Middagje A VRO in de Gollards AÊENDi De Kankerbestrijding kan e mag niet inleveren. „De VVV moet kunnen sparen" VERVOLG VAN PAG.l Militair structuurschema Scouting zoekt leiding Grondruil gemeente Groot feest bij Vrouwenhuis HAVENRESTAURANT TEXEL 1? Wijziging subsidiebeleid B en W Trombosediensi vc Laat de collectanten weer een volle bus bij ons inleveren. Jong. Oud. Rechts. Links. Miljonair. Modaal. Iedereen is het er over eens: de Kankerbestrijding kan en mag niet inleveren. Kankeronderzoek, patiëntenzorg, voorlichting, moet doorgaan. Dat kan alleen als daarvoor voldoende geld beschikbaar blijft. Jaarlijks garandeen het Koningin Wilhelmina Fonds daarvoor miljoenen guldens. Dit jaar zo'n 39 miljoen. Die garantie kan alleen worden gegeven zolang u blijft geven. <1 Net als afgelopen jaar. Kankerbestrijding. Je kan en mag er niet omheen. TEXELSE COURANT VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1S Het Cocktail „duo in akde. Rechts onderaan presentator Henk van den Berg. Ruim honderd bejaarden waren woensdagmiddag aanwezig bij de op namen van het radioprogramma „De Avro diligence" in het C. E. Gollards Rustoord. Het veertig minuten durende programma stond in een uur op de band en dat was precies lang genoeg om in de recreatiezaal van de Gollard, waar de opnamen plaatsvonden, een uitstekende sfeer op te bouwen. Het nostalgische muziekprogramma maakt elke week opnamen her en der in Nederland en de gebrachte artiesten moeten ook een nostalgisch karakter hebben omdat veel nummers uit „de oude doos" ten gehoren worden ge bracht. Het gaat om de muziek en het gezellig meezingen en daarom was ook in de Gollard geen interview of iets dergelijks ingelast. Sommige bezoekers waren duidelijk onder de indruk van het gebodene en konden dan ook niet nalaten tijdens optredens vrij luid lof uitingen te plaatsen. Als dit niet uit de opnamen wordt geknipt krijgt de 'dili gence' van volgende week toch iets Texels. Diverse oude deuntjes werden ten gehore gebracht door het diligence orkest o.l.v. Pierre Biersma. Opgetreden werd ook door de sopraanzangeres Mizzi van der Lanz, Eddy Christiani en het Cocktail Trio, waarvan de pianist verhinderd was. Het Cocktail „duo" was voor het publiek duidelijk de klapper van de middag en schroomde dan ook niet om na de opnamen de zaal te verrassen met enkele geheide mee zingers waarbij de tussentijdse opmer kingen van de bassist voor veel hilariteit zorgden. Voor wie het allemaal wil horen: de opnamen worden volgende week dinsdag uitgezonden op Hilver sum I van 13.20 tot 13.57 uur. aanwijsbare schade de betrokkenen naar de rechter moeten stappen om een schadeclaim tegen de staat in te dienen. „De rechter is onafhankelijk en zal dan niet schromen de regering te laten betalen." Ellen eiste daarop onmiddellijke stopzetting van de defensieoefeningen maar dat kon het forum niet beloven. ,,U moet uw argumenten aan de minister meedelen. Onze volksvertegenwoordi ging oordeelt over onze plannen", aldus Sybrandy. Simulatoren Jaap Jelle feenstra noemde een op lossing waar alle partijen, volgens hem, mee akkoord kunnen gaan. ,,ln de bur gerluchtvaart wordt veel gewerkt met een simulator (oefenkabine waarin vlucht nagebootst wordtl. De piloten krijgen zo hun opleiding en de geluidsoverlast zal veel minder zijn", aldus Feenstra bij zijn vraag of deze machines ook niet door defensie gebruikt kunnen worden. Sy brandy antwoordde dat dit al het geval is. Bekeken zou kunnen worden of het oefenprogramma op dit punt niet uit gebreid kan worden. „Het oefenen met straaljagers in de lucht zal echter altijd blijven", meende hij. Onder het gehoor bevond zich ook een spreker uit Den Helder. Frits Dijkshoorn (lid van de provinciale staten voor de PvdA) was bang dat als de marine de Razende Bol gaat beheren, de omlig gende gemeenten daar niets meer te ver tellen hebben. „Defensie is een buiten beentje dat zonder hinderwetvergunnin gen een heleboel mag en dat moeten we in de gaten kunnen houden", zei hij. Sybrandy bestreed het feit dat defensie een 'ongrijpbaar' apparaat is. „Ook wij hebben hinderwetvergunningen." De fensie zal volgens hem zeker genoegen nemen met toewijzing van de Razende Bol aan een gemeente maar dan zal dezelfde vraag opnieuw gesteld worden, waarbij de verschillende afgewogen be langen kunnen worden door een ge meenteraad. Fabeltje Frans Busch vond de uitspraken een „fabeltje". „Die terreinen komen er en een avond als deze is alleen maar een doekje voor het bloeden. De uitspraken van Cor Ellen worden lacherig begroet en dat is voor mij een teken dat alles al lang bepaald is." Busch zag meer heil in buitenparlementaire acties. Discussielei der Dijksterhuis kapte Busch af en zei dat inspraak op het structuurschema alleen effect kan hebben als deze massaal door de bevolking wordt gesteund. „Effecten kun je pas verwachten als grote groepen een bezwaar indienen tegen de plannen. Trotyl Adriaan Dijksen vroeg of voor het tot ontploffing brengen van trotyl een hin derwetvergunning vereist is. Dat was volgens de heer Sybrandy niet nodig. Desgevraagd gaf majoor Van Halen, commandant van de MOK, uitleg over de oefeningen die daar gehouden worden. Hij zei dat buitengaats met helicopters geoefend wordt en dat daarbij militairen uit het water gehaald worden. Enkele malen per jaar, tijdens vlootdagen en bezoek van autoriteiten, vliegt een heli copter boven zee naar de baai en terug. Jan Brandenburg had begrepen dat oefeningen gemeld zouden worden aan de burgemeester en dit was niet gebeurt. Majoor Van Haken ontkende dat. Zolang ik opde MOK zit worden oefeningen altijd gemeld en zonodig wordt er vergunning gevraagd. Dat geldt ook voor oefeningen in het poldertje Ceres en dat is bij mijn weten nog nooit bezwaarlijk geweest", aldus de commandant. Hierop zei Adri aan Dijksen dat voor oefeningen in Ceres vergunning gevraagd moet worden aan CRM en niet bij de gemeente: „Het is een erkend natuurgebied." Lange tijd werd gediscussieerd over de vraag waar de marine helicopters vandaan komen die boven het zuidelijke gedeelte van Texel vliegen. Majoor Van Halen kon meedelen dat ze niet van de MOK kwamen. „Wij hebben geen helicopters." Geconclu deerd werd dat de helicopters naar de Noordzee vliegen om als oefening duik boten op te sporen.,, Waarze voordienen interesseert me niet. Defensie is verant woordelijk en ze worden niet in het struc tuurschema genoemd terwijl ze wel over last bezorgen aan Texelaars, toeristen en de natuur" aldus Dijksen. Geruime tijd werd de majoor bestookt met vragen over „uit de hand gelopen oefeningen". Cor Ellen wist te melden dat bij een overval- oefening bij Dijkmanshuizen alle kippen van een bewoner door schrik in de sloot waren gesprongen. Ook bij hotel Bos en Duin werd geoefend tot grote schrik van de omwonenden. „Waarom waarschu wen jullie niet of blijf op eigen grond", aldus Ellen. Majoor Van Halen zei dat dergelijke oefeningen niet onder zijn commandischao op Texel waren ge beurd. „Al twee jaar mogen we niet meer (uitgezonderd Ceres) op de rest van Texel oefenen, en dat gebeurt ook niet." MOK-verhuizing Ook werd gevraagd of de MOK niet geheel kan verdwijnen. De defensie vertegenwoordigers voelden daar niets voor, mede omdat ze geen vervangend terrein wisten. Majoor Van Halen zei dat Scouting Texel kampt bij aanvang van het winterseizoen nog met een te kort aan leiding voor verschillende leef tijdsgroepen jeugd. Volgende week' starten de wekelijkse scoutingoijeen- komsten in het clubgebouw aan de Bernhardlaan en daarom doet de Texel se padvinderij een dringend beroep op ouderen met interesse voor jeugdbege- leiding om informatie in te winnen bij de heer N. Slijderink, Schilderend 66, Den Burg, telefoon 02220-2374. De gemeente heeft overeenstemming bereikt met Staatsbosbeheer over een grondruil Hogeberg-Vuurtorenweg. De gemeente heeft op de Hogeberg een stuk grond in bezit, gelegen aan de Leemkuil, met de bestemming .gebied van landschappelijke cultuurhistorische waarde met agrarisch gebruik". Staats bosbeheer wil dit stuk grond graag hebben om het overeenkomstig de be stemming te kunnen behouden. Staatsbosbeheer heeft nog een stuk grond aan de Vuurtorenweg dat voor de gemeente van belang kan zijn bij uit voering van recreatieve voorzieningen rond het Krimbos. Daarom is besloten tot ruiling waarbij SBB ƒ6000, moet bijbetalen. Aan de gemeenteraad zal dinsdagavond gevraagd worden de voorgestelde ruiling goed te keuren. Het vrouwenhuis aan het Schilderend opent maandagavond 4 september het vierde seizoen met een feestavond. De afgelopen zomermaanden zijn er geen activiteiten in het vrouwenhuis geweest en daarom is deze avond gekozen voor een informeel samenzijn. Het vrouwen huis is de volgende weken weer elke maandagavond vanaf 20.30 uur ge opend. Tijdens de eerste avond zal er ook een mogelijkheid zijn wensen voor het ko mende winterseizoen kenbaar te maken. Het vrouwenfeest wordt opgeluisterd door de Amsterdamse zangeres Mathil- de. Zij begeleidt zichzelf, ondersteund met ritmebox, op de synthesizer. Door optredens in Krasnapolsky en op open luchtconcerten in het Vondelpark heeft ze plaatselijk grote bekendheid. „Het is fijne dansmuziek en het is bijzonder om te zien hoe ze met die electronica om springt", aldus de organisatie van de feestavond. De zaal is open om 20.30 uur en alle vrouwen zijn welkom. De toegang is gratis. zoveel mogelijk met de natuur op en rond het MOK-terrein rekening wordt ge houden. „Wij zijn er, maar de vogels zijn niet vertrokken." Jaap Jelle Feenstra zei hierop dat defensie alleen maar streeft naar instandhouding van het terrein. „Wij streven naar een samenleving waar de ecologische aspecten (samenhang tussen mens en dier) gewaardborgd wor den. Dat betekent niet dat we gebieden willen, waar geen mensen meer mogen komen, maar wel moet een gezond natuurbeheer in stand worden gehou den" aldus feenstra die daaraan toe voegde dat deaanwezigheid van vogels in het MOK-gebied niets zegt. „Er zijn vogels die overal aan wennen, maar de trekvogels die hier twee maanden zijn, wennen nooit." Theo van den Berg pleitte voor verplaatsing van de MOK naar Noord-Duitsland omdat dit gebied bij oorlog door Nederland verdedigd moet worden. „Net als bij de straaljagerpiloten kan er dan werkelijk in de praktijk geoefend worden." Lieuwe Dijksen: „Ook dat terrein is benoemd tot be schermd natuurgebied." Tot 31 decem ber kunnen bezwaren tegen het struc tuurschema militaire terreinen ingediend worden bij: Inspraak PKB militaire ter reinen, Postbus 97611 in Den Haag. Vrijdag 4 september Om 20.00 uur begint in het 'feestpaleis' aan het Wezenland in Den Burg het feestconcert—feestavond van het jubi lerende Koninklijk Texels Fanfarekorps. De landelijke bouwvereniging Kasko, afdeling Texel, houdt een film- en dia avond over houtskeletbouw in dorps huis De Oude ULO, aanvang 20.00 uur. Toegang voor ieder. Zaterdag 5 september In De Waal wordt het 25-jarig bestaan van het dorpshuis gevierd, aanvang 9.15 uur: optocht, kinderspelen, spel voor volwassenen en dansen in het dorps huis. Om 15.00 uur begint in het 'feestpaleis' aan het Wezenland de receptie ter gele genheid van het 90-jarig bestaan van het Koninklijk Texels Fanfarekorps. Om 20.00 uur volgt herhaling van het feest concert en de feestavond. Zondag 6 september Van 8.00 tot 10.00 uur houdt de sport vissersclub een wedstrijd bij De Kaap. Om 12.00 uur begint een windsurf- wedstrijd bij Dijkmanshuizen; na afloop barbecue. De Nederlandse Boemrangkampioen- schappen beginnen om 10.00 uur op het SV De Koog-terrein aan de Boodtlaan. Maandag 7 september Op de Groeneplaats wordt de Texelse schapenfokdag gehouden georgani seerd door het Texels Schapenstam boek in Noordholland, aanvang 9.00 uyr. Omstreeks het middaguur aanwij zing van de kampioensrammen. Het vrouwenhuis heeft een openings avond in dorpshuis de Oude ULO met o.a. medewerking van de zangeres Ma- thilde, aanvang 20.30 uur. Gezellig, sfeervol restaurant voor een betaalbare plate of een speciaal menu, wat u maar wenst. (02226) 310 Uw gastheer Jan C. Stolk. Deze week speciaal aanbevolen: Verse gekookte mosselen met 2 sauzen, gemengde salade en frites f 19,50 Dinsdag 8 september Via Hilversum I zendt de Avro-radio de „Avro-diligence" uit, die op Texel is opgenomen in het C.E. Gollards Rust oord; aanvang 13.20 uur. De gemeenteraad vergadert in het raad huis. Voor de agenda zie elders in deze krant. VASTE DATA Tot en met 10 september is elke maandag- en donderdagavond in de Schuilhutbibliotheek Parnassiastraat, De Koog) gelegenheid om boeken te ruilen. Beschikbaar is een grote collectie Nederlandse, Duitse en Engelse boeken voor jong en oud. Iedere eerste zaterdag van de maand wordt in De Cocksdorp en Eierland oud papier opgehaald, 's Morgens vanaf 10.00 uur door de o.l. school van De Cocksdorp in het dorp en directe om geving en 's middags van 13.00-15.00 uur door de Strijbosschool in de rest van de polder. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in de Oude ULO: maandags, dinsdags, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en donder dags van 18.30 - 19.30 uur. Iedere maandagavond komt de Slanke- lijnclub bijeen in De Schakel van 19.30- 21.00 uur. Oud papier en vodden kunnen worden bezorgd bij de voorma brandweerkazerne aan de Achtert in Oosterend. Het papier moet container worden gedaan en de vodi onder het afdak. In het Prem Mandir Centrum Ruyterstraat 62 in Oudeschild w< iedere zondag en woensdag medit gehouden. Aanvang 20.15 uur. De wielrijders toerclub 2000 traint maandag- en woensdagavond om uur en elke zaterdagmiddag .vanaf uur. Start vanaf Taxi 2000 in de moesstraat. Het Vrouwenhuis houdt iedere dagavond vanaf 20.00 uur bijeenki 'in het Dorpshuis (oude ULO) aan Schilderend, ingang aan de minalaan. m (l W I Elke dinsdagmiddag van 15.00 - 1 uur wordt in 't Skiltje bejaardengyr stiek gegeven. Iedere dinsdag- en donderdagoch van 10.00-12.00 uur houdt bejaar werker Nico Nagtegaal spreekuur dienstencentrum De Hollebol, Bu 32. ,r0! De Texelse Reddingbrigade traint donderdag op het Turfveld in de nen. Aanvang 19.00 uur. Iedere woensdag wordt in gebouv /ir Hollebol aan de Burgwal (achter postkantoor) van 10.00 tot 12.0C een contactochtend gehouden va Texelse WAO-groep. Men kan i onder meer biljarten, sjoelen en ten. di ex Df De VVV moet de mogelijkheid hebben om te kunnen sparen" dat is de mening van het college van B en W, die deze organisatie tot dusver jaarlijks subsidi eert op de exploitatierekening met daar bij de bepaling dat de totale subsidie niet meer bedraagt dan het werkelijk nadeli ge saldo. Als de VVV er echter in slaagt om door lagere uitgaven of hogere inkomsten het exploitatieresultaat gun stig te beinvloeden komt het resultaat van deze inspanningen deze instantie echter niet ten goede. De gemeente profiteert ervan doordat deze wisselend bijdraagt in de kapitaaislasten. Het gevolg is dat de VVV niet kan sparen. De gemeente subsidieert vijftig pro cent van de kapitaaislasten van het kantoor in Den Burg, 25% van de ka pitaaislasten van de kantoren in De Koog en De Cocksdorp. Verder wordt gesub sidieerd in de personeelskosten voor vijftig procent en de opbrengsten van lidmaatschappen (20%) en de opbreng sten van de reserveringsdienst (15%). „Tegenvallende exploitatieresultaten in latere jaren kunnen door deze regeling niet meer worden opgevangen, omdat de VW door de gemeentesubsidie op het werkelijke nadelige saldo geen geld overhoudt." Het college wil de bepaling „de totale subsidie mag niet meer be dragen dan het werkelijke nadelige saldo" dan ook uit de voorwaarden schrappen. Hierdoor kan de VVV geld reserveren voor bepaalde investeringen. „Wij zijn van mening dat het VW in algemene zin geld moet kunnen reser veren. Die reserveringen zullen door ons vanzelfsprekend op de voet worden gevolgd omdat het hier gaat om sparen met gemeenschapsgeld", aldus het col lege. De totale reserve is wel aan een maximum gebonden. Dat wordt vijftig procent van de VW-exploitatielasten van het betrokken boekjaar. Voor het boekjaar 80/81 zou de VW dan bij voorbeeld tot een maximum van 7543.500,— mogen reserveren. Ziet de VW kans meer dan dat bedrag opzij te leggen, dan wordt de gemeentesubsidie met eenzelfde bedrag verminderd. Spreekuur B. en W.: Burgemeeste gelvaart maandag 10.00-11.00 uur; houder Nauta 10.30-11 30 uur; we' der Blanken donderdag 9.30-10.3( en wethouder Van der Kooi 10.30-11.30 uur. Iedere woensdagochtend volger spraak van 9.00 tot 10.30 uur Groene Kruisgebouw (ingang tai sencentrum), Wittte Kruislaan, Burg, tel. (02220) 4887 (uitslip"1 tijdens bovenstaande uren). Indien u niet op het afgesp tijdstip kunt komen, dan gaarne takt opnemen voor woensdag m administratie van het laboratoriun het Gemini-ziekenhuis, tel. 11414 tst. 232 of tst. 299. Mee te nemen: alle trombosed gegevens van elders en verzeke gegevens (ziekenfondskaart). (Advertentie I.M.) Inleveren? Si Za r erti J e Zo srtr d; (Ofrtr en Als bes S.' let t in d Bt Z< Ti e exel ntva }en ben gen Sch nder ge Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding Centraal Bureau; Sophialaan 1075 BR Amsterdam. Tel: 020-64 09 91 invo 2 er 'aarli Cc uis aar oeilij Tex< t we ge\ inten 'aten zate lar VI niore 'eet i gaa itvarv ginm liorei

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2