PEN-turbine in revisie Volgend Jaar minder storingen telefoonnet Voor het weekend Firma Beekman in nieuw jasje Rectificatie Swingende musical Elektriciteitscursus trekt weinig belangstelling Verleende bouwvergunningen T rombosedienst Zuigelingenbureau van 26 en 27 september 1981 Artsen Groene Kruis Tandartsen Kerkdiensten Apotheek Dierenartsen Brandmelding Rijkspolitie Noodslachtingen PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 25 SEPTEMBER 198 V Deze week is begonnen met een ingrijpende inspectie- en onder houdsbeurt van een der turbines van de electriciteitscentrale bij Oudeschild. Als gevolg daarvan zal een der units van de centrale ge durende ongeveer acht weken bui ten bedrijf zijn. Het totale beschik bare vermogen van de centrale is daardoor veel lager dan gewoonlijk, maar in deze tijd van het jaar is daaraan niet zoveel risico verbon den. Zelfs als de andere unit defect zou raken zou aan de vraag naar electriciteit kunnen worden voldaan met het grote dieselaggregaat, sa men met twee oude reservediesels die stammen uit de TEM-periode. De twee turbines van de Texelse PEN-centrale worden eens per vier jaar schoongemaakt en geïnspec teerd. Dit gebeurt deels uit voor zorg en deel om het rendement hoog te houden. Als gevolg van vuilafzetting op de turbinebladen kan het rendement nl. aanmerkelijk teruglopen. De nu onder handen zijnde turbine was eigenlijk nog niet aan de beurt, maar de onderhouds beurt werd vervroegd omdat zich lekkage over de deelflenzen voor deed. Het demonteren en bijko mende werk is precicie-vakwerk, dat echter voor een groot deel door het eigen personeel kan worden uitgevoerd. Het reinigen van de rotor zal echter bij Werkspoor in Amsterdam gebeurend rotorbla den worden daar gestraald met vliegas. De turbine wordt op Texel van nieuwe lagers voorzien en zal dan nauwkeurig moeten worden uitgelijnd om verwoestende trillin gen de turbine maakt 6000 toeren per minuutte voorkomen. Een tur bine is in de stoomcentrale een van de meest essentiële onderdelen; met behulp hiervan wordt onder de druk van de stoom een draaiende beweging veroorzaakt waarmee de generator wordt aangedreven. Op de foto PEN-medewerkers bezig met de zojuist geopende turbine. ondernemers-aktiviteiten De firma Beekman is weer helemaal terug, maar nauwelijks nog te herken nen. Het voormalige modehuis aan de Gravenstraat in Den Burg dat in januari tot op de grond toe afbrandde is verhuisd naar een prachtig pand in de Weverstraat. De naam Beekman is veranderd in First Lady en de inrichting van de nieuwe vestiging is modern, smaakvol en efficiënt. Nadat het pand van Beekman in de Gravenstraat af brandde heeft het bedrijf zich eerst een tijdje beholpen in een klein winkeltje tegenover de oude vestiging. Er werd echter naar iets anders uitgekeken en het resultaat was dat een deel van de winkelruimte van Bakkers Ijzerhandel aan de Weverstraat kon worden over genomen. Daar verrees de gloednieuwe modezaak met een verkoopruimte van 180 vierkante meter. Dat de naam Beekman veranderde in First Lady heeft alles te maken met franchising. Dit Engelse begrip houdt in dat een aantal ondernemers uit dezelfde branche samen hun inkoop doen, wer ken onder dezelfde naam en hun win kels in dezelfde stijl inrichten. De winkel met inventaris blijft echter eigendom van de ondernemer. Ook de HEMA werkt volgens dit systeem. Hoewel de firma Beekman niet in andere handen is overgegaan, maakt het bedrijf nu wel deel uit van een keten First Lady winkels die over her gehele land verspreid is. De winkel is naast smaakvol, ook erg practisch ingericht. De wanden met rekken kleding zijn verplaatsbaar, zodat met eenvoudige hulpmiddelen steeds een andere opstelling verkregen kan worden. De verbouwing van de winkel werd uitgevoerd door aannemer Vermeulen uit Oosterend. Verder werd aan de verbouwing meegewerkt door de firma Schyl en de firma Veltkamp. De winkelinrichting volgens First Lady house style werd uitgevoerd door Tissot winkelinrichting in samenwerking met Top Kring Cenico. Het nieuwe pand aan de Weverstraat 17 opende donderdag (gisteren) haar deuren voor het publiek. In de vorige krant werden de bij de politie opgegeven verloren voorwerpen gemeld als gevonden voorwerpen. Dinsdagmiddag werd door een dertig tal leerlingen van de muziekschool een voorstelling gegeven van de musical „Boekie Woekie Boom". Het was een show met swingende liedjes, veelal op de vleugel begeleid door muziekschool leerkracht Jan Lubbers. Een kleine tweehonderd kinderen kwam naar de voorstelling kijken waardoor de voor speelzaal van het dorpshuis bomvol was en wat vervelender bleek:ontzettend benauwd en warm. Dit deed echter weinig af aan het succes van de acteurs en actrices. De tekst tussen de bestaan de liedjes was door de leerlingen zelf geschreven en werd op enthousiaste wijze voor het wat zwakke) voetlicht gebracht. Het verhaal van de musical was bijzonder milieuvriendelijk. Op een dag staat opeens op een verlaten plek een boom vol met boeken. Een aantal kinderen is bijzonder blij met dit wonder; er kan naar hartelust gelezen worden en de boom wordt landschappelijk geheel aanvaard. Enkele volwassenen blijken Voor de cursus elektriciteit, die in samenwerking met de P.E.N. wordt ge houden, hebben zich nog maar zes mensen opgegeven. Dat aantal is te gering om deze cursus, die gericht is op het zelf opzoeken van storingen en verrichten van kleine reparaties, van start te laten gaan. De cursus omvat vier lessen van 2'/a uur en zou op 24 oktober in Den Burg beginnen. Dege nen, die zich alsnog willen aanmelden, kunnen dat doen bij de afdeling cultu rele zaken op het gemeemtehuis, kamer 304, telefoon 3041, tst. 130. Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instanties bouwvergunning verleend: P.T.T., voor het veranderen van het telefoongebouw aan het Hoge Achter om in Den Hoorn; Th. Schraag, Bern- hardlaan 158, Den Burg, voor het ver groten van een garage berging; R. J. Hepkema voor het plaatsen van een berging aan de Kamerstraat 24, De Koog; A. H. Notenbomer, voor het vergroten van een hotel aan de Kamer straat in De Koog. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie is te verkrij gen bij de gemeentesecretarie, afdeling Algemene Zaken, kamer 209. daar anders over te denken en vinden dat de boom omgekapt moet. Door hen wordt o.a. gepleit voor een autoweg en de sterke arm der wet moet er zelfs aan te pas komen. De kinderen worden er van beschuldigd de boeken in de boom gestolen te hebben en verdwijnen in de gevangenis. Dan blijkt er iemand boekenzaad" in de grond gestopt te hebben en komt alles weer op zijn pootjes terecht. Hoe?,dat valt vrijdag avond (vandaag)vanaf 19.30 uur te zien in de voorspeelzaal van het dorpshuis. Getuige het enthousiaste meezingen van het publiek dinsdagmiddag zal ook deze voorstelling wel een succes worden. „In de zomer zijn er nogal veel klachten over het functioneren van de telefoonverbindingen op Texel. Ik vraag mij af of dit verbeterd zou worden als heel Texel onder één kengetal te bereiken is". Deze vraag stelde mevrouw Hurtema dinsdag avond tijdens de rondvraag van de vergadering van de commissie alge mene zaken. Burgemeester Engel vaart antwoordde dat hij het slecht functioneren van de verbindingen met de directeur van het telefoon- disrict Haarlem had doorgenomen. Deze had gezegd dat één kengetal (nog) niet mogelijk is. Daarvoor moet eerst een nogal kostbare uitvinding worden gedaan. Engelvaart erkende dat vooral 's zomers, als rond zeven uur 's avonds „iedereen" naar huis wil bellen, de verbindingen met de Koog zeer slecht zijn. Deze proble men zullen echter komend seizoen door de PTT worden opgevangen. Beumkes zei dat het NIOZ erg veel last ondervindt van de slechte tele foonverbindingen. Engelvaart beloofde dit onder de aandacht van de PTT te zullen brengen. „Onelegant gedoe van de gemeente", was de kwalificatie die Beumkes in de rondvraag had voor de gang van zaken rond het rapport van de zwembadcommissie". Zonder iets te zeggen is het plan van de commissie in de grond geboord. Zonder iets te zeggen is het antwoord gepubliceerd. Het college had eerst met de commis sie moeten praten. Uit wat nu gebeurd is, trek ik de conclusie dat het college geen zwembad in Den Burg wil. Het zèl en moet naar De Koog. Maar De Koog ligt niet centraal. Ik heb nu al iemand gehoord uit Oosterend die niet eens naar Den Burg wil. Voor Texelaars is een bad in De Koog niets. Het is jammer dat het zo is gegaan", zei Beumkes. Serieus Burgemeester Engelvaart vond het jammer dat zo snel werd gezegd, dat de handelwijze van het college onelegant is. ,,Wij willen niet onele gant werken. Dat je iets leest uit de krant, dat je nog niet via een andere weg hebt vernomen, gebeurt dagelijks. We willen er best over praten", zei Engelvaart die beslist ontkende de commissie ,,een trap" te hebben willen geven De burgemeester zei dat het college eerlijk met het rapport van de zwembadcommissie is omgegaan en dat er geen sprake is van een bij voor baat afwijzen van een bad in Den Burg. Het college wil graag serieus met het zwembadcommissie om de tafel om de adviezen te bespreken. Beumkes was verder kwaad over een brief van de scheepvaartinspectie aan de heer Hutje uit Oudeschild. Hutjes gaat met sportvissers de zee op en had een verzoek ingediend om met een boomkor de vangst van de vissers wat te mogen aanvullen. De scheepvaart inspectie had dit op formele gronden geweigerd. Burgemeester Engelvaart beloofde één en ander te zullen nagaan. Het pierenspitten in de Mokbaai blijft een probleem. Volgens Beumkes mogen sommigen wel en anderen niet op het militaire terrein spitten. ,,De commandant van het kamp heeft een paar mensen uitverkoren. Maar toen iemand die voor zijn brood wil spitten, vroeg of hij er ook terecht kon, mocht dat niet", zei Beumkes. Engelvaart zei, dat hij graag wilde dat er objectieve normen komen voor het al dan niet mogen pierenspitten in de Mokbaai. Eén en ander zal nog met defensie worden opgenomen. In antwoord op een laatste vraag van Beumkes, zei Engelvaart dat het college nog een beslissing moet nemen over de toestand in het artikel 11- gebied in Den Burg. Zoals bekend hebben omwonenden geklaagd dat de bebouwing te dicht bij hun huis komt. Bovendien zou er verlies van parkeergelegenheid zijn. Beumkes zei dat de gemeente moet voorkomen dat bezwaarschriften worden ingediend, anders kan de bouw vertraagd worden. Borden J. C. Dros ging nog in op de aktie van de gemeente, waarbij onlangs alle verboden borden uit het buitengebied werden verwijderd. Hij zei dat in Den Burg wél overal borden staan om waren en winkels aan te prijzen en ook zijn er op diverse plaatsen in Den Burg zitjes en dergelijke. Dros vond dat er borden moeten komen als verwij zing naar industrieterreinen zoals Spin- baan, het Wezenland en bij Oudeschild. Dergelijke borden sta; ook op de vastewal. Wethouder Van der Kooi zei dat leen logiesverstrekkende bedrijven ve wijsborden mogen plaatsen, ande bedrijven niet. Desondanks toonde bu gemeester Engelvaart zich bereid eens met Dros te praten over een bet aangeven van de Texelse bedrijvei terreinen. Iedere woensdagochtend volgens spraak van 9.00 tot 10.30 uur. Adre Groene Kruisgebouw (ingang tandai sencentrum), Wittte Kruislaan, D< Burg, tel. (02220) 4887 (uitsluiter tijdens bovenstaande uren). Indien u niet op het afgesproki tijdstip kunt komen, dan gaarne kc takt opnemen voor woensdag met administratie van het laboratorium vi het Gemini-ziekenhuis, tel. (0223 11414 tst. 232 of tst. 299. Mee te nemen: alle trombosediem gegevens van elders en verzekering gegevens (ziekenfondskaart). De zuigelingen die aan de beurt worden op het bureau verwacht op tijden, waarop hun eigen huisa zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 29 septe ber om 14.00 uur inenten mazelei Dokter Waverijn, woensdag 30 si tember om 13.30 uur. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, tel. (02220) 234. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur. Let op! Aanvragen voor hulp: uitsluitend te bereiken: zaterdag en zondag tussen 13.00 - 14.00 uur en 18.30 - 19.30 uur. Zr. Van Karsen, Kogerweg 132, Den Burg, tel. 4319. Magazijn Groene Kruis Geopend voor uitgifte goederen: Maandag t/m vrijdag van 17.00- 18.00 uur. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Zondag 27 september 1981 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Hoekstra collecte toerusting De Cocksdorp 9.30 uur ds. Wol haus, viering Avondmaal, avondmaalscollecte Den Hoorn 11.00 uur mevr. Winter, uit Heerhugowaard coll. algemeen kerkewerk De Koog 9.30 uur ds. Van Z Langhout, coll. algemeen kerk werk De Waal 11.00 uur ds. Van Z Langhout, coll. algemeen kerk werk. m.m.v. The Messengers. Oosterend 9.30 uur ds. De Wintelcho vo< on< line 1 fee Maandcollecte Oudeschild 11.00 uur gemee schappelijke dienst met de Roomskatholieken in de RKke Voorganger ds. Hoekstra El 2 GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Versepul Den Haag 19.30 uur ds. Dondorp, uit Helder. Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 uur ds. Wolterir 19.30 uur ds. Woltering Elk ïarki lemd iu 5( 3227 taan Klu ilusjr D' ellen 32221 Te aard, 'el n. Voc ooier aar I. 33 Op l/aal I Het podium van da voorspaelzaal blaak nat groot genoog voor a/la muzikale medewerkers van da Boekie Woekie Boom". Het decor is gemaakt door vrijwilligers van het Mensen Zonder Werk pro jekt. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00- 17.00 uur; zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Bij brand altijd bellen (02220) 2066 Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantoorurën (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182(slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. (02226) 520 of (02220) 3541 GEREFORMEERDE GEMEENTi Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst Woansdag 30 september Oosterend 19.00 uur ds. A. ElshlZL' uit Ridderkerk - orde, Ie ste Vrot Ezit nege en. T er bel Enig, erenf lede leube, 2a GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogers Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Hylkema m.m.v. oecumenisch koor o Dyo Wassink Uitzending via De Lichtboei Kerkbusje Den Hoorn BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogers rn Den Burg 19.15 uur Evangelist V uit Vroomshoop Kinderoppas aanwezig. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur Den Hoorn: zondag 19.00 uur De Cocksdorp: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 11.00 uur terkerkelijke dienst. JEHOVAH'S GETUIGEN Dorpshuis ,,De Waldhoorn", renstraat 30, Den Hoorn Zondags: Openbare lezing 18. 19.30 uur Wachttorenstudie 19.30-20. Stfr' Woensdags.' Theocr. School 19 P|oe9t -20.30 uur. clusief Dienstvergadering 20.30-21.3( lu,han Den Wyz, L< (02 Te k. 'ijs n. 17 (02 Wol., ei I „Al nieu bin :ginne Mlerlei erhou

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2