Cjrocn "ZwarLrJexeh in het Veroorzaakt grondruil ongewenste vergroting van staats macht? We zijn voortaan ook een gulgesorteerde bloemenman. Eddy van der Ploeg werd 'Fanfare-baby' BLIJFT U DUUR RIJDEN OF KIEST U EEN MERCEDES-BENZ BESTEIWAGEN. BEL: 02220-2345 fier stemmen tegen transactie met Staatsbosbeheer 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Twee Keer uitgerukt voor pleziervaarders Windschermen gestolen Gemeentebodes in uniform Nog bijna 3000 vreemde auto's Granaat gevonden Handen af van Razende Bol Kies het zekere voor het onzekere... kies Mercedes-Benz (X) 1! e JAARGANG NR. 9609 TEXELSE VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1981 COURANT idactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits lutick. Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en ins Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988 lor advertenties, abonnementen, etc.: ngeveld De Rooy B.V., istbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Het voorstel van B en W om een gemeentelijk stuk grond van ruim :n hectare aan de Leemkuil bij Den Burg met Staatsbosbeheer te ilen voor een stuk van vijf hectare aan de vuurtorenweg bij De icksdorp is in de raadsvergadering van dinsdag geen hamerstuk 5j worden. Er waren nogal wat bezwaren, met name van de VVD en ixels Belang die in de transactie een machtsvergroting zagen van :aatsbosbeheer op Texel. De raad ging tenslotte met tien tegen vier tmmen akkoord met de ruil. idanks dat het stuk grond aan de urtorenweg de helft kleiner is dan dat i de Leemkuil zijn beide stukken toch ongeveer dezelfde waarde ge leerd. Het stuk aan de Vuurtorenweg 16.000,— en het stuk aan de Leemkuil >2 000, De staat moet het verschil 76000,— aan de gemeente toe laten. (laas Barendregt van de WD ver arde zich principiële tegenstander ide transactie. ,,Het is onjuist dat de srheid zich op de grondmarkt be- sft. Het is een ongewenste machts- tcentratie van de staat." Barendregt i bovendien bezwaar tegen de over- igekomen bedragen. „De gemeente kt financieel aan het kortste eind. Dit ien zeer onzakelijke overeenkomst." Last? )e grond aan de Leemkuil die nu aan Staat wordt overgedragen is enkele n gelegen gemeente-eigendom ge- irden toen de gemeente van de fami- Eelman grond overnam voor het irsplan en daarbij de grond aan de imkuil (Hogeberg-gebied) in één )p moest overnemen. J. C. Dros Drmeerde hoeveel de gemeente des voor de grond heeft betaald. Hij onderstelde dat het aanmerkelijk er is geweest dan er nu voor wordt uggevangen. Dros wilde ook weten it de gemeente met de nieuw ver- irven grond aan de Vuurtorenweg jt doen. Hij herinnerde eraan dat op De gemeentebodes J. Bugel, P. heper en D. Koopman verrichten JÏ iun taak sinds dinsdag in uniform, '.e dragen een donkerblauwe bla- \er, licht blauw overhemd, grijze mek en blauwe stropdas en op een ian de revers is het wapen van Texel aangebracht. Dat de ge- reentebodes van Texel tot dusver h gewone burgerkleding waren ge ttoken, was uitzonderlijk, want in iraktisch alle andere gemeenten 'Jjn de bodes aan hun uniforme Ileding te herkennen. Het initiatief tof deze presentatieverbetering verd genomen door secretaris Jo- 1tan van Dijk. In de raadsverga dering van dinsdag deden Bugel, koeper en Koopman voor het eerst dienst in hun nieuwe kledij. de grond een woning staat die tevens gemeente-eigendom wordt en die de gemeente nooit kostendekkend kan ex ploiteren. Bovendien was de woning volgens Dros gekraakt. Ook Jan van Asselt sprak zich af keurend uit. „De gemeente doet vreemd. We raken tien hectare grond kwijt die ons veel meer heeft gekost dan we er nu voor ontvangen. En de grond die er ervoor terugkrijgen is verpacht, terwijl de woning die erop staat, is gekraakt." De gemeente hecht waarde aan het bezit van grond bij de Vuurtorenweg om alternatieven te kunnen bieden als re creatieterreinen in deze omgeving moe ten worden verplaatst. Daarbij wordt vooral gedacht aan camping De Rob- benjager. Jan van Asselt vond dat de gemeente zich helemaal niet met dat probleem moet bemoeien door alterna tieven te scheppen. „Laat Staatsbos beheer maar gaan praten met de be heerder van de camping." De CDA-fractie had ook nogal moeite gehad met de voorgestelde ruil maar was er toch mee akkoord gegaan omdat het gaat om land in het „zwaar" beschermde Hogeberg-gebied waar normale agrarische bedrijfsvoering niet mogelijk is. In die omstandigheid is het niet bezwaarlijk en zelfs wenselijk dat Staatsbosbeheer er eigenaar van wordt. Overigens heeft de fractie weinig ver trouwen in Staatsbosbeheer als be heerder van agrarisch land. De heer P. A. Zegers zei niet te geloven dat het in het belang van het landschap is dat de grond aan de Leemkuil staatseigendom wordtHet is in ieder geval geen agrarisch belang. Hij zag de transactie als een aantasting van het agrarische areaal van Texel en hij zou daar ook zeker tegen stemmen als de gemeente in het be stemmingsplan niet zelf een bijzondere status aan het Hogeberg-gebied had toegekend, die erop neerkomt dat het agrarisch gebruik ondergeschikt is aan het landschapsschoon. Zegers twijfelde er overigens sterk aan of de transactie wel voordelig is voor de gemeente. Niets bijzonders Wethouder Nauta (die de raadsver gadering leidde omdat de burgemeester met vakantie is) zei geen bezwaar te hebben tegen het staatseigendom van de grond aan de Leemkuil, in tegendeel. Als Staatsbosbeheer de grondgebruiktin overeenstemming met het gemeentelijke bestemmingsplan is het zelfs zeer gewenst. Nauta zei er niet aan te twijfelen dat de Staat zich stipt aan de voorschriften van het bestem mingsplan zou houden. Uverigens is het agrarisch gebruik van de grond ver zekerd. De beperkingen waarmee de grondgebruikers te maken krijgen, wor den gecompenseerd door de lagere pacht die de staat heft. Er is hier niets bijzonders aan de hand. Het grootste deel van het Hogeberg-gebied is al staatseigendom. Het gemeentebestuur heeft er geen enkel bezwaar tegen. Het is volstrekt logisch dat Staatsbosbeheer (CRM) die het behoud van dit landschap nastreeft er zelf eigenaar van wordt. Nauta zei niet in te zien waarom de ruil voor de gemeente onvoordelig is. De taxatie heeft plaatsgevonden door drie verschillende taxateurs. Het komt neer op 724.000, per hectare en dat is niet buitensporig. Nauta erkende wel dat de gemeente voor de Leemkuilgrond des tijds aanmerkelijk meer (totaal 7340.000, heeft betaald. Maar de grondprijzen zijn de afgelopen jaren nu eenmaal flink gezakt en daar kan de gemeente niets aan doen. De boek waarde van de Leemkuilgrond was zelfs nog aanmerkelijk hoger: 7410.000,— maar bij verkoop of ruil heeft men nu eenmaal met de economische actuele waarde te maken. Vermogensrechtelijk is dat overigens in dit geval niet van zoveel belang, want ook de grond aan de Vuurtorenweg is minder waard ge worden. Dat de gemeente met de grond in De Cocksdorp tegelijk een huis ver werft is niet bezwaarlijk. De gemeente zal het huis zo spoedig mogelijk weer afstoten. Dat het gekraakt zou zijn, ontkende Nauta. Het huis is vrij ople- verbaar. Clausule? Jan van Asselt zei dat de gemeente in de overeenkomst met Staatsbosbeheer een clausule had moeten opnemen dat de grond aan de Leemkuil agrarisch in gebruik blijft. Ook vond hij dat de landbouworganisaties geraadpleegd hadden moeten worden. Nauta was het daar niet mee eens. De voorschriften van het bestemmingsplan vormen een afdoende waarborg wat het gebruik van de grond betreft. J. C. Dros zag het verwerven van de Leemkuilgrond door de Staat als een nieuwe stap in de richting van een nationaal landschap, dat hij als een be dreiging van de economische toekomst van Texel beschouwt. Als behoud van het landschap hoofddoelstelling wordt, zakt de agrarische produktie enorm en dat heeft directe gevolgen voor de hele Texelse economie en de daarmee sa menhangende voorzieningen, kortom de leefbaarheid van het eiland. Het voorschrift dat de grond agrarisch ge bruikt moet worden, had voor hem weinig waarde. „Wat is agrarisch ge bruik? Dat je er twintig of tachtig mud per hectare vanaf haalt?" N. C. Barendregt noemde een lagere pacht als compensatie voor beperkingen in het gebruik van de grond een „zoethou dertje" voor de boeren. Beheersover eenkomsten zoals ze tot dusver zijn (Advertentie I.M.) Uw nieuwe Albert Heijn filiaal, Waalderstraat, Den Burg is voortaan nog kompleten Kreeg een gezellig Blocmenwinkeltje met plukfrisse snijbloemen, veilingverse planten, potgrond, pocon. siervazen en anderszins, zo zelf voor het uitzoeken En over de kwaliteit van onze bloemen en planten hoeft u zich geen zorgen te maken Onze UVD (Uiterste Verkoop Datum) garandeert u dagelijkse versheid OpeningsAanbod: Sterke jonge potchrysant voor één kwartje. Alleen zaterdag 12 september. oh albert heijn afgesloten deugen daarom volgens hem niet. De enig juiste basis voor zo'n overeenkomst is vergoeding van het verschil in opbrengst. Barendregt zei nogal teleurgesteld te zijn dat de CDA- fractie zo „naief" was om met iets dergelijks akkoord te gaan. De voorzitter liet toe dat de CDA-fractie in de ver dediging ging. Zegers: „Wij denken niet zo rechtlijnig als Barendregt. Als de grond niet in het Hogerberg-gebied zou liggen, zouden we er niet over peinzen om met deze grondruil akkoord te gaan." De voorzitter zei dat het ge meentebestuur precies hetzelfde stand punt inneemt. De raadsleden Schilling, Barendregt, Van Asselt en Dros stem den tegen de ruil. In korte tijd is de strandreddingboot Ida Mary twee keer uitgevaren voor pleziervaarders die in moeilijkheden wa ren gekomen. In beide gevallen ging het om hetzelfde schip, een catamaran uit De Cocksdorp. De catamaran was bij vrij slecht weer omgeslagen in het Eierlandse Gat waarbij de twee opva rende broers te water raakten. Ze wer den in eerste instantie opgepikt door een vissersboot en naderhand overge nomen door de Ida Mary. De red dingboot nam ook de beschadigde ca tamaran op sleeptouw. Vorige week donderdag werd de reddingboot op nieuw gealarmeerd. Dezelfde catamaran met dezelfde jongens aan boord was nog niet teruggekeerd van een tocht. Hoewel de weersomstandigheden fraai waren bestond de vrees dat de boot bij de invallende duisternis ver de Noordzee zou opdrijven. Nauwelijks was de red dingboot te water of het bericht kwam binnen dat de broers op eigen kracht Texel hadden bereikt. Ze hadden averij gekregen en hadden moeten peddelen om weer aan land te komen. Duitse badgasten bemerkten dinsdag dat windschermen die ze in een strand huisje hadden achtergelaten door onbe kenden waren gestolen. In juni hadden ze de blauwe windschermen met toebehoren in het strandhuisje gelegd en er verder niet meer naar omgeke ken. Het strandhuisje stond in de buurt van paal 19. Op de foto moeder Tini van der Ploeg met Eddydie wordt gefeliciteerd door Tamara Bruin en Niels Kossen. Het is de afgelopen week zeer merk baar rustig geworden op Texel. Toch is het aantal verblijfsrecreanten nog be langrijk hoger dan op het vergelijkbare zelfde moment vorig jaar. Die conclusie kan althans worden getrokken uit de TESO-cijfers. Zondagavond j.l. bevon den zich op het eiland nog 2904 vreem de auto's, 800 meer dan vorig jaar. In die stand is de afgelopen dagen dank zij het mooie weer geen verandering van be tekenis gekomen. Op het strand bij De Koog werd dins dag een granaat gevonden. De explo sieven Opruimingsdienst zal het projec tiel onschadelijk maken. In Den Helder is een actiegroep op gericht met de naam „Defensie.... handen af van de Razende Bol." De groep maakt bezwaar tegen de plannen van de marine om de zandplaat in het Marsdiep te willen bestemmen als mili tair oefengebied. „De Razende Bol is een uniek gebied en vooral zomers wordt deze zandplaat gebruikt voor recreatieve doeleinden", aldus een pamflet van de actiegroep. De groep verspreidt handtekeningenlijsten met de oproep om als u tegen militaire activiteiten op de Razende Bol bent dit te ondersteunen met een handtekening en een gulden te geven voor een grote advertentie in plaatselijke dagbladen. De actiegroep wil haar werkgebied niet al leen beperken tot Den Helder. Ze denkt ook dat veel Texelaars de Razende Bol willen behouden voor de recreatie. Van alle guldens die bij de handtekeningen verzameld worden, zal een grote ad vertentie in een regionaal dag- of week blad geplaatst worden, waarin de mo tieven van de groep uiteengezet zullen worden. Handtekeninglijsten kunnen besteld worden bij Anneke Horsman, Ambachtsweg 20, Gerda Tesselaar, Heiligharn 100, en Rob Dol, Badhuis straat 21, allen in Den Helder. Daar moeten de lijsten met eventueel het geld ook weer worden ingeleverd. Eddy van der Ploeg is dinsdag uitgeroepen tot Fanfare baby". Daarmee is zowel voor het jubi lerende Texels fanfarekorps als voor veel aanstaande ouders een eind gekomen aan een spannende pe riode. Op 7 september bestond het Koninklijk Texels Fanfare op de dag nauwkeurig negentig jaar. Het bestuur van KTF had zich voorge nomen de baby die op die datum geboren zou worden uit te roepen tot fanfare baby. Over tien jaar, als het fanfarekorps honderd jaar be staat, zal het dan tienjarige kind een belangrijke rol te vervullen krijgen bij de festiviteiten. Spannend waren de gissingen wie de fanfare baby zou worden en of er überhaupt een fanfare baby zou komen. Het duur de tot maandagavond voordat er zekerheid was. Eddy van der Ploeg aanschouwde het levenslicht en was daarmee de fanfare baby. Eddy is een zoon van Jan en Tini van der Ploeg die aan de Westerweg 2 in Den Burg wonen. Eddy is hun der de kind. Het nieuwe broertje van Jan Nico en Jaqueline. Het uitroepen van Eddy van der Ploeg tot fanfare baby gebeurde dinsdagmiddag met een kleine plechtigheid. Rond vijf uur werd bij de woning aan de Westerweg aan gebeld door de voorzitter van het Kon. Texels Fanfare, de heer P. J. Koorn. In een korte toespraak die naast het kraambed van Tini van der Ploeg werd gehouden, sprak Koorn er zijn vreugde over uit dat er op de juiste dag een fanfare baby was geboren. Hij wenste de moeder en het pasgeboren kind het aller beste. Vervolgens was het de beurt aan de jongste majorette en de jongste tamboer van KTF. Tamara Bruin en Niels Kossen hadden een kist met cadeaus bij zich voor zowel de pasgeborene als de moeder. Een flesje Bokma in de kist leerde dat ook vader Jan niet was vergeten. Het was al met al een kort maar zeer geanimeerd samenzijn. Over tien jaar zal Eddy zijn benoeming tot fanfare baby waar moeten maken.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1