewicht of wat dan ook, maar we verwachten wel dat ze zich volledig aan de sportieve regels van het spel onderwerpen." Schelden en vervelende opmerkingen maken tijdens een wedstrijd is ook verboden. „Het gebeurt wel maar wij hebben afge sproken onze monden stijf dicht te houden. Dat geeft het team waardig heid", aldus Schuurman. is de bedoeling dat volgend jaar Pasen een vrienschappelijke wedstrijd ge speeld wordt tegen een Engels team. „Het gaat zeker door, maar welk team het wordt, bepaalt de bond." Aanmelden Adspirant rugbyërs en daar is drin gend behoefte aan bij „Overzee" kun nen zich aanmelden op de trainingen die elke dinsdag en donderdagavond vanaf 19.00 uur op het SVC terrein worden gehouden. Degenen die eerst verder informatie willen, kunnen terecht bij Cor Jongejans (telefoon 02225-275 na 18.30 uur). Zoals gezegd, 27 september wordt de eerste thuiswedstrijd gespeeld tegen „Smugglers" uit Hoorn. Dan heeft Texel er definitief een nieuwe tak van sport bij. „De animo van publiek is aan de overkant vaak matig. Ik ben be nieuwd hoe hier gereageerd wordt" aldus Jongejans. Stevige stof Het team gaat spelen in de kleuren groen-zwart. Behalve het speciale shirt dat van dikke en stevige stof is gemaakt, wordt verder gespeeld in voetbaltenue. „Overzee" is aangesloten bij de Neder landse Rugbybond en via deze instantie worden ook scheidsrechters geleverd. Het bestuur is enthousiast en hoopt een goed seizoen te draaien. Van gemeen tezijde is echter nog niet veel mede werking ondervonden. „Ze kijken de kat even uit de boom en daarom zijn we blij dat we via SVC een speelveld hebben kunnen regelen." Ook is een aanvraag voor investeringssubsidie onderweg waarin een bijdrage gevraagd wordt in materiaalkosten zoals de twee doelen. „Deze winter zijn ze van dennehout. dat kost niet zoveel en is stevig", zo wordt gezegd. Naast het spelen in de competitie wil „Overzee" de Texelaars ook kennis laten maken met het Engelse rubgy. Het Texels meest succesvolle hardloper Joost Brouwer haalde dinsdag op het strand in Egmond zijn 24ste seizoenzege binnen. Zijn winnende tijd van 28.29 mag gezien de harde wind en hoge waterstand snel genoemd worden. Als tweede kwam Paul van de Molen binnen in een tijd van 30.12. De trainingstijden van SVC zijn als volgt: dinsdag pupillen van 18.30 tot 19..30 uur, junioren 19.30 tot 20.30 uur. De senioren trainen elke donderdag vanaf 19.00 uur. SVC kan voor het seniorenzaterdagteam nog enkele spe lers gebruiken. Aanmelden bij P. Douma 02222-329. Ook enkele jeugdbegeleiders zijn dringend nodig. Rond de zwemvierdaagse die volgen de week maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag gehouden wordt zijn een aantal feestelijke activiteiten opgezet. Maan dagavond krijgt de start van de zwem vierdaagse om 18.00 uur een feestelijk tintje door het loslaten van een groep duiven. Tevens wordt er die avond gesurfd in het ondiepe bassin. Op de speelweide bestaat de mogelijkheid door de lucht te zeilen onder een grote luchtmatras. Dinsdagavond staan het surfen en luchtzeilen weer op het programma, maar dan worden ook de prijzen uit gereikt aan de winnaars van de te kenwedstrijd die onder de deelnemers van de zwemvierdaagse wordt gehou den. Kinderen tot 12 jaar die meedoen krijgen een kleurplaat. Donderdagavond kan naast het luchtzeilen spuitvoetbal gespeeld wor den in het ondiepe bad. Er is tevens een kleine feestkermis. Vrijdag staat deze kleine kermis er ook nog. Om 18.30 uur zal vrijdagavond een paradropping uit gevoerd worden. Die avond is ook de start en finish van de veldloop over de Hogeberg en de huldiging van de oudste en jongste deelnemer van het zwem- evenement. De start van de veldloop is om 19.00 uur. Verder is er een demon stratie jazzgymnastiek en kan er voor de laatste keer gesurfd worden in het on diepe bassin. Tekeningen voor de te kenwedstrijd kunnen ingeleverd worden tot maandag 24 augustus bij de kasse van het zwembad. Opgave voor de zwemvierdaagse is mogelijk tot maan dagavond. Maandag 24 augustus beginnen de trainingen voorde jeugdelftallen van SV Texel weer. Hieronder volgen de dagen en tijden voor de verschillende groepen. Inzake de elftalopstellingen is onder de jeugdleden een stencil verspreid. De genen die dat niet ontvangen hebben raadplegen het kastje bij de apotheek of de kantine de Ketskeet. De keepertraining en de training voor de B3 junioren wordt nog nader bekend gemaakt. Texel B1 en B2 spelen vrijdag (vandaag) beiden een oefenwedstrijd tegen Texelse Boys B1 en B2. Aanvang 19.00 uur. De jeugdtrainingstijden zijn: Maandag: 17.00-18.00 uur. C. junioren selectie 18.00-19.00 uur B junioren selectie Woensdag: 15.30-16.15 uur pupillen E1 en E2 16.15-17.00 uur pupillen Dl en D2 Vrijdag: 16.30-17.00 uur F pupillen 17.00-17.45 uur pupillen D4 en E3 17.45-18.00 uur pupillen D3 en C3 Vrijdagavond 21 augustus oefenen de A en B junioren tegen Texel. Aanvang 19.00 uur op het Boysveld. Training jeugd: aanvang woensdag 26 augustus a.s. 14.00-15.00 uur E1 15.00-16.00 uur D3 16.00-17.00 uur D2 17.00-18.00 uur D1 19.00-20.00 uur C-junioren 20.00-21.00 uur B-junioren De F-junioren, A-junioren en meisjes junioren beginnen ook de komende week met trainen. Dit wordt nog ver meld in het kastje waar ook de elf talindelingen worden bekend gemaakt. Voor de junioren en pupillen van SVO zijn voorlopig de trainingen als volgt: Maandag: 17.00-18.00 u. pupillen F1 en F2 17.00-18.00 u. pupillen D1 en D2 19.00-20.15 u. C1 en C2 junioren 20.15-21.00 u. B-junioren Dinsdag: 17.00-18.00 u. pupillen El en E2 De trainingen beginnen maandag 24 augustus. In sportzaal De Ferrever gaat vrijdag (vandaag) de karatetraining weer van start. Deze trainingen worden al voor het derde jaar gehouden. Meer deelne mers zijn van harte welkom. De training voor beginners wordt elke vrijdag van 17.00 tot 18.15 uur gehouden. Gevor derden oefenen van 18.15 tot 19.30 uur. „Karate is nog vrij onbekend op Texel", aldus karateexpert Peter Hin, die het betreurt dat niet meer mensen zich actief met deze tak van sport gaan bezighouden. Volgens Hin is karate een ongewapende manier van vechten vol gens systemen. Voor sommigen is het een levensstijl waarbij concentratie, kalmte en vertrouwen belangrijk zijn. Bij de trainingen wordt veel aandacht be steed aan ademhalingsoefeningen om dat dit de beste basis van concentratie en beheersing vormt. In karate is de schreeuw bij het uitvoeren van een handeling in feite dan ook een adem- beheersing. „Iemand die de karate- technieken goed onder de knie heeft is in staat situaties met grote fysieke druk en potentieel geweld te vermijden of te ontwijken", aldus Hin. Gegadigden voor deze sport kunnen zich melden tijdens de trainingsuren. Op zaterdag 22 en zondag 23 augus tus houdt de wielervereniging Texel het jaarlijkse wielerweekend. Zaterdag om half 6 wordt begonnen met een jeugdclubontmoeting tussen de W.V. Texel en DOK uit Den Helder. Deze wedstrijd is bedoeld om de niet- jeugdlicentiehouders van deze vereni gingen hun klasse te laten tonen in wedstrijdverband. Om 18.15 uur wordt een damesrace gehouden. Daarbij zullen de Texelse dames het opnemen tegen de dames uit Den Helder, wat een interessante strijd kan worden. Kwart voor zeven is de beurt aan de senioren. In deze wedstrijd zullen de renners van de W.V. Texel het opnemen tegen de F.C. Trapisten uit Amsterdam. Aan deze wedstrijd is o.a. een wisselbeker voor de beste ploeg verbonden. Deze beker is beschikbaar gesteld door bouwbedrijf TEBO en is nu in handen van de W.V. Texel. De strijd gaat over 45 kilometer en belooft heel spannend te worden. Als afsluiting van de avond om ongeveer 20.00 uur wordt een ploegenrace gehouden. In deze wedstrijd over 15 kilometer hoopt de W.V. Texel de renners die graag eens een wedstrijd willen rijden, maar om een of andere redenen de stap niet durven wagen, aan de start te krijgen. Er zijn individuele en ploegenprijzen te ver dienen. (Opgeven vóór de wedstrijd op de jurywagen). Zondag 23 augustus om 11.00 uur wordt met het jeugdtoernooi begonnen. Jongens en meisjes van 8 tot en met 11 jaar bestrijden elkaar om de ereprijzen. De W.V. Texel komt met maar liefst 10 renner(sters) aan de start in dit toernooi. Totaal worden 200 deelnemers ver wacht uit Noordholland en Flevoland. Dit hele gebeuren vindt plaats op het parcours Bernhardlaan, Thijsselaan, Drijverstraat. De zondag bij de IJsdijk gehouden wedstrijd van de sportvissersclub Texel is een overwinning geworden van M. J. van der Zwaag. Het was de vijfde achtereenvolgende keer dat Van der Zwaag deze eer voor zich opeiste. Hij ving 211 centimeter vis. Tweede werd A. J. Souwer met 196 cm, derde J. Heethuis met 174 centimeter. Bij de jeugd werd Rob Eelman eerste (104 cm), tweede Jan Nico van de Ploeg (54 cm), derde Martin Maat (53 cm) en vierde Cor Eelman (35 cm). Aan de wedstrijd werd door totaal 19 personen meegedaan. De volgende wedstrijd wordt op 23 augustus ge houden op het strand Westerslag om 8.00 uur. Vrijdagavond a.s. heeft de sportvissersclub de najaarsvergadering in De Zwaan, aanvang 19.30 uur. Het bestuur vindt het belangrijk dat zoveel mogelijk leden aanwezig zijn. Zondag houdt de Windsurfclub Texel een toertocht vanaf het strand bij de reddingboot bij De Cocksdorp naar Dijkmanshuizen. Het aantal deelnemers voor deze tocht is maximaal 35 Men kan zondag voor half elf inschrijven aan de clubkar op Dijkmanshuizen, waar vandaan de deelnemers met hun surfplank door het Windsurfcentrum Texel naar De Cocks dorp worden gebracht. Ook bij de start plaats is het mogelijk om zich in te schrijven of bij voorinschrijving op het volgende telefoonnummer: 02223-891. De start is om elf uur. Voor alle deelnemers is een zwemvest verplicht. Op de zaterdag j.l. gehouden open dwerggeitenkeuring te Barneveld kwa men de geitjes van K. de Ridder temid den van de top van Nederland goed uit de bus. Deze keuring telde 551 dieren van 115 eigenaren. Uitslagen: Geitlammeren: Nelleke van de Post hoorn 1A, Carola van de Wieringer- waard 1F. Jeugdgeiten: Bamby van de Posthoorn 1 H.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5