Cjroen ^tmrL-Jexels in het hart Na vier jaar van misère Bouw BNG-woningen plechtig van start Uil liet politierapport Niet gekeurde gasinstallatie Camera uit etalage gestolen Weer wielertoer- tocht van Vaals naar Texel Toekomst „Juliana" nog onzeker Lelijke val met fiets Vergiftigde bonen gestolen De Cocksdorp heeft ook een peuter speelzaal 94e JAARGANG NR. 9605 TEXELSE VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1981 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaan 75, tel. (02228I 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Dpn Burg, telefoon (02220) 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ15,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Wethouder Jook Nauta heeft dinsdagmiddag het officiële startsein gegeven voor de bouw van 56 premiewoningen in Den Burg noord-west in opdracht van het Bouwfonds Neder landse Gemeenten. Hij deed dit door met een shovel een hoe veelheid grond te scheppen, liet zich vervolgens op de bak van de shovel opheffen en gooide met een schop een hoeveelheid grond in een sleuf die het tracee is van de hier aan te leggen werkweg. Na dit grondwerk begaven de talrijke genodigden zich naar Theodorahoeve in de Kogerstraat voor een feestelijk drankje en het beluisteren van een tweetal toespraken, waarin het grote belang van dit woningbouwprojekt breed werd uitge meten. Daarbij werd gememoreerd dat de geschiedenis die aan de start van de bouw vooraf ging bijzonder langdurig en moeizaam is geweest. De plannen voor dit deel van het bestemmingsplan Den Burg noord-west zijn noodgedwongen herhaaldelijk ingrijpend gewijzigd en jvoor het uiteindelijk gekozen Bouw fondsplan heeft zelfs totale mislukking gedreigd. Maar nu er eindelijk daad werkelijk wordt gebouwd, is er alle reden tot tevredenheid. Voor het eerst sinds jaren krijgt Texel er in één keer een inke hoeveelheid betaalbare koopwo ningen bij en het hele projekt wordt door een Texelse aannemer en door Texelse nderaannemers uitgevoerd. De hoofdaannemer is. zoals bekend Issers Bouw- en Timmerbedrijf uit udeschild, die niet eerder zo'n groot rojekt onder handen heeft gehad. Tot usver heeft dit 9 jaar oude bedrijf zich ijna uitsluitend bezig gehouden met kleinere) verbouw- en restauratiewerk- 'amheden en was daarin zelfs gespeci- liseerd. Visser stelt er prijs op te ver- 'aren dat het lopende en toekomstige .kleine" werk beslist niet onder de nu 'ngevangen grote bouwaktiviteit zal jden. In tegendeel: het bedrijf ziet hier p wat langere termijn een belangrijke aak liggen. Vissers Bouw- en timmer- drijf werkte tot dusver met 9 man. In erband met het Bouwfondsprojekt omen er nog vijf bij. De eerste Bouw- ondswoningen zullen na 200 werkbare agen worden opgeleverd: begin 1983. De onderaannemers die bij het projekt 'jn betrokken zijn Veltkamp (loodgie- erswerk), Willem Bakker uit Den Hoorn grondwerk), fa. Westerlaken (straat- erk). Ben Kamp (schilderwerk), CVI centrale verwarming) en Installatie ureau Schuijl (elektra). Van de 56 woningen zijn er thans 38 erkocht. Om de resterende achttien zo "el mogelijk te slijten voert het Bouw- onds momenteel een propaganda- ctie. Donderdag 27 augustus aanvang .00 uur wordt in De Schakel een in- ormatieavond gehouden. De achttien "Sterende woningen variëren in prijs an 7126.900, tot 7160.900,- (het uurste type inclusief garage). Op het aartje dat wij bij dit artikel afdrukken ijn de nog onverkochte woningen in art aangegeven. Alle woningen vallen de premie A-regeling, wat wil zeggen t in het eerste jaar de maximale sub die van 710.900,— wordt gegeven, at betekent dat vooral voor mensen et een betrekkelijk laag inkomen de etto woonlasten buitengewoon laag 'jn. Bij de nog onverkochte woningen ijn er enkele die kleiner zijn dan de ndere en daardoor in het bijzonder eschikt voor kleinere huishoudens. Goede isolatie De woningen worden uitgevoerd met Bouwfonds Plusisolatie, wat in- oudt dat de begane grondvloer extra is eïsoleerd en dat in de ramen op de gane grond en de verdieping dubbel las is aangebracht. In de spouwmuren it 7 cm steenwol, de dakplaten zijn "ra geïsoleerd en er is sprake van extra cht- en kierdichting. De woningen zijn ntworpen door de architektengroep reed, Treffers en Wever uit Alkmaar, eze zijn zodanig te werk gegaan dat n zeer wisselend gevelbeeld is ont- taan; er zijn geen twee woningen lijk. inzakken van de woningmarkt en de verslechterende economische situatie. De in het plan opgenomen vrije sector woningen en premie B-woningen moesten worden geschrapt omdat er geen belangstelling voor was; het moesten nu allemaal premie A-wonin- Hardnekkig Maar de moeilijkheden waren nog niet ten einde. Met een Texelse aannemer lukte het niet tot overeenstemming te komen, met een daarna gevraagde Drie Duitse jongens deden maandag aangifte bij de politie van diefstal van een grote partij kleding en andere bezittingen uit hun tent. Het betrof o.a. een tweetal slaapzakken, spijkerbroe ken, sporttassen, pullovers, luchtbedden, een leren jack, een scheerapparaat en sportschoenen. To taal vertegenwoordigt het gestolene een waarde van ruim duizend gulden. Dinsdag kwam een toerist melden dat zijn schipperstrui op het Koger- strand gestolen was. Een Texelaar deed maandag aangifte van diefstal van een portemonnee met f350, Volgens betrokkenen moet de zwarte kelnerportemonnee" ont vreemd zijn uit zijn woning in Den Hoorn. Een inwoner uit Amersfoort kwam maandag op het politiebureau vertellen dat zijn korte leren jas met een waarde van ƒ250, uit de horeca-gelegenheid, die hij had bezocht, was gestolen. Van een op de Brink te De Koog ge parkeerd staande auto werde de ach teruitkijkspiegel en de antenne vernield. De Duitse eigenaar deed woensdag aangifte bij de politie. Maandagmiddag hield de politie een auto aan die was uitgerust met een niet gekeurde gasinstallatie. Tegen de eige naar van de auto werd proces verbaal opgemaakt en hij werd gesommeerd zijn gasinstallatie alsnog te laten keu ren. Bovendien bleek de man niet in het bezit te zijn van deel drie van het kentekenbewijs en het ontbreken van een linker buitenspiegel leverde hem ook een boete op. Zaterdag werd bij de firma Nauta in Den Burg een geluidssfilmcamera gestolen. De camera stond vast in de etalage, maar is ongemerkt door de dieven losgeschroefd en meegenomen. Later miste het winkelpersoneel de camera van het merk Sankyo, type XL 320S, met een waarde van duizend gulden. Het typenr. van de camera is 233325. Leerzame ervaring ,,We hebben veel zorg om dit projekt ehad. We hebben ongeveer alles mee gemaakt wat met zoiets mogelijk is, maar de geschiedenis is leerzaam ge weest," aldus wethouder Nauta in zijn toespraakje in Theodorahoeve. Nauta vertelde dat de voorbereidingen vier jaar hebben geduurd. Dat is zeer lang, maar geen rekord. Het geeft te denken dat de nu te bouwen woningen liggen in een zg. artikel 11-gebied. Dat verwijst naar artikel 11 van de wet op de ruimtelijke ordening waarin is geregeld dat het gemeentebestuur binnen een overigens in details vastgesteld bestemmingsplan een gebied „wit" heeft kunnen laten door alleen een globale bestemming aan te geven die later door b en w in details wordt uitgewerkt. Dit zou in het belang zijn van snelheid en flexabiliteit. Nauta noemde artikel 11 „een begrip vol onbegrip en een kleurloze vlag die moeilijkheden dekt." Geen goudkust Het gemeentebestuur was aanvanke lijk van plan van het artikel 11-gebied een soort goudkust te maken. Er zouden betrekkelijk luxe woningen moeten komen in de vrije sector, dus niet gesubsidieerd. De schaarste aan bouw grond en de sterk toenemende woning nood deden zich echter gelden en al spoedig werd beseft dat dit plan achter haald was en dat er iets moest komen dat in een werkelijke behoefte voorzag. Er werd een plan gemaakt voor koop woningen die in een veel grotere dicht heid (meer woningen per hectare) zou den worden gebouwd. Dit zou aan hoge architectonische kwaliteiten moeten voldoen en zeer professioneel moeten worden begeleid door een instantie die vaker met dit bijltje had gehakt. Dat leidde tot kontakt met het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, een instantie waarmee in het voorjaar 1978 een akkoord werd gesloten. Deze stap werd door lang niet iedereen op Texel in dank afgenomen en evenmin het feit dat het Bouwfonds geen plaatselijke architec ten inschakelde maar in zee ging met de Alkmaarse architectengroep Breed, Treffers en Wever waarmee het BNG in soortgelijke projecten al eerder had samengewerkt. Maar ook het Bouw fondsplan onderging ingrijpende wijzi gingen als gevolg van het inmiddels overkantse aannemer evenmin en op een gegeven moment moest de ge meente zich afvragen of het wel zinvol was met het projekt door te gaan. De gemeente besloot echter hardnekkig te zijn en benaderde het Bouwbedrijf Vis ser, waarmee goede ervaringen waren opgedaan bij de bouw van het dorpshuis in Den Burg. De mensen van het Bouw fonds waren zelf nogal somber over de mogelijkheid om de woningen vlot aan de man te brengen. Volgens Nauta is het de gemeente geweest die het Bouwfonds heeft gestimuleerd om door te gaan, omdat het allemaal wel zou meevallen. Nauta constateerde met vol doening dat de gemeente niet over dreven optimistisch is geweest. „Het projekt heeft de ingestorte bouwmarkt overleefd en biedt nu soulaas voor de nijpende woningnood. De buitenwereld heeft er vreemd van opgekeken dat het allemaal zo lang heeft geduurd maar ik geloof dat die tijd nodig is geweest om tot een verantwoord plan te komen." Nauta wenste aannemer Visser succes en feliciteerde de toekomstige bewo ners. Drs. A.A. van Jole, districtsdirec teur van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, maakte in zijn toespraak melding van de stimulerende druk die steeds van de gemeente is uitgegaan om het bouwproject tot een goed eind te brengen. Hij noemde met name ge meentesecretaris Johan van Dijk die zich bijzonder had ingespannen. Het feit dat de provincie akkoord is gegaan met de garantieverstrekking door de ge meente (iets zeer ongebruikelijks) be schouwde de heer Jole als een bewijs dat provincie zich veel bekommert om de werkgelegenheid op het eiland. Het Bouwfonds heeft bijzondere maatrege len getroffen om de begeleiding van het projekt zo goed mogelijk te doen zijn. Een van haar meest bekwame opzich ters, de heer A.Ponte, houdt het toe zicht. Ponte heeft ervaring opgedaan met soortgelijke projekten. Aan wet houder Nauta overhandigde de heer Jole als geschenk een drietal grammo foonplaten van de Dutch Swing College Band. Wethouder Nauta bij het verrichten ven het grondwerk els startsein voor de bouw ven de BNG-woningen. Negen Texelaars doen mee aan de Wielertoertocht Vaals-Texel, die zaterdag a.s. wordt gehouden, geor ganiseerd door de toerclub Taxi 2000. De monsterrit (ongeveer 340 kilometer) wordt weer gesteund door een groot aantal sponsors. De deelnemers gaan vrijdag per taxi bus en een aanhangwagen met fietsen naar Vaals. Zaterdagochtend om vier uur is daar het vertrek. Verwacht wordt dat de groep om 20.00 of 21.00 uur op Texel zal aankomen. De finish is bij Taxi 2000 in de Warmoesstraat. Het is de derde keer dat de toer tocht wordt gehouden. Noordweste_ Het strandhotel „Prinses Juliana" in De Koog sluit per 1 oktober a.s. zijn deuren in verband met beëindiging van het seizoen. Ook de afgelopen winter Is het hotel gesloten geweest, na een jarenlange periode van permanente openstelling. Het aantal boekingen voor de winterperiode is echter zodanig dat openhouden niet gewenst is. Wat de verdere toekomst betreft staat nog niets vast. Voortzetting van het bedrijf is wellicht mogelijk. De huidige directrice mevrouw Spiele zegt niet pessimistisch te zijn over de toekomst, maar sluit daarbij verkoop niet uit. De aange vraagde surseillance van betaling is in middels verkregen. Plattegrond van de te bouwen BNG-woningen aan de Noordwestar-Baetrixlaen. De woningen en garages, die zwart zijn aangegeven zijn nog niet verkocht Een vrouw uit Scherpenzeel kwam maandag op de Badweg in De Koog zo ernstig met haar fiets të vallen, dat de dokter het nodig vond dat zij naar het Geminiziekenhuis in Den Helder werd gebracht om te worden behandeld. Ze had ernstige beenwonden opgelopen. Een Texelaar deed bij de politie aan gifte dat uit zijn moestuin aan de Holle- wal slabonen waren gestolen. Het ver dwijnen van de bonen op zichzelf vond hij niet zo erg, maar wel wilde hij de onbekende dief waarschuwen dat de bonen met vrij sterk vergif zijn bespo ten. Het eten ervan kan schadelijke gevolgen hebben en moet daarom worden afgeraden. Alle dorpen van Texel beschikken met ingang van dit schoolseizoen over een peuterspeelzaal, want ook in De Cocks dorp wordt 1 september gestart: in het Eierlandsche Huis. Elke dinsdag- en vrij dagmorgen kunnen peuters daar terecht voor tijdelijke opvang. De peuterspeel zaal in de Waal gaat in een nieuwe behuizing van start op 8 september. Deze speelzaal is als enige nog niet aangesloten bij de overkoepelende or ganisatie van Texelse peuterspeelzalen; de Vereniging Kindercentra texel. Deze vereniging heeft in juli een informatieavond in De Cocksdorp ge houden en daar werden twaalf peuters opgegeven. Enkele enthousiaste moe ders waren bereid zich met de zakelijke rompslomp bezig te houden. Ook werd deelgenomen aan de braderie om geld bij elkaar te krijgen voor spelmateriaal e.d. Mevrouw Stevens, oud kleuter leidster uit De Cocksdorp, wordt leidster van de speelzaal in het Eierlandsche Huis. De peuterspeelzaal in De Waal gaat van start in „Waaldam" aan de Bomendiek. Hieronder volgen de ope ningstijden van alle speelzalen op Texel met daarbij de naam van de hoofd leidster waar nieuwe kinderen aange meld kunnen worden. Den Burg: „Spelemaer", Oude ULO, Schilderend 39. Geopend: elke ochtend van 8.45-11.45 uur en elke middag behalve woensdag van 13.30-15.30 uur. Leidster L. Boekel-Kooyman, Thijsse- laan 31, tel.3412. Den Hoorn: „De Waldhoorn", He renstraat 30. Geopend: dinsdag- en vrij dagochtend van 9.15-11.45 uur. Leid ster A. de Vries, Stolpweg 16, tel. 487. De Koog: „Olleke Bolleke", Ruyslaan 31. Geopend: woensdag- en vrijdag ochtend van 8.45-11.30 uur. Leidster H. Nolting-Hilgers, Bernhardlaan 71, Den Burg tel. 02220-3420. Oosterend: „De Bijenkorf", Mulder- straat 37. Geopend: dinsdag- woens dag- en vrijdagochtend van 9.00-11,30 uur. Leidster F. Vlaming-Trap, Oranje straat 29. tel. 462. Oudeschild: „De Kooterkeet", De Houtmanstraat 60. Geopend: dinsdag en donderdagochtend van 8.45-11.30 uur. Leidster R. Visch-Bianchi, Tromp straat 15, tel. 3968. De Waal: in „Waaldam" Bomendiek 6. Geopend: dinsdag- en donderdag ochtend van 8.45-11.45 uur. Leidster M. Westerlaken, Lieuwstraat 30, Den Burg tel. 3827. De Cocksdorp: in het „Eierlandsche Huis", Klimpstraat 33. Geopend: dins dag- en vrijdagochtend van 9.30-12.00 uur. Leidster B. Stevens-Wilms, Lange- veldstraat 57, tel. 350.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1