Zwembad dicht met gevarieerd feest ssagr; Qrocn TwarL- Texels in het harL, r Veel Waalders tegen parkeerplaats aan de Langwaal Geanimeerde hoorzitting bestemmingsplan Diefstal vakantiebonnen Staart gestolen 900 vreemde auto's op Texel Volgend jaar catamaran Waddenrace? Texel reageert op structuurschema landschapsparken Kees Schelling spreekt in RSG Mysterieuze autobrand Zondag leek het erop dat de Zwem- club ZPC TX 71 echt blij was dat het zwembad Molenkoog voor het laatst in dit seizoen open was. Een badkuiprace, onderwaterzwemmen, dammen en schaken en muziek van de fanfare KTF/DEK zorgden er onder andere voor dat het een feestelijke openings manifestatie leek. Zondag was echter de laatste dag en de zwemclub kon niet veel anders doen dan een „werve lend" sluitingsprogramma bieden. Ook dit jaar zijn ze daar uitstekend in ge slaagd. 's Morgens werd begonnen met een waterpolowedstrijd ZPC TX 71- tegen Oude Veer uit Anna Paulowna. De Texelse zwemmers hebben nog niet veel ervaring en daar wist Oude Veer uiteraard van te profiteren, hetgeen in de uitslag 1—7 voor de overkanters duidelijk naar voren komt. Tegelijkertijd werden opde wal andere sportieve prestaties geleverd. De pupillen van de dam- en schaak clubs uit Oosterend en Den Burg traden tegen elkaar in het strijdperk. Op het grote damveld van het zwembad (vier bij vier meterl werden ook wed strijden Den Burg-Oosterend gespeeld. Het kampioenschap onderwaterzwem men bleek een spectaculair onderdeel. Ononderbroken zwom Petra van der Vis 62 meter onder water en hiermee kan ze zich Texels kampioene noemen. Robert van Boven werd met 58.60 meter een goede tweede. Bij de jonge ren werd Maarten Dijker eerste (45.40 meter) en Mirjam Gerritsen tweede (20.20 meter). Kunstzwemmen Een hoogtepunt van het zwemfeest was ongetwijfeld het optreden van de kunstzwemvereniging „De Meeuwen". Een voor Texel nieuwe vorm van zwemmen, die door de omstanders te recht „jazzballet in het water" werd ge noemd, De meisjesgroep „The Bathing Beauties" van deze vereniging gaf een twintig minuten durende show. Er werd gezwommen op muziek van Johan Strauss. Door het maken van allerlei figuren werden de verschillende mogelijkheden in deze sport getoond. Twee keer werd door twee meisjes een zogenaamd „duet" gezwommen. Het betrof hier Nederlandse jeugdkampioe nen die op gracieuse wijze het uiterste van kunstzwemmen toonden. Er (Lees verder op pagina 5) Bij een aannemersbedrijf in De Cocksdorp is in de nacht van don derdag op vrijdag voor een groot bedrag aan vakantiebonnen gesto len. De dieven verschaften zich toe gang tot het kantoor door een raampje aan de achterzijde te force ren. In een kistje in een bureaulade vonden ze f575,— en een sleutelbos. De sleutels bleken op de kasten in het kantoor te passen, waarin zich de vakantiebonnen bevonden. De ■estolen bonnen vertegenwoordi gen een waarde van f3600,47. Een inwoner van Oosterend heeft bij de politie aangifte gedaan van het feit dat onbekenden de staart van zijn pony hadden afgesneden. Het dier liep in een weiland achter hotel Nieuw Breda. De staarten diefstal moet in de nacht van dinsdag op woensdag zijn gebeurd. TE X ELSE'S'1 COURANT RpH^rtipHarrv Ho fïraaf *7C *-i /nonnm - Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988 r-r" 1,1.1 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. v_/ Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. 96e JAARGANG NR. 9614 DINSDAG 29 SEPTEMBER 1981 meentebestuur voor bepaalde zaken ter verantwoording te roepen. J. A. Swee- re hekelde de geringe zorg die de ge meente aan de perken in De Waal be steed. „Op sommige plekken staan bankjes maar daaronder is het onkruid zo hoog opgeschoten dat de mensen met hun kont in de brandnetels zitten. Er wordt geen moer aan gedaan, het is een grote rotzooi", zei hij. Verder klaagde Sweere erover dat 's zomers de openbare papierbakken in De Waal niet tijdig geleegd worden waardoor de rommel op straat terecht komt. Hij vond dit des te vreemder omdat 's winters (lees verder op pagina 2) Het aantal niet-texelse auto's dat zich op het eiland bevindt bedroeg gisteren bijna 900 tegen 700 op dezelfde datum vorig jaar. Enkele dagen eerder was de stand precies gelijk aan die van vorig jaar. Verwacht wordt dat het aantal tot het begin van de herfstvakanties ge staag blijft afnemen. De herfstvakantie belooft drukker te worden dan vorig jaar. De VVV heeft zeer vele aanvragen voor deze perioden te verwerken. Een probleem daarbij is dat men geen juist inzicht heeft in de beschikbare vrije accommodatie, omdat nog maar weinig leden aan de oproep gehoor hebben gegeven om daarvan opgave te doen. Op de nalatigen wordt daarom het drin gende beroep gedaan alsnog contact op te nemen met de VW. Het gaat om alle accommodatievormen, behalve kampe ren. In De Waal is men het er nog niet over eens of de groen strook tussen het Wagenmuseum en dorpshuis Do Wielewaal gebruikt moet worden om er een parkeerplaats van te maken. Dat bleek donderdagavond tijdens de hoorzitting over het be stemmingsplan De Waal, die in het dorpshuis werd gehouden. In dit bestemmingsplan heeft de gemeente het parkeerterrein- tje meerdere functies toebedacht. Overdag zouden bezoekers van het Wagenmuseum hun auto's er kunnen zetten en 's avonds de bezoekers van het dorpshuis. Het terreintje zou plaats kunnen bieden aan zo'n twaalf auto's. J. Beumkes liet op de hoorzitting weten dat hij het een „heel gedoe" vond: alle auto's, die over het smalle weggetje naar het parkeerterrein zouden moeten rijden. Verder was hij van mening dat een tereintje voor slechts 12 auto's de parkeerproblemen in De Waal niet zou oplossen. Over het feit dat het geplande terrein vlak bij de school ligt zei hij: „Eerst hebben we er van alles aan gedaan om het verkeer bij de school weg te krijgen en nu trekken we weer verkeer naar de school toe. Het parkeren in De Waal is deze zomer aardig opgelost. Ik liep vanochtend om kwart voor acht door het dorp en zag één auto in de straat. En dat had niet eens gehoeven". S. Plaatsman was het niet met Beumkes eens. Hij zei dat de school in De Waal misschien over een jaar al dicht is en de verdere door Beumkes naar voren ge brachte bezwaren vond hij overbodig. ,,We hebben in dat deel van het dorp een museum, een kerk, een school en een dorpshuis. Het is niet meer dan logisch dat je dan ook voor goede Door het bestuur van de Kustzeil- vereniging Westerslag wordt gewerkt aan plannen voor de catamaran-zeilrace langs de Wad deneilanden. Het moet een race van vijf i zeven dagen worden, waarbij de eilanden Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog moeten worden aangedaan. De start is bij Texel. Enkele leden van het bestuur denken dat de race het beste volgend jaar september gezeild kan worden. „Het zijn nog zeer voorlopige plannen", aldus Han Bakker van de Kustzeilvereniging Westerslag. Om de meningen bij insiders en betrokkenen te peilen is Inmiddels een brief verzonden naar da gemeentebesturen van de andere waddeneilanden, de kustwacht en collega-zeilers in het land. Op deze brief zijn de eerste positieve reacties binnen. Reden voor het bestuur om 1st Waddenrace-plan vrijdagavond voor te leggen aan de leden van de Kustzeilvereniging. parkeervoorzieningen moet zorgen." De opmerking die Plaatsman maakte over het verdwijnen van de school schoot bij Beumkes in het verkeerde keelgat. „We moeten eerst als Waal ders met elkaar vechten voor het be houd van de school. We moeten er zeker niet bij voorbaat van uitgaan dat die school dichtgaat", merkte hij op. T. Mulder van de afdeling ruimtelijke ordening zei dat hij het met Beumkes eens was dat het terreintje aan een vrij smal straatje is gepland, maar anderzijds verwachtte hij geen hoge verkeersin tensiteit door het terrein. Het gaat om slechts 12 auto's die in de meeste gevallen langere tijd zullen blijven staan. „DeWaaliseenactiefdorp.ookophet gebied van toneel en dergelijke. Dan moet je de bezoekers ook ergens de gelegenheid bieden om te parkeren. Verder is iedereen het er natuurlijk over eens dat de school moet blijven, maar de vraag is of dat werkelijk kan", zei hij. Zeer verbaasd toonde Peter Smit zich over de plannen voor het parkeerterrein. „Ik ben al enige tijd in onderhandeling over aankoop van een deel van de grond, waar wij een moestuintje heb ben. Het gemeentelijk grondbedrijf heeft daar geen bezwaar tegen", zei Smit. Volgens hem gedraagt de ge meente zich „als een stier in een klein mooi porceleinkastje" als het parkeer terrein in De Waal doorgaat. „We hebben in De Waal schitterende panden met prachtige kappen. Dit aantrekkelijke beeld wordt verbrokkeld door dat par keerterrein. Andere Waalders hadden al eens voorgesteld een wandelroute door het dorp te maken. Als je daar een parkeerterrein maakt, is dat niet aan trekkelijk meer. Het bezoek aan het Wagenmuseum is niet toegenomen. De mensen die er komen kunnen best aan het begin van de Langwaal parkeren", zei Smit. Hij stelde vast dat er bij activiteiten in de Wielewaal nooit sprake is van parkeerproblemen. „Ik woon nu twaalf jaar in De Waal. Eerst bij de school, later kwam het dorpshuis erbij. Nu krijgen we ook nog een parkeer terrein bij ons huis. Dat trekt niet alleen auto's maar ook gemotoriseerd verkeer aan. We weten uit het verleden wat dat voor ellende kan geven. Wanneer er op Texel ooit een rotonde wordt gemaakt is er in het midden misschien een plekje waar de gemeente een huis voor ons heeft", zei Smit cynisch. Zendingswerk Burgemeester J. Engelvaart die als voorzitter van de hoorzitting fungeerde zei dat hij contact op zou nemen met het gemeentelijk grondbedrijf over de toe zegging dat Smit het betreffende stukje grond kan kopen. „Ik moet enig zen dingswerk verrichten." Over de wan delroute die door een aantal Waalders was gesuggereerd tijdens een hoor zitting over verkeer, merkte T. Mulder op dat deze toch al moeilijk te realiseren is, omdat die „doodloopt" op particuliere tuinen. De heer Lap uit Den Hoorn was op de hoorzitting aanwezig als be stuurslid van het agrarisch museum. Hij vond dat bekeken moet worden of het terreintje werkelijk nodig is. In de volgende vergadering van het bestuur van het Wagenmuseum zal aan dit punt aandacht besteed worden. Jeanette Klaver zag het parkeerterrein toch wel als oplossing vooral bij acti viteiten in het dorpshuis, maar Marijke van de Meent vond het zonde. Ze vond het veel te makkelijk om zomaar te zeggen dat het stukje groen bestraat moet worden zodat de bomen ver dwijnen. Ook wanneer voor een aan bouw van het Wagenmuseum bomen gekapt worden zou ze dat een verlies vinden. „Onlangs is er een zieke iep gekapt. Waarom is daar niet opnieuw een boom neergezet?", vroeg ze. Bur gemeester Engelvaart beloofde dat dat zal gebeuren, maar je kunt nu eenmaal niet op ieder tijdstip in het jaar bomen planten. Brandnetels De discussie ging hierna niet meer specifiek over het parkeerterreintje, maar meer in het algemeen over de groenvoorzieningen in De Waal. Zoals dat vaak het geval is bleek een hoor zitting over ruimtelijke ordening ook nu een prachtgelegenheid te zijn het ge- ,,Er bestaat onder de zeilers behoefte san avontuurlijke races, naast de in middels nationaal befaamde Ronde om Texel. Het driehoekje varen voor de rust is voor veel mensen niet genoeg", aldus Hans Bakker op onze vraag «raarom „Westerslag" een tweede Jrote zeilrace wil organiseren. Vooral het aspect veiligheid zal in ïen race, die waarschijnlijk een week Jaat duren in een vrij uitgestrekt gebied $n stevig woordje gaan meespreken. ,We zullen natuurlijk lang niet zoveel loten kunnen gebruiken als bij het ondje om Texel", aldus Bakker. Er wordt dan ook gedacht om in eamverband te gaan zeilen met vijf of Ine boten. Alleen tussen zonsopkomst in -ondergang zou dan gezeild kunnen vorden. De gemeente Texel heeft inmiddels lositief op het idee gereageerd. In amenspraak met de leden en de offi- tële instanties zal de komende maanden het een en ander uitgewerkt 'orden. De ledenvergadering van de kustzeilvereniging, waar over het raddenraceplan gediscussieerd zal torden, wordt vrijdag gehouden in ^Rebecca te De Waal en begint om utt stutrje grond tussen het Wagsnmuseum en hm dorpshuis was door de gamoanta als pariteartarroin bestemd. Niet iedereen was het daarmee U.00 uur. eens. Bij het ministerie van CRM is het structuurschema voor de nationale Landschapsparken gereed gekomen. De gemeente Texel wil zo snel mogelijk op dit structuurschema reageren om de mogelijkheden en gevolgen voor het eiland te bespreken. Op korte termijn zal in De Haag een gesprek plaatsvinden tussen de gemeente en de verantwoor delijke staatssecretaris. Cees Schelling, de voorzitter van de voedingsbonden FNV, spreekt vrijdag avond 2 oktober in de aula van het gebouw van de Rijksscholengemeen schap. De avond is gratis voor iedereen toegankelijk en begint om 20.00 uur. Zaterdagavond omstreeks half elf brandde een op het erf van de heer A. Camfferman aan de Hoofdweg in Eierland, staande auto, een zes jaar oudelelijke eend", geheel uit. Het was een geleende auto, die die middag voor het laatst was gebruikt en op het erf geparkeerd. Tijdens het kijken naar de televisie werd de aandacht van de bewoners getrok ken door een lichtschijnsel voor het raam. De auto bleek in lichterlaaie te staan. De brandweer werd ge waarschuwd, maar de wagen was niet meer te redden. De technische recherche van de rijkspolitie zal trachten de oorzaak van de brand te achterhalen. Kortsluiting hoort tot de mogelijkheden. Op de foto brandweerlieden uit Den Burg en De Cocksdorp bezig met het doven van de laatste vuurresten.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1