Cjroen c2wartsjexels in het hart-, Noordzeehelicopters boven Texelse duinen Personenvervoer en vrachtvervoer mag niet tegelijk; Gedwongen door onveilige schietzone Uit het politierapport Uitspraak Provincie: Waddendijk strandjes moeten opgespoten" VROUW (75) MOET BEEN MISSEN NA AANRIJDING Kasko-huizen eind 1982 gereed Goed afgelopen Avro radio in Gollards Rustoord Negen Texelaars zwommen Den Heider-Texei 30.000e bezoeker in Maritiem Muyeum DINSDAG 1 september 1981 94e JAARGANG NR. 9606 ledactie: Harry de Graaf, Pelikaan 75, tel. (02228) 266, Frits leutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en lans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988 (oor advertenties, abonnementen, etc.: .angeveld De Rooy B.V., 'ostbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (022201 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36,25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398 ctffel ,L De schietoefeningen die de Marine vanuit Den Helder boven zee litvoert, lijken geen bedreiging te zijn voor de rust op of bij Texel. Het nveilige zeegebied ligt ver weg en van het geluid is weinig te horen, fïoch hebben deze schietoefeningen een indirecte vorm van hevige j leluidshinder voor Texel tot gevolg. De helicopters die dagelijks naar j in van de booreilanden in de' Noordzee vliegen, moeten de onveilige 4 chietzone mijden en zijn daardoor min of meer gedwongen over en sngs de Texelse kust te vliegen. Daar veroorzaken zij hinder voor 4 nens en natuur en naarmate het heiicopterverkeer op de booreilanden 4 itensiever wordt, wordt dit steeds erger. j Het was Lieuwe Dijksen van de werk- 1 roep Landschapszorg die op het bo- 1 Bnstaande wees toen de commissie limtelijke ordening donderdagavond .j jrak over het voorlopige standpunt dat en W hebben ingenomen inzake het ructuurschema militaire terreinen. Het j allege, in dit geval vertegenwoordigd Dor wethouder J. Nauta, toonde zich kentelijk voor de tip van Dijksen. Aan it indirecte effect voor Texel van de hietzones op de Noordzee was nog iet gedacht en dit bezwaar zal dan ook orden toegevoegd aan de bedenkin- sn die het college al heeft geuit en aaraan wij in de vorige krant uitvoerig indacht besteedden. Ook militaire helicopters geven op axel geluidshinder. Volgens Dijksen is hinder toegenomen omdat veel heli- ipters die vroeger vanaf een andere arinebasis opereerden, dat nu doen inaf De Kooy bij Den Helder. De aan- ezigheid van dat vliegveld heeft dus degelijk gevolgen voor Texel en het allege zou reageren op de ksplannen voor de militaire terreinen kening mee moeten houden. Dijksen vertelde dat het herhaaldelijk lorkomt dat de helicopterpiloten zich Bt aan de regels houden, waardoor de ierlast nog erger wordt. Hij zei dat aatsbosbeheer beschikt over een hele it van „ongelukjes" die de helicopters de natuurgebieden hebben veroor- akt, maar ook ervaringen van vee- luders met de meestal volkomen on- irwachte militaire oefeningen zijn niet Daarbij werd niet alleen gedoeld op de ilicoptervluchten maar ook op gewone Handtekening-aktie Enkele moeders uit Oosterend zijn van ening dat het zwemmen en spelen van hun kinderen op de steeds kleiner ordende strandjes van Nieuweschild Dijkmanshuizen steeds moeilijker ordt. In het verleden is al eens toe- izegd dat als de strandjes te klein orden door de dijkverplaatsing en de itijdestromingen om een redelijke re- eatieve functie te kunnen vervullen, ze illen worden opgespoten. Om de ver- itwoordelijke instanties daar aan te irinneren wordt deze week in Ooster- td een handtekeningenactie gehou- >n. De spel- en zwemmogelijkheid voor ïze kinderen wordt bij Nieuweschild en ijkmanshuizen steeds kleiner", aldus in van de moeders, mevrouw Boks. ok de surfclub die bij Dijkmanshuizen edstrijden e.d. houdt vindt het een langrijke zaak dat voor beide groepen b veiligheid zoveel mogelijk gewaar- >rgd is. Oök de dorpscommissie uit osterend is van mening dat de kinde- uit dit dorp recht hebben op een randje. ,,De strandjes moeten worden (gespoten zodat Oosterenders en an- iren daar met genoegen kunnen ver- ijven", zegt mevrouw Boks. Daarom ordt woensdag (morgen) een stencil rspreid in Oosterend waarop de isen' uiteengezet zijn. Mensen die het larmee eens zijn, kunnen hun hand- kening op het formulier plaatsen. Dit Idt niet alleen voor het hoofd van het ain: alle familieleden mogen tekenen. handtekeningformulieren worden mderdag weer opgehaald. Het op uiten van de strandjes is waarschijnlijk n zaak voor Rijkswaterstaat maar de fievoerders zullen de verzamelde indtekeningen aan vertegenwoordi- irs van het gemeentebestuur overhan- jen. militaire oefeningen op het land. Cor Ellen vertelde dat een aantal kippen van iemand uit Dijkmanshuizen in de sloot terecht waren gekomen en verdronken, toen 's nachts militairen knallend met hun wapens over het land renden. Ook is het gebeurd dat mensen de schrik op het lijf werd gejaagd toen ze in de buurt van de Fonteinsnol op een 'hinderlaag' van oefenende militairen liepen. Ellen vond dat in ieder geval een regeling moet worden getroffen dat de militaire oefeningen tevoren worden aangekon digd en dat tenminste de mensen uit de buurt worden gewaarschuwd. Razende Bol In De Helder is een actiegroep opge richt die er zich tegen verzet dat de Razende Bol tot militair terrein wordt gemaakt, zodat deze zandplaat mogelijk niet meer gebruikt kan worden voor recreatieve en andere doeleinden. Wet houder Nauta zei dat hij en enkele andere collegeleden de gevoelens van de actiegroep delen en ernaar zullen streven dat het militaire belang van de Razende Bol behoorlijk wordt afgewo gen tegen andere belangen. Het eep hoeft overigens het andere niet uit te sluiten. Een bestemming „dagrecreatief gebied met militair medegebruik" is bijvoorbeeld denkbaar. Nauta liet verder blijken het niet juist te vinden dat het gemeentebestuur van Texel helemaal niet is betrokken bij de hoor- en informatieavond die gister avond in het RSG-gebouw is gehouden over de rijksplannen voor de militaire terreinen. Het mag waar zijn dat deze door het Opbouworgaan Noordholland georganiseerde avond uitsluitend voor burgers was bedoeld en niet voor over heidsorganen, de gemeente wil toch wel weten wat er onder de bevolking leeft zodat zij daarmee rekening kan houden bij het formuleren van haar standpunt. De gemeente heeft er daarom voor gezorgd dat op de avond een gemeen telijke waarnemer aanwezig was. Het Cavalerie schietkamp op Vlieland veroorzaakt knallen en schokgolven die op een groot deel van Texel hoorbaar en voelbaar zijn. Cor Ellen vertelde dat de woningen bij de vuurtoren scheuren vertonen in het metselwerk. Hij wilde uitgezocht zien of dat iets met de cavalerieoefeningen te maken heeft. Zijm De heer J. J. Zijm van ,,De Leemkuil" heeft beroep aangetekend bij de Raad van State inzake zijn verzoek om scha- devergoedina (hii heeft in het kwets bare HogeDerggebied extra duur moe ten bouwen) volgens artikel 49 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. De gemeenteraad had het verzoek niet ont vankelijk verklaard. De afdeling geschil len van Bestuur van de Raad van State zal het beroep van Zijm op 21 september behandelen. R.O.-ambtenaar J. Ie Roux en secretaris J. van Dijk zullen op de zitting de gemeente vertegenwoordi gen. Het college is zeer benieuwd naar de afloop van deze zaak. In hoeverre burgers met succes een beroep kunnen doen op artikel 49 als zij menen schade te lijden als gevolg van het bestem mingsplan, staat op dit moment nog allerminst vast. Den Hoorn De procedure voor het bestemmings plan Beschermd Dorpsgezicht Den Hoorn zal worden begeleid door een commissie, evenals dat gebeurd is in Oosterend. Tot voorzitter is de heer L. J. Weijdt uit 't Horntje benoemd. Cor Ellen vond dat een goede keus, mede omdat Weijdt zitting heeft in de Wel standscommissie en daarom ervaring heeft in het beoordelen van (ver)bouw- plannen. Haven Op de vergadering kwam ook het be stemmingsplan voor de haven van Oudeschild ter sprake. B en W hebben zich beraden over de aan- en opmer kingen die zijn gemaakt in de hoorzitting die onlangs over het plan is gehouden. Naar aanleiding daarvan is besloten dat in de plantekst dieper zal worden inge gaan op de betekenis van de visserij. De bestemmingsgrens van de bedrijfshaven zal tien meter worden opgeschoven: ter hoogte van het dok in oostelijke rich ting. (lees verder op pagina 2) Een 75-jarige vrouw uit Den Burg werd zaterdagmiddag zeer ernstig gewond, toen zij op het kruispunt Pontweg- Keesomlaan bij Den Brug werd aangere den door een automobilist. Zij liep twee gebroken benen en een schouderfractuur op. Het rechteronderbeen moest worden geamputeerd. Deaanrijding deed zich voor omstreeks kwart voor zes. De op de fiets rijdende vrouw kwam vanaf de Keesomlaan en wilde de Pontweg oversteken. Daar heeft zij de snelheid van een uit de richting De Koog komende auto, bestuurd door een vrouw uit Hellendoorn waarschijnlijk ver keerd getaxeerd. Midden op de kruising werd zij aangereden en een eind meege sleurd. Blijkens het remspoor van vijftig meter, moet de auto hard hebben ge reden. Hulpverleners treffen toebereidselen om het slachtoffer de ambulance in te dragen. Inzet: de vernielde fiets, (foto's Henk Vink Donderdag deed een vakantieganger aangifte van diefstal van zijn groene vliegerjack. Hij had het kledingstuk de avond tevoren in de garderobe van een dancing gehangen; toen hij naar huis wilde was het jack verdwenen. In de nacht van zaterdag op zondag hield de politie in De Koog een 25-jarige Hagenaar aan die met teveel drank op achter het stuur van zijn auto zat. Hem werd een rijverbod van acht uur opge legd. Op de Pelikaanweg deed zich in de s-bocht nabij het hotel De Pelikaan een aanrijding voor, waarbij twee auto's zwaar werden beschadigd, terwijl een van de chauffeurs een bloedneus en een lichte hersenschudding opliep die be handeling in het ziekenhuis noodzakelijk maakte. Een toerist uit Hellendoorn reed in de bocht aan de linkerzijde waardoor een tegenligger uit Muiderberg hem niet kon ontwijken. Beide wagens werden voor technisch onderzoek uit het verkeer genomen. In het artikel over de Kasko bouw activiteiten in de vorige krant is een storende fout geslopen. Wij schreven dat eind 1982 met de bouw wordt begonnen. In werkelijkheid zullen de woningen op dat tijdstip (als het bestemmingsplan geen vertraging ondervindt) gereed zijn. Een 13-jarige jongen uit Wuppertal mag van geluk spreken na het ongeluk dat hem vrijdagavond op de Genteweg overkwam. Toen hij met een vriendje op weg speelde merkte hij de achterop komende auto van een Texelaar niet op. Toen ze vlak voor de wagen op de rijbaan stapten was een aanrijding niet te ver mijden. Vooral dank zij het feit dat de 50- jarige Texelaar rustig reed, kwam de knaap met de schrik vrij. In een supermarkt in De Koog werden een meisje van 17 en een vrouw van28jaar betrapt op diefstal. De beheerder van het recreatieterrein DeTurkseTent deed aangifte van diefstal van vijf platen multiplex, geverfd in gele kleur. Ze verdwenen in de nacht van dinsdag op woensdag en waren bestemd voor de bouw van een toiletgebouw op de camping. Woensdag (morgen) wordt in het C.E. Gollards Rustoord te Den Burg een opname gemaakt voor het programma De Avro diligence"Het programma zal worden uitgezonden op dinsdag 8 sept- tember van 13.20 tot 13.57 uur via Hilversum I. De Avro diligence is een gevarieerd, enigszins nostalgisch programma waar- meedeAvroradioal enkele jaren door het land trekt, steeds met muziek van het orkest van Pierre Biersma. Gastheer in de op Texel te maken aflevering is Henk van den Berg en de optredende gasten zijn desopraan Mizzi van der Lanz, gitarist Eddy Christiani en het Cocktail trio. Spenenzalf en vaseline waren zater dagmiddag weer de vaste attributen om het zwemlichaam op temperatuur te houden tijden de jaarlijkse zwemtocht van Den Helder naar Texel. Onder de ruim zestig deelnemers uit heel het land waren wederom een negental Texelaars die allen de Hors zwemmend wisten te halen. De omstandigheden waren za terdag niet erbarmelijk. De zee was vrij kalm, er waren geen kwallen en de temperatuur van het water was redelijk 18 gradenIn Den Helder trokken de zwemmers voel publiek. Dat was op de Hors uiteraard veel minder. Mark Peter Graaf wist als eerste Texelaar de kant te bereiken. De overige leden van de Texelse groep volgden snel en de ver snaperingen Man familieleden en een medaille warer de beloning. Op de foto de negen Tex'.else zwemmers die de tocht volbrach ten. V.l.n.r. Mark Peter Graaf, Colinda van der Vis, Petra van der Vis, Erna Kuip, Erna Tuin erna, Nel de Braven-Collcu, Mariette Smit, Hen- riette van de Werken en Janny de Koning. tFoto J. S'vnft) Taxi-ondernemer M. P. van de We tering uit Den Burg is bij de provincie vergeefs in beroep gegaan tegen enkele voorwaarden waaronder het gemeente bestuur hem toestemming had verleend voor het vervoeren van werknemers van de sociale werkplaats ,,De Bolder" van en naar de werkplaats. Die voorwaarden behelsden dat afgezien van de Bolder mensen geen andere personen zouden mogen worden vervoerd en dat tegelijk met het groepsvervoer (voor zover dit wettelijk geoorloofd zou zijn) geen bestel- of vrachtvervoer zou mogen plaatsvinden. Van de Wetering voelde zich hierdoor belemmerd in het zo efficiënt mogelijk exploiteren van de voor het vergunde groepsvervoer in te zetten voertuigen. Hij achtte zich in zijn vrijheid als onder nemer beperkt, zonder dat redenen van algemeen vervoersbelang door de ge meente zouden zijn aangevoerd. Hij was zelfs van mening dat het mogen be nutten van de betreffende auto's voor andere doeleinden kostprijsverlagend zou werken en daardoor in het belang van de opdrachtgever. Burgemeester en wethouders voer den aan dat het hier om uniforme voor waarden gaat, die dus altijd worden opgelegd. De bedoeling van de eerstge noemde voorwaarde is dat door taxi ondernemers personen worden ver voerd die niet in het gemeentelijk taxiregister staan ingeschreven. De an dere voorwaarde is door de gemeente opgelegd om te voorkomen dat het groepsvervoer gecombineerd wordt of ondergeschikt gemaakt' wordt aan het vervoer van goederen c>f het doen van bestellingen (voor zover dat wettelijk zou mogen) met het daaraan verbonden ongemak en oponthoud voor de passa giers. Bagagevervoer wordt buiten be schouwing gelaten. Gedeputeerde Sta ten onderschrijven deze nrgumenten. Van de mogelijkheid om tegen deze beslissing van Gedeputee rde Staten in beroep te gaan bij de Ra ad van State (Arob) heeft het taxibedrijf geen gebruik gemaakt. Donderdagmiddag kon he t Maritiem museum in Oudeschild zijn dertigdui- zendste bezoeker noteren. Dn gelukkige was de elf-jarige Inge Wolf uitt Sneek. De medewerkers van het museum lieten net als bij de vorige bezoekers.records deze gebeurtenis niet ongemerkt! voor bijgaan. Jaap Bakker uit Oudeschild had zich vermomd als zeerover en kon u it de "schatkist" van de juttersafdeling o'iver- se geschenken overhandigen. Toen Inge Wolf de juttersafdeling be trad viel volgens het beproefde scenario plotseling het licht uit. Zeerover Bakker wist hiervan te profiteren door schietend de museumruimte te betreden. Na dit luidruchtige entree droeg hij een oudn zeeroverballade voor waarin naar voren kwam dat Inge Wolf de dertigduizend- ste bezoekster was. De gelukkige was voor het eerst op Texel.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1