Cjrom c2wartsjexels in het harL, UDI ziet terug op groot succes Eénacterfestival jaarlijks evenement? Alleen bij status Landschapspark' meer CRM-geld Spaarvarkens gestolen 229,- Schade aan kust valt mee leddingboot voer uit f „Texelstroom" 'logeerde' in Den Helder 96e JAARGANG NR. 9618 TEXELSE DINSDAG 13 OKTOBER 1981 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Het éénactersfestival dat zaterdag in Den Burg werd gehou den ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Rederij kerskamer DDI was een groot succes en maakt dan ook kans om een jaarlijks terugkerend evenement te worden. Het gebo- dene was overwegend van goede kwaliteit, al liep het drama tisch gehalte van de diverse bijdragen zeer sterk uiteen waar door veel werd verlangd van het aanpassingsvermogen van de toeschouwers. Die toeschouwers waren gedurende de hele dag en avond in ruime mate aanwezig. Heel wat mensen bekeken meerdere stukken, zodat de verwachting, dat elke vereniging voornamelijk voor zijn eigen aanhang zou spelen, niet werd bewaarheid. tetty Molenaar als da drankzuchtige Anna In „Spel zonder einde Tot dusver hebben de stormen van afgelopen dagen nog maar weinig chade toegebracht aan de westkust, de nacht van zaterdag op zondag «reikte de stormkracht zijn hoogte- unt (windkracht ruim 10) maar de raterstand was bij Texel niet bijzonder oog. Nabij paal 9 sloeg één tot vier ïeter duin weg. Voor de rest werd een schade van betekenis geconsta- lerd, afgezien van wat vernielde riet- chermen. In deze gunstige situatie kan chter snel verandering komen want et weer blijft slecht en de wind is naar leer noordelijke richting gedraaid. Vanmorgen tegen acht uur is de randreddingboot Ida Mary uitgevaren, et ging niet om een echte redding aar om het bergen van een bootje igendom van een Duitser) dat bij het randje nabij het reddingboothuis lag, aar als gevolg van het stormweer met abbend anker was weggedreven en in buurt van het Vogelzwin was blijven eken. Uit een woning in Den Burg zijn twee spaarvarkens ontvreemd meteen inhoud van ongeveer vijfhonderd gulden. Wan neer de varkens zijn gestolen kon de aangever niet zeggen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Het festival werd opgevoerd in de aula van het gebouw van de Rijks scholengemeenschap, omdat Den Burg nog steeds niet over een echte toneelzaal beschikt. Het eind van die misère is overigens in zicht, want de schouwburg als onderdeel van het ver nieuwde hotel ,,De Lindeboom-Texel" nadert zijn voltooiing en zal nog dit winterseizoen zijn geschiktheid kunnen bewijzen Oud lied De jubilerende Rederijkerskamer had een belangrijk aandeel in het program ma. Niet alleen nam de vereniging twee van de acht eenacters voor zijn rekening, maar opende de dag ook met de vertolking van het welbekend^ Texelse lied ,,ln het noorden van ons eiland". Voorzitter Aris van Zeijlen verklaarde later dat hiertoe was besloten omdat dit lied werd gemaakt rond 1879 toen de eerste rederijkers kamer met de naam UDI werd opge richt. Door de aanschouwelijke wijze waarop het langdurige lied over de belevenissen van Kees werd gebracht, kon het als een vorm van volkstoneel „De Dutnkantersbij het leveren ven hun bijdrage aan het festival: de directrice van het ge- rondheids instituut moet nu zelf afmattende oefeningen doen. worden beschouwd in een tijd dat van echt toneelspelen op Texel waarscijnlijk nog geen sprake was. Typerend voor UDI is dat het voor deze feestelijke gelegenheid een moei lijke éénacter met een allerminst fees telijke inhoud in studie had genomen: ,,Spel zonder einde" van Marie Louise Doudart de la Grée. In het stuk wordt het treurige lot geschetst van een vrouw bij wie zo'n beetje alles in het leven is misgegaan en die nu in de drank vergetelheid zoekt. De levens geschiedenis van de op niets meer hopende Anna, dokter in de chemie, wordt uit de doeken gedaan bij een ontmoeting na vele jaren met haar studievriendin Jane, een succesvolle doktorandus in de geschiedenis. Maar dan blijkt dat de verslonste Anna niet in alle opzichten betreurenswaardig is. In ieder geval is zij menselijker en eerlijker dan Jane die haar gevoelens verbergt achter keurige kleding, make up en bijna griezelige opgewektheid. De twee zeggen elkaar stevig de waarheid wat er mede toe leidt dat Jane begint orde op zaken te stellen Hoewel er nogal wat bezoekers waren die moeite hadden met de uitge stalde ellende en hopeloosheid, was dit stuk een van de beste bijdragen aan het festival. De vertolking van vooral Nettie Molenaar als de aan drank verslaafde Anna was briljant. Fransje Wendrich deed daar nauwelijks voor onder en leverde het gewenste enorme contrast. Wat meer moeite hadden we met Wim Tinholt die als Erik, de tweede echtge- moot van Anna, overduidelijk de nadruk legde op de zwakzinnigheid van dit personage en daardoor een te onwaarschijnlijke situatie ophing. Dat ging ten koste van de herkenbaarheid, waardoor de boodschap van het stuk Spelen wij niet allemaal toneel") voor sommigen de mist inging. Felicitaties Een stukje van het ochtendprogram ma was vrijgehouden voor het uitspre ken van officiële felicitatiewoorden. Burgemeester J. A. Engelvaart memo reerde de geschiedenis van de Rede rijkerskamer waarbij hij onder meer inging op de wenselijkheid van nog grotere samenwerking tussen de verschillende Texelse toneelverenigin gen. In de jaren vijftig werd daartoe al een aanzet gegeven. De onder auspi ciën van de NATU gegeven regie- en spelcursussen resulteerden in het suc cesvolle Meeuwen boven Sorrento" waarin leden van verschillende vereni gingen meededen. Maar daarna werd de samenwerking weer op een laag pitje gezet. De heer Engelvaart consta teerde dat het amateurtoneel niet is bezweken onder de concurrentie van de televisie. Amateurtoneel is niet Het Ministerie van CRM wil pas meer ld in de Texelse bijdrageregeling iken als het eiland is aangewezen tot tionaal landschapspark. Dat blijkt uit reactie die de CRM-staatssecretaris eft gegeven op het verzoek van het meentebestuur om thans geldende (sbijdrage van f 25.000,- te verhogen f 50.000,-. 'e staatssecretaris heeft dat verzoek afgewezen maar heeft zich in >cipe wel bereid verklaard ook voor 2 en 1983 de subsidie van f 25.000,- leven. 'at gemeentebestuur had om een ere bijdrage gevraagd omdat het ls geldende bedrag ontoereikend is. 's bekend is de bijdrageregeling 'aakt om boeren tegemoet te komen als gevolg van landschappelijke a hun gebouwen duurder moeten oeren dan anders het geval zou zijn. De staatssecretaris wijst erop dat Texel volgens het eindadvies Nationale Landschappen als potentieel nationaal landschap is aangewezen. Om die reden acht hij voortzetting van het Texelse ex periment met de bijdrageregeling ge wenst; met het oog op het behoud van landschappelijke en cultuurhistorische waarden. Maar Texel is nog geen proefgebied Nationaal Landschap. Het rijksgeld gaat naar de vijf gebieden in Nederland die wél zodanig zijn aange wezen, zodat er weinig overblijft voor andere projecten. Bovendien is begin 1979 in de tweede kamer een motie aangenomen waardoor de regering geen uitbereiding kan geven aan het aantal project gebieden. In de donderdagavond a.s. te houden openbare vergadering van de commissie ruimtelijke ordening zal het college laten weten hoe op het standpunt van de staatssecretaris zal worden gereageerd. alleen een kwestie van vermaak, maar heeft grote vormende waarde omdat het voor iedereen goed is om af en toe eens in de huid en de geest van een ander te kruipen. De burgemeester sloot zijn praatje af met een aantal zegs wijzen die op het toneel betrekking hebben. Hij overhandigde de jubileum subsidie. Regiecursus De heer Schut van het Noordhol lands Centrum voor Amateurtoneel stelde een ander geschenk in het voor uitzicht: een glazen schild dat nog onderweg was naar Texel. Hij volstond nu met bloemen. Ook Schut wees op de vormende waarde van het zélf toneel spelen en wees op de noodzaak om de kwaliteit van het amateurtoneel verder op te voeren door naar elkaar te kijken en van elkaar te leren. In dit verband is het van belang dat volgend jaar op Texel en regiecursus van start gaat. De revuegroep De Flierefluiters, onder leiding van mevrouw J. Craanen- Hemelrijk feliciteerde UDI op de eigen wijze: door het op vlotte wijze brengen van een felicitatielied. Rector H. Heetveld van de Rijksscho lengemeenschap sprak de wens uit dat UDI het éénacterfestival tot een jaarlijks gebeurtenis maakt. En als het nodig mocht zijn zou de aula van de RSG graag opnieuw voor dit doel beschik baar worden gesteld. Voorzitter Aris van Zeijlen toonde zijn dankbaarheid voor de gastvrijheid door Heetveld een geschenk aan te bieden: een (Engels) boek over toneelkunst, bestemd voor de schoolbibliotheek. Er werden gedurende het festival nog meer felicitatiewoorden gesproken, maar dat gebeurde letterlijk tussen de bedrijven door. Verschillende van de deelnemende toneelverenigingen waren op het idee gekomen om UDI te ver blijden met een geldbedrag: een gulden voor ieder bestaansjaar. Toneelvereni ging De Vriendenkring uit Den Hoorn gaf een fles champagne, die een rol had gespeeld in het door deze club juist gebrachte stuk. Een enorm contrast met het door UDI gebrachte stuk vormde de klucht ,,Het gezondheidsinstituut" dat door overwegend jeugdige spelers van de Koger vereniging De Duinkanters werd opgevoerd. Het gaat over een tweetal dames die in het gezondheidsinstituut een kuur volgt en in opstand komt tegen het straffe bewind van de direc trice. Zij krijgen steun van de groente boer die zich voordoet als inspecteur van gezondheid. De hoofdrollen waren in handen van Miriam Bakker en Volanda Daalder die resp. als Ria en Nel enthousiast en vlot speelden. Mevrouw J. Daalder-Pranger bleek het geknipte type te zijn voor de directrice- rol. Met veel overgave en bijzonder vlot acteerde ook Frans Schrama als de groenteboer. Verder werd meegewerkt door Klaas Bonne (als de echte inspec teur van gezondheid) en Elly Nouwen en Hanny Eshuis als figuranten. (lees verder op pagina 2) h. Burgemeester J. A. Engelvaart overhandigt het kostbaarste geschenk van de dag aan voorzitter Aris van Zeijlen: de jubileumsubsidie. De „Texelstroom"zaterdag bij zuidwesterstorm, windkracht 10, opweg naar Den Helder. (foto Dirk Kuiter) In de nacht van vrijdag op zater dag heeft de „Texelstroom" niet op zijn vaste plek in de veerhaven in 't Horntje gelegen. Het TESO- schip overnachtte in Den Helder, met de bemanning aan boord. Dit was een gevolg van de zuidwester- storm, windkracht 10. Met het af meren in de fuiken van de veer havens was er geen probleem. Steeds konden passagiers en auto's gewoon van de schepen af. De „Texelstroom" voer echter als reserveboot en moest daarom na zijn laatste reis naast de fuik gemeerd worden. Door het slechte weer lukte dat niet. Indachtig de moeilijkheden die daarbij een week geleden ontstonden toen een sleepboot van de marine uit Den Helder het schip op de juiste plaats moest helpen, werd het verstandiger geacht het schip met bemanning in Den Helder te laten overnachten. Dat de bemanning op het schip bleef, was noodza kelijk. De „Texelstroom" diende onmiddellijk gestart te kunnen wor den voor het geval er 's nachts een ziekenreis gemaakt moest worden. TESO heeft verder geen last on dervonden van het zware weer gedurende afgelopen weekend. Leer met borg gevoerd lekker functioneel en warm kleuren grijs en bruin Lnodehuis mocrbc

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1