Cjroen cZwartsJexeh in het hart-, Beddengeld" vervangt toeristenbelasting B en W „kraken zwembadplan „Plan voor overkapping vrijwel onmogelijk te realiseren" n Goedkoper en makkelijker te controleren Differentiatie u ook mogelijk Drukker op Texel dan vorig jaar Hoornder feest levende muziek. Weer aktie „Geef Max de zak" Aan de vuurdood ontsnapt Op Diek in andere handen 38 96e JAARGANG NR. 9611 VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1981 ledactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (022281 266, Frits leutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en (ans Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988. foor advertenties, abonnementen, etc.: .angeveld De Rooy B.V., 'ostbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652, Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso: los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Als B en W hun zin krijgen zal de toeristenbelasting in de huidige orm worden afgeschaft. In plaats daarvan komt een heffing die estaat uit een vast bedrag per overnachtingsplaats. De belasting- leffing en de controle worden daardoor aanzienlijk vereenvoudigd en us minder kostbaar; bovendien maakt het nieuwe systeem op etrekkelijk eenvoudige wijze differentiatie mogelijk waardoor ge- ruikers van bepaalde eenvoudige accommodaties (zoals kampeer- churen) minder betalen dan andere categorieën toeristen. Het is uiteraard niet helemaal billijk at straks een vast bedrag per over- achtingplaats moet worden betaald, ok als van die plaats weinig of geen ebruik zou worden gemaakt, maar het allege is van mening dat dit onrecht in praktijk niet zo groot is en dat de oordelen zodanig overwegend zijn dat aar het nieuwe systeem moet worden rergestapt. Definitieve beslissingen jn overigens nog niet gevallen. Dat loet de gemeenteraad doen en voor die zullen de voorstellen door de meest etrokken raadscommissies worden be- andeld, wat nog tot wijzigingen kan iden. Naast de toeristenbelasting kent de emeente Texel nog een andere toeris- iche heffing: de woonforensenbelas- Deze moet inplaats van toeris- inbelasting worden betaald door eige- aars van tweede woningen, stacaravans Dit systeem zal blijven bestaan, hter met de wijziging dat de kleinste travans (tot 15 m2) er niet meer onder jllen vallen en voor gewone toeris- inbelasting in aanmerking zullen ko- len. Door de genoemde wijzigingen wordt in meerdere wensen tegemoet geko- len. Vanuit de gemeenteraad, met ime door de Pakt-fractie, is her- aaldelijk aangedrongen op een gedif- irentieerde toeristenbelasting waarbij paalde categorieën toeristen uit so- ale overwegingen zouden kunnen orden ontzien. Het duidelijkste voor- seld is dat van de kampeerschuren, aar scholieren en andere jeugdigen in oepsverband gebruik maken. Het is )or hen de goedkoopste en daardoor salbare wijze van vakantie en werk- eek houden. Het tarief van de toe- itenbelasting (thans drie kwartjes per ïrsoon per nacht) staat in geen ver- ïuding tot het overnachtingstarief, erandering met instandhouding van et bestaande systeem, stuitte echter d praktische bezwaren. Verder is de trandering zeer in het belang van de ficiency van het gemeentelijk appa- In vergelijking met vorig jaar dezelfde d heerst op Texel nog aanzienlijke «ristendrukte. Dat blijkt onder meer t de registratie door TESO van het intal niet-Texelse auto's op Texel, egin deze week werden 2168 'vreem- i' voertuigen geteld, tegen 1371 op zelfde dag vorig jaar, een verschil van l%. Ook de vooruitzichten voor de rest in de nazomer en herfst zijn uitste- ind. Dagelijks stromen bij de VVV de lekingen in ongekende aantallen bin- in. Naast het gunstige weer van de gelopen weken blijken de advertentie- impagnes van de VVV zeer duidelijk ucht af te werpen. Om een zo korrekt mogelijke bezet- iglijst te kunnen samenstellen wil de N graag op de hoogte worden ge lid van alle accommodatie die nog vrij in de herfstvakantie. Op de leden Jrdt het beroep gedaan deze gege- ns met spoed te verschaffen. Het gaat i alle accommodatievormen met uit- "dering van kamperen. Zaterdag 19 september a.s. in Het Kompas en De Spyker raat. Afgezien van een enkele steek proef is voortaan nog maar één keer per jaar controle nodig, als wordt vastge steld hoeveel bedden het betreffende logiesverstrekkende bedrijf beschik baar heeft. Tot dusver gingen in de herhaaldelijke controles gedurende de hele zomer nogal wat overuren zitten. Het schrappen van de woonforen- senbelasting voor kleine caravans ten slotte betekent een tegemoetkoming van een bezwaar dat herhaaldelijk door de Recron naar voren is gebracht. Dezelfde opbrengst Dat de verandering een truc is om de gemeentelijke inkomsten te vergroten, hoeft niet te worden gevreesd, want het is de bedoeling dat de totale opbrengst van de toeristenbelasting en de woon- forensenbelasting ongeveer gelijk blijft. In 1970 was Texel een van de eerste gemeenten in het land die overging tot het heffen van toeristenbelasting. De filosofie was dat veel gemeentegeld ging zitten in voorzieningen die zonder toeristen niet of maar gedeeltelijk nodig zouden zijn geweest, zodat het billijk was dat dezelfde toeristen een tege moetkoming'in die kosten zouden be talen. Het tarief van de toeristenbe lasting is bijna jaarlijks opgetrokken van een kwartje in het begin tot drie kwartjes thans. In 1980 bedroeg de totale op brengst aan woonforensen- en toe ristenbelasting ruim 71,7 miljoen. (In 1977 bijna 71,5 miljoen). Het grootste deel van de opbrengst van beide belas tingen gaat naar de algemene middelen, maar een vijfde van de toeristenbelas ting en een vijfde van de woonforen- senbelasting wordt besteed aan 'leuke' dingen voor de toeristen: tuinwallen, schapenboeten, aankopen musea, e.d. Niet in het veertarief Wat betreft billikheid is ook het nu voorgestelde systeem nog niet ideaal. Dat zou pas het geval zijn als de toeristenbelasting als toeslag in het tarief van de veerboot zou zijn inbe grepen. Dan zouden ook de mensen worden belast die op Texel als dag- toerist komen (en er dus niet de nacht doorbrengen), controle zou achterwege kunnen blijven en het incasseren zou nauwelijks kosten met zich meebren gen. Op Vlieland en Terschelling wordt met deze heffingswijze gewerkt. Toch is zo'n systeem voor Texel geen haalbare kaart, omdat de verhouding tussen het veertarief en de toeristenbelasting on gunstig zou zijn. Er zou nl. 77,— als toeslag op het bootkaartje moeten komen. Ook zouden de vrijstellingen moeilijk administratief zijn te verwerken, nog afgezien van de vraag of TESO wel aan dit systeem zou willen meewerken. Bezettingsgraad In het nu voorgestelde systeem wordt dus afgestapt van het bedrag per over nachting: het aanwezig zijn van een toeristische slaapplaats is de norm voor het belastingplichtig zijn. Een vast be drag per bed, ongeacht de bezettings graad is volgens B en W minder be zwaarlijk dan het lijkt. Argumenten die Half oktober zal op Texel opnieuw een kledinginzamelingsactie worden gehouden ten bate van de Max Tail leur-stichting, beter bekend als „Geef Max de zak." Vorig jaar werd deze inzameling een groot succes. Zeven Texelse rheumapatiënten konden van de opbrengst een kuur ondergaan in het Oostenrijkse Badgastein. Op 13 oktober zal de kleding worden opgehaald. Er wordt nu al op deze datum gewezen, zodat iedereen voldoende tijd heeft om kleding voor dit doel apart te houden. zij in een dezer dagen verschenen dis cussienota over dit onderwerp aanvoe ren zijn: de kosten die de gemeente voor het toerisme maakt, zijn afgestemd op het niveau van het hoogseizoen, dus als de bezettingsgraad overal maximaal is. De gemeentelijke uitgaven voor het toerisme zijn veel meer het gevolg van het aantal toeristische slaapplaatsen dan van het gebruik van die slaapplaatsen en het daarmee samenhangende gebruik van openbare voorzieningen. (Een par keerterrein b.v. kost geld, ook als er een groot deel van het seizoen geen gebruik van wordt gemaakt.). De toeristische kosten die de gemeente heeft vormen dus een vaste jaarlijke last, die maar weinig wordt beïnvloed door het aantal overnachtingen. Het is daarom volgens B en W redelijker dat de slaapplaatsen met een vast bedrag worden belast. Verder vindt het college dat de be zettingsgraad in de praktijk moeilijk is te controleren. Bovendien blijkt deze wat de hoogte betreft weinig op het eiland te verschillen. Daarom zal het eiland niet worden opgedeeld in tariefzones, hoe wel daar aanvankelijk nog wel aan is gedacht. Voor een bed in Oosterend of De Cocksdorp moet straks evenveel toeristenbelasting worden betaald als voor een slaapplaats in De Koog en om geving. Er wordt op gewezen dat ook de VVV Texel bij het heffen van de contributie werkt met 'beddengeld' dat overal op Texel even hoog is; eventuele bezwaren tegen het niet maken van on derscheid zijn dus blijkbaar ononver- komelijk. Feit blijft echter dat een verhuurder met een betere bezettingsgraad relatief minder toeristenbelasting betaalt. Dat kan het prijsniveau gunstig beïnvloeden en kan dan een stimulans voor seizoen- verbreding zijn, zo meent het college. Definitieve aanslag Volgens het nieuwe systeem wordt de toeristenbelasting dus niet meer van de toerist geïnd door de gastheer en deze nachtregister meer bij te houden. In mei of juni zal van gemeentewege het aantal oedden worden bepaald, waarna de relasting direct wordt opgelegd. Er zal niet meer met voorlopige aanslagen worden gewerkt. De belasting zal straks bij de overnachtingsprijs zijn inbegrepen en is niet meer te herkennen, zodat de toerist ook niet weet hoeveel belasting (lees verder op pagina 2) De egelfamilie die op bovenstaande foto rustig een bakje melk leegdrinkt is ternauwernood aan de vuurdood ont snapt. Het egelgezin, bestaande uit een moeder met vijf jongen, had zijn domi cilie gekozen in een plastic zak met oud stro die achter het kippenhok van de familie Nagtegaal aan de Dageraad in 't Horntje stond. Op een gegeven moment wilde Nico Nagtegaal het oude stro verbranden en hij schudde de zak leeg op zijn erf. Er kwam een egel te voorschijn die hij zolang opsloot om hem aan zijn kinderen te laten zien. Toen het stro al was aangestoken en Nagtegaal het wat uit elkaar trok om het nog meer te laten branden, zag hij plot seling een klein bolletje. Het bleek een pasgeboren egeltje te zijn, waarvan de stekeltjes nog zacht waren. Een snelle speuractie leverde nog vier egeltjes op, die nog juist uit het snel om zich heen grijpende vuur gered konden worden. In een leegstaand konijnenhok met vers stro werd het egelgezin door Nagtegaal herenigd en daar zijn de kleine egeltjes inmiddels tot onderne mende pubers opgegroeid. Metz'n allen gaan ze op jacht en verkennen ze de omgeving. Regelmatig vinden ze een bakje melk in de buurt van hun be huizing. B en W hebben een weinig positieve reactie gegeven op het plan van de zwembadcommissie (de heren Dros, Harting en Haker) om zwembad Molenkoog van een overkapping te voorzien. De commissie kwam zoals bekend tot de conclusie dat de exploitatie van een overdekt zwembad met jaarlijks twee ton gemeentesubsidie een haalbare kaart is. De gemeente komt in haar reactie echter tot een heel ander oordeel. „Berekend is dat de uiteindelijke subsidie van de gemeente een bedrag kan belopen vap minimaal f383.565,— en maximaal f747.365, Realisatie van de beoogde overkapping zal met een dergelijk exploitatietekort moeilijk zijn te realiseren." Dit belangrijke meningsverschil komt voort uitde collegeconclusie dat de commissie de opbrengsten van een dergelijk bad te hoog en de lasten te laag heeft geraamd. Omtrent enkele posten uit het commissieplan maakt het college een voorbehoud. „Wegens onvol doende informatie." Vooral wat betreft de geraamde in komsten door kaartverkoop komt het college tot hele andere uitkomsten dan de commissie. Dros, Haker en Harting hadden aan de hand vén landelijke cijfers en bezoekersaantallen van zwem bad Molenkoog uitgerekend dat 22000 losse dagkaarten, 1650tienbadenkaarten en 1100 abonnementen verkocht kon den worden. Het college noemt deze ramingen ,,te fors". Voor het school zwemmen had de commissie een meer opbrengst van 781.000, geraamd. Het college merkt op dat dit bedrag door de gemeente betaald moet worden omdat deze nu ook het zomerschoolzwemmen subsidieert. „Dit bedrag is op geen enkele wijze te rechtvaardigen. Het is nog maar de vraag of de gemeente tot een dergelijke schoolzwemsubsidie zou besluiten" aldus het college. Landelijk wordt ervan uitgegaan dat per inwoner zes keer per jaar van een zwembad gebruik wordt gemaakt, „deze cijfers zijn uit de periode voordat er sprake was van een zogenaamde 'zwemmoeheid' onder de bevolking." Voor Texel zou dit betekenen dat de eigen bevolking goed is voor 72.000 baden per jaar. De com missie had uitgerekend dat de eigen be volking 134.950 keer van het zwembad gebruik zou maken. Als daar het door de commissie berekende aantal lessen schoolzwemmen, diplomazwemmen e.d. bij wordt geteld, komt men op 243.825 baden per jaar. Het college: „Het aantal baden per hoofd van de bevolking komt hierbij op ongeveer 20!" B en W achten dit geen haalbare kaart. Ook is het college van mening dat bij het ramen van de bezoekersaantallen in zomer- en winterperiode niet uit het oog moet worden verloren dat het veelal om dezelfde zwemmers gaat. Het winter- en zomertarief moet dus door deze ene groep worden betaald. Keuze „Dit kan voor de minder draag- krachtigen tot problemen leiden waarbij zeker voor zwemmen in de winter óf zomer zal worden gekozen. Omdat de mogelijkheid tot zwemmen in de zomer niet zoveel problemen geeft met de zee rondom, zal dit mogelijk tot verminde ring leiden van het badbezoek in het zomerseizoen", aldus de reactie. Van het voorstel om 71, te heffen voor niet zwemmende bezoekers aan het zwem bad heeft het college ook geen hoge verwachtingen. Ze noemen het idee een verouderd systeem: „Zien zwemmen, doet zwemmen." De lesgelden worden hiermee onno dig verhoogd en dat kan wederom bij minder draagkrachtigen op bezwaren stuiten. Bovendien wordt de gezins recreatie rond het bad door deze rege ling bemoeilijkt. Als alternatief om toch meer inkomsten binnen te halen noemt het college een 'open' en een 'besloten' bezoekersterras. De pachtsom voor het 'open' terras (uitsluitend voor bezoekers die geen entree betalen) zou dan ver hoogd kunnen worden. Medewerkers Het college is ook van mening dat de salariskosten niet kritisch genoeg zijn bekeken. Deze post is door de commis sie op 7295.000, per jaar gesteld maar het college had graag gezien dat het een en ander aan de hand van de mogelijke openstellingstijden van het zwembad was uitgewerkt. Op dit moment heeft het zwembad één personeelslid in vaste dienst. De overige medewerkers worden jaarlijks voor een periode van vijf maan den aangesteld. „Op deze wijze heeft men niet te maken met bevorderingen e.d. en vaste betrekkingen geven al snel aanleiding tot hogere loonkosten", al dus het college. In een overdekt zwem bad zullen minimaal twee man in full time dienstverband nodig zijn. De ope ningstijden en het aantal groepen dat zwemles krijgt en in wat voor vorm (heeft te maken met diploma's van het personeel) bepalen de salariskosten. „Daarin is op dit moment onvoldoende inzicht." Twee ton meer Het gaar te ver om hier alle posten met motivatie te noemen waarbij B en W tot een ander financiële uitkomst komt dan de zwembadcommissie. De verschillen in inzicht zijn van toepassing op bijna alle onkosten en batenposten die de commissie heeft genoemd. Uit eindelijk denkt B en W twee ton meer nodig te hebben voor de exploitatie naast de twee ton die al door de commissie is genoemd. Op dit moment subsidieert de gemeente het zwembad met ruim anderhalve ton. Een aantal factoren zijn voor het college nog te onduidelijk om een definitief oordeel te geven naar waarvan wel verwacht wordt dat ze een overkapping zoals door de commissie voorgesteld wordt nog duurder zullen maken. Verwarming De commissie is ervan uitgegaan dat het bad door de bestaande installatie verwarmd kan worden. Het college erkent dat dit bij de huidige water hoeveelheid in het bad inderdaad mo gelijk is. Maar de installatie wordt dan ook in de wintermaanden permanent gebruikt en het jaarlijkse grote onder houd kan dan niet uitgevoerd worden. Daarom zal het bad 's winters toch enige tijd dicht moeten of er moet een reserveinstallatie worden gebouwd. (lees verder op pagina 2) Gisteren (donderdag) is hotel Op Diek verkocht aan de heer Wirtz uit Amster dam. Het hotel was eigendom van de heer W. F. van Hintum uit Den Hoorn die het om gezondheidsredenen van de hand moest doen. Het is de bedoeling dat het bedrijf op de oude voet wordt voortgezet. De heer Wirtz komt op Texel wonen. Hij heeft enige horeca- ervaring. Van Hintum heeft het minder arbeid vergende café De Koffiepot aar. de Binneburg in Den Burg gekocht, tot dusver eigendom van de gebroeders Huizinga. Ook de bedrijfsvoering van De Koffiepot zal niet worden gewijzigd.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1