„WAT IK ZEGGEN WOU.." Toeristenbelasting ot Beddengeld. Waanzin of Discriminatie? Kiss en klassiek 5000 zwemdiploma's Zon. maan en boog water BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Oud papier Workshop lichte muziek gaat niet muziek gaat niet door Bazaar van de Herv. Gemeente Zwemcandidaten allen geslaagd Jaarlijkse reis Ver. Vrienden van het Paard Schietoefeningen Mevr. Hoogerhoide en mevr. Witte TEXELSE COURANT PAGINA 191 VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1981 1 vV a E«n lid van „Utde Kiss"luistert naar het spel van Wilhelmus Barnard. Het open podium van de muziek school trok maandagavond in de voor- ipeelzaal van de Oude Ulo een groot lantal jeugdige deelnemers. Het publiek lat ook voor het merendeel uit jongeren lesfond, werd getrakteerd op veel play- iack-acts en enkelen die ,,echt" een istrument bespeelden. Voor wie het \og niet wist, maar maandagavond naar Ie feestelijke avond is geweest zal het luidelijk geworden zijn dat de hard-rock \roep ,,Kiss" razend populair is bij de 'ijfde en zesde klassers van de lagere cho/en. Goede nummer twee bleek de iscomuziek met de daarbij behorende lansjes. Verschillende play-backers asseerden de revue waarbij de optre- hnden waarschijnlijk tot in den treure aar Top-pop filmpjes e.d. hebben •ekeken want de danspasjes zaten er idelijk in. Het jonge publiek had de ïeeste bewondering voor de twee Kiss nitaties. De ene groep had bijzonder eel aandacht aan schmink en kleding ^5 eschonken de andere Kiss-liefhebbers echten het meer in meezingen en op- itten van de zaal. De laatste groep Ronnie de Vries, Robert Daalder en eo-Kees de Vries) kreeg voor deze restatie de gouden fluit uitgereikt van Ie jury bestaande uit Jac. van Wolfe- en, Jannie Craanen, Betty Bakker en 'lias Hordijk. Zij hadden een moeilijke lak want tegenover het play-back ebeuren stonden optredens van heel lndere aard. De popgroep New Injec- <on bracht instrumentale muziek en een 'ertolking van het Bob Dylan nummer Al along the Watchtower". Wilhelmus larnard speelde op de vleugel en zong et Jiddische Hed „Schtil, di nacht is jsgesternt" van Modechai Gebirtig en lorbert Eelman speelde op de dwars zit de klompendans. Wim en Regina eiken speelden nagenoeg foutloos ierhandig twee werkjes van Dibelli op Ie vleugel. Zij kregen de tweede prijs; en zilveren fluit. Van Wolveren: ,,ln lite is dit niet te jureren en daarom ebben we maar gekeken naar de reacties uit de zaal op het gebodene. Wilhelmus Barnard en Norbert Eelman kregen een/olle vermeldingen. Het ge bodene bewoog zich dus op mm of meer muzikaal terrein. Er valt wat voor te zeggen om nog eens een dergelijke avond te organiseren waar uitsluitend live-muziek gebracht wordt, eventueel afgewisseld met voordrachten en ge dichten. De voorspeelzaal bleek er maandagavond sfeervol genoeg voor. De zon komt 1 oktober op om 6 40 uur en gaat onder om 18.18 uur. Maan: 28 sept N.M., 6 oktober E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 25 sept. 7.12 en 20.11 Zaterdag 26 sept. 8.17 en 21.06 Zondag 27 sept. 8.02 en 20.40 Maandag 28 sept. 8.42 en 21.10 Dinsdag 29 sept. 9.21 en 21.40 Woensdag 30 sept. 9.56en22.12 Donderdag 1 oktober 10.12 en 22.36 Vrijdag 2 oktober 10.32 en 22.54 Zaterdag 3 oktober 11.03 en 23.04 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De workshop lichte muziek, die aan staande zaterdag zou worden gehouden in de muziekschool, gaat niet door. De verwachte subsidie van de provincie is niet binnengekomen. Het is de bedoeling de workshop als nog op een later tijdstip te laten plaats vinden. De bazarcommissie van de Hervormde Gemeente Den Burg wil 6 november een bazaar houden, waar voor rommeltjes voor de rommeltjes- markt worden gevraagd. Ook bonnen van de koffie en margarine (Blue Band, Croma e.d.) zijn welkom, evenals nieu we resten wol en lapjes stof, kralen en speelgoed. Ook nieuwe dingen, die niet meer gebruikt worden, zijn van harte welkom. Voor het ophalen van spullen kan men bellen naar 2464 of 4082. Mensen die zelf iets willen maken maar niet weten wat, kunnen terecht bij Mevr. Weten, Warmoesstraat 34a, tel. 2411. Wat zou Texel zijn zónder het Toerisme? Dat we 's zomers 9% werklozen hebben en s winters 20% zegt als iets. Maar als bijna alle hotels, pensions, jeugdbedrijven, restaurants, eethuis jes, bars, dancings en de WV weg vielen, dan kwamen daar nog wel ca. 20% werklozen bij! En dén nog alle indirecte banen bij winkels, banken, aannemers, schilders, het gemeente huis, TESO enz. Dat kon nóg wel eens 15% worden plus nog vele positie- en inkomensverlagingen van de rest! Al met al kan men m.i. rustig stellen, dat 60% van de Texelaars het .financieel" hard tot zéér hard zou voelen! Dan is er óók nog een groep van 10 20%, die nu wél denken ,,Het zou mij niets uit maken!" Maar óók die zouden gauw ontdekken, dat hun kinderen .werke loos" waren, werden of bleven en geen zwembad of sporthallen of muziekschool hadden gehad. En dan nog al die mensen, die er werkeloze broers, zusters, vaders óf moeders bij kregen en/of het eiland zagen verlaten! Ik denk, dat hóóguit 10% er beter, óf gelukkiger op zou worden, maar dat wél 90% er licht tot zéér zwaar op achteruit zou gaan! En de allergrootste financiële" verliezer zou wel ,,De Staat" zijn, want die krijgt nu van zéér velen z'n B.T.W V.B., I.B en sociale premies, in plaats van WW's, huursub sidies, bijstanden enz. enz. te moeten uitbetalen. Wie krijgt nu de „Zwarte Piet" Goed, die toeristen vragen óók hun voorzieningen en geven dós extra kosten! Wat is nu logischer, dan dat ,,alle" vóórdeelhebbers, düs de Texelse gemeenschap en vóóral „De Staat" die betalen!? Maar néén hoor! Laat die „geldbrengende" toeristen dat dan óók nog maar, als een extra „Toeristenbe lasting" er bij betalen, bedacht de pro fiterende Texelse (gemeenschap) Gemeente en dan liefst nog wat „extra", voor wat „leuke dingen". En hoe krijg je dat geld het eenvou digst? Wél door alle logiesverstrekken- de bedrijven, die er toch al een nacht- register op na moeten houden, dan meteen óók maar te verplichten om één kwartje per gast per nacht te innen! (En dat werden er 2 en dat werden er 3). Zélf heb ik vaak tegen deze Toeris tenbelasting geprotesteerd. Want het is waanzinnig een geldbrenger te beboe ten, omdat hij het je komt brengen! En het is a-sociaal om een wandelend schoolkind precies evenveel te laten be talen als een dure asfaltverslinder! En het is dan wel helemaal onredelijk, dat een dure asfaltverslindende dagtoerist helemaal niets hoeft te betalen I Stel je toch eens voor, dat TESO zoiets dóldwaas zou doen en maar één gelijk bedrag zou rekenen per passa gier (zeg HO,-) en dan verder niets voor de fiets, óf de auto, óf de cara van-combinatie, die hij met zich meeneemt èn dat die TESO dan óók nog zou zeggen: als je nu een „dagretour" neemt, is zelfs alles gratis! Hardstikke gek hè?! Maar zo doet de „Toeristen belasting" toch maar wèlü! Waanzinnig I En wat krijgen die toeristen nu eigen lijk voor deze idiote belasting! Wel 4/5 gaat naar de „algemene middelen" en 1/5 naar „leuke dingen" voor de toe risten. (Ik citeer), „zoals tuinwallen, schapenboeten, aankopen musea e.d." Welnu, ik zelf zie dit meer als leuke dingen voor „Landschapszorg en CRM" en ik denk 90% van de toeris ten met mij, want dan zien ze óók nog eens wat van die belastingverslindende instanties terug! (Wat niet wegneemt dat ikzelf, zónder 1 cent subsidie, mijn terrein liet afgrenzen met ca. 150 m. tuinwal). Dós waar blijven nu die 3 a 4 ton „leuke dingen" voor de toeristen? Ik weet er wel een paar, méér die zijn allen van Staatsbosbeheer en niet van de gemeente! De volgende „Zwarte Piet" Maar gelukkig begint de Texelse (Ge meenschap) Gemeente die Toeristenbe lasting nu toch ook wat onredelijk en dwaas te zien en stelt voor die (in naam) te vervangen door „Bedden- geld". (Ik citeer weer) „De belasting zal straks bij de overnachtingsprijs zijn inbegrepen en is niet meer te herken nen, zodat de toerist ook niet meer weet hoeveel belasting hij betaalt I B en W vinden dat allemaal wenselijk en hechten vooral véél waarde aan de een voud van het nieuwe svsteem!" Maandagavond was het een beetje feest in zwembad Molenkoog. Badmeester Gert Pansier kon namelijk na het twaalfde zwemseizoen het 5000ste zwemdiploma overhandigen. Dat be tekent dat per zomer ruim vierhonderd mensen met goed gevolg zijn geslaagd voor het zwemdiploma A,B,of C. De 32 jarige Thea Witte-Smit uit Den Burg was degene die als 5000ste slaagde. Hier voor kreeg zij een bos bloemen. Vooral in de eerste jaren dat het zwembad open was hebben vele honderden kinderen en ouderen een zwemdiploma behaald. Maar ook nu blijken de lessen nog in grote behoefte te voorzien. De groep die maandag het diploma kreeg zijn de laatsten van dit seizoen. Onder hen bevond zich ook een oudere deelnemer n.l. de 69 jarige Th.M. Graaf. Bloemen waren er ook voor mevrouw N. Hooger- heide-Daalder want zij was maandag jarig. Een geslaagde was zo blij met zijn diploma dat hij het niet kon nalaten zijn instructrice met trainingspak en al in het diepe te gooien. Hieronder volgen alle geslaagden: E.H. van Lierop.L.A.J. van Beek, Jos Veeaer, Thea Witte, Truus Kuip, M.G.M Boerhorst-Jonkergouw, Thea Witte-Smit, Rita Smit-de Porto, Nanda van Leersum, Riniki Kloosterman, Hen- driek Vlaming-Heyboer, Nelly Eilers- Hillen, Th.M. Graaf, J.M.W. Drijver, Nancy Siebeling, M. de Graaf, Reijer Dijker, Paulus Verhagen, Willem Ver hagen, Hilie Oosterhof, Jennie Huis man- de Winter, Douwe Dijker, Karei J. Heetland, Anny Bruin-Hoogenbosch, Pieter Bas, Cornelis Koopman, Maartje Koopman, Nelia Vlaming, Heieen Bon- ne-Dros, Pieter Bakelaar, Cobie Bake- laar, A. Veltkamp, Cor Huisman. Olga Witte, Mark Bakelaar, Giel Witte, B H. Kuip.Tj. Sietsma-Mulder, S. Sietsma, P.H. Koorn-Wijgergangs, Neeltje Hoogerheide-Daalder, Daphne Oomens Afgelopen vrijdag hebben 59 Texelse kinderen meegedaan aan het afzwem men voor het A diploma en 68 voor het B-diploma. Alle kinderen zijn geslaagd. Voor het C diploma sprongen woensdag 29 zwemmers in het water die ook allen slaagden. De geslaagden zijn: Voor het A-diploma: Ronald Witte, Menno Schuyl. Mariska Paagman, Mar rit Welboren, John Witte, Mark Coss- lett, Martin Timmer, Peter Weijers, Joop Kayser, Paul Dekker, Arie Tim- ner. Rachel Barnard, Japhy Steenvoort, Markus Gersthagen, Kees Jaap Hin, Annie Dijkshoorn, Petra Dijkshoorn! Door Scouting Texel wordt zaterdag oud papier opgehaald in de Beatrix- laan en de straten van Noord-west Men wordt verzocht het papier voor half tien gebundeld aan de weg te zetten. De vereniging van Vrienden van het lard maakt het weekend van 10 en 11 ktober zijn jaarlijkse 2-daagse reis. aterdag gaat het naar Nieuw Vennep laarlemmermeer), waar een excursie 'ordt gemaakt naar paardenfokker en engstenopfokker Knoop. Gedurende weekeinde wordt verder een ezoek gebracht aan de renbaan van uindigt bij Den Haag, waar direc- iur Milders een rondleiding zal verzor- en. Vervolgens worden de koersen op '•uindigt bekeken. In Den Haag zullen "Tder diverse bezienswaardigheden op ultureel gebied worden bezocht In 'rband met hotelreserveringen [orden leden van de Vereniging van rienden van het Paard verzocht zich spoedig mogelijk op te geven bij tèvrouw Bakker-Witte, Diek 30, Den «om, telefoon (02226) 464. Op dit 1tes is ook nadere informatie te ïjgen. WOW# wa,, UO yttzsHMtyuttn. Rudy van de Wetering, Annelies van de Brink, Bart Barnard, Cindy van de Meer, Willem van Es, Erik Zwart, Petra Dijker, Marcel Barends, Stefanie van den Brink Grischa Kuhlman, Fride Witte, Alinda Boot, Dennis Everwijn, Nicole Smit, Greetje Kuipers, Erik Vonk, Linda Tim mer, Myra Dijker, Johanna Beekman, Patrick van Neerden, Martin Boogaard, Arjan Boon, Sandra van der Schans, Rianne Witte, Hendrik Broekman, Ma riska Martens, Tanja Huisman, Remko van de Belt, Diane Timmer, Matt Wes- terlaken, Minke Kramer, Sebastiaan den Boer, Bianca Witte, Aart Slegh, Stefan Smit, Arja Boon, Hans Kraay, Johan Meeldijk, Erik Ie Roux, Dennis Trauer- bach, Anita van der Star en Trudy Boersen. Voor het B-diploma: Danny Siebeling Marco Koorn, Donja Witte, Trudy Wuis, Patrick Boorsma, Arjen van der Knaap, Sjoerd Eelman, Evelien Boon, Arjan Kooger, Norbert Kager, Gretha Beijert, Majanka Trap, Jan Eelman, Anita Betsema, Karin van Arkel, Anja Witte, Frank Bakker, Colette Boks, Martine Kramer, Ruud Kager, Jerry van Heerwaarden, George Goudsblom, Flo- rian Parlevliet Yvette Nichols, Marco van Leersum, Jan Kikkert, Marco van Sambeek, Colinda de Vries, Robbert Eldering, Biem van der Vis, Martine Eelman, Dia Daalder, Lianne Dijker, Pieter Dros, Roland Kooiman, Yvo van Heewvaarden, Joris Jansen, Astrid van der Star, Ruben van Dalen, Frank Joos- ten, Petra van der Vis, Debbie Mosk, Joop Boekei, Edgar Klippel, Sander van Heerwaarden, Muriel Mast, Sandra Souwer, Astrid Witte, Wendy Schraag, Peter Beers, Annette Steenbruggen, Sven Groot, Jan Jacob Keijser, Martijn Eelman, Roland Boks, Jacqueline Kooi man, Shahana Kok, Diane Eelman, Johnny Ran, Esther Hut, Jacqueline van de Ploeg, Lilian Dijker, Nienke Postma, Fulco Zegel, Tjeerd Schoen, Sander Schouwstram Saartje van der Kooi, Andrea Keijser. Voor de C-diploma: Anchelique Mets, Petra Stam, Jan Eelman, Wim Eelman, Corina Timmer, Greta Vries wijk, Wout Koopmans, Eddy Maas, Annette Keijser, Roland Bakker, Annet te Boeker, Henk Hoogerheide, Richard Witte, Margret Prins, Betty Buren, Rudi Mets, Hans Eelman, Johan Gielies, Martin Cadee, Arnoud de Graaff, Paul Witte, Jan Kuiper, Niels Vinke, Anneke Wit, Stephanie Ie Noble, Samatha Koorn, Manon Momberg, Pieter de Haas. Ja ja, het is ook werkelijk een briljant idee; als die hardwerkende logiesver- strekkers het maar zó druk hebben, dat ze geen tijd hebben, om er doorheen te kijken! Want alléén omdat het toen maar één kwartje was, en omdat het zo „logisch eenvoudig" was, gingen de logiesbedrijven er toendertijd (zónder al te veel bezwaar) mee akkoord, dat zij dat dan voor de gemeente zouden innen! Hoewel het in feite al een lasten verzwaring voor hen was, want in feite ging hun totaalprijs per persoon per dag met ?0,25 omhoog. En dat is nu al f0,75 en dat is voor een kampeerboer derij al 25% op de dagprijs per kind! Nu wil de gemeente eigenlijk wel érg graag van deze doldwaze toeristenbelasting af. En nu gaat de gemeente de zaak omdraaien! Omdat die logiesbedrijven het bedrag eigenlijk tóch al zelf moesten opbrengen, moeten ze dat nu dan ook maar helemaal echt doen, in de vorm van een „Beddengeld"! Het is net alsof je tegen de Belastingont vanger, die dit geld „int" zou gaan zeggen: Wij gaan de Toeristenbelasting (TB), nu UB noemen en nó moet U die ook maar zélf gaan opbrengen! Gek hè? Terug met die „Zwarte Piet" En tóch is dét nu juist niet zo gek! Wij moeten inderdaad zéér duidelijk tegen de gemeente zeggen: „Het zijn Uw lasten, het is Uw onkostenpost, het is Uw tekort, niet het onze! Het zijn Uw „algemene middelen", die 1.3 miljoen tekort komen bij het afschaffen van die „onredelijke" toeristenbelas ting, waarvan alléén maar gezegd kan worden: Geld dat stom is maakt recht wat krom isl Het is Uw probleem heren gemeenteontvangers. En als U déér nu alléén de 10% logiesverstrekkers mee wilt opzadelen, dan pleegt U niet alleen grove discriminatie, maar óók nog zéér kortzichtige politiek! De logiesprijzen geven een toerist de eerste indruk van zijn vakantiegebied! Als die geheel onnodig omhoog gedre ven worden, komt hij niet! Als de café's duur zijn, drinkt hij wel op z'n kamer, éls de restaurants duur zijn, zorgt hij zélf voor z'n potje, als de winkels duur zijn brengt hij z'n spullen zelf wel mee. Maar hij moet eerst wél of niet komen I Dus wég met die „Zwarte Pieten" Hoe nu de gemeenteontvanger zijn probleem moet oplossen is zijn zaak! Ik kan wél enkele suggesties doen. Ga nu eens 10 jaar de stoelen tellen in alle niet-logiesverstrekkende Horecabedrij ven en voer fl0,- „Stoelengeld" in! Of ga nu eens 10 jaar lang alle perso neelsleden in winkels, banken, aanne mersbedrijven, het Gemeentehuis, TESO en de WV tellen en voer een „Personeelsgeld" inl Ik hóór ze nu allemaal denken: „Is hij nu helemaal!" Dus ook dét niet? Wét dacht U dan van de eenvoud van het volgende systeem; gewooon ca. 10% op alle Gemeente lijke belastingen? Wat, alwéér vele pro testen? Tja wat dan? Welnu, ga eerst wat bezuinigen en intussen nog eens héél goed met „De Staat" praten, want Shell krijgt al f27 000.000, voor een investering van /80.000.000, voor 200 300 ar beidsplaatsen en als de EEG-commissie niet geprotesteerd had, zelfs nóg meer I Lukt dat wéér niet, ga dén nog eens met de TESO praten, of die nu niet voor de „echt leuke dingen" van 1/5 tot 1/10 z'n prijzen met 10£t kan verhogen? En voor het tekort op de „algemene" middelen dén maar een paar procent op alle Texelse belastin gen, want we profiteren héést allemaal en bovendien zijn die belastingen voor de bedrijven toch al hoger dan voor de Burgers. En Texelaars Inu van mijn kant óók wat ondeugend") die bijbelasting kan dén in ieder geval verlaagd worden met de kosten van 2 a 3 (véél overwerk makende) TB ambtenaren! Verder geniet de toerist maar 15 dagen van Texel en U allen, 350 dagen! R. Kamstra, Strijbosstraat 10, De Koog P.S. Beschouw dit nu maar, als de „discussienota" van een ex-logiesver- strekker, die dus wèl tijd heeft, maar niet van „Zwarte Pieten" houdt I Ligging schietterrein C 52°52,5'N - 4°42,8'E. In het tijdvak van 1 tot en met 30 oktober 1981 zullen, op werkdagen van 08.00 tot 18.00 uur, van bovenge noemd terrein schietoefeningen worden gehouden met lichte luchtdoelartillerie. De onveilige afstand is tot 14.000 meter. Op maandagmorgen en vrijdagmiddag wordt niet geschoten.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 7