Cjroen "wartsjexeh in het harL. Internationaal symposium met 250 deelnemers Energiewerkgroep praat over „Texelse" molen w PTT geeft voorlichting aan scholen Tpos-tv kwam niet kW Inbraak in Pruttelbuis Expositie week verlengd Herfstnummer Texeltoerist Whipperploeg zocht vergeefs naar schip in nood Aanrijding 95e JAARGANG NR. 9610 DINSDAG 15 SEPTEMBER 1981 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits Seutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988 (/oor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 RabobanV nr 36 25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398 Momenteel is op Texel de mobiele intoonstelling „De PTT in drie isten". Het is een vorm van voor- jhting, speciaal bestemd voor de chooljeugd. Op aanschouwelijke rijze wordt een indruk gegeven van g vele belangrijke taken die de PTT de samenleving vervult. Daarbij wordt ondermeer duidelijk amaakt welke weg een brief aflegt an afzender naar geadresseerde, de ehandeling van lucht- en zeepost, poedbestellingen en aangetekende tukken, het tot stand komen van an televisieuitzending, de werking an de automatische telefoon en de erking van het postgirobedrijf. De omvang van het expositiemate- aal is zodanig dat alles in een gewoon laslokaal kan worden uitgesteld. Ver killende onderdelen .werken", zoals e automatische telefoon, waarbij de te leerling de andere (in een ander irtrek) kan opbellen, terwijl op het aneel te zien is welke weg het gesprek a kabel en straalzender volgt. Aan het iit dat de hele expositie in drie kisten an worden verpakt, dankt de tentoon- lelling zijn naam. De expositie is een antwoord van de ublic relations afdeling van de PTT op agen die regelmatig vanuit het onder ijs komen. De PTT beschouwt de ingeren als toekomstige klanten en wil en graag vertrouwd maken met de iteenlopende werkzaamheden. De formatie richt zich op de hoogste assen van de basisscholen en de Srste klassen van het voortgezet nderwijs. Naast de expositie die nu op exel is, is er ook een varende ten- lonstelling, die is ondergebracht in jn ark. Dit vaartuig is bedoeld voor de laatsen en steden die via binnenwater sreikbaar zijn. De tentoonstelling ,,De PTT in drie isten" is niet „bemand". De onder ijzer van de betrokken klas moet er us zelf mee werken. Om hen aarmee vertrouwd te maken, werd onderdagmiddag in de kantine van het Dstkantoor in Den Burg een intro- uktiebijeenkomst gehouden, waarbij et hele spul werd gedemonstreerd Dor de leerkrachten van de scholen uit to Burg. Voor de overige scholen van exel wordt een soortgelijke informa- ebijeenkomst gehouden op 19 novem- er in de voormalige landbouwschool, e PTT heeft gezorgd voor een flinke Deveelheid foldertjes en ander infor- atiemateriaal, dat aan de leerlingen ie de tentoonstelling bezoeken, wordt srstrekt. In de nacht van woensdag op don- erdag heeft een inbreker geprobeerd zijn lag te slaan in restaurant „Het Prut- tlhuus" in De Koog. De inbreker had ich toegang verschaft in het restaurant oor via het bovenlicht van de deur naar et magazijn te klimmen. Eenmaal bin- en werd de veiligheidslade van de assa geforceerd en de uit klein geld «staande inhoud op de grond gegooid, lit een karafje dat boven de kassa hing rerd 755,— aan sigarettengeld gesto rt. Op het moment dat de inbreker robeerde de stereoinstallatie mee te amen kwam een zoon van de eigenaar luis. De inbreker vluchtte hierna door e keukendeur. Door de politie wordt an onderzoek ingesteld. Van een aan een Texelaar toebeho- nde polyester vlet die op het strand bij et reddingboothuisje in De Cocksdorp 19, werd een schepanker met 35 meter ylontouw gestolen. Vrijdag werd inge- roken in strandpaviljoen Westerslag. Er toden twee kratten bier ontvreemd, 'e eigenaar van het strandpaviljoen kon en signalement geven van de ver- loedelijke dader. Op grond hiervan kon e politie later in Den Burg de inbreker anhouden. 18th EMBS TEXEL 1961 officieel ontvangen door het gemeente bestuur. Bij die gelegenheid gaf burge meester J. A. Engelvaart te kennen het een eer te vinden een dergelijk gezel schap van eminente wetenschappers te mogen begroeten, niet alleen uit tal van Europese landen maar ook uit de Ver- enide Staten, Canada en Azië. Het ge meentebestuur van Texel voelt zich met het zeeonderzoek verbonden alleen al door de ligging van Texel tussen de Noord- en Waddenzee en het feit dat men mede daardoor in de praktijk direct met de bescherming van het leven in deze zeeën krijgt te maken. Het ge meentebestuur heeft de belangen van de natuur te behartigen maar tevens die van wonen en werken van de eigen inwoners en de tienduizenden toeristen. „Tussen deze uiteenlopende en veelal strijdige belangen hebben we te kiezen en te beslissen." De burgemeester besloot met de wens dat het symposium voor alle deelnemers interessant en ont spannend zou zijn en nodigde ider uit het glas te heffen, zodat de mensen van de gemeente het zouden kunnen vol schenken. Ruimschoots voor het begin van de herfstvakanties verschijnt de herfst/wintereditie van het toeris tenmagazine „Texeltoerist". Met het samenstellen van de inhoud is inmiddels begonnen. Alle gegevens zullen worden aangepast. Op ver huurders, verenigingen en andere personen en instanties die zich bezig houden met dienstbetoon en attracties voor toeristen doen wij het beroep ons op de hoogte te stellen van eventueel gewijzigde prijzen, openstellingstijden en eventuele nieuwe gegevens. Deze gegevens moeten aan het eind van deze week in ons bezit zijn. Men wende zich tot de redactie van de Texelse Courant. Overzicht van het auditorium van het NIOZ tijdens de opening van het symposium. Gisteren is in het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee in 't Horntje het 16e EMBS-symposium begonnen, een internationale wetenschappelijke bijeenkomst die tot en met vrijdag zal duren. Er wordt aan deelgenomen door 250 mensen die zich bezig houden met zeeonderzoek, afkomstig uit een twintigtal landen. Het symposium wordt bij toerbeurt elk jaar in een ander land gehouden. Het is de tweede keer dat het NIOZ op Texel als gastheer fungeert. De eerste keer was in 1973 in de toen nog niet vol tooide gebouwen. Gisterochtend kon NIOZ-directeur J. J. Zijlstra in zijn wel komstwoord in het grote NlOZ-audito- rium echter de volledig uitgebouwde faciliteiten van zijn instituut aanbieden. De opening van het symposium werd vervolgens verricht door prof. dr. O. Kinne uit Hamburg, president van de European Marine Biologicak Sympo sium en verbonden aan de Biologische Anstalt Heloland. De kosten van het symposium wor den gedragen door het ministerie van Wetenschapsbeleid. Een belangrijke fi nanciële bijdrage wordt ook geleverd door Shell, die op deze wijze op posi tieve wijze haar betrokkenheid toont bij de zeevervuiling. Belangrijk Het symposium kan worden be schouwd als een belangrijke ontmoeting van vooraanstaande zeebiologen, be doeld om kennis over te dragen en samenwerking te bevorderen. Tal van sprekers gaan in op onderwerpen, waarin zij zich hebben gespecialiseerd, maar daarnaast is er ook alle ruimte voor informele ontmoetingen van syposium- deelnemers waarbij afspraken voor sa menwerking kunnen worden gemaakt. Het ontspanningselement wordt daarbij niet verwaarloosd. Het programma ver meldt ook diverse excursies: per boot, bus, fiets en te voet. Dit „alternatieve" programma is in het bijzonder bedoeld voor de meegekomen partners van de symposiumgangers. Blijkend het thema van het symposium gaat het om het be antwoorden van de vraag welke om standigheden onvloed hebben op de levensprocessen in zee, zowel geduren de een jaar als op langere termijn. De eerder aangekondigde televisie opnamen voor het Tros programma TV-Privé konden zondag j.l. niet door gaan. Rijk de Gooyer deelde vorige week mee dat hij wegens rugklachten niet kon springen en actrice Renee Soutendijk bleek onvindbaar. Alleen Ron Brandsteder arriveerde op het vliegveld, maar dat was voor de Tros onvoldoende reden om cameramensen te sturen. De opnamen zijn voorlopig enkele weken uitgesteld. Als de arties ten wel waren gekomen was het nog de vraag geweest of de opnamen doorgang hadden kunnen vinden want het waaide zondag te hard om te kunnen springen. Het gaat daarbij niet alleen om na tuurlijke omstandigheden, die in de loop van de tijd kunnen veranderen en van belang zijn voor de soorten populaties, maar ook om invloeden die met mense lijke activiteiten hebben te maken, zoals de vervuiling door de chemische en 8andere industrie. Omdat de diverse factoren elkaar beinvloeden is sprake van een bijzonder gecompliceerde ma terie, waarbij nog tal van zaken niet duidelijk zijn. Bij het onderzoek op dit gebied is het NIOZ vrij ver gevorderd in vergelijking met wat andere instituten hebben aangetoond. Volgens H. G. Fransz uit Den Hoorn die nauw bij de organisatie van het symposium is be trokken, is dat vooral ook te danken aan de zeer vele soorten van wetenschap (disciplines) die in het NIOZ worden beoefend. Het is een biologisch en tevens oeceanografisch instituut met een aantal vakgebieden dat door geen enkel vergelijkbaar instituut ter wereld wordt overtroffen. Het zijn lang niet allemaal beoefenaars van 'zuivere' we tenschap die aan het symposium deel nemen. Ook het toegepast onderzoek zoals binnen- en buitenlandse instituten op gebied van visserijonderzoek, het Rijksinstituut voor Natuurbeheer en het Biologisch Onderzoek Eems Dollard Es tuarium (BOEDE) is ruim vertegenwoor digd. Ontvangst Aan het slot van de eerste sympo siumdag werden gisteravond alle deel nemers in de hal van het raadhuis Zondagavond heeft de whipper ploeg ten noorden en ten zuiden van het Jan Ayeslag afgezocht. De reden was een melding van strandexploitant Boks, die rond half elf meende een vuurpijl gezien te hebben. De pijl was niet zoals ge bruikelijk rood van kleur, maar was wit. Tot twaalf uur was de whipper ploeg op het strand en daarna werd verder zoeken gestaakt. De witte pijl was ook op de vuurtoren van Huisduinen waargenomen. De heer Boks had zondagmiddag om zes uur ook al gewaarschuwd toen volgens hem een zeilvletje in moeilijkheden was gekomen voor de kust. Het vletje was plotseling verdwenen, zo verklaarde hij. Ook het zoeken naar dit scheepje leverde niets op. Het bestuur van de Texelse werk groep van de Organisatie voor Duur zame Energie (ODE) heeft plannen voor het zelf ontwerpen en bouwen van een windmolen die zoveel stroom opwekt dat het verwarmen van een woning ermee mogelijk is. Deze speciaal op de Texelse omstandigheden afgestemde molen zou vooral aantrekkelijk zijn voor mensen in het buitengebied, die niet op het aardgasnet zijn aangesloten. In het overgrote deel van het land zou een dergelijke molen zeer groot moeten zijn om de vereiste kilowatts te kunnen le veren, maar op Texel is de gemiddelde windsnelheid zo hoog dat het met een betrekkelijk kleine molen die in het land schap niet al te storend zal zijn, ook mogelijk is. Vooruitlopend op een gemeentelijke regeling voor de molens wil men zich alvast gaan beraden over het ontwerp en de uitvoering. Molens van het soort waarnaar de gedachten uitgaan, wor den in Denemarken gefabriceerd voor ongeveer 716.000, Bij het zelf bou wen (de kostprijs wordt vooral door arbeidsuren veroorzaakt) kan zo'n windenergieinstallatie veel goedkoper worden. Het maken van de molens zou door de werkgroep gezamenlijk kunnen worden aangepakt, waarbij individuele leden en groepen van leden bepaalde onderdelen voor hun rekening nemen, afhankelijk van kennis en ervaring. Flinke besparing De gedachte achter het idee om grotere molens te gaan maken is dat deze alleen zoden aan de dijk zetten als het gaat om het besparen van steeds De honderden symposiumdeetnemers en het gemeentebestuur aan de borrel gisteravond in de hei van het raadhuis. kostbaarder wordende fossiele brand stoffen. Een kleine molen waarop alleen wat lampen, de radio, e.d. kunnen wer ken, geeft weinig voordeel, want het overgrote deel van de energiebehoefte in een woning heeft te maken met ruimteverwarming en warmwaterberei ding. Electrische verwarming van het CV-water door een windmolen kan worden opgenomen in de gewone CV- installatie. Vooral in de winter waait het op Texel bijna altijd. Als de wind weg valt schakelt de gewone gas- of olie brander in. Een van de eerste activi teiten van de werkgroep zal zijn nauw keurig te berekenen hoeveel olie of aardgas op deze wijze kan worden be spaard, zodat kan worden bepaald hoe veel een dergelijke molen zou mogen kosten. Het bovenstaande komt aan de orde op een bijeenkomst die de ODE-werk- groep maandagavond 21 september a.s. houdt in het NlOZ-gebouw in 't Horntje. (De Oude ULO is in verband met de festiviteiten rond de opening van de muziekschool niet beschikbaar). Naast leden zijn op deze bijeenkomst ook andere geïnteresseerden welkom. Be gonnen wordt om 20.00 uur. Naar Utrecht De landelijke Organisatie voor Duur zame Energie heeft zaterdag 19 septem ber, aanvang 11.00 uur, een algemene vergadering in Utrecht in „De Karga- door" aan de Oudegracht. Belangrijkste agendapunten vormt de toelating van regionale werkgroepen tot de ODE. Texel is een van deze werkgroepen en het bestuur vindt het daarom wenselijk dat de Texelaars op de bijeenkomst met een flinke afvaardiging vertegenwoor digd zullen zijn. leder kan individueel naar Utrecht gaan, maar het getuigt van een juiste energie-instelling als zoveel mogelijk gezamenlijk wordt gereisd. Wie vervoer wil aanbieden of van andermans vervoer medegebruik wil maken, kan met voorzitter Hans Roeper (Wilster straat 19, telefoon 2821) contact op nemen. Een aanrijding met aanzienlijke mate riële schade gebeurde zaterdag bij 't Horntje. Een bestuurder van een perso nenauto wilde linksaf het Landsdiep in en hield daarbij geen rekening met een andere auto die hem tegemoet kwam. De tegemoetkomende auto raakte de afslaande auto in de flank, kwam daarna tegen een tractor en ramde ver volgens enkele verkeersborden. De bij de aanrijding betrokken auto's moeten als verloren worden beschouwd. De tractor werd van voren ontzet. De bij de aanrijding betrokken bestuurders waren Texelaars van 62 en 53 jaar. Op het parkeerterrein bij het Wezenland in Den Burg reed zaterdag middag een vrachtauto tegen een geparkeerd staande personenauto, waardoor deze van voren werd beschadigd. De vrachtwagen werd bestuurd door een chauffeur uit Hoofd dorp en de personenauto was eigendom van een Texelaar.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1