Cjt'ocn ^warL- Jexels in het harL, Jaarverslag „De Bolder" Orderportefeuille sociale werkplaats wordt dunner i Minister onthult dijkmonument „EENS GEGEVEN BLIJFT GEGEVEN BLIJFT U DUUR RIJDEN OF KIEST U EEN MERCEDES-BENZ BESTELWAGEN. BEL: 02220-2345 -c (i it Gifslang op camping Burgemeester Visser van Vlieland over „Ellen stenen": ww Houtdiefstal met betaling Weer staart gestolen „Geef Max de zak" Kies het zekere voor het onzekere... kies Mercedes-Benz X> 96e JAARGANG NR. 9617 TEXELSE VRIJDAG 9 OKTOBER 1981 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. ,Het blijkt steeds moeilijker om voor de zwakkere groepen werknemers in De Bolder geschikt werk te vinden waarbij ook een goede afzet gegarandeerd is. We zoeken naar mogelijk heden voor ander werk dan het maken van molentjes", dit zei burgemeester J. Engelvaart als voorzitter van de WSW-advies- commissie bij de toelichting van het jaarverslag 1980 van de sociale werkplaats De Bolder. Dit jaarverslag kwam dinsdag avond ter sprake in de vergadering van de commissie welzijns zaken. „De Bolder" vormt met een dunnere orderportefeuille geen uitzondering op het landelijke beeld in deze sector. „Wij draaien over het algemeen zelfs nog gunstiger", aldus de burge meester, die naast de teruggang van de economie ook als oorzaak aanvoerde dat er een 'gigantisch' leger thuiswerkers bostaat, vooral in België, die een geduchte concurrent blijkt van de sociale werkplaatsen. „Dan praten we over verschillen van kwartjes. Maar juist in deze sector wordt elk kwartje erg be- langrijk", aldus waarnemend directeur C. Hoogerheide. Andere sectoren van De Bolder zoals I' Ie meubelmakerij en de boekbinderij A lebben nog genoeg orders. Alleen de j| nolentjes-montage afdeling kan in de ff oekomst in de problemen komen. ,,We I Een merkwaardige vondst werd gedaan op de camping De Bonte Koe van de gebroeders Witte in Gerritsland: een levende gifslang. Het was een jong exemplaar [30 cm lang) van de licht giftige Hagedis slang, die in het Middellandse Zee gebied thuishoort en bijna twee meter lang kan worden. Het dier verkeerde in goede gezondheid, maar zou het op Texel niet lang hebben volgehouden omdat het lagere temperaturen niet kan ver dragen en ook het hoofdvoedsel [hagedissen] moet missen. De heer Witte heeft de jonge slang bezorgd bij het Natuurrecreatiecentrum; vandaar is het dier overgedragen aan een vereniging van reptielen houders in Den Helder. De her komst van de slang is een raadsel. Het is mogelijk dat het dier is ontsnapt uit een terrarium of dat een vakantieganger er zich van heeft willen ontdoen, zoals ook wel gebeurt met schildpadden. kunnen de mensen nog aan het werk houden, maar zoeken wel naar andere mogelijkheden" aldus Hoogerheide. Zo Is bekeken of er geen werk te vinden is in de plasticverwerkende industrie. Gebleken is echter dat dit niet toege- juigd wordt door de arbeidsinspectie en artsen omdat het werken met bepaalde stoffen schadelijk kan zijn. Engelvaart: „Dan vind ik niet dat je dat kan maken, al levert het werk op. Het gaat om de mensen in je werkplaats". C. Hooger heide vond het voordeel van een periode van rustige productie dat de directie meer aandacht aan vorming en scholing van de medewerkers kan besteden. „Het sociale rendement is bij ons minstens zo belangrijk". Vorig jaar is de mogelijke nieuwbouw of verbouw van De Bolder uitgebreid ter sprake gekomen in de commissie wel zijnszaken. Schilling vroeg hoe het met de plannen staat. Engelvaart antwoord de dat er vrij veel tijd is uitgetrokken om de plannen te beoordelen. „De directie had wel bepaalde ideeën maar de werknemers waren nog niet gehoord. Dat is het afgelopen jaar intensief gebeurd". Met alle WSW-ers heeft een gesprek plaatsgevonden waarbij wen sen en ideeën geuit konden worden. Daarbij kwam, volgens de burgemee ster, naar voren dat de verschillende afdelingen voldoende ruimte hebben. Wel wilde de meerderheid de receptie van het gebouw veranderd hebben. Ook is een houtstek, een goede huisvesting voor de buitendienst (plantsoenen dienst), een fietsenstalling en een gron- Het monument ter herdenking van het op Deltahoogte brengen van de hxelse Waddendijken zal op 3 november, wanneer minister Zeevalking van ërkeer en Waterstaat naar Texel komt, worden onthuld. Dit kon dijkgraaf 1. Roeper Pzn dinsdagavond tijdens de vergadering van het Waterschap lexel meedelen. Roeper zei dat het aanvankelijk in de bedoeling lag om het nument pas in het voorjaar te plaatsen. Dan namelijk worden de voltooi- dijken overgedragen van Rijkswaterstaat aan het Waterschap. Door het :oek van de minister is het onthullen van het monument vervroegd. Het nument wordt gemaakt door de Texelse kunstenaar Harry Tielemans. 'oor hij er mee aan de slag ging heeft de commissie waarin onder meer andbouworganisaties vertegenwoordigd waren en die in mei werd geïnstal- 1, zich met het monument beziggehouden. Het zou gebruikelijk zijn om het nonument neer te zetten op de plaats 'aar de laatste handelingen aan de ijken verricht zijn", zei Roeper, „maar lan zou het achter de Schorren in het nidden van de Eendrachtdijk komen te itaan. Dat is niet zo'n aantrekkelijk »unt, omdat het moeilijk te bereiken Het monument zal nu geplaatst (rden op het punt waar de Eendracht ansluit op de zeedijk van de Eierlandse ilder bij De Cocksdorp. Het is de be- oeling dat minister Zeevalking zelf het ^^eeld onthult. I Alle mensen die rt >oi Tl an Oil het verleden als heemraden of hoofdingelanden betrok ken zijn geweest bij de verschillende waterschappen op Texel ontvangen binnenkort een herinneringsbord. De borden zijn door de provincie ter be schikking gesteld als herinnering aan de reorganisatie van de waterschappen. „We hebben de bordjes en ze zullen officieel uitgereikt worden. Ik zeg het maar even, want in sommige water schappen in Noordholland zijn ze al uit gereikt. Dat de mensen hier niet denken: we krijgen geen bordje, ze eten er daar zeker zelf van aldus Roeper. dige opknapbeurt nodig. „Er is veel achterstallig onderhoud en het gebouw moet voldoen aan de brandpreventie", aldus Engelvaart. Deze plannen zullen verder uitgewerkt worden. Schilling vroeg of er toch niet een groter plan gerealiseerd kan wor den. Engelvaart: „Een dergelijk plan heeft niet de instemming van de wer kers, dus is het ministerie van Sociale Zaken er ook niet voor". Overleg D. Welboren vroeg hoe het stond met het overleg en de problemen die in het verleden gerezen zijn binnen De Bolder. Engelvaart zei dat een discussie aan de gang is over het functioneren van de directie, er wordt van daaruit gewerkt aan een plan tot overleg tussen werkers, leiding en andere betrokken instanties. De burgemeester zei dat de raad hier over, binnen enkele weken, een uitge breider verslag krijgt. Den Haag „Ik vind dat het college feller moet zijn in het streven om speciaal onderwijs op Texel te krijgen. Ga naar Den Haag". Dit zei D. Schilling n.a.v. de schriftelijke beantwoording van zijn eerder gestelde raadsvragen over de toekomst van het Buoonderwiis op Texel. Wethouder Blanken verwoordde nogmaals dat het college vasthoudt aan het oude stand punt; op korte termijn starten van een dependance van de Kompasschool en daarnaast blijven streven naar een school voor speciaal onderwijs. „Er gaan nu busjes en taxi's met kinderen naar de kompasschool. Mooi dat het kan maar deze kinderen moeten zo snel mogelijk weer op Texel les krijgen", aldus Blanken. Het gesprek met de minister van onderwijs achtte Blanken in dit stadium niet nodig. Hij verwees hierbij naar de pas gevormde werkgroep voor speciaal onderwijs die dan eerst de wens voor een speciaalschool goed met argumenten moet onderbouwen. „We moeten beslagen ten ijs komen" aldus Blanken. Het college is bezig met een „voor ontwerp subsidieverordening specifiek welzijn". De huidige subsidieverorde ning voldoet niet helemaal aan de eisen van bestaande rijksbijdrageregelingen en een aantal sectoren zoals het jeugd werk en het peuterspeelzaak werk wa ren nog niet in een subsidieverordening geregeld. Het lijvige voorontwerp werd dinsdagavond door de commissieleden doorgenomen waarbij vooral gefiloso feerd werd over de kortingen die moge lijk door regeringsbezuinigingen door gevoerd moeten worden. Ambtenaar van culturele zaken, G. Oskam, bena drukte dat de nieuwe regeling de raad meer zeggenschap geeft. „Als een bepaalde sector gekort wordt door Den Haag, dan mag de raad het geld binnen die groep aan de hand van het jaarpro gramma verdelen". Verder zei hij dat de verordening zo min mogelijk bureaucra tisch is. Andere gemeenten verplichten Vlieland ziet geen enkele reden de uit de Texelse Waddendijk afkomstige stenen, waarover Cor Ellen in verschillende raadsver gaderingen vragen heeft gesteld, terug te geven. Op verzoek van Vlieland werden de stenen vorig jaar door het Waterschap Texel naar Vlieland gebracht. Het gaat om historische stenen die afkomstig zouden zijn van het in 1740 door de zee verzwolgen dorpje West Vlie land. Voor het dorpje geheel in zee verdween zouden Texelaars er stenen hebben weggehaald om de dijk ten noorden van Oudeschild mee te verstevigen. In verschillende raadsvergaderingen heeft Cor Ellen gemeld dat de stenen volgens hem niet van Vlieland, maar van de Belgische stad Gent afkomstig zouden zijn. Cor Ellen neemt het het waterschap kwalijk dat deze de stenen naar Vlieland heeft ver scheept en vindt dat ze onmiddelijk terug moeten. „Desnoods op kos ten van de dijkgraaf", zei hij tijdens één der laatste raadsvergaderingen Burgemeester Visser van Vlieland ziet echter geen enkele reden om aan te nemen dat de stenen niet van Vlieland zouden komen. Ze worden op het ogenblik onderzocht door een medewerker van het Friese Museum te Leeuwarden, die hoopt de ware herkomst te kunnen vast stellen. „Ellen kan er zoveel over zeggen, maar we willen de stenen eerst onderzoeken. De stenen zijn in goed overleg met het Water schap Texel naar Vlieland gebracht. Ook in het boek 't Landt van Texsel van Van der Vl/s wordt gemeld dat de stenen oorspronkelijk uit Vlie land komen. Er is niets onoorbaars gebeurd. We zullen eerst het onderzoek van het Friese Museum afwachten", aldus de burgemeester van ons buureiland. De burgemeester wist desge vraagd te melden dat Vlieland een zeer goede bestemming heeft voor de stenen. Ze liggen nu op het terrein van de Vlielandse strand vonderij maar na het onderzoek zullen de stenen naar het Cultuur Historisch Museum worden ge bracht. Ze zijn met hun omvang van ongeveer twee meter in het vierkant te groot om in dit museum ten toon te stellen, maar erachter is een tuin waarin ze uitstekend tot hun recht komen. Eén en ander is dus in strijd met de bewering van Cor Ellen dat ze op Vlieland niet zouden weten wat ze met de uit de Texelse dijk afkomstige stenen zouden moeten doen. ."jyy verenigingen jaarprogramma's in te die nen, maar Texel gaat werken met een bescheiden enquêtelijst waarop de clubs wensen voor het komende jaar kenbaar kunnen maken. Over de gelijkstelling van huisvestingskosten professioneel en vrijwilligers jeugdwerk werd geen com mentaar geleverd. A. Rienstra zei dit „speciale" punt eerst nog met zijn fractie te willen bespreken. „We komen er in de raad wel mee". Degenen die bezwaar hebben gemaakt tegen het meer jaren plan sociaal-cultureel werk zullen in een speciale commissieverga dering op maandag 26 oktober worden gehoord. Structureel „De werkloosheid op Texel wordt steeds meer structureel. De verschillen tussen zomer en winterperiode worden steeds kleiner" aldus projectleider J. Brandenburg in zijn toelichting op het jaarverslag 1981 en het MZW activi teiten programma 1982. De directeur van de sociale dienst, C. van Trigt, beaamde dit. „Met onze werkloos heidscijfers zitten we boven de lande lijke trend en zijn we te vergelijken met een probleemgebied als Amsterdam. Op het moment staan er bijna 400 werklo zen ingeschreven bij het arbeidsbureau. De directeur van de sociale dienst kon ook, voor het eerst, cijfers noemen over het aantal WAO-ers op Texel. „Meer dan 300 mensen zijn volledig arbeidson geschikt en er zijn bijna honderd WAO- ers gedeeltelijke arbeidsongeschikt". Deze getallen bleken iets lager te liggen dan de landelijke cijfers. De commissieleden waren het er dan ook over eens dat het MZW project helaas bestaansrecht blijft hebben. D. Wel boren vond echter dat de opvang van werklozen wel de aandacht van het college heeft maar dat er weinig verno men wordt over de plannen om de werkloosheid terug te dringen. „Aan die kant moet ook gewerkt worden. Kom eens met plannen", zei Welboren tegen de wethouder. Deze antwoordde da( oplossingen of ideeën om werk te scheppen niet voor het oprapen liggen. Aftasten Wat betreft het jaarverslag trokken de commissieleden de conclusie dat, hoe wel de cursussen goed zijn aangesla gen, het aftasten blijft van de wensen van de werklozen. Aangeraden werd een zo breed mogelijk pakket met mogelijkheden te bieden waarin steeds de minst bezochte activiteit afvalt en door iets anders wordt vervangen. K. Barendregt vroeg of het project met het grote percentage huisvrouwen dat deelnam aan de cursussen, niet aan zijn doel voorbijschoot. Spanning J. Brandenburg en Th. van den Berg antwoordden dat veel huisvrouwen in principe ook werkzoekend zijn maar zich niet laten inschrijven op het arbeids bureau. „Ze hebben toch geen kans". Bovendien werd die deelname gunstig geacht voor de openheid en publiciteit van het project. Jan Brandenburg: „CRM is van menig dat deze groep aan werklozencursussen mag deelnemen en subsidieert dat ook volledig. Dan gaan wij ze niet uitsluiten". Van den Berg had een ander argument: „Het kan voor een werkloze prettig zijn als hij zijn vrouw eens mee mag nemen. Dat kan misschien spanningen in het gezin oplossen". Blanken vroeg naar de kri tiek die was geuit op het niet aan nemen van klusjes door het project. „Er wordt jullie ven/veten niet te reageren". Brandenburg ontkende dit. „We doen altijd afbericht als iets niet kan of er niemand voor een klus is te vinden. Het is echter voorgekomen dat mensen buiten ons om verkondigden: we sturen wel een paar werklozen". Rien stra vroeg wat voor klussen er zoal werden gedaan. Jan Brandenburg: „Eerst zoeken we klussen en dan proberen we er mensen bij te zoeken". Er wordt vooral „werk" verricht bij mensen die worden voorgedragen door het maatschappelijk werk of de bejaar denorganisaties. „Met deze gevallen treedt je niet naar buiten" aldus Brandenburg, „en het blijft steeds balanceren: kan dit wel en kan dit niet met het oog op concurrentievervalsing" Evenals vorig jaar blijkt er geen zeker heid te zijn of CRM wederom het nu gevraagde bedrag (170 mill) zal subsi diëren. „Subsidie komt er vast wel maar hoeveel is niet bekend" aldus Oskam. Onbekenden hebben in de nacht van dinsdag op woensdag bij een woonhuis aan de Ruyslaan in De Koog een partij houtblokken gesto len. De dieven hadden als tegen prestatie een bankbiljet van vijf gulden achtergelaten. Of dit bedrag de waarde van het hout dekt, is twij felachtig. Belangrijker is dat de vrouw bij wie het hout werd gestolen zelf niet in staat is hout te zagen en daarom door de diefstal nogal gedupeerd is. Voor de tweede keer in korte tijd hebben onbekenden een ponystaart gestolen. Dit keer werd zeventig centimeter afgeknipt van de staart van een pony die bij de Oosterender- weg liep te grazen. Op verzoek van de organisatie herin neren wij nog even aan de actie „Geef Max de zak" die dinsdagmiddag a.s. wordt gehouden. Om drie uur starten de bestelauto's om langs alle Texelse straten en wegen de zakken afgedankte kleding op te halen. Vanaf dat tijdstip moeten de zakken dus aan de weg staan. Voor het ophalen is veel tijd nodig, zodat het tot in de avond kan duren voordat de bestelauto langs komt. Naast bruikbare,afgedankte kleding zijn ook dekens, gordijnen en andere textiel welkom, ook als het vodden zijn. Ook schoenen zijn zeer gewildl leder wordt verzocht gebruik te maken van gewone plastic huisvuilzakken. Om ver warring te voorkomen is het goed om op hetzelfde tijdstip geen zakken vuilnis aan de weg te zetten. Maak de zakken kleding herkenbaar door ze dicht te binden met een kledingstuk of er een stuk kleding uit te laten steken, zoals wordt getoond in de advertentie elders .in deze krant. Omdat de organisatoren en uitvoer ders geen kosten in rekening brengen, heeft de actie een hoog „rendement". Vorig jaar werd op Texel 30 ton ingeza meld. Van de opbrengst konden acht rheumapatienten worden uitgezonden naar Badgastein. Met spanning wordt afgewacht of het ook dit jaar zal lukken dit zeer goede resultaat te bereiken, leder wordt dan ook opgerfoepen om tijdig zijn garderobe, zolder e.d. te inspecteren op aanwezigheid van schoeisel en kleding die gemist kan worden voor dit goede doel. (Advertentie I.M.)

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1