Viering 90-jarig bestaan Kon. Texels Fanfare wordt groots festijn NA 27 JAAR WEER SAMEN PAGINA 8 TEXELSE COURANT VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1981 Het negentigjarig bestaan van het Koninklijk Texels Fanfarekorps zal niet ongemerkt voorbijgaan. Dat is zwak uitgedrukt want het blijft niet bij een receptie en een concert, maar wordt een uitgebreid festijn dat zich over maar liefst vier dagen zal uitstrekken: de vrijdagen 4 en 11 september en de zaterdagen 5 en 12 september. „Het moet niet alleen een feest worden voor het fanfare maar voor heel Texel", aldus Wil Huizinga uit Den Burg die het leeuwendeel van de organisatie voor zijn rekening heeft genomen en daaraan in de afgelopen maanden praktisch al zijn vrije tijd heeft gestoken. Alle festiviteiten worden gehouden op het adres Wezenland 7, de voor malige drankengroothandel De Wit, tegenwoordig eigendom van Drijver Bouw BV. Het feest start met een concertavond op vrijdag 4 september, 20.00 uur. Daaraan wordt niet alleen meegewerkt door het fanfare in combi natie met DEK en de KTF drumband met majorettes, maar ook door een spe ciaal voor deze gelegenheid samenge steld reünie-orkest KTF/DEK alsmede een reüniedrumband. Daarin zitten vele oud gedienden waarvan sommigen met veel moeite zijn opgespoord. Haast iedereen was onmiddellijk bereid mee te doen. Ook oud-dirigenten van KTF en DEK zuilen acte de presence geven. Na afloop is er bal met muziek van de Erikakapel, een Beiers orkest dat velen zich nog zullen herinneren omdat het vorig jaar optrad bij de havenfeesten van Oudeschild. De zaterdag wordt geopend met muziek van de toren van de N.H. kerk in Den Burg, om 9.00 uur. 's Middags om 13.30 uur volgt het feestonderdeel dat als hèt spektakel van de jubileumvie ring wordt beschouwd: een muzikale rondgang door Den Burg van leden en oud-leden, zowel jong als oud, totaal 180 muzikanten, tamboers en majoret tes. Voor de route verwijzen we naar de informatiefolder die het fanfare huis aan huis over heel Texel zal laten versprei den. Om 15.00 uur volgt een receptie voor leden, reünisten, genodigden en andere belangstellenden en om 20.00 uur is de herhaling van het feestconcert, wederom met alle 180 medewerkers. De Rhytmische Eilanders, (de groep die in Deze foto is gemaakt in 1954 en gepubli ceerd in de Texelse Courant van 20 januari 1954. Het onderschrift luidde: „Ook dames telt het corps nu: hierboven op de tweede rij Annemarie Molenaar en Ua de Jong. Op de voorgrond André Zoetelief ütt Gerrits/and en Jan Kuiper van het Schilder end". Op de derde rij verder: Jan Kok, Henk ZJjm en Fried Kortenhoeven. Achteraan in het midden Th. Witte fHeliantus) en de vorig najaar overleden Jb. Schrama. Vijf van deze negen muzikanten zullen deel uitmaken van het reünie-orkest dat is geformeerd tg.v. het 90-jarig bestaan van K.T.F. Fried Kortenhoeven heeft na 28 jaar stil stand, de bariton weer ter hand genomen en is driftig aan het oefenen. Ook Jan Kok, nu woonachtig in Dirkshom, zal zijn partijtje meeblazen. Ua Bos-de Jong is nog afrijd akrief in de muziek en komt speciaal voor het K.T.F.-feest uit Hellevoetsluis. Jan Kuiper uit Geertru/denberg heeft het instrument jaren niet aangeraakt maar heeft zich toch als reüniemuzikant aangemeld. Tenslotte laat André Zoetelief zijn omwonenden in Oude schild merken, dat hij, sinds jaren weer de althoorn bespeelt. de jaren vijftig en zestig een begrip was in het Texelse uitgaansleven) onder leiding van Tom van der Wulp. Toegang voor beide concertavonden is gratis. Wel moeten tevoren kaarten worden gehaald bij Zegel (Weverstraat 32) of in de winkel van de Aankoopcentrale, Waalderstraat 53. Tijdens beide feest weekenden wordt in het 'feestpaleis' aan het Wezenland een tentoonstelling gehouden die aan de historie van het fanfare is geweid. Ook deze expositie is gratis te bezichtigen. Het tweede feestweekend is aange kondigd als 'fancy-fair weekend', want vrijdagavond 11 september van 19.30 tot 22,30 uur, zaterdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur en zaterdagavond van 19.30 tot 22,30 uur kan iedereen zich in het feestpaleis op allerlei manieren vermaken: bussen gooien, roos trekken, schieten, grabbelton. Er zijn 35 verschil lende attracties. De fancy fair wordt vrijdagavond 11 september om 19.00 uur op spectaculaire wijze geopend. Tekenwedstrijd Ter gelegenheid van het fanfarejubi leum wordt in samenwerking met de kleuter- en lagere scholen een teken wedstrijd gehouden. Als hoofdprijs is een fiets uitgeloofd. De tekeningen zullen worden beoordeeld door een jury bestaande uit Harry Tielemans, Monica Maas, Aldine Duinker-Aalderson en Piet Luijckx. Vrijdagavond 11 september zal het echtpaar Engelvaart de prijzen uit reiken tussen zeven en half acht. Alle tekeningen die voor de wedstrijd zijn ingeleverd worden tijdens de fancy fair tentoongesteld in het feestpaleis. Voor alle Texelse kleuter- en lagere scholen is ook een ballonwedstrijd uit geschreven. De kaartjes voor de ballon nen worden op de scholen verstrekt en de ballonnen zelf zijn verkrijgbaar in het feestpaleis op zaterdagmiddag tussen 14.00 en 18.00 uur. De afzenders van de ballonnen die het verst komen, krijgen prijzen: een fiets, tent, opblaasboot. Taarten bakken ledereen kan meedoen aan een wed strijd taarten bakken. Het gaat om de mooiste en lekkerste taart. Als prijzen zijn onder meer uitgeloofd een draagba re tv, een diner, een rondvlucht en een dagje Terschelling. De jury bestaat uit de Texelse bakkers Dros, Timmer en Van Heerwaarde. De taarten moeten zaterdagochtend 12 september tussen 10.00 en 11.00 uur worden ingeleverd bij het feestpaleis. Dezelfde avond wordt de uitslag bekend gemaakt. Geschiedenis Het is niet de eerste keer dat het Texels Fanfarekorps een jubileum viert. Uit notulenboeken en krantenverslagen Een van de oudste foto's van het Texels Fan farecorps. vermoedelijk van vóór 1896, want in dat jaar werden uniformpetten aange schaft. Lang niet alle namen van de muzi kanten zijn bekend. Staande van links naar rechts Adr. Lap, J. van Wessem, dirigent H. Groenewold. De vijfde in de rij is F. van Heer waarden en nummer acht is P. J. Koorn. Van rechts naar links als eersten Jan Kikkert en S. Keijser Szn, voorts W. Bakker Inummer vijfï en als zesde Mart. Plaatsman. blijkt dat het vijf keer eerder is gebeurd. Het tienjarig bestaan werd op 5 oktober 1901 al aangegrepen voor een passende viering. Dat gebeurde in ,,De vergulde Kikkert" (thans City Theater). Het korps gaf een concert, leden voerden toneel- Stukjes op en er werden liederen ge zongen die betrekking hadden op het fanfare en op Den Burg. Een plechtig moment op die avond was het op het vaandel aanbrengen van een herinne ringsmedaille door voorzitter dokter A. Wagemaker, naar aanleiding van het eerste optreden van hst korps op het vasteland ter gelegenheid van het hu welijk van koningin Wilhelmina. De avond werd met bal afgesloten. Het 25- jarig bestaan viel in de eerste wereld oorlog en werd daarom niet gevierd. Hetzelfde geldt voor het vijftigjarig bestaan in 1941. Wegens de oorlog was er geen feestgedruis, maar werd in de Texelse Courant wel de geschiedenis van het korps gememoreerd. ,,AI zijn de omstandigheden nog zo ongunstig, ons korps is er nog steeds en we twijfelen er niet aan of mèt de komst van een betere tijd, waarnaar we allen vol verwachting uitzien, zal Texels Fanfarekorps weer snel in groei en bloei toenemen. Welke technische uitvindingen op muzikaal terrein ook mogen worden gedaan, zonder een muziekkorps kunnen we het niet meer stellen. Eens zal onze fanfare weer door de straten trekken en haar blijde tonen laten schallen. Die tijd komt natuurlijk weer. En Texel zal dan zijn dankbaarheid en financiële steun stellig hartelijk betonen!" Dat laatste werd vele malen in de ge schiedenis van het korps bewaarheid, onderandere in 1946 toen het 55-jarig bestaan werd gevierd bij welke gelegen heid een succesvolle financiële actie werd gehouden. Het was te doen om een muzieknis in het park. De burgerij bracht daartoe 72136,50 bijeen en de gemeente deed daar nog eens 72000, bij- Rond de viering van het 65-jarig be staan in 1956 werd de wenselijkheid van een apart jeugdorkest aan de orde gesteld. Zo'n Texels jeugdkorps waarin leden van verschillende Texelse muziek verenigingen hun partijtje zouden mee blazen om ervaring op te doen voor het 'grote werk', bleek echter geen haalbare Ook dit is een uit de vorige eeuw stammen de foto, waarop fanfareleden staan. Wie het zijn en bij welke gelegenheid de plaat is ge maakt is niet bekend. Zijn er lezers die het weten? kaart, zodat besloten werd tot een eigen jeugdkorps. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan in 1951 liet de burgerij zich weer niet onbetuigd en bracht 73150,— bij een waarvan het jubileumgeschenk zes dieptrommen werd aange kocht. Ook kreeg het korps tachtig banken van elk vijf meter, plaatsbiedend aan duizend personen. De banken wer den meestal gebruikt in het park dat in die dagen werd gebruikt voor allerlei (onder andere door de WV georgani seerde) evenementen die zoveel publiek trokken dat de duizend fanfarezitplaat sen meestal niet toereikend waren. Ups en downs Het fanfare heeft uiteraard heel wat meer gedaan dan alleen lustrumfeesten houden. Dat blijkt uit de uitvoerige notulen, krantenverslagen en andere gegevens waarover de vereniging nog beschikt en die een interessante kijk geven op een belangrijk facet van het Texelse verenigingsleven in relatie tot de tijdsomstandigheden. De oprichting van het fanfare op 7 september 1891 was een nogal moei zame aangelegenheid. De behoefte om een muziekkorps in Den Burg te hebben werd al jaren gevoeld maar de benodig de financiën vormden een barriere. Aanleiding om er hard tegen aan te gaan was het optreden van een muzikaal gezelschap uit De Waal op zondag 24 mei 1891 in hotel „Den Burg" aan de Groeneplaats. Als De Waal muziek kon maken, moest Den Burg dat toch zeker kunnenl Op 4 juni werd in café „Park- Gouden leeuwen De verslagen bevatten ook veel aardi ge anecdotes. Zo is te vinden waarorr het Texelse wapen dat op het vaande van het fanfare prijkt niet in de juisti heraldische kleuren is uitgevoerd leeuwen zijn n.l. niet rood maar vai goud. Dat is te wijten aan een eigen wijsheid van het bestuur dat zich in 192 van de heraldiek niets aantrok en gou den leeuwen wilde omdat die mooit werden gevonden. Aanleiding om ee mooi vaandel aan te schaffen was h( muziekfestival te Schagen van dat jaai waar het Texelse korps met haar schi mele vaandel zonder lauwertakken andere indrukwekkende versieringer nogal afstak bij de vaandels van korpse uit de Zaanstreek en Westfriesland, presentatie liet te wensen over. In Texelse Courant werd erover geschn ven en dat leidde tot een door burgers bekostigde aanschaf van ee nieuw vaandel met de gouden leeuwei De fabrikant die de opdracht kreer schreef nog dat gouden leeuwen bestonden, wèl rode leeuwen op e< gouden veld. Maar het bestuur koppig weten dat de opdracht sti| moest worden uitgevoerd. In datzelfde jaar deed het fanfare vo het eerst mee aan een concours. Da voor werd hevig gerepeteerd, de laats paar weken elke dag. De moeite we beloond. In Dirkshorn waar het co cours werd gehouden, werd in de der (laagste) afdeling een eerste prijs b haald, zij het met de hakken over sloot. Maar het betekende promotie het was de eerste stimulerende stap de weg maar omhoog. Zeeziek Een ander verhaal in de jaarverslag is het relaas van het concours in Hipi lytushoef op Wieringen. De Afsluitc it/no ar nnn ruof -rarlof hot 1/Arno or ho was er nog niet zodat het korps er ging met een kottertje van Van der Het was zeer slecht weer met als gev dat bijna iedereen zeeziek werd en drie deerniswekkende uren slingeren stampen geruime tijd nodig had om Wieringen op verhaal te komen. Maai werd een eerste prijs behaald, aanleiding was om na terugkomst Texel een zegetocht te maken, toeval wilde dat de burgemeester dag 25 jaar getrouwd was. Toen burgemeestersfamilie de muziek i verte hoorde werd gedacht aan spontane muzikale hulde ter geleg|jarrieg heid van het huwelijksjubileum en hele familie kwam de woning uit om waardig op te stellen. Maar de mt)0eren kanten dachten niet aan het huw Joreac van de burgemeester en marcheer fan gewoon voorbij naar de Groenepla estig van ti voor plaats veren voor ivas d in 19 Dand i Jakkei ïen jelege 1961 v <LM laarvo touwi iet ei Gemeenteveldwachter Goënga mai hen daar attent op de blunder, aanleiding was om de serenade voo 'oegen burgemeester alsnog te brengen. yjjze v; ormeel ten. De 'an van ichter i i-jarig terken ragen, vacht v Als gevolg van het twee keer ac elkaar halen van een eerste prijs me daaraan verbonden promotie, was zelfvertrouwen zeer groot gewon q Üat vertrouwen kreeg een deuk i werd deelgenomen aan het concoui Schagen, waar de Texelaars wel zouden laten horen hoe je muziek m maken. Om helemaal zeker te zijn v ingeschreven in de derde afdeling, eerste prijs moest bij voorbaat vasts en tevens het hoogst aantal punten het concours. Om het bericht val overwinning snel op Texel te krijgen één van de leden een postduif me nomen. Maar de hoogmoed kwam de val, want het korps kwam niet vt'n dan een tweede prijs en matige pui Hi fanf: werl diep: heer taller dreig Ronc de a< het f afdel vijftig gewe ondei Hee im he daar al 'offen t an de i 'raagt b is c hg bes vieren ijzondei vern laat he zicht" een oprichtingsbijeenkomst be legd maar tot oprichting van het korps kwam het toen nog niet. Spijkers met koppen werden pas geslagen in De Ver gulde Kikkert op 20 augustus, waarbij bleek dat er voldoende werkende leden zouden zijn, maar dat de financiën een schier onoplosbaar probleem zouden blijven zonder hulp van de burgerij. Een commissie bestaande uit de heren Stam, Dikkers en De Rooij kreeg op dracht de Texelaars te bewegen tot het geven van financiële steun. Dat had blijkbaar het gewenste gevolg want op 7 september werd besloten tot oprich ting onder bestuur van de genoemde commissieleden, alsmede S. Keijser Jzn en R. Mooijen. Directeur (dirigent) werd de heer Borstlap uit Schagen. nadat op 13 oktober de instrumenten waren uit gereikt werd twee keer per week ge- repeteerd. Het eerste openbare optre- 1 den was op 30 januari 1892 ter gele- i genheid van de installatie van Jhr. Strick van Linschoten als burgemeester van Texel. Het prille korps streefde aan vankelijk naar een bezetting van acht instrumenten, maar de ledentoeloop was zodanig dat besloten werd de be zetting met zes uit te breiden. Die extra instrumenten kostten uiteraard extra geld. Totaal was 775,— nodig. Ge- j tracht werd dit geld bijeen te krijgen f door uitgifte van renteloze aandelen 75,— maar daarvan werden er slechts 49 geplaatst, zodat ook het door de 'kunstlievende leden' bijeengebrachte cintributiegeld (780, moest worden gebruikt. Het resterende tekort werd gedekt door preferente aandelen. Fi nanciële nood is een telkens terugke rend onderwerp in de jaarverslagen er notulen. En telkens weer is het d( burgerij die redding brengt.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 8